Back To Top
Ufukta “seküler ahlak” mı görünüyor…

Ufukta “seküler ahlak” mı görünüyor…

- A +

Merhum Akif Emre 2006 yılında yazdığı “Seküler Ahlak Mümkün mü?” başlıklı yazısının sonuna doğru, “Dinin yerine sekülerliği yerleştirmeye çalışan Türk seçkinleri, ruhunu boşalttığı insanımıza bir şey verememiştir. Din ile irtibatı kesilmiş bir ahlak sisteminin mümkün olmadığı, hele hele seküler ahlak gibi ucube modelin, kurgusal bir toplum fantezisinden ibaret olduğunu anlamak için gelinen noktaya bakmak yeterli...” demişti. Bugün artık “dinin yerine sekülerliği yerleştirmeye çalışan Türk seçkinleri”nin esamisi pek okunmuyor. Dahası bugün hemen herkes kendini dinî kavramlar, semboller, imgeler üzerinden tanıtıp tanımlama hususunda pek titizleniyor. Ayrıca dinin zinde güçler tarafından “irtica tehdidi” olarak kodlandığı, “28 Şubat bin yıl sürecek” gibi naralar atıldığı dönemlerin kötü hatıralar müzesine kaldırıldığı biliniyor.

***

Dindar kitlelerin dinî ahkâmın gereklerine göre yaşama ve bu yaşantıyı kamusal alana taşıma yönündeki taleplerinin önündeki hemen her engelin kalktığı bir döneme şahitlik ediyoruz ve bu büyük imkâna kavuşmanın şükrü mucip olduğunu biliyoruz. Fakat Allah’a iman, taat ve sadakat sözü veren herkes için dinin en temel unsurları arasında yer alan ve aynı zamanda erdemli toplum modeli üretmenin olmazsa olmazları arasında sayılan ahlâkî değerleri hayata taşımak söz konusu olduğunda kesinlikle çok kötü bir sınav veriyoruz. Üstelik bu alandaki performans karnemizin son derece berbat olduğuna gündelik hayat tecrübelerimizle de şahitlik ediyoruz. Açıkçası din ve ahlak alanında kirlenmedik hiçbir şey bırakmamaya ant içmişçesine yuvarlanıp gidiyoruz. Gayr-i ahlâkî hayat akışımızın yarattığı vicdan azabını din temalı belagat gargaralarıyla birazcık dindirelim ya da ahlâkî defolarımız ve foyalarımızı sükseli dinî nutuklarla kamufle edelim derken belki de farkında olmadan hırs, ihtiras, haset, gıybet, yalan, iftira, kavga gürültü şehveti, nefret dili gibi olanca kirimizi kutsala da bulaştırıyoruz. Böylece kendi bataklığımıza dini de çekiyor, dinin insanlığa yönelik vaatlerini hoyratça tüketiyoruz.

Sonuçta din referanslı ahlâkî değerler sistemini kendi ellerimizle bertaraf ediyoruz. Böylece dinî ahlak alanına seküler ahlakı davet ediyoruz. Çünkü tabiatın boşluk kaldırmadığını, insanoğlunun da fıtrî olarak değerden bağımsız yaşayan bir varlık olmadığını biliyoruz. Bu noktada “Seküler ahlak mümkün mü değil mi? Seküler ahlakın fayda zarar analizi nedir? Böyle bir ahlak sisteminin getirisi götürüsü nedir?” gibi meseleler hakkında görüş belirtmeyi şimdilik gereksiz görüyoruz. Çünkü biz burada seküler ahlakın mahiyetini tartışmıyor, aksine bugün geldiğimiz noktada, “Kötülüğü iyilik ve güzellikle sav” (Fussilet 41/34), “Her kim (maruz kaldığı kötülüğe karşı) kendini tutar ve bağışlayıcı davranırsa ([ilsin ki) bu (her kişinin değil) er kişinin kârı olan işlerdendir” (Şûrâ 42/43) buyuran Allah’a gerçekten inandığını söyleyip O’nun buyruklarına sadakat sözü verdiğini iddia eden biz müslümanların özellikle genç kuşaklar ve gelecek jenerasyonlara dinî kimlikler, retorikler ve pratiklerle bezeli büyük bir ahlaksızlık mirası bırakacak olmamızın kuvvetle muhtemel sonuçları üzerine konuşuyoruz. Yani Mehmet Akif’in, “Aldanma insanların samimiyetine, menfaatleri gelir her şeyden önce… Vaat etmeseydi Allah cenneti, O’na bile etmezlerdi secde…” dizelerine konu olan trajedinin gönüllü kahramanları olmamızın yakın gelecekte bizzat dinin kendisine çıkaracağı ağır maliyete dikkat çekmeye çalışıyoruz.

***

İhtimal ki bu satırları okuyan birçok dindaşımız, öfkeyle kalkıp ‘nerde benim klavyem’ diyecek ve ardından, “Hep bardağın boş tarafını anlatıyorsunuz, hep bize taş atıyorsunuz” gibi yorumlar döşenecektir. Bu tarz alınganlıklar karşısında, “Yarası olan gocunur” demek istemiyorum, ama şunları söylemeden de edemiyorum: Sekülerist, adı üstünde sekülerist olduğundan, kendini ve kendi dünya görüşünü kutsal değerler sistemi üzerinden tanımlama ihtiyacı hissetmez, dolayısıyla kendisine daha mutlu ve konforlu yaşama imkânı sunacak bir dünya kurmaktan ötesini pek düşünmez. Hâliyle, tüm insanlık ailesine nizamat vermek gibi büyük ideallerle de pek ilgilenmez. Gelgelelim bize, biz müslümanlar din üzerinden hem kendimize hem de insanlık ailesine büyük sözler vermiş, nice güzellikler vaat etmiştik diye hatırlıyorum. Dolayısıyla bugün geldiğimiz noktada onca sözümüzden hangisini yerine getirdik, vaat ettiğimiz onca güzellikten hangisini insanlık ailesine armağan ettik diye adamakıllı düşünmemiz ve her şeyden önce kendi kendimize hesap vermemiz gerektiğine inanıyorum.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ramazan 09 Şubat 2018 21:14
sekuller ahlak ne?senin karina kizina kimse dokunmuyorsa,sen baskalarinin hayat tarzina karisamazsin,namaz kilarsin cikar icin her türlü yalana dolani söylersin ve yaparsin,müslimanligida kimseyi birakmazsin,kisisel meselelerde kimse kimseyi karismasin,basina acan acar kapatan kapatir,bence müslimanlik kul hakki yimemekdir,115 bin kisi din adina devletten maas aliyor,kimisi camiden 200m uzaklikda bir oda büyüklügüyerde hocalik yapiyor,yaptigi is günde 5 vakit toplami birsaat olan namazkildirma,bunlarin sekiz saat calismasi lazim,8 saat iyi olan ve kötü olan seyleri vatandasi ögret
Onur Güler 08 Şubat 2018 00:40
Mustafa Öztürk de ahlâk konusunda farklı tuhaflıkları olan biri, ad hominem ileri sürmek istemem ama, ahlâka dair laf etmesi, tarihe şerh düşmekten öte bir anlam ifade etmemiş. 'Siz gidin Maide,38'de geçtiği gibi el kesin' diyerek tabir caizse el kesmeyi savunan insanlarla dalga geçen, sakallı bir selefiye suratında meymenet yok lafını kullanacak kadar ahlaka aykırı yollar tutan tefsir profesörümüz, ahlakçılık ile seküler ahlak arasında garip bir yol tutarak raksına devam etmiş. Ne diyelim, Mustafa Öztürk bile delilidir Türkiye'deki sözde Müslümanların ne
KARAR OKURU 07 Şubat 2018 00:08
Bingo! Hepimizin kendimizi sigaya çekmemizi açıkça öneren bu yazıya ne aptalca tepkiler gelmiş. Hayretler içindeyim. Körlüğün bu kadarına da pes yani. Teşekkürler Mustafa Hocam. Allah sizi cahil ve iftiracıların şerrinden korusun. Ömrünüze hayır, sağlık, bereket versin. Amin.
KARAR OKURU 09 Şubat 2018 00:53
0
Yorumcu dua ediyor ve buna "beğenmedim" işareti konuluyor. Allah ıslah etsin sizi e mi!
Teoman 06 Şubat 2018 02:57
Yorumlarda bir batı seviciligi seziliyor. Ozendiginiz kuzey Avrupa ülkelerindeki gibi bir toplum istiyorsanız önce kendi toplumunuzu aşağılamaktan vazgececeksiniz. Sonra dönüp kendinize bı bakacaksınız ben ne kadar ahlakliyim diye.
Turgay hoca 06 Şubat 2018 02:39
Kendi mutluluğundan başka gayesi olmayan sekulerist diye tanımladığıniz insanlarin, insanlığa, sözde müslümanlardan çok daha büyük katkilar yaptığı da bir gerçek.
zafer 05 Şubat 2018 01:19
Bu yazinizdan aklımda kalan mehmet akifin dizeleri ,menfaat meselesi. Acaba gerçekten secde etmezmiydim? Bu konuda bana, daha dikkatli davranmamı hatirlattiginiz için teşekkürler.
Mustafa Demir 04 Şubat 2018 23:34
Mehmet Akif'e ait diye gösterilen dizeler çok ilgimi çekti. Fakat Safahat'ta bulamadım. Yazardan ricam, Safahat'taki hangi şiirde geçtiğini bildirmesidir.
İnsiyator. .:)) 04 Şubat 2018 17:42
Güzel bir yazı. .tespitler doğru. SEKÜLER kelime kökeni. Güncel, yüzyıl, asra ait vb.. İddia Sahibi bir Müslüman Seküler ahlaktan faydalanir ve burada üstüne düşeni yapar. Fakat Ufuklara devam eder TAKVA 'dır hedefi o zaman Topluma birşey söyleme hakkı olur. Gerisi boş laftır Retoriktir. Dünyada kabul görmez. Diliyle Eli paralel olmalıdır. Dil çalışır Eli islemezse. Örnek bir AHLAK olmazsa boş muhabbet olur. .adına ne derse deyin liberal, Seküler, laiklik. MÜSLÜMAN örnek olacak. .
KARAR OKURU 04 Şubat 2018 17:01
Atamızin söyledıği gibi "Türkiye şeyhler dervişler ,mürid ler ülkesi olamaz". Aksi olursa ne yazık ki oldu günümüz Türkiye manzaraları ortaya çıkar Nuh peygamberi cep telefonuyla konuştururlar...
KARAR OKURU 04 Şubat 2018 09:01
ahlak İnsan olmanın ve bir arada yaşamanın gereğidir. Bunu sadece din ile açıklamaya çalışmak kısır bir döngüdür. Önemli ve gerekli bir konu teşekkürler
KARAR OKURU 04 Şubat 2018 02:37
Hocam Allah razı olsun
cuma özusan 04 Şubat 2018 02:30
Sayın M. Öztürk, sizi istediğiniz açıdan eleştirmeyeceğim. kusura bakmayın öyle yapmak işinize gelir. söylediğiniz her şey doğru. çok makul ve mantıklı konuşuyorsunuz. üslubunuz ve kaleminiz de güzel, rahatlıkla ve zevkle okunuyor. fakat bence sorun yazıda değil. medyadaki görüntünüz. orada burada siyasi bir grubun lehine, diğerinin aleyhine konuşmanız söylediklerinizi zayıflatıyor, inandırıcılığınız kalmıyor. gerçek bir entelektüelin veya din bilgininin görevi iktidarın yanlışlarını söylemektir. haksız bile olsa düşmüş olana vurmak yiği
.....bakış.... 03 Şubat 2018 21:49
menfaat önde gelmiş demek hocam ,öylemi, eh tabiiki olacağı buydu, şekilci sahtekarlara mümin, sineden gelmeyen her lafına amin, dersen, döneriz 1932 ye, rahmetli Mehmet akifin sözünü okuruz...bakın hocam başka ne demiş akif, ....EYVAH, BEŞ ON KAFİRİN İMANINA KANDIK, BİR UYKUYA DALDIK Kİ, CEHENNEMDE UYANDIK....
VATANDAS 03 Şubat 2018 21:27
Hocam maalesef ama gerçekleri yazmışsınız.Bir üniversitenin yaptığı bir çalışmada dindarların sayısının arttığını görülüyor ama önce kendi evimiz olmak üzere şöyle bir çevermize baktığımızda aynen bahsettiğiniz manzaralarla karşı karşıyayız.Her alana giren değerlerimiz 'özellikle tesettür' ne alemde olduğu çok net görülüyor.
ilbey 03 Şubat 2018 21:16
Maliye Bakanligi cemaatleri ,tarikatlarin ticari faaliyetlerini mali yonden denetlesin yeter.Rant ve kiyaklar biterse tatikat cemaaat kalmaz dukkani kapatir giderler.Nur icinde yatsin M.Akif ne diyor cennet vaad etmese Allahada inanmazsiniz diyor,Rahmetli Nurettin Topcu ne diyor muslumanlik demek sark demektir,sarktanda degil musluman insan bile cikmaz diyor sene 1965 var hesab eyleyin,o gunden bu gune ...Kuvvet ve kudret yalniz Allahindir...
KARAR OKURU 03 Şubat 2018 20:47
DESENE HOCAM EN BAŞA DÖNDÜK
KARAR OKURU 03 Şubat 2018 20:02
Kötü örnek yerine güzel örnek ortaya koymak lazım. Birilerini kötülemekle ayıplamakla toplum düzelmez. Hatta bozulur. Ya hayır konuş ya sus. Klasik CHP aydını gibi halkı ayıplamakla küçümsemek le bi yere varılmaz. Bu ilahiyat çılara hiç yakışmıyor
ilbey 03 Şubat 2018 19:56
Hocam siz akilli ve nsmuslu adamsiniz, shekspearin bir sozu var,( seytan gunah islemeden once isleyecegi gunahi kutsallik zirhiyla kaplar der)tarih boyunca en buyuk ahlaksizliklar Butun dinlerde boyle Allah adina yapilmistir.guya yahudilerin kitabinda Allah demiski sizden olmayanlarin canlari,mallari kadinlari sizindir demis.Yine bizden ornek Allah o ve onun gibilere nalet etsin ,peygamberin ailesini torunlarini katlettikden sonra yatistirmak icin seytanca akilla BEN OlDURMEDIM ALLAH OLDURDU demistir,sirf o nalet olasi uc gunluk devran icin.Mukaddes ve esi olmayan sadece ALLAH var.
ferdi atabek 03 Şubat 2018 19:14
sekuler in kelime anlami ile zannedilen anlaminida , ayri ayri anlatip yazsaydiniz keske , hitab ettiginiz kitlenin de haberi olur belki yazdiginizi anlamakta kolaylik yapmis olurdunuz,
Yorumcu 03 Şubat 2018 16:28
Yapılması gereken ahlakın kaynağı konusunda toplum olarak anlaşıp, -dini veya seküler- bu anlaşmayı bir asgari müşterek olarak benimseyip basit pratik sosyal, ekonomik, siyasi v.s, kurallar oluşturmak ve bu kuralları ilk okul seviyesinden başlayarak eğitimin en temel konusu olarak çocuklarımıza öğretmektir. Tabii ki öğretmenler, anne-babalar ve yöneticiler olarak bu kurallara kendimiz uyarak çocuklarımıza öncelikle örnek olamak işin püf noktası. Böylece, İki en çok üç nesil sonra ahlaklı bir nesilin ortaya çıktığına şahit olmak hayal olmaktan çıka
İdi Amin 03 Şubat 2018 15:58
bu günün dincileri en sekulerist olanlardir.yaptiklari ortada.dunya mali icin yapmadıkları kalmadi
KARAR OKURU 03 Şubat 2018 23:43
4
Sen farklı mısın ? Ya da neyin farklı? Atıp tutarak bozuk olarak tanımladığın kişilerde senin gibi değil mi? Yoksa elini eteğini dünyadan tamamen mi çektin de dindarlara dünya malını yakıştıramıyorsun. Yoksa onlar dinci de sen dinsiz misin ki bu ifadeyi kullanıyorsun?
ÖTÜKENLİKURT 03 Şubat 2018 15:51
Sevgili Hocam, ahlaki değerleri din temeline oturtmak doğru değil... Bir söz vardı, sanırım hatırlarsınız; BİZİM DİNİMİZ ONLARIN HAYATI, BİZİM HAYATIMIZ ONLARIN DİNİ olmuş durumda... Yani Avrupa'ya bakıyorsun, hırsızlık son derece az, yolsuzluk yok denecek seviyede, erkek çocuğuna tecavüz akla bile gelmeyecek suç iken bizde, adaletimiz çürümüş, insanlığımız çürümüş, her türlü rezalet almış başını gitmiş... Maalesef ülkemizde MÜSLÜMAN / PARA savaşını para kazanmıştır. Para Müslümanın en temel değerlerini yoketmiştir vesselam...
KARAR OKURU 03 Şubat 2018 22:03
3
İnsaflı olalım biraz. Kendimizi ve mensup olduğumuz toplumu eleştiride ve Batı'yı övmese bu kadar insafsız olmayalım. ...
ilbey 03 Şubat 2018 15:46
Hocam isin ozu mubarek sinifini yok etmeden dinde olmaz ahlakda...Peygamberimiz bile kizi Fatmaya olumden sonra nerde olacagimi bende bilmiyorum,Hukum sahibi Allahtir demistir...Bu mubarekler peygamberden dahami mubarekler,kendileri zaten direk cennette birde istediklerini cennete cehenneme. gonderiyorlar.Adeta hasa fetul cia gibi Allahin tasarruflarinida yonetiyorlar. Once kiclarini temizlemeyi ogrensinler,Allahla insanlarin arasina girmesinler.Tuccar siyasetci din bezirganlari,bir cikipda Agzinin dolusunca Hirsizin Allah belasini versin demiyor...
Yorumcu 03 Şubat 2018 15:35
Ahlaki kurallar ister seküler, isterse din kaynaklı olsun uyuldukları takdirde insanın pratik hayatını düzenleme konusunda yeterli işlevi görebilirler. Yeter ki kuralı koyanlar da dahil (otorite) herkes bu kuralları sadece başkaları için değil kendileri dahil herkesin uyması gereken kurallar olduğuna ikna olup uygulanması için gereken her türlü sorumluluğu üstlensinler. Dine dayalı ahlaki kuralların toplumu değiştirme örneği “asr-ı Saadet” seküler ahlakın örneği kimi batılı ülkelerdir.
Alper 03 Şubat 2018 14:54
Dindarlık ve ahlak birbirine paralel ve doğru orantılı ilerleyen iki olgu kesinlikle değil. Günümüzde yaşanılan ve manevi yönden içi boşaltılmış olan din, kestirmeden statü elde etmenin en kolay yolu oldu. Dini ritüelleri kalıplar halinde her gün tekrarlamak o insanı şefkatli, başkalarıyla empati yapan, başkalarının haklarına saygılı ve sevgi dolu bir insan yapmıyor ve yapamaz da zaten.Öyle olsa insanlarımız tarafından hıristiyan olarak bilinen aslında çoğunluğu ateist olan Finlandiya, Norveç, İsveç, Hollanda, Japonya ve Kore de kan gövdeyi götür
engineer 03 Şubat 2018 13:30
mörfi(şeytan) ın kuralları ahlak olmuş olan bir dünya nizamı, tüm dünya milletlerini ifsadediyor, hıristiyan hıriatiyan değil, müslüman müslamn değil, musevi musevi değil, keşke herbiri kendi dininin müminlere olsalardı mörfi yani şeytanın kurallarını din olarak benimsemek yerine...
Sekuler ahlak, davranisi belli rasyonel kaliplara sokar, objektif olmayi hedefler. dini ahlak ise once bir seye teslim olup o teslimiyetin kurdugu otoriteyi temel alir ve tanim olarak subjektiftir. Bu sebepten bir bireyin veya toplumun hayatinda rasyonellik artip (olaylari bilimsel aciklama egilimi), subjectiflik (otekinin de bir degeri oldugunu kesfetme) azaldi mi dini ahlakin yerini sekuler ahlak alacaktir. Bunun dindarlarin ahlakli/ahlaksiz olmasiyla alakasi yoktur; ama sadece dindarlar genel olarak sorun cikartiyorsa bu surec hizlanir.
KARAR OKURU 03 Şubat 2018 15:23
4
13:21, Tanrı rasyonel değildir, ama yarattığı kullar rasyoneldir demek istiyorsun. Seküler akıl ancak bu kadar çalışır.
Eski dindar şimdi seküler 03 Şubat 2018 18:32
1
@1321 ben ahlak açısondan söylemiştim tanrı ve kul açısondan değil ama tanım gereği söylediğiniz doğrudur. Tanrı bilinemez dolayısıyla one rasyonel değildir. Kulları ise sebep sonuç ilişkisi içinde yaşamak zorundadirlar
KARAR OKURU 08 Şubat 2018 01:34
1
18:32, En rasyonel (akla uygun, ölçülü, hesaplı) bilgi, Tanrının bildirdikleridir. Çünkü o bilenlerin en yücesidir.
KARAR OKURU 03 Şubat 2018 13:11
Sayin Yazar, Cok guzel bir yazi olmus, elinize saglik.
KARAR OKURU 03 Şubat 2018 12:52
İslam ulkelerin de insanlar aç Özellikle ülkemizdekilerin gözüde aç Böyle olunca dini söylemler ya ikinci plana atılır yada para icin kullanilir Hoca her zamanki gibi guzel bir noktaya deginmiş
Kederli Dindar 03 Şubat 2018 12:21
İyi ki Mustafa Öztürk hocamız gibi ilim ve vicdan sahibi insanlar var da, hamaset ve kirlenme bataklığında debelensek de şimdilik boğulmuyoruz. Mevcut durum bizzat İslam'a zarar veriyor, mukaddes dinimiz günden güne eriyor. İnanmayanlar ülkemizde hızla artan deizm salgınına baksınlar.
Martin Kuger 03 Şubat 2018 12:18
Din de seküler bir temaşa nihayetinde... Tam da dünyeviliğe, yani buraya ait... Tamamen varlığa içkin... Elimizde başka bir şey yok... Bu nedenle hayali bir ahlak düzleminden, Gerçeklere dayanan bir düzlüğe geçmekte fayda var... Meseleyi karmaşık hale getirmeye gerek yok... Bu menfaatler dünyasında...
Ziya C. Açıkgöz 03 Şubat 2018 11:06
Elinize sağlık hocam da, Akif bu “dize”leri nerede inşad etmiş! Safahat’ta yok. Zaten ne vezin, ne üslup, ne de edebi kalitesi “Akif” bu internet dizelerinin!
Abdullah hasan 03 Şubat 2018 11:34
1
Akif emre olmasın sakın dizelerin yazari
KARAR OKURU 03 Şubat 2018 12:33
0
'Akif’in, “Aldanma insanların samimiyetine, menfaatleri gelir her şeyden önce… ' taradım, Google da aradım, 0,45 san. içinde 848 giriş verdi, hocam. Kaynak mı? Daha önce itirazın var mı, bir makalen var mı? Görebilirmiyiz!
eyup tasoz 03 Şubat 2018 10:17
Sn. Mustafa ÖZTÜRK'e bu konuda paylaşıp yazdıklarından dolayı kendi adıma teşekkür ederim. yazının özü itibarıyla hem fikiriz fakat buradaki yorumunun derinleştirilmeye ihtiyacı var gibi gözüküyor. yaşadığımız sosyal hayat din-kutsal ayrışmasının yaşandığı sekülerin de bir (dini olmayan)kutsallık ürettiği gerçeğinden hareketle teorisini en genel anlamda Peter Ludwig Berger'in, Thomas Luckmann'ın, Robert N. Bellah'ın vb. teorize ettiği din-körü bir kutsal ve seküler hayatı sürüyoruz ve bu dini değil. Bu anlayış deizm 'den neopaganizm'e kadar a
KARAR OKURU 03 Şubat 2018 10:16
Eyvallah hocam. Bunlar daha güzel günler, inanın 5-10 yıl sonra bu sloganik gençlik başımıza dert olacaktır. Bizim ürünümüz bu gençlik.
Gariban 03 Şubat 2018 10:08
"İhtimal ki bu satırları okuyan birçok dindaşımız, öfkeyle kalkıp ‘nerde benim klavyem’ diyecek ve ardından,.....gibi yorumlar döşenecektir." Okuyucuyla bu kadar alay eden "ahlaklı bir ilahiyatçı" olmayı nasıl başarıyorsunuz?
LA HAVLE 03 Şubat 2018 13:47
2
Hem Klavyenin başından onca hakareti yağdırıp hem de değme mücahid olunuyorsa hakaretçi mücahidlere bu kadarcık dokundurmayla ahlaklı ilahiyatçı neden olunmasın. Belli ki yarası olan gocunuyor.
Ben 03 Şubat 2018 09:58
(2) Seküler ahlak ise diğerlerinin hakları konusunda daha bilinçli olmayı gerektiriyor. Yani altın kuralı (kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapma) sorgulama ve düşünme sonucu içselleştirerek üstün bir ahlaka ulaşabiliyorlar. Amaç toplumda huzura ulaşmak olduğu için ahiret kaygısı olmadan da dünyada huzurlu yaşamak için başkalarının haklarına saygılı davranmak gerektiğini bu insanlar anlayarak benimsiyorlar. Hepsi benimsemese dahi azgın azınlık polis gücü ile ahlaksızlıktan men edilebiliyor.
Ben 03 Şubat 2018 09:58
(1) Dinsizler ahlaklı olmaz zannedenler yanlış biliyorlar efendim. Aslında bazı dindarlar ahlaklı ve diğer insanlara karşı duyarlı olurken bir kısmı kendilerini 'inanıyoruz üstünüz' havasına soktukları, kendilerini seçilmiş bir grup olarak gördükleri ve bir nevi Cenneti garanti görmeye başladıkları için, diğer insanları önemsememekteler ve bu da ahlak zaaflarına yol açmakta. FETÖ bunun çok açık örneğidir. Dini bir yapı ahlaksızlık üretmiştir.
Abdullah hasan 03 Şubat 2018 11:44
6
Fetoculer veya diğer zemin kullanıcıları senin dindarlara kindar olmana gerektirecek örnek değil. Fetoculer dini sadece kendi amaçlarını kullanmak için dini alet ettiler, tıpkı 28 Şubat'ta bazıların askeri kullanmak istediği gibi, şimdi herkes Türk askerindenmi soğuması gerekiyor 28 Şubat'ta ki oyunlari karşı olduğunu belirtmek için.
karar okuru 2 03 Şubat 2018 14:53
0
abdullah hasan, iş fetö ile bitse, haklısın diyeceğim ama maalesef iş o kadar yaygın ki, nerdeyse ahlaklı müslüman göremiyoruz. öyle olunca dinin insanları ahlaklı yaptığı tezi çok havada kalıyor. en azından yaşanan açısından. hatta yaşananlara bakılırsa dinin ahlaksızlık ürettiği bile söylenebilir ki (bugünkü din anlayışının kesinlikle ahlaksızlık ürettiğini düşünüyorum).
KARAR OKURU 03 Şubat 2018 09:55
Onceleri kemalizmi elestirir yerden yere vururduk simdi siyasal dincileri gorunce kemalizme sarilasim geliyor
KARAR OKURU 03 Şubat 2018 09:28
Keske her dindar dedigimiz insanlar bu ozelestiriyi yapsa. Yapamadigi icin bizde onlara dindar degil dinci diyoruz
Kitabına uydurmacı, hile-i şeriyyeci, ıskat ve devirci, talkıncı (Ölüye kopya verici) klasik şeriatın ahlak inşa etmesi mümkün değildir. Bu fıkhın ürettiği ritüelci, şekilci, ibadetperest Müslümanlar, Allah’ı kandırma stratejistleridir. Allah, adam olun diye namaz kılın, der. Bunlar, Allah namaz kılın dedi, diye anlar. Bizatihi (Amaçsız) namaz insanı adam etseydi, FETÖ’cüler adamın kralı olurdu !!!!
Abdullah hasan 03 Şubat 2018 12:00
3
Namazdan ve namaz kılan kardan bir şekilde uzak kalmak isteyenlere yardımcı oldu Fetoculer yani fetoculerin amaçları uğrunda hem namaz kılıp hemde bazı ahlaki zaafları makul veya bilinçli olarak hedef olması Namaz kılmak ve namaz kılanlarla birlikte olmak istemeyenler için bulunmaz Hint kumaşı oldu, sanki Allah kalptekileri bilmiyor.Hic kimse fetoculer kendilerini olduklarından farklı gösteriyorlardı diye kendilerini farklı göstermekten vazgeçmiyor fakat dindarlar dan uzak kalmayı maharet sayıyor, çünkü Nefis öyle söylüyor oda rolünü yapıyor.
KARAR OKURU 03 Şubat 2018 08:53
Sayın Hocam “ahlak türleri” mi var? Varsa bu türler nelerdir? “seküler ahlak” nasıl temellendirilir? Nereye dayanır, nereden kaynaklanır?
KARAR OKURU 03 Şubat 2018 08:43
Türkiye'de muslumanlar sadece dunyevi menfaat icin mi iktidara talip oldular sayın hocam..? Bir de islamı siyaset aracı haline getirip sömürerek yaptılar bunu öyle mi..? Hayatta inanmam..
HACI CAVCAV 03 Şubat 2018 08:30
Mustafa Bey'in yazılarına çoğu zaman eleştirel yaklaşmış bir okuyucu olarak bu satırları okuyunca hiç de öfkeye kapılmadım.Yazısında dile getirdiği hususların tamamında kendisine hak verdim.Özeleştiri,nefis muhasebesi bizim olmazsa olmazımızdır."Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim" buyuran bir Peygamberin ümmetiyiz. Güzel ahlaklı olmak zorundayız. Adam mütedeyyin görünüyor,sözünde durmuyor,çekini,senedini ödemiyor. Böyle bir şey asla bir müslümana yakışmaz;ayıptır,günahtır.
KARAR OKURU 03 Şubat 2018 08:08
Hocam gözünü severim yapma..Ortaya karışık ne şiş ne kebap yansın türü yazılar size yakışmıyor..Insanlar kendini yakıyor ,satıyor aç diye..Ortaokulda uyuşturucu müşterisi var.Boşanmalar % 40 ta,insanlar ufacık şey için öldürüp öldürülüyor.Yalan hakkında Peygamber ne demiş!. Anket yaplsın siyasilerin ve hocaların sözüne inanıyor musunuz diye!Ne çıkar?
KARAR OKURU 03 Şubat 2018 05:38
Bu ozelestiriyi müslümanların aciln yapması gerek
cevat karakalem 03 Şubat 2018 04:54
Dinin ahlaki kisminin gunluk yasamda uygulanmadigi hatta tamamen ve alenen goz ardi edildigi dogru olabilir. Ama bu "sekulerci ahlak" (sekuler ve sekulerciyi farkli goruyorum) anlayisinin yukseliste oldugu ya da pratikte bir anlam ifade ettigi anlamina gelmiyor.Kisacasi "ahlak noksanligi" aslinda dinden bagimsiz.
Yorumcu 03 Şubat 2018 02:24
Buna karşın, seküler hayatı benimseyen batılı ülkeler kendi hayat tarzlarını inandıkları gibi sürdürerek, pratik hayatın kurallarını en ince ayrıntısına kadar geliştirip, oluşturarak belli bir refah seviyesi yakaladılar. Onlarda olup bizde olmayan pratik hayatın kurallarını toplum olarak oluşturup, onları benimseyip, onlara uymanın mümkün olan en üst seviyede temin edilmesiydi. Biz ise hala kırmızı Işık’ta durma, arabaya binince kemer takma konusunda tereddüt ediyoruz. Kuralsız hayatın bizi getirdiği yer kuralsızlık, başıbozukluk ahlakını benimse
KARAR OKURU 03 Şubat 2018 00:59
Bu muhtevalı yazıları okuyunca 1400 sene önceden yaşamış atalarımıza yanıyorum. O atalarımız ki Musa'yı da İsa'yı da pas geçmişlerdi. Gele gele, geldikleri yer 'sekülerizme' çıkmış mış. Yazık değil mi? Döve döve (her zamanki gibi) adam edelim şunları. Deli Dumrul da, sahi, atalarımızdan değil miydi? Ya da ömür boyu o hal bu hal cezalarını çeksinler. Sahiplenen mi çıkacak?
KARAR OKURU 03 Şubat 2018 12:51
4
Laf ola beri gele
KARAR OKURU 03 Şubat 2018 14:11
1
Aynen, KO 12:51, aynen. 'Laf ola beri gele' n. Gel ki beyin bir işe yarasın, canım. (KO 00:59).
Davut Doğrucu 03 Şubat 2018 00:56
Çeşitli tarihlerden bazı mısralar: 2300 yıl kadar önce, Alp Er Tunga destanından: "Zamane hep bozuldu Zayıf, tembel çoğaldı ERDEM, AHLAK azldı Asil insan kalmıyor." Kanunî döneminden bir mısra-ı berceste!: "Selam verdim rüşvet değildir diye almadılar!" Ziya Paşa'dan: "Onlar ki laf ile dünyaya verir nizamat Bin bir teseyyüp bulunur hanelerinde" Bu dünyaya hakikaten en yakışan sıfatı ile..."YALAN dünya!"
KARAR OKURU 03 Şubat 2018 00:43
Sekuler ahlak mumkun mu anlamak icin Japonlara bakmak yeterli.
wolf 06 Şubat 2018 02:51
0
Ahlaklı Japonların milyonlarca Çinliyi katlettiğini biliyor muydun? Bilmezsin tabi
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN