Back To Top
Darbe ve örgüt

Darbe ve örgüt

 - Son Güncelleme: 16.07.2019 Salı 08:27
- A +

15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsü, tarihimizdeki diğer darbe teşebbüslerinden çok farklıdır. Evvela önceki darbelerden farklı olarak halka ateş açtılar; darbeye direnen 248 kişi şehit düştü, 2196 kişi yaralandı.

Başta Meclis olmak üzere kamu binaları bombalandı. Özellikle Meclis’in bombalanmasının anlamı daha bir vahimdir.

Belki en önemli fark, 15 Temmuz’un “beklenmeyen” bir darbe girişimi olmasıydı. Önceki darbeler ‘geliyorum diyen ihtilal’ cinsinden darbelerdi, hatta bazılarına Meclis kürsüsünden “yeşil ışık” yakanlar olmuştu! Toplumda çok büyük huzursuzluk, silahlı anarşi, Meclis çalışmalarında tıkanma gibi ağır sorunlar darbe girişimlerine cesaret vermişti. Toplumumuzda “sivil irade” kültürü de çok güçlü değildi.

15 Temmuz’daki Türkiye’de ise bu negatif unsurların hiçbiri yoktu; ben dahil hemen herkes Türkiye’de darbeler devrinin kapandığını düşünüyordu.

 

KİMSE BEKLEMİYORDU

MİT ve Genelkurmay bile 15 Temmuz günü akşama doğru gelen bir ihbara kadar hiçbir şeyden şüphelenmemişti.

Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım, 25 Temmuz’da Bloomberg’e yaptığı açıklamada “hiç beklemediğimiz, hiç ummadığımız bir darbe teşebbüsüyle karşı karşıya kaldık” diyecekti.

Gerçekten Türkiye, darbeleri mümkün kılan siyasi ve sosyolojik faktörleri 12 Eylül darbesinden sonraki sivil iktidarlar döneminde sağlanan demokratik, iktisadi ve hukuki reformlarla aşmıştı.

O gelişmeler sayesindedir ki, tarihimizde ilk defa olarak 15 Temmuz darbesi topyekûn bir direnişle karşılaştı. Bütün partiler, Emniyet kuvvetleri, ordunun ana gövdesi ve sağlı, sollu bütün sivil kesimler darbeye karşı çıktı, hainane teşebbüsü püskürttü.

Darbeye geçit vermeyen bu Türkiye tablosunda şunu düşünmek gerekir: Ülke şartlarından bu kadar habersiz ve kimsenin şüphelenmeyeceği kadar gizli bir örgütlenme nasıl olmuştu?

Bu sorunun iki cevap anahtarı var: Bir “körü körüne bağlılık”, iki “gizlilik.”

 

‘DEVLETİ ELE GEÇİRMEK’

Dıştan bakıldığında eğitime önem veren, fakir aile çocuklarının okuyarak yükselmesini sağlayan, Türk kültürünü yayan medeni bir İslami hareket gibi gözüküyordu. İslam adına bazı örgütlerin kanlı katliamlara, ham softa kaba yobaz davranışlara yöneldiği bir zaman diliminde, toplumsal enerjinin eğitime yönelmesi çok iyi sonuçlar doğurabilirdi...

Güç zehirlenmesine kapılmasaydılar, şeffaf olsaydılar, “otomat” yerine hür düşünceli gönüllüler topluğu olabilseydiler bu mümkündü.

Ama Hz. Peygamber’den mesajlar aldığına, kâinat imamı olduğuna inanılan bir kült, müthiş bir adanmışlık ve körü körüne bağlılık yaratmıştı!

Bu kült, aynı zamanda güç zehirlenmesinin resmidir. Sorular çalarak, başkalarının yolunu keserek, kamu yetkisini hatta adalet görevini cemaat çıkarları için kullanarak ve nihayet darbe ile “devleti ele geçirme” şeklinde ortaya çıkan güç zehirlenmesi!

Gülen’in konuşmalarında kendisine ilişkin sözleri bunu açıkça gösteriyor.

Kimsenin emir kulu, hiçbir kültün otomatı olmadan “hür irade” sahibi fertler olmanın değerini anlamalıyız. İdeallerimize hizmetin doğu yolu emir kulu otomatlar değil, hür irade sahibi insanların yasal ve gönüllü çalışmalarıdır.

Kişiyi sımsıkı bağlayan “sık dokulu toplumlar” insanı köleleştirir. Bu tür kapalı yapılar yabancı istihbaratlar için de kullanışlıdır.

 

DEVLETİN ADALET GÖREVİ

Devlet 80 milyona ait yüksek kamu kurumudur. “Devleti ele geçirmek” sağlı, sollu bizim tarihimizi zehirleyen ideolojik bir hastalıktır.

Devletin hukuka bağlılığı ve kamu görevlerinde liyakat ilkesinin egemen olması zorunludur.

Tabii devletin en yüksek görevi adalettir. Bu noktada ağır sorunlar var: Askeri öğrenciler, erler, emirle sokağa çıkıp darbe olduğunu öğrenince kışlasına dönen subaylar, dış halkada yer alıp örgütün MİT tarafından bile istihbar edilemeyen gizli yönünü bilmeden “yardım” eden vatandaşlar… Yargısız kararlarla işlerinden atılan KHK mağdurları…

Sebep olanların cezadan başka manevi veballeri de büyüktür. “Dış halkada”, FETÖ’nün iyi görünen sahnelerinde sevap duygusuyla yer alan, yardım eden on binlerce iyi niyetli insanı da yaktılar!

Düşünün ki mahkemelerin “darbeci” diye mahkum ettiği asker ve sivil insanlar içinde Yargıtay’ca “suçsuzdur, beraat etmelidir” diye karar verilen mağdurlar vardır; üç yıl hapis yattıktan sonra!

Bu yaraları sarmada adalet daha fazla gecikmemelidir.

Unutmayalım, hür demokratik Türkiye hukuk temeli üstünde yükselecektir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Emin 17 Temmuz 2019 00:17
Merak ediyorum da 15 Temmuz darbe girişiminden sonra değişen ne? Öncesinde feto bugün başka tarikatlar ve yapılanmalar devleti ele geçirme çabasında. Bunlara da yol verenler aynı siyasi iktidar. Ders alınsa tarih tekerrür etmez. Allah affeder mi bilemem ama millet hak yiyenlere yol açanları asla affetmeyecektir.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 23:09
Sayın akyol sizi tebrik ederim ..gerçekten vicdanlı bir insanmışsınız..inşallah sizinle yakından da tanışma fırsatı bulurum...Sizi takdir ediyorum Allah ömrümüzü uzun ve bereketli etsin inşallah ...
Ali rıza 16 Temmuz 2019 22:30
Alak suresi 19 ayeti lütfen okuyun orada Allah Allahtan başkasına itiat etmeyin der yani birey olun güdülmeyin der amma secde edin der eğer bir müslüman kuraanı kerimin ona yüklediği sorumluluğu bilse tek bir hocanın hükmüne girmez fetö gibi cambazlar kimseyi kandıramaz cemaatler tarikatlar üfürükçüler işsiz kalır bütün mesele kuraanı kerimin ne dediğini bilmemekten kaynaklanıyo
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 21:25
Genellemeler yapalım sürekli. Olup biten herşeyi bir şablonla açıklayalım. Ahkam keselim. Yargilamalarimizdan ve yargilarimizdan emin olalım. Bizler ideal düzeyde vicdanlı, adil, bilgili ve zeki varliklariz ne de olsa.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 20:27
Tuz koktu, neyi tartışıyoruz.Dün (15.07.) TRT'den bir müşettiş anlattı. Biz dönemin genel Müdürüne Teftiş kurulunun kardosu yeterli dedik, bize bağırdı çağırdı G. Doğu'da küçük illerin yüksek okullarından mezun olan ve çoğu 90'ın üzerinde puan alıp müfettiş yrd. sınavlarına girenlerin mülakatını yaptık. Ne hukuk, ne iktisat hiç bir şey bilmiyorlar ama hepsinin kps'den aldığı puan 90'ın üzerinde 33 Müfettiş yardımcısı alındı, şimdi 31'i atıldı. Ama dönemin genel müdürü maşallah ak-pak! Herkes biliyor ki KPS, OSYM'de neler döndüğünü herkes biliyor. Netice ne oldu?
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 20:20
Fethullah şizofrenik belirtiler gösteren bir adam. Bugün, Fransa'da ya da İngiltere'de insanlar bir şizofrenin peşine neden takılmaz? Almanlar zamanında takılmışlar, o da ayrı bir konu. Düşünmek lazım.
Mehmet Hanci 16 Temmuz 2019 20:13
Cemaatin yediği sıra dayağını hukuk çerçevesine oturtmak mümkün değil. Suç olmayan fiiller (bankaya para yatırmak, derneğe üye olmak vs.) ile Ağır Cezada yargılanıyorlar. Durumlarını ancak bu ayet çerçevesinde açıklayabiliriz sanırım. "Bir bela, bir musibetten çekininiz ki, geldiği vakit yalnız zalimlere mahsus kalmayıp masumları da yakar." (Enfal, 8/25)
Süheyl CALISKANOGLU 16 Temmuz 2019 19:21
AKP ve FETÖ "kanka olmuslardi'senelerdir "al gülüm,ver gülüm' mis gibi "durumu idare ederken,aniden "essek öldü'pardon,2013'te dersahaneler kapismasi basladi,ortaklik ve kankalik dönemi bitti, Ortaklik bitince,düsmanlik dönemi basladi,AKP yine de durumu idare etmek icin frene basiyordu,fakat FETÖ'de azdikca aziyordu sonuc malum,o günlerden,bu günlere geliverdik(!)..
Musto 16 Temmuz 2019 18:01
Vesayeti kaldırıyoruz gayesiyle yargı ve askeriyenin yok edilmesine goz yumuldu ve yardim edildi sıranın kendilerine gelineceği hesap edilmedi arabulucular gönderildi ne istedilerse verdik denildigi halde anlaşamadılar elbet bir gün bunlar açığa çıkacak yılanla çuvala girmenin bedelini tüm ülkeye yaşattılar.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 17:19
Her türlü hukuksuzluğu yapan fetöcüler, hukuk diyorlar,adalet diyorlar,daha da bir şey demiyorlar.Biz de hukuku önemsediklerine inanıyoruz!
İnsafınız kurusun... Adam girdiği memuriyete çalıntı soru ile girmiş, geldiği mevkie kollama ile gelmiş. Yediği hak, çiğnediği hukuk burdan nereye yol olur. Üstelik bunlardan pişman değil. Beddua seanslarına devam ediyor. AB hukuku böylelerine ne yapıyorsa o yapılsın... Ne eksik, ne fazla.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 14:46
Bugünkü siyasi iktidar Milli Görüş temeline dayanmaktadır. Hepimiz de biliyoruz ki, Milli Görüşçüler öteden beri Fetö Cemaatini CIA projesi olduğunu söylerdi ve de doğru bir tespitti. Hatırlanacağı gibi Fetö haini Erbakan'ın yemeğine de gelmemiş, 28 Şubat'a destek vermişti. Ama Ak Parti iktidarı bunları bile bile Makyavelist bir anlayışla devletin bütün kurum ve kuruluşlarında kadrolaşma imkanı verdi. Bunun yanılmakla, bilmemekle ilgisi yok. tamamen siyasi çıkar. Ülkeye ve insanına yazır oldu, paralar yurt dışına kaçırıldı, ele başları yurt dışında keyf sürüyor, ceremesi millete.
Muhtefi. . 16 Temmuz 2019 20:15
0
Sadece mevcud Hükümet mi Aklımızla Alay etmeyin. Her şartta, zeminde Kullanılacak En basta Dinimiz.!.sonra Kişi, Parti, Makam, Rütbe vb ne bulurlarsa , buldularsa hepsini Kullandılar sadece SALTANATLARİ için herşey onlar için ARAÇTI. ..Sonra da Uluslararası güçler Kullandı :)))...kullanırsan sonra kullanırlar. ;))..herkes suçludur sorumlulugu kadar. !..kimse oraya, buraya saklanmasın. :))..tehlike hala vardır. !.onlardan ve benzer kultlerden. .
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 17:22
0
Bu yorumu beğenmeyenler,bu yazdıklarımın tek cümlesinde hilaf var mı?
Hakkı Seven 16 Temmuz 2019 14:44
Askeri darbe değil, Askeriye nin içine yerleşmiş terör gurubunun kalkışması
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 13:55
Cambaz bak cambaza oynanıyor. Recep Özel ne diyor 'O günün şartlarında görüştüm.' bunu söyleyen milletvekili, o ve onun gibilerin kartviziti ile işe girenler atıldı. siyasi ayağı tertemiz maşallah.
Ferhat Duran 16 Temmuz 2019 13:25
Taha Bey, laiklik nedir, neden vardır, hangi siyasal ve sosyolojik ihtiyaçlardan doğuştur? Kamu hayatında fetö gibi örgütlenmelerin önlenmesindeki rolü nedir mesela? Laik temellere oturtulan cumhuriyet, güya jakoben laikliği temsil edenlerce itilip kakıldığı iddia edilen bu fakir halkın içinden Demirelleri, Özalları, Erdoğanları ve yüzbinlerce benzerlerini çıkarmadı mı, devlet bürokrasisinin en tepe makamlarına getirmedi mi? Neydi güya işlemeyen ve bu yalan propagandanın 15 temmuza gelinmesindeki payı nedir, kimler bundan sorumludur? Lütfen bu konuda yazar mısınız uygun bir zamanda.
Z. Gündü 16 Temmuz 2019 20:27
0
Bravo. Karar gazetesinden, laik Müslüman olarak ben de bir görüş bekliyorum. Taha Bey'in 'laik Müslüman' olduğunu düşünüyorum açıkçası.
Fetö davalarında suçlama kriterleri uluslararası evrensel hukuka, demokratik kriterlere ve insan hak ve özgürlüklerine (örn din ve vicdan, fikir özgürlüğü) uygun olmalı. Örgüt ve terör tanımları evrensel hukuka uygun olmali. Evrensel hukuk prensiplerine (mesela kanunsuz suç ce ceza olmaz, kanunlar geriye yürütülemez, şiddete bulasmaşmayan eylemlere ceza verilmez gibi) uyulmalıdır. AB muktesebatina uyulsa yine yeterlidir. Ancak böyle adalet saglanabilir. Dış ilişkiler de böyle düzelebilir.
karar okuru 16 Temmuz 2019 13:10
Arkadaş dün akşam bir ara üsküdarda sahile indim.Baktım sıralanmış araçlar konvoylar halinde kornalarına basarak eğlenceli bir şekilde tur atıyorlardı.Dünün 15 Temmuz olduğunu bilmeyen bir insan ya herhalde askere adam gönderiyorlar yada Milli takım önemli bir zafer kazandı zannederdi.Ya beyler 251 şehit var 2 bin küsür gazi var siz ne yapıyorsunuz.Neyin kutlaması bu.Neyin müslümanlığı bu.Duanızı yapın Allahtan bir daha böyle hainliklerin ülkemizin başına gelmemesini niyaz edin yeterde artar bile.Bu neyin siyasi şovmenliği.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 18:35
0
O insanların ölümüne sebep olanlar kahraman edasında.
Yorumcu 16 Temmuz 2019 12:57
Allah razı olsun Taha Bey ...
yüksel dinçer 16 Temmuz 2019 12:51
Ortadoğu kültürünün en büyük zaaflarındandır biat. sevdiyse ölümüne sevmediyse öldürülmesinde sevinen bir kültür bunun değişmesi için eğitim şart okullara insan hakları ve demokrasi dersi konulmalı tabiki imamhatip okullarıyla bu eğitimle bir yere varamayacağımızı farkına varabilirsek
E.K 16 Temmuz 2019 12:34
Sn Akyol, Fetullahcilarin orduya adam doldurduklarini sagir sultan bile duymustu..O kadar ki, artik kahve hanelerde konusulur olmustu..Basta Akp muhafazakar kesim durumdan gayet memnundu..Cocuklari hak etmedikleri halde is-guc sahibi oluyor, alni secdeye degenler devlet kadrolarini parselliyordu..Bunun yanlis oldugunu soyleyenlerede vatan haini damgasi vuruluyordu..Menfaat catismasi sonucu din tuccari Gulenciler Akp iktidarina bas kaldirdi..Ondan sonra dananin kuyrugu koptu..Kamu kurumlarina giriste tek olcu liyakat olmaz ise benzer durumlar yasanabilir..
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 12:22
Hocam, Allah uzun ömür versin; belli bir yaşa geldiniz. Evrensel değerler için kendinizi tabiri caiz ise paralıyorsunuz. Yorumları yapanlar muhtemelen sizden çok daha gençtir. Nasıl olacak Hocam ya!.. Çetin Altan "galiba ben göremeyeceğim" diyerek aramızdan ayrılmıştı. Siz görürsünüz inşallah Hocam, ne diyeyim.
murat 16 Temmuz 2019 11:18
251 şehit 2193 gazimiz var.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 11:17
Siyasi partiler her dönemde tarikat ve cemaatlerden güç alma zaafına kapılmışlardır. Ancak, hiç bir iktidar devleti teslim edecek, koalisyon ortağı olacak şekilde imkan vermemiştir. Hürriyet ve İtilaf Partisi de, Melami Şeyhi Terlikçi Salih Efendi'ye bağlı ve ondan emir alıyordu. Tarikat devlete talip olmaya başladı, Harbiye Nazırı Mahmut Şevket Paşa'ya suikat düzenliyerek katletti. Hukuk devleti olamadığımız sürece bu tür ihanetlere uğramamız her zaman mukadderdir.
ABDULLAH 16 Temmuz 2019 10:57
15 TEMMUZ, ÜLKEMİZİ KENDİ GÜDÜMÜNDEKİ YÖNETİCİLERE TESLİM ETMEK İÇİN ABD ÖNCÜLÜĞÜNDE AB DESTEKLİ BİR DARBE GİRİŞİMİYDİ.FETÖ İSE BİLEREK YADA BİLMEYEREK BU OYUNA GELEN BİR MANKURTTU. GÖZÜNÜZÜ AÇIK ARTIK FETÖ MÜRİTLERİ.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 10:12
Adalet..yoksa liyakat yoktur..Adalet..yoksa merhamet olmaz..Adalet yoksa yalan vardır, riya vardır, aldatma vardır..Adalet yoksa hak yeme vardır, kalitesizlik vardır, iş bilmezlik vardır, yaranma kültürü vardır; çalışayım ve hak edeyim yerine, üsttekilere yaranayım ki şu makama geleyim anlayışı vardır..hamili kart yakinimdir vardır, referans sistemi vardır, hemşericilik, bu bizdencilik, torpilcilik vardır..en dipten en tepeye hakkını alamamış huzursuz, mutsuz insanlar vardır..ve böyle bir düzende malesef..Adalet yoksa, devlet de yoktur..Adalet mülkün temelidir çünkü:)
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 19:27
0
Bu kadar açık ve net...Adalet bütün kötülüklerin panzehiridir.(Torpil bütün kötülüklerin temelidir.Her dönem az-çok yapıldı.Ama artık devam etmemeli...Dur diyecek bir karar gerek)
ahmet şen 16 Temmuz 2019 07:37
darbe girişimini öngören ve aylarca önce gazete köşesinde bunu yazan bir gazeteci vardı.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 07:37
Şimdi fetöye övgü kitapyarı yazan yazarların adlarını yazsam editör bey yayınlamaz. Bilmeyenler google görsellerden baksın
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 07:03
Sayın Akyol ihtilal cinsinden darbe nasıl oluyor?Darbe düpedüz halkın iradesine saldırıdır.Hangi darbe halkın iradesini yansıtmıştır? 27 mayıs mı, 12 mart mı,12 eylül mü? Darbe mağdursunuz sizde.Kavramları dikkatli kullanmalı.Karar okuru
Halise 16 Temmuz 2019 21:55
0
12 Eylülden önce akşam eve sağ dönebilecek miyim diye her sabah düşünüyordum, sol ve sağ terör her yerdeydi, kutuplaşmanın son noktasıydı. İnanılmaz bir stres. 12 Eylül çok insana işkence etmiştir, sonrasında antidemokratiktir, kabul. Ama darbe olduğunda açıkçası çoğunluk sevinmişti, sağ kalma sevinci. Allah bize o günleri tekrar yaşatmasın.
? 16 Temmuz 2019 07:03
Yargılama bizim işimiz değil.Onun vebali yargı mensuplarının omuzunda.Hak aranacaksa yine oradan aranacak.Ne hükümet ne de yargı mensupları suçsuz insanları neden cezalandırmaya çalışsın niye açı çektirsin.Tanıyorlar mı, tanıklık mı etmişler, düşmanlıkları mı var.Onların derdi Fetö cüler, bir takım aksaklıklar olabilir,4500 hakim savcı görevden atıldı.Hak eden cezasını çeksin
Cevaplayan 16 Temmuz 2019 22:08
0
Yargılama bizim işimiz. Bizim işimiz olmasaydı en yüksek, en önemli yargı kurumunun verdiği karara “O kararı tanımıyorum ve saygı duymuyorum” dermiydik ? Tanımıyorum ve saygı duymuyorum dedikten sonra o yargı bizim yargımız oldu. Yargılayan ve cezalandıran biz olduk. Bundan sonra da biz savcı ve yargıç olmaya devam edeceğiz. Dolayısıyla yargının aldığı kararlarda imzası olan sadece biziz. Biz mahkemedeki savcıyız, hakimiz, katibiz. Hakimi beğenmezsek onu meslekten atanız. Ve mahkemeye müracaat kapılarını kapatanız. Vebal mi dediniz ? O ne ki ?
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 05:49
Benim anlayamadığım bir şey de, fetöyü öven onlarca kitap yazıldı. Bu yazarlar yargılanmadı, dokunulmadı. Ama bu kitapları okuyupta fetöcü olanlar gördü göreceğini...
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 11:47
3
Onu kemalist zihniyete sor kardeş.Daha dün kılıçtaroğlu birkaç yazarın ismini meydanlarda okutup hükümeti yuhalatmadı mı.?
halil ibrahim beyter 16 Temmuz 2019 01:25
sayın akyol genelde her yazınızda ab standartlarında hukuk önermektesisiniz 15 temmuzdan sonra ülkemizin geldiği noktadan bahsettiğiniz hukuk standartlarınına dönebilecekmiyiz benim ümidim kalmadıda enseyi iyice kararttık
Kaleminize sağlık, Allah'ım memlekete dirlik ve düzenlik versin.
Mutlu Yücel 16 Temmuz 2019 01:04
2)peşine düşmeseydi, keşke torpille kendi sempatizanını makam mevki sahibi yapmaya tenezzül etmeseydi, onları bir başkasının hakkını çalarak kirletip, sonra da kirlettikleriyle, ülke kurtarma sevdasına (!)düşmeseydi, keşke böylelerinin ve hiç kimsenin her istediğinin verilmediği bir düzene doğru devrilseydik, keşke, hâla sözde büyük dava uğruna, rüşveti, hırsızlığı, haksızlığa sineye çeken ve özde FETÖ zihniyetiyle özdeşleşen fetvacılarımız, yazarlarım çizerlerimiz olmasaydı.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 12:02
0
Bunların çoğu ana kadro değil, bunları kritik bürokratik makamlara, adliyeye yerleştiren Erdoğan iktidarıdir. Ana kadro (AKP) sırf kendi düşüncesine yakın diye yaptı atamaları, liyakati gözetmedi, yapılan hukuksuzlukları onayladı, her istediklerini verdi. Sonra da biz bilmiyorduk diyor. İnsaf...
Mutlu Yücel 16 Temmuz 2019 01:03
1)Ölenlere Allah rahmet eylesin, yakınlarına sabır versin. Bir akrabamın gelini trafik kazasında hayatını kaybetti, günler sonra beş yaşındaki kızı konuşurken dedesine “dede annesizlik ne da zormuş” dedi ,çiğerlerimiz dağlandı.Bir körpenin ızdırabına,hiç yoktan devam eden iç savaşta binlercesinin ızdırabına insan olan nasıl duyarsız kalır,zaman içinde insan nasıl insafsızlaşır,katılaşır? Allah yetim, öksüz kalan cümle çocukların anaların, gelinlerin yardımcı olsun… Keşke FETÖ dini kullanarak ve de kan dökerek kişisel ikbalinin
Fetonun siyasi ayagi 1'de yazdiklarimi, bu Karar gazetesi mevcut yazarlarindan en az 15 tanesinin cok daha fazlasini bildiklerini biliyorum ve onlari isim isim sayarim! Ama bugun, 15 Temmuz'dan beri hepsi dilsiz oldular! Bildiklerini yasadiklarini, sahitlik ettiklerini yazmiyorlar! NEDEN? Basbakan Ecevit'in yardimlari Devlet Bahceli ve Mesut Yilmaz NEDEN konusmuyorlar? Ecevit'in Feto'yu devletin butun kurumlarina tam kadro yerlestirdigini ve de korudugunu NEDEN anlatmiyorlar? Siz sayin Karar yazarlari bu dunyanin birde ''Ruz-i mahser''i var! Orada gorusecegiz.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 00:08
Cumhuriyet sizden fikri hür vicdanı hür nesiller ister diye tembihlenmişti ama dinleyen olmadı. Şimdi de Reis otomatları yetişiyor. Tezahürat halinde Recep Tayyip Erdoğan diye bağıran nesiller.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 23:55
Evet davalarda devlet yetersiz kalmakta. Ama yinede bunun sebeplerinden bir tanesi kendi kriptolaridir. Mağduriyet üretme cabasindalar. O kadar sinsi lerki ne zaman ne yapacaklari belli değil. Evet devlet güçlü olmak zorunda. Hukuku düzgün işletmek zorunda. Devlet her zaman 18 yaşında olmak zorunda. Ama kolay bitmeyecek. Her yere yuvalandilar.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN