Back To Top
Avrupa’da ters rüzgarlar

Avrupa’da ters rüzgarlar

 - Son Güncelleme: 28.05.2019 Salı 08:12
- A +

AB üyesi 28 ülkede yapılan seçimlerde hem Türkiye’yi şiddetle eleştiren Liberallerle Yeşiller güçlendi, hem aşırı sağ güçlendi.

Türkiye, ekonomi ve diplomaside Avrupa’yı ikna etme gereği duyduğu konularda artık daha fazla zorlanacak.

Demokrasinin tarihsel iki kanadını oluşturan merkez sağ ve merkez sol partiler seçimlerde geriledi. Türkiye’nin en iyi iletişim kurabileceği siyasi akımlar da bu ikisiydi. 750 üyeli AP’de bu iki kanadın toplamı ilk defa çoğunluğu kaybetti.

Elbette AP kararları bağlayıcı değildir. Fakat AP seçimleri, değişen eğilimleri yansıttığı gibi hükümetler üzerinde etkilemektedir.

Türkiye’nin yeniden etki gücünü kazanması için hukuk devleti ve demokrasi yönünde çok ciddi adımlar atması gerekecek.

TÜRKİYE VE AVRUPA

Türkiye’de Turgut Özal’la birlikte Avrupa’ya yöneliş bir reform programı halinde güçlenmişti.

Avrupa’da ise 2000’lerin başında “genişleme” eğilimi devam ediyordu, “kültürel çoğulculuk” makbul bir kavramdı.

AK Parti iktidarı AB üyeliği sürecinde esaslı reformlar yapıyor, 2011’de bile AB sürecini “Cumhuriyet’in kuruluşundan sonra en büyük modernleşme hamlesi” olarak tanımlıyordu. (Hükümet Programı, 6.7.2011)

Bu yolda Türkiye’ye 650 milyar dolar yabancı sermaye girişi gerçekleşti. AK Partinin ilk on yılındaki ekonomik büyümede bu faktör son derece önemliydi.

Fakat iktidarın otoriterleşme eğilimine girmesiyle AB organlarından gelen eleştiriler arttıkça Avrupa ile gerilimler tırmanacaktı.

Avrupa’da da küreselleşmeye tepki olarak yerlilik, yabancı düşmanlığı ve İslamofobik duyguların kabarması Türkiye karşıtı duyguları körükleyecekti.

İşte pazar günkü seçimlerde hem Türkiye’yi demokrasi açısından çok sert eleştirenler, hem aşırı sağcılar güçlendi.

EN KRİZLİ DÖNEM

En krizli dönem 2017’dir ve ilişkilerin nasıl bozulabileceğine örnektir.

Türkiye 16 Nisan 2017’de Cumhurbaşkanlığı sistemi için referanduma gitti. Hollanda ve Almanya kendi topraklarında Türk bakanların referandum konuşmaları yapmasına izin vermedi.

Bunda Hollanda ve Alman hükümetlerinin yaklaşan seçimlerde aşırı sağ oyları almak istemesinin rolü önemliydi.

Referandum kampanyası sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan buna “Almanya’nın uygulamaları geçmişteki Nazi uygulamalarından farklı değil” diye karşılık verdi. (5 Mart 2017)

Başka bir konuşmasında “Haçlı ittifakı kendini gösterdi” diye tepki gösterdi. (27 Mart 2017)

AK Parti 2008 yılında Seçim Kanunu’na “Yurt dışında ve yurt dışı temsilciliklerde seçim propagandası yapılamaz” diye bir hüküm koymuştu. (Md. 94/A)

Buna dayanarak sorunu kapatmak mümkündü ama olmadı.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türkiye hakkında yeniden “denetim” kararı aldı. (25 Nisan 2017)

Halbuki Türkiye 2004 güçlü reform iradesi ortaya koyarak “denetim”den çıkmıştı.

BATI ‘TEK’ DEĞİL

Referandumdan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan “referandum sürecinin geride kaldığını” açıkladı. Alman hükümetinin resmi davetiyle Berlin’e giderken Alman hükümetine “teşekkür ettiğini” açıkça ifade etti.

Kriz aşılmıştı ama soğukluk giderilmiş değil.

AP seçimleri, önümüzdeki dönemin daha zor olabileceğini gösteriyor.  Amerika’da ve Avrupa’da yükselen aşırı sağın ortak ideoloğu Stev Bennor’un “Academy of Judea Christian West” (Yahudi-Hıristiyan Batı Akademisi) adıyla bir akademi kurması, popülist liderlerin de hepsinin İslamofobik, yabancı düşmanı ve fanatikçe kültürel tekçilik yanlısı olması aşırı sağdaki totaliter, faşizan damarları gösteriyor.

Fakat Türkiye Batı’dan, özellikle AB’den tamamen kopmamalı, fırtınalı küresel denizlerde  “AB çıpası”nı kaybetmemelidir.

Batı’da Türkiye’nin her zaman karşıtları oldu ama her zaman kuvvetli dostları da olmuştu, bugün onlarla da aramız hayli mesafeli.

Batı tek tip değildir, Türkiye başta merkez sağ ve sol olmak üzere, aşırı sağı reddeden Batılı çevrelerle yeniden yoğun ilişkiler kurmalıdır.

Tabii bunun yolu, hukuk devleti ve demokrasi standartlarımızı yükseltmektir.

Ekonomik krizi aşmak için de Rusya’dan değil Batı’dan yatırım bekliyoruz.

Vize anlaşması için tamamlanması beklenen “6 Şart” içinde sadece TMK ve Kıbrıs değil, “şeffaflık” gibi zaten gerekli olan konular da vardır; bunlar iyi bir başlangıç olabilir, olmalıdır.

Türkiye Rusya karşısında yalnız kalmamalı, AB çıpasını asla kaybetmemelidir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ali Turabi 30 Mayıs 2019 01:08
Avrupa bir hedef değil bir vizyondur. Daha demokrat, daha şeffaf ve bunların itici gücüyle ekonomik, sosyal ve kültürel kaynaklarını kullanarak topyekün gelişme dinamiğini kurmuş gelişen bir Türkiye. Bundan toplum olarak asla vazgeçmemeliyiz diyorum.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 21:30
Yorumlara baktığımda genel olarak şunu goruyorum: Yorumcular genelde ayni zihniyette ve tipte ama yeterince okuyup kendilerini gelistirmedikleri icin olaylara çok sığ bakiyorlar ve dar gorüşlüler. Buna ragmen kendilerini herşeyde uzman saniyorlar. Herkes genelde islamı savunuyor, vatanını milletini seviyor ama metotta ayriliyor ve bunu da hiç hazmedemiyor. Biz müslümanlar birbirimize karşı müsamahalı olmazsak kim olacak? Müslüman ilime ve bilene saygi göstermezse kim gösterecek? Lütfen herkes bildigi, uzman oldugu konuda konuşsun yoksa sussun.
ali namlı 28 Mayıs 2019 18:55
Ben şunu anlayamıyorum ; Allah aşkına söz konusu ve ondan daha fazla kriteri biz kendi kendimize yerine getiremiyor muyuz !!! Her şeyden önce bunu milletimiz haketmiyor mu ! Her konuda onlara yetişmek şöyle dursun onları niye geçmeye çalışmıyoruz ! Hep nal mı toplayacağız ;ayıptır, yazıktır,insanda biraz utanma olur !!!
Karar Okuyucusu 29 Mayıs 2019 00:21
0
Siz iyi bir uzmana benziyorsunuz da, neyin uzmanısınız! anlayamadım. Müslümanlar nakısaları görmeyecek, başını kuma sokacak, sokmayan cahil addedilecek, siz ilim sahibi geçineceksiniz. Biraz zekanız, zeka ile birlikte biraz da vicdan sahibi iseniz, Numan Kurtuluş'un açıklamısını okuyun, sonra ne yazacaksanız, ne düşünecekseniz düşünün, meydan sizin.
KARAR OKURU Demkr hukukçu 29 Mayıs 2019 00:46
0
Buradaki konu siyasal bilimler, felsefe, sosyoloji, uluslararasi iliskiler, dis politika ve psikoloji bilimlerinin konusu. Bu bilimleri okudunuz mu? Yazari eleştirmek için en az onun yarısı kadar bu konularda okumuş olmaniz lazim. Sözüm başta iktidar yanlilariyla herkese. Biz müslümanlar neyi paylasamiyoruz? Önce adam gibi bir demokraside, hakta, hukukta, özgürlüklerde birleselim. Birbirimizi sevelim, sayalım ve hoşgörülü olalim diyorum. Fus politika konularını da uzmanlarina bırakalım. Günlük mesele haline getirmeyelim.
Süheyl CALISKANOGLU 28 Mayıs 2019 16:35
Avrupa'da yasamasina ragmen oraya intibak edememislere soruyorum,aynen sizler gibi Türkiye'de yasayan Süriyeli'ler de Türkler'den sikayetci oldugunda nasil tavriniz ne olurdu,sormak konusmak dertlerini anlamak mi,care aramak mi yoksa hemen "defol git ülkene dön' kumandasimi verirdiniz.Nankör olmayin,yediginiz kaba tükürmeyin,ben den bukadar,anlayana..
Karar Okuyucusu 28 Mayıs 2019 14:47
İttihat Terakki döneminde; (bir sürü hatasına rağmen) en büyük şairleri, en büyük sanatçıları, en büyük askerleri yetiştirmişti. Şimdi elde avuçta ne var, meclis devre dışı, hak-hukuk yok, niteliksiz insanların istihdam edildiği, üniversitelerin lise seviyesinin altına indiği bir düzen.
Karar Okuyucusu 28 Mayıs 2019 14:16
Sayın yazar, baktılı çevrelerle yeniden ilişki kurulmasını ve bunun yolunun da demokrasi ve hukuk devleti olduğunu belirtiyorlusun haklı olarak. Ancak De Tocqueville (Fransız düşünür ve tarihçi) şöyle diyor: "Baskı hükumetleri için en büyük tehlike,bir reform hareketine giriştikleri veya özgürlük eğilimleri göstermeye başladıkları zamandır." Sizce iktidar, yeniden hukuk devleti ilke ile hareket etmeye başlar mı? (burada yorum yapanların büyük bölümü adını bile yazmaya çekiniyor, acaba neden?)
Süheyl CALISKANOGLU 28 Mayıs 2019 14:14
Almanya Basbakani'ni en az 1 senedir Tv kanallarinda konusurken görmedim,az ve öz konusur,Berlin'de bir apartman katinda oturuyor,ise giderken sadece bir Polis arabasi refakat ediyor.Avrupa'nin en zengini Basbakani apartman dairesinde oturuyor Bizde kac sarayi var?Ucaklar,makam arabalari,helikopterler ve Danisman ordusu var.Dünya'da en cok danismani olan devlet.Israfi millete "itibar'diye yutturuyorlar,kendileri krallar gibi yasarkan,millet aclik yokluk sinirina hizla yaklasiyor.Gazete okumaz, kitap okumaz,internet baglantisi da olmadigi icin Türkiye'nin gerceklerini bilmez,köyün kahve
Süheyl CALISKANOGLU 28 Mayıs 2019 13:11
Nankörler,Avrupa'da yasarsiniz,para kazanirsiniz,begenmiyorsunuz neden geri dönüs yapmiyorsunuz.Avrupa'da yasayipta Demokrasi'nin ne oldugunu anlamaktan uzaksiniz !..
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 12:20
İttihat ve Terakki dönemini yeniden yaşıyor gibiyiz. Her alanda dipteyiz. Gençler ülkeden ümidini kesmiş durumda. Tüm bunlara rağmen, iktidarın bir ıslah/reform çabası yok, iktidar günü kurtarma derdinde. Sanki Rusya/Çin hattına geçsek, ülke kurtulacak mı, aksine bin beter olur.
SELIM HAMALOGLU 28 Mayıs 2019 12:02
Avrupa da hangi özgürlükten bahsediyorsunuz? Müslümanlara köpek muamelesi yapılan, yabancıları insan yerine koymayan, lezbiyen ve homo seven avrupada mı demokrasi var. Hadi canım oradan. Eşim başörtülü diye sokakata her gün hakarete uğruyor. Sırf Tayyip nefreti yüzünden aklınızı kaybetmişsiniz.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 13:13
2
dönün türkiyeye. avrupaya her alanda ders veren avrupanın kıskandığı bir ülke olduk. ne işiniz var size köpek muamelesi yapan insanların arasında?
okur 28 Mayıs 2019 14:05
0
iç anadoludan mısın selim ..muhtemelen yozgat çankırı çorum ...yada afyon bu illerimizden birine mensupsan şayet daha eğitilecen çoook işin var ....önce insan olmanın faziletlerini öğrenip sonra yorum yapıcaksın koç.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 14:30
0
Sanırsam bizden daha özgür bir dünya avrupa. Biz dahil diğer ülke insanlarının gitmek istediği yer avrupa ve amerika. Bu da bir şeyi gösterir. Ben daha arabistana yemene katara sığınan mülteci duymadım. Bizi de geçiş ilkesi olarak kullanıyor mülteciler. Bu arda sizin beğenmediğiniz avrupada işiniz ne ola. Hakarete uğramak için mi orada devam ediyorsunuz.
Gercekler 28 Mayıs 2019 14:31
0
Taha Akyol'un yorumu mukemmel, Bende Avrupada yasiyorum ve Avrupa hic dedigin gibi bir yer degil, Avrupada irkcilar var ama Avrupada Demokrasi, Hukukun ustunlugu, kanun onunde esitlik var, bunlara ilave olarak Avrupalilarin % 80 civari Demokrat insanlar, yabanci dusmani hic degiller, aksine Avrupadaki yabancilar'in maalesef buyuk bolumu Avrupadaki esitlik, adalet ve sosyal yardimlari istismar ediyorlar.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 15:12
1
her gün hakarete ugradiginiz bi yerde niye duruyorsunuz ki? cekip gelin memleketinize ve cok sevdiginiz Tayyibe
KARAR OKURU Demkr hukukçu 28 Mayıs 2019 21:11
0
Demek ki islami Avrupalılara karsi iyi temsil edememiş ve iyi anlatamamışız kardeşim. Islam sadece tesettürden ibaret değil. Orada yasiyorsaniz islami ve kendinizi onlara sevdireceksiniz. Oyle ey Avrupa, eyy Amerika dediginiz zaman adamlar azicik dinleyeceklerse onu da dinlemiyorlar. Ikide bir haçlı seferlerinden, nazi geçmişinden bahsedersen seni severler mi? Insanlara yanasirken önce hatalarindan başlarsanız sizi dinlemezler vesevmezler.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 21:39
0
selim kanal a seyretmekten beynin bilimsel hoşafa dönmüş senin
İbrahim Kıymaz 28 Mayıs 2019 11:52
Taha bey, içeride işler iyi gitmiyor. AK Partinin kurulduğu yıllarda hayatın her alanında bir iyileşme bir reform hareketi vardı.Ama bugün gelinen nokta da eğitim, ekonomi hukuk başta olmak üzere sorunlar var.şuna inanıyorum: Eleştirenler de AK Partiden hala umutlu olanlar..ama eleştirilere pek önem verilmiyor. mesela kanadı kırık kuş gibi mağdur KHK lara çözüm bekliyoruz
Köroğlu 28 Mayıs 2019 11:34
Türkiye'nin yanı başında AB gibi bir nimet varken bunu elinin tersi ile itmesi son derece irrasyoneldir. Ancak ideolojik körlük, psikolojik sıkıntı ya da ülke çıkarı ile çelişen hizip çıkarı ile açıklanabilir. Türkiye AB ile ilişkilerini düzeltmeden ekonomisini düzeltemez, güvenliğini sağlayamaz. AB ile ilişkiyi düzeltmenin ilk adımı da hukuk ve demokrasi konusunda makul bir seviyeye gelmektir.
KARARI OKURUM 28 Mayıs 2019 11:27
KİMse hainlik etmesin, du dava ve parti Erdoğan demek, Erdoğan da vatan demek. Bu da böyle biline.
KARAR''LI ADAM 28 Mayıs 2019 14:05
0
Cevap vermeyecektim fakat yanlışını düzeltmek gereği duydum.Senin 'dava'dan anladığın buysa,AKP'yle farklı düşünüyorsun demektir.Onların "DAVA"dediği farklı biŕ şey olsa gerek.Ikinci yanlışın;vatan kişilere inhisar edilemez.Insanlar gelir geçer,ölümlüdür,vatan ise devamlıdır.Bunu da böyle bilelim.
Hakkı Söyler 28 Mayıs 2019 18:32
0
NE DAVASI BU Bİ TÜRLÜ ANLAMADIM.HANEDAN DAMAT DAVASI MI ,GEÇ BUNLARI CANIM.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 10:56
Referandum'da milliyetci oylari almak icin Almanya ve Hollanda ile gerilim yaratildi. Secimi kazandiktan sonra iliskileri normallestiririz dusuncesiyle hareket edildi. Halbuki bu gerilimin olumsuz etkileri olacagi, bu devletlerin bize soguk ve mesafeli davranacagi belliydi. Mesut Ozil'in Cumhurbaskaniyla resim cekilmesi bile Almanya'da buyuk hosnutsuzlukla karsilandi. Gerilim yasanmamis olsa bu olay kimsenin umurunda olmazdi. Almanya'da 3 bucuk milyon, Hollanda'da 800 bin Turk var. Onlarin da hayati giderek zorlasacaga benzer.
Süheyl CALISKANOGLU 28 Mayıs 2019 10:09
Kendine yalan söylemeyi bu kadar becerebilen bir baska millet var mi' Avrupa insani mutsuz ve umutsuz diye yazan bir okura Avrupa'dan selam cakiyorum,ah bir bilebilseydin gercegi orada bir gün durmaz piliyi pirtiyi toplayip buralara kapagi atmak icin neleri feda ederdin! Demokrasi'nin ne oldugunu iliklerine kadar hissetmis olabilirdin,yazik olmus ..
Özay İbrahimbaş 28 Mayıs 2019 10:00
Ülkeyi yönetenlerin bu yazdıklarınıza kulakları tıkalı, duymuyorlar. Demokrasi ve hukuk onların "dava" ları önünde birer engel. Sayın Başkan'ın 2023 hedefi ne olabilir acaba. Tam da Cumhuriyetin 100. kuruluş yılında meclisin feshedildiği, cumhuriyetin yıkıldığı, tek adam rejiminin babadan oğula süreceği başka bir Türkiye olmasın bu 2023 hedef ve sürprizi....Başka tahmini olan var mı...?
Karar Okuru 28 Mayıs 2019 08:39
Avrupa dalgalanir, durulur. En azindan insan gibi bir araya gelip konusma kulturleri var, Biz basimiza yanalim.
Akif 28 Mayıs 2019 06:17
Bence bu gelişmeler gayet normal, medeniyet ve tarih olarak kendilerine özgüvenleri yüksek...Biz ise tam tersine kendi tarih ve medeniyet imize yabancı ve özgüven bunalımı yaşıyoruz...Bundan dolayı kendimizi AB ye net olarak ifâde edemiyoruz...
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 04:32
Avrupa kendi istihbarat örgütleri aracılığı ile sürekli Türkiye'yi karıştırmaya çalışıyor. Türkiye'yi denetime almalarının sebebi kendi sinsi emellerinden Türkiye'nin kurtulmaya başlamasıdır. Nato da, Amerika da bu konuda aynı konumdalar ne yazık ki. Türkiye çok dikkatli olmalı.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 11:28
1
Yok öyle bir şey. Sadece hukuku ve demokrasiyi rafa kaldırmış otoriter bir iktidardan bütün dünya rahatsız. Türkiye'nin kendi vatandaşlarının yarısı da bu iktidardan rahatsız.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 15:34
6
11:28, Yok öyle bir şey ! Dünyanın en büyük pazarı olan Çine, ve petrodoları bol Suudi, BAE vs ülkelere mal ve silah satabilmek için oralardaki idam, işkence vb demokrasiden vaz geçtik, insanlık dışı uygulamaları görmezden gelenler mi Türkiye insanının "daha çok demokrasi" talebini kaale alıyor ? Hadi canım se de ! Türkiye biraz palazlandı, sorun o.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 21:15
1
palazlandı derken? kişi başı gelir 10.000 doların altına. düştü. Son on yılda kişi başı geliri gerileyen tek ülke. 62. sırada. dünya markası yok. teknoloji geliştiremiyor. ilk 500de üniversitesi sonlarda 2 tane . PISA da sonlara oynuyor. suriyeye izinle girdi, izin verilmeyen hiç bir şey yapamıyor. ekonomisi göbekten abye, savunması göbekten natoya bağımlı. palazlanan şeyler bir avuç akplinin cüzdanı, kibiri ve boş lafları.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 04:31
Demokrasi ve hukuk konusunda Avrupa kendine baksın önce. Türkiye onlardan iyi durumda. Avrupa egoizmden vazgeçmedikçe hukuktan söz edemez. AP seçimlerine katılım yüzde 51. Avrupa insanı umutsuz ve mutsuz.
Menderes YILDIRIM 28 Mayıs 2019 01:29
Taha Bey; AB ülkelerinde neden sorunlar ya yok, ya da kısa sürede bitiyor. AB Ülkeleri MÜSLÜMAN olmayan milletler. MÜSLÜMAN olan Ör. Afganistan - Irak - Suriye - Libya - Mısır - Filistin - Yemen - Vb. ülkelerde sorunlar NEDEN bitmiyor? Müslüman ülkeleri diye geçen ülkeler de kardeş kardeşi öldürüyor. Öldürmekten bıkmıyor. Afganistan - Suriye - Irak - Yemen - Vb. Müslüman' ın, yine Müslüman' ım diyenleri öldürmediği an yok. AB ve Dünya' da kim olursa olsun, Türkiye' ye DOST olmaz. MÜSLÜMAN Olmayı beceremeyince ŞAMAR oğlanı oluyoruz. Saygılarımla
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 15:28
1
Oralardaki karışıklıkların ve ölümlerin, nedenlerini, son iki yüz yıldır oralara dadanan, Britanya, Amerika, Rusya vb güçlerden bağımsız açıklamaya çalışmak, en hafif deyişle saflıktır. Hele bunun suçunu, sayılan emperyal güçlere karşı direnişte, oralardaki motive edici belki tek birleştirici güç olan Íslam'a yüklerseniz gülünç olursunuz.
Menderes YILDIRIM 28 Mayıs 2019 11:51
0
Değerli KARAR Okurları. Yorumumu Beğenmeyerek KIRMIZIYA boyamışsınız. Elinize - parmaklarınıza sağlık. Ben nasıl bir şeyleri ELEŞTİRİYORSAM sizlerde benim yorumumu KIRMIZIYA BOYAYAYAK eleştirmişsiniz. Sadece MÜSLÜMANLAR her gün saydığım ülkelerde birbirini öldürüyor dediğimde YALAN mı SÖYLEDİM? Yoksa sizler mi beğenmeyerek YALAN SÖYLÜYORSUNUZ? Değerli arkadaşlar, aynı düşünmeyebilirsiniz, ama kendinizi KANDIRARAK - YALANLARIN ÜZERİNİ örterek MÜSLÜMANLARI kurtarabilir misiniz?
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 15:17
0
Evet haklı olduğun noktalar var. Lakin unutma ki müslümanlar başka bir ülkeye saldırmıyor. Yanı saldırgan değil. Maalesef cehaletinden bir bataklığa saplanmış çıkamıyor ve birbirleriyle uğraşıyor. Birkere fitne iclerine girmiş. Birde dışarıdan müdahaleler bu kazana ateş taşıyor. Kargaşa olan yerlere bakarsan afganistan ırak suriye yemen libyaya ya rusyanın ya amerikanın ya avrupanın müdahalesi sonunda bu hale gelmiş ve çıkamıyorlar. Allah yardımcımız olsun ne diyeyim. Birkere elin adamlari ipin ucunu ellerine almış.
Menderes YILDIRIM 28 Mayıs 2019 01:19
Taha Bey; Avrupa' dan ters rüzgarlar esiyor diye başlamışsınız. Haberlerde AB seçimlerinin sonuçlarına bakılırsa, Ülkemize Muhalif grup kazanmış. Sanki kaybedenler ülkemize DOST' muydu? Hiç sanmam, ülkemiz Dik ve olayları iyi gözlemleyen olacak olsa asla sorun olmayacaktır. Rahmetli İ. İnönü'nün "YENİ BİR DÜNYA KURULUR. TÜRKİYE' de ORADA YERİNİ ALIR" dediği gibi. Yeni Bir AB Kurulur. Türkiye' de Yerini Alır. diyorum. Yeter ki; Ciddi Devlet Anlayışı ile Yönetelim. Lüks içinde yaşayarak, Alacaklının ŞAMAR oğlanı olmayalım. Saygılarımla
musto 28 Mayıs 2019 00:34
Bizlere nasıl muamele ediliyorsa aynısını dış politikada uyguluyorlar. Dış politika ahbap çavuş ilişkisi ile yürümez. Deneyimli devlet adamları ile yürür bağırmayı nutuk çekmeyi nara atmayla ancak sokaktaki ve yurt dışındaki ezik yandaşlarınızı tatmin edersiniz.Gönderdiğiniz elemanlar ellerinde alış veriş çantalarıyla Bauhaus dolaşır gelirler.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN