Back To Top
Çıfıt çarşısı

Çıfıt çarşısı

 - Son Güncelleme: 03.08.2019 Cumartesi 09:17
- A +

Bu yazıyı ister “mahalle içi” öz eleştiri olarak kabul edin, ister “aile içi” problemlerimizi el âleme ifşa babında değerlendirin veyahut her ne şekilde mütalaa ederseniz edin, ama birazdan ikrah duygusuyla yazacağım hususların dinî alanda dışa vuran diz boyu rezilliklerimizden başka bir şey olmadığını da bilin. Biz henüz buluğ çağlarında iken dinin insanı kemale erdirecek ve aynı zamanda samimi dindarlara iki cihan saadeti bahşedecek bir ilahi nizam olduğu yönündeki telkinlerle büyüdük. Fakat müesses din âlemine ayak bastığımız ya da dinî grup, cemaat, tarikat gibi kurumsal yapıların kapısından içeriye göz attığımız an bu âlemdeki umumi manzaranın çıfıt çarşısından pek farksız olmadığını gördük…

Çıfıt çarşısı aslında İstanbul’un Balat semtine ait olan ve kimi zaman “Balat çarşısı” diye de anılan bir çarşı… Rivayete göre Çıfıt Osmanlılar döneminde Yahudiler için kullanılan bir nitelemedir… Çıfıt batağı tabiri ise Yahudilerin akarsuda yıkanmayıp birikmiş suyun içine dalıp çıkmalarından kinayedir. Keza “çıfıtlık”  kelimesi Yahudilik, “çıfıtlık etmek” tabiri de hilekârlık, düzenbazlık fırıldaklık anlamına gelir. 1492 yılında İspanyadaki engizisyondan kurtulmaya çalışan Yahudiler, Osmanlılar tarafından Balat’a yerleştirilmişler. Ticari zekâlarıyla ünlü olan Yahudiler, o dönemin ihtiyaçlarına tek tük veya az çok karşılık veren çarşılara karşı her şeyin bir arada bulunduğu çarşı-pazar ortamları kurmuşlar. İşte buna istinaden her şeyin bir arada ve fakat karmakarışık olduğu, işe yarar/yaramaz her şeyin bulunduğu ve aynı zamanda hile-hud’anın (hile hurda değil!) kol gezdiği çarşı “çıfıt çarşısı” diye anılır olmuş…

Bugün itibariyle müesses din âlemi de tıpkı çıfıt çarşısı gibi… Öyle ki söz konusu âlemde her türlü sakillik, çirkinlik ve çirkeflikle karşılaşmak ne yazık ki vaka-ı âdiye haline gelmiştir. Mesela, daha dün birisi çıkıp Hz. Hatice hakkında “üç çocuklu, iki kocadan arta kalmış, kırk yaşında bir dul” gibi son derece özensiz bir ifade kullanıyor, buna mukabil kendilerini din bekçisi olarak gören birkaç edepsiz de sosyal medyada “Musti’yi nikâhıma alayım…” gibi ifadelerle adeta necaset saçıyor. Bu arada, yaşını başını almış bir İlahiyatçı profesör Hz. Hatice ile ilgili yakışıksız sözün sahibine peşinen hakaret etme şehvetini gemleyememesinden olsa gerek, o sözü kasıtlı hakaret olarak değerlendirip “Sahabeye hakaret eden kimseye hakaret etmek inanın çok zevkli bir şey. Şahsen bana ibadet etmiş zevki veriyor. Sekinet hissediyorum” tarzında bir söz sarf edebiliyor ve fakat bu söz kendisinin ruh sağlığı hakkında bizi endişeye sevk ediyor.

Kurumsal din âleminde her gün bir yenisiyle karşılaşılan bu psikopatolojik ve şizofrenik vakalar karşısında akıl ve ruh sağlıklarını korumak isteyen bazı arkadaşlar ve dostlar belki bundan birkaç yıl önce tası tarağı toplayıp işbu çıfıt çarsısından çıktılar ve içlerinden bazıları kendisini felsefe ve sanata vererek en azından ruh sağlıklarını korumayı başardılar. Ancak bizim bu çarşıda tası tarağı toplama vaktimiz henüz gelmediğinden, bahsi geçen psikopatolojik ve şizofrenik vakalar karşısında kör, sağır, dilsiz olmakta fayda var. Yine bu çıfıt çarşısında akıl ve ruh sağlığımızı kaybetmemek için hem felsefe ve felsefî düşünceye sığınmakta ve hem de kendimize rintmeşrep halde bir yaşam düzeni oluşturmakta fayda var.

Rint, dünya işlerine pek kıymet vermeyen, bütün varlığı kendi iç dünyasına göre değerlendiren, gönül gözüyle gören, kalender ve derbeder görünüşünün aksine ârif ve gönül ehli kimse; rintmeşrep ise rint tabiatlı kimse demektir. Allah’ın her günü özellikle dinbazlar marifetiyle kışkırtıldığınız, dinî alandaki şu veya bu görüşünüzden dolayı sayısız iftira ve hakarete uğradığınız bir ortamda rintmeşrep halde yaşamak neredeyse imkânsız bir iştir. Dahası, zaman zaman yazılarıma da yansıdığı üzere hırçınlaşmamak pek mümkün değildir.  Fakat en azından cinnet getirmemek için imkânsız gibi görünen imkânları zorlamak da bir nevi mecburiyettir. Dinbazların din adına ortaya koydukları bin bir çeşit rezillik ve çirkeflikten kurtulmak için dağ başına çekilip kendi halinde ıpıssız yaşamak da iyi bir seçenektir; fakat bu saatten sonra böyle bir seçenek de bizim için pek olası değildir.

O halde, gerçekten bir şeyler öğrenmek niyetiyle soru soran olmadıkça din konusunda konuşmamak, hiç kimsenin dinine, dindarlığına ve hatta dinsiz olmasına karışmamak, insanlara karşı Allah’ın vekil-i umuru gibi bir edayla hitapta bulunmamak, sadece kendi işinize bakıp o işi en güzel şekilde tamamlamaya odaklanmak, tası tarağı toplayarak çekip gitme şansımız olmayan bu çıfıt çarşısında yapılacak en akıllıca iş gibi görünmektedir. Şimdi siz kalkıp tüm samimiyetinizle, “Allah aşkına, yapmayın etmeyin” diye yalvarıp yakarsanız veyahut geçen haftaki yazımda olduğu gibi kıyasıya eleştirip budasanız dahi sonuç tek kelimeyle beyhude ve nafile gayretten ibarettir. Çünkü çarşı adeta topyekûn ayaklanmış haldedir ve hemen herkes “kuduz it” gibi birbirine dalar vaziyettedir. Böyle bir cinnet ortamında yapılması gereken en akıllıca iş, usulca bir kenara çekilmek ve olup biten tüm rezilliklere sırt çevirmektir. Ancak nihai söz olarak şunu da not etmek gerekir: İslam bugünkü müslümanların kurumsal ya da bireysel insaflarına ve inisiyatiflerine terk edilemeyecek kadar önemli bir meseledir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mehmet Aktaş 09 Ağustos 2019 08:09
Hiçbir toplum bi'setten önceki Arap toplumu kadar haktan sapmış olamaz. Peygamber s.a.v. davete hakaret ve kaba sözlerle başlamamıştır. Musa a.s. da Firavun'a "leyyinen" yumuşak konuşmuştur. Fakat sizin üslubunuz ne peygamberlere benziyor ne de ilimden nasiplenmiş alimlere. Keşke suçlama ve kötülükleri ifşa yerine bildiğiniz hakikatleri söyleseniz. Kötülükler zaten o zaman kendiliğinden fâş olurdu. Celal Allah'ın sıfatıdır; kin, nefret ve hiddet karışımı Celal size yakışmıyor Hocam.
ÖZEL MESAJ! 2 08 Ağustos 2019 22:06
Hakikati sizin vesilenizle buldum hocam. Sayenizde tüm sorulardan kurtuldum. İnançsızlığın eşiğinden sizi tanıyınca kurtuldum. Çok şükür Allah'ı ve İslam'ı tanıdım. Namazlarımı da eksiksiz kılmaktayım. Hocam, bizi sakın bırakmayın. Sizi bulmuş, tanımışken kaybetmek istemiyorum. Bu arada, numaranız değişmiş, en son aradığımda ulaşamadım size. İçim burkuldu. Bir de hocam, Karar Yazıları kitabının ikincisini heyecanla beklemekteyim. Saygılarımı sunuyorum Mustafa Hocam. Allah sizden ve sizin gibilerden razı olsun. Not: Prof. Hasan Elik'i de okurlara öneririm.
ÖZEL MESAJ! 08 Ağustos 2019 22:02
Mustafa Hocam, Bütün kitaplarınızı ve YouTube'da bulduğum tüm videolarınızı izleten, Karar yazılarınızı da okuyan biri olarak birkaç bir şey yazmak istiyorum. Hocam, kenara çekilseniz de çok haklısınız. Sizi çok iyi anlıyor ve hak veriyorum. Ama lütfen bizi bilginizden yoksun birakmayın. Yıllardır meal/tefsir okudum, yüzde yüz Kur'ancılar dahil birçok "tanınmış" insanla da muhattap oldum fakat hiçbiri kafamdaki soruları gidermeye yetmedi, üstelik daha da çok karıştırdılar.
Murat Erak 08 Ağustos 2019 14:33
Mustafa İslamoğlu hocama yapılanlar aslında bir itibar suikastidir. Akıl irade ve vicdan sahibi müslümanlar henüz sohbetin tamamını dinlemeden Mustafa hocayı kınayarak bu itibarsızlaştırma politikalarına alet olmamalılar ki bu din pazarının sahtekar tüccarlarının sömürü düzenleri ferah bulamasın.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 13:16
Bütün ilâhiyâtçı, ilâhıyâtçı yazar, vâiz, piyasa vâizi vs gibi din adına konuşanların ve hâttâ işlerini din üzerinden gören kütlenin bu millet nazarında nasıl güven tâzeleyeceğini düşünmek yerine birbirini suçlayıp kendini temize çıkartmak kolaycılığına kaçması da ayrıca ibretlik oluyor.
Sabri Kalyoncu 07 Ağustos 2019 13:48
Bu çarşıyı, bizler değil, Din adına konuşanlar bu hale getirdi. Kimin neden haberi vardı? Madem her şey ortaya saçıldı, düzeltmek! yoluna koymakta sizlerin görevi olmalı. Bir şartla. Sakinlik olamak.. Üslubu yapılan işe ayarlamakla.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 05:23
Bütün bu dînî bilgiler ve îkâzlar karşılığında bizden herhengi bir ecir taleb etmeyen var mı?
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 04:57
O çarşının bir tezgâhında da sen varsın hoca efendi. Eğer sattığın, iddiâ ettiğin gibi altun ise, neden bağırıyorsun ki? Ne diyelim, kitabın ortasından konuşmak dahî pazarlama taktiğine dönüşmüş. Muhtâc ı himmet dede, gayrıya himmet ede.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 04:41
Kur'an Allah'ın, hadisler Hz. Peygamber'in ama, parayı, makamı, mevkîi, îtibârı ilâhiyât satan bezirgânlar kazanıyor. Onca sene fakültede rızâ i Bârî için mi ders verdin. İki ay maaşlar ödenmesin bakalım hocalık mı kalır ilâhiyât mı. Bu köşede Allah rızâsı için yazdığına inanayım mi? Dînime zemmeyleyen bâri müselmân olsa. Çekil kenara da kendini îmâr et. Pohpohçuların iltifât trenine biniyor ve sürâtle giderken çevreyi göremiyorsun. İlk durakta in ve dur. Yazık ediyorsun kendine ve cümleye.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 11:43
1
Allah akıl fikir versin sana kardeşim. Hoca tam da senden bahsediyor işte. Kendisini haklı çıkardığın için gizli bir memnuniyet duyuyor olmalı.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 21:53
0
Hoca seni memnun etmek ne mümkün, etti isem bana madalya takman gerekir.
Hasan 06 Ağustos 2019 05:19
Körlerin çoğunlukta olduğu bir köyde kuralların körlüğün lehine işleyeceği açıktır; bu durumda gözü açılanlar; ya körlere tabi olurlar ya onlarla çatışırlar –yeniden körelme riskini barındıyor bu seçenek– ya da köyü terkederler...
Tûbâ li'l-ğurabâ' 05 Ağustos 2019 16:23
Değerli Hocam, meslektaşınız ve branşdaşınız olarak ya geç kaldınız veya iyi niyetinizi bugüne değin muhafaza ettiniz diyesim geliyor. Ama yine de günaydın ve aramıza hoşgeldiniz diyorum. Zira ben daha 80'li yılların ortasında onların dinini terkettim, açıkçası deist oldum ve kendi yeni inancımı kendim aradım, buldum ve inandım. O günden beri de bu çizgide hayatımı sürdürüyorum. Tabi başıma gelmeyen kalmadı. Bedelini dünyada halen ağır ödüyorum. İnşaallah öte tarafta mükafatını görürüm diye ümit ediyorum. Bilin ki düşünenler her türlü kahra ve mahrumiyete talip olanlardır. Yalnızlık, erdemdir.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 14:22
2
deist olduğunla mı övünüyorsun , papaza kızıp oruç bozmuşsun , sen de kafayı yemişsin meslektaşım ..
Mustafa ALSANCAK 04 Ağustos 2019 14:17
2)Bu memlekette ölmek yaşamaktan daha pahalıymış. Camiye yaklaşırken bir de baktım 5- 6 hafız iki sarıklı hoca ellerini açmışlar benden para bekliyorlardı. Minareye çıkıp SELA vermişler.Cüzdanımdaki son beş liramı bırakmadılar. Ne paragöz dinadamlarıymış bunlar. Ne yapacağımı şaşırmış vaziyetteyim. Oğlumun şntiharına üzüntüm yetmiyormuş gibi diyanetin hafızları düşkün gibi yakama yapıştılar dedi. Gerçekten onun o perişan içimi parçalamıştı. Oysa rahmetli DEMİREL HOCASINA, MÜEZZİNİNE VE HAFIZLARA DEVLETTEN MAAŞ BAĞLATMIŞTI. Diyanetin bütçesi Milli Eğitimin on katıdır. Ama 0nları doyuramazsın
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 19:40
0
Anlatilanlar icinde dogrusu varsa da mübalağa. Her mübalağa ise yalan barındırır. Gunumuzde tum belediyeler bastan sona cenaze islerini kendi elemanlari ile ucretsiz icra ediyor.
Mustafa ALSANCAK 04 Ağustos 2019 13:41
1) Muhterem M.ÖZTÜRK BEYEFENDİ .Bir yorumcu arkadaşın kendi için yaptığı vasiyeti ve ölen kendi annesinin cenaze namazını kendisi kıldırmış olduğunu ve Diyanetin hocalarına güveni olmadığını yazmış.Hak vermek gerekir diye düşünüyorum.Tatilimizi geçirdiğimiz ilçenin 50 metre kenarından dolu dolu akan SAKARYA NEHRİ geçer. Bir Cuma günüydü ,çok sevdiğimiz Neşet’in Mehmet abiyi Sakarya kenarından Cuma pazarına doğru yürürken gördüm. İki merhabaşmadan sonra üzüntülü ve ağlamaklı bir hali vardı. Meğer oğlu kendini Sakarya’ya atıp intihar etmişti. Başın sağolsun der demez, birden yahu bu memlekette
Can Kazım 04 Ağustos 2019 12:33
Kafaların karıştırığı bir ortamda herşeyi netleştiren tüm karışıklıkları gideren Kuran’a giderim. Bir çıkmaza düştüğümde Kuran’ın kapısını çalarım. Her olayı Kuran gözlüğü işe analiz etmeye çalışırım Hiç bir meali ve tefsiri mutlak görmem. Hepsinden istifade ederim ve Ayetin maksadını anlamaya ve yaşamaya çalışırım. Bundan daha arı duru bir yol bilmiyorum.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 14:11
0
Adam Kurân 'a giderim diyor birçok mealden faydalanırım diyor. Kırmızı verenler buna karşı çıkmış , acaba içlerinden biri burada yanlış gördükleri şeyi açıklayabilir mi. Kendileri nereye danışıyorlar peki ?
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 09:04
"VASİYETİMDİR.. Çevreme "Ben öldüğümde benim cenaze namazımı Diyanet mensubu imamlar kıldırmasın" şeklinde bir vasiyetim vardır. Dün bu vasiyetimi kendi annemde de uyguladım. Annemin cenaze namazını kendim kıldırdım. Defin sırasındaki dini merasimi ise Çankırı Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğünde görevli din görevlileri yerine getirdi. Böyle bir hizmet sunan Çankırı Beleliyesi'ne de teşekkür ederim." ÖMER SAĞLAM
Muhtefi. . 04 Ağustos 2019 14:15
0
Sozlerin Seni baglar.! fakat Dogru degildir bu. Kargaşaya sebeb olur. Ehl ı irfan Cenaze Namazini Usul edep içinde kılar.kıldılar, kilarlar..!.Devamını yine Hepimizin yaptigi gibi yapar , karışmaz, kargaşaya sebeb vermez. Sonuçta Toplum senden,benden meydana gelir. Uzaydan gelmiyor bu nesiller. !..Sevgili Peygamberimizin Hayatını iyi incelersek Toplum Sosyolojisini nasıl dikkate almışlar. Biz AHLAK,EDEP tavsiye edip Örnek (Bedelle) olacagiz..Toplumda Ahlaki ve Iman Şuurunu yaymaliyiz. Kolay olmadı ve olmayacaktır. !.bizden gayret isterler. Hepsi bu. .
Şakir sezon 04 Ağustos 2019 01:23
Ah Öztürk Keşke Hz. Hatice ile ilgili konuşan kişinin sözünü "özensiz" diye basitleştirmeseydin. Veya en azından diğerlerini haklı ve yeterli şekilde eleştirdiğin gibi müminlerin annesi hakkında söylenen söze dair bir kaç satır fazla yazsaydın. İlmin namusu, kalemin namusu, Peygamber'in namusu... Sen bir tarafa yamanmadan yanlış gördüğünü eleştirir sözünü sakınmazsin. Peki burada ne oldu?
Zafer Kıran 03 Ağustos 2019 22:19
Din ile ilgili hiçbir noksanlık olmadığını sanar,diyanete saygı duyardım.Şimdi ise imamın vaazında bile dikkatle dinleyip yalakalık,uydurma hadis,akla mantığa adalete sığmayan işlerden bahsetmesini duyunca acaba daha camiye mi gitmesem yada idene dib.Atamızın düşmanı dolayısıyla TÜRK'ün de düşmanı bu varken gitme.Saygılar hocama
Samsunlu 03 Ağustos 2019 21:57
Yemen e vali olarak gideceği esnada ayağını kaldırıp atına binecekken arkasından şöyle seslenildi ; " ya Muaz ahlakını guzellestir." Bildiklerinizden istifade ediliyor ama bunca bilgiye rağmen bu hallerinize bakınca ...
Mustafa doğan 03 Ağustos 2019 21:35
Ben kırk yıldır dini camianın içindeyim...son on yıldır gördüklerim mustafa hocanın tespitleri ile örtüşmektedir..kırk yıldır arkadaşına ajan. Mit diyen letden aaa en yakın arkadaşlarına kafir münafık diyenleri bir duydum..bunların..yani insan bozması canavarların içinde gaxeteciside,şeyh,molla hocası da hacı da vardır...risale okuyanlarda da..tarikatcılar da da her fraksiyonda bol miktarda ahlaken sukut etmiş gıybet ve iftirq uzmanı..dini dünya içindeyim kullanan insancık mevcuttur..saygılarımls
Zekeriyya 03 Ağustos 2019 22:39
3
Sende aynı duruma düşmüş olmadın mı ? Hangi gruptan olup olmadığnın ne önemi var. Günahlar şahsidir...Söylebiliyorsan onlara söyle. Konuştuklarında engel ol. burda genelleştirmen ve öyleymiş havası vermen de o kadar kötü.
Hoca 03 Ağustos 2019 21:01
Cıfıt çarşısı epeydir çok canlı, bu durumu gören birçok genç çarşıyı da mahalleyi de terk ediyor. Ancak çarşının cıfıt haline gelmesi/getirilmesi kadar ciddi bir sorun daha var: Başta cıfıtlaşma olmak üzere çeşitli erdemsizliklerin nelere yol açtığını kimse görmek istemiyor. Binlerce gencin "ed-din"den uzaklaşmasına kimlerin, nelerin sebep olduğu kimsenin umurunda değil.
Vidinli 03 Ağustos 2019 19:59
Hadi adama kızdınız. Tenkid edersiniz olmadı hakaret edersiniz hadi kesmedi küfredersiniz. Ama o nasıl bir küfüŕ yani ayet okuyan bir müslümanin ağzindan fikrinden aklından nasil bu tür bir galiz küfür çıkabiliyor. Bu adamin cocukluguna inilsin mutlaka başından böyle bir şey geçmistir ve bunlara biz Kuran okumayı ögrensinler diye çouklarimızı emanet ediyoruz.
musto 03 Ağustos 2019 20:00
Atatürk diyaneti kurduğunda ne iyi etmiş diyordum değişen bir şey yok yine iktidar borazanlığı cemaat ve tarikatların oyun alanı oldu. köyümde okul perişan çivi çakılmıyor imam bahceli eski evi beğenmiyor yeni ev yapılıyor.Bence diyaneti kaldıralım imamları camileri cemaatlara devredelim kendi ceplerinden harcasınlar inanan var inanmayan var başkasını kesesinden fetva vermesinler.Bakın ozaman camilere kontörlü kapı koyarlar. Sen git bir kaç sene cemaatın tarikatın kursunda bir kaç sene ezber oku gel lojmanda otur doktor kadar maaş al yarım bilgiyle bize islamı anlatmaya kalk.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 19:41
Mısır firavunu Akhenaton Tek Tanrı inancına geçtikten sonra zamanın her bir Tanrıdan beslenenlerin rahip vs.baskısıyla Mısır tekrar Çok tanrılı inanca geçti.Diğer dinler gibi İslam dinin de Allah ile kul arasında diğer dini inançlar gibi ruhban sınıfı yok .Ama bu durumda din üzerinden beslenenler mezhepti,tarikattı,tekkeydi vs ile tarihsel olgunun başka bir versiyonunu uygulama kavgasında.Hristiyanlıkta ve diğer bütün dinlerde de.Bize özel bir durum değil.Çarşı Akhenaton dan beri aynı.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 18:22
Elinde silahla sosyal medyada poz veren Diyanet personelinden ne hayır bekleyelim...
Sn Yazar bir onceki yazınızı unuttunuz galiba. Çarşıyı cifitlaştirmaya katkinizi unutmayin lütfen...
Zekeriyya 03 Ağustos 2019 17:55
Yanlış sözün hedef alınması, tenkit edilmesi, üzerinde durulması gerekirken son derece sakıncalı ve yanlış olarak şahsı hedef alınmıştır. Tahkir edilmiştir. Gıybet edilmiştir. Su-i zan edilmiştir. Yani haram üstüne haram işlenmiştir. Müslümanlık böyle mi Allah aşkına. Kur’an ahlakı bu mu ? Rasülüllahır tarzı, tavrı böyle mi ? Kaş yapayım derken göz çıkarılıyor. “Vur” denilince öldürülüyor. Okuyanımızın da, yazanımızın da, okumayanımızın da hali bu. Çok kötü görüntü...Çok kötü manzara. //taharriihakikat.blogspot.com/2019/07/hz-hatice-ra-sevgisi-fitne-vesilesi.html
Şahin DOĞAN 03 Ağustos 2019 17:47
MUSTAFA İSLAMOĞLU'NA... Bir zamanlar Yahudileşme Temayülü, Üç Muhammed, Yürek Devleti, Yürek Fethi, Hayatın Yeniden İnşası İçin, İman Risalesi gibi eserlerini büyük bir iştiyakla okumuş ve ne saklamalı, epey istifade etmiştim. Hatta Yürek Fethi’ndeki bir pasajı ikindi namazından önce okumuş ve onun te’siriyle kıldığım o namazın huşusunu hala içimde taşıyorum. Yine bir zamanlar her sabah kahvaltıda Hilal Tv’deki tefsir sohbetlerini izleyemeyi itiyat haline getirmiştim. Bir yazarı sevmek okuduğumuz kitaplarının ve dinlediğimiz sohbetlerinin damağımızda bıraktığı tada bağlı olduğundan mezk
ramazan yığın 03 Ağustos 2019 17:34
veiza hatabehümül cahiluune kalu selama ......saygı sevgi ve hürmetle
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 15:53
hocam ben ateist olmadıysam meryem süresi sayesinde ateist olmadın .o meryemin çaresizce kavminin karşısına bebekle çıkma sahnesini düşündükçe allaha hep inandım . gerisi benim için hep bomboş
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 14:40
Mustafa bey Bence bildiklerini belgeli olarak söylerseniz insanlar doğruyu bulabilir Yoksa bunun da vebali olabilir Asıl sorun diyanet denen kurum bu işi doğru yapmıyor Slm
Halil 03 Ağustos 2019 13:59
Hocanın tasvir ettiği bu karmaşık ortam(çıfıt çarşısı) hadis-i nebevîde de tasvir edilmiştir.Akıllı müminin bu durumda nasıl davranması gerektiğini Rasülullah (S.A.) tavsiye etmiştir.Hadiste tavsiye edilen öğütlere uymalıdır.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 13:36
Sayın hocam çok güzel yazmışsınız..dusuncelerime tercüman oldunuz..rahmetli yaşar nuri öztürk geldi aklıma yazdıklarınızdan..cesaret çok önemli.
Mehmet Serdar.... 03 Ağustos 2019 13:30
Hz. Hatice peygamberimizle evlenirken HAZRETİ olmuş muydu...Müslüman bile değildi.nasıl bir nikah kıyıldı bilmiyoruz..Ama sanki doğuştan hazreti olarak doğmuş gibi kutsanır olmuş..Hz. Haticeyi bu kadar seven onun çocuğumuş gibi davranır..Onun nezaketine uyar, önüne gelene iftira, hakaret etmez...Bu ülkede dul hanımlara ne gözle bakıldığını biliyoruz..O konuşmacıya saldıranların ekserisi evini dul hanımlara vermeyecek kadar ehli namus adamlardır..Kendi bir tanecik oğullarına 40 yaşında iki evlilik yaşamış, çocukları olan bir dul hanım önerseniz ömür boyu sizinle selamı sabahı keserler...
İbrahim Erdoğan 03 Ağustos 2019 13:20
Hocam, Sayın İslamoğlu'nun hurafelerden ve bidatlerden arınmaya yönelik değerlendirmelerine karşı olup da bunu açıkca söyleyemeyenler; yaklaşık beş yıl önce yaptığı bir programdaki sözlerinin bir cümlesini öne çıkarıp, kendisini bu noktadan vurmaya çalışıyorlar!.. Belki "artakalan" kelimesi yerine başka bir kelime kullanılabilirdi. Ancak; Sayın İslamoğlu'nun bu programdaki sözleri, Peygamberimizin evliliklerini tenkit ve buradan dolanarak İslâm'ın yıpratılmasını amaçlayanlara verilebilecek en güzel bir cevaptır. Tenkitçilere (hakaretçilere) videonun tamamını izlemelerini öneririm...
Biz müslümanlar olarak adam gibi bilimsel metodolojiye ve nezaket kurallarına uyarak bilim/ilim üretmeyi öğrenemedigimiz için ve üreteni de hemen dinden/yoldan çıkmakla devletin bekasını tehdit etmekle suçladığımız için geri kaldık. Başta bilim adamlarimiz olmak üzere ne zaman bu bilimsel ve demokratik kafaya sahip olursak biliniz ki o zaman doğru yoldayız. Kanaat-i acizanemce Türk ve İslâm aleminin temel sorunu budur. Demokrasi (adalet, hak, hukuk) ve hoşgörü yokluğu bizi bu yola sokuyor. Bilim/ilim ve kültür üretme ortamımız/iklimimiz yok maalesef.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 13:48
0
Size alkış fakirden
Kul 03 Ağustos 2019 12:17
Sayın Öztürk, eski makalenizde; Kuran ın buzağı bahsini spinozaya referansla anlamsız buluyordunuz ya..işte elestirdiklerinizin nefsleri buzağa burada..Ama sizde Kuran a uymayanlara kızıp Kuran a değil de felsefeye sığınıyorsunuz. Cok ilginç
yorum hür değil mi 03 Ağustos 2019 12:15
Bütün bu olanlarda ÖNCÜLÜĞÜNÜZÜN ! (yok bu fazla oldu sizden önce Karamanlar falan var) neyse ben ŞAHSINIZIN diyeyim; ne kadar sorumluluğu var, hiç fikir ettiniz mi? Politikacılar halkın beğenisini kazanmak için farklı şeyler söylemek zorunda hisseder kendilerini. Ya siz kim ve ne için "FARKLI OLMAYA" çalıştınız? Mahalle içi veya aile içi değil "ÖZÜNÜZE DAİR ELEŞTİRİ" olsa daha samimi ve manidar olabilirdi.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 12:07
Susmayacaksın Hoca! Tekfir mi ediyorlar, etsinler; tehtit mi ediyorlar, etsinler; işten mi atıyorlar; atsınlar...Bu dini; cübbeli ve sakallı yarıvahşilere, kifayetsiz ve güç önünde diz çöküveren sünepelere bırakamazsınız. Siz ve İslamoğlu gibi aydınlar konuşacak. Bu çıkarcı ve hurafçi bedeviler de helak olacak -olmuşlar zaten- inşallah! Bu sizin milletinize, dininize, en doğrusu size bu ilmi veren yüce Allah 'a olan borcunuzdur. Sizi sevenler de var bunu unutmayın.
Karar Okuru 03 Ağustos 2019 13:16
3
Doğru diyorsun; hoca, İslamoğlu ve diğerleri kelle koltukta susmasınlar, mücadele versinler. Ama biz de onları destekleyelim. Hoca ve İslamoğlu sosyal medyada linç edilirken trollere iki satırlık bir cevap verelim ve onları insafa, izana davet edelim, değil mi? Bu kadarını yaparsak hoca ve diğerleri daha sağlam dururlar. Bir iftira Diyaneti açıklamaya sevk ediyorsa bu işte bir sakatlık var. Trol güruhu anlaşılan her yeri sarmış. Meydanı boş bırakmamak gerek...
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 12:06
Bir köyün camisine yeni bir Diyanet personeli atanmış. Gördüm ki açık ve net X cemaatinden.... Önceleri Y cemaatinden idiler gücü elinde bulunduranlar. Şimdi inkar ede dursunlar. Doldurdular işe Y'cileri... Sonra Y ile araları bozuldu, kovdular işten onları.... Şimdi de X cemaati elemanlarını dolduruyorlar işe... Batı cephesinde değişen bir şey yok...
KARAR OKURU Demkr hukukçu 03 Ağustos 2019 13:09
1
Türkiye'de farklı fikirler cemaat adı altında savunuluyor. Buna saygı duymak lazim. Ancak eleştirme hakkına sahipsiniz. Tabii ki delil ve kaynak göstermek şartıyla. Cemaatler de artık kendilerini kapalı kapılar ardina saklamaktan vazgeçip fikirlerini açık açık delillendirerek savunmalilar. Eğer legal platforma çıkıp/ iktidarlarca çekilip ülkemiz ve Islâm dünyası özgür bilimsel tartışma ortamına kavuşturulabilirse yanlış olan düşünce akimlari elenir ve bundan islam dünyası kazanır. Her şey ayan beyan konuşulsun, tartışılsın ve gün yüzüne çıksın. Ülkemizin ve müslüman dünyasının ihtiyacı olan şe
A. Salihoğlu 03 Ağustos 2019 11:59
Hocam, biz "kenardakilerin", sizin gibi hocaların çoğalmasını niyaz etmekten öte yapacak pek birşeyleri yok, maalesef.
"İfrat da tefrit gibi zaralıdır.İfrat tefrite sebep olduğundan daha zararlıdır." O yakışıksız sözler güya; peygamberimizin namus ve saffetini anlatmak için kullanılmış.Ama ayarsız ifrat etmiş; karşıtları da tefrit etmiş.Bir şeyi yüceltmek için; ayar ve dengeyi bozuyorlar.Oysa İslam'ın bir değerler mimarisi var.Değer ve denge mimarisini ancak, tüm İslami değerler hacmini kavrayanlar korur.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 11:26
Islâm ehlisunnet çizginin devam i olan alimlerden öğrenilir dört mezhebe bağlıdır evliyalar dinidir yunuslarin temiz dilidir şerefsiz lerin mübarek annelerimize iğrenç laflarla saldırması değildir
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 15:02
2
İslam tek kaynak olan Kuran'dan öğrenilir. Senin o alimlerinin içinde münafıklar var, bir birine kâfir diyenler var, Allah adına hüküm koyanlar var. bir sürü uydurmayı nakledenler var. İslamı onlarda ararsan işte çıfıt çarşısına düşersin.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 02:49
0
Sen bu ağzın ile ehli sünnetsen geri dur daha hayır olur
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 11:24
Senin dilin cok kirli be hocam kuduz it demekle kime aynayı tutuyorsun ehlisunnet alimlerden biz memnun uz sevgili peygamber sav efendimizin mübarek hanımına dul iki koca dan artık diyeceksiniz sonrada hakettiginiz cevap gelince de ağlayacak sin sen yahudi nin altına yatan ifsad eden reziller i koruma değerli hocam
Zorkun 03 Ağustos 2019 11:13
Hocam uzun afallamalarim sonucunda girebildigim görebildiğim her kapıyı da açıp bakarak, 30 yaşımdan sonra aynen sizin durdugunuz izah ettiğiniz noktaya geldim. İç hesaplaşma muhasebe dışında dışarıdan sorulmadikca bihakkin iyi niyetle arayış içinde olanlarin dışında kimseyle din, siyaset, insan, hayat , tarih ve toplum hakkındaki görüşümü, bildiğimi, kaynaklarimi paylaşmamaya çalışıyorum. Sizden de bu yönde telkin okumak beni daha bir rahatlattı..
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 11:09
Sayın Diyanet İşleri.. Personel alımında torpile değil, liyakata bakın lütfen. Eğitimi düşük, kendini geliştirmemiş bireyleri almayın. Şimdi gençler eğitimli. Bakıyor camideki personelin Türkçesine Arapçasına anlıyor seviyesini.... Diğer taraftan işidsever personelde var maalesef az da olsa. Cemaatler yetiştiriyor sonra diyanete teslim ediyor. Elemanın nerede yetiştiğine bakılmıyor demekki. Ya da bilinçli bunlar tercih ediliyor. Fetöden hiç ders alınmamış...
Muhtefi 03 Ağustos 2019 10:11
Evet doğru.Sadece ezberleyerek bu kadar olunuyor.Akıl ve dil arasında Kalinirsa sonuc cifit carsisi.Adam indirilmis diye Slogan bulup atıp, tuttu,tutuyor yıllarca Atabe'de.Ne alır, ne satar anlaşılmaz :))..İrfan yok, Ask yok,nezaket yok, hikmet yok. Yok oğlu yok. Ne var EZBER sadece EZBER elbette CIFIT çarşısında Tezgah acanlar,,Tezgahta ne varsa onu satacak.! ...Gelin bizim Çarşıya Beyler,,Bizler GELENEKSEL ANADOLU İRFANINDA GÜL ALIRIZ GÜL SATARIZ..ÇARŞI, PAZARIMIZ GÜLDÜR, GÜLDÜR. .
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 10:36
3
Anadolu irfanı mı? Böyle birşey yok kardeşim. Yabancıya bir tad ayram ikram etmeye irfan dersen o zaten her kültürde var. İrfan dediğin fikir kültür edebiyat sanat bilim teknoloji üretir ya da bunlara hürmet eder. Nerede göster? Bu palavraya artık bir son versek de işimize baksak iyi olur.
Muhtefi. . 03 Ağustos 2019 11:56
3
Geç onları sen, Dünyanın hiçbir yerinde yok bu irfan,,1000 yıl Sevgi, Saygi icinde yaşadık hala da öyleyiz. Bir kaşık ayran dediğin o da GÖNÜLDEN YAPILAN'dır .En GÜ-ZEL...Teolojik Turemeler ile mi yol alacağız. Birinin a dedigini, diğeri tu,kaka diyor. Oğluma diyorum SAKIN bu turemelerden. Senin yolun Hz Mevlana, Yunus, Haci Bektaş, Ahi Evran, Şeyh Edebali vd.! ve bu yoldan giden Ahlak,Edep timsali Bilgelerdir ..Gerisi CIKMAZ SOKAK. ! görüldüğü gibi..
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 10:02
Günümüzün 'Ebu-Zer Gıfari'si olmaya çalışmak veya izdüşümünde yol olmak "çıfıt çarşısına" girmeye hacet bırakmayacağı gibi, vicdan ve aklı en doğru istikamette kullanma yetisi kazanımı diye düşünüyorum...
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 10:03
Hocam, şu Diyanet İşleri Başkanı Sayın hocamıza söyleyin de camilerdeki personeli sabah namazını vaktinde (güneş doğmadan yarım saat önce) kıldırsınlar... Disiplin yok. Hep geciktiriyorlar, güneş doğacak sanıyorum. Namazdan önce ilkokul 2 seviyesinde heceleyerek meal okuyorlar... Ne Türkçe var ne de Arapça...
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 10:53
2
Evinde kıl kardeşim. Bir çoğu, Dırar Mescidi olmuş, hemen hepsi israf mekanı, namaz memurlarının ritüel icraat mahallerinde "ibadet"ten cemaat sevabı umuyorsan, boş hayal. Hani cemaat ki, sevabı olsun ?
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 15:59
2
Diyanetçiler duydunuz değil mi. Vatandaş dirar mescidi, diyor... "Hainler" diye siyasi dua yaparsanız sonuç bu olur. Sahi hainler, derken partinizden olmayanları kastediyorsunuz değil mi? 50 seneyi aşkındır camiye giderim. Bugünler dışında hainler, duası hiç işitmedim sizden...
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 09:56
Sayın Hocamız Bursa olayını unutmuş ya da fazla kerih bulduğundan yazmamış
Ertuğrul Doğuç 03 Ağustos 2019 09:46
''bahsi geçen psikopatolojik ve şizofrenik vakalar karşısında kör, sağır, dilsiz olmakta fayda var. '' diye yazmışsınız. Katılmıyorum. O zaman bunlarla kim mücadele edecek. Devam edin ki meydan onlara kalmasın.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 09:16
Kuranı Kerim’i okumamış anlamamış insanları cemaatler çok kolay kandırıyorlar . Allah dünyayı ilimle yarattığını söylüyor bunlar çocuklarını okula göndermiyorlar , cahil bırakıyorlar .
Cemil Meriç, insanlar kırıcıydılar ben de kitaplara sığındım, diyor. Başınıza gelen her münevverin (Münevver = Aykırı kişi/taşlanası varlık) başına gelir; hem de sadece bu ülkede değil. İşte geldik, dönüyoruz. İnan, orada, keşke agoraya daha sık çıksaydım, keşke ALLAH'IN DİNİNİ SAVUNMA adına daha çok taşlansaydım, diyeceksin, yara berelerine pansuman için Allah'ın seferber ettiği hemşire (Cinsiyetsiz…) melekleri görünce. :)
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 09:12
Aslında herşey Kuran’da yazıyor ama maalesef insanlar Kuranı Kerim’i bile kendilerine göre yorumluyorlar . Onlara bazen İngilizceyi Türkçeye çevirirken metni aynen çeviriyorsun işte Arapçadan Kuranı Kerim’i çevirdiğindede aynıdır. Ama insanlar Allah CC şöyle demiştir gibi kendilerine göre yorumlamaya kalkıyorlar
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 10:11
3
09:12 Hocam, şu içinde her şey olan, her şeyi açık açık yazan, sendeki o, TEK NÜSHA Kuran'ı, çoğaltsak mı ki ?!?!?
Cüneyd 03 Ağustos 2019 09:00
Toplumun mevcut din anlayışından tatmin olmadığı ve din bekçilerinden bıktığı ama dininden de vazgeçemediği bu dönemde farklı yorumlara ilgi duyduğu bir gerçek.İşte din bekçileri bu dönemde kimin yorumları toplumda karşılık bulursa o kişiyi linç etmekte.Sizinde yorumlarınızın ilgi çekmeye başladığı bir dönemde vahyin mahiyetine dair söylemleriniz nedeniyle size de bu linç uygulanmıştı.Malesef çabuk küsen yapınızdan dolayı sosyal medyadan el ayak çektiniz hatta ülkeyi terketmeyi bile düşündünüz.Belki de ihtiyacımız olan bir Mustafa’nın ilmi(sizin) diğer Mustafa’nın(İslamoğlu) da cesaretidir.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 07:36
Hocam atalar çok doğru demiş: Keskin sirke küpüne zarar. Yumuşak dille de dense, keskin dille de dense, anlamayan yine anlamıyor.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 07:37
Tefsirinizin ilk cildini okudum.Dolu dolu bir tefsir.Herhangi bir ön kabule girmeden kuranı ve hakikati anlama çabası.Umarım son cildi de okumak nasip olur.Bütün eleştirilere olup bitenlere kulak tıkayıp gayeniz bu tefsirin tamamlanması olmalı diye düşünüyorum.Bugün bilinmese dahi ilerde mutlaka kıymeti anlaşılacaktır.
Karar Okuru 03 Ağustos 2019 07:00
Yobazlık sadece din ile ilgili değildir. Dinide içine alacak şekilde niteliksiz yığınların ezik ve yetersiz ruhundan kaynaklanır. Bu tip yığınların ortak özelliği sahip olmaya yetmedikleri şeylere sahip olanlara duyulan düşmanlık ile sahip olamadıklarını da yağmalama isteği. Dincisi, solcusu ve ırkçısı hep bu kategoridendir. Ünlü astro-fizikçi Stephen Hawkins son makalesinde Avrupa ve ABD deki son gelişmeleride dikkate alarak dünyada bir cehalet kalkışmazından bahsetmişti. Gerek oran gerekse nitelikleri ile ters orantılı bir nufus artışına sahip yığınlar dünyanın başına yeni bir bela.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 06:27
Olmamış hoca, hz. Hatice ile ilgili söylenenler hakaret içermiyor bence, sakil de değil, vurgu İÇİN, belagat İÇİN söylendiği açık, bunu farketmediğinizi sanmıyorum, ama açık tavır anlamamışsınız, bellide haklısınız, ortam kötü.., ama insaf adına yakıştıramadım, o
N.Y. 03 Ağustos 2019 06:04
Değerli hocam; Siz birikimlerinizi bizlere aktarmaya lütfen devam edin.Takdir edersiniz ki el,dil ve kalben bugz. Kalben bugzu bizlere bırakın.Sizler güçlü kaleminizle hak ve hakikati aktarmaya,yazmaya devam edin. " Cifit çarşısını " her dönem var olmuş ve olmaya devam edecektir. Bizlerin sorumluluğu hak ve hakikati daha gür sesle söylemek olacaktır. Mümkünse yazılarınızı haftada bir kaç güne çıkarmanız. Dualarimizla
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 04:35
Hz peygamber ilk tebliği Mekke’de o zamanın “Çıfıt Çarşısı’nda “ yaptı. O ne yaptı ise biz de..
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 04:17
Sen de aynı çarşının satıcısısın... Bilirsiniz birbirinizi... Laflara daha iyi takla attırdığını düşünüyorsun, hepsi bu!
Kararlı 03 Ağustos 2019 03:22
Çıfıt Çarşısındakilerde, felsefeye sığınanlarda Kuran a uymuyorlarki. Bu nedenle Kuran mahallesindeki tartışma ve Kuran eksenli bir tenkit olarak göremeyiz konuşulanları ve bu makaleyi.
Sn Özturk, bir ilim adamina ve filozof bir aydina düşen görev evvela toplumuna numunei imtisal bir örnek olmak ve onlara doğru yolu ve gerçekleri göstermek suretiyle aydınlatmak ve idarecileri de yanlışlarını göstererek uyarmaktir. Siz akıl yolundan giden ve bazen de tasavvufa kaçan bir ilahiyatci ve filozofsunuz. Ancak gerçek Islamı bulup da yaşadığımizi henüz düşünmüyorum. Lütfen arastirmaya ve emri bil maruf nehyi anil münkere devam ediniz. Yalniz biraz daha hoşgörülü ve farklı fikirlere saygılı olarak. Beni mazur gorun lütfen.
Ali A. 03 Ağustos 2019 02:19
Biri, atla Avrupa'yı fethedeceğini sanıyor. Eleştirilince "Aman canım o sembolikti. Aklınızı kullanmanızı salık veriyorum." diyor. "Sultan Fatih" diyor. Sultan Fatih'in Plutarkhos'u okuduğunu söylüyorsun. Malayani buluyor. Biri; II. Abdülhamid'in, Google'ın mucidi olduğunu söylüyor. Eleştirilince fotoğrafçılığını övmek için öyle dediğini söylüyor. Biri; Nietzsche, Hegel, Derrida falan diyor. Güya Batı medeniyeti çöküyormuş. Batıya çuvaldızı batıranların ise bizden bahsettiği hususlara zerre değinmiyor. Bu eklektik saçmalıkları ezecek, kıvırmayan ve kıvrılmayanlar gerek. Ama çalışmak da gerek.
KARAR OKURU 03 Ağustos 2019 00:59
Yanı dünyayı ne sandın hocam. Dünya da o söylediğin çıfıt çarşısı. Herşeyin iç içe geçtiği güzel ile çirkinin iyi ile kötünün mecz olduğu bu dünya diyarı. Kısaca Sizin pek kaale almadığınız imtihan şartları yani. Her alem kendi içinde o dediğin çarşıdır zaten. Şeytandan cebraile efendimize kadar arada ne kadar mesafe varsa hepsi var bu dunya çarşısında. Neden bukadar sikayetcisin anlamadım. Bun en iyi sizin bilmeniz gerekir.
yukarıları boş verin.aşağılara inin.islamcılık zaten bitti.islam da bitti,bitiyor,gidiyor..haberi yok agaların.para-makam v.s yüzünden göremiyorlar.toplum çöküyor.ben im islamla alakam çoğu insan gibi kültürel düzeyde.oh..dünya diye biyer varmış.ama 35 yılım boşa geçmiş.yazarından abilere siyasetcisine ve bana yazıklar olsun..boşa geçmiş..ömrümü yemişler ..önümüzdeki maçlara bakacam artık.KÖYLÜLÜK LE BU KADAR OLUYOMUŞ.35 yılda o kadar para pul makam ,dünya kaç kere döndü hala köylülük köylülük lelee looo.
KARAR OKURUM 03 Ağustos 2019 00:13
Hocam lütfen kötü yorumlara aldanmayın.Sizin sözlerinize değer veren ve cumartesiyi iple çeken sessiz yığınların varlığını bilmenizi isterim.Sizin sözleriniz adeta bizde aşı etkisi oluşturuyor,iğne vurulurken acıtıyor ama sonrasında antikor etkisi oluşturuyor.Bizi antikordan mahrum etmeyin.Selam ve dua ile.
En akıllıca işi yapıyorsunuz Hoca’m, en iyisi hiç karışmamak. Çünkü zamanımız fitne vaktidir.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 23:55
SEVGİLİ HOCAM KEŞKE DAHA NAZİK BİR USLUP KULLANSAYDINIZ. BU DİL BİR İLİM ADAMINA HİÇ YAKIŞMIYOR. İNSANLAR KALPLERİNDEKİ VAHŞETİ ÜNSİYETE TEBDİL EYLEMEZLERSE BU VAHŞET DİLLERİNE VURUR.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 23:46
hocam, anlattığınız durumlar karşısında ne yapmanız gerektiğini bir güzel izah etmişsiniz.Sizden de istediğimiz bu. Allah razı olsun.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN