Back To Top
Ölümün yüzü her zaman soğuk mudur?

Ölümün yüzü her zaman soğuk mudur?

 - Son Güncelleme: 28.07.2018 Cumartesi 00:57
- A +

Ölümün yüzü soğuktur denir; evet, hepimizin bildiği iyi kötü, acı tatlı hayat macerasında ölüm insanoğlu için genellikle soğuk yüzlü görünür. Fakat bu mutlak değil, izafi bir görüntüdür. Zira “hayatta yarım kalan çok işimiz, nice emelimiz ve hedefimiz var” diyen hemen her insanın “Ölüm soğuk yüzlü de olsa bizim varoluş gerçeğimizdir” demek şöyle dursun, onu nefretle anıp varlığından neredeyse tiksindiklerini hisseder gibiyim. Ama nice insanlar da var ki hayattan kendi payına düşen şeylerin neredeyse tamamı gam, keder, çile, hastalık, ihanet ve hıyanetten ibarettir. İşte bunlar için ölüm sanki “bir an önce bu gam yükünden kurtulsak da huzura ersek” gibi çok samimi bir dileğin tahakkuk ve tecelli hâlidir. İşte böyle bir durumda ölümün yüzü güzel olmasa dahi en azından çirkin görünmeyeceği de kesindir. Hayat bazen öyle bir hâl alır ki insanın yaşamaktan ziyade güle oynaya ölüme koşası gelir. Şayet hayattan payınıza düşen her neyse alacağınızı aldığınıza kani olduğunuz, kendinizi artık çok yorulmuş, yıpranmış, hırpalanmış ve usanmış hissetmeye başladığınız, bu arada sizi az çok hayata bağlayan aileniz, dostlarınız ve sevenlerinizin öz çıkar ve ümit hesaplarındaki cari açıkları size fatura edip belinizi çatırdatan yük gibi sırtınıza binmeleri söz konusu olduğunda, hayatı büsbütün kahır olarak algılarsanız. İşte o zaman bedeninizi dokuz tahta altına yatırtıp onca yıllık yorgunluğunuzu toprağa emdirme umuduna bağlanırsınız.

***

XIX. yüzyıl Batı felsefesinde hayat, ölüm, intihar ve kötümserliğe dair en dokunaklı metinleri yazan Schopenhauer Fransız filozof Voltaire’den şu cümleleri aktarır: “Yaşamdan hoşlanırız, ama gelgelelim hiçliğin de iyi yönleri vardır… Sonsuz yaşamın ne olduğunu bilmiyorum, ama bu mevcut yaşam kötü bir şakadır… Hayata ve yaşamaya bu sınırsız bağlılık bilgiden ve düşünümden ortaya çıkmış olamaz. Aksine bu bağlılık bilgiye ve düşünüme aptalca görünür, çünkü yaşamın nesnel değeri pek belirsizdir ve en azından varoluşun var olmamaya tercih edilmesi gerektiği kuşkuludur. Aslında eğer deneyim ve düşünüme söz hakkı verilseydi var olmama kesinlikle kazanırdı. Mezar taşlarının üstünü tıklatsak ve ölülere yeniden doğmayı isteyip istemediklerini sorsak, muhtemelen başlarını iki yana sallarlardı.

“Her zaman kolay ölmeyi umdum” diyen Schopenhauer özel günlüğünde ölümle ilgili olarak, “tüm hayatlarını yalnızlık içinde yaşamışlar, bu münzevilik hakkında diğerlerinden daha iyi hüküm verecektir. İki ayaklı insanları zaafa uğratılmış kapasitelerine göre hesap edilmiş saçmalığın ve budalalığın ortasında sönüp gitmektense, doğuştan bana ziyadesiyle bahşedilenlerin gerektirdiği görevimi yerine getirmenin bilincinde olmanın verdiği kıvançla, başladığım yere döneceğim” demiş ve evine dönmüştür. Yaşamın sürdürülmesi için mutlaka arzularımızın tatmin edilmesi gereklidir ve tatmin gerçekleştiğinde bundan duyulan mutluluk kısa süreli olmalıdır ve belli bir süre sonra tümüyle anlamını ve etkisini yitirmelidir ki yeniden yaşamımızı sürdürmemize imkân sağlayacak yeni bir arzu kendini gösterebilsin. Bunu düzenli olarak acıkmamıza benzetebiliriz. Yediğimiz yemek ne kadar lezzetli de olsa, karnımızı ne kadar doyursa da, belli bir süre sonra yeniden acıkırız ve önceki yemeğin güzelliği ya da verdiği tatmin ve tokluk tümüyle kaybolmaya mahkûmdur. Bu bağlamda sürekli bir gayret, çaba ve didinme hâli olarak tanımlayabileceğimiz hayat gerçekten kötü bir şaka olarak görünür; ama tüm şakaların sonu gelir ve bu “kötü şaka”nın da er ya da geç sonu gelecektir ve kötü bir şakanın bitmesi belki de onun en iyi yanıdır.

Schopenhauer, “şayet insanların bütün arzuları, dilekleri daha doğar doğmaz yerine getirilmiş olsaydı, insanlar neyle doldururlardı hayatlarını ve neyle geçirirlerdi zamanlarını” diye sorar ve bu soruyu şöyle cevaplar: Ya can sıkıntısından ölürler ya kendilerini asarlar ya da olmadı birbirlerine düşer, kavga dövüş birbirlerini boğup öldürürler ve böylece kendilerini hâl-i hazırdaki ıstıraplarından daha büyük bir acı ve ıstıraba uğratırlardı… Demek ki insan varlığının özünde sıkıntı ve ıstırapla birlikte yaşaması bir nevi zorunluluktur. Tüm isteklerini gerçekleştirmiş, arzularını tatmin etmiş, aradığı her tür mutluluğa erişmiş bir insan düşünsek bile hayat bunun bedelini o insana can sıkıntısıyla ödetir. Mutsuzlukla başı dertte olmayan insan, çabalayacak herhangi bir hedefi kalmayacağı için, bu sefer can sıkıntısıyla karşılaşır ve bu da onun yeni baş belası olur.

***

Esasında Monteigne’in dediği gibi bütün dertlerin bittiği yere gideceğiz diye dertlenmek ahmaklık olsa gerekir. Nasıl ki doğuşumuz bizim için her şeyin doğuşu olduysa, ölümümüz de her şeyin ölümü olacaktır. Öyleyse yüz yıl daha yaşamayacağız diye sızlanmak, yüz yıl önce yaşamadığımıza hayıflanmak kadar ahmakça bir şeydir. Biz bu hayata gelirken ağladık, hayat içerisinde sayısız acı ve kederler yaşadık; o halde başımıza bir kez gelecek ölüm hiç de büyük bir dert değildir. Bir anda olup bitecek bir şey için bütün bir ömür boyu korku belasıyla yaşamak akıl kârı olmasa gerektir. Hayat artık mademki işinize pek yaramıyor, sizi mutlu kılmaktan ziyade yıpratıp hırpalıyor, o halde böyle bir hayatı kaybetmekten ne diye ürküp korkalım ki? Bu minvalde beş on yıl daha fazla yaşayınca ne olacak ki? Niçin hayat sofrasından karnı doymuş bir misafir gibi kalkıp gitmeyelim ki? Niçin onca yaşanmış zamana bir kez daha dert, tasa, hastalık içinde yaşanacak, yine beyhude uğraşlarla geçip gidecek başka günler, aylar, yıllar eklemek isteyelim ki?

Kanımca, hayattan alacağımızı az çok aldığımıza kani isek, hemen her gün bedenin bir yerinden patlak veren yeni bir hastalıktan dolayı bezgin/bitkin hale gelmişsek, artık “Ya Rab! Hüsn-i hâtimeyle bendeki/bizdeki emanetini al” diye dua ve niyaz vakti gelmiş demektir ki bu safhada en güzel şey Allah’ın izniyle bu âlemden güle oynaya çekip gitmektir. Ama ardımızda bedduadan ziyade duayla anılacak bir sicil bırakmak da son derece önemlidir. Aksi halde, ölüm sonrası korkunç bir gerçeklikle yüzleşmek mukadder olabilir. Cenâb-ı Hak hepimize af ve mağfiretiyle muamele etsin, rahmetini bizden esirgemesin. Yüce Mevla kerimdir. Biz müminlere düşen, ilahi rahmet ve mağfiretten asla ümit kesmemektir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
sinan k. 08 Aralık 2018 22:07
insanin ölesi ancak bu kadar getirilebilirdi hocam akliniza saglik :)
mustafa gökçınar 04 Ağustos 2018 01:46
demekki problemlerle yaşamayı ögrenmeliyiz problem ok hayatta yok teşekkürler hocam
Burak 03 Ağustos 2018 21:35
hocaaaaaaam, sizi seviyoruz biz ya.
Kardeş 02 Ağustos 2018 15:37
Bir sürü şey yazdım, ekrandan silindi, göndermedi sanıyorum. Olsun sana ettiğim dualar mevlam ve benim aramdadır, kaybolmaz... Özetle bana derman olan şu kıtayı sizinle paylaşayım; Sümmani babadan... Dünyayı sevenler veli değildir, Canı terk edenler deli değildir, İnsanoğlu gamdan hâli değildir, Her birini bir efkâra yazmışlar...
KARAR OKURU 03 Ağustos 2018 03:42
0
Kardeşim...Bende bir sürü içten dualar yazdım....Uzun uzun....Bende becerememişim göndermeyi....Silindi. Allah biliyor ya. Hocama ettiğim duaları. Şifalar diliyorum:)
KARAR OKURU 14 Ağustos 2018 19:01
0
Sizi cok gec dinlemeye, okumaya basladim ama kisa zamanda oyle guzel seyler ogrendimki allahtan diliyorum daha uzun yillar bizlere hocalik yaparsiniz bilgilerinizle bize isik olursunuz hocam.rabbim sifalar versin ve sizi yakindan goremesekde orda olmaniz yeter. saygilarimla.
İsimsiz Kullanıcı 01 Ağustos 2018 23:18
Sizi çok güzel günler bekliyor olacak inşallah. İyi ki bize durumunuzu söylediniz insan böyle zamanlarda kendini yalnızlıktan korumalı. Allah'ım uzun uzun dolu dolu bir ömür versin.
İsimsiz Kullanıcı 01 Ağustos 2018 23:04
Varoluş sancıları çekerken üstelik psikosomatik bir hastalığım varken sizi dinliyordum , büyük ölçüde takıntılı halimden kurtuldum. Şimdi sıra bende. Rabbim sağlığımdan alıp size versin ,sancılarınızdan da bana.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2018 13:27
0
Sen güzel insansın kardeşim:) Rabbim razı olsun. Yüreğine İNŞİRAH diliyorum:)
KARAR OKURU 01 Ağustos 2018 22:16
Hocam Allah şifa versin Rabbim hayırlı ömür nasip etsin sizin sade ve öz anlatınınızla anladık bir çok şeyi .. Bir veda yazısı gibi anladıgım yazınıza cevabımdır Rabbim daha iyisini bilir sanki görevinlz daha bitmedi ve farketmeniz ve hep erteleyip durdugunuz şey neyse baslafıgınız anda bitecek bu sıkıntılar ... Dualarımız sizinle
KARAR OKURU 01 Ağustos 2018 22:32
0
Allah korusun kardeşim uzun ,sağlıklı ömürler versin.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2018 21:17
Allah şifa versin hocam :(
KARAR OKURU kadir 01 Ağustos 2018 19:14
Rabbim şifa versin inşaallah. Sağlık ve afiyetler versin. Gönlümüz ve dualarimiz sizinle ...
KARAR OKURU 31 Temmuz 2018 00:08
Sizin tefsirinizi bekliyorum hocam..Siz benim sevdiğim, iyi olması için dua ettiğim insansınız.Ne olur gayret.Ölümden sonrası beni hiç korkutmuyor.Benim Allahım hep sıcacık sevgi dolu..Ama bu zor ve bitmek bilmeyen dünya da sizin yokluğunu z çok daha sıkıntılı, çok daha zor olacak.Herşey in doğrusunu Allah bilir ,iyiki varsınız.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2018 23:51
Takdir-i ilahi ile gönderildiğimiz bu dünyada var ediliş amacımız bittiğinde ölüm bize vaki olacaktır. Amenna....... Her şeyin tahrif ve tahfif edilerek tüketildiği bu zamanda yalnızca hakikat için varolma mücadelesi veren Rasih insanlara ihtiyacımız aşikar. Allah ilminizin zekatını vermeyi nasip etsin ömrünüzü bereketlendirsin. Allahım günahlarımızı affeyle, dertlerimize deva hastalarımıza şifa borçlu kullarına yardım eyle. Sen bize af ve mağfiret etmezsen kime sığınırız...
Fda 30 Temmuz 2018 23:47
Hocam sizi tanıdığımda ( okumaya başladığımda) Adana' dan gittiğiniz dönemlerdi, sizinle yüzyüze tanışabilmeyi çok isterdim .Dersinize giren öğrencilere ne çok imrendim. Başınıza gelen travmatik olaylara gelince; biz insanız, güçlü olmakla yükümlüyüz.Bunun yanısıra " Duadan başka neyimiz var ki! " Geçmiş olsun...
sehilanbiler 30 Temmuz 2018 23:16
Sizi bu kadar gamgîn eden rahatsızlığınıza Şafî Rabbim şifalar bahşetsin inşallah
sözün gücü 30 Temmuz 2018 19:54
Hasta olduğunu biliyordum, ama bayağı ilerlemiş rahatsızlığı anlaşılan. Bir abim gibi çok üzüldüm. Rabbim Eş Şafi ismiyle tecelli etsin.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2018 19:23
Sevgi ve saygılarımla Rabbim şifa versin inşaAllah
KARAR OKURU 30 Temmuz 2018 15:37
Muhterem hocam Allah şifa sağlık ve afiyetler versin
KARAR OKURU talio 30 Temmuz 2018 13:35
Gönlümüz ve dualarimiz sizinle güzel insan...
Erdem KAYA 30 Temmuz 2018 04:27
Mustafa Hocam, kaleminize sağlık.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2018 01:26
Allah bedenininize şifa, kalbinize inşirah versin değerli hocam. Sizi çekemeyen cahil ve menfaatperest bir güruhun olduğunu biliyorum ama bu sizi yıldırmamalı, siz ki, tefsir çalışıyorsunuz ve Allah'a dost olanların nasıl musibetlerle sınandıgını biliyorsunuz. Allah Selam adı ile selamete çıkarsın sizi. Seveniniz ve dua edeniniz çok. Allah sizi başımızdan eksik etmesin. Tekrar şifa diliyorum. Yazınız için de minnettarım hocam, bize nazik bir hatırlatma oldu. Sağ olun, var olun.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2018 21:33
Rabbim şifa versin. Bu dünyada istediğim en çok şey sizinle tanışmak size talebe olabilmek, bu yazınızı göz yaşları içinde okudum. Sizden çok şey öğrendim, hayata bakış acimi değiştirdiniz, insallah bir gün tanışırız, görüşürüz. Bana, inşallah benden önce olmaz ama olursa ölümünüz çok ağır gelir. Rabbim size uzun ömür versin.
Mustafa Atalar 29 Temmuz 2018 21:13
Sayın Hocam, Allah bütün kullarını bollukla da darlıkla da, sağlıkla da hastalıkla da , genişlikle de darlıkla da imtihan eder. Bu dünyada herkesin derdinden ve imtihanından daha büyüğü mutlaka vardır. Yüce Rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun! Yalnız Hocam, siz bu millet ve ümmet için çok elzem ve gerekli birisiniz. Herkes pes etse siz edemezsiniz. Rabbim size hayırlı, bereketli ve uzun ömürler ihsan etsin! Ömrünüzün ve amellerinizin en hayırlısını en sonuncuları kılsın! Razı olduğu hal ve kamil iman ile huzuruna varmayı nasip etsin! Selam ve s
KARAR OKURU 29 Temmuz 2018 20:24
Allah şifa versin inşallah ufkumu ve ayetleri anlamanin yolunu gösteren güzel insan . Allah şifa kapılarını açsın inşallah.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2018 20:13
Sevgili Hocam! Sözlerime, talebeniz olmanın büyük onurunun yanı sıra size layık bir talebe olamamanın mahcubiyeti içerisinde sizi sevdiğimizi, dualarımızın sizinle olduğunu bilmenizi isteyerek başlamak istiyorum. Değerli hocam, her ne kadar peşin fikirle hareket ederek, yazdıklarınızı anlamaktan aciz olanların söyledikleri canınızı sıksa da samimiyetinize, iyi niyetinize bizler şahidiz. Rabbim sizden razı olsun, sa’yinizi meşkûr eylesin. Dünyanın zevkinde, sefasında olmadan; gamına, kederine aldırış etmeden kaleme aldığınız onlarca eser de ömrün
Anar 29 Temmuz 2018 19:52
Kıymetli Hocam, Rabbim şafi ismi ile sizlere hayırlı ve bereketli ömür versin. yazmakta olduğunuz tefsiri elimize almak okuyup okuyup sizleri hayırla anmak nasip etsin. Bu tür yazılar yazınca biraz buruklaşıyor hatta üzülüyoruz. Hele devam inşallah...
KARAR OKURU 29 Temmuz 2018 17:08
Dua adecegım ınsellh fayda edeceğine inanıyorum
KARAR OKURU 29 Temmuz 2018 16:55
Hastalığınızı bir fırsat olarak görün. Allah'ın Rahman ve Rahim özelliğini düşünün. Onun, eğer biz kendimiz bir yanlış yapmadıysak, size ve bize bir kötülüğü olamayacağı gibi sizi ve bizi gözetip koruyup besleyen bir varlık olduğunu düşünmemiz gerekir. Ona teslimi gerçek anlamda sağlarsak, bize şifamızı da verecektir.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2018 15:19
İnsan arar kendini....Ben de arıyordum. Buldum. Hocam siz karşılaştığım BENsin. Bulduğumsun. Dualarıma cevap oldun. Rabbim sizi Sevdiklerinize bağışlasın.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2018 15:17
Rabbim alnını secdede buluşturduğu gibi ÜSTAD şifanıda bedeninle buluştursun..
KARAR OKURU 29 Temmuz 2018 15:09
Dilerim Rabbimden hocam....ÖMRÜM ÖMRÜNÜZ OLSUN....Size ihtiyacımız var Azizim....Yaralarımıza melhem oluyorsunuz. Dualar sizinle üstadım. Sen ki hocam acılarımızı dindirdin.....Rabbim acılarını dindirsin. Tefsirini bekliyoruz:) Hocam.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2018 14:59
Rabbim hocamıza şifa versin. Kur'an'ı ilmi olarak anlama konusunda kendisinden çokça yararlanmaktayım. Rabbimiz cümle günahlarımızı affetsin.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2018 11:40
Rabbim şifa versin hocam inşallah. Dinin anlatmaya çalıştığını inanın sizi okumaya başladıktan sonra anladım ve ben İlahiyat mezunu biriyim. Dualarımız sizinle.
Mustafa Öner 29 Temmuz 2018 11:08
Düşünerek, gülerek, ağlayarak okuduğum bir not düştünüz yüreğime değerli hocam. Dizlerinize, yüreğinize, bileklerinize derman dilerim. Selamette kalalım, selametle gidelim duasındayım. Sevgi, saygı, muhabbetlerimle...
İsmail Ergin 29 Temmuz 2018 09:52
Rabbim şifalar versin inşallah hocam.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2018 07:36
Hz.Ayşe peygamberimiz için Onun Ahlakı Kur'andı diyor. Değerli hocam sizi vicahen tanımasamda ekranlardaki ve yazılarındaki Mustafa Öztürk için Onun ahlakı Kur'andı diyebilirim. Kur'an yolunda yaptığınız samimi çaba ve emekler için Allah sizden razı olsun. Rabbimden sizin acılarınızı dindirmesini ve şifalar vermesini diliyorum. İnşallah tez zamanda sağlığınıza kavuşursunuz. Bu milletin sizin gibi değerli hocalara ihtiyacı var
Y. AYATA 29 Temmuz 2018 01:14
Konuşmalarıyla, yorumlarıyla ve misafirperverliğiyle dindaş olmaktan gurur duyduğum değerli hocam Allah önca ailenize sonra bizlere bağışlasın.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2018 23:48
Ölüm güzel şey budur perde ardından haber....Hiç güzel olmasaydı ölürmüydü peygamber......diyen üstadın ne güzel tarifi....Değerli kardeşim....Hayatı EMEK olan kardeşim. Taşın altına elini değil bedenini koyan kardeşim. Bunca insan şahit emek teri olan hayatına....Şifalar diliyorum....Her daim dualar ediyorum.
İsmail Berber 28 Temmuz 2018 23:36
Allah tüm hastaların ve sizin şifanızı versin hocam.
WW 28 Temmuz 2018 23:27
Hocam ben 21 yaşındayım ve insanlığa sizin sunduğunuz katkının çeyreğini bile sunacak potansiyelim de motivasyonum da yok o yüzden dua ediyorum Allah benim ömrümden alsın size versin, siz bu ülkeye lazımsınız.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2018 05:11
1
Bende aynı duayı yapıyorum kardeşim....Gönlün yolu bir....Benimde ömrümden alıp Rabbim hocamın ömrüne katsın....
kerim 28 Temmuz 2018 23:02
Ülkemizin son yıllarda yetiştirdiği mümtaz, değerli şahsiyetlerdendir sayın Hocam. Daha çok hizmetini umarız. Bu nedenle Rabbimdem acil şifalar dua ve niyaz ederim.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2018 20:09
Allah acil şifalar versin hocam
MUSTAFA GARGI 28 Temmuz 2018 20:04
Duânıza gönülden bir amin demekten başka elimizden bir şey gelmiyor. Allah sizin için de bizim için de hayırlı olan ne ise onu takdir etsin inşallah.
Çepni Beği 28 Temmuz 2018 17:41
Kalemine, gönlüne o merhamet dolu yüreğine kurban olayım. Mevlam seni bu necip millete, bizlere bağışlasın. Acil şifalar dileklerimizi iletiyoruz sayın hocam.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2018 17:11
0
.....O merhamet dolu yüreğine kurban olayım....Bende kardeşim katılıyorum duana. Bende kurban olurum.
Melike Büşra 28 Temmuz 2018 16:45
Aşağıdaki arkadaşımız nasıl yürekten dua etmiş onun annesi de tez zamanda şifa bulsun. Twitter'da size dua edenler dolu. Sadece eserleriniz için değil asla siz Mustafa Öztürk olduğunuz için Müslüman olarak da insan olarak da örnek aldığım bir insan olduğunuz için,bizzat kitaplarınızla arkadaş olduğum için tüm iyilikleriniz için . Allah sizinle olsun,tez zamanda şifa bulun!
Melike Büşra 28 Temmuz 2018 16:41
Mustafa Hocam lütfen ,rica ediyorum bu şekilde ümitsizliğe düşmeyin. Gerçekten yorumlardan gördüğünüz gibi yüreğimiz ağzımıza geliyor. Lütfen biz nasıl sizi yüz yüze tanımadığımız halde uzun,hayırlı ömür istiyorsak sizin için siz de Cenab-ı Hakk'a o şekilde yalvarın. Samimiyetinizi seviyorum,İmamhatip mezunuyum alanım farklı ; ama kafamdaki çoğu çıkmaza cevap oldunuz.
Atik AYDIN 28 Temmuz 2018 16:36
Ilahiyat fakültelerinin yetiştirdiği en önemli ilim adamlarından biri olduğunu düşündüğüm Sayın Mustafa Hocama Allah'tan şifa sağlık ve bereketli bir ömür diliyorum..
Hocam Yüce ALLAH şerefli bir yaşam ve şerefli bir ölüm versin.Amin.
Melike Büşra 28 Temmuz 2018 16:17
Sizi çok seviyoruz.İnşallah sapasağlam olup mücadelenize geri dönüp gülümseyerek bakarsınız hocam. Okuyor musunuz bilmiyorum yorumları. Allah uzun,hayırlı ömürler versin,çok çok.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2018 16:09
Allah size şifa versin. Yaptığınız güzelliklere şahid olduk. Rabbimize vereceğimiz bir can var emanette. Herşeyin en hayırlısı olsun hakkınızda.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2018 16:05
Ne güzel yazmışsınız Mustafa hocam, sağ olun. Seviliyorsunuz, sayılıyorsunuz değerli hocam.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2018 15:55
Rabbim şifalar ihsan eyle
KARAR OKURU 01 Ağustos 2018 21:36
0
Allah şifa versin.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN