Back To Top
Mola izni çıkmadı, yazmaya devam…

Mola izni çıkmadı, yazmaya devam…

- A +

Beş-altı gün önce Yavuz Selim kardeşime WhatsApp’tan bir mesaj gönderip sağlık sorunlarım nedeniyle Karar’daki yazılarıma bir süre mola/ara vereceğimi bildirmiş ve şahsım adına açıldığı halde bugüne kadar hiç kullanmadığım Twitter ve Facebook hesaplarından bunu paylaşmasını istemiştim. Sağ olsun, Yavuz kardeşim her zamanki gibi o mesajı paylaşıverdi. Söz konusu mesajı yazma gerekçem, sağlık sıkıntılarımdan dolayı kendimi hâlsiz ve mecalsiz hissetmemdi. Fakat özellikle Karar’daki tüm dostlar ve arkadaşlar benim bu kararımın isabetli olmadığını, bilakis yazmaya devam ettiğim takdirde moral ve motivasyonumun canlanacağı hususunda beni hem teşcii hem ikna ettiler. Doğrusunu söylemek gerekirse, iyi de ettiler. Çünkü bu aralar beynimin çevrimiçi evreninde dolaşıp dururken imâl-i fikirde bulunmak, okumak, yazmak gibi zihnî faaliyetlerin beni yorduğunu hissetmekteydim. Bununla birlikte kendi zihin kabuğuma çekilip dış dünyadan giderek uzaklaşmanın sağlıklı bir gidişat olmadığının da bilincindeydim. Fakat şu an itibariyle okuma ve yazmanın hem ferahlık ve rahatlık hem de moral ve motivasyon kaynağı olduğuna kanaat getirdiğimi itiraf etmeliyim. Böyle bir kanaate varmamda bana destek olan tüm arkadaşlara ve özellikle Karar gazetemizdeki can dostlara yürekten teşekkürü borç biliyorum.

***

Bütün bunlara rağmen dünyaya ve hayata karşı pesimist (kötümser, karamsar) tavrım ve algımdan çok fazla ödün vermediğimi de belirtmeliyim. Çünkü bugüne değin hayatta kayda değer denebilecek her ne yaşadıysam hemen hepsini adeta ziplenmiş sevinç, mutluluk, hüzün, keder, gücenme duygularıyla yaşayan bir mizaca sahip olmam ve hayatımın çok büyük bir kısmında sevinç ve mutluluktan çok daha fazla hüzünle hemdem olmam, melankolik ve pesimistik bir dünya-hayat algısına râm olmama sebebiyet verdi. Melankoli sebebiyle hem yalnızlıktan duyulan mutluluk hem de insanların içine karışamamanın verdiği huzursuzluk… Hep uzak geçmişteki birkaç güzel anının etrafında dolanıp durmak ve hatta o anıları tıpkı derin bir nefes gibi içime çekip hiç geri solumadan yaşamayı arzulamak… Yani hep çocukluk çağlarında kalmayı arzulamak ve şimdiki zamanın ruhundan hiç hoşlanmamak…

Malum, bazı insanların hayatları büyük ölçüde sağlık, refah ve rahat içinde geçer. Bazı insanların ömür sermayeleri ise Ziya Paşa’nın, “Bî-baht olanın bağına bir katresi düşmez; bârân yerine dürr ü güher yağsa semadan” mısralarında anlatılmak istenen bahtsızlıktan farksız şekilde yaşanır ve biter. Bârân-ı belâ kimi zaman topyekûn halde hücum edip karabasan (uyku felci) gibi üstünüze çöker ve sizi adeta kötürüm eder… Yakın geçmişte birçok insandan, özellikle de birtakım dinî gruplar ve şahıslardan gördüğüm itham, iftira, tezyif, tekfir gibi olmadık işler ve zulümler ruhumu büsbütün ezdi. Belki de ben gerçekten kötü bir insan olduğum için bütün bunları hak etmişimdir yahut kimbilir belki de hayat imtihanımın biraz ağır geçmesi takdir edilmiştir. Ben bu gaybî işlerin künhüne akıl erdiremem; gerçekte kimin neyi hak ettiğini ancak Allah bilir.

***

Kehf suresinde geçen meşhur kıssaya göre Hızır’ın gemiyi delmesi, günümüz Türkiye’sindeki birtakım dinî gruplar ve şahısların bize yönelik hayınlıklarını hatırlatır tarzda muamele gördükleri bir beldedeki yıkılmak üzere olan bir duvarı onarması gibi, ilk nazarda kötü görünen bugünkü yılgınlık hâlim -valllâhu a’lem- yarın bir gün ilahi feyiz, bereket ve hayırlara vesile olabilir ama belki hiçbir hayra da vesile olmayabilir. Bugünkü kötü durum ileriki zamanlarda hayırlar ve inşirahlara vesile olmadığı takdirde, mümin ve müslüman kişiye yaraşır tutum, bu durumu dünyadaki hayatın cilvesi sayıp sabra sarılmak, yani isyana savrulmadan mütevekkil olmak lazım geldiğine hamletmektir. Çünkü müslüman insanın iman ve teslimiyet sınavı/kıvamı bu gibi kritik eşiklerde kendini gösterir. İnsanoğlunun dünyadaki ahlâkîlik ve erdemlilik sınavında zor eşikler turnusol kâğıdı gibidir. Bu noktada, “Hızır-Musa” kıssasını bizim camianın, “Hızır idi, İlyas idi” tarzındaki çocuksu anlama ve yorumlama tarzının aksine, “Hayatta olup biten her şeyin künhüne vukûf söz konusu olduğunda, insan aklı ve idraki buna kifayet etmez. Neyin iyi neyin kötü, neyin hayır neyin şer olduğunu ancak Allah bilir ve pek çok neticeyi de idrak edebildiğimiz kadarıyla mürûr-i zaman gösterir” gibi derin bir mesajla anlayıp yorumlamak daha isabetli olsa gerektir. Nitekim bu kıssayı iç dünyamda hep bu minvalde anlayıp yorumlamış, dolayısıyla kıssanın gerçekten yaşanmış bir tarihî hadise olup olmadığı meselesiyle pek alakadar olmamışımdır.

***

Hâsıl-ı kelam, şu veya bu kimse veya sözde herhangi dinî grup beni hayli hırpaladı diye hem rabbime hem sevenlerime söz verdiğim tefsir çalışmamdan asla vazgeçmeyeceğime, aklımın erdiği ve bilgimin yettiği nispette, elimden gelen en güzel şekliyle bu çalışmamı -şayet Allah izin verir, ömür vefa ederse- tamamına erdireceğime dair söz veriyorum. Aynı şekilde KURAMER bünyesinde değerli hocalarımızla yürüttüğümüz uzun soluklu ilmî projelere de tüm gücümle katkıda bulunacağımı taahhüt ediyorum. Çünkü bu ilmî çalışmaları hayatla bağımı muhafaza eden en sağlam bağ olarak görüyorum. Ayrıca içinden geçtiğim şu zor zamanlarda sağlık sıkıntılarımı kendime bahane kılıp bu çok kıymetli hayat bağım ve tutamağımdan vazgeçmek gibi bir hakkımın bulunmadığını, böyle bir sorumsuz davranışın hem Cenâb-ı Hakk’a karşı saygısızlık, hem ilme sadakatsizlik, hem de tefsir çalışmamızı bekleyen ve bizi hasbî olarak seven onca yârenimize büyük bir vefasızlık olduğuna inanıyorum. Bu sebeple, ilim yolundan ayrılmama konusunda namus ve şeref sözü veriyorum. Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ordulu 13 Ağustos 2018 11:41
adamsın sen
KARAR OKURU 13 Ağustos 2018 08:33
hocam Rabbim tez zamam da acil sifalar versin.her daim kalbimiz de dualarimizdasiniz
KARAR OKURU 12 Ağustos 2018 22:23
Hocam Allah sağlık şifa afiyet versin . Mevlam ömrünüze bereket eylesin . İnşallah nasip olurda birgün beraber “ epistemolojik çay , ontolojik kahve “ içmek nasip olur :)). Bu hocanın kullandığı bi tabirdir
KARAR OKURU 12 Ağustos 2018 21:44
Sizi Allah için seviyorum. Bizlere ne güzel bakış açıları öğrettiniz. Meyve veren ağaç taşlanır sayın hocam.Bu da demek ki doğru yoldasınız.Rabbim'den en güzel şifaları dilerim.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2018 19:02
hic gorusmedik, tanışmadık ve baska dunyalarin insani olmamiza ragmen bana çok faydanız dokundu. allah razı olsun. bin kere razı olsun. dunyaya ve kurana bakisimi cok degistirdiniz.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2018 20:28
1
Yaşar Nuri Öztürk beni anlattı. Şimdilerde sizinle hayatta gülümsüyorum...Sizi Allah için seviyoruz...
KARAR OKURU 12 Ağustos 2018 16:10
Sayın Mustafa Öztürk.....Ne her sorunun cevabı var.....Ne de cevabı olan sorular var.....Mustafa bey.....Siz beni uçurumun kıyısından aldınız yorumlarınızla. Yalnız olmadığının farkında oldumu insan hayata daha farklı bir sunum hazırlayabiliyor. Teşekkürler.....Herşeye rağmen KRAL ÇIPLAK diyebilen beyefendi. Yazılarınızı ve proğramlarınızı takip ediyorum. Sağlık sıhhat diliyorum Mustafa bey.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2018 12:35
Hocam 30 yıl önce bir mektup arkadaşım bana şu dörtlükle hitap etmişti....Birgün bakarsın kalabalık bir düğün. Birgün bakarsın kalabalık bir doğum. Birgün bakarsın kalabalık bir ölüm....SENDE BU AKIŞIN İÇİNDE BİR DAMLASIN GÜLÜM........Şifalar dilerim hocam.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2018 12:29
Ne denilir ki Azizim....Yorumlara baktım. İnsanları sevindirmişsiniz. ALLAHIMDA SİZİ SEVİNDİRSİN...
KARAR OKURU 12 Ağustos 2018 12:28
Sen bizi bırakmadın....Rabbülaleminde seni sevenlerini bırakmasın. Emeğin ne anlama geldiğini bilen insan. Kararada çok teşekkürle. Hocama destek oldukları için.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2018 12:25
Hocam ne mutlu size ki....Etfafında dolaşıp içinize çekerek mutlu olduğunuz anılarınız var....Ah yüreğinden gözyaşı damlayan adam. Sen bize ilaç oldun ya. Sen dayak yediğin babanı tahsil hayatında canını yakan hocalarını....Dinden imandan soğutantanları....affedebiliyorsun. Hocam ben çok zorlanıyorum ya....İçimin içi acıyor. Çok şükür pireyi kızıp yorgan yakmadım ama üşüdüğümdede yorgana sarılıp yatmadım. Hocam sen bize Allahın armağanısın....Gönderilen gönderenin kadrincedir. Kalın sağlıcakla. Vatanımın yiğit lazuşağı...
Tarık Selim 12 Ağustos 2018 11:02
Allah hayat ve ilim yolunda aşk ve şevkinizi artırsın, iradenize fer versin inşallah. Tefsirinizi de hasretle bekliyoruz.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2018 02:03
Hocam, Sizi ne yazıkki ancak, konuşmalarınızdan tanıyorum. Hep niyetlendim sizi okumaya, ama hep eksiğim olarak kaldı.., affedin ltfn! Bu kadaŕiyla bile hem de bunca ahlaki erozyonun olduğu bu aralıkta; Vicdanlı ve hakikatli bir bilim insanı olmanıza tahammülsüzlüğün sizi ne derinlikte yaraladığını çok iyi anlıyorum. Yalnız olmadığınızı haber etmek için yazdım bu cümleleri.., Selam ve hürmetimle
Çepni Beği 12 Ağustos 2018 00:08
Dua bizden gayret hocamızdan. Mevlâm sağlıklı ömür versin. Gazete okuma devrini geride bıraktık, artık biz yazar okuyoruz.
Fda 11 Ağustos 2018 23:45
İyi karar , takipteyiz :)
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 22:38
Allah şifalar versin değerli hocam. Yeni kararınıza sevindim. Çalışmalarınız hakkında ki sözünüzede. Hakaretlere gelince bilesiniz ki yalnız değilsiniz. Hasbunallah ve nimel vekil.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 20:27
Hocam kararınız bizi çok sevindirdi. Hem gazetedeki yazılarınızı hem de tefsirinizi dört gözle bekliyoruz. İlminiz, paylaştıklarınız yolumuza ışık oluyor. Allah sizden razı olsun
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 19:39
Tuncer takipte üstadım, afiyetle...
MUHAMMET APAYDIN 11 Ağustos 2018 16:22
"Geçmişle geri kalma /Müstakbele hem dalma / Hâl ile kaanî olma / Mevlâ görelim n'eyler / N'eylerse güzel eyler"
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 16:20
Yazılarınıza ara vermediğinize sevindim.Allah razı olsun.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 15:38
Hocam Allah dağina göre kar verir der bizim ecdat.Malum bizide Allahu alem biliyor derinden üzen hastalığınız olsa da yazilariniza devam etme kararı tam isabet olmuş.İnsaallah iyileşmenize de vesile olur Allah'tan ümit kesilmez siz daha iyi bilirsiniz .Allah yar ve yardımcınız olsun ....
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 15:18
Biz size laf edenlerle kavga etmeyiz ,hiç umursamayız. Tabi ki fikirler uyuşmayabilir. Ama Allah eleştirirken incitenlerden ,överken zarar verenlerden eylemesin. Güzel hocam elimizden geldiğince arkandayız,destekçiniz. Ağabeyimizi yalnız hissettirmemek görevimiz. Dua ile.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 15:18
Sayın Öztürk, İlgiyle takibettiğimiz yazılarınızın devamı kararınıza sevindim. İlmi çalışmalarınızda isabet ve başarı diliyorum. Geçmiş olsun, Allah selamet versin...
ali ballı 11 Ağustos 2018 14:33
hocam kabul edin bi adanalı tarafınız var ama. fatih terimle örtüşen bi yanınız.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 14:31
Dindar biri olmadığım için burada yorumlarda kullanılan jargonu kullanamayacağım,ama size saygı duyuyorum.Ayrıca kronik hastalıkların başlı başına insan psikolojisinde ne kadar ağırlık yarattığını da çok gözlemledim- zaten gündemi berbat bir ülkede yaşarken bir de böyle bir ağırlık çarpan etkisi yapar,yani hissettikleriniz normal aslında. Ama tabii teselli gerek gene de... ve tabii "anlar"!Çocukluk, tek gerçek sürekli mutluluk. Lunaparka gidelim birgün, dondurma da alırız, gondola binelim, çok eğlenceli oluyor!
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 14:16
Hocam allah razı olsun sizden. Veda yazısı yerine bunu görmek bize de büyük moral oldu. Allah ilmi çalışmalarınızdan bizlere de istifade etmeyi nasip etsin.
Davut Doğrucu 11 Ağustos 2018 14:09
"Allah ile aldatma"nın yine zirve yaptığı bir dönemdeyiz. Bu meyanda sizlere çok ihtiyaç var. Allah yardımcınız olacaktır. Dualarımız sizin için de.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 20:19
0
Üçkağıtçı biri ateist olursa Allahsızlığın bir kabahati yok...
Sultan Yeşiltaş 11 Ağustos 2018 13:42
Hocam Allah sağlık sıhhat afiyet versin inşallah dualarımız sizinle. Dört gözle tefsir çalışmanızı bekliyoruz Allah güç kuvvet versin.
Şahin Doğan 11 Ağustos 2018 13:16
Hakkınızı helal edin hocam size vakti zamanında (2014, Risale Haber sitesinde) birkaç yazıyla eleştirmiştim. Zatınızı değil ama bazı düşüncelerinizi. Bu kadar müteessir olacağınızı bilseydim yapmazdım. Tekrar Hakkınızı helal edin. Allah acil şifalar nasip etsin insallah. Kalbi selamlar.
Hakkım Helal olsun 11 Ağustos 2018 19:34
2
Sevgili Kardeşim, bahsini ettiğiniz yazılarınıza gerçekten çok içerlenmiştim; çünkü Allah şahit o ağır ekeştirileri hak etmediğim kanaatindeyim. Ama artık geçen geçti; eğer bir gücenme hakkım varsa o can ı gönülden helal olsun. Mustafa Öztürk
KARAR OKURU 12 Ağustos 2018 12:11
1
Bu ne şahane güzellik ya ....Helalliklik istiyende helal edende.....Rabbim iki cihanda sevinç gözyaşları akıttırsın. Benim şahsi bir duam vardır. Çünkü hem yaralıyor hem yaralıyoruz ya....Diyorumki....RABBİM. AF ET ....AF ETTİR. RABBİM....BAĞIŞLA BAĞIŞLAT. ANCAK BUNA SENİN GÜCÜN YETER
Musto 11 Ağustos 2018 12:30
Sen yanmasan ben yanmasam nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa tekrar geçmiş olsun.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 12:09
Cancağızım, yüzü güzel kalbi güzel Mustafa hocam emin ol aynı duygu halini hepimiz yaşıyoruz.Yorumları okuyorumda ne güzel insanlarımız var kalbi sevgiyle dolu , bu yüzden diyorumki gitmek için de , küsmek için de hiç acele etmeyelim. Sevgiyle kalın...
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 17:36
1
Ne güzel demişsin kardeşim.....Gitmek içinde küsmek içinde hiç acele etmeyelim......Haklısın kardeşim. Bu güzel anlaşılır dua kokan yorumuna teşekkürler....
Serkan 11 Ağustos 2018 11:55
Sizin gibi sorgulayan ve İslam anlayışındaki sorunlara çözüm önerisinde bulunan alimlere her zamankinden fazla ihtiyacımız var. Keşke ilahiyat fakültelerinde sizin ekolünüz yerleşebilse. Yoksa bu gelenekçi ezberci anlayışla nereye varacağız.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 11:27
Şifa diliyorum.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 11:01
Allah sağlık sıhhat afiyet versin hocam, hüznünüzü paylaşıyor, sizi Allah için seviyor, ferahlıklar diliyoruz...
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 10:57
Hocam allah sağlık afiyet versin...
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 10:41
Molla izni çıkmış...
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 10:18
İşte bu hocam Allah size sağlık sıhhat versin ,çok şükür.
gülbahar kurban 11 Ağustos 2018 10:14
Hocam çok mutlu oldum yazmaya devam etmenize, sizi ikna eden karar yazarlarına teşekkür ederim.Yazılarınız bize nefes aldırıyor ışık oluyor yolumuza değerlisiniz. Biz sizi yıpratan grupları sözleri söylemleri dikkate almadık, siz de almayın. Sözünüzü de aldık çok şükür 'yok ben gideyrum yazmıycam yok artık :)' seviliyorsunuz. Allah'a emanet olun.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 10:14
Hocam sizden iyi haberler aldıkça ve yazdıklarınızı okudukça hayata tutunma katsayımız artıyor. Bizim için siz çok değerlisiniz. Sağlık ve huzur diler, muhabbetlerimi arz ederim.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 10:11
Hayat değer değil DEĞERİN hayat olduğuna şahit oldum sizi farkettikten sonra hocam....Teşekkürler ÜSTAD
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 10:09
Hocam bir haftadır Aysun Aytekini dinliyorum....Ağla ağla dur. Bu hafta nasıl geçti bir bilsen....Türkülerle arkadaş oldum. Şimdi Erik dalını dinliyorum...
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 10:06
Diline kalemine duruluk yüreğine ömrüne bereket olsun hocam....Tekrar hoşgeldin safalar getirdin....
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 10:04
Ey iyiliğe açlık çeken....Hal bilen halden anlayan kardeşim. Bizden ayrılamama duygusunu yaşatan Allahıma çok şükür.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 09:56
En uzun haftaydı hocam VEDA yazısı....Ama olmadı çok şükür. Sevenleriniz kazandı. Dualar sizinle hocam. Vedalar dertlerine vedalar sıkıntılarına vedalar ızdıraplarına olsun kardeşim :)
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 09:52
KARARIN kararına hayran oldum....Topunuzun yeri CENNET OLSUN:)
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 09:50
Bir haftadır ağlıyorum hocam....İçim cayır cayır yandı .Ohhhh be HOCAM. Rabbimin şifası devası koruması üzerinde olsun:) Sevenleriniz dualarıyla yarışıyor hocam....Ben şahsım adına çok şeyler öğrendim hocam çok şeyler sizden hocam. Kusur arayan insanın aynaya bakması gibi....
Cem Efendioğlu 11 Ağustos 2018 09:47
Her zamanki gibi doğru tespit ve KARARlarınıza bu yazınızla bir yenisini daha eklemişsiniz. Gerçekten de insanoğlu yaşlandıkça anılar beynine hücum ediyor. Biz okurlarınız sizi gerçekten çok seviyoruz ve bu denli katıksız sevgi herkese nasip olmaz değerli hocam. Allah yar ve yardımcınız olsun. Bize tuttuğunuz ışıklarla kalbimizi ısıttığnız için Allah razı olsun.
Musa Yavuz 11 Ağustos 2018 09:23
Mustafa hocam elinize dilinize gönlünüze sağlık. Kehf suresi ile ilgili çok harika bir yaklaşım olmuş.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 09:16
Koskoca mustafa hoca yıkılır mı beee. Yürüyeceksin millet yürüyecek arkandan
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 08:06
Allah her türlü şifa nasip etsin hocam
Osman baharçiçek 11 Ağustos 2018 07:14
Hocam bende zaman zaman köyde çobanlık yaptığım çocukluk gönlerimi hatırıma getirip keşke hep böyle yaşasaydım diye bir Hale’ti ruhiye içerisine giriyorum o bozulmamış fıtratıma özlem duyuyorum Rabbimiz bizi herşeyin sanallaştığı bir zaman diliminde de sınamakta selam ve dua ile
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN