Back To Top
İptal edilir mi?

İptal edilir mi?

 - Son Güncelleme: 19.04.2019 Cuma 08:11
- A +

Ekrem İmamoğlu mazbatayı aldı, bundan sonra YSK İstanbul seçimlerini iptal eder mi?

Kanuni şartları varsa iptal edebilir ama zaten sorun İstanbul seçimlerinin iptalini gerektiren kanuni şartların olup olmadığı.

İktidar sözcüleri bunu iddia ediyorlar; bu amaçla YSK’ya 45 sayfalık bir dilekçe ile üç bavul dolusu belge sundular.

Evvela hukukun şu temel kuralını hatırlayalım: “Deliller sayılmaz, tartılır!”

 

AK Parti’nin gerekçeleri

Seçimlerin iptalini haklı çıkaracak hususlardan biri, mesela ölülere, çocuklara, kısıtlılara oy kullandırılmış ve bunların sayısının seçim sonuçlarını etkileyecek miktarda olmasıdır.

AK Parti’nin YSK’ya verdiği dilekçede dört ana başlık halinde şu iddialar ileri sürülüyor:

- Kısıtlı kişilerin oy kullandığı…

- Ölmüş seçmenlerin adına başkalarının oy kullandığı…

- Bazı seçmenlerin hem cezaevi listelerinde hem ikametgahlarıyla ilgili seçmen listelerinde kayıtlı olduğu; dikkat ediniz, oy kullandığı değil, kayıtlı olduğu…

- Bazı seçmenlerin farklı yerlerde hükümlü olarak cezaevinde bulundukları halde, İstanbul’da seçmen olarak gözüktüğü; dikkat ediniz oy kullandığı değil, seçmen olarak gözüktüğü…

Kullanılmayan oyların seçim sonuçlarını etkilemesi söz konusu olmayacağına göre bu son iki sebep iptal gerekçesi değildir.

 

YSK’nın emsal kararları

Seçimlerin iptali taleplerinde önemli bir ölçü şudur: Daha önce İlçe ve İl Seçim kurullarınca karara bağlanarak kesinleşmiş olan işlemler yüzünden artık seçim iptal edilmez.

Bu konuda Yüksek Seçim Kurulu 2014 yılında Iğdır seçimlerinin iptali talebini reddetti.

YSK’nin  11 Mart 2019’da yani son mahalli seçimlere giderken verdiği karar çok açıktır: Karar, seçim takvimini anlatıyor, zamanında kesinleşmiş işlemlere artık itiraz yapılamayacağını belirtiyor. Seçmen kütüklerinde “oy kullanamaz” kaydı bulunmayan her seçmenin oy kullanabileceğini belirtiyor. (Karar no. 1456)

Sandık kurulları ve başkanları hakkında da o zaman itiraz edilmeliydi, artık bu konular iptal sebebi olmaz.

İmza ve diğer şartları tamam fakat mühürlenmesi unutulmuş birleştirme tutanağı gibi belgelere de zamanında itiraz etmek lazımdı, artık kesinleşmiştir.

YSK zaten referandumda mühürsüz zarflar içindeki mühürlü ve filigranlı pusulaları geçerli saymıştı. Bu defa da geçerli olmalı.

Zaten AK Parti’nin başvurusunda “KHK’lılar, FETÖ’cülerin yakınları” gibi hukuki anlamı olmayan, siyasi ifadeler yer alıyor.

 

İptal sebepleri

Şunlar oy kullanamaz: Er, onbaşı ve kıta çavuşları, askeri öğrenciler. Bunların karşısına ‘oy kullanamaz’ diye yazılır zaten.

Seçmen olarak kütüklere yazılamayacak olanlar ise şunlardır: Kısıtlılar, yani zihinsel özürlülük gibi sebeplerle hukuki işlem yapmaya ehliyetlerinin olmadığı tıbben tespit edilmiş ve mahkemece karar verilmiş olanlar…

Kesinleşmiş mahkûmiyet sebebiyle kamu hizmetinden yasaklı olanlar…

Herhangi bir şekilde bunlar seçmen kütüğüne yazılmış ve de oy kullanmış (kullandırılmış) iseler ne olacak?

Bu şekilde kullanılmış oyların miktarını teker teker tespit edip belgelendirmek lazım; bir de oy miktarının seçim sonuçlarını etkileyecek büyüklükte olması lazım. Öyle bir durumda, önceki bütün işlemler kesinleşmiş olsa bile seçimlerin yenilenmesine karar verilir tabii.

Ben AK Parti’nin 45 sayfalık dilekçesinde bu çapta belgelenmiş ihlaller görmedim, araştırmalarda çıkar mı? Bakıp göreceğiz.

 

Hukuk ve dış politika

Türkiye’nin hukuk imajının daha fazla sarsılmaması lazım; YSK’nın kararı dünyadaki saygın hukuk çevrelerini de ikna edecek bir “hukuka uygunluk” kalitesinde olmalıdır. Türk dostu Avrupa Konseyi Başkanı Thorbjørn Jagland’ın YSK Başkanı Sadi Güven’e yazdığı mektup önemlidir. Seçilmiş insanlara KHK’lı diye mazbata vermemenin “Türkiye’nin hukuki standartlarına dair soru işaretlerini arttırdığını” yazıyordu.

Jagland’ın öyle demesi ne yazar?

Çok şey yazacağını görmek için AK Parti’nin reform döneminde, 2004 yılında Anayasa’nın 90. Maddesine eklediği hükmü hatırlamak lazım: Uluslararası hukuk yerli hukuktan üstündür!

İhracatımızın ve yabancı sermaye yatırımlarının, teknoloji transferlerinin, akademik girdilerimizin çok büyük oranda Batı’dan geldiğini de hatırlamak lazım.

Bir de Trabzon mebusu şehit Ali Şükrü Bey’in, Lozan görüşmelerinde Meclis’te söylediği şu sözü hatırlamak lazım: “Türkiye Rusya karşısında yalnız kalmamalı!”

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 19:53
Adalet önemli değil!Aman imajımız bozulmasın.Ne olduysa oldu bu seçim şaibeli de olsa bitti geçti.Önemli olan bu!Şimdi bunu kurcalamak olur mu?El alem ne der sonra?Yüzde on kadarı zaten sayıldı ne oldu ki?Fark anca yarıya indi!Bırakın bu işleri oturun yerinize.Erdoğana bir darbe vuruldu ya!Gerisi ne ki?Haydi artık boşverin hayırlı olsun vatana millete!..
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 19:50
Secimi iptal etmekten baska careleri yoktur. Istanbul'da 25 yildir yapilan yolsuzluklar ortaya cikacak cunku. YSK, AK Parti'nin organidir. Zaten hukuksuzluk batagina iyice batmislar, rezil olmak umurlarinda degil.
İskender 19 Nisan 2019 19:44
Tarafsız oluşunuz ve geerçek bir hukuk insanı olmanız yazdığınız yazıları daha inandırıcı kılmaktadır. Sizi takdir ediyor ve hemşehriniz olarak sizinle gurur duyuyorum. Keşke herkes sizin kadar dürüst ve hukuktan yana olabilse. Gerçek bir yurtsever olduğunuzu her fırsatta görebiliyoruz. Kaleminize ve yüreğinize sağlık.
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 16:53
Sayın abicim merak etmeyin seçim iptal olmaz. içiniz ferah olsun.
Zeynel Çelikbilek 19 Nisan 2019 16:25
Taha Bey, KARAR Görüşler'de ki yazınızda, ''Onun fiilen öğrencisi olmadım. Ama idolüm olduğu için kitaplarını sınava hazırlanan öğrencisi gibi okudum.'' Ali Fuat Başgil Hoca rahmete intikal ettiğinde; annem, 'man of the people' yeni hamile kalmıştı. Doğum tarihim: 01/13/1968 ''Hukuk'' konusunda merhum benim de kitapları üzerinden hocamdır. Bugünkü yazınızı, sondan 2. paragrafı merhum Hoca'nın 'hukuk' hassasiyeti ile zat-ı âlinizin hassasiyeti arasında esaslı bir fark var. Şehit hemşehrim Ali Şükrü Bey; bugün yaşasaydı; Türkiye, ABD ve Batı karş
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 13:03
Bitti artık millet kararını verdi saygı duyacaz başka yolu yok
Hersoy 19 Nisan 2019 12:37
Ayni ysk aday olabilir dedigi kisiler seçilince bunkar khk’li diye mazbata vermedi, bunu nereye koyacagiz?
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 17:09
1
Bunu da vicdanlara koyacaz....
İmamoğlu toplumda Ecevit'in değil Demirel'in karşılığıdır. CHP seçim kazanmak için çareyi Demirel tipinde aramıştır. Bu Milli Görüş hareketinin Erdoğan ile ulaştığı gerçek bir zaferdir.
Taha Bey, tartınız yanlış tartıyor. Bunu ne siz anlıyorsunuz ne de sizi tasdik eden okurlarınız anlıyor.
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 10:27
Taha abi; Ali Şükrü beyi "şehit" olarak anmanızdan dolayı minnettraım gerçekten bir şehittir.(RH)
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 10:14
Seçim yenilenmeyecek; AKP buna cesaret edemez,ama trollere ateşini, gazını almak için itiraz ediyorlarmış gibi yapıyorlar, süreyi uzatıp secmenlerini alistiriyorlar o kadar.
GİRESİNLİ 19 Nisan 2019 09:50
AKP nin aklı başında herkesçe öncelerden beri uyarageldiği sebeplerden İstanbul u kayıp etti.Kulak tıkadıkları bu uyarılara şimdi eğilip ders alacaklarına , eğer saçma sapan sebeplerle mızmızlanmaya devam ederlerse itibar ve geleceğe ait güvenirliliklerini de kayıp ederler.Değişik saiklerle hukuka rağmen bir katakulle yaparlarsa ülkenin dünyadaki imajına BEKA mıza o zaman sabotaj yapmış olurlar.
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 09:40
Dışarıdan ne zaman seçim prosedürü ile ilgili hafif bir uyarı gelse malum medya filandan küstah tehdit manşeti çekiyor, muhalefeti de onların işbirlikçisi olmakla suçluyor. 90. madde kimsenin umurunda değil.
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 09:29
Taha bey nedense 40 yıl öncesi şartlar içinde yaşadığımız varsayımı ile yaşayıp düşünüyoruz.Bu gün,devlet,ülke,toplum olarak karar ve işlerimiz,siyaset, ekonomik,hukuk,askeri etki doğuran nitelikte bir dünyada yaşıyoruz.Halkın harcama kapasite ve yeteneği % 65'i yabancı elinde olan finans,bankacılık sektörü ve sabit yatırımcıyı etkiler.Alacağı 576 milyar dolar.RTE'ın kendine eksene alan siyasal,askeri,ekonomik tavır ve kaprislerine tahammülün sınırı var. Ya içeride durum ne! Yenilenen Seçim bu harici aktör ve faktörleri nasıl etkiler, ve bize d
Adaletperver Biri 19 Nisan 2019 09:24
Acaba Şehid-i Vatan Ali Şükrü Bey mezarında sizin hakkınızda ne düşünüyordur? Çok merak ediyorum. Hayatımda sizin yaşadığınız savrulmayı yaşayan pek az adam gördüm. Herhalde yaşımın küçük olmasından...
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 14:42
1
Belki büyüyünce öğrenirsin. Ben Taha Beyi 1978'den beri okuyorum. Çizgisi hiç değişmedi. Hep adalet ve hukukun üstünlüğü dedi. Kendileri savrulanlar onun savrulduğunu sanmıştır.
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 09:22
Akp, Ankara İstanbul Antalya Adana ve Mersin i Kürt seçmenle kaybetmenin öcünü khk lı diye anayasal bir hakkı gasp ederek hdp den almaya çalıştı.
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 08:24
Khk lı diye mazbatası verilmeyen Van ın Tuşba ilçesinde seçilen eşbaşkanın konuşma videosunu dinlemenizi tavsiye ederim.
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 10:08
2
HDPnin ideolojisine kesinlikle karşıyım; kendilerini silahlı eylemcilerden ayırmakta başarısız oldular fakat bu konuda onlara yardımcı olmak devletimizin de görevi. Hukuk içinde politika yapma imkanı verilmezse hukuksuzluğa meyilleri artar. Devlet izin vermeli, yasalara aykırı bir eylemde bulunulduğunda cezası verilmeli. Peşin hüküm olmaz.
Murat 19 Nisan 2019 10:36
10
Adam ne konuşursa konuşsun. Konuştuklarında suç unsuru varsa Türkiye Cumhuriyeti Mahkemelerinde yargılanır, konuştukları suç ise ceza alır ve cezası kesinleşirse zaten belediye başkanlığı düşer ve cezasını da çeker. Ama yargılamadan bir gece çıkan KHK larla insanları herşeyden azat etmek için, KHK yeterlidir derseniz, mahkemelere de hukuka da gerek kalmaz. Adalet devletin temeli olduğu gibi hepimize de lazımdır.
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 10:52
6
O videoda seçimi kazanan öğrencisi ,seçimi kazanmadığı halde görevini çalan öğretmenine,bana silgi bile calmamayi öğreten siz şimdi baskanligimi çalıyorsunuz diye doktora tezi niteliğinde ders veriyordu,tüylerim diken diken olmuştu.bııırrrrr.!!!!!
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 06:09
İptal olur mu? Cevabını bilen biliyor. Ama şu bayram tatili 9 güne çıktı ya... Huylandım şimdi...
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 06:05
Biz maalesef bırakın şu devlet bu devlet veya dünya ne der demeyi adaleti ve bizatihi hakkın kendisini en zayıfından tutun en güçlü olanına müslümanın dan tutun yahudisine dinsizinden tutun ateşperestine hiçbir kimsenin etnik kimliğine bakmadan onların haklarını koruyan bir yönetim şuuruna millet olarak vakıf olmalı dünyada örnek bir devlet olma özelliğini tekrar kazanmalıyz bu her ne kadar yasalarda yazılı olsada gönüllerde yazılmalıdır Rusya ya karşı muhakkak alternatifli olmalı terazilemeliyiz
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 04:17
Devir degisti. AKP kendi Sabih Kanadoglu'larini cikartiyor artik. Yaziklar olsun.
Kadir Mısıroğlu her an hakkın rahmetine kavuşabilir. Çok merak ettiğim şey cenazede imamın helallik alacağı esnada kimler hakkını helal edip, KadirMısırlıoğlu'nun günahlarına ortak olup, Atatürk'e bende düşmanım diyecek?.. .İlber Ortaylı
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 09:49
6
Ben gideceğim cenazesine, "Mustafa Kemal'le zerre muhabbeti olan cenazeme gelmesin" demişti ya. Hakkımı tabi ki helal etmeyeceğim.
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 10:29
3
Derdiniz bumu? Milletin derdi işsizlik, iflaslar vs. Sizinki birünin ölümünü gözlemek ve cenazesindeki magazüni merak etmek nasıl bi vizyon?
Celali 19 Nisan 2019 17:23
4
Hayret ediyorum size. Herkez sizin gibi düşünmek zorundamı? Adam vesikalarla konuşuyor. Sizde vesikalarla konuşun. Yalan söylüyorsa ortaya çıkarın yalanını. Ama çamur atmayın. Sizin helallik verip vermemeniz önemli değil. Önemli olan Cenab-ı Hakk'ın onun hakkında vereceği karardır.
Karar Okuru 19 Nisan 2019 03:11
Iptal edilse ve sonra baskasi sectirilse dahi milletin gozunde Imamoglu kazanmistir, Istanbul'un baskanidir.
Has Parti 19 Nisan 2019 02:53
Akparti bir hafta önce patates soğan partisi idi, bu hafta çay simit partisi oldu bakalım haftaya ne olacak. Bir lider partisini bu halde görünce acaba üzülür mü?
musto 19 Nisan 2019 01:47
3 Bavul yüzlerce kamera önünde YSK ya itiraz ettiler millete bakın ne hileler döndü. 90 yıllarda iki milyarlık bir ihale aldım bitirip teslim ettim teftişini verdim teminatımı aldım iş güzar bir müfettiş 1yıl sonra tekrar inceleme onlarca klasör evrak ihale bedeli kadar cezalar mahkeme dilekcelere baktı adam 2milyarlık iş almış 2milyar bordro ödemiş vecibelerini fazlasıyla yerine getirmiş daha ne istiyorsun temyiz yolu kapalı masrafları SSK ödesin.Hukuk eğer varsa bavulları taşıyan ajan tiplilerin koltuğuna verir gönderir.
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 18:24
0
Burda ihalecilere ihtiyaç yok
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 22:30
0
Bavulda kendi kirli çamaşırları vardı bu taşıyıcıların. Seçimler öncesi listelere hangi tür mayınlar döşemiş olduklarını gördü millet.
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 00:57
pişmiş aşa su katılmaz hazımsızlık yapmasın AKP liler krem İmamoğlu seçimleri kazandı 15000 oy farkıyla kazandı hazımsızlık yapmasınlar gitsinler bir soda isimler kendilerine gelsinler.
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 00:56
Konforun yolu adaletten, hukuktan geçiyor. Madem hukuktan vazgeçtik artık Rusya ve Çin'den ne gelirse onunla idare edeceğiz. ''Tanrının değirmeni yavaştır ama kusursuz öğütür''
Ali baba 19 Nisan 2019 00:49
Turkiyede anayasanin 90 ninci maddesi ,tersinden okunup uygulanir, Avrupa birligi Anayasa maddelerin uyumlu hale gelmesini degil, uygulamaya bakacagiz derken haksizda degiller, biz geri zekali tûrkler yasa maddelerin yaziliśina , Akilli avrupalilar,yasalarin uygulaniś biçimine bakiyorlar, kisaca sahtekar bir milletiz
musto 19 Nisan 2019 00:36
Adamlar seçimi çantada keklik görüyorlardı kaybedince şaşırdılar delilsiz belgesiz kesin bir şey olmuştur. evet bir şey oldu siz şişmanladınız halk zayıfladı her yerinizi her birinizi kibir kapladı şapkamızı koysak kazanırız tavrınız artık insanlarda antipati yapıyor.
yeni parti 19 Nisan 2019 00:06
Mazbatasını alarak resmen göreve başlayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Atatürk Havalimanı'nda karşıladı. İmamoğlu göreve başladıktan sonra ilk kez Erdoğan'la bir araya gelmiş oldu. işte imam oglu kibarlıgı ve farkı devlet adamı imam oglu
KARAR OKURU 19 Nisan 2019 18:22
0
Acaba gerçekten öyle mi. Kandırıldığını söyleyenler hala kandırılıyorlar. Birazda başkaları kandırsın ne güzel. Hayırlı işler
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN