Back To Top
Sükse

Sükse

 - Son Güncelleme: 16.12.2019 Pazartesi 07:04
- A +

Dünya ekonomisi gelişmeye devam ederken, yüksek üretim ve buna bağlı düşük işsizlik ekseni gelişirken içinde bulunduğumuz kriz ve ağır işsizlik hala temel felsefemizdeki eksikliği gündeme getirmeye yetmiyor. Ekonominin içinde bulunduğu durumun sebebi olan üretim eksikliğinin nasıl olup da aşılacağına dair, iktidar merkezli bir yaklaşım duyulmuyor. “İnşaat mı üretim mi ya da geleneksel altyapı yatırımları mı ileri teknoloji mi” soruları hala cılız tartışma konuları olmaktan öteye geçemiyor.

Açık ifade etmek gerekirse, ağır finansal problemlere rağmen inşaat hala ekonominin dinamosu olma özelliğini koruyor. Belki bilinen kredi riski nedeniyle şimdilik sahada etkinlik azaldı ama felsefe olarak umut hala orada aranıyor.

Biz parayı inşaata yatırırken bizim gibi gelişme sürecindeki ülkeler ve zaten gelişmiş olanlar ne yaptılar, sorusunu tekrarlamaya gerek yok. Ne olduğu apaçık ortada. Son 10-15 yılda dünya yeni teknolojilerde birkaç kez değişip gelişirken Türkiye o yarışın dışında kaldı. Paranın bol ve ucuz olduğu dönemde, kolay borçlanabilirken sağlanan kaynaklar teknoloji alanlarına aktarılamadı. İstikbali düşünüp katma değerli alanlara yatırım yapmak yerine günün cazibesi galip geldi.

Harika siteler, büyük binalar, köprüler ve yollarımız oldu, altyapımız gelişti. Bu tercih tamamen yanlış değildi elbette. Türkiye’nin bir dönem veya belirli oranda inşaata ağırlık vermesi gerekliydi. Ne var ki, borç yoluyla transfer edilen kaynakların tamamına yakınının inşaata aktarılması bir hataydı. Yapılan hatayı bugün daha iyi görüyoruz.

Aynı dönemde stratejik bir tercih olarak 15-20 teknoloji sektörüne (savunma sanayiinde yaptığımız gibi) öncelik verilebilirdi. Bu yapılmış olsaydı ekonomi kırılgan olmaz ve en önemlisi de dış finansman bağımlılığı bu hacme mahkum olmazdı.

Şimdi Kanal İstanbul projesi yeniden gündeme geldi ve kıyasıya bir tartışma alevlendi. Sanki, 2000’lerin başından itibaren yapılan tercihlerin ürettiği sonuçlar ortada değilmiş gibi yine bir inşaat projesini; üstelik de eşi benzeri olmayan büyük bir projeyi konuşuyoruz. Maliyet olarak tahminen; yol, köprü, tünel gibi büyük projelerin tamamı kadar bir kaynağın borçlanılarak aktarılması gereken bir projeyi… Eğer meseleye sadece inşaat ve altyapı penceresinden kanala bakarsak bazı açılardan faydalı da olabilir. Ama parayı inşaat yerine daha verimli alanlara yatırmayı düşündüğümüzde kesinlikle en faydalı ve akılcı yatırım değildir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bunu ne kadar istediğini biliyoruz. Kabul etmek lazım, Erdoğan kalkınmacı kimliğiyle ülkeye büyük eserler kazandırdı. Şimdi, projeyi savunurken Kanal İstanbul’un dünyada da büyük sükse yaratacağını söylüyor. Haklıdır, süksesi olur.

Ancak, Türkiye’ye dünyada sükse kazandıracak başka projeler de var ve bunlara ilgi göstermek kesinlikle daha önceliklidir. Daha da hayatidir.

Birincisi, büyük ve yıkıcı bir depremin kapıyı çalmak üzere olduğu İstanbul’da depreme karşı acilen kentsel dönüşüm yapmaktır. O zaman bütün dünya Türkiye’nin insanına verdiği değeri konuşur başka bir işle kıyaslanamaz süksemiz olur. Ayrıca, mimarisi düzelmiş, binaları güvenli hale gelmiş İstanbul’un rantı da katlanır.

Ve mesela ikincisi, ileri teknolojide bazı sektörleri belirleyip elde avuçta ne varsa oralara harcayarak geleceği kurtarmak… Böyle bir girişim Kanal İstanbul’dan daha önce sonuç alır ve dünyanın her yerinde rekabet edebilen Türk markalarıyla büyük sükse yaparız.

Artık, önemli yatırımları ve devasa kaynak kullanımlarını siyasi eksenden kurtarıp verimlilik, katma değer ve küresel yarış kriterleriyle tartışmanın zamanı gelmedi mi?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
İsmet 16 Aralık 2019 21:34
Sükse sözcüğü, İngilizce success, Fransızca succes sözcüğünden gelir, başarı anlamına gelir. Başarıdan ne anladığınıza bağlı her şey. Yetim hakkı yiyerek bankaya milyon dolar yatırmaksa başarı, olmaz olsun. Selam ve dua ile.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 21:15
Kafayı inşaatla bozmak bu işte.
kararlı okur 16 Aralık 2019 20:40
Atalarımız demişki,Ayranı yok içmeye.....
Saraylar karada,havada ve denizde,her tarafimiz "sükse'olsa ne yazar?.. Avrupali'lar "dalga geciyorlar,haberimiz ola !..Demokrasin catir catir calisirsa o zaman sükseli olursun..
Vehbi 16 Aralık 2019 20:11
Size katılmamak imkansız.elbette daha realist ve çabuk katma değer yaratacak alanlara yönelmek gerek.hele hele eğitimde bu kadar birikmiş sorunlar dururken bence inşaat yerine insanların beyinlerine yatırım yapmak daha akıllıca.Umarım sizin kaleminizin bir etkisi olur olumlu anlamda.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 20:05
istanbul inşaat alanında köprü ve havaalanı kanal istanbul ve süper hastahaneleri rant yatırımlar biririlerini zengin etmek için yapıldı, avrupada bazı evler 1800 lerden kalma hala o eskilerle idare ediliyorlar önce insana yatırımı yapıyorlar, eyaletler var her eyaletin kazancıda vergiside kendisine. tc de doğuda petrol çıkıyor istanbula yatırım olarak gidiyor, kayseride pastırma mobilya kazancları antalyadaki turistik vergileri istanbula böyle bir düzen olmaz. Yeni bir anayasa, eyaletlerle yönetim, her vatandaşın mal varlığı işyeri ve kişisel yıllık kazanç elektronik vergi kaydı.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 19:26
Milletin parası bir arzu üzerine sükseye harcanmaz değerli kardeşim.Ayrıca sükse'den ne anladığınızı da anlamadım.Kinaye de olabilir demeniz.Zira ortada proje yok sadece bir fotoğraf var.Bir proje olabilmesi için ilim irfan sahiplerinin ciltlerce etüd ve projesi gerekir.Var mı.. Yok.Kanal İstanbul bu açıdan bakarsan içi boş.Lafı sükse....
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 19:24
Ne istedinizde vermedik dediler kimin malını kime verdiniz ne hakla verdiniz diye soran olmadı .70-80 milyarcık harcarken mi size soracak ilahi pek safsınız
kaan 16 Aralık 2019 17:07
Sükse cebi dolu,işi kıyaklar için,çaresizleri ,garipleri yakıyor.Her şeyde acil adalet kurtuluşumuzun çaresidir.
Öztürk 16 Aralık 2019 17:06
Büyük markamız olmadığını kim söyledi!?Simit Sarayı 25 devlette bayiliği olan ünlü bir markamız!?
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 18:34
0
galiba bayilerin kirasinida devlet oduyor, halktan topladigi vergilerle...
En büyük havalimani , 1153 odalı en büyük saray , Camlicadaki 60.000 kişilik en büyük camı, yaklaşık 1200 ,1300 kişilik hasta garantili en büyük şehir hastaneleri . Yetmedi KANAL ISTANBUL . Tarım, hayvancılık, üretim, istihdam, nitelikli eğitim , iş ,aş, asgari ücrette ülkede durum ne ? Bir de bu yıl için 2.500.000 kişilik istihdam gerçekleşecekti . Yeni yıla iki hafta var . BOL SUKSELI KANAL ISTANBULLAR !!!
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 16:27
Erdoğan'a ne anlatsan boş,illa kafaya koyduğunu yapacak.
Karar Okuru 16 Aralık 2019 21:38
0
Sorun iktidar değil onu yanıltan milyonlar!
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 14:34
Anlat anlat ama öğüt alan yok.Bindik bir alamete gidiyok gıyamete
Süheyl CALISKANOGLU 16 Aralık 2019 13:57
Ayranimiz yok icmeye,tahterevalli ile gidecegiz,Istanbul Kanali'na(!) Istanbul'a ihanet ettigini itiraf edenler,tekrar yeni bir ihanet projesi hazirligindalar,karsilarinda Ekrem Imamoglu,öyle kolay kolay teslim olmaz,bütün agirligini koyacak ve kazanacaktir..
Seküler ihl li.. 16 Aralık 2019 13:02
Sükse nedir biliyormusunuz.. geri kalmis kültürlerde ortaya çıkan varoş davranıştır.. demokrasilerde iktidar olan varoşun da devlet yönetme mottosudur.. . Yoksa bir burjuva davranışı filan da degildir....hele hele bir yönetici davranışı hiç değildir...
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 12:39
Yeni kanala gerek yok. Hatta İstanbul Boğazını da tamamen dolduralım.
Karar Okuru 16 Aralık 2019 12:22
Çok şikayet ediyoruz, çok etrafında dolanıyoruz, sağından solundan dolanıyoruz ama asıl noktaya temas edemiyoruz. Bu ülkede inşaatan başkaca çok gelişmiş alanlara girebilecek teknoloji ve insan açısından sosyal kalitemiz yok. Bu 10 yaşındaki çocuktan yüksek matematik denklemi çözmesini istemek gibi. son eğitim araştırmalarında ortaya çıkan kendi dilinde anlama zorluğu yanısıra yaşadığı dünyayı da anlamayan bir topluluk olduk. Kullandığı basit teknolojiden, gördüğü tıbbi tedaviye kadar batı kaynaklı ürün kullanıp, batı müziğinden bahsedilşnce batı hayranlığı diyen bir gelişmişlik düzeyindeyiz!
Süheyl CALISKANOGLU 16 Aralık 2019 11:51
Sabit fikirli,temel düsüncesi yanlis insanlarla fikir tartismasi,hic olmaz. Ekonomi iflasin esiginde,hangi parayla Kanal Istanbul yapilacak? Olmayacak duaya amin demek olacak.,sonucta bütün bunlar "laf salatasi'olarak geriye kalacak...
Bir Türk 16 Aralık 2019 11:37
Gösterişin, israfın adı sükse olmuş...
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 10:53
Evet deprem gelecek ve İstanbul da yenilenmesi gereken bu kadar yapı varken, paraların kanal İstanbul a harcanması inanılır gibi değil.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 11:20
25
Paralarla rakı festivali yapılca deprem gelmez...
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 14:25
2
Rakı festivali 80 milyara mı mal oluyor ?
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 13:57
1
11:20! rakı festivali yapsan da yapmasan da deprem geliyor. Ancak, ölen ve sakat kalan insan sayısı fazla oluyor. İnsanlara acımıyorsanız azraile acıyın.
KARAR OKURUYUM 16 Aralık 2019 10:39
Az bir harcama ile Atatürk havalimanını kullanmaya devam edebilirdik sükse uğruna devasa havalimanı yaptık süksesi geçti biz gene hayatın gerçekleri ile başbaşa kaldık. Müsrif tüccar modundan hızlıca çıkmalıyız. Ülkenin ve çocuklarımızın geleceğini sükse uğruna mahvetmeyelim.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 10:54
1
Evet çok haklısınız
Karar Okuru 16 Aralık 2019 12:25
1
Akıl böyle diyor ama sükse azgelişmişliğin ezik ruhunun uyuşturucu ilacıdır. Gelişmişlik ve kalite yetersizlikten (gelişmişe nazaran) dolayı düşük olduğu ölçüde içeriksiz ama abartılı gösteriş psikolojik bir ihtiyaçtır. Özetle içini dolduramazsak dışını abartarak telafi ederiz.
Karar Okuru 16 Aralık 2019 10:39
Erdogan neden Turk askerini Libya'ya gondermek istiyor? Mehmetcigin bizim olmayan bir savasin icinde ne isi var? Yeni bir hatali dis politika mi piyasaya suruluyor?
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 12:36
21
10.39, Türk askerinden sana ne?
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 13:15
1
16 yaş altı ve 55 yaş üstü Libya vatandaşlarına vize muafiyeti getirilmiş.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 10:18
İnşaat tercihi bir kalkınma tercihi değil, acizliğin zorunlu sonucudur. Kalkınma yönünde hiç bir şey yapamayan iktidar acizlik ve çaresizlikten iki şey yapmıştır: 1. Stadyumlar, şehir hastaneleri, köprüler vs. Yani inşaat. 2. Kamuyu şişirmiştir. İhtiyaç fazlası üniversiteler, mevsimlik işçiler vs. Her ikisi için de bilgi ve birikime gerek yok.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 09:54
Görmemiş adam, napsin. Eğitimi de yok. Kanal yapacak dünyaya hava atacak aklinca. 3. Havalimanı ülkeyi uçuracak diyordu. Sorun bi ne olmuş o iş, Almanlar hasetinden ölüyor mu? Almanin sari mersedesiyle koyde hava atan adamin kendisini ni reis diye getirdik. Kendinden cok bilene de monser dedik. Okumuştan, liyakat sahibinden kaçıyoruz, reisin is bilmezligi ortaya çıkmasın diye.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 13:44
1
Harika yorum
Allah Kulu 16 Aralık 2019 09:40
Eşek ölür kalır semeri insan ölür kalır eseri. Yalnız bu KÖİ projeleri ile semer eşeğin sahibine yükleniyor.
Kamil 16 Aralık 2019 09:27
Kanal hakkında İstanbul da yaşayanlar arasında referandum yapılsın
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 11:26
4
Rant diyenler, deprem riski var diyenler şimdi referandum diyor. Referandumdan Kanal İstanbul yapılsın kararı çıksa deprem riski kalkacak mu?
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 11:59
4
Referandumdan çok mu memnunsunuz? Kaddafi’yi dini lider sananlarımız nerden bilsin Kanal ne işe yarayacak? Olumsuz yönleri ne olacak?
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 09:10
Millet de zamanı gelince sükse yapacak bu diplomasını saraydan alan rantçılara. Yargılanmayacaklarını zannediyorlar zavallılar. Kendilerine hazırladıkları hapishaneler bitsin, toki misali kura çekeceğiz yatacakları yerler için.Müsterih olsunlar beyefendileri sokakta açıkta bırakmaz bu millet.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 11:07
11
Siz önce nasıl kurtulursunuz diye bir düşünün isterseniz. İktidara sırayla değil sayıyla geliniyor. Hem siyasi partilerin uzlaşacağı hem de milletle uzlaşacak bir yönetim lazım. Matematik?
Koyun kasap hikayesi 16 Aralık 2019 08:33
Sayın yazar Türkiyenin geleceğini hesaba katıyorsunuz, Reisin derdi bu değil ki.... burakın, bilalin, beratın birkaç yalısı, filosu ballı arazisi daha olacak... üstelik reisi unutulmaktan kurtaracak, ebedlere kadar kendi adıyla anılacak eseri olacak... böyle itibarlı meseleler varken ne diye kentsel dönüşümle, teknolojiyle şunla bunla uğraşsın....
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 08:16
Çocuklarımızı akıl ve beden sağlığı yerinde olacak şekilde yetiştirmek için elimizden geleni yapmamız şart. Kendimizi de geliştirmemiz...
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 07:57
Harcayalım 70-80 milyar doları yapalım kanalı. Ne olacak? Büyük ülke para için sükseden tasarruf yapmayan ülkedir.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 07:30
Üretime yönelik yatırım yerine sükse yapa yapa işsizlik arttı, üretim düştü,enflasyon fırladı,orta direk kırıldı, ülkenin çatısı çöktü. Ama ne yazık ki israf delice devam ediyor,küçük bir azınlık zenginleşirken geniş kitle fakirleşiyor. Eğer geçmişte söylenenleri hatırlarsak bu iktidar ne söylemiş ne vaat etmişse tam tersini yapmış. İşte Suriye, mülteciler güya güvenli bölgeye yerleştirilecekti, şimdi vatandaşlığa alma eğilimi başladı. Liyakat yok,hukuk ve adalet yok,parlamentonun yetkisi tek kişiye devredildi. Bindik bir alamete,gidiyoruz kıyamete. İşimiz Allah'a kaldı.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 11:30
0
Allah akıl vermiş, önce insana bir sorulacak, nerdeydin sen bunlar olurken? O kadar aciz mi insanoğlu? Bir çıkış yolu bulur, isterse. Nasıl çıkacağını düşünsün yeter ki.
Karar Okuru 16 Aralık 2019 13:14
0
Bunlar olurken pek çok kişi uyarıda bulundu bu gazete yazarları dahil güya eğitimli kişiler dahil vesayet reji mi, yok Kemalist rejim yok mütedeyyin insanlara haksızlık diye destek verdiler. Soru şu eğer her şey eleştirdiğimizden daha kötü olmuş ise bu destek verenlere bunu istediniz şimdi hayrını görün. Son simit sarayı skandalı ile anlaşılıyorki soyguncular çoktan İngiltereye yerleşmiş. Akıllı Ingilizler Türk iş adamlarının vizesi için düzenlemeler yapmıştı zaten! Gelsin paralar buyrun oturun. Gençlere tavsiye mürekep yaladı iseniz bu ülkede geleceğiniz yok bir yol arayın!
Yurdumun İnsanı 16 Aralık 2019 06:43
Ne oldu dünyanın en büyük havalanına! Batı kıskanıyordu! Şimdi para kesiyor. Sesleri çıkmıyor ne kadar yolcu gelmiş.Adam egosunu tatmin için gösteriş yapıları yapıyor. Gökçek heykel, kapı, saatleri yapmasa 485 otobüs alınırdı dedi M. YAVAŞ. 2 şöfor çalışsa her birinde, 970 kişi ve ailesi ile 2000 kişi ekmek yer, Ankara'lıda perişan olmazdı.Adamlarda TEKASÜR HASTALIĞI var. Hz. Recep'in sünneti İTİBARIN İÇİN İSRAF ŞART. Emin olun yolsuz şekilde elde ettikleri MAL,paralara yasa ile el koyun Türkiye'de ekonomik kriz kalmaz."Bir düşersek anamızı ağlatırlar"korkusu kimyalarını bozuyor.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 01:51
Valla bu son sükse lafiyla cumhurbaşkanınin ya çok ama çok kandırildiginı yada ekonomiden hiçç anlamadiğı cikiyor ortaya,köylü memet ağa bile uretim olmadan,tarim ve hayvancılik olmadan ülke yönetilemiyeceğini biliyor artik,ancak ülke yöneten bir kişi bilmemesi imkansiz olduğuna göre bilerek ülkeyi bataga surükluyor,başka cevabı olan varsa yazsin bana,sükse icin 70-80 milyar dolar harcamak,akli eren biri soylesin bana,sudan gibi bir ülkeden bile ithal mal alacan,kendin kanal yapacan,yada ülkenin yarısinı delirtmek için yapıyor
en verimli yatirim 16 Aralık 2019 01:40
kaliteli yonetim kit kaynaklari en verimli sekilde kullanabilen yonetimdir. Cagimiz yapay akil, kuantum ve robotizm cagi. Egitimde ve bilimsel uretimde dunya ile yarisamayan bir ulke baska hicbir alanda yarisamaz, cunku insan kalitesi ve bilgi olmadan yaratici da uretici de olamazsiniz; istediginiz kadar kanal istanbul yapin havlu atarsiniz. Dolayisiyla Turkiye kit kaynaklarini uluslararasi standartlarda kaliteli egitim ve bilimsel uretim yapmaya yatirmalidir, tarihimizin en buyuk seferberligini organize ederek. Baska turlu bu cagda var olabilmek mumkun degil...
Nurettin Şafak 16 Aralık 2019 09:40
0
Tebrikler.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 01:22
Kanalı yapınca zorunlu geçiş uygulayabileceklerini sanıyor olamazlar! Boğazlar antlaşmasını da İptal edemezler! Ozaman neden bu yaygara? Asıl hedef ne? Bunun mutlaka başka bir gizli sebebi var!Bu kanal yapılmayacak çünkü böyle bir para olduğunu sanmıyorum!peki sebep ne?basit bir rant olabilir mi?güzergahta değerli maden? Hedef şaşırtma?ayrıntılara daha iyi bakmak lazim
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 11:33
0
Ayrıntı bilmede öğrenmede de lazım. Sade bilenlerin bilmesi yeter mi? Bilmeyenlere de anlatmak lazım.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 01:14
Ama ama sayın Karaalioğlu ! Sizin dediklerinizde rant yok. Rant olmayan yerde yobaz adamın ne işi var. Millet kimin umurunda sayın Karaalioğlu...İstanbul'a ihanet şebekesi ihanetinin üzerine tüy dikmek istiyor...Öksüz yetimin hakkını beşli çete üzerinden hortumlayan siyasi zihniyetin defolup gitmesi lazım öncelikle. Onlar teknolojik yatırım falan yapmaz, onlar eğitim yatırımı yapmaz, onlar sadece milleti kazıklama konusunda uzmanlaşmış. Milletin yarısına hain demiş cahillerden bahsediyoruz. Akıl vermek boşuna...
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 01:13
Sayın yazar, teknolojiye, sanayiye yatırım yapıp meyvesini almak yılları alır. İnşaat, yol yapmada rant var rant. Yandaş hemen köşeyi dönüyor. Karşılığında havuz medyasına biraz kaynak da akıtılınca alan memnun veren memnun. Kusura bakmayın ama bizim Reisin vizyonu bu kadar.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 01:03
VARSAYALIM ki maliyet hesapları seksen beş milyar lirayı bulsun. Bu parayı nereden bulacaksın. MONTRÖ SÖZLEŞMESİ GEREGİNCE BOĞAZLAR ULUSLARARASI BİR SU YOLUDUR. TEK BİR GEMİNİN DAHİ GEÇMESİNİ ENGELLEYEMEZSİN STALİNİN ISRARI İNGİLİZTERE, FRANSA, VE DİĞER BÜYÜK DEVLETLERİN GARANTÖRLÜNDE İMZALANMIŞTIR. O HALDE ISRAR NİYE. HEDEF BİR MİLYON KONUT VE KANALIN YAPIM MALİYETİNDEN PAY ALANIN MENFAATLERİNİ KOLLAMAKMI İNANMASI ZOR AMA BUNLAR KONUŞULUYOR.
karar 16 Aralık 2019 11:06
2
amaç trakya yı anadoludan koparmak,istanbul adasında bir ekümen devlet kurmak ve konut köprü yapımıyla birilerine rant sağlamaksa para hiç sorun değil,o parayı bulurlar veya o parayı bir şekilde verirler.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 11:30
6
11.06, Şimdi Trakya Anadolu ile bitişik mi?
karar 16 Aralık 2019 17:28
1
11.30 elbette bitişik değil ama ikinci bir doğalımsı sınır yaparak bir yerleri hapsediyor ayrıca yepyeni bir ada da yapıyorsunuz.böyle akıllı sorularla!!! lafı başka yerden anlamaya gerek yok.bak o yorumda başka şeylerden de bahsediliyor.onlar olursa hoşuna m gider.
külyutmaz 16 Aralık 2019 00:57
Erdoğan'ın kalkınmacı kimliği mi ? Siz hiç yurt dışına çıkmadınız mı sayın Karaalioğlu? Bizim köylü sokaklarda araba görünce zenginleştik sanıyor.Bizim gördüklerimiz dünyada olanın yarısı bile değil.Yaşantımızdaki artan konforun Erdoğan'la bir ilgisi yok.Balkanlara gidin ,Asya'ya ,Güney Amerika'ya bakın; bizim 2000 senesinden beri katettiğimiz yolun iki katı mesafe aldı buralar.Yerimizde sayan bir biz kaldık.İnşaat, Erdoğan'ın kalkınma için seçtiği bir yol değil.Lütfen yapılanı rasyonelleştirmeye çalışmayın.
Seküler ihl li.. 16 Aralık 2019 15:00
1
Aynı semtin çocukları aynı zihinle farklı yazılar yazdıklarını sanıyorlar...yazarın erdoğana kalkınmacı demesi de aynı zihnin eseri...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN