Back To Top
Despotların din reformu

Despotların din reformu

 - Son Güncelleme: 19.02.2019 Salı 08:49
- A +

Suudi Prens Muhammed b. Salman kadınların araba sürebilmesi, peçe takmayabilmesi gibi adımlarla, ‘reform’ gösterileriyle yola çıktı, Batı’da büyük reklam yaptı.

Mısır’da darbeyle iktidara gelen Devlet Başkanı General Sissi de Münih Güvenlik Konferansı’nda “dinî retorikte reforma gidilmemesi hem Müslüman ülkelerde hem tüm dünyada acıların kaynağını oluşturuyor” diye konuşarak ‘reformist’ bir görüntü verdi.

Papa’nın Körfez ülkelerine yaptığı ziyaret sırasında Mısır’daki Ezher Üniversitesi’nin “Büyük İmam”ı Ahmet el-Tayeb, Papa Francis ile “insani dayanışma bildirisi” yayınladı...

Reform kılıklı despotizm

Bu tür sözlerde, yayımlanan metinlerde bazı doğrular yer almış olabilir ama genelinde, samimiyetten ziyade siyaset, yani kendini meşrulaştırarak güç devşirme çabası ağır basıyor.

Suudi Arabistan’da Prens’in neon ışıklarıyla ilan ittiği “reform, ılımlı İslam, kadın hakları” gibi yaldızlı sözlerin altında nasıl bir despotizm yattığını Cemal Kaşıkçı defalarca Washington Post’ta yazmıştı. Mesela 7 Şubat 2018 günlü yazısında, zaten çok sınırlı olan basın ve yayın hürriyetini Prens’in sımsıkı bir kontrol altına aldığına anlatıyor, tutuklu gazetecilerin bırakılmasını istiyor, Prens’in “ancak o zaman reformist sıfatını hak edeceğini” belirtiyordu.

Suudi ailesinin akıl almaz servetinin “Suudi halkını rahatsız ettiğini” de yazmıştı.

‘Reform’ havasıyla ve petrol milyarlarıyla otokratik gücüne güç katmak için yanıp tutuşan genç Prens açısından bu yazılar ne büyük tehlikeydi, değil mi?!

Üstelik Prens’in göze girmeye çalıştığı Amerikan basınında yayımlanıyordu…

1.4 trilyon dolar!

CNBC’den araştırmacı gazeteci Ruth Umah’a göre, Suud hanedanının serveti tahminen 1.4 trilyon dolardır! 15 bin üyeli Hanedan içinde önde gelen 2 üye bu  serveti kontrol ediyor.

Hatırlayın, Prens’in ilk ‘reform’u da hanedan üyeleri içinde rakip veya fren olabileceğini düşündüğü insanları tutuklamak ve onların 100 milyar dolar tutan servetlerine ey koymak olmuştu. (CNBC, 18.8.2018)

Prens’in Asya gezisinde Pakistan Başbakanı İmran Han, Suud’da hükümlü bulanan 2700 Pakistanlının serbest bırakılmasını istedi, Prens derhal bu yönde emir verdi!

Başbakan İmran Han da “majestelerine teşekkür” etti.

Prens kendisine “katil” diye bakılan Avrupa’da İngiliz futbol kulübü Manchester United’ı satın almak için 4.9 milyar dolar teklif vermiş!

Halbuki az çok hukuk devleti denilebilecek bir ülkede petrol gibi doğal kaynaklar egemenlerin mülkü olamaz; işletilmeleri kanunlar düzenlenir.

Hukuk devletinde hükümdar varsa bile parlamentoda onaylanmış bütçeye göre maaş alır, petrol milyarderi olamaz.

Keyfi af kararları da olamaz; bu yetki parlamentonundur.

Kamu kaynakları, yetkili kurulların kararları olmadan keyfi şekilde tahsis edilemez.

Güçlü kamu kurumları ve hukuk kuralları söz konusu olmayıp her şeyin kral ya da hükümdara bağlı olduğu Ortaçağ devlet modelidir Orta Doğu rejimleri…

İkide bir Türkiye aleyhine açıklamalar yapan, Körfez şeyhlikleri de böyle otokrasilerdir.

İslam’ın sorunları

Elbette İslam dünyasındaki dinî kültürde, din algısında çok ciddi sorunlar var; skolastik, mezhepçilik, bağnazlık, şiddet eğilimi gibi…

Hukuki kurumlar ise çok zayıftır.

Fakat despotlar, otokratlar ve genelde devlet gücü böyle dini tartışmalara asla karışmamalıdır. Siyasi amaçlı tavırların nelere yol açabileceğinin acı kanıtları, yine İslam tarihindeki acı tecrübelerdir.

İslam’daki istihsan, tecdit, tahsis, kamu yararı gibi metotlarla “içtihat” yapılması ve modern bilimlerin verileriyle “asrın idrakine” hitap eden bir din kültürünün gelişmesi mümkündür. Tarihin parlak çağlarında olduğu gibi bunun yolu, âlimlerin ve düşünürlerin hürriyet ortamında konuşup yazabilmeleridir.

Bunun ön şartı da özgürlük olmasıdır, akademik kurumların özerkliğidir, farklı yorumlara hoşgörüyle bakılması ve mutlaka hukuk fikrinin güçlü bulunmasıdır.

Hukuk ve hürriyet kavramlarını içermeyen düşünceler “yeni” sayılamaz; orta çağın yeni üslupla tekrarı olur.

Sadece ekonomik ve sosyal gelişme için değil, İkbal’in deyişiyle “Dini Tefekkürün Yeniden Teşekkülü” için de yüksek düzeyli âlimlerle birlikte hür düşünce ve hukuk fikri zorunludur.

İlahiyat Fakültelerimizde gelişmekte olan böyle bir damar var; ben Türkiye için umutluyum.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 21:47
Son cümlenize hiç katılmıyorum.
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 21:30
Turkiye AiHMde bir gun icinde 4 dava kaybetti.
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 18:34
Müslümanlar, Müslüman olduğu Hiristiyan ya da başka din inanç çoğrafyası öyle inandığı için çağdışı normları yaşıyor anlamı çıkmamalı. Şu var ki inanç, din iktidarların eskiden beri beslendiği kanallar olduğu için din vizyonlu siyasetten vaz geçmiyorlar. Eğer, din siyasetinden vaz geçmeleri durumun da iktidarlarından da vaz geçmiş olacaklardır.. Japonya örneği var, Çin, Rusya diğer yakada Venezuela gibi. Müslüman ya da inanç vizyonu öne çıkan toplumlar insan olmayı, insani öğeleri terçih etmeleri durumun da sosyal refleksleri deği
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 18:27
Pardon hangi ilahiyat Fakültesi bu
mehmet 19 Şubat 2019 17:50
Hepsinin ortak özelliği dini siyasete alet etmek.Emevi geleneğini sürdüren araplar islamdan uzaklaştılar.Kuran ayetlerini ucuza satan,kendi nefsini ön plana çıkaran,adalet ve liyakat yerine tam inanmadıkları dini alet eden ülkeler ve müslümanlar hep geride düşünmeyi,üretmeyi unuttuğumuzdan hep bir kurtarıcı bekledik
Coşkun Yılmaz 19 Şubat 2019 17:38
"İslam'ın sorunları" ara başlık bana göre hatalı... İslam'ı anlamayan/anlayamayan insanların sorunları olabilir İslam'ın değil...
Abdulah 19 Şubat 2019 15:42
Hocam bu yazıdan sonra sakın hacca gitmeyin. Allah korusun başınıza bir şey gelebilir benden söylemesi. "Doğru düşünce olmadan doğru bilgi, doğru bilgi olmadan da inanç olmaz." Söz Ali Şeriatiye aittir. Evet İslam coğrafiyasında doğru düşünce ve bilgiye ulaşmanın yolları kapanmıştı, günümüzde teknolojinin sayesinde açılmış ancak dile getirmek başınıza büyük felaketlerin gelmesine sebep olabilmektedir. İktidarların güdümünde çalışan din alimleri yıllarca halkı uyutarak ittaatkar toplumlar oluşturdular.Sormayan sorgulamayan toplumların geli
Bitikçi1453 19 Şubat 2019 15:28
Ben halen daha bu ülkelere müslüman ülke denmesine şaşırıyor ve sinirleniyorum. Ya Hu bunların müslümanlıkla ne alakası var canım güzelim dinimize de hakarettir bu. Servet içinde yüz müslüman açlıktan ölsün ingilterede kulüp alacağına aç müslümanları doyur onların kalkınması için uğraş katar bile bizim düşmanları mızla akdenizde doğalgaz arıyor bizimle değil.
Muhtefi. .. 19 Şubat 2019 15:26
***Dini Tefekkürün Yeniden Teşekkülü***...çok şık olmuş. Aynen öyle. .bu çok önemli fakat Temeli GELENEKSEL ANADOLU IRFANI ÜZERİNDEN gelişirse Nur ala Nur olur. Var alt yapımız. Hz..Ahmet Yeseviler, ibn i Arabiler..Hacı Bektaslar, Yunus Emreler, Mevlanalar ,Hacı Bayramı Veliler. Ahı Evranlar..Bu Yüce BİLGELERİN mayaladigi Toplum Sosyolojisi çok önemli. .Günümüze uyarlayip devam ederiz. Yoksa bazı ilahiyatcilarin Tarihsel, Evrensel Polemikleri ile Adam kendi çocuğuna bişey veremez. Nerde Topluma ışık olacak. !!
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 14:43
Hangi tarikata inanacağız? Aynı tarikat içindeki iki grup hacta kavga ediyor. Şiiler sunnileri, sunniler şiileri müslüman saymıyor.
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 19:13
0
Hicbirine inanma,ikiside mal,mülk,itibar ve iktidar savasinin ürünüdür.Allaha inaniyorsan herhanki bir rehbere ihtiyacin yok.
E.K 19 Şubat 2019 14:17
“Dini Tefekkürün Yeniden Teşekkülü” için de yüksek düzeyli âlimlerle birlikte hür düşünce ve hukuk fikri zorunludur.... diyosunuz. Haklisiniz..Hur dusunce, bilim icinde, edebiyat icinde. felsefe icinde, teknoloji icinde onemli... Kafasi yuzyillar once bilmem ne alim (!) tarafindan yazilmis risalelerle mesgul, bunlari yekpare hakikat zanneden ve hatta itikat meselesi yapanlarin, bunlara dayanarak fetva verenlerin kol gezdigi bir ortamda, yaziniz son derece zihin acici. Tesekur ederiz.
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 15:06
4
14.27, Kardeş sen kendini yetiştir, çık ortaya, güncel meselelere sen fetva ver. Elinden tutan mı var? Ama din bu işlerden anlamaz demeye maçası yetmeyen, dinde reform lazım diyor... Ulan adam biraz mert olur.
benhur 19 Şubat 2019 13:23
merak ettiğim konu şu Hristiyanlar uzaya giderken bilim adamı üretirken islamcılar Dinciler neden her şeyde geri kaldılar Bunun sebebini açıklar mısınız ir telefon bile üretemiyor islamcılar ondan sonra çıkmışlar diyorlar ki İslam medeniyeti İslam'ın medeniyetin var arkadaş Hristiyanlar Dünyayı ele geçirmiş teknolojiyi bilimi parayı sen hala 1500 yıllık işlerle uğraş dur.
Okur 19 Şubat 2019 19:07
0
Aydan bize ne,Bizim muslumanlar Belden assagisiyla mesgûller,
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 19:25
1
Hersey Kuran'da yaziyormus,tüm teknolojik buluslar orada mevcutmus ama asirlardir kafa yorup o bilgileri kulanma zahmetinde bulunmuyoruz der Alimlerimiz...!
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 20:05
1
Ben bu sorunun cevabını Kemal Tahir’in eserlerinde özellikle konuşmalar İsmet binarkla yaptığı kitabında bulmuştum tavsiye ederim..
kutalmış 19 Şubat 2019 20:21
1
bunlar bireysel olacak işler değil,önce onu çözmemiz lazım.
Teşekkürler muhterem Akyol.Gerçekten siyasi ve despotlar müslümanlık sorunlarına doğrudan el atmamalı sadece yardımcı olmalı.İslam'ın sorunları yerine müslümanlığın sorunları daha doğru bir kavramlaştırma olur sanırım.İslam teorik müslümanlık pratik yaşanan. Ayrıca yeteri kadar peşrev yaptınız.Artık gelin çağın parlak yıldzı, pratisyen ve teorisyeni öncü müceddit üstad Said Nursi' nin çözüm pratiklerine..
musto 19 Şubat 2019 12:59
90.Yılların sonu arabca, bir sayfa evrak tercüme ettirmek için beşiktaş müftülüğüne,uğradım 5 kişilik ilahiyatcı, gurubu bir evrağı çözemediler bence reform yapılacaksa bunlardan başlamalı kendini geliştirmeyip o kuruma girip babasının çifliği olarak kullananlardan.
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 12:39
Ya olmaz ya diyelim Kılıçdaroğlu memleketi yönetiyor... Dolar birden bire 30 lira olmuş, gazteeciler vaziyeti soruyor, Kılıçdaroğlu cevap veriyor: Ne doları, nerde dolar, kim görmüş doları...
KAFKASYALI 19 Şubat 2019 12:29
Merak ediyorum, Dünya Müslüman Alimler Birliği ne iş yapar ? Bu kurumun uluslararası ve bağımsız statüde İslam'ın günümüzü ıskalamayan yorumlarını yapması beklenirdi. Bunu kim engelliyorsa açıkça teşhir edilmelidir. Büyük halk yığınlarına ulaşmanın yolu da ancak böyle bir şeffaflıkla mümkündür.
ABDULHAMİT 19 Şubat 2019 10:56
Bugünün dini, ulus devletler tarafından oluşturulmaktadır. Kitapları, başkentlerde oluşturdukları mevzuat külliyatı ve basın yayın (serbest basın diyorlar), peygamberleri medyanın yarattığı modeller ve siyaset liderleridir. Aklı olan "islam" kelimesini ağzına almaz. O Hz. Muhammet'in zamanında yürürlükte olan devlet rejimiydi. Bugün başka bir devlet var, başka bir din var. Bakalım KARAR GAZETESİ bu yorumumu yayınlayacak mı
Kararlı 19 Şubat 2019 10:34
Bir zamanlar desteklediğiniz bu anlayıştan ne bekliyorsunuz? Eleştirdiğiniz her şey burada da var veya yakında var olacak? Ortadoğulu kafa bu işte başkasını eleştirir kendini görmez. Bir de günah çıkartır. Ancak adamı öldürdükten sonra özür işe yaramıyor. Hadi canım sende! Ortadoğuda herkes entellektüel zaten
Karar okuru 19 Şubat 2019 10:33
İlahiyat Fakültelerini rahat bıraksalar daha özgür düşüncelerin neşvu nema bulması mümkün olur. Skolastik zihniyet ahtapot gibi terliğe kadar sızmış.
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 10:00
Böyle bir damar varsa bizim gibi dine düşkün olmayanlara hoşgörü için de bir umut var demektir. Eskiden saygı duyduğumuz sağ mütefekkirler vardı. Şimdi sayıları çok azaldı.
Hari Seldon 19 Şubat 2019 08:58
Bu çıkmaz bir sokak. Hem İslamı referans alıp hem de hukuğun üsütünlüğüne dayalı demokrasi kurulamaz. Siyasi konularda İslam referans olmaktan çıkmalıdır. Bunun başka yolu yoktur. Kendimizi kandırmayalım. Şehirlileşmeden demokratik kültür oluşmaz. Konunun dinle alakası dolaylı.
metin p. 19 Şubat 2019 08:43
Az çok hukuk devleti olan bir ülkede bir ülkede saltanat,hükümdarlık ,despotluk ve bütün ülke servetinin bir kişinin elinde olması düşünülemez.Hele İslam hukukunda bunun hiç yeri yoktur.Düşünün İslam peygamberi A.s.v. ın tek derdi şirki ortadan kaldırdıktan sonra Adalet ve hakkaniyet idi.Bu gibi rejimler İslam hukukunda nasıl meşruiyet kazanabilir.Alimleri katleden,islamla oynayan emeviler neyse suudiler odur.İslam kuru bir ibadet ritüelleri değil,kökü iman olan bir büyük DÜNYAYI İSLAH PROJESİDİR.TAMAMİYLE İNSAN YARARI SÖZKONUSUDUR.
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 12:30
13
Kulaktan dolma yalan yanlış bilgiler ile Emevilere dil uzatmayın. İslama büyük hizmeti olmuş bir devri sırf Suud ailesini kötülemek için kullanmayın. Her devirde hatalar yapılmıştır ama genelleme yapmak doğru değildir.
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 14:45
0
Emeviler seçimi kaldırmadılar mı? Dört Halife seçimle gelmedi mi?
M.Ç 19 Şubat 2019 15:31
0
Geçmişe sevmeyelim, ama Emevleri ve Emevi dönemini eleştirebilelim.
metin p. 19 Şubat 2019 16:10
1
emevilerin sadece bir denaetini sana yazayım da gerçek yüzlerini gör:harre olayında medineye saldıran emevi gizli yahudileri sahabi kadınlarına t..v.z ettiler de bin tane kadın o olaydan bin tane çocuk doğurdu da bunun fıkhi hükmü sorun olmuştu.bilmiyorsanız biraz kitap karıştırın.
METİN P. 19 Şubat 2019 16:16
1
YİNE EMEVİLER DÖNEMİNDE KABENİN TAVAFININ YASAKLANIP MESCİDİ AKSANIN TAVAFININ MECBURİ TUTULMASI VE SAHTE ALİMLERİNİN BUNA FETVA ÇIKARMASI DA EMEVİLERİN ARTI HANESİNE YAZILABİLİR!
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 18:11
1
14:45 seçimle gelen dört halife hangileri ? Ümmetin tamamını geçtim, sadece Medine'nin (Başkentin) Müslümanlarının tümünün katılımıyla seçilmiş tek bir halife yok.
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 22:53
0
18.11, M.S. 630'larda milletin katılımıyla seçimden bahsediyorsun. Hoca sen sarhoş musun?
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 07:59
0
22:53 o soruyu bana değil, 14:45'e soracaksın. Bu vesile ile ben de sana bir soru sorayım : Dört halifeden hangisi, tüm kabile reislerinin katıldığı bir seçimle seçildi ?
Karar Okuru 19 Şubat 2019 07:50
Cumhurbaskani degil belediye baskani sececegiz. Cumhurbaskani niye miting yapiyor? Butun belediye baskanliklarini da kendisi mi kazanmak ve icra etmek istiyor? Demokrasi nerede?
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 08:44
1
AKP hazineden seçim yardımı almasına rağmen, AKP başkanı mitinglere, AÇILIŞ SOSU bulayıp, Cumhurbaşkanlığının bütçesinden ve diğer imkanlarından faydalanarak katılıyor. Buna tevessül etmek, bunu caiz görmek, Allah’ın emrettiği adalet ile hiçbir ilgisi olmayan, AKP adaletidir.
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 08:46
0
1-parti baskani 2- ekonomi eyt tarla diye siyasete yuklenilirse ?
karar okuru 19 Şubat 2019 08:54
6
Katılıyorum. Hatta Kılıçtaroğlu ve Akşener de miting yapmamalı. Öyle ya belediye başkan adayı değiller.07.50 bence siz tam başbakan olacak insansınız. Aday olun oyum size...
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 11:33
6
Söyleyelim Tayyip'e bir iki miting de size yapsın...
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 07:30
Hassas bir konu. Yanlış insanlar elinde dejenerasyon her ortamda olabilir.
Yüksel dinçer 19 Şubat 2019 07:01
ülkem tabiki suudiarabistan'la kıyaslanamaz derecede demokrasi ve özgürlük mevcut ama avrupa ülkelerine göre'de çok geride biz bir seçim arifindeyiz partiler propaganda yapıyor cumhurbaşkanı hangi sıfatla seçim propagandası yapıyor tabiki cumhurbaşkanı olanaklarıyla peki bu eşit ve adaletlimi müslümanlık dürüstlük nerede bütün dünyada bazı istisnalar hariç adaletin oldunu göremiyorum ama müslüman ülkelerinde hiç yok
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 04:57
Bana ABD nin yanaşması olmamış bir islam ülkesi gösterin. Al birini vur ötekine.Salın lan papazı dedi mi,kafamı artırmanın ekonomik olarak mahvederim dedi mi.Zerrap davası şantajı Hakan Atilla mahkumiyeti.Ne iş. ABD hiç bir İslam ülkesinde demokrasi ve hukuk hakim olsun istemez.Irak tezkeresi bu ülkenin son demokratik eylemidir. Daha sonra AKP/FETÖ işbirliği ile hukuk,demokrasi gömüldü. İBRET olan şu,entrika ile çıkarı için bozduğu hukuk düzeni gün geldi Fetö'cüleri mağdur etti. Hani ibret alan.Aynı yanlışı şimdi AKP yapıyor.
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 04:53
"Hukuk devletinde keyfi ...kararlar olmaz; bu yetki parlamentonundur"...iyi ki Prens Salman denen barbar ortaya cikti da gelinim sana soyluyorum kizim sen anla mealinden makaleler yaziliyor. Islam ulkelerinde demokrasiye, insan haklarina saygili hukuk devleti kurulamaz. 1+1=3 etmez nokta
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 04:42
Aman aman siz siz olun, adelet adelet diyenlerden korkun.
Davut 19 Şubat 2019 01:06
Taha bey, bizim gibi dogulu ülkelerde dini yaşam tarzını cemaatler belirliyor. Bunların da dünyayı nasıl yorumladiklari belli.Bir ismailaga bir adiyaman vs.cemaatine bakın. ..Devlet bunlara bırakılsa; Tr.nin olacağı ülke belli; Afganistan, iran...Halkın büyük kesiminin ilahiyatci hocaları taktiklar yok. ..Varsa yoksa efendi hazretleri veya mübarek. ..Bu sosyolojiden bir cacık olmaz; boşuna umitleniyorsunuz...
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 00:39
Dinin, günümüz yaşantısına cevap veremediğini söyleyenler, aynı zamanda dinin sosyal işlerden uzaklaşmasını da isterler. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 09:39
2
Niye perhiz ve lahana turşusu olsun. Din günümüz ihtiyaçlarına cevap vermediği için politik ve sosyal alandan uzaklaşıp( veya uzaklaştırılıp) sadece bireysel alanda var olmalıdır. Sonuna kadar tutarlı bir fikir.
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 14:07
2
9.39, Ne makaleyi anladın, ne beni, bari parazit yapma...
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 14:48
0
14:07 Laiklik iyidir.
Taha Bey, bu söyledikleriniz İslam aleminin en mühim ihtiyacı. Fakat çoğu zaman sizin de yaptığınız gibi, dini dünyevi işlerden dışlayarak bu söylediğiniz nasıl mümkün olacak? Dinin çağımıza ait bir söylemi geliştirilemiyor diyenler, aynı zamanda (sizin gibi) dinin dünyevi işlerden uzaklaştırmasını da istiyor. Peki, din, dünyevi işlerden dışlanarak çağı nasıl yakalayacak...
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 00:27
Aman Taha Bey, Suud Selman için yazdıklarınızı okuyunca, Allah tan Suudi olmadığınızı hatırlayıp rahatladım.:)
İbrahim DİRİ 19 Şubat 2019 00:21
O tren 20 yy başında carruh,abduh,afgani islam kamuoyunda mahkum edildiğinde kaçmıştı bu saatten sonrada kimse reforme edemez.Allahtan türkiye 23 de metezoruda olsa doğruyu yapmayı becerdi de bunları rahatça yazabiliyoruz.
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 00:59
10
00.21, Başkaları da yarın kendi doğrularını metezoru gerçekleştirdiğinde umarım keyfin bozulmaz...
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 04:34
1
00.59 a cevap.. doğru bir tanedir.. oda 1923 de uygulanmaya başladı.. senin elinde anca dediğin gibi milletin keyfini ve huzurunu kaçıracak yanlış kaldı..
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 09:32
0
Kimse bu işler metazori olsun istemez. Ancak hangi alternatif seçilirse seçilsin birilerinin canı yanacaksa ehven-i şer olanı seçmek evladır. Bizim yapmamız gereken bugün geçmişle kavga etmek değil "nasıl daha iyisini yapabiliriz?" demek olmalıdır.
KARAR OKURU 19 Şubat 2019 00:20
Ben hiç umutlu değilim sn yazar. Türkiye atatürk ten beri ılımlı ıslama geçti.Suud daha yeni geçiyor. Eleştiri kültür ü kayboldu sn yazar.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN