Back To Top
Dava ve devrim

Dava ve devrim

 - Son Güncelleme: 21.04.2019 Pazar 09:40
- A +

Merhum Ali Fuat Başgil’in elli ikinci vefat yıldönümünde İstanbul Hukuk Fakültesi çok anlamlı bir tören düzenledi. “Ali Fuat Başgil’in Anısına Armağan” adıyla ilmi makale ve anılardan oluşan bin sayfalık çok değerli bir kitap da yayınladı.

Törende, Başgil’in öğrencilerinden Rasim Cinisli’nin anlattığı bir olayın kamuoyunca bilinmesini ve kayda geçmesini istiyorum.

 

Sizden, bizden

1960’ların başında milliyetçi-muhafazakar öğrenci liderlerinden Nevzat Görücü, yazılı sınavda çok başarılı olduğu halde, “devrimci” bir hoca sözlü sınavda “sen gericisin” imasıyla onu sınıfta bırakmıştı, böyle örnekler vardı.

Sinirlenen genç Cinisli, Ali Fuat Hoca’nın evindedir:

- Hocam böyle korkunç haksızlık, nasıl olur? Siz de onları sınıfta bırakın!

Başgil’in cevabı:

“Rasim, benden haksızlık yapmamı, liyakati, hakkaniyeti çiğnememi istiyorsun; böyle bir şey nasıl olur! Yanlışa yanlışla mukabele yanlışı güçlendirir! Biz hakkaniyetten ayrılmayalım.”

Ecevit hükümetlerinin saygın Adalet ve Devlet Bakanlarından Prof. Hikmet Sami Türk, Karar’da Başgil hakkındaki yazım üzerine telefon açtı:

“Ben de merhum Başgil’in öğrencisiydim, bununla onur duyarım. Anayasa hukuku dersinde beni o imtihan etti. Öğrencilerin farklı fikirlerde olmalarını doğal karşılar, siyasi görüşlerinden dolayı ayırım yapmazdı.”

Görüyor musunuz, Başgil’in şahsında somutlaşan akademik ahlakı?

 

Törenden notlar

Törende konuşan Dekan Prof. Abuzer Kendigelen, bilim insanlarının anılarına saygıda kusurlu bir toplum olduğumuzu, Prof. Başgil gibi büyük bir hukuk âliminin bugüne kadar Hukuk Fakültesince unutulmuş olmasını “anlayamadığını” söyledi. Vefa borcunu yerine getirmek üzere bu bin sayfalık armağan kitabını yayınladıklarını belirtti.

Kitabı hazırlayan diğer isim Doç. Dr. Saadet Yüksel... AİHM yargıçlığına seçilen genç kadın hukukçumuz.

Hükümet bir yıldır AİHM’ye yargıç kabul ettiremiyordu; Saadet Yüksel o yüksek standartlara sahip olduğu için AİHM tarafından kabul edildi.

Kendisini yürekten kutladım.

Bin sayfalık armağan kitabında ilk okuduğum,  Yüksel’in makalesi oldu; cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi konusundaydı.

Son derece teknik hukuk diliyle yazılmıştı; yeni sisteme siyaseten taraftar veya aleyhtar olduğunu çıkarmak mümkün değil. Fakat kuvvetler ayrılığı felsefesini tam olarak özümsemiş değerli bir hukukçu olduğu açıkça belli... “Anayasalı devlet” ile “anayasal devlet” arasındaki farkı anlatarak başlıyor yazısına:

“Bir devleti anayasal devlet yapan başlıca unsur, kuvvetler ayrılığının denetim ve denge mekanizmalarıyla birlikte uygulanmasıdır...”

AYM Başkanı Zühtü Arslan törende konuştuğu gibi kitapta Başgil’in anayasa hukukumuzdaki yeri konusunda akademik bir makalesi de yer alıyor. Prof. Arslan’ın uzun yazısından, Başgil’i tam özetleyen iki cümleyi buraya alıyorum:

“Başgil’in düşüncesinde ‘hürriyet’ özel bir önem taşır. Hürriyet ona göre bireyin huzur ve mutluluğunun ön şartıdır...”

 

Yüksek değerler

Törende bazı konuşmacıların da belirttiği gibi Başgil’i, kavramların o zamanki anlamıyla “milliyetçi, muhafazakar, liberal, memleketçi, maneviyatçı” olarak tanımlamak mümkün, bu kavramları kendisini de kullanır.

Bugün benzer kavramlara hassasiyeti olanların özgürlük, kuvvetler ayrılığı, denetim ve  denge gibi kavramlar hakkında tavrı nedir?

Ben konuşmamda sağda “dava”, solda “devrim” kavramının hukuk ve hakkaniyet duygusunu dumura uğrattığı söyledim.

27 Mayıs döneminde bazı radikal hocaların “gerici öğrenciler”e tavrı, sonra 28 Şubat uygulamaları bunun örnekleriydi...

Soru çalma suçunu işleyerek kendi müridini makamlara yerleştirmek de “dava” adına hak çiğneme örnekleridir.

KPSS sınavını yüksek puanlarla kazananları sözlü sınavlarda “bizden değil” diye harcayıp “bizden olanlar”ı kazandırmak da böyle!..

Haksızlık güce göre sadece yer değiştiriyor.

Bir de Başgil’in tavrını düşünün...

Tabiat kanunu gibidir: Fikir hareketleri yüksek değerleri siyasi güç kavgasının araçları haline getirdiğinde hukuk da objektif ahlak da dumura uğruyor.

Günlük siyasi güç kavgalarının ateşine kapılmış kesimlere yüksek ahlaki ve hukuki değerleri hatırlatmak için özellikle aydınlar büyük düşünürlerin anılarını ve eserleri canlı tutmalıdır; buna çok ihtiyacımız var.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
TEZAT 22 Nisan 2019 20:11
İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak başörtüsü problemi sırasında ; 'Eğer bu gerginliği daha ileri götürürseniz, üniversite hocaları ile öğrencileri arasında istenmeyen tatsızlıklar olur. Hatta bu not vermeye bile yansıyabilir' demişti.
Ahmet Kaya 22 Nisan 2019 14:37
Bahsettiğiniz her alandaki haksızlıkları dün kendine'' Atatürkcü,Kemalist ''diyen vesayetci bürokrasi,bugünde onların yerine geçen kendine dindar süsü veren Fetöcü bürokrasi yapmıştır.Bunları yaparken her görüşten siyasetçileri kullanmışlardır.Pislikleri ortaya çıktığında suçu siyasetçilerin üstüne atmışlardır.Her ikisi de uluslararası sermayenin Türkiye'deki tetikçileridir.Görevleri her alanda milli bağımsızlığı engellemektir.
KARAR OKURU 22 Nisan 2019 01:34
Taha bey, zaten her kes her şeyi yazıyor..siz sadece ADALET, HUKUK, İNSAN HAKLARI nı yazın,
Zafer Kıran 21 Nisan 2019 21:56
Ben lise yıllarında "TÜRK gençliğine kitapçığını okuyunca ağlamıştım.Rahmet dilyorum ona yazarada saygılar.
Menderes YILDIRIM 21 Nisan 2019 21:36
Taha Bey bugünkü yazınızın başlığı DAVA ve DEVRİM; Bana göre "Kazanın Doğurduğuna İnanıyorsan, Öldüğüne de İnanılmasıdır." Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 21 Nisan 2019 21:37
Taha Bey; Sanki Ülkemizin Bugününü TARİF ETMİŞSİNİZ. Bizim ülkemizin 2019 yılı da tıptıkısının aynısı. LİYAKAT + HAKKANİYET + EŞİTLİK var. Saygılarımla
hulisi akar istifa 21 Nisan 2019 18:37
Hulusi Akar'dan, Kılıçdaroğlu'na saldıran kitleye: “Değerli arkadaşlarım, şu ana kadar mesajlarınızı verdiniz, tepkilerinizi gösterdiniz..
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 22:47
3
Akar çok doğru demiş.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 23:09
0
ne mesaji vermisler? Savunma Bakani nasil boyle bir sey soyleyebilir. inanilir gibi degil.
Muhtefi. . 21 Nisan 2019 17:50
Dava ve Devrimci Sn Vekillerimizin Meclis lokantası fiyat listesi **Kuzu fırın, pilavlı 8 lira Pirzola, garnitürlü 10 lira Mantar soslu biftek 12 lira Soslu dil balığı 8 lira Organik piliç but 5 lira Kavurmalı pilav 6 lira Zeytinyağlı enginar 4 lira Zeytinyağlı kereviz 3 lira Barbunya pilaki 3 lira Amasra salatası 3 lira Meksika salatası 3 lira Yoğurt 1 lira Turşu 1 lira Bademli keşkül 2 lira...artık yazmıyor internette belki utaniyorlar. :))..tok açın halinden an-la-maz! ..:)))..
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 19:01
0
EVET TAMAMEN KATILIYORUM. BUNUN GİBİ REZALET İŞLERE SON VERİLMELİ. EN BAŞTA DEVLET ADAMLARI OLMAK ÜZERE MİLLETVEKİLLERİ, RESMİ GÖREVLİLER DEVLET İMKANLARINI YANİ HALKIN PARASINI MÜTEVAZI BİR ŞEKİLDE KULLANMALIDIR. AKSİ HALDE HARAM ZIKKIM OLUR.
karar okuru 22 Nisan 2019 11:37
1
Meclis lokantasından milletvekillerinden daha çok vekilleri ziyarete gelen asalak tipler, canı sıkılıp ikide birde meclise gelenler, başı ağrısa vekile gelenler, vatandaş kimliği ile halletmesi gereken her konuda milletvekilinden ayrıcalık umanlar vs. daha çok faydalanıyor. Bunlarda bizim halkımız maalesef. Bunu da bilmenizde fayda var.
Muhtefi. .. 22 Nisan 2019 16:28
0
11:37 bunlar boş muhabbet,,yani çıkar (oy) ilişkisi var. Benim Vergiden. .:))....Piyasa koşullari heryerde geçerli olması lazım. Yağmur,Kar yağıyorsa hepimize Güneş varsa yine hepimize olmalı. Hastaneler, vb yerler fiyat korumali olabilir. Vekile mahalleden falan, filan insanlar geliyormuş bu lakirdi inandırıcı değil. !..:)))..
göktürk börü 21 Nisan 2019 17:41
Kılıçdaroğlu, 25 Ağustos 2016'da ise PKK'nın hedefi olmuştu. Kılıçdaroğlu'nun da içinde yer aldığı CHP konvoyuna Artvin'in Şavşat ilçesinden Ardanuç ilçesine giderken, Yanıklı köyü yakınlarında silahlı saldırı düzenlenmişti. PKK'nın üstlendiği saldırıda 1 jandarma eri hayatını kaybetmiş, 2 asker yaralanmıştı.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 23:18
2
Göktürk Börü bence ismini değiştir CHDP fikriyatına uygun bir isim belirle
Mehmet Karaman 21 Nisan 2019 17:24
Yaş yetmiş eder yolun yarısı Cahit Sıtkı Tarancı otuzbeş demiş ama ben çitayı biraz yükselteyim yetmiş olsun ( kısacası yetmiş yaşındayım ) Dostlar unuttuğunuz bir şey var buzdolapları bomboş fişini çektim siyasetci kim olursa olsun benim babamın oğlu değil bunu sizlere hatırlatayım dedim Hepinize Saygılar.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 14:33
son dakika chp genel başkanı sayın kılıç dar ogluna akp ve mhp li güruh tarafından saldırı ve linç girişimi rezalet skandal akp taraftarları ülkenin bir mualif partisinin genel başkanına saldırı akp ve mhp bu rezaletin altından kalkamaz.
Samsun lu 21 Nisan 2019 13:31
Aslında sorun " insan " denmek isteniyor.Müslümanlar da dahil olmak üzere (rejim farketmeksizin) iktidar olanlar yazılmış yazılmamış , dini , ladini bütün kuralları suistimal ediyorlar.Pek azı adaletli olabiliyor.Zaten bu dünyada varlığını sürdürebilmenin tek çaresi adaletli olmak,herhangibir mensubiyet ( dini olsun ya da olmasın ) sebebiyle başkalarına haksızlık etmemek.Hakkı ve hakikati tayin etmek hususunda bilgi/ilim sahibi kişileri özgürce ve (can ve mal olarak )garantili olmak üzere münakaşa ettîrmek.Yanlış biliyorsam düzeltilsin , işte bunun adıd
Emperyalizm, Tanrıya isyan ettirdiği sürülere, "Özgür Bireyler" diyor...
Edy 21 Nisan 2019 12:37
Elan geldiğimiz nokta. Khk lılar oy kullanamaz. Bu kafada olduğun için kaybettin.anlayış zeero
KaRaR oKURu 21 Nisan 2019 12:20
Şu milletin başına ne geldiyse, birilerinin DAVA'sı birilerinin DEVRİM'i birilerinin KIZILELMA'sı yüzünden olmuştur. İnsan olmanın müşterek noktasına gelmesine engel olan bu düşünce tarzı bizleri birbirimizden ayırmış ve kutuplaştırmıştır. Oysaki herkes özünde devletine hizmet etmek istemekte ama yol ve yöntemler farklı algılanmaktadır. Artık bu hayali mefkureleri bir kenara bırakmalı ve İNSAN merkezli bir amaç için mücadele etmeliyiz. Yoksa birkaç yıl içerisinde gerçekten bekasını konuşacağımız bütün bir ülkemiz bile olmayabilir.
Sonra rahmetli Ecevit deyince kızıyor İslamcılar. KPSS yi Ecevit getirdi. Kamuya girmede herkes eşit olsun diye. Mecliste bu kadına haddini bildirin dediği Kavakçı şimdi elçi. Kardeşi Mavi Marmara israile peşkeş çekilirken grup adına ve anlaşma lehine konuşan ravza. Elbette Ecevite rahmet okuyacağım.
Başgil'e Allah rahmet etsin.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 11:11
Gençliğimde Ali Fuat Başgil’in üç kitabını okudum ve üçü de ufkumu genişletti. Radikal ideolojilere kapılmadan merkezde kalmama katkısı büyük.
musto 21 Nisan 2019 10:57
İktidar olanlar bir müddet sonra hukuk gücünüde ele geçirme çabasına giriyorlar Celal Bayar Menderese baskı yapmasa hukukta kalsalar 60 darbesi olmazdı. 12 mart dayatmalarına karşı Demirel ve Ecevit akılcı çözümle Korutürkü getirdiler aynısını 12 eylül öncesi yapabilselerdi 12 eylül olmayabilirdi.Kendi adaylarından feragat edip Ahmet Necdet Sezeri seçtiler.Abdullah Gülün seçiminde haksızlık olduğunu düşünmüş ona oy vermiştim aslında hata etmişim şimdiki cumhur başkanı parti başkanı halkın tamamının başkanı olamıyor.Çok partili dönemdeki so
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 14:23
9
Cumhurbaşkanına oy vermemiş olanlar da onu benimsemeli. Cumhurbaşkanı mecliste seçilirken yine bütün partilerin oyunu alarak seçilmiyordu ki! Belli bir çoğunluğun seçimi idi. Durum yine aynı. Mesele sistem değil Tayyip Erdoğanın varlığını hazım meselesi. Vesayet özlemi hakkaniyetten gelmiyor. Erdoğan nefretinden geliyor.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 21:47
0
Parti başkanlığını bırakırsa benimseriz tabii.
Ahmet Ülkü Gün 21 Nisan 2019 10:57
28 Şubat’ı soldan bir örnek olarak göstermeniz doğru olmamış sayın Akyol. Askerî vesayete evet diyen bir anlayış, günümüz terminolojisinde sol olarak nitelenemez.
İbrahim Erdoğan 21 Nisan 2019 10:19
Evet aynen öyle.. Anayasalı devlet değil; anayasal devlet istiyoruz...
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 13:31
2
Anayasal mı, hangi yasal mı? Sorunun biri yasaların uygulanmaması diğeri de toplumla uyuşmamasıdır. Türkiye kurululalı iki sorun birden yaşanıyor.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 02:45
Bu hukuki değerleri Abdülhamit Gül'e de birileri hatırlatsa. En çok onun ihtiyacı var.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 02:04
Sayın akyol! Sizi okuyunca kendimi tanıyorum. Sizi okuyunca yalnız olmadığımı anliyorum. Sizi okuyunca mutlu oluyorum. Sizi okuyunca vicdanı tarafsızlığı hürriyeti nesnelliği doğruya taraf olmayı mutedilligi görüyor hissediyorum. Said nursinin yüz seneden fazla öncesinde söylediklerine bu cağda hasret kaldık ya. Bir din hocasının kaç sene gerisine düşen bu günümüze uzanan kısır hukuk ve düşünce adamları ve siyasiler bizi gerçekten hayret ettirmeye devam ediyorlar. Birine haksızlık etmemek mi önceliktir yoksa birini cezalandırmak mı. Bütün meselenin
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 14:26
6
Mahza adalet asr-ı saadetin yarısı hariç tutulmak üzere mümkün olmamış. Mahza adaleti uygulamak mümkünken izafi adalet yapılmaz. Yapılsa zulüm olur. Şimdi mahza adalet yapılabilinir mi!? CHP 367 krizi başta olmak üzere hukuku ayaklar altına aldı. Şimdi hukuktan söz ediyor. Ededursun. Kurt başıboş koyun bulamadığında mazlum kisvesine bürünür.
Rıdvan 21 Nisan 2019 01:16
Taha bey. Tarihsel şahsiyetleri o kadar çok kez duyuyoruz ki artık şu günleri kanlı, canlı bir şekilde yaşayan bizler kılımızı bile kıpırdatmıyoruz. Yaşayanlar ölmüş, siz de ölüleri yaşatmaya çalışıyorsunuz. Olması gereken yaşayan ölülerin dirilmesi değil mi? Bunu nasıl yapacağız? Bu millet ne zaman dirilecek hocam?
Ne dava, ne devrim... Yani kimsenin, inandığı mutlak doğrusu olmayacak. Çünkü emperyalizm, şüphe içinde yaşayan fertleri daha kolay güder... Mansur Akgün Bey bu günkü makalesinde ilginç bir konuya değinmiş. İngiltere topraklarının yarısı 25.000 kişiye aitmiş. Oysa İngiltere'de KPSS sonrası torpil veya akademik eğitimde ideolojik tercih mümkün değildir. Anma bu üst düzey demokrasi; ülkenin yarısının, nüfusun yüzde birine ait olmasına mani değil... Lay, loy, lom adaleti...
Denge 21 Nisan 2019 10:02
7
Dava ve devrim diyerek sürüye katılanları yönetmek her zaman bireysel olanları yönetmekten daha kolaydır. Siz sürüde yer almak için dava bahanesine sığınır ve bir lideri takip edersiniz. Sizi dava diye arkasına alanlar da malı götürür. Öncelikle birey olabilirseniz kandırılmazsınız. Hedef, sürü olmaktansa insan olmak olmalıdır bu da herkesin hakkına ve fikrine saygılı olmaktan geçer. Toplumlarda ortaya çıkan hiyerarşi ise kaçınılmazdır. Komünist toplumda da devleti ele geçiren, komünist partiye kapağı atan üste çıkar. Bir yerde insan varsa hiyera
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 11:28
2
10.02, Dava veya devrim gibi sosyal ideallere sahip olmak akıl işidir. Akıl sahibi bireylerin aynı ideal uğrunu dayanışmasıdır. Bireyi sömürüye karşı korur.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 21:20
0
niye düşünmeden yorum yazıyorsun anlamıyorum. tam tersine, emperyalizm, kesin inançlıları daha kolay güder. koyun gibi güder.
Aynen katılıyorum. Karşılıklı saygı çerçevesinde farklı görüşler olmadan nasıl gelişme sağlanır ki?
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 00:43
Sudan'in eski devlet baskani El Besir'in evinde 130 milyon dolar nakit para bulundu.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 12:03
1
00.43, Evet Sudan'da demokrasi olmadığı için El Beşir, İngiliz Lordları gibi, ülkenin tapusunun yarısını üzerine geçiremedi. Bilgi için Mansur Akgün'ün Karar'da bu gün yazdığı makaleyi okuyun.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 18:33
0
El Besir sadece hirsiz degil soykirimci ayni zamanda. Ayaklarinin altina halilar serdik bu eskiyanin.
Üniversitedeki ders geçme imtihanları ile KPSS sonrası mülakat aynı şey değildir. Birinde bir kontenjan yoktur. Sorulara bilen imtihanı kazanır. Diğerinde KPSS'yi kazananlar mülakata edilir. Yani kontenjandan fazla KPSS kazanan vardır. Mülakat, KPSS'de gerekli panları alanlar arasından kuruma uyumlu kişiyi tespit etmektir. Eğer mülakat sonrası KPSS sıralaması geçerli olacaksa mülakatın bir anlamı olmaz.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 09:46
26
KPSS Türkiye Birincisi Deniz Eren Demir Mülakatta Elendi. 54 Puan Verilen Öğretmen Adayı Neden Elendiğini Bilmiyor.
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 10:23
21
Eleme/seçme kriterinin "kuruma uyumlu kişiyi tespit etmek" olduğunu söylemek, haksızlığı meşrulaştırmak girişimidir. Çocuk, öğretmenlik okumuş, formasyon derslerini geçmiş, staj yapmış; KPSS'de hem genel, hem öğretmenlikle ilgili özel sınava girmiş, barajı geçmiş; bunun daha neyini ölçeceksin, hem de on dakikalık bir mülakatla ?
KARAR OKURU 21 Nisan 2019 18:14
0
ayrılan kontenjan kadar en yüksek puanlılar alınır, kontenjan 5 ise en yüksek puanı alan beş kişi alınır, çok mu komplike?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN