Back To Top
Aliya İzzetbegoviç, bilge bir lider

Aliya İzzetbegoviç, bilge bir lider

 - Son Güncelleme: 28.07.2019 Pazar 08:18
- A +

Bu kaçıncı Saraybosna’ya gelişim, bilmiyorum ama bu defa Aliya İzzetbegoviç’in mezarını ve müzesini ziyaret ettim.

Boşnakların büyük siyasi lideri ve çağımızda Müslümanların sayısı pek az olan büyük düşünürlerinden biri…

19-07/27/ekran-resmi-2019-07-27-235610.png

Çok mütevazi bir anıt mezar, Boşnaklar da “Türbe” diyor. “Şehitlik” kabristanında çoğu yirmili yaşlardaki Boşnak şehitlerle birlikte yatıyor… Sırp faşizmine karşı Boşnaklarla beraber savaşta hayatını kaybeden bazı Hırvatların da mezarları var burada. “Vatan şehidi” olarak.

LİDER, KUMANDAN VE BİLGE

Aliya İzzebtbegoviç (1925-2003) dindarlığını annesinden aldı. Yugoslav eğitiminin ve okumalarının etkisiyle 15-20 yaşlarında şüpheler yaşadı. Şüphe onu okumaya, araştırmaya yöneltti. O zamanlarını anlatırken “Tanrısız bir evren hiç aklıma yatmadı” demişti.

Müslüman kimliğini ve Boşnak milletine sadakatini her zaman gururla savundu. Totaliter rejime karşı faaliyetlerinden iki defa hapse girdi.

Kasım 1983’te 14 yıl hapse mahkum edildi; 5 yıl 8 ay hapis yattı, hapiste sürekli okudu, okudu.

Baş eseri olan “Doğu ile Batı Arasında İslam” kitabını okuduğunuzda, hayret edersiniz; Aliya ne kadar çok düşünür, filozof, bilim insanını okumuş diye…

Nietzsche, Jaspers, Camus, Popper, Louis de Broglie, Einstein, Hume, Kant, Lenin, Marks, Bergson… Hugo, Tolstoy…

Merhum Aliya’nın hukuk doktoru olduğunu da belirtmeliyim.

Kurduğu Demokratik Hareket Partisi ile Boşnakları ve birlikte yaşamayı kabul edenleri toparladı, örgütledi… Sırp faşizmine kaşı Bosna Hersek Ordusu’nun kumandanı ve ilk devlet başkanı oldu. Süresi dolunca tekrar aday olmadı, kütüphanesine çekildi.

ADALET, HÜRRİYET, HUKUK

Aliya’nın şu satırları onun felsefi şüpheleri nasıl aştığını gösteriyor:

“Bugünkü fizik ve kimya bilgilerimizle hayatı tamamen izah etmek her halde mümkün değildir… Hayat fenomen değil, mucizedir…”

Kuran-ı Kerimi doğru anlamak için ‘metin okuması’ şeklinden ziyade, ayetlerin hayatla ilişkisini (esbab-ı nüzul) ve bütünsel mesajını kavramak gerektiğini söyler.

Aliya İzzetbegoviç’ten alıntılar:

“Dinde zorlama yoktur. Aynı kanun ahlakta da geçerlidir. Zorla alıştırma, doğru davranmayı empoze ettiğinde bile aslında gayri ahlaki ve gayri insanidir…

Hürriyet mefhumu ahlak fikrinden ayrılmaz… Hürriyetin reddiyle ahlak da reddedilmektedir.

Ahlakilik özgürlükten ayrılamaz, ancak hür fiil ahlaki fiildir…

Diktatörlük günahı yasaklasa bile ahlaksızdır, demokrasi ona izin verse bile ahlaklıdır…”

Ve hukuk:

“Adalet ve hakkaniyete olan ihtiyacı ispatlamak kalbi olanlar için abes, kalbi olmayanlar için faydasızdır…

Düşünce ve inanç hürriyeti her şeyden evvel başka türlü düşünmek ve inanmak hakkıdır… Her sosyal düzenin hukukiliğinin mihenk taşı muarızlarına ve azınlıklara karşı takındığı tutumdur. Güçlünün iktidarı bir gerçektir, hak değildir. İktidarın herhangi bir sınırlamasının başladığı zamanda ve yerde hukuk başlar...”

Ve eleştirel analitik zihniyet:

“Ben olsam, Müslüman Doğu’daki tüm mekteplere ‘eleştirel düşünme’ dersleri koyardım. Batı’nın aksine Doğu bu acımasız mektepten geçmemiştir ve birçok zaafının kaynağı budur.”

Tavsiyem, gitmediyseniz mutlaka Saraybosna’ya, Aliya İzzetbegoviç’i ziyarete gidin.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 13:24
Aliye i ender bulunan bir liderdir. Hele bizim coğrafyada bulunanı yoktur. Mekani ceenet olsun
İbrahim kahraman 30 Temmuz 2019 20:31
Aliya gibi bir rehber insanı ziyaretiniz ve bu vesile ile bize ondan inciler sunmanıza en kalbi teşekkürler...
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 07:46
"Benim haddim değil elbetteki.Amma yapmaya çalıştığım,kıymetli büyüğümüz Taha Akyol Beyefendi farkında olmadan yanlış bir yolda gidiyorsa ve yoluda kendime göre biliyorsam,bir insan ve müslüman olarak yardımda bulunmak isterim.Binlerce okuyucusu olan bir mütefekkirin sözlerini dikkatli seçmesi lâzım.İnsanlar ona olan itimadından dolayı dalâlete sürükleniyorsa,bunun mânevi vebali çok büyüktür.Her ne söylersek söyleyelim,her ne yaparsak yapalım(elbetteki İslâmi açından meşru dairede)Allah'ın hoşnutluğunu ve rızasını esas alalım.Çoban cahil olabilir,ama dağlar ona sorulur.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 07:37
23:14:Yorumlarımdan bu günkü iktidarı eleştirdiğime nasıl ulaştınız kardeşim?Ben,”HAKK'IN HATIRI ÂLİDİR." başlığıyla görüşlerimi ifade ediyorum.Kamu görevlisiyim.Ben ne kimsenin yanındayım ve nede kimsenin karşısındayım.Sadece Hakk'ın ve haklının yanında olmaya gayret ediyorum.Bilemiyorum.Beşeriz ve şaşarız.Belki kaş yapayım derken,göz çıkarıyorum.Maksadım üzüm yemek,bağcıyı dövmek değildir.Ben sadece yazarımızın görüşlerine yapıcı eleştiri getirmeye çalışıyorum.Aliya İzzetbegovis benim de kahramanım.Alıntılar doğru ise,merhumun sözlerini körü körüne kabul edecek değilim.
Hasan 29 Temmuz 2019 02:56
Bir milliyetçi ise kendi halkını sevmekten çok başkalarından nefret eder, daha da önemlisi, uygulamada, başkalarının mülkü olan şeyi ister. Başkalarına ait farklılıkları boğar, hoşgörüsüzdür, fiziksel baskı uygular. Kendisine ait olanı savunmaz, kendisine ait olmayanı da ister…” Ruhu şad olsun.
Hasan 29 Temmuz 2019 02:52
İnsani erdemlerin zirvesine tırmanan ve faşist sırtlanlarla çatışırken çatışmanın tarafları birbirine benzer hale getirme dayatmasını kırmayı beceren bir bilge liderdir Aliya. “Tarihe Tanıklığım” adlı eserinden: “ Bilgisiz kimselerin zihinlerinde kargaşa yaratmak için başvurulacak ilk ve en etkili yol, milli olanla milliyetçi olan arasındaki farkı gözden kaçırmaktır. Aslında bu fark bazen sevgi ve nefret arasındaki fark kadar büyük olabilir. Millî duyguları olan bir insan, kendi halkını sever, onların kusurlarını da erdemlerini de kendi üstünde taşır, o halka aittir…
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 00:14
Saygıdeğer hocam;İzzetbegoviç gibi bir İslâm kahramanının sözlerinden alıntı yaparak demokrasiyi kutsamayın lütfen.Dinimizde ifrat ve tefrit yoktur.Vasat vardır.Kimse demokrasiye karşı değildir.Sadece aşırılığa karşıyız.Demokrasi günaha izin verse bile ahlâkidir ne demek?Günaha izin veren nasıl ahlâki olur?Hakiki mânada ahlâkın kaynağı Kur'an ve Sünnet'tir.Günahkâra hoşgörülü olup,kurtulmasına yardım.Amma günahı hoş görmek olmaz hocam.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 11:05
0
Belli ki yazılanı anlamamışsınız. Bir fiilin ahlaki olabilmesi için o fiili gerçekleştiren kişinin özgür iradesiyle yapıp, eylemesi gerekir. Eğer kişinin zihni, eylemi şu yada bu hurafenin, idarenin, şahsın etkisi altındaysa fiilinin niteliği de ahlaken bir anlam ifade etmez. Bu nedenle diyelim ki İŞİD gibi bir terör örgütünün zoruyla günahtan uzak duran birinin eylemi ile demokrasiyle yönetilen bir Batılı ülkede gününü gün eden birinin eylemi aynı sınıfa sokulamaz. Biri çürümüş bir takipçiliği diğeri ise yanlış ve günah bile olsa kişinin kendi iradesini yansıtır.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 23:45
."SAİD NURSİ HAZRETLERİNİ ANLASAYDINIZ,AJAN,MAJAN SÖZLERİNİ SARF ETMEZDİNİZ.BEŞ VAKİT FARZ NAMAZI KILMAK ŞARTIYLA MEŞRU DAİREDE DÜNYA YA ÇALIŞMANIN VE İNSANLARA FAYDALI İŞLER YAPMANINDA İBADET OLDUĞUNU İFADE EDER KUR'AN VE SÜNNETİN IŞIĞINDA BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ HAZRETLERİ SADECE AKIL GÖZÜYLE DEĞİLDE KALP GÖZÜ VE KULAĞIYLA O VECİZ İFADEYE MUHATAP OLSAYDINIZ,NE DEMEK İSTEDİĞİMİ ANLARDINIZ.DÜNYA AHİRETİN TARLASIDIR.BURADA ALLAH RIZASI İÇİN İNSANLARIN FAYDALANACAKLARI HİZMET ÜRETMEK BOŞA GİTMEYECEK KARDEŞİM.İNŞALLAH ŞİMDİ BENİ DOĞRU ANLAMIŞSINDIR.ÇALIŞMAK FİİLİ DUADIR.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 23:14
Siz okuduğunuz her kitabı düşüncesinden alıntı yaptığınız her şahsiyeti bu günki iktidarı eleştiri için kullanıyorsunuz.
Bir okur 28 Temmuz 2019 19:10
Aliya denince direniş akla gelir, savaş altında bile adalet ve hukuk akla gelir. Samimi içi dışı bir bilge insandır. Allah rahmet eylesin. Ülkemize de tez zamanda adaleti, hakkı üstün tutan merhametli bir lider gelmesini temenni ederim.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 16:15
Ali'ya Bosna'nın Erbakan'ıydı. Aliya'yı siyasete ikna eden ve sonu Bosna direnişine varan çile dolu mücadelesinde kendisinin en büyük destekçisi merhum Erbakan'dı. Allah ikisine de rahmet eylesin... Türkiye'nin Erbakan'ını anlayamayanlar, Bosna'nın Aliya'sını hiç anlayamaz...
Muhtefi. . 28 Temmuz 2019 18:15
0
Rahmetli Erbakan Destekleyenlerden biriydi sadece. !..İSLAM ALEMİ Koptu geldi oraya. En basta tabi ki biz TÜRKLER hepimiz. Herturlu fikirde,zikirde olanlar gizlisi var,açığı var.!.lütfen Politik çıkar,amac gudmeyelim BOSNA KAHRAMANLARINA. .Öyle temiz ve saf kalsın İSLAM SEHIDLERI. ..Elimizden geliyorsa oralara Gidelim, Gelelim, Ticaret ve Kültürel faaliyeti yapalım çünkü VEHHABI ve Katolik Hırvat,Ortodoks Sırp Irkçılık tehlikesı Diplerinde. !..Allah Muhafaza etsin. !..Ayrıca. TÜRK MILLETI BİRLİK OLURSA cekinirler bu da çooook önemli. !.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 19:16
1
Pes doğrusu. Aliya, Erbakan daha siyaset sahnesinin kenarından bile geçmemişken, siyaset yüzünden hapishanedeydi. Aliya baştan ayağa ilkedir, ahlaktır, adamdır. Çağdaşlarından onunla kıyaslanabilecek biri yoktur.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 06:04
1
29.16, Mevzuyu bilmiyorsun.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 06:04
0
18.15, Erbakan-Aliya münasebeti sıradan bir olay değildir. Bu işten bahsetmek neden politik olsun. Esas politik olan bunu örtbas etmektir.
Muhtefi. . 29 Temmuz 2019 11:06
0
06:04..Balkanliyim. iyi bilirim oralari.Balkanların gelecegi.Ahlak, ilim,İrfan ile olur..Hayret bu insanlara. Ya niye illede politik bir figürü sokusturmak zorundayım,zorundayız. Sen sevebilirsin saygilar,yardım etmistir ona da saygilar..ama Rahmetli Erbakanin fikrine KA-TIL-Mİ -YO-RUM...Mecburde değilim, Allah, Allah. .Rahmetli Genç İzzet NANIC. .bak bakalım Yutupta. 5.Korpus (kolordu) Hangi Ruhla savaştı (çeviri yapabiirsin) Sırp fasist Lideri Paçayı çok az zamanla yırttı :)).Bırakın bu politik partizanligi. Bari dış siyasete sokusturmayalim. Her partiden insan olabilir Tarihini seven niye
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 16:02
0
11.06, Senin Erbakanın fikrine katılmaman, Erbakan'ın Aliya üzerindeki tesirini ve Bosna için verdiği desteği değiştirmez. Birileri Erbakandan hoşlanmıyor diye bunlar anlatılmasın mı? Garip bir mantığın var vesselam.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 16:06
Aliya sağlam Müslümandı. Beş vakit namazını kılardı. İçki içmezdi. Zina etmezdi. İslam'ın ahkamını hayatına tatbik ederdi. En mühimi dini için, vatanı için cihat eden son asrın nadir mücahit liderlerindendi... Aliya, Atina tapınakları gibi şehrin en görkemli yerindeki anıt mezarlarda değil, dini için, vatanı için gencecik yaşta ömrünü veren aslanlarının ortasında yatıyor... Taha Akyol Aliya'yı salon mütefekkiri gibi anlatmış...
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 15:53
Hayatın fenomen değil, mucize olduğunu iddia eden birinin fikir hürriyetine saygı duyulur ancak bu kişinin çok okumuş ve bilge biri olduğu iddiasına itibar edilmez.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 14:45
"HAKK'IN HATIRI ÂLİDİR." "AHİRETTE SENİ KURTARACAK BİR ESERİN OLMADIĞI TAKTİRDE,FANİ DÜNYADA BIRAKTIĞIN ESERLEREDE KIYMET VERME." BU VECİZ İFADE,KABUL EDİN VEYA ETMEYİN BU SİZİN BİLEVEĞİNİZ İŞ.ASRIMIZIN BÜYÜK İSLÂM ALİMLERİNDEN VE ESERLERİ ONLARCA DÜNYA DİLLERİNE ÇEVRİLEN VE MİLYONLARCA OKUYUCU KİTLESİ OLAN BEDİÜZZAMAN SAİD-İ NURSİ HAZRETLERİNİN KUR'AN VE HADİSLERDEN İLHAM ALARAK KALEME ALDIĞI BİR İFADEDİR.ÖNYARGIYLA VE DÜZ MANTIKLA BAKANLARIN ANLAMASINI BEKLEMİYORUZ ZATEN.ŞUNU DA BELİRTELİM Kİ,İNSAN SADECE AKILDAN İBARET DEĞİLDİR.
Muhtefi. . 28 Temmuz 2019 17:30
1
:)))...Kulağı tersten tutmanin mantığı yoktur. Said ı Nursi Kendi metodolojisi olan bir Bilge idi ellerinden öperiz. Slogan bilgi ili yürüyemezsin Haksız bir zerre yok der Hz Mevlana ,yine herkes Hakka çalışır kimseyede bişey vermez. Çıplak gelir bir parca bezle gider, ki Mahremiyet olsun sadece.,,!.:))..Ona Çalıştığını bilmek Besmele şuurunda var. .senin anlattığın herkes için geçerli değildir belki şeker hastasına gecerli Şekeri fazla yemesin:)))...Fakir tatlıyı çok severim. :))...sakatat mesela aram yok. !...el insaf. Tam anlayalim maksadi, Hikmeti lütfen. !.zaten burada havadan nem kapan
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 18:38
0
Sen uçmuşsun ya.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 14:02
Müslüman ülkelerde eleştirel düşüncenin gelişememesi dinin siyasete alet edilmesidir. Bu ülkelerdeki yönetici zümre kendilerini dinin koruyucusu, savunucusu olarak halka empoze edip biat kültürünü topluma hakim kılmıştır. Biat eden birisi bağımsız düşünemez, sorgulayamaz, eleştiremez. Avrupa’nın en karanlık dönemi Orta Çağ’da kilisenin, papazların siyasi ve toplumsal yaşamı belirlediği dönemdir. Ne zaman ki bu toplumlar dini siyasetten ayırıp pozitif bilime yönelmiş o zaman özgür düşünce, demokrasi, hukuk ve ekonomi alanında ki bugünkü başarıya ulaşmıştır.
Muhtefi. . 28 Temmuz 2019 17:47
0
Bazılarımız Aklını isletmiyorsa bize ne!..ilahiyatçı Kahya hoşuma gitti bu tabir. :)).**Genelleme olmasın yanlış anlaşılmak istemem**Kravatli Taliban ve benzeri düşünceler TEHLİKELİDIR..Aklı isletelim.!.Beden Doktoru kaç branşı var.Kalp,Beyin, Üroloji,Psikiyatri,Dogum,Göz vb.peki niye İlahiyatcilarda yok.RUH bu Adamlar Her corbaya nane, limon. :))..İslam öyle 9-10 senede nasıl herşeyi anlayacak. Mesela sadece Hadis i Serifler ömür yetmez. Kime söylemişler, ne zaman, nerede, kadın mı,erkek mi,tahsil durumu ne.Bedevi mi, Şehirli mi vb ? ?
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 13:41
Rahmetli Aliya`nın R. Tayyip Erdoğan`a söylediği mühim sözler var. Bosna ve Rumeli`deki müslümanları O`na emanet /tevdi ederek haklarını muhafaza etmesi hususunda nasihatleri/ricaları olmuştu. Yani birbirlerine muhabbetle bağlı insanlardı..
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 19:37
0
Ikisi cok farkli ve yaklasimlari cok fatkli gibi ama
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 13:34
İzzetbegoviç hiçbir zaman demokrasiye "istasyonda inilecek bir tren" gözüyle bakmadı, hep özgürlükçü oldu. Günlük hayatında da takva sahibi bir müslüman oldu. Nerede İzzetbegoviç nerede trol ekibi!
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 13:28
Böyle bilge bir lideri Allah bize de nasip etsin.Bizimkiler bol hamaset bilir.
KARAR OKURU Ahmedâ 28 Temmuz 2019 13:20
"Eleştirel düşünme" ne ya? Şıhlarımız, ruhani önderlerimiz, siyasi liderlerimiz bizim yerimize zaten düşünüyor. Hem ulu'l emre itaat farz değil mi? Yok arkadaş rahmetli Aliya'nın fikirleri sıkıntılı:)
Muhtefi. 28 Temmuz 2019 12:11
Rahmetli Aliya sakalı, bıyığı yoktu eminim bazi Kilperest yobazlar tu,kaka derler.Aliya Kendini aşmak zorundaydı, Kilise,Manastır ve Komünizm Felsefe ve dusunce mantalitesi üstü olmak mecburiyetinde idi Rakipleri ki Komşuları idi,Çünkü Tefekkurde Zirveye çıkmadıkça Sağlam İrade, Şuur inşa edilemez.Konvansiyonel sokak, mahalle, nakil bilgisi ile İSLAM anlaşılmaz.Balkalıyım bilirim o sokakların RUHUNU.TÜRK demek Müslüman demektir orada.Soykırımı TÜRKLERI yok ediyoruz diye yaptilar. !.Bosnaklari değil cunku TÜRKTU onlar, onlara göre.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 12:10
Sayın yazar, oralara kadar gitmişken keşke Mostar'ı da görseydiniz. Mimar Sinan'ın Íslam dünyasından Katolik dünyasına dost bir el gibi uzattığı köprüyü ve o 500 yıllık sembolü kılı kıpırdamadan bombalayan karşı tarafı, incelikten yoksun bir hoyratlıkla Müslümanların gözüne sokar gibi en yüksek tepeye yaptığı büyük kiliseyi de görseydiniz.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 11:15
Aliya, İslam kültürünün mayasıyla yoğrulmuş ama özüne mahsus bir çağdaş düşünüş biçimi sunmuş, Batılı kültüre iliklerine kadar vakıf olmuş lakin komplekse kapılmamış dik duruşlu bir Müslümandır.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 11:09
Aliya İzzet Begoviç denince Batı vicdansızlığının maduru akla gelir... Siz Aliya üzreinden bile, Müslümanları karalıyorsun. Aliya'ının mezarına gitmişsiniz, etrafında yatan binlerce genç fidanı görmüşsünüz ama Batı medeniyetinin vahşeti üzerine tek kelime etmemişsiniz.
KARAR OKURU Ahmedâ 28 Temmuz 2019 13:14
0
Yazar, makalesinde bir müslüman liderin nasıl olması gerektiğini rahmetli Aliya özelinde anlatıyor, anlamıyor musunuz?
Mehmet 28 Temmuz 2019 15:41
0
Bizim sıkıntımız cehalet. Cehaleti yenmek için çok yönlü okumanın önemini göstermiş Ali ya.Biz Alınalar yetiştirirsek batıya hakim oluruz.Yoksa devlet yönetmeyi iyi bir politika yapmak zannedenlerle ortadoğu oluruz
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 11:01
DEMOKRASİ BEŞERİDİR.KUTSANMASI GEREKİYOR SÖZÜ SEHVEN YAZILMIŞ.KUTSANMAMASI GEREKİYOR OLACAK.DOĞRUSU BU. "AHİRETTE SENİ KURTARACAK BİR ESERİN OLMADIĞI TAKTİRDE,FANİ DÜNYADA BIRAKTIĞIN ESERLEREDE KIYMET VERME." (BEDİÜZZAMAN SAİD-İ NURSİ)
Muhtefi. . 28 Temmuz 2019 12:25
0
Dünyada bir ESERİN OLMAZSA. ..Ahirette'de Eserin olmaz,olamaz. Dogrusu budur..! Geçin bunları anam,Babam geçin. MANASTIR MANTALITESI bu dediklerin ...Ahiret ve Dünya ayrı değildir. !..hayret ki hayret ne yiyor, ne içiyorsunuz. Ajan diyeceğim resmen bu mantığa. Mahsustan mi yapıyorsunuz. Kabirde ne.yaptin diye soracaklar, yan gelip yattım Ahirete hazırlandım :)))..Akıl kabul ediyor mu..İman Önce Akil (fizik ) Sonra Metafiziktir. .ikisini beraber kabul etmek gerekir. Sadece Akil dersen IMAN Teklif geçerli. .sadece Ahiret dersek IMAN TEKLİFİ düşer. Çünkü Akil yoktur. .Ruh Hastanesine ihtiyaç v
Hasan 28 Temmuz 2019 15:28
0
Kim bu dünyada körse ahirette de kördür (İsra/72). Dünyada gözünü açamayan bir iman ahirette de açamaz. Dünya ahiretin rahmidir, tarlasıdır. Rahmin, tarlanın sorunlarının çözülmesinde bir etkisi, bir eseri olmayan bir dindarlık ahirette insanı kurtarabilir mi? İnsan, ahiret rahmi olan şu dünyada cenin ve ham kaldığı sürece, kandan beslendiği sürece olgulaşamaz, ahirete hazırlanamaz, ölümü, dalından zorla koparılan ve bir parçasını geride bırakan meyveye benzer...
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 10:40
"DEMOKRASİ KAVRAMI ASRIMIZDA GEÇERLİ BİR AKÇEDİR.FAKAT SEMÂVÎ DEĞİL, BEŞERİDİR.KUTSANMASI GEREKİYOR.ÜSTÜN BİR KAVRAMDIR.LÂKİN MÜTEDEYYİN MÜSLÜMANLAR AÇISINDAN KUR'AN VE SÜNNET İLE MUKAYESE DAHİ EDİLEMEZ.BİZ MÜSLÜMAN OLARAK KUR'AN VE SÜNNET YAŞAMAMIZ GEREKTİĞİ GİBİ YAŞASAK VE YAŞATSAK,ZATEN BUNLARI KONUŞMAZDIK.KONUŞMAMIZ İÇİN LÜZUM OLMAZDI.1400 SENELİK İSLÂM TARİHİ SANKİ BÜTÜN SAFAHATIYLA İSTİBDATLA GEÇMİŞ GİBİ GÖSTERMEYE ÇALIŞMAK,ÜMMETE VE İSLÂM DİNİNE YAPILAN BÜYÜK BİR CİNAYETTİR.İNKÂR ETMİYORUZ.MÜSTEBİT HALİFE VE PADİŞAHLAR BULUNMUŞMU?EVET.AMA ADİL OLANLARI DA VAR.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 14:04
0
Peygamber ve dört halife dönemi hariç İslam tarihi baskı ve istibdat dönemidir. Aykırı düşünenler dinsiz ilân edilmiş, katledilmiş ya da susturulmuştur. O yüzden kendimizi kandırmayalım istersen.
Mutlu Yücel 28 Temmuz 2019 09:58
2)Şimdi siz bu ve benzeri iktidarların zırhını delip te bu dersi nasıl korsunuz. Haydi diyelim Köy Enstitüleri gibi iktidar bir an dolduruşa getirildi yürürlüğe girdi. Şimdi bu derste neyi eleştirmeye fırsat vereceksiniz. Diyelim öğrenci “savaşların yüzde 98 nedeni, birinin malını elinden almak için onu öldürmek isteğidir, veya öğretmen tayinlerinde riakat isteriz,veya her okula salon isteriz derde takipçisi olursa hıyar eğri bitmez de hemen o ders kelleştirilmez mi?
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 08:03
0
Eleştirel düşunceği eleştirmek...!
Mutlu Yücel 28 Temmuz 2019 09:57
1)Keşke İzzetbegoviç gibi bir lider de bizim topraklarımızdan çıksaydı. Keşke” ne verdiyse beş fazlasını de ben vereceğim” gibi sığ düşünceler peşine koşmayan, demokrasiyi gün ve gün ilerleten,”Ahlakilik özgürlükten ayrılamaz, ancak hür fiil ahlaki fiildir”anlayışını içselleştirmiş liderlerimiz de olsaydı. Yazarımız bu güzel sözlerden hareketle ” okullara eleştirel düşünce dersi koysa” demiş. Keşke böyle bir şey mümkün olsaydı.
Demircan 28 Temmuz 2019 09:36
Bilge krala Rabbimizden Rahmet diliyoruz. Tüm dünyanın bilhassa müslüman dünyasının onun bilgeliğine ve görüşlerine ne kadar muhtaçtır.
Kısa Notlar 28 Temmuz 2019 07:52
1.Bilgi ve kültür, yetişkin bir alzaymer hastası karşısında ibret olarak aciz... 2. Siyaset, akademi, bürokrasi, sanat, İş dünyası ve diğer sosyal camialar Newyork, Londra, Paris/ moda, cafe, menü ala gibi söylem dile getirilir. Bu iktidar elitleri nostaljisi olarak yad edilir. Bu nostalji iktidar elitleri egemen, hakim söylemi kayb edilince daha belirgin olur. Hatıralar ile yaşamak.. 3. Irak Savaşı ve Iraklı kadınlar; Suriye muzikholde.. Suriye Savaşı ve Suriyeli kadinlar Türkiye Urfa, Antep pavyonda.. Suriyeli Pavyon işletmesi..Talep var, Arz var. Bosna savaşı, Avrupa ve İslam coğrafyas
Yurdumun insanı 28 Temmuz 2019 07:34
Allah rahmet eylesin. Utanmaz islamcılar o insanı bile sömürecekler Di.Yada aşağılarlardı! İyiki Türkiye de yaşamamış! Mevcut islami camianın çok azı değer verirdi! Cevdet Said diye biri var.Ülkemize Suriye'den Esad ve CihadCIların cehalet ve zulmünden kaçıp gelen. Neden- kendi mantıkalrına göre -Esada karşı kiralık cihatçılara destek olmadı diye elştirilen!Sezai Karakoç, İsmet Özel, M. Öztürk, A. Bardakoğlu, H.Atay VS.saygı görüyorlar mı. Kötü adam iyi adamı kovar.Recep bey niyet ve amellerimizin karşılığı. Kimse şikayet etmesin!
ÖTÜKENLİKURT 28 Temmuz 2019 07:21
İslam alemi bırakınız eleştirel düşünceyi, düşünmeyi bile yasaklamak eğiliminde! Bir yanda bu muhterem zat diğer yanda bizim mollalar! Cehalete methiye dizen, cehaleti öven garip yaratığı YÖK'e atayan, çağdışı hafızlar! İlim bilim deyince rengi değişen, İLİM İTİKADA MANİDİR safsatasına sığınan dedeleri gibi Kuranı ezberleyip manasını bilmeden yaşayan angutlar sürüsü! Allah inşallah bize de böyle liderler nasip eder!
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 05:51
Kilit nokta çok okuması. Bir bizdekilerin okumamasına, okumaya düşman olanları baş tacı etmesine, hatta YÖK üyesi aramasına bak bir de İzzetbegoviç'in okuma sevdasına bak. Halbuki lider olan kişi bilge olmalı, çok okumalı, perde gerisinde durup sakinlikle ülkeyi yönetmeli. Bizdeki gibi her gün bağırmamalı, öfkeli olmamalı.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 05:20
"Hürriyet mefhumu ahlak fikrinden ayrılmaz… Hürriyetin reddiyle ahlak da reddedilmektedir." Evet birileri Türkiye'de bilerek ya da bilmeyerek ahlaksız bir din inşaa etmeye çalışıyorlar ve bunda da başarılı oldular. Özellikle son 3 yıldır uygulanan istibdat rejimini hatırlatan uygulamalara baktığımızda ülkemizde ahlaksızlığın asıl sebebinin ne olduğunu şimdi daha iyi anlayabiliyoruz.
Aliya'yı anlamak... 28 Temmuz 2019 04:35
Boşnaklar, Sırp katiller tarafından demokrat oldukları için katledilmediler. Aliya'yı anlamak için, yirminci yüzyılda, Avrupa'nın ortasında İslam'a sahip çıkmanın ne manaya geldiğini bilmek lazımdır.
Aliya müptezel Batı için de çok şeyler söylemiştir. Siz işinize gelenleri almışsınız. Aliya için İslam, hayata geçirilmesi gereken yegane hayat tarzıdır. Ailya İslam için Batı ile savaşmayı göze alabilen yiğit bir İslamcıdır. Aliya, medeniyetni kutsadığınız Batının himayesiyle, Sırp katillerin Boşnaklara karşı giriştiği soykırıma diren bir kahramandır. Bir akademisyen olan Aliya kimin tesiri ile milli bir kahramana dönüştü onu da öğrenseniz iyi olur.
Turbe 28 Temmuz 2019 02:17
''Çok mütevazi bir anıt mezar, Boşnaklar da “Türbe” diyor.''!? Turkleri islamdan kopartarak ruhsuzlastirmaya calisan, islami hatirlatan her ne varsa ''Arab''a ait mis gibi gostermeye calisan sapik Sionist-Haclilar catlasin. Cunki biz/Turkler de turbe diyoruz ve demeye devam eecegiz!
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 09:40
2
Araplarda türbe de yok mezar da yok, minare de yok. Bunları biz Türkler yapmışız. Bosnalılar da bizden öğrendiklerine göre türbe derler. Sen tersten anlamışsın her şeyi. Bunlar bize ait. Araplarla ne alakası var.
Muhtefi. 28 Temmuz 2019 11:57
0
Balkanliyim orada Arab'in ismi gecmez :)))..Sadece Turbe degil daha cook kelime var kullandıkları .Bosnaklarin,Sirplarin, Hirvatlarin ve Bi Adama Camiye gidiyorsa ona TURK derler :)))..Bosnaklara etnik olarak Sirp veya Hirvat derler onlar. Onlardan olmayana TÜRK. :))...keşke biraz arastirsak. Oralar bizim hala bizim Siyasi sınırlar olmasada. !..istisnalar kaideyi bozmaz. !.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 01:39
Fizik bilimi o kadar ilerledi ki artık madde türlerini oluşumunu bile açıklamak mümkün. Şu demir, şu magnezyum nasıl oluştu diyorsanız, fizik bunların hepsini açıklıyor.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 12:21
2
01:39: tamam da, bu kâinat niye var, nasıl var oldu, sonunda ne olacak ? Bilim bu sorulara henüz yanıt veremiyor. Kur'an veriyor ama...
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 01:13
Gittim 4 sene önce. Ve o kadar etkilendim ki, günlük ruhuna Fatiha okuduğum Kişiler arasına kattım ismini. Nur içinde yatsın. Habibullaha dost eylesin onu Rabbim. Allah gani gani rahmet eylesin. Boşnaklar ne kadar kendisi ile iftihar etseler azdır.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 00:41
Bizim de öyle bir lidere ihtiyacımız var Atatürk ,ten sonra.Kaliteli insanların yönettiği bir Türkiye hayal etmesi bile güzel
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 04:53
0
Aliya İslamı yaşayan bir liderdi
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 05:00
4
Aliya ve Atatürk çok benxemezler. Atatürk Batı medeniyet hayranıydı, Aliya Batı medeniyetinden zülum görmüştü.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 12:22
0
Aliya, Atatürk'ün olması gerektiği gibi bir lider idi. Kendi inanç ve birikimi ile kendi geleceğini inşa etmeyi hedefleyen onurlu bir duruştu bu, Batı'nın kötü bir kopyası olmayı "medeniyet" sayan kişiliksiz duruş değil...
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 15:45
1
05:00 Ataturk' un bati medeniyeti hayrani oldugunu nasil "icat" ettiniz? Bati'ya karsi kurtulus savasini basariyla yoneten Ataturk' un kendisi. Yaptigi reformlar Bati ve diger dunya devletleri karsisinda Turkiye' yi guclu yapmak icin yaptigi reformlar. Her insan gibi onun da hatalari olabilir, ama islam ulkeleri arasinda bugun Turkiye en gelismis islam ulkesi ise bunu temelinde Ataturk'un yaptiklari yatar...
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 01:21
0
15.45, Atatürk'ün yaşam tarzı Batılıydı. Batılı gibi yaşamayan Türk toplumunu da kanunlar ve yasaklar ile Batılı gibi yaşamaya mecbur etti. İnsan hayran olduğu medeniyetin yaşam tarzını benimser.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 00:12
Gerçek bir bilge naif insan Allah rahmet eylesin özellikle son paragraftaki sözleri çok önemli
Ben olsam, Müslüman Doğu’daki tüm mekteplere ‘eleştirel düşünme’ dersleri koyardım. Batı’nın aksine Doğu bu acımasız mektepten geçmemiştir ve birçok zaafının kaynağı budur.” Bunü bir anlasak iş tamam. Maalesef eleştiren sanki bizim düşmanımız. Keşke eleştirilere açık olmayı öğrensek. Umarım bir gün olur,
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 05:57
2
Biz bin yıl önce sorgulayanları yani felsefecileri, bilimle uğraşanları kâfir ilan ederken eleştiri kapısını da sonuna kadar kapattık. Bu konuda dini o kadar acımasız kullandık ki ağzını açan dinsiz oldu, katli vacip oldu. Sonuç da bu.
Muhtefi. . 28 Temmuz 2019 13:12
0
Zaten İMAN nasıl olur ya .Hz Ibrahimde var Eleştirel Düşünce. Kuran i Kerim söylüyor,,Sadece okuyoruz,bakiyoruz ve Görmüyoruz. 1 saatlik tefekkür 70 yıllık İbadetten üstündür der Sevgili Peygamberimiz. Günah esirliktir, beden isteklerinin mapushanesidir. Sevap ise Özgürlük Ruhun Tekamülu. .Tefekkur etsek anlayacağız. .bakmayalım biz her sakallı, bıyıklıya o da bilmiyor zavallı. !..Tefekkür ille de Tefekkür. ..İslam insanı Özgürlüğe çağırır. Beden hapishanesinden kurtarmaya. .!..
KARAR OKURU 27 Temmuz 2019 23:59
Aliya İzzetbegoviç'ten yüz yıllar önce söylenmiş onları Spinoza
Davut Doğrucu 28 Temmuz 2019 03:23
0
Hâlâ soyleyemeyenlerin olduğu günümüzde bir müslüman olarak onun tekrar etmesi çok güzel. Zaten söylenenler hep tekrardır.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 04:17
5
23.59, Spinoza Müslümanların geleceğini mi dert edinmiş? Bu Batıcı aşağılık kompleksi bu milleti yedi bitirdi.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 07:39
1
Bu sözleri doğru buluyorsan bir kez daha söylenmesinden memnun olman gerekir. Oysa rahatsız olmuş gibi bir halin var. Sadece Spinozalardan bahsedilsin ama doğruyu söyleyen Müslüman bir düşünürden bahsedilmesin zira bu ideolojik kabullerinle çelişiyor seni rahatsız ediyor. İstiyorsun ki tüm dindarlar IŞİD gibi olsun böylece senin ideolojik kabullerin doğru çıksın. İstediğin şey doğrunun hükümranlığı değil ideolojik olarak haklı çıkmak. Batılı düşünür dendiğinde ama Batı bunları hep İslam dünyasından aldı diyen kişiler geldi aklıma. Baya benziyorsunuz bir birinize.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 10:32
2
23.59, Tipik bir şarklısın. Batılı olsan çalar ama kaynak göstermezdin.
KARAR OKURU 28 Temmuz 2019 12:35
1
07:39; aynen, bunlar, çamur atmak ve çağdışı gösterebilmek için Müslümanları IŞİD, El-, kaide, Taliban vs ile bir tutmaya çalışan art niyetli Íslam düşmanlarıdırlar. O yüzden de, bu ezberci bozan, karısı ile meydanlara çıkan Erdoğan ve eğitimli donanımlı Mursi ve benzeri liderlerden nefret ederler.
Muhtefi. . 28 Temmuz 2019 13:17
2
Spinoza veya Sekspir veya Aristo, hegel, tolstoy vb kimse kim ne zaman söylemiş nerde söylemiş değil ne. Söylemiş ilmi,Hikmeti İSLAM kabul eder. Cunku tek hakikattir. Sibiryada, Afrikada, Asyada, Amerikadaki çıkan Altına hepimiz Altın deriz ama bazisi kendi dilinde Gold,Zlato vb ama Altın sonuçta. :)))..
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN