Back To Top
Siyanür

Siyanür

 - Son Güncelleme: 11.11.2019 Pazartesi 08:29
- A +

Gruplar halinde intihara yürüyen aileler o kadar çok şey anlatıyor ki, ‘konuşmak şunun işine yarar, konuşmamak bunun işine gelir’ gibi kalpsiz cümleler o listeye giremez. Önce İstanbul Fatih’te, sonra Antalya’da dörder kişilik iki ailenin siyanürle (veya başka zehir) hayata veda etmesi bir toplumun başına gelebilecek en kötü şeylerden birisidir. Çevrede, mahallede, sokakta dert batağına gömülmüş, çaresiz, umutsuz ve hayata tutunacak hiçbir bağı kalmayan insanların kimse farketmeden el ele ölüme yürümesi bir felakettir. Bunu ıskalayıp, politik fayda maliyet analizi yapmak daha büyük bir felakettir. İnsanlar sınıra gelmiş, çırpınmış, çare aramış, oradan oraya koşmuş ve nihayet pes etmiş; son çığlıkları ise ölümün sessizliği olmuş. Hangi politik mesajın, sosyal malumatın, psikolojik bilmem nenin eksiğine fazlasına bakılır artık. Vicdanlar ezildikten, kalpler parçalandıktan sonra…

Bir umutsuzluk hali düşünün ki bütün aileyi kuşatıyor, bir oraya bir buraya koşuyorsunuz kapılar kapanıyor.

Bir yenilgi ki dostları, akrabaları unutturuyor ve insanı hayat dairesinin dışına atıyor.

Ve en dayanılmazı… Bir çaresizlik hali tasavvur edin ki kardeşi, eşi, çocukları bile geride bırakma cesaretini tüketiyor.

Aileleri ölüme götüren fakirlik, borç, açlık nasıl bu kadar derin ve aşılamaz olabilir bir düşünün. Sefalet, yokluk ya da fukaralık, tek çıkışı ölüm olan yere nasıl varabilir, bir kez daha düşünün.

Fatih ve Antalya’daki toplu intiharlar Türkiye’nin yüzüne atılmış ağır bir şamar değilse nedir? Afralarımızın tafralarımızın, bükülmez bileğimizin, büyük hedeflerimizin, kıskanılan ekonomimizin, sarsılmaz irademizin, vesaire vesairemizin temelinden tuğlalar kopuyor. O kopuşlar bize birşeyler söylüyor olmalı.

Hakikat sesini ancak ölümle duyurabiliyorsa orada durmalıyız. Orada ürkmeliyiz. Allayıp pulladığımız istatistikler, işimize gelen yerden okuduğumuz bilançolar, oynamaktan bıkmadığımız rakamlar değil, gerçek olan budur. Gerçek, insanların rakamlarda, sözlerde, afişlerde bulamadığı hayatı ölümle nihayetlendirmesidir.

Adına ancak filmlerde rastladığımız bir madde, ölüme giden insanların son gıdası oluyorsa o memlekette ne kadar zil varsa alarm vermelidir. Zira, bir yerde değil, birçok yerde yanlış var demektir. 

Aşikar ki iyi zamanlardan geçmiyoruz, sıkıntılarımız var. Çözemediğimiz gibi aksine biriktirip büyüttüğümüz problemlerimiz zihnimizi bulandırıyor. Gelecekten harcayarak günü kurtarmanın telaşına kapıldık gidiyoruz. Birbirimizi dinlemeyi, istişareyi, tartışmayı, “bir de buradan bakalım” demeyi hayattan kovduk. Akıl verene, yol gösterene haddini bildirmeyi adet haline getirdik.

Varsın böyle olsun… Hatta, herşey yolunda gitmeyebilir, kabul. Her iş mükemmel olmayabilir, doğru. Her meselede muvaffak olunamaz, tamam. Ama gelip geleceğimiz yer de burası olamaz. Aramızdan bazıları hepimizin bir parçası olduğu mücadeleden siyanürle ayrılacak kadar çaresizliğe düşmez.

Eğer içimizden bazıları tükenen umutları ölümün eşliğinde yolcu ediyorsa, hiç olmazsa kendimize methiyeler düzmekten hicap duyalım.

 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ademoğlu 15 Kasım 2019 11:47
ne yazık ki tespitler doğru, her kes biraz öz eleştiri yapmalı, bu işin vebali sadece devlete yıkılamaz, sırayla o insanların akrabaları, yakın komşuları, mahalle muhtarı, belediye, devlet ve tüm toplum bu işten sorumludur. her kes yakınına şöyle bir bakmalı ben tokum ama çevremi hali nedir diye. hepimizin sorumluluğu var bu ölümlerde kimse bir başkasını suçlamasın.
Hamid yeşil 13 Kasım 2019 17:24
Milyonlarca insan, esnaf, iş adamı, borç batağında maliye, ssk,belediye borçlu esnafın ensesinde.Her dönemde hükümetlerin yarattığı siyasi mutlu azınlık hariç, herkes çok ama çok dertli çare çözüm kimse bilmiyor.Daha büyük dramlar yaşanmadan herkes ölü toprak serptiği vicdanını kapısını açmalıdır.
KARAR OKURU 12 Kasım 2019 00:01
Toplum sosyolojini bir örnek olarak algılamak çok yerinde ve genelleme çok soyut bir kavram olarak görúyorum.Kuaran ayetletinden uzaklaşarak bu vakalar devam eder.Ancak gerçek manada Rabbimiz in indirdiği kuranana sımsıkı saŕılarak tüm hayatlar kurtarılır.Allah akil fikir versin.
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 23:47
Ne ses veren var nede duyan değil mi? Koca Ömer ise bir kilisenin önünden geçerken iki büklüm olmuş saç sakalı ağarmış uzamış bir papazı görünce ağlıyor; seksen yaşına gelmiş hala Allah'ı bulamamış diyordu.
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 23:43
Birileri kazandığı paraya sebep kendisini bilip. dilediği gibi lüks harcarsa fakirleri unutursa o intihar eden kişiler kadar ahirette o lüks harcayanlarda hesabını Rabbime verecek. Kazandığın rizkin sebebi birey yani kendisi değil Rabbimdir.
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 23:36
Referans bir yazı. Kestim saklayacağım.
Karar okuru
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 21:15
Fatihte kendisi intihar eden, kardeşlerini de ölüme sürükleyen kişinin seküler bir çevresi var. Ama bu çevreye bu durumdan bir gram kabahat yüklenmiyor. Dindar kesime halini hiç arz etmemiş. Ama gene bütün suçlu Müslümanlar...
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 23:23
1
Vicdanını böyle mi rahatlatmayı deniyorsun! Devlet, belediye niye var acep!
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 20:27
Gerçek :ağır depresyonda bır kardeş diğer kardeslerini habersizce zehirliyip daha sonra kendini zehirliyor.aylık maaşı 4000 tl Mesele geçim darlığı ise asgari ücretle Çalışan milyonlar neden intihar etmiyor. Yazar bunu izah etsin. Algıcı Sahtekarlık. ..Yazarın işi Türkiye intihar oranları en düşük ülke..
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 23:46
1
4000 TL geliri var olabilir. Kira sağlık gideri vs giderler olabilir.
KARAR OKURU 12 Kasım 2019 10:51
1
Geçici işçi. Maaş falan yok sallama.
KARAR OKURU 12 Kasım 2019 15:04
0
Adam yazsa dert yazmasa dert. Yazmasa kapanıyor mu konu. Sorun bitiyor mu?
Nazi Almanyasi toplama kampları gaz odalarında da hidrojen siyanür HCN kullanmıştır Gönüllü olarak 2019 Türkiyesinde siyanür kullanmak bizleri kahretti
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 21:18
4
Ha gayert biraz daha zorlasan "Siyanürü Nazi AKP vermiştir... " diyeceksin...
" şey" leri neden ayrık yazmıyorsunuz? Herşey ya da birşeyler...değil " her şey ve bir şeyler " olmalı
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 14:36
İnsanlar toplu halde intihar ediyorlar. Bunun adı toplumsal cinnet değil de nedir?
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 16:41
14
Bunun adı çağdaş Batlılaşmadır. Batının en mühim insanları bile dünyaya intiharla veda etmişlerdir. Türkiye dünyadaki intihar vakıalarında 100. sıradadır. buradan sana bir cacık çıkmaz.
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 18:57
3
Dostum yarın polisler kapını çalarsa şaşma reisi eleştirdin diye sende diğerleri gibi görme duyma ve konuşma padişahım çok yaşa dünya bizi kıskanıyor de ve yalandan kimse ölmemiş ya ver yalanı başın belaya girmesin
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 22:19
1
Resmen kötülük toplumu olduk. Ateistler, dinsiz imansızlar bile bizden daha ahlaklı ve vicdanlı.
Muhtefi. . 11 Kasım 2019 14:36
Aşksız, neşesiz, muhabbetsiz yaşam sadece mutfak, wc arası konforlu olsun. Başımız ağrımasın,Kar yağmasın, çok sıcak olmasın, cok soğuk olmasın, çok yağmur olmasın,,bazılarına göre hiç yağmasın. Bişey olursa hemen mevcut Siyasilere yüklenme. Onlarrrrrr suçlu, kesiiiiiin. ..Vicdan yıkama maskeleri. Peki biz neye yararız .??..Mal, makam, kasa, köşe yarışları. En Mükemmel biziz, Sadece ben saçmalığı. !.Aynaya bakmamız lazım hepimiz. Suçlu orada karşımızda. !..Saygılar.
Zaten hep senin gibi insafsız ve yalakaların yüzünden bu duruma düştük
Muhtefi. . 11 Kasım 2019 20:20
0
Tabi.Tabi :)). .Aferin sana .ne güzel Dünya. Sen,ben ak kaşık. Kalanlar Suçlu heeep başkaları.! Valla aferin. Yobazgillerin (teolojik-ideolojik) arkasından giidin..politikacıların atip,tutmalarına inanin.!.Hakikat karşısında baskalarina camur.:) **.Dert bizdeyse care iki elimde/mizde demiş Bilgeler** Ayrica..herkes karsidakini kendi gibi görürmüş.Derler. .Saygılar. ....
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 14:31
Değil mi ve güya burası müslüman bir ülke. Başımıza taş yağsa yeridir!
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 17:25
4
Bir fenalık olunca hemen Müslüman bir ülke, Araplarla falan mukayese edince Atatürk sayesinde çağdaş demokratik bir ülke... Ne güzel iş ya... Fenalıklar Müslümanlığa, güzellikler demokrasiye...
Mustafa ALSANCAK 11 Kasım 2019 14:24
Bu insanlar tam anamıya kaderlerine mi terk edilmişlerdir? Koskoca Türk Devletinin sosyal kanalları felce mi uğramıştır diye sormamız gerekmez mi? Beri tarafta aynı devlet organizasyonları ile dünyanınöbür ucunda küçük kabileler halinde yaşayanMüslüman guruplara dünyanın yardımları yapılıp dururken kendi sıkıntıiçinde yaşayanların dertlerine el uzatmaktan kaçınan bir sosyal dengesiz sürüyor olmalı.Beş çuval kömür beş kilo makarna ve 10 kilo tuz dağıtmakla sosyal devlet olunmuyor.Ekonomik çaresizliğin ölüme götürdüğü insanların çaresizliğini hiç gören olmamış olması da büyük skandaldır.
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 13:47
Bismillah, M. Karaalioğlu yazınızda güzel noktalara temas etmişsiniz. Kaleminize kuvvet, Allah c.c. razı olsun. Vesselam, kul hasan musavi
Karar okuru 11 Kasım 2019 13:43
Çok insani bir yazı. Çelebi insanlardan beklenen de budur. Bu ölümleri, siyasi tümsekler gibi yorumlayan ve yazan insan posalarını Allah'a havale edemiyorum; çünkü bu vicdansızların belli ki Allah korkusu da yok.
Süheyl CALISKANOGLU 11 Kasım 2019 13:31
Kendini basrolde zannederken,Oskar ödüllü,Dünya siyasetinde "figüran'olmak,hazin bir duygu maalesef..
ati 11 Kasım 2019 13:28
nasıl yetiştiriliyoruz? 5 yaşa kadar altı bezlenen, 11 yaşa kadar ağzına lokma tıkılan, ev ödevleri üstlenilen, odaları toplanılan, üzeri giydirilen 'prens ve prensesler' gerçek hayatla baş başa kaldıklarında duvarlara tosluyorlar. 'yetersiz kişilik' ve bu kişilerden oluşan toplum; tc'nin en büyük sorun kaynağı bence. sorumluluk alabilecek, üretmeyi öğrenmiş kişiler yetiştirmek nasıl yapılacaksa, çözüm orada...
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 14:26
2
Siz galiba çevre faktörünü, yaşam koşullarını dikkate almıyorsunuz. İki okul bitiren, üç dil bilen insanların bile iş bulamadığı ortamın hiç mi suçu yok. Kentte işsiz kalmanın ne denli yıkıcı bir şey olduğunu dilerim hiç yaşamazsınız.
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 14:58
7
14.26 yazarı arkadaşım, 'kişisel yeterlilik' sorunundan bahsediyorum. bildiğiniz yabancı diller, almış olduğunuz diplomalar (aslında hakkıyla alınmışlarsa işe yarardı diye düşünürüm) siz yeterli değilseniz, sorumluluk alamıyorsanız, yetmeyecektir.
ati 11 Kasım 2019 17:43
5
biz her yardımı devletten, ''yetkililerden'' beklemeye devam edelim. tıpkı ebeveynlerimizin bizi alıştırdığı gibi. sorumlulukları başkaları alsın, işleri başkaları yapsın.
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 21:22
2
devletten kimsenin bişey beklediği yok milleetin kanını emmesinler milletten vergi adı altında gasp ettiği paralarla safahat sürmesinler yeter
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 21:48
2
Sayın Ati, bence sizin görüşünüzde doğru, size verilen cevaplarda. Zira bu olay tek unsurla açıklanacak bir olay değil ikiside vardır. Ayrıca bu kişilerin toplumumuzun ezici büyük çoğunluğu gibi yardım istemeyecek kadar onurlu olduğunu unutmayalım. İnkar edilemeyecek bir durumda Maddi sorun olmasaydı bu olay olmayacaktı.
KARAR OKURU Mürsel 11 Kasım 2019 13:21
Ayrı değil aykırı düşen kopan soyutlanan insanlarız artık.Kozasında yaşamak bile hafif.İş yoksa; yakından borçta yok.Borç bankada.Banka borcu yokuşun başında.İşsizliiğini dertleşeceğin kimse de yok.( psikoterapi).Camiye git sohbet yok şüphe var.Ücretsiz " Aile iletişim merkezleri" bir parça işe yarayabilir( mi?).Kurulursa...Afaki fuzuli iletişim uzaya yaklaştı.Enfüsi samimi iletişim kafdağının ötesinde.Resulullah 1500 yıl önceden uyardı."Ahir zamanda güvenilir arkadaş çok azalacak".Sadakte ya Resulallah.
İBRAHİM ÖZBEKLİ 11 Kasım 2019 13:17
Derviş : " Bir göktaşı ( bir ateşte ) Antalya ya düştü.Çaresizlik cinnetleri bir aile dramı daha..Istanbul un ve Antalya nın o mahallelerinin muhtarlarından tek yetkili Başkan ımıza kadar herkes 9 zu 5 geçe başlarını eğmesinler ; bacaklarının arasına soksunlar...!! " demiş.
Derviş BEN MAHVOLDUM..BEN MAHVOLDUM diye bağırmaya başlamış : " İbn Haldun Mukaddime de diyor ki ; ( Bir beldede kişi açlık ve sefaletten ölürse o belde halkı cinayet işlemiş gibidir..) yaşadığım şehirde 4 kardeş çaresizlikten birlikte ölümü seçtiler...Ben mahvoldum...!!! " diye inlemiş.
KARAR OKURUMehmet atay 11 Kasım 2019 16:23
4
Bir kişi ölümü seçmiş Diğer 3 kişi katledilmiş
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 12:41
Zor günlerden geçtiğimiz aşikar mi ? nerde aşikar ? Devletin en tepesindekiler hergün cıkıp kriz mriz yok diyor. Tv de kriz demek yasak nerdeyse. Ekonomik sikintilardan şikayetçi olanlara ,Türkiyenin üstüne oynanan oyunlar başlığı altında, milli ve yerli olmama suçlaması yapılıyor. Bakan çıkıyor ayda bir krizi atlattık diyor. Bu gerçeklikte , siyanurle kendini öldürenler de olsa olsa, Hukumet propogandası yapıyordur, Akp yi kötü göstermeye calısıyorlardır.
e.k 11 Kasım 2019 12:18
Harıka bır yazı. Insanı duygularımızı dıle getırmıs. El hak dogru sozler. Yoksulluk , caresızlık ınsanları olume surukluyorsa ınsan olarak hepımızın her bırımızın sorumlulugu var. Dıyanetın karun kadar butcesı tırpanlanıp ıhtıyac sahıplerıne sahıp cıkılmalı. Mymar dakı muslumanlara yardım gondermek, Etopya ya kurban gondermek Pakıstan a deprem yardımı yapmak guzel. Ancak kendı ulkenızde ınsanlar caresızlıkten olumu secıyorsa kafamızı ıkı elımızın arasına alıp dusunmek zorundayız. Bır seyler yanlıs gıdıyor..!
Karar Okuru 11 Kasım 2019 11:17
Baskanlik sistemi ile, kuvvetler ayriligi olmaksizin bozuk ekonomi duzelmez. Ekonomik kriz devam ederse de balinalarin toplu intiharlari gibi insanlarimizin careyi olumde aramasi yayginlasacaktir. Parlamenter sisteme ve ortak akila donmeliyiz. Bu iktidara geregiden fazla zaman ve kredi tanindi. Yapamiyorlar. Artik degisim gerek.
Alaaddin 11 Kasım 2019 12:33
0
Bu gerekli ama yetersiz. Esas AB ile imtiyazlı ortaklık lazım. Türkiye'ye dışarından para ve bilgi girmez ise ekonomi toparlanmaz.
musto 11 Kasım 2019 11:11
Belkide sadece gözdağı vermek için söylenen sözler maalesef gerçeğe dönüştü.Kamu kaynakları tüketildi.Özel sektörün kaynaklarına el atıldı. Yandaş ve sempatizanlar devlet gücü kullanılarak oralara yerleştirilmeye başlandı.Ufukta çıkış yolu gözükmüyor polisiye tedbirler sesli konuşma konuşamama gibi tehditlerle çözümsüzlük aranıyor.Acilen toparlanın bu ateş sadece düştüğü yeri yakmaz tüm ülkeyi yakar.
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 10:38
Ne var biraz kendimize methiyeler düzüp Atatürk’ün yaptıklarıyla bizim yaptığımız yolları, betonları karşılaştırmakta? Yada yanmaz kefenleri satan dindaşlarımızı değil, Atatürkçülükten yolunu bulan Kemalistleri eleştirmekte...
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 10:33
Ailevi sıkıntılar,boşanma,psikolojik sorunlar,sosyal yalnızlık,mahalle baskısı,gelecek kaygısı,terör örgütleri faaliyetleri,büyükşehire adaptasyon sorunu,kendini ifade edememe,cinsel sağlık sorunları,uyuşturucu kullanımı,aşırı alkol tüketimi,anksiyete,çevre kirliliği...Bu ve benzeri onlarca problem...aslında hiçbiri tam olarak ekonomi ile ilişkili llasa bile PARASIZLIK HEPSİNİN TUZU BİBERİ.
Hasan Fevzi 11 Kasım 2019 10:30
bakın burası çok önemli :))))
Bütün dünyanın bizi kıskandığını da mı haykırmayalım? Allah razı olsun ancak bu kadar anlatılabilinir halimiz.
Gazete okuru 11 Kasım 2019 10:15
Ülkemizde milyonlarca kişi sosyal yardım alıyor, bu yanlış bir uygulamadır, sosyal devlet bu değildir. Milyonların devlete bağımlı yaşaması siyasi bir uygulamadır. Önemli olan insanları yardım almadan yaşayabilir ekonomik politikalar üretmektir. Son günlerde yaşanan toplu intiharlar çok üzücü. Allah kimsenin başına vermesin. Gelecekte ülkemiz için en büyük sorunu işsizlik olacak gibi görünüyor. Gelecekten karamsar, umutsuz bir gençlik var. Siyaset günü kurtarmayı değil, geleceğimize yönelik politikalar üretmeli, yatırım istihdama öncelik vermelidir...
Sorgulayan 11 Kasım 2019 10:11
Bu gazetenin bir yazarı olan Mikdat Karaalioğlu aynı konuyla ilgili dün bir yazı yazmış. Adı: Konunun uzmanı değilsen çeneni kapa! Bir de Mustafa Karaalioğlu'nun yazısına bakın! İki yazı arasında dağlar kadar fark var. Birisi siyasi açıdan savunma peşinde, diğeri gerçeğin peşinde. Birisi susturmaktan yana, diğeri "birbirimizi dinlemekten, istişareden, tartışmaktan yana. Hangisi insanımızın iyiliğini istemekte?: Elbette ikisi de istemekte. Ama istenilen ile yapılan çelişmemeli. Yapılan ile istenilen arasında çelişki olduğunda "istenilen" şüpheli duruma düşmemekte midir?
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 11:25
2
Arkadaş sen mikdat beyin yazısını yanlış anlamışsın. O da insanların bu konuda eleştiri yapmasını engelleyen çevrelere itiraz ediyor. İroni yapmış yani.
Sorgulayan 11 Kasım 2019 12:39
0
11.25 e: (karar.com/yazarlar/mikdat-karaalioglu/konunun-uzmani-degilsen-ceneni-kapa-11874) Ne söylendiği değil ne anlaşıldığı önemliymiş. Yazıyı okuyanların yorumlarına baktım. Yorumcuların çoğunluğu yazarın savunma durumunda olduğunu ve bunun doğru olmadığını yazmış. Yani yazıyı ironi diye algılamamış. Ama yine de, demek ki, size göre benim anlayışım yetersiz. Olabilir. Herkesin aynı görüşte olmaması doğaldır. Okuma fırsatı bulamayanlar için link yukarıda. Size iyi anlayışlar dilerim.
kaan 11 Kasım 2019 09:40
Siyanür,görünürde sadece sonuç,sosyal olayları,çaresizlik oluşturan olayları ciddi incelemek lazım.İnsan kıymetlidir.Yaşatmak lazım.Böyle şeyler çözüm olmamalıdır.
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 09:32
Yüreğim ağlayarak okudum yazınızı. "Hakikat sesini ancak ölümle duyurabiliyorsa orada durulmalı." Yüreğinize, kaleminize sağlık.
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 09:18
DENETiMSiZ, SINIRSIZ KAPiTALiZM, orman kanunu demektir. Buyuk baliklar kucukleri yesin, altta kalanin cani ciksin, vur patlasin cal oynasin. Bu ulkede tefecilerin sayisinda astronomik bir artis var son 25 yilda. Hayat pahaliligi giderek artarken issizlik de artiyor. Torpili olmayan universite mezunlarindan yuzde otuzu is bulamiyor. Bu arada nufus artisi da yoksul sayisini cogaltiyor. Zengin yoksul farki da hic bu kadar buyuk olmamisti. Bu sadece Turkiye'nin degil, tum ulkelerin sorunu. Kapitalizmin revize edilmesi lazim, hem de acilen.
Yok yahu abartmayın!!! Asayiş berkemal itibarımız korunuyor!!! millete külliyeler!!! yapılıyor millet itibarla karın doyursun diye beştepenin yanına akbükü, ahlatı yapıyoruz.... hem bu nankörleri doyuruyoruz ama bazen bize oy bile vermiyorlar.... ayrıca yanlış yere bakıyorsunuz baksanıza bilalin, burakın, beratın semtine fakirliğin, yokluğun tozu bile bulaşıyor mu?... biz itibarınızı koruyoruz itibarınızı!!!!
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 23:52
0
Ankara'nın çukurambarindan, İstanbul'un etilelerinden Türkiye ye bak cennet den başka gözükmez.
Türk oğlu ! 11 Kasım 2019 08:50
Olsun,kendi halkı açlıktan intihar etsede,Suriyelileri yattığı yerden maaşa bağlayan,onlara villalar vermek isteyen,dünyaya nizam veren Böyük Liderimiz var ya,o yeter bize.Putin iki büklüm her istediğimizi yapıyor zaten.Yarın Trump'u da hizaya getirdik mi görürsünüz siz.Biraz dişinizi sıkın be ya sizde,ne o hemen ölümü seçmek.Amma inançsız ve zayıf karakterli çıktınız.Akdeniz ve Irak/Suriye petrollerine çökünce ucundan accıkta size vereceez.Tamam ülkeyi batırdık da, bunu bağırarak söyleyecek değiliz ya.Hainlere kulak asmayın.Bakın Damat hallediyor,az biraz sabır.Kainatın İreisi'ne selam olsun!
Abuzer Tanrıverdi 11 Kasım 2019 08:30
Eğer içimizden bazıları tükenen umutları ölümün eşliğinde yolcu ediyorsa, hiç olmazsa kendimize methiyeler düzmekten hicap duyalım. Olurmu ya canım sizde, şaka yapıyorsunuz değilmi dünyanın bizi kodlandığı gıpta ettiği bu günlerde kimlerin umudu birmişse fetöcü hain ve pkk lıdır ümmetinin liderine methiyeler düzen sizler gibi güzel insanlar olduğu sürece bir kaç kişinin ölmesinin anlamı yok.
Türk oğlu ! 11 Kasım 2019 08:26
Çok söz var ama gerek yok.Sadece şu yardım istemediler diyenlere iki laf edesim geldi.herkes sizin ve Suriyeliler gibi onursuz mu.Ne diyor Allah mealen,"Yoksulluklarını sakladıkları için bilmeyen onları zengin sanır.Kendilerini yüzlerinden tanırsın. Onlar insanlara asla el açmazlar.Hayır için yaptığınız her harcamayı Allah hakkıyla bilmektedir."Herkes isteyene birşey verir.Önemli olan gerçek ihtiyaç sahibini bulup yardım etmektir.Daha da önemlisi bir devlet yönetiyorsan,insanlara iş alanları açıp,muhannete muhtaç olmayacakları bir düzen kurmak zorundasın.Allah sizi ve düzeninizi kahretsi
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 08:45
0
Yardım isteseler de alamazlar ki. Bir çok kıstas var.
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 09:08
0
Aynen katılıyorum bunlar herkesi kendileri gibi omurgasız yalaka ve makarnacı sanıyor
Hermes 11 Kasım 2019 10:28
1
Çok güzel yazmışşın; kamyonlarla caddeye bedava gıda getirsen, aç yattığı halde onuruna yediremeyip gidip almayan insanlar çoktur, Onları bulacak, Onuruna yakışır şekilde ihtiyacını gidereceksin, Devlet isen eğer!!!. Sahi, Kızılay, Deniz Feneri, İHH filan neredeler?. Yardım yapmak için, ülke dışında mı olmak lazım, hep ülkemiz dışındakiler mi "müslüman", bu kadar mı sizler de siyasi islamcı oldunuz?. Sahtekarlık, vicdansızlık geçer akçe mi oldu bu ülkede? Öyleyse eğer, bu millet, Hak'tan topyekun başlarına geleceklere hazır olsun!
Hasan Fevzi 11 Kasım 2019 10:36
2
Ne gibi kıstaslar, mesela akp li olmak gibi değilmi. Sırf geçimi için temizlikçi olarak cemaat kolejinde çalışan kadına soruşturma açan cesur yürek cumhuriyet savcıları var bu ülkede evet şahit oldum.
Türk oğlu ! 11 Kasım 2019 12:48
1
Yardım istese de alamazdı.Orda bile torpil lazım.Vermek istemeyince yedi süleneni araştırıp,birinin üstün de üç kuruş varsa vermezler.Verdikleri ne peki kömür,makarna vs. gıda.Bir insanın bütün ihtiyacı bu mu.Vermedikleri diğer maddi ihtiyaçları saymıyorum bile.Gelecek kaygısı olmadan,gezmek,eğlenmek ruh sağlığı için gereksinim değil mi.Hanımı işe yaramazın tekisin falancaların neleri var.Çocuğu baba harçlık,baba gezmeye gidelim dediğinde.Çocuğunun gözüne bakarken,birde çaldığı bütün kapılar da yüzüne kapanmışsa,çaresizliğini iliklerine kadar hisseden baba'nın hali nicedir sizce.
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 17:07
1
8.45, Doğrusu istetmeden yardımı ulaştırabilmek. Ancak Türkiye sosyal yardım konusunda gerçekten çok ileri düzeydedir. Bu intihar eden insanlar yardım kuruluşlarına müracaat etmediler.
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 08:17
Şahane bir tespit. Referans yazı. Allah razı olsun sayın yazar.
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 08:13
Maddi yonden daralan, cikmaz icinde olanlarin yaninda manevi yonden de cikmaz icinde insan cok. Niye boyle, dogrular varken neden bu kadar yanlis diyen insan cok. Hayatimin en iyi, en bilincli, en farkinda yillarimin bu yonetim donemine isabet etmesi de bir sinav olmali.
Isa 11 Kasım 2019 07:53
Ağzına sağlık yazar. Bir konu ancak bu kadar net ve iyi ifade edilir. Tabi anlayan olursa . Saygılar.
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 07:52
İyi de başkanlık sistemine geçtiğimizden beri ekonomi şaha kalktı, bürokratik vesayet sona erdi, koalisyonlar devri bitti, dünyanın en saygın ülkesi olduk. Rakamlar yalan söylemez, damat beyin açıklamalarına göre her şey toz pembe!
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 09:41
8
Senin komşundan haberin var mı. O açken sen tok yatıyor musun. İntihar eden insanlarda öyle. Ne komşu ne akraba, el verecek bi yakını kalmamış. Her şeyi siyasete bağlamayalım. Birazda komşuluk, akrabalık, sosyal paylaşım üzerinden olayı değerlendirin.
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 10:44
0
Sadece damat beye göre değil, yakında tüm ekonomistlere göre her şey toz pembe olacak. Aksini söyleyen yeni çıkacak kanuna göre kendini hapiste bulacak. Yaşasın kıskanılacak demokrasimiz ve ekonomimiz..
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 07:18
Daha dur, dindar nesil yetiştireceğiz, ensarcılık oynayacağız, dünyaya nizam vereceğiz... Kesin onlar hükümeti zor duruma düşürmek için intihar etmişlerdir.
Özkan 11 Kasım 2019 05:24
Doğru söylüyorsunuz cılız bir sesle çok doğru söylüyorsunuz
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 11:58
0
Bu donemde bunu yapabilmek bile takdire deger, haksizlik etmeyelim
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 03:22
O halde madem bisey görmüyor kaymakama gidin, Muhtara gidin Cimer’e yazın Akp,MHP il binasına gidin yardim isteyin.
Türk oğlu ! 11 Kasım 2019 08:31
4
Herkes senin gibi dilenci mi.Birde yardım istemişte olabilir.İstemese de sen devlet olarak bilmek zorundasınız.Tabi Suriyeli'lerden gözününüz Türk halkını görürse.Ekonomiyi batırıp insanları yardıma muhtaç hale getirmeyi marifet sayanlar.
Abuzer Tanrıverdi 11 Kasım 2019 08:34
5
Herkesi sizin gibi gurursuz ve yaka sanıyorsunuz galiba, adam intihar etmiş gururundan çalada bilirdi ama yapmamış
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 02:40
Bu daha fragman.En az 10 saat sürecek korku filmine hazır olun.
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 01:22
Ecevit’e kasa atanlar nerede?
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 03:57
1
Melih Gökçek’in belediyesinde idi ama şimdi bilmem.
Karar Okuru 11 Kasım 2019 01:16
Ne acı ve ibret verici ki işleri buraya getirenlere heves ile destek vermiş olanlar bile feryad eder oldu. Eski anayasa mahkemesi başkanı siyasetin yargıyı sardığını söylemiş. Keşke bu işlerin onun gibilerin o makamlara gelmesi ile başladığını bir hatırlasa. Hukukçu olmadan yüksek mahkemeye atananlar bu işte kendi dahlini bir görse? Bu gün feryad edenler dün nasıl hevesle destek verdiklerini hatırlasa ve anlatsa. Durum çok vahim ama ölümcül hastalıkların son evresi gibi çaresizlik hissi yaygınlaşıyor. Bu kumaş artık dikiş tutmaz görelim mevlam neyler, neylerse güzel eyler.
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 01:13
Bir babanın iki yavrusu ile elele ölüme gitmesi içimi yaktı parçaladı bundan kim sorumlu kimseden ses yok Allahım bir daha bize böyle bir acı yaşatma amin.
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 03:58
1
Amin.
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 00:59
Siyanür bile uykusu çok olanların GÖZLERİNİ AÇAMIYOR. İŞSİZLİK, GEÇİM SIKINTISI, YOKLUK, BOŞANMA VE İNTİHARLARIN, HIRSIZLIĞIN, GASP OLAYLARININ ARTMASI, HEMEN HAMASET YUKLEMELERİ İLE ÖRTÜLÜYOR. UYKUSU ÇOK OLAN GÖZLERİMİZ BİR TÜRLÜ AÇILMIYOR. DAVUTOĞLU BEY ARTIK MEYDANA İN. İNKİ HALK ANADOLU NUN YİĞİTLERİ ARKASINDAN AKSIN.
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 00:50
galiba konunun en güzel değerlendirmelerinden birisi bu yazı
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 00:38
Korkarim ki bu aile intiharlari "yeni Turkiye"' nin daha baslangic asamasi...
Ha Liyon ha Fatih... 11 Kasım 2019 00:16
Dün Fransa'nın Liyon kentinde dr bir ünüversite öğrencisi ekonomik dorunları yüzünden kendisini yaktı. Acı bir durum. Aşırı bireyselleşme insanları yanlızlaştıryor.
Karar Okuru 11 Kasım 2019 01:19
11
Bireyselleşme değil, ana unsur ekonomik gibi. Para olsa belki intihar yerine kendini uyuşturmayı yeğlerler
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 04:00
2
Yok Fransa imiş te şuymuş, buymuş, Türkiye’deki vakaların acısını vicdanınızda duyacağınıza orada da var burada da var hikayesi. İyi ki CHP’ye bağlamamışsınız.
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 09:38
6
00.16 katılıyorum. Son otuz yılın küresel projesi "bireyselleşme" faciasından halkımız da nasibini aldı. Toplumlar atomize edilip çözülüyor. Uyanık olmak lazım.
KARAR OKURU 11 Kasım 2019 14:59
1
4.40, Gürültü yapma. Önce okuduğunu anla.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN