Back To Top
Tarih bir daha tekerrür ederse ayıp olacak

Tarih bir daha tekerrür ederse ayıp olacak

 - Son Güncelleme: 01.01.2018 Pazartesi 00:13
- A +

1Ocak 2118 sabahına kalkan nesiller nasıl bir Türkiye’ye uyanacak kimbilir? Daha müreffeh, daha medeni, daha demokrat, daha güvenli ya da tersi… Belki modern devletler bir asır içinde formdan forma girecek ve insanların hangi dünyaya uyandığı hangi mahalleye uyandığından çok daha önemli olacak.

Tahmin etmek zor elbette ama tarih de malum tekerrürü sever. Bugün, geri kalmışlığımız için nasıl Osmanlı’nın sanayi devrimini ıskalamasını gerekçe gösteriyorsak yarınki nesiller de o dönemde geri kalmışlıkları için mesela bugün bizim dijital devrimi ıskalamamızı gerekçe gösterirlerse inanın bu çok büyük trajedi olacaktır. Bugün yaşadığımız ihmaller ve kaynakları yanlış planlamanın maliyeti sonsuz geri kalmışlık olarak bir asır sonraya da ulaşırsa hatıramız hiç hayırhah cümlelerle kayda geçmeyecek, burası kesin…

***

Ya da talih yüzümüze güler ve zaman bu millete cömert davranır. Bu da bir ihtimal...

Şimdi içinde bulunduğumuz atmosfer yüz sene sonrası için umut vermiyor ama bakarsınız yolun bir yerinde empatiyi, birlikte yaşamayı, uzlaşmayı öğreniveririz. Fikir ve ifade hürriyetinin kıymetini keşfeder, lezzetini tadarız bakarsınız. Vehmimiz azaları, vesvesemiz kurur da dünyayı kavrayıveririz belki…

O sabaha varmadan bir sabah kalkar ve huzurumuzu kendi elimizde kaçırmanın faydasız bir iş olduğunu idrak ederiz mesela.

Belki bir ilham gelir de seviyesiz, lümpen ve hikmetsiz sözlerle donattığımız hayatın çekilmez olduğunu anlarız, kimbilir.

Yarına bir hatıra bırakmak için bugünün hatırlanmaya değer olması gerektiğini akıldan çıkarmayalım. Acı tebessümlerle, ahlarla vahlarla andığımız geçmiş gibi bir geçmişin insanları olmak istemiyorsak tecrübeden bir parça nasiplenmeye bakalım. Gördüğümüz filmi tekrar izlerken heyecana kapılmak yerine yeni bir filmin hikayesini yazmaya mesai sarfedelim.

***

Gelecek yıla, gelecek yüzyıla kalan bir sözümüz, bir eserimiz, gururla anılacak bir mirasımız olsun. Adı hukuk olsun, demokrasi olsun, edebiyat, bilim, estetik, müzik, resim, mimari olsun…

Geleceğe mahcup olmamak için bugünün hakkını vermek nasibimiz olsun.

Mutlu, huzurlu, sağlıklı seneler dilerim.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Eryilmaz 02 Ocak 2018 00:20
Gelecek yıl veya yıllara mirasımız biraz da adalet olsun...
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 23:57
Himm uyduruk bir seye inanipta bir sey beklemek ne acayip birsey acaba?
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 23:31
İnşallah diyelim
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 17:21
2018 i süper bi yeni yıl yazısıyla karşıladık.Teşekkürler sayın Karaalioğlu
Köroğlu 01 Ocak 2018 14:21
1918'de 2018'i tahmin edebilir miydiniz? Mustafa Kemal'in ulus-devleti, dağılan Britanya İmp, Japonya-ABD savaşı, televizyon, bilgisayar, cep telefonu, İstanbul-New York 10 saat,kadın-erkek eşitliği, doğum kontrol hapı, antibiyotik, buzdolabı, naylon, ücretli izin, Ay'a yolculuk, Mars'a robot,..kimse inanmazdı. Bence 2118: ort insan ömrü 200 yıl, yedek organ, yükseltilmiş organ, doğrudan beyin-internet bağlantısı, yapay zeka, şehir konfederasyonları, Ay ve Mars kolonileri, robot ekonomisi, kolektif bilinçler, neredeyse bedava enerji, kast sistemi, türleşme başlang
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 13:48
fetöcü hainlerle çok daha etkin mücadele edildiği bir yıl olur inşaallah. o baş papaz ve çetesi elleri kelepçeli ülkeye getirilir inşallah. onlara inanmaya devam eden yavru mankurtlar akıllanır biraz inşallah.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 23:58
0
Bir Tasmanya seytani var, birde pesilvanya seytani.
KARAR OKURU HKN 01 Ocak 2018 13:46
Amin MUSTAFA bey
kararlı duruş 01 Ocak 2018 17:30
0
amin
Yazar R.T.Erdoğonın Abdullah Gül’e çıkışın’dan üzülmüş, vah vah daha çok üzülürsün . Bedel ödeyemeyen hiç bir yere gelemez . Meramını millete anlatsın,A.G. Herkese R.T.Erdoğanlı yeni yollar inşallah .
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 10:44
Çok güzel bir bakış açısı. Şu memlekette birilerinin hala seviye kalite hikmet demesi ne kadar umut verici. İyi ki karar var
Zoltan Hulle 01 Ocak 2018 10:41
Dediğiniz türden şeylere yapmak çok ciddi zaman, motivasyon ve emek istiyor ama hepsinden önce inanmak ve motivasyon. Hoyratça, düşünmeden ve hamasi bir kaç söz insanın motivasyonunu yerle bir ediyor...
HACI CAVCAV 01 Ocak 2018 08:23
Kötümserliğin kimseye faydası yok.Bazı insanlar vardır,hava sıcak olur canı sıkılır,soğuk olur canı sıkılır, yağmur yağar hoşlanmaz,kar yağar morali bozulur, yağmadığında yağmamasından rahatsız olur.İnsanın huzuru da huzursuzluğu da içindedir, kendindendir.Bu sebeple Aşık Veysel "Eğlenecek yer bulamam gönlümdeki köşk olmasa" der.İnsan gönlünde bir köşk kurmasını bilecek,olanları,olayları hayra yoracak.Hamd olsun bize bugünleri gösteren Allah'a.
KARAGÖZ 01 Ocak 2018 11:31
1
Hacivat böyledir işte arkadaşlar.Kendine kurduğu hayalhanesinde mutluluk filimleri üretir.Saftır, önüne ne konursa yer, yeter ki, tekke mamulatı; yeter ki, yandaş, gazete görünümlü parti bülteni ürünü olsun.Ona sorsanız ülkede her şey güllük gülistanlıktır.Ekonomi tıkırındadır.Adalet en başarılı dönemini yaşamaktadır.Yorumculardan biri yazara meslektaşlarınızla ilgili niye susuyorsunuz demiş. Mesela o bunu hiç anlamadı.Ona göre hapistekiler gazeteci değil, teröristtir.Ali Bulaç’a üç müebbet bile azdır. Arenada aslanlara atılsa müstehaktır.
HACI CAVCAV 01 Ocak 2018 13:05
4
Allah iyiliğini versin Karagöz'üm! Önüne konulanı yiyen ben miyim, yoksa sen misin?Önüne konulanı yiyen bensem,niçin Karar yazarlarına genellikle muhalif yorumlar yazıyorum?Güldürme adamı yaw!
KARAGÖZ 01 Ocak 2018 16:06
2
Hacıvatım, KARAR yazarlarına muhalif yorumlar yazmanın nedeni, tam da, tekke mamulatı ve yandaş, gazete görünümlü, parti bülteni ürünlerinden beslenmendir. Kafa kemikleşmiş, tek tip beslenmekten :))
HACI CAVCAV 01 Ocak 2018 17:14
4
Allah evine buğday yağdırsın Karagöz'üm!Karar'ı da okuduğuma göre niçin tek taraflı beslenmiş okayım?Kaldı ki Karar dışında Star ve Yenilafak'ı okuyorum.Her iki gazete de Star yazarlarının tamamına yakınının eski yuvası.
cevat karakalem 01 Ocak 2018 04:39
Sayin Karaalioglu, sahsinizda tum Karar Gazetesi calisanlarina iyi bir 2018 dilerim ve gene periyodik mesajimi aktarmak isterim: Lutfen Karar Gazetesi bu cizgisinde, bu kadrosu ile deam etsin. Tum yazarlari, okuyuculari, yorumculari ile ulkemizin cok onemli bir ihtiyacini karsiliyor: Yapici elestiriler, degisik fikirlerin konusulup, tartisilmasi ve farkli dusunmenin "dusmanlik" olmadiginin anlasilmasi. Yuz sene sonrasina gelince, tahminim bugunkunden cok farkli bir politik dunya resmi olmayacaktir. Asil bilinmezlik cevre, iklim gibi konularda ve insanlarin birey olarak yasam tarzlarinda.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 03:06
Hapisteki meslektaşlarınızla ilgili yaz(a)mayışınızı gururla mı yoksa acı tebessümle mi hatırlayacaksınız?
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 03:02
Belki, belki, belki....''İşimiz mucizelere kaldı'' demenin başka bir yolu. Halbuki biz kendimizi değiştirmeden Allah bizim durumumuzu değiştirmeyecek.
Has Parti 01 Ocak 2018 02:49
O değilde her şehre yapılan çok güzel binalar olan 'adalet sarayı' yatırımları çöp oldu.
Has Parti 01 Ocak 2018 02:43
Hani İslam'da ruhban sınıfı yoktu. Herkes ihtiyacına göre bir ruhban buluyor, Suud'da bir hoca 'İsrail'le savaşmak caiz değildir'. Türkiye'de başka bir alim 'Yolsuzluk hırsızlık değildir' diyebiliyor. Dini sadece siyasetçi kullanmıyor ki, herkes kullanıyor. Niye kimse dini kendisi için değilde, kendisiyle ilişki kurması muhtemel kişiler için bir whats up grubu gibi düşünüyor? Bence dini kişisel çıkarları için kullananlar muhtemelen cehennemde yanacak, eğer yanmak istemiyorlarsa 'yanmayan kefen' alsınlar onu da Cübbeli satıyordu, kredi kartına altı taksit
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 02:27
Eski cumhurbaskani sayin Abdullah Gul' in medenice gorus aciklamasina bile tahammul edemiyenler gelecege ne Hukuk, ne Demokrasi nede Gelismis bir Turkiye birakamazlar, dahasi varolani da tahribe devam ederler maalesef...
KARAR OKURU 02 Ocak 2018 00:01
0
Medenice yarim yamalak aciklamalar. Silik bir politikaciyi ne kadar cilalasaniz busuna
Şair Diyor ki... 01 Ocak 2018 01:41
Siyaset o kirli ellerini Dine uzattığı andan itibaren Ortadoğuda kan göz yaşı adaletsizlik zulüm yolsuzluk hakim oldu...Müslümanlar ne zaman kendi Rönesanslarını inşaa edebilirlerse o zaman bu karanlık kısır döngünün çarklarını darmadağın ederler..aksi halde ilelebet kaos sis devam edecek....
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 02:19
14
Aslı yok olan bir şeye Rönesans yapılır. O da aslı gibi olmaz. Gavurun siyaseti, Müslümanı siyasetten uzaklaştırdı...
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 01:36
Sizi eski bir Tayyip Erdoğan yandaşı olarak gördüğümden pek okumazdım yazılarınızı, lakin bu güzel yeni yıl yazınıza katılmamak mümkün değil. Tebrikler ve teşekkürler
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 02:08
12
İnsanları, Tayyip yandaşı olanlar ve olmayanlar diye ikiye böl, sonra Tayyip'e ötekileştirici diye sitem et...
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 23:57
0
Unutmayınız ki ya taraf olursun yada bertaraf olursun diyen ben değilim.
Has Parti 01 Ocak 2018 01:17
Cahiliye Devri artık yaşadığımız geçen yılda öyleydi.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 00:39
nefis bir yeni yıl yazısı hatta asırlık bir hatıra
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN