Back To Top
‘Faiz belası’

‘Faiz belası’

 - Son Güncelleme: 10.07.2019 Çarşamba 08:46
- A +

Amerika, Avrupa, Japonya en kapitalist ülkeler değil mi? Orada faizler çok düşük, hatta bazen sıfır gibi… Amerikan Merkez Bankası FED bir ara faizi yüzde 2’li rakamlara yükseltti, dünyada doların değeri arttı, ama şimdi faizi aşağı çekeceği anlaşılıyor.

Bizde ise faiz yüzde 20’li rakamlarda!

Olur mu böyle şey?!

Hem Merkez Bankası da kim oluyor? Milletin seçtiği siyasilere karşı “bağımsız” olabilir mi?

Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasıyla bu tür sözler yoğunlaştı.

Devlet Bahçeli de dün “Merkez Bankası başkanı bir bürokrattır görevini layıkıyla yapan kalır yapamayan gider” dedi…

 

SERMAYE VE FAİZ

Evet gelişmiş kapitalist ülkelerde faiz çok düşüktür çünkü o ülkelerde “sermaye birikimi” yüksektir. Düşünün ki, bizim 500 büyük şirketimizin net satış geliri 300 milyar dolardır; Amerikan perakende satış devi Walmart’ın satış geliri ise 514 milyar dolardır!

Sermaye birikimi böyle yüksek olduğu için oralarda faizler düşüktür. Hatta sermaye dışarıda gidecek yer arar.

Gelişmekte olan ülkelerde ise faiz daha yüksektir, çünkü “sermaye” yetersizdir. İlaveten risk faktörü de faizi yükseltir. Hele de popülist politikalarda enflasyon patlamışsa faiz de onun üstünde olmak zorundadır.

Bugün Türkiye böyle bir süreçten geçiyor.

Kriz olmasaydı da Türkiye çok uzun yıllardan beri, gelişmiş ülkelerdeki faiz oranlarının birkaç puan üstünde faiz vererek “sıcak para” çekiyor; dış ticaret açığımızın bir bölümünü böyle finanse ediyoruz.

Dostlar arasında faizle ödünç tefecilik sayılabilir ama ekonomik bir enstrüman olarak faiz ne kadar karmaşık bir konu ve niye emirle çözülemiyor, görüyorsunuz.

 

OSMANLI’DA FAİZ SORUNU

Nitekim tarihin bütün dönemlerinde faiz Osmanlı’da yüksek, Avrupa’da düşük oldu.

Çünkü Osmanlı’da sermaye birikimi çok düşüktü. Saygın iktisat tarihçilerimizden Mehmet Genç hocamıza göre, Kanuni zamanında bile Avrupa “nüfus, üretim hacmi, sermaye stoku, teknoloji ve enerji kapasitesi bakımından 4-5 katı büyüklükleri kontrol ediyordu!” (Osmanlı İmparatorluğunda Devlet ve Ekonomi, Ötüken Yay. s. 35)

Tüzel kişilikli “şirket” kavramı 19. yüzyıla kadar bilinmiyordu. Bu konuda Timur Kuran’ın Osmanlı ve Avrupa ekonomilerini mukayeseli inceleyen “Yollar Ayrılırken” adlı kitabını önemle tavsiye ederim. (Yapı Kredi Yay)

Şeyhülislamlar yüzde 12 civarında faize onay vermek zorunda kalırken, şirketlerin yaygınlaşmış olduğu Avrupa’da faiz yüzde 4-5 düzeyindeydi.

Devlet Galata sarraflarından yüzde 15 faizle borç alıyor, hele vergi toplama aracı olarak kullanılan mültezimler yüzde 30-40’a varan tefecilikle halkı soyuyor, üretim yapısını mahvediyorlardı.

Osmanlı ekonomisin çöküşü böyle kendi içinden olmuş, modernleşme adımları sayesinde 19. Yüzyılda yavaş da olsa bir gelişme sürecine girmişti. Bu konularda iktisat tarihçisi Şevket Pamuk’un eserlerini mutlaka okumak gerekir. (İş Bankası Yay.)

Halife Sultan ve Şeyhülislamlar emirle “düşük faiz” getirmeyi bilmiyor muydu? Bu yönde teşebbüsler daha kötü sonuçlar verdiği için vazgeçilmişti.

 

YENİDEN REFORM

Bugün de “düşük faiz, ucuz kredi” kavramı elbette kulağa hoş geliyor; belirli sektörlerde böyle teşvikler olmalı da…

Fakat genel ekonomide faizi düşürmenin yolu Merkez Bankası’nı “söz dinler” haline getirmek değil, bağımsızlığını güçlendirmek, sermaye arzını arttırmaktır.

2001 döneminde Bahçeli’nin de ortak olduğu Ecevit hükümeti döneminde, TCMB Kanununda yapılan düzenlemelerle bankanın bağımsızlığı sağlanmıştı. Siyaset müdahale edemesin diye başkan ve yöneticilerin görev süreleri kanunla ‘ayrıcalıklı’ olarak düzenlenmişti. Bütçe açıklarının Merkez Bankası kaynaklarıyla finanse edilemeyeceği hükmü konulmuştu! (Madde 56)

AK Parti iktidarının 2002-2010 döneminde Türkiye’ye yabancı sermaye akmasında o reformların ve AB sürecinin payı çok büyüktü.

Ama şimdi Merkez Bankası’nın bağımsızlığını daraltma ve bütçeye Merkez Bankası’ndan kaynak aktarma yönünde endişelere yol açan uygulamalar yapılıyor.

Ekonomi tarafını iktisatçılar yazıyor, söylüyor. Benim dikkat çekmek istediğim husus şu: Hukuk devleti siyasi iktidarın sınırlandırılmasıdır; Merkez Bankası’nın bağımsızlığı hukuk devleti ilkesinin bir parçasıdır. Piyasalarda bu konularda kaygılar yaratan uygulamalar geçici ferahlama sağlasa bile biraz sonra daha büyük sorunlara yol açıyor.

Yeniden hukukun üstünlüğü, yeniden reform; başka yolumuz yok.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
masum turk 11 Temmuz 2019 13:56
Sn Akyol şahane yazınız için teşekkürler. Yazınız çok açık olmasına rağmen bilimle, yanlış inancı birbirinden ayıramayan cahillerimiz için lütfen, faiz, riba, banka, kredi, kar payı nedir, hangi faiz neden yasaklanmıştır. Bütün semavi dinlerde böyle midir? yazar mısınız? İktidar sahibi, Mahkemeleri, milletin bütçe hakkını, bütün devlet erklerini kendisinde topladı, merkez bankasının bağımsızlığına kadar ne kadar anayasal kurum varsa hepsini ortadan kaldırdı. İstanbul seçiminin faturasını bula bula merkez bankası başkanına kesti. Emirle piyasa fiyatlarını değiştirebileceğini sanıyor.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 22:44
Boşa sallayıp goy goy yapmıyoruz burada. Ömrümü devletime milletime adadim ben. Hangi iktidar gelirse gelsin farketmez. Ben kendimi bilirim. İktidar da bizim. Muhalefette. Bu kadar ortaçağ kafalı olmayın. Kim yönetirsiniz yonetsin hepsinin yardımcı sı ve duacisiyiz.
Muhtefi. . 11 Temmuz 2019 10:06
0
Tebrikler..Hosuma gidiyor boyle yazi,yorumlar gormek,,Hem bilimsel,hem Akilci ve Ufuk açıcı. !..Diğer turlusu Sadece Muhalefet olsunda atip,tutayım, ,,Can sıkıcı, itici ve kimseye fayfasi yoktur.Kim gelirse gelsin sonuçta bizdendir.Hükumette, Muhalefetide,! Hiçbirini İtmeye ,kakmaya,çarpıtmaya, camurlamaya, eskiden o şunu yaptı, şimdi de bu bunu yapıyor vb saçmalayi yapmayız. Surc ı lisan edersek maksatlı, kasıtlı değildir.Affola.:).. VATAN KUTSALDIR. .MİLLETİMİZIN çakıl taşına da hizmet eden BAŞ TACIDIR. .
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 22:39
Sayin okurlar Taha beyde beni rahatsız eden yazdıkları değil.tarafgir yazması. Ayrıca akp lide değilim. Sizin kimseye tahammulunuz kalmamış. Buyrun yönetin. Görelim.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 21:33
Ortadoğuda bağımsızlık falan yoktur. Ortadoğuda Ağa ne diyosa odur. Ağa diyoki benim dedim olur. Okadar.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 16:42
''Yeniden hukukun üstünlüğü, yeniden reform; başka yolumuz yok.'' kaçıncı defa? yetti artık bu söylem!
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 15:25
Erdoğan 'ın hangi politikası doğru ki faiz politikası da doğru olsun. Başarılı bir yönetici değil, keşke başarısızlığını kabul edip görevi bıraksa. Aksi halde, çok ağır bir seçim mağlubiyetiyle siyasete veda edecek.
Ali baba 10 Temmuz 2019 19:02
5
ihalede, özelleśtirmede,, Avanta alip,Zimmetine geçirmekte baśarili,
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 21:06
3
sende yanındamıydın zimmetine para geçirirken.
.....bakış..... 10 Temmuz 2019 15:19
yine bir taha akyol klasiği... tarihimizden, hem osmalı hem yakın tarihimizden somut örnekler, anektodlar, konu üzerine önemli kitap isimleri , yazarları ve gerçekçi/ doğru tahliller. her siyasi görüşün saygınlığını kazanabilmek demek ki böyle oluyormuş. iyi ki varsınız, karşı mahalleden selamlar...
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 15:10
Kira neyse faizde odur.Hicbir ev sahibi kira almadan evinde kiraci tutarmi?Yoksa kim kime beden borc para versin? Eger kuranda faiz haram diyorsa faizin anlamini tefecilik olarak cevirirsin olur biter. Donkisot gibi yeldegirmeniyle savasmak niye?
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 17:35
7
faizin haram olmasının nedeni fazi verenin faizi alana belli bir vade tanıması ve bunun karşılığında para talep etmesidir. Vaktin sahibi cenab- Allah 'tır. hiç birkimsenin vakit üzerinde bir tasarrufu yoktur. Tasarrufu olmadığı bir emtiayı satmak dolandırıcılıktır. Bu sebeple faiz veren vakti satan dolandırıcı gibidir. borç para vermek ayrı bir kavramdır. borç ile faiz konusu ayrı kavramlardır.
Halil 10 Temmuz 2019 14:53
Sayın bazı okuyucular, lütfen bilmediğiniz konularda bu sayfalara gereksiz yorum yazıp vaktimizi almayınız.Düzgün Türkçe cümle kuramayanlar hele hiç yazmasın!
Muhtefi. . 10 Temmuz 2019 16:14
0
Eyvallah. Bilmediğini Bilmeyenlerde dahil olsun mu? ??....
HACI MURAT 10 Temmuz 2019 12:55
Kapitalist ekonomide üretim faktörleri emek,sermaye,toprak ve girişimci olarak sıralanır.Üretimden aldıkları pay da sırasıyla ücret,faiz,kira ve kar olarak belirlenir.Üretimden sermayenin payına düşenin faiz olduğu peşinen kabul edilmiş.Dolayısı ile kapitalist sistemde faizin bazan sıfır olması arizî bir durumdur.İnsanların gözünün,kulağının FED'in açıklayacağı faiz oranlarında olması boşuna değildir.Evet,faiz bir beladır.Buna inanmak ve bu beladan kurtulmanın bir yolunu bulmak zorundayız.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 14:42
2
Bu işin kolayı var HACI. Ekonomik terim olan faiz ile Allah’ın yasakladığı ribayı birbirine karıştırmadan, işine gücüne bakmak. Garibanın elinde üç kuruşu var. Ülkede enflasyon var. Para yastık altında eriyip gidiyor. Ne yapacak ? Ya döviz alacak ya da bankaya vadeli yatıracak. Banka bunun turşusunu mu kuracak. O da, İHTİYACI OLANA kullandıracak. Parayı alan da, istihdam sağlayacak, ihracat yapacak, ülkeye döviz kazandıracak vs. BU SİSTEMDE ZARAR EDEN YOKTUR. Bu mekanizmadaki faiz Allah’ın yasakladığı riba değildir.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 21:09
2
sen müftümüsün din alimimisin fetva veriyosun
ali nmlı 11 Temmuz 2019 16:06
0
Kur'anı Kerimde 7 ayette faiz konusundan bahsedilir ama hiç birinde 'faiz' ifadesi geçmez hepsinde ' riba ' terimi kullanılmıştır .Faiz ile riba terimlerinin anlamları ise çok farklıdır asla birbirinin aynısı değildir ! Kaldı ki faiz haramdır diyelim peki islam aleminin bunun yerine getirebildiği bir sistem var mıdır ! O kar payı dağıttıklarını söyleyen bankaların hepsi yalandır içlerini iyi bilirim ; onlar da piyasadaki faizi esas alarak çalışırlar .
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 12:12
Bunda dini mülahazaların payı büyük değil mi? Sermaye birikimi diye bir kavram yok, fazla mal üretilmiyor. Evler ahşap, dünyaya kazık mı çakacak dedirtmemek için kimse kagir bina yapamıyor. İnsanlar üç günlük dünyada süresini doldurup ahirete gitmenin derdinde. Bu dinin emri mi yoksa din yanlış mı anlaşılmış?
Yurdumun insanı 10 Temmuz 2019 12:09
DIŞ MİNNAKKAR SALDIRIYA GEÇTİ Bu AKP liler ne yer içerler. Bizden farklı bir tür mü bunlar? Farklı biyoloji,ruhları, psikoloji ve akılları mı var? Bu faiz dediğiniz varlık fabrikada üretilen füze,araba gibi şey mi oluyor? ABD PYD ye tırlarca silah, mühimat yollarken faiz de uçaklar ile ülkenin üzerine mi atıp kaçıyorlar.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 12:05
Muharrem İnce seçimlerde G. Kore'yi örnek veriyordu. 5 şirketle 250 milyar dolar ihracat örneği veriyordu. Ama biz bunları örnek alacağımıza millet bahçelerinde kek yiyip yuvarlanmayı tercih ettik. Sonuçlarına katlanacağız.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 14:19
10
Ben de İsveç ve Norveç'teki ICT sektörünü örnek veriyorum. Hatta görüyorum ve arttırıyorum, 10 şirketle 500 milyar dolar ihracat diyorum. Böyle örnek verince oluyor mu? Oluyorsa Muharrem'den benim neyim eksik? Hatta ben biraz daha güzel örnek verirsem yakında 20 şirketle trilyon dolara bilem çıkarım... Neyse şaka bir tarafa bu Kemalist kafayı artık bırak üstadım, 30'larda öldü o kafa... Gericilikle sarmalanmış populizmin luzümu yok 21.yy'da gerçekçi hedeflerle geleceğe yürüyebiliriz.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 11:55
Ben avrupada yasiyorum.Faizler burada%3 civarinda cok dusuk.Ben bu cok ucuza borclanabilme imkanini kullanarak ev alip kiralama isi yaparak kucuk capta bir servet edindim.Bu faizle borclanma imkani olmasa bunu yapmam imkansizdi.Bazen televizyonda ev programlarinda muslumanlarin mortgage haramdir dedigine sahit oluyorum.Mortgage haram derken dunyayi kendilerine haram ediyorlar haberleri yok.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 14:16
10
Uyuşturucu kaçakçılığı, kadın ticareti gibi yollardan daha büyük da servet edinebilirsin. Küçük servetlerle yetinip dünyayı kendine haram etme... Yine aynı şekilde hırsızlık, yolsuzlukla da çok büyük servetler kazanılıyormuş... Dünyada çok örneği var, kaçakçılık, fuhuş, yolsuzluk kötü şeylerdir diyip de dünyayı kendine haram etme üstadım...
Her şey tamam her şey güzel de.Kapitalist sermaye birikimi biz de nasıl olur?Sömürü, silah ticareti, sınırsız gayrı meşruluk.Onların yolunu takip ederek onlarla yarışmak imkansız.En basitinden bir müslüman tüketim felsefesi oluşturmadan ne yapsa boş.Karanlık kuyuya su dökmeden başka.Sayın Akyol, farklılığımızı da görüp farklı şeyler yazsanız keşke.
Musto 10 Temmuz 2019 11:28
Parası olan kuralı koyar. Merkez bankasi başkanı görevden almakla milleti aldatmayın faiz indiremiyor bahanesi ülkeye para gelmiyor kimse size normal faizlerle para vermiyor belki tefecilerden yüksek faizle alamaz durumdayız ülkede işler durmuş vaziyette şantyeler terke dilmis göz boyayarak vakit kaybettirmeyin deva olacakları iş başına getirin.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 11:23
Merkez Bankası'nın yılbaşında açıklanan 2019 takvimine göre Temmuz ayı Para Politikası Kurulu toplantısı ayın 25’inde. Başkan, madem faizdeki farklı düşünce nedeniyle 6 temmuzda azledildi. Peki ayın 25’i niye bekleniyor; toplantı niye öne aldırılıp, istenilen faiz indirimi ilan ettirilmiyor ? Piyasanın 20 GÜN kulağının üstüne yatması, işlerin durması mı bekleniyor; yoksa gerekçe başka mı ? Darphane damada mı bağlanacak ? Hani, hazine meteliğe kurşun atıyor da !
Muhtefi. . 10 Temmuz 2019 11:26
Reformlar(Tanzimat) 3.Selim ile başlayıp ve Canıyla Bedel ödeyerek 2 .Mahmut ise Sakalları Traslayarak vb (Gavur Padişah dediler) Yeniçerileri Topa tutup ve Askeri Darbeler ile Bati'yi mota a mot takip ettik.:).Bugünde hala Tanzimat konuşuyoruz.Hukukun üstünlüğünde zaten reform vardır .Süt, Yağ misali.! .Ahlak,Adalet, Hoşgörü ise Hukukun temelidir. Kitaplara yazarak, ilan ederek olmaz. İlk önce Nefsimizde Hak'ki Kabul etmeliyiz.Etrafımızla Ahlak, Adalet, Edep ile bakıyoruz Kitapları karistirarak değil.Faiz'de burada saklı. !.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 10:52
İki akademisyen den bahsetti sayın Yazar ;PROF.Timur Kuran ve PROF Mehmet Genç Hocam ...sadece bu iki akademesyen ciddye alınsaydı ..Faiz denen iktisadi olgun çözümün bu Müslüman FIKIHÇIYA beta mütefekkir dediği cahile bırakmazdı.Onlar cahildi çünkü bilmediklerini bilmiyorlardı.Bildiklerini zannediyorlardı.
Türkiye; hayalperest rantçıların, köleleştirilmiş okumuşlara tercih edildiği bir ülke oldu. Ülkenin sıhhatini cebine giren parayla ölçen bir halktan ne millet çıkar ne de gelecek düşüncesi.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 10:28
Yazar ne güzel yazmış. Varsa paran faiz düşer. Yoksa paran faiz yükselir. Paran yokken mb faizi düşürürse piyasa faizi 10 kat artar. Haa! para deyince aklınıza milli para gelmesin. Dolar avro yen yani gelişmiş ülke parası aklınıza gelsin. Yani verince o parayı mal alabileceğiniz para. Para nasıl olur peki. Piyasası olan malı rekabetçi üretim ile olur. Ucuza ürettiğin malı satar karşılığında dolar avro gibi para alırsın. Böylece paran olmuş olur. Bir de kapı kapı dilenirsin sana elin ülkesi şirketi para verir. Bu da genel de borç olur. Tabi yüksek faizle. Bilmem olmayan hukumet anladı mı.
engineer 10 Temmuz 2019 10:12
bir trilyon dolardan fazla borcu olanın faiz belasından kurtulması imkansız.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 10:05
Yani buna göre, yıllardır Erdoğan'a rağmen faiz yükselten MB doğru yapıyordu mu diyorsunuz ? Peki sonuç neden yüksek enflasyon ve yüksek döviz fiyatları oldu ? Üstelik bu yükselmelerin faturası Erdoğan'a kesildi, MB'ye değil.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 11:33
1
Enerjide dışa bağımlılık, doların rezerv para olması, yüksek borçluluk ve paranın maliyetinin yükselmesi başlıca nedenler. MB faizleri artırmasa dolar ortalama en az 10 TL. 10 TL olduğunda yaklaşık 500 milyar dolar borç nereye çıkar? Yazılanları veya yapılanları bir faiz güzellemesi olarak algılama. Kötünün iyisi durumu. Dışarıdan gelen parayı inşaata betona gömeceklerine istihdam sağlayacak ve ihracatı mümkün ürünlerin üretimine harcayacaklardı. Bi zahmet Erdoğan sorumlu oluversin! Yöneticilik şikayet makamı değildir. Güney Kore, Japonya gibi Asya ülkeleri yabancı yatırımcıları doğru kullandı
engineer 10 Temmuz 2019 11:41
0
bir trilyon dolar borcu tatlı tatlı yemenin sonucudur bu , tıpkı kredi kartı borcu olan biri ödemediğinde başına gelenler gibi yani.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 09:49
Vay be. Laik demokrasi çagdaş ve benzeri süslü yönetim sistemleri ile buraya kadar mı? Biz Muslumanlar yuzlerce binlerce yildir zaten bu faiz ile mucadele ediyorduk siz batici modernistler bize hiç destek vermemiştiniz ama simdi iyiyi kotuyu anliyorsunuz İslam'in kiymetini farkettiniz.? O zaman yakinda kerhane, meyhane, içki, kumar illetlerine de bela dersiniz? Benim insan irkindan umudum sifir olsa da arada dogrulari dile getiriyorsunuz.
Özay İbrahimbaş 10 Temmuz 2019 09:39
Türkler, icat edilmiş her şeyi yeniden keşfetmeye meraklı bir millettir. Parlamenter sistemi günün koşullarına göre iyileştirip çok daha demokratik bir düzen yerine, onu çöpe atıp "Türk tipi başkanlık sistemi" ni keşfettiler. İktisat biliminin realitesini çöpe atıp, başkan emrinde bir merkez bankası keşfetme yolunda müthiş bir ilerleme sağladılar. Türkler için "Bilim" safsata, "İlim" makbul olandır. İlim dedikleri ise, yüzlerce yıl önce İslam ulemasının yazdığı, İslam öğretisi ve hurafelerle harmanlanmış kitaplardır. Durmak yok, keşfe devam...!
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 10:57
12
Özay İbrahimbaş, Türkiye 80 yıl din ve dindarla alay eden asker-memur bürokratik bir oligarşinin kontrotünde idare edildi. Her köye tebeşir ve kara tahta'dan önce alçıdan bir Atatürk büstü koymak dışında ne yaptı bu zevat ? El cevap ?
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 11:47
3
Cübbeli Ahmet Hoca' adıyla bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün “Kertenkeleyi bir vuruşta öldürene 100 sevap var” şeklindeki, sözlerine katiliyormusunuz ?
Takipci 10 Temmuz 2019 13:19
2
Turkler yerine Genel Olarak Muslumanlar deseydiniz daha dogru olurdu. Unutmayalim Islam dunyasinda sadece Turkler Laiklik kavramini idrak edip uyguladılar. Bu arada mesajınıza katildigimi belirtmek isterim.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 13:31
0
KO 10:57, yalan söyleyen Sırat Köprüsü'nden geçemeyecek, biliyorsun, değil mi?
Özay İbrahimbaş 10 Temmuz 2019 16:27
0
80 Yıllık dönemden söz eden Sayın Karar okuru. Ben burada sadece kör inançlarla iğdiş edilmemiş rasyonel aklın, bilimsel aklın savunucusuyum. Demokrasinin, evrensel hukukun ve adaletin savunucusuyum. Uygarlık yolu, bir kişi aklının ya da kör bir ideolojinin açabileceği bir yol değildir. Uygarlık yolu, toplumların, insana ve bilime değer veren ortak rasyonel aklıyla açılabilecek bir yoldur. Neden islam ülkelerinde gücü ele geçiren yönetimler faşizan ve totaliter bir eksene giriyorlar. Neden toplumlarına daha fazla refah ve özgürlük getiremiyorlar. Neden kendileri devlet olanaklarıyla
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 23:15
1
Özay İbrahimbaş, hamaset, bilim, çağdaşlık, falan feşmekanla sulandırıldığında hamaset olmaktan çıkmıyor. Saddam, Kaddafi, Esed, Mübarek/Sisi vb İslam düşmanı laik diktatörler üzerinden İslam'a saldırma kurnazlığınız çok sırıtıyor ... Aynaya bakın bir.....
Gazete okuru 10 Temmuz 2019 09:17
Küçük ortak neden her şeye laf yetiştirmeye, kraldan fazla kralcı olmaya çalışıyor anlamıyorum. Herkese laf yetiştirmek, herkese atarlanmak yakışık almıyor...
MNC 10 Temmuz 2019 09:11
Sanırım yapmamız gereken en acil reform, adaylık kriterlerini çok katı bir şekilde belirledikten sonra Merkez Bankası başkanlarını da halkın seçmesi olacak. Aynı şey hakim ve savcılar için de düşünülebilir.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 08:09
Hukuk devleti siyasi iktidarın sınırlanması dır. Yıllarca siz dahil tüm sağ düşüncedekiler bürokratik vesayet kalksın diyerek seçilmiş iktidara sınırsız güç verilmesini savunmadiniz mı?
Süheyl CALISKANOGLU 10 Temmuz 2019 06:12
Kizacak,elestirilecek,fatura kesecek,hedefe konacak ne kisi kaldi,ne kurum son 17 yilinda AKP iktidarinda..
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 14:51
0
AKP dışında!
Özkan 10 Temmuz 2019 06:13
Yavvvv he he
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 11:05
0
Vah vah! Yorumun sefilliğine...
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 11:57
1
He yaw ! Onları ayfonu varsa, bizim de samsungumuz var; onların doları varsa, bizim de allahımız var.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 04:52
Faiz belası deyince sayın Hocam,rahmetli Cem Karaca'nın "Namus Belası" şarkısı aklıma geldi. Bu ekonomik durum öyle gibi... saygılarımla!
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 04:44
TRT haberde ekonomi programı vardı. Sayın Bulut çok harika tesbitler yapıyordu. Mesela dolar çakılacak diyordu. Dolar çakıldı ama ekonomiye paslı 12lik çivi gibi çakıldı. Bunu mu kastetmişti. Biz vatandaş yanlış anlayıp dolar bozdurduk. Cahilliğimizden dolayı özür dileriz.
Süheyl CALISKANOGLU 10 Temmuz 2019 10:13
0
Ekonomist Yigit Bulut RTE'nin Basdanismani,2 sene öncesindeki muhtesem "tesbitleri' 1$ cok yakin bir tarihte 1TL olacagi müjdesini veriyordu, tekrar tekrar TRT ekranlarinda.Ekonomi cuvallayinca ortaliklardan "toz oldu'TRT'ye de cikmiyor.Merkez Bankasi Baskani olmasi icin daha ne kadar bekleyelim,Saray'dan gelen talimatlarla,bagimsiz Merkez Bankasi "mis gibi idare edilir'yani (!)
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 04:36
Hocam,faiz cumhuriyetle geldi zanneden ham sofulara bu hakikat anlatılmalı. Katma değer üretemezsek markalaşamazsak sıcak para gelsin diye maalesef faizsiz olmuyor. Osmanlı'da çöküşün temel nedeni ekonomi... Yok dış güçler yok şu yok bu;onlarda var. Ancak zayıf düşersen akbabalar üşüşür. Suç akbabalarda mı zayıf düşürende mi?
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 03:15
Bu halkın idraki zayıftır, başına gelmeyen felaket kalmadı, yine ders almadı. Bir avuç idealist insanın emekleri zayi olmaya mahkum. Siz boşuna çene yoruyorsunuz, muhatap olduğunuz kitlede o kapasite yok. Sütun arkadaşlarınızdan bazıları bile hala saltanat hayaliyle yanıp tutuşuyor. Bu halka kılavuz olarak karga yakışır çünkü pisliği seviyoruz biz pislik bulamazsak burnumuz sızlar. Uğraşmayın, verin mehteri gitsin. Ne halimiz varsa görelim.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 11:16
7
O bir avuç idealist dedikleriniz batıyı körü körüne taklit etmeyi idealizm sanan bir zavallılar topluluğuydu. Onlar yüzünden 90 senedir olduğumuz yerde sayıyoruz. Memleketi ne hale getirdiler. İtalyanca bilmeden İtalya'dan hukuk sistemi alan mı ararsınız, batıda hiç eğitim görmeden batı hayat tarzını türlü trajikomedyalarla buraya getirmeye çalışan paşalar mı tercih edersiniz. Gerçi sizin gibilere ne versen gider ya neyse. Boşver ver İzmir marşını gitsin...
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 14:59
0
Karşılıklı atışmalarla günümüz gerçekleri değişmiyor. Gerçekler acıtıdır.
Sayin Akyol siz boşuna uğraşıyorsunuz. Muhataplarınız için bunlar bilimsel gercekler değil hatta bilim diye bir sey de yok bunlar batililarin uydurduklari şeyler diyecekler. Koca bir evrensel tarihi de yakında inkar edecekler. Hic endişe etmeyin yakinda bunlarin hepsi gercek olacak. Hallaci Mansur gibi butun bu gördüklerimiz bir hayalden ibaret biz de yokuz aslında bile diyebilirler. Hiç şaşmamak lazim.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 00:36
Hukuk devleti; devlet karşısında bireyi güvenceye alır. Temel insan hak ve özgürlüklerini, devlet gücü karşısında korur. Çünkü devlet, hukuka bağlıdır ve bu anlamda sınırlıdır. Küreselcilerin sömürülerini garantilemek için sürekli bastırdıkları Merkez Bankası'nın bağımsızlığı konusunu, “hukuk devleti ilkesinin bir parçası” diye sunmaya kalkmak; küresel sömürü karşısında, halkın iktidarsızlığını savunmak anlamına gelir (Halkın seçtiği iktidar yanlış yapabilir; bunun hesabını sandıkta yine halk sorar).
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 15:42
2
00:36, bunların demoktarlığı kendılerine, nefes tüketmeye değmez.
Sabır! 10 Temmuz 2019 00:24
Bu yıl kış ayında pazardan alışveriş yapanların yarı yarıya düştüğünü gördüm.Alış veriş yapanlarda bir iki poşetle geriye dönüyorlardı pazar arabasıyla pazara giren görmedim.Merkez bankasının bundan haberi var mı?Faiz maliyeti artırır,maliyet enflasyonu.Kabahati Hükümete yıkmak kolaydı.Şamar oğlanı da bulduk ne ala. Yapılması gereken şu(zorunlu hariç) yatırımlara ara verilecek.Borç ödemelerine ağırlık verilecek ülke bu kamburdan kurtarılacak.Faiz oranları %6 + %6 olmak üzere iki kez düşürülecek.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 00:53
0
Hocam geç kaldın ya!.. Merkez Bankası başkanı atandı.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 01:15
2
Hakikaten ne yiyip ne içiyorsunuz.Tek adam herşeyi biliyor, karar veriyor sonra da batıyoruz. Bu kadar. Çarşı pazarın da ekonominin de sorunu bu, ben bilirim siz karışmayın. Dik kafaliliga gerek yok.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 05:02
1
Yazıyı oku 1... anla 2... üretim diyor 3... ütettiğini sat para kazan 4... paran çok olursa faiz olmaz 5... paran olmazsa faizle para dayatırlar 6... Osmanlı'da da böyle olmuş 7...
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 09:56
1
Dünyadaki tüm iktidar partilerinin rüyalarındaki seçmensin, farkındasın değil mi?
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 18:39
0
Reis faize bukadar karşıydıysa dolar 7 yi görünce niye merkeze yol verdi bunu bir izah et. Reis karşı çıktı çetinkaya kendi bildiğini okudu deme buna kargalar bile güler. Kötü gidiş için taban günah geçisi istedi reiste sorumlusu ben değilim çetinkaya dedi olay bu. Derdi gerçekten faiz indirmek olsa bi khk ya bakar.
Türkiye en büyük ticari ortağı ve en büyük yatırımcısı AB ile ilişkilerini düzeltmeden ekonomide kalıcı/sürdürülebilir iyileşme olmaz. Ne iç pazar, ne iç tasarruflar, ne Rusya, ne Çin, ne Japonya, ne Araplar AB'yi ikame edecek kapasiteye/kabiliyete sahip değil. Bu matematik bir kesinlik. Gerisi havanda su.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 00:10
Hali hazırda siyasi iktidarımızın yaptığı da günü kurtarmaktan başka bir şey değil.Seçime de daha çok var gibi görünüyor.Bir daha ki seçimde de ortalığı güllük gülistanlık gösterebilirsek göz boyayabilirsek ne âlâ.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 12:40
0
Seçime çok vakit kalmadı. Ben diyeyim Kasım 2020, sen de Mart 2021.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 00:03
Sizin gibi sürekli iktidari taşlayarak, yabancı hayranligiylami başaracağız dediklerinizi. O kadar iyi hukukcuysaniz dinletiniz kendinizi. Samimi kişilerin sözü her zaman dinlenir. İktidarın yaptığı hiç iyi bir şeyler yokmuş gibi davranmayı bırakın artık. Hepimiz nuhun gemisinde beraberiz. Maşallah osmanliya bile akıl verecek hukuk bilginiz var.
Krr okr 10 Temmuz 2019 01:18
3
Babanızin parası yok size tefeciden borç alıp ev alıyor. Sonra ödeyemiyor, batıyorsunuz. Evinizi, ailenizi, herseyinizi kaybediyorsunuz. Ev aldım ama (yol, köprü) diyor sonra. İktidar akılsızca bize bunu yaptı işte. Bunu yapana destek olunur mu. Asla.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 02:18
2
Samimi kişilerin sözü dinlenseydi 13 binlik fark 806 bine çıkmazdı İstanbul seçimlerinde... Taha bey çok güzel meyve verdiği için taş atıyorsunuz ama maalesef karavana(!)
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 03:18
1
Osmanlı’da, hem de Sultan Süleyman devrinde şeyhülislam yüzde 12 faiz caizdir diye fetva vermiş, adam da nedenlerini basitçe anlatıyor. Buna bir diyeceğin var mı yoksa goygoya devam mı edeceksin. Verelim istersen mehteri.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 03:21
0
Sende çok biliyorsun Osmanliyi maşallah. Bu kafayla bir imparatorluk battı lakin cumhuriyet size yem edilemez.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 05:09
1
Osmanlı'yı ne olur siz savunmayın. Yazıda kaynak gösteriyor önce oku sonra konuş. Eskiden olumlu o kadar çok yazısı var. Maalesef şu an ki durum bu. Ne desin?
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 10:11
6
02:18, bu hesaba göre, sizinkiler 17 senedir kanırta kanırta kaybettikleri seçimleri de aynı nedenle kaybettiler galiba. ')
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 15:05
0
Bu mesele parti değil millet memleket meselesi. Takım tutar gibi parti tutmatalım lütfen. Hepimiz aynı gemideyiz hatırlatırım.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2019 15:53
5
Krr okr; sen "altyapı" , "İnfrastruktur" diye birşey duymadın galiba. Malını A dan B te götürmek için, yol gerek, köprü gerek, havaalanı gerek. Bunlar Kemalist Atatürkçüler tarafından 80 sene engellendi. Onlar her beldeye zerre kadar sanatsal bir değeri olmayan heykelli Atatürk meydanları yapmakla meşguldü.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN