Back To Top
Anayasa Mahkemesi hain mi?

Anayasa Mahkemesi hain mi?

 - Son Güncelleme: 31.07.2019 Çarşamba 08:05
- A +

Anayasa Mahkemesi’nin ‘Barış Akademisyenleri’ denilen grubun bildirisi hakkındaki kararını biliyorsunuz. 8 üye bildirinin suç sayılmasını hukuka uygun buldu; diğer 8 üye “hak ihlali” olarak gördü.

Başkan Zühtü Arslan da “hak ihlali” deyince, karar bu yönde çıktı.

Önce şunu belirteyim; öteden beri çeşitli kararlarını eleştirdiğim Anayasa Mahkemesi hukuk devletinin en temel kurumlarından biridir. Yargıçlarının vatanseverliğini sorgulamak kimsenin haddi değildir.

AYM’nin kararları hukuk diliyle elbette eleştirilir fakat yargıçları hakkında “terörle mücadeleyi sekteye uğratma ve ülkemizi karalama” imasında bulunmak fevkalade yanlıştır, ağır bir bühtandır. Bir hukukçu olarak bunu reddediyorum.

 

‘ÇÖZÜM SÜRECİ’

‘Çözüm Süreci’ denilen dönemde, PKK silah ve patlayıcı yığınağı yaptı, hendek ve tüneller kazdı, “şehir örgütlenmesi”ni kökleştirdi. Böylece Suriye’deki “Rojava Devrimi”ni Türkiye’ye taşıyacaktı! PKK bu silahlı altı yapıyı ve militan örgütlenmesini o süreçte hükümetin göz yummasıyla yaptı! Bu benim iddiam değil, o zamanki yetkililerin resmî açıklamalarıdır.

Bugün Anayasa Mahkemesi’ni neredeyse ihanetle suçlayanlar o zaman bir eleştiri, bir uyarı yaptılar mı bilmiyorum ama ben şöyle yazılar yazmıştım:

“Süreç bozulmasın diye devletin bir ölçüde hareketsiz kaldığı bugünkü ortamda, evet çok şükür şehit cenazeleri gelmiyor, gençler ölmüyor ama PKK’nın daha büyük bir tehdit haline gelmeye yöneldiğini gözden kaçırmamak gerekir…” (Hürriyet, 16 Temmuz 2013)

Nihayet devlet, elbette haklı olarak 24-25 Temmuz 2015’te operasyon başlattı.

Maalesef şehitler ve sivil kayıplar verildi, sokağa çıkma yasağı ilan edildi, yerleşim birimleri boşaltıldı, büyük mağduriyetler oldu...

Fakat silahlı, bombalı, bubi tuzaklı, hendekli, tünelli terör yapılanması başka nasıl çözülebilirdi?!

Unutmayalım ki devletin bu operasyonlarının “tedbiren durdurulması” için yapılan başvuruları hem AYM hem AİHM reddetti; devlet hiçbir hukuki engelle karşılaşmadı…

 

TALİHSİZ BİLDİRİ

Öyle bir dönemde, Barış İçin Akademisyen İnisiyatifi 10 Ocak 2016’da bildiri yayınladı. “Türkiye Cumhuriyeti; vatandaşlarını açlığa susuzluğa mahkum etmekte” diyorlar, “ağır silahlarla saldırarak… başta Kürt halkı olmak üzere tüm bölge halklarına karşı katliam ve bilinçli sürgün” politikası izlediğini ileri sürüyorlardı.

Böyle bir bildiriyi hoş görmek mümkün değildir. Hiç olmazsa o silah ve patlayıcı yığınaklarını, PKK’nın terör metotlarını da eleştirmeleri gerekirdi, bunu yapmamışlardı.

Fakat siyasi ve etik bakımdan kesinlikle yanlış olan bu bildiri kanunlara, Yargıtay, AYM ve AİHM içtihatlarına göre cezalandırılması gereken bir “suç” muydu?

Buna kim karar verir? Sen ben değil, yargı…

Ağır Ceza mahkemesi 1 yılla 3 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı.

AYM ise, AİHM içtihatlarını esas alarak, bu cezalandırmanın “hak ihlali” olduğuna karar verdi.

 

İKİNCİ BİLDİRİ

Bu kararından dolayı AYM’yi suçlayan 1071 akademisyenin isimlerine baktım. Anayasa hukukumuzun önde gelen isimlerinden kimler var? Ergun Özbudun, Kemal Gözler, Necmi Yüzbaşıoğlu, Osman Can gibi, hayır yoktu.

Ceza hukukumuzun önde gelen isimleri var mı? Adem Sözüer, İzzet Özgenç, Ahmet Gökçen gibi bu iktidar döneminde Ceza Kanunu yazan isimler? Hayır yoktu.

Zaten imzacılar arasında hukukçu sayısı bir elin, hadi diyelim iki elin parmağı kadardı; ama suçlayıcı ifadelerle eleştirdikleri karar, bir AYM kararıdır!

Elbette akademisyenler ve herkes AYM’nin bu kararı kararını eleştirebilirler ama AYM’yi suçluyorlar.

 

ÜLKEYİ KARALAMAK!

AYM’nin bu kararını “terör örgütlerine karşı etkin operasyonların gerçekleşdiği dönemde almasını” dikkat çekici bulmuşlar.

AYM kaç yıl bekleseydi? Üstelik devlet hendekleri kapatırken AYM verdiği kararlarla güvenlik güçlerimizin önünü açmıştı.

Hele AYM hakkında “terörle mücadeleyi sekteye uğratma ve ülkemizi karalama” iması yapılmasını anlamak mümkün değildir.

Oysa öyle bir çağda yaşıyoruz ki bir devletin maruz kalabileceği en tahripkar “karalama”, hukuksuzluk görüntüsünün yoğunlaşmasıdır! Bunu önleyerek ülkeye en iyi hizmeti yapacak kurumların başında evrensel hukuka göre kararlar veren bağımsız yargı organları gelir!

Eleştirin ama aşağılamayın.

İhlal kararını AYM değil de AİHM verseydi “ülke karalanmış” olmayacak mıydı?!

Ben hukuki değerlendirmemi AYM’nin gerekçeli kararı yayınlandıktan sonra
yazacağım.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ahmetmehmet 04 Ağustos 2019 21:57
Toplumumuzda herkes her konuda uzman. Haliyle kalemi, klavyeyi gören dayanamayıp yazıyor. Ben de bir hukukçu akademisyen olarak yazayım o halde. O bildiri hiçbir bakımdan suç teşkil etmez. Alelade bir fikir beyanı. Bildiri'yi beğenmemekle bildirinin suç olması arasında deyim yerindeyse dağlar kadar fark var. Daha net söyleyeyim: O bildiriye "suç" diyen bir hukukçu hukukun "h"sini öğrenememiş demektir.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 10:03
Bu karşı beyan keşke o bildiri karşısında demokratik hak olarak yapılsaydı. Bugünkü reaksiyon hükümet saiki ile yapıldığını anlıyoruz.
Mustafa ALSANCAK 02 Ağustos 2019 10:02
Şu meşhur çözüm sürecinde memleketln kalburüstü sanatçı ,yazar çizer ve aydın tayfalarindan 63 kişiyi Anadolu'ya salmıştı Akp hükümeti. Ekmek elden su gölden misali yemek içmek,otel masraflari her şey bu fakir milletin vergileri ile ikram ediliyordu. Bu 63; kişilik gurup pekcok şehirde halk tarafilndan tartaklandigini gazetelerde okuduk. Şehitlerimizin kemikleri sizlarken hükümet PKK ile sarmaş dolaş olma peşindeydi tüm şehir şehir dolaşmalar fos çıkmıştı p kk. Hendekler kazıp askerimizi havaya uçurdu hükümet çok geç uyanmıştı.Bu canavarlara güvenilir mi hiç? 1071 imzali bildiri hancerdir.
Barış İçin Akademisyen İnisiyatifinin 10 Ocak 2016’da yayınladığı bildirinin içeriği açıkça devlete ihanettir. Bu bildiriye imza atanlar da ihanet içindedirler. Ama bildiriyi yayınlayanları görevden almayı hak ihlali gören AYM kararı için bir söz söylemeye çekiniyorsun.. Gerekçeli karardan sonra bakalım ne diyeceksin... Biz de merak ediyoruz.
Hukuk sadece "yasa" olmasa gerek.Bu bir anlayış ve kabul...Sanırım birikimle de alakalı bir durum.Elimde "Özgürlükler Sözleşmesi" olarak da kabul edilen Magna Charta(1215)nın tutanakları var,onları okuyorum.Orada müsadere" 1215'te son buluyor,bizde 1839'da,fark 624 yıl;orada lekelenmeme hakkı 1251'te hayata geçiyor,bizde 2017'de.fark 802 yıl...Nasıl kapanır ki bu ara.Valla "Mecelle"nin "ikrar kişiyi bağlar,belge herkesi "kuralına da çalışmamız gerekiyor kanımca...
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 16:54
Değerli Taha Abi, Görüşlerinizi paylaşıyor, AYM’nin sanıklar hakkında hak ihlali olduğu yönündeki görüşlerine katılıyor, ve Üyelerin vatan haini olmadığını düşünüyorum. Akademisyen olduğumu belirteyim. Ben hazırlanan belgeye imza atmayacağımı belirtmeme rağmen adım listeye alınmıştır. Akademisyenleri kurşun asker olarak gören üniversite yönetimini kınıyorum.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 19:51
2
Barış bildirisini kınayan 2016 yılındaki bildiriye imza attığımı, barış bildirisini tasvip etmediğimi de belirtmek istiyorum. Kimse bizi ikballeri için basamak olarak kullanmasın.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 16:04
Siyasi mülahazaları ve siyasal faydacılığı hukukun üzerinde tutanlar, yargının kendi amaçlarına hizmet etmesini ister. Keşke akademisyenlerimiz bu tür tartışmalarla değil, mesleki performanslarıyla gündeme gelse. Batılılar tam 50 yıl önce ay'a çıktı, biz hala aynı yerde saymaya devam ediyoruz. Ayrıca, Almanya 'nın bizi kıskandığı da yok.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 15:59
Avrupa'da akademisyenler İşid için böyle bir bildiriye imza atsa acab Avurupalu devletlerin AYM leri hak ihlali der miydi...
hamza akyol 31 Temmuz 2019 15:50
Akademisyen mi? Onların akademisyenlikle tek alakaları; etiketleri. bunlarda o kapasite ne gezer. Torpil ile, zaten akademi özelliği olmayan binalarda akademisyen diye etiketlenmişler. herhangi bir avrupa ülkesindeki, sıradan herhangi bir kişi bile, bir akademisyende bulunması gereken özelliklere, bunlardan daha fazla sahiptir.
hamza akyol 31 Temmuz 2019 17:52
2
İlave! "akademisyen mi?" dekken 1071 kişiyi kastettim.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 10:56
0
17,52, Sana göre akademisyen olmak için, devletin PKK ile mücadelesini aşağılamak lazım.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 15:50
bu ülke için de, diğer ülkeler için de geçerli olan gerçek şu ki: herhangi bir ülkedeki esas hain, herkese hain diyenlerdir. Çünkü bunlar o ülkenin gelişmesine engel olurlar, kendi vatandaşları arasında bölünmeye ve çatışmaya neden olurlar. Hain, ülkesine zarar veren ise, ülkelere en büyük zararı da, kaos ve çatışmaya neden olan, bu tür insanlar verir.
İbrahim Erdoğan 31 Temmuz 2019 15:28
Hocam, Listeye imzacı tedariki ve 1071 sayısının tespitinde Sayın büyüğümüz Devlet Bahçeli'den esinlenilmiş olabileceği yüksek ihtimaldir!.. Çünkü herkesin malûmudur ki değerli büyüğümüz sayılar ilminde uzman olarak ünlenmiştir!.. Allah akıl sağlığımızı korusun...
vatandaş 31 Temmuz 2019 15:25
KHK ile görevimden atıldım,mahkemelerde yargılandım ama her zaman devletimin yanında olduğumu belirttim,olmaya da devam edeceğim,Allah rızası dışında bir amacım olmadı,şimdi evimde dua ediyorum ,Allah masumların ve kandırılmışların yardımcısı olsun diye.
Mustafa Soylutürk 31 Temmuz 2019 15:02
Sayın Taha Bey, hep hukuktan adaletten dem vuruyorsun iyi güzel de hoşunuza veya anlayışınıza uygun yapılmayan yorumları adil olarak yayınlamıyorsunuz !.. Lütfen gerekçelerini avamın anlayacağı şekilde gerekçelerini yazar mısınız!.?.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 14:26
Sayin hukuk bilir kardesim siz ve Taha bey gibiler ayrıstirmayi ve kibri bırakın artık. Bizler ahmak değiliz hukuk okuduk. Yarısından fazlası yorum ve boşluktur.kaldiki bu yazıları herkes okur ve yorumlar. Herkes aklı görüşü gorgüsü bilgisi yaşam tarzıyla yorumlar. Burası resmi hukuk yazışma meydanı değildir. Birbirimizin her halini kabul etmediğimiz den cikmiyormu bu hadiseler. Bu vatan hepimizin. Dünya insanlarla güzel hemde her turlusuyle.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 20:33
0
Taha Beyin ayrıştırdığını nereden çıkardın. Konu hukuk sadece anlıyormusun? Ayrıştırmayı birileri çok iyi yapıyor. Taha Beye sıra gelir mi?
Şerif 31 Temmuz 2019 13:49
Muhterem Taha Bey'e saygılarımı arzederim. Gayretlerinize sağlık olsun.Yas bilmez, hukuk bilmezlere birşeyler anlatmaya çalışıyor. Duygu, düşünce, hisleriyle AYM Kararı değerlendirmesi yapan 1071Ler. Biraz hukuk, Biraz evrensel hukuk Çalışın.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 12:25
Anlamadığım şey şu; AYM'nin görevi yargının verdiği kararları denetlemek ise, yani yargılamada uygulanan kanunun doğru ve isabetli olup olmadığını göstermek, gerekiyorsa "o maddeden değil, şu maddeden yargılanmslıydı" demek olduğuna, yani birisini mahkûm etmek yada serbest bırakmak konumunda değildir. Ayrıca, bu kimse yargılanıp suçlu ilan edilmediği halde, ve yargıya konu terörden tek söz etmeden, "Bu suça ortak olmayacağız" diyenlere gösterdiğiniz hoşgörüyü neden bu 1071 kişiden esirgiyorsunuz, anlamak mümkün değil.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 11:54
Oldum olası her olayda vicdanını rehber edinen, kendisini hümanist olarak tanımlayan ve kendisini solda gören, konumlandırma bir takipciniz ve bayramınız olarak iyi ki varsınız diyorum. Hamasetten uzak, konjukture göre konumlanmayan, olaylara sadece in ve vicdan çerçevesinde bakan siz saygıdeğer abimi saygıyla selamlıyorum
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 14:31
4
11:54, unutmayın, Türkiye'de sol sağdır, sağ da sol . Bunu anlamak için sadece "1 Mayıs'ı kim bayram yaptı ? Kürt ve diğer azınlık dillerini kim serbest bıraktı ? "sorularının cevabı dahi yeter. Amerikan emperyalizmine karşı kim duruyoru da siz ekleyiverin. Türk solu, (varsa öyle bir şey ) yerlerde sürünüyor yıllardır, ayağa kalkmaya da pek niyetli görünmüyor.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 11:16
Taha beyin de belirttiği gibi, o bildiriye imza atanların hareketleri doğru olmadığı gibi, onlardan "vatansever" bir hareket beklemek de nafile. Tek yanlı, terörü koruma amaçlı bir bildiri ve o bildiriyi lanetliyorum. AYM'nin bildiriden dolayı cezalandırmanın hak ihlali olduğuna ilişkin kararına karşı linç girişimi başlatmak, üyelerin vatanseverliğini sorgulamak da kimsenin hakkı ve haddi değildir. Eline gücü alan, hukuki her kararı linç etmeye kaltığında ortada hukuk devleti kalmaz. Tevekkeli, zaten kaldığı da söylenemez ya.
Muhtefi. . 31 Temmuz 2019 11:06
BARİS BİLDİRİSİ.! Barış tabi ki önemli. İnsan kendi ile barışık olmalı. RUHSAL HASTALIKLAR Beden ve Ruh uyumsuzlugundan sağlık sorunu getirir..Ülke'de Öyledir. Zihniyet ve Gezdigimiz Toprakta Toplumsal zihniyet uyumu. !..Buraya kadar sanırım herkes hemfikir. :).Şimdi Almanya, İngiltere MİLLİ MARŞLARINA bakalım ne yazıyor.Ayrıca Avusturyada Politik parmak isaretleri yasaklandi.Akademisyenler Lutfen BARISTAN yana ve ic politik ve siyaset ustu olalaim..Terore (hayatı dudurduran ur) DUR DİYELİM. ..BARIŞ'ta olalım. !.Zihniyetimizle beraber. !.
Özay İbrahimbaş 31 Temmuz 2019 11:05
1071 bildirisi yüksek zekalı insanların (!) bildirisidir. Ne bir eksik, ne bir fazla. Tam 1071 Malazgirt. Mükerrer imzalarla, imzalamayan akademisyenlerin ismi kullanılarak, imzalamış gösterilmesiyle, büyük bilimsel çabalarla ve matematikle, (!) sahtekarca, falan filan 1071 Malazgirt demişler... Bravo doğrusu, bravo...! Hangi bilimsel dergiye konu olur acaba..."Marifet-ül yağdanlık ve el- taklaban to reis"
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 10:50
siyasete selam veriyorlar. Atanacak rektör ve dekanlar bunların arasından seçilir.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 10:38
Hainlik !! veya kahramanlik !! kavramlari ulkede cok kolayca satiliyor...Bu hastalikli mantalite, dusunce guc odaklarindan cahil halka kolayca empoze edildi...Ortasi yok !! O kadar kolay hain...veya kahraman...diye kavramlarin satildigi, pazarlandigi baska ulke var mi ? Dusunce ifade ozgurlugu,evrensel hukuk, demokratik tartisma ortami yok hukmundedir...Militarist, irkci, dinci, ulusalci guc odaklari en basit insan haklarini, ozgurlugunu , vatan....hamaset...beka sorunu.... edebiyati ile etkisiz hale getirmek !! katletmek icin, her turlu kirli oyunlarini uyguladigini cok insan gormemekte.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 10:26
Anayasa mahkemesi KHK lar için gösteremediği cesareti bu konuda göstermiş. En yüksek mahkeme bile konjonktüre göre, siyasi korkulara göre karar veriyorsa alt derecedeki mahkemelerin vay haline. Hukuk tatile çıktı ama bir türlü gelmiyor.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 12:28
4
AYM başkanı şimdi Sacharow yada Karl ödüllerinden birini alırsa şaşmam. Avrupa sever böylelerini.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 20:27
1
Öyle ödüller mi var?
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 10:18
Taha bey samimiyetinize bir inanabilsek. Ortaya karışık biraz tsrafgir yazılarınız .....
Marasli 31 Temmuz 2019 10:01
Şimdi bende şöyle duydum devletler kendilerine sorun üretir yada urettirir, sonra onu çözmek için yada çözüyor görünmek için müthiş bir propaganda ve güç kullanır. Sonunda yer saglamlasir halk ta hizaya çekilmiş olur. -Ne dersiniz 1071 ler atın bunu derler mi içeri. Bence dışarı atalım bu adamları. Belki bir hayat yaşama şansları olur!
Battal GAZİ 31 Temmuz 2019 09:01
Devletine ihanet edenleri kimse madur gösteremez. Hele bunu en yüksek yargı organı hiç gösteremez. Gösterirse devlet zaafa uğrar. Buna kimsenin hakkı yoktur. AYM bu konuda masum değildir.
Marasli 31 Temmuz 2019 09:59
3
İhanet edenleri sayayım mı. Ama bozulursun
Krr 31 Temmuz 2019 10:10
1
Devlete en büyük ihaneti milletin parasını kendi malı gibi kullanan, ihaleler ile zenginleşen, kendi gibi düşünmeyenleri illet zillet hain diye yaftalayan, yolsuzluğun kitabını yazan iktidar müntesipleridir. Gözlüğünü çıkar da bak...
Muhtefi. . 31 Temmuz 2019 11:35
1
Elbette o Akademisyen bildirisi masum degildi,değildir .! Mahkeme bir içtihat yapmış bu demek değildir ki Hukuki karar. !..Hukuki olması için Kanuni olması lazım ..İnsanı sadece insanı bakilmis. Hepsi bu. .! Dilerim o Akademisyenler birşey anlamıştır. !.ders almıştır hatalarından. !.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 08:38
Karar da bir garabet var. AYM Demiş ki ben bu muhtevaya katılmıyorum ama bu açıklama suç da oluşturmaz. Nasıl bir ortam ki aym bile önce bir kendini sağlama alma ihtiyacı duymuş. Sanki ona sen bu düşünceye katılıyor musun diye soran var mış gibi.
Özay İbrahimbaş 31 Temmuz 2019 08:33
Evrensel hukukun temel kavramları vardır. Bu kavramlar referans alındığında, başka hiç bir etki altında olmayan hukukçuların, aynı konuda benzer düşünce ve kararlar ortaya koyması beklenir. AYM nin ‘Barış Akademisyenleri’ konusunda 8-8 zıt kutuplarda yer alması hangi mantıkla açıklanabilir. Eğer 8 üye hukuktan yana oy kullandıysa, diğer 8 in kullandığı karşı oy elbette siyasetten, kendilerini oraya atayan güçten yanadır. AYM ağır ithamlara maruz bırakılması 8 üyenin "Gücün isteği" değil, hukuktan yana karar vermiş olmasındandır.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 08:34
PKK sempatizanı bildirisinden daha fazla 1071 Akademisyeni eleştirmen, aralarında önemli hukukçu yoktu diyerek değersizleştirmeye çalışman senin siyasi bir taraf olduğu gerçeğini ve bu gerçekten hareket ederek fikir beyan ettiğinin en açık delili. Eminim devlete soykırım yapıyor diyenleri bu kadar eleştirmedin. Yoksa içlerinde kabaoğlu olduğu için mi-
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 08:19
1071 kişiyi kim bilir hangi korkuyla bir araya getirmişler.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 11:22
3
Vatanı parçalanma korkusu.. sen bu korkudan kork...
KARAR OKURU Ahmedâ 31 Temmuz 2019 12:18
0
Nefis tekamülünü ikmal etmemişleri biraraya getirecek o kadar çok şey var ki? Mesela makam; adamın kıytırık bir tabela Üniversitesinin bilmem ne Enstitüsünün 3 sene sonra emekli olacak müdür yardımcısının makamında gözü vardır, şimdiden yatırımını yapması gerekir.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 08:12
Çok güzel bir yazı yazmışsınız , ellerinize sağlık . Anayasa mahkemesinin kararı ülkemizi aynı zamanda bir utançtan kurtarmıştır. Fikirleri yüzünden insanlar yargılanmamalıdır
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 08:14
AYM hak ihlali yok diye karar verseydi hain mi olacaktı?
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 08:05
Bu ülkede demokrasi ve hukukun güvencesi olan bir kurum bir haftadır yandaş medya tarafından yıpratılmaya çalışılmaktadır. Bunlar hukuktan demokrasiden hazmetmezler bunların derdi biat ve rant
Bildiride yazılanlar TC'ye karşı bir ihanettir. Terörü meşrulaştıran, terörle mücadeleyi aşağılayan bir metindir. Bu ihanete imza atanlar, adaletin gereği cezasını görmelidir. AYM hak ihlali kararı vererek bildiri de yazılanları meşrulaştırmış oluyor mu? Dediğiniz gibi gerekçeli kararı beklemek lazım.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 09:31
1
Bildiriyi yazanlar imzalayanlar elbete bence çok suçlu o dönem pkk nin hendek kazanlara göz yuman hükümlerin suçu yokmu
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 07:59
AYM : yapılanların eleştirilmesi düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirmiştir katılırsınız ya da katılmaSınız yüksek mahkemenin kararına saygı duymak zorundasınız bu hukuk devleti olmanın özelliği
ÖTÜKENLİKURT 31 Temmuz 2019 07:36
Bu konudaki sert eleştirilerin ilk sebeni cehalettir. Büyük bir cahil kitle sanıyor ki, burada hak ihkali var fiyen mahkemenin üyeleri o bilfiriyi benimsemisler ve imzalamışlardır! Bunu biz çok yoğun yaşıyoruz! Bosanna davasında tarafın iddialarını dile getirdiğimizde kişi avukatı taraf gibi görüyor ve saldırıyor! Burada da mahkemeyi imzacıların safında yer alıyor sakat düşüncesi sorun doğuruyor. Konuyu bilerek mahkemeyi eleştirenlerin ekserisi ise "görevini" yapıyor.
HERMES 31 Temmuz 2019 07:28
Bakınız, ülkemizin siyasetcilerinin vizyonu şudur: var olan bir sorunu iyice goz yumup büyütelim, büyütelim ki korkulacak hale gelsin, sorunu bizim buyuttugumuz unutulsun, sonra o 'buyuk" sorunu cozelim, halkın kredisini alalım, ilelebet iktidarda kalalım. Dikkat ediniz: ergenekon-balyoz boyledir, pkk nin doguda hendek-cukurları boyledir, Feto boyledir, suriye boyledir...siz cogaltabilirsiniz bunları. Ama millet bunu surekli yer mi, sanmam. insanoglu, sırtında dünyayı tasidigini zanneden böcek kadar bile kudrete sahip degildir.
Türk oğlu ! 31 Temmuz 2019 07:20
İfade özgürlüğü olsun. Hep beraber savunalım. İyi de bunun bir sınırı olmasın mı. Şimdi biri çıkıp Hitler'i savunsa, deseki çok iyi yaptı Yahudi'lerde şöyle kötü, ölmeyi hakettiler, bulundukları yerde vurun boyunlarını, bakın Kur'an da böyle diyor, diye bildiri yayınlasa ve taraftar bulup eyleme geçirme potansiyeli olsa. Yada Işit'i övse ve ona saldıran devletlere zalim dese. Demokratik batı ne yapar. Adalet tek taraflı olmaz, olursa da o adalet olmaz.
Türk oğlu ! 31 Temmuz 2019 07:08
Başlığa cevap: Baktığın ve durduğun yere göre değişir. Ya sen nerde duruyorsun Taha bey.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 12:22
1
Sen şartlar ne olursa olsun, konu ne olursa olsun, Kürtlerin karşısında; Taha Bey, şartlar ne olursa olsun, konu ne olursa olsun adaletin yanında duruyor, ÜNLEMLİ Türk oğlu.
Türk oğlu ! 31 Temmuz 2019 16:56
5
12:22 ünlem nerene battı acaba. Bu ünlem vurgusunu bir müptezel yorumcudan hatırlıyor gibiyim. Yoksa o musun. Ezberini boz efendi, ben Kürt lafı etmedim. Kürt'lere iftira etme. Ne demek yani sen onlara terörist mi diyorsun. Merak etme belki Türk olarak doğmadın ama mutlaka Türk olarak öleceksin. (ÜNLEM)
Türk oğlu! 31 Temmuz 2019 18:44
3
12:22 ünlem nerene battı acaba. Bu ünlem vurgusunu bir yosunsudan hatırlıyor gibiyim. Yoksa o musun. Ezberini boz efendi, ben Kürt lafı etmedim. Kürt'lere iftira etme. Ne demek yani sen onlara terörist mi diyorsun. Merak etme belki Türk olarak doğmadın ama mutlaka Türk olarak öleceksin. (ÜNLEM)
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 06:35
Anayasaya Mahkemesi OHAL döneminde çıkarılan KHK lerin iptali için CHP tarafından yapılan başvuruyu Red ettiğinde yanlış yaptı. Korktu. Çünkü Fetö ya karşı savaş vardı. Hükümetin herşeyi ne evet demez isek, suçlanırız korkusu. Peki şimdi n oldu. 23 Haziran Seçimi cesaret verdi. Millet RTE Bahçeli tehdini rest çekti.Gül,Babacan, Davutoğlu dün terk ettiği millet sayesinde KONUŞABİLDİLER.AYM aynı. AKP Dalkavuklarını ve RTE yi kızdıran bu. 1071 imza nın bir kısmı habersiz imiş. Eyi bu tarafta 1919 imza mı toplasın ayıp. Komik oluyorlar.
KaRAR OKURu 31 Temmuz 2019 10:14
0
2023'ü göremeyecekler. İçimiz rahat olsun.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 05:21
Diyorsunuzki: 'devletin maruz kalabileceği en tahripkar “karalama”, hukuksuzluk görüntüsünün yoğunlaşmasıdır' peki bu görüntü eleştirilerden dolayı mıdır yoksa gerçekten var olduğu için midir?
KARAR OKURU Ahmedâ 31 Temmuz 2019 05:06
Tasvip etmediğimiz bildiriye imza atanlara ve onların eylemini düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendiren AYM'ye "terörle mücadeleyi sekteye uğratıyorlaaaar" diye bağıranlara sormak lazım: Daha bir ay önce İmralı'ya giderek terörist başının kendisine verdiği mektubu öpüp koynuna koyan ve A.A üzerinden tüm Türkiye’ye propagandasını yapan, televizyonlara bağlanıp Apo'ya “yerli ve milli” diye övgüler düzen öğretim üyesi A.Kemal Özcan ve ona o imkanı saglayanlar ile Osman Öcalan'ı TRT kurdi'de cikartanlar terörle mücadeleyi sekteye uğratmadı mı? Niye o zaman bu "1071 adet"in gıkı çıkmadı?
haydar keleş 31 Temmuz 2019 04:41
tapmak için helvadan put yapar acıkınca da yerlerdi. Halimiz nasılda buna benziyor önce makam verip karşısında saygıyla eğiliyor sonra acımasız bir şekilde yerle bir ediliyor
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 01:41
Taha bey. Ne olursa olsun korkmayın. Öbür türlü sıra bize gelecek
Ali baba 31 Temmuz 2019 00:53
Hocam aynen yazdiginiz gibi, mesele Kürd,lerle güvenlik güçleri arasinda oldumu, A,y,m güvenlik güçlerinin önünü hep açmiśtir, 90 yildir bu böyledir,
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 17:36
2
Ali baba imkan olsada seni anadoluda kürtlerin yaşadığı yerlerde yaşamları ile ilgili gezi yapsak kim eziyor kimler eziyor gözlerinle bir görsen tabi görmek stersen.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 00:07
Ceberrut devlet soylemiyle iktidar olanlar artik devlet olduklari icin ceberrut devlet diyenin hapse atilmasini istiyorlar
Adalet KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 23:53
Bildiri devletimizi suçlayıcı boyutu ile kabul edilemez olsa da AYM kararı hukuk devleti açısından çok değerlidir AYM üyelerini hedefe koymak ne insani ne de vicdanidir
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN