Back To Top
Kurallar, kurumlar

Kurallar, kurumlar

 - Son Güncelleme: 04.08.2019 Pazar 08:48
- A +

Belediyelerde yakınlarını kayırma (nepotizm), israf ve yolsuzluk olayları yeniden gündeme geldi. Bir ülkede “kurallar ve kurumlar” zayıf ama siyasi olsun, idari veya iktisadi olsun “güç” çok etkiliyse bu kötü eğilimler çok yaygın oluyor.

Gelişmekte olan ülkelerde “kurallar ve kurumlar” zayıf olduğu için bu eğilimler de yaygındır. Bu son derece ciddi problemin kayırmacılık ve yolsuzluk yönünü ayrıca yazacağım. Bugün, aynı problemin ‘iyi yönetim’ tarafını yazmak istiyorum.

Ne demek bu?

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) ifadesiyle, “kurallar ve kurumlar zayıfsa ekonomik verimlilik düşük oluyor” demek…

Kişisel değil, kurumsal yönetim…

Hem yöneticilerin liyakatli olması hem kurumlarını kurallarla yönetmesi…

 

THY’NİN YÜKSELİŞ DÖNEMİ

Bugünlerde Hamdi Topçu’nun “Yerel’den Global’e, THY’nin Yükseliş Dönemi” adlı kitabını bitirdim. Topçu döneminde THY’nin büyük bir başarı ile “küresel rekabet gücü” kazandığı biliniyor. Kitabı okurken hangi ‘ilkeler’in uygulanmasıyla bu başarının sağlandığını anlamaya çalıştım.

Topçu şunları yazıyor:

“Global ölçekte bir oyuncu olabilmemiz için kurumsallık seviyemizi, insan gücü niteliğimizi ve verimliliğimizi artırmamız gerekiyordu. Kurumsallık ve etkin yönetim olmadan vizyonumuzu hayata geçirmek zordu…”

THY’nin iç yönetiminde bürokrasiyi azaltıp prosedürleri yeniden düzenliyor ve…

“Artık yöneticinin keyfiliği bitmişti. Herkes kendisi için öngörülen zamanda evrakı inceleyip sonuçlandırmak zorundaydı. Sistem de kayda alınıyordu. Bu çapta bir şirket kişilerin talimatıyla yönetilemezdi Hep söylediğim bir şey vardı: Biz bu şirketi kurallarla yönetiyoruz…” (Sf.124)

Evet, “kurallarla yönetim” ilkesi…

Bu çapta bir şirket nasıl kişilerin talimatıyla yönetilemezse, insan tarihinde devletlerin hükümdar fermanlarıyla yönetilme aşamasından, kanun, anayasa, bağımsız yargı, denetim ve denge, kuvvetler ayrılığı gibi hukukun ileri aşamalarına neden yöneldiğini hatırlamak gerekir.

 

AHBAPLAR VE KURALLAR

Tabii ki kurumların yönetimi otomatik pilota bağlanamaz. “Kurallar” ne kadar gerekli ise insan kalitesi de o kadar gerekli… Bu açıdan, gelişmekte olan ülkelerde yaygın olan “akrabam, yakinim, bizden” kültürü büyük bir sorundur.

Bu tür ülkelerde ekonomi “ahbap çavuş kapitalizmi”dir!

Halbuki modern yönetim kültürü “liyakat”i esas alır. Ekonomi de “kurallara dayalı piyasa ekonomisi”dir.

Ahbaplar, dostlar elbette önemli ama kamu yönetiminde “kurallar” her şeyden önemli olmalı.

Hamdi Topçu “liyakat her şeyin üstünde tutulmalı” diyerek şöyle yazıyor:

“İşe almalarda insan kaynaklarında çok iyi bir alt yapı hazırlamıştık. Uzman sınavını bilgisayar yapıyor, çıktısı anında alınıyordu. Hostes alımları kararı bir güne inmişti. Ayrıca herkesten yetkisini tam kullanmasını istiyordum…” (Sf. 125)

Bu açıdan “ihaleler” kimlere, nasıl verilmeli?!

THY’nin bu 12 yıllık döneminde hiçbir ihalede haksızlık yapılmadı. Hiçbir bakan veya siyasi kişilik ihalelerimize referans olmadı, olamazdı. Hiçbir ihaleden tek bir kurşun kalem alınmadı bağış yaptırılmadı…”

Topçu bu şekilde “Boeing tarihinde görülmemiş indirim”le THY’ye uçaklar alındığını yazıyor. (Sf. 85)

 

ÜLKELERİN PERFORMANSI

Topçu’nun kitabında eleştiriler de var. Bilgi çağında “yazılım”ın petrol kadar değerli olduğunu belirtiyor, THY’yi bir “süper bilgisayar” ve “yazılım üssü” haline getirme projesini anlatıyor, “THY’den ayrıldıktan sonra maalesef bu hayati proje sahipsiz kaldı, yürütülemedi” diyerek üzüntüsünü belirtiyor. (Sf. 215-228)

Türkiye’ye beyin göçü yaşanırken, son beş yılda tersine, dışarıya beyin göçü olmasından yakınıyor. (Sf.219)

Yeni havalimanına eleştirileri var. (Sf. 245)

THY’yi dünya markası haline Topçu’nun kitabındaki bu somut verilerden, genel bir prensibe geçelim… Dünya Ekonomi Forumu, ülkelerin performansını ölçerken şu “kurumsal” verilere baktığını belirtiyor:

“Güvenlik, mülkiyet hakları, sosyal sermaye, denetim ve denge, şeffaflık ve etik kuralları, kamu sektörü performansı ve kurumsal yönetim.” (WEF, Competitiveness Report 2018)

Artık siyasete çok alışkın olduğumuz ideoloji ve particilik gözlüğünden başka bu açılardan da bakmanın zamanı gelmedi mi?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 21:25
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Doğu illerinde birinde yaşıyorum.Elektrik-Elektronik Mühendisiyim. Geçen günlerde bizim bölge elektrik işletme şirketinin mühendis alımı için yazılı sınav yapıldı. Yazılıya yaklaşık iki yüz kişi kadar katıldık. Mülakata ise 27 kişi katıldık. Yüreğimi yakan taraf sınıf arkadaşım ne sınava ne de mülakata girmeyip işe alınmasıdır. Şimdi ise feryadımı önce Rabbim'e sonra ise bütün vicdan sahibi insanlara iletmek istiyorum. Ey Rabbim sana havale... Vallahi bu söylediklerim doğrudur.
cumhur 04 Ağustos 2019 21:12
Anayasanın on sekiz maddesi yenilendi ve uygulanmaya başladı.Hani ülkemiz uçacaktı!Değişen maddelerin sonucunda neler yapıldı hangi yollar izleniyor bunu iyi tespit etmeli ve nelere hizmet ettiği anlaşılmalıdır.ülkemize kazandırdıkları ve kaybettirdikleri neler hala anlamayanlara söyleyecek sözümüz yok!
Mehmet 04 Ağustos 2019 20:15
Kurumlar ilişkilere göre haraket ediyor.Diyanette dayin varsa sınavsız merkeze alınırsın,meb da sendikalı isen müdür olursun,zenginsen ozel okulda okunan liyakatsiz çocuğunun mülakatta gariban odtü öğrencisini sollar vs.
medeniyet 04 Ağustos 2019 19:24
Kurumsal ve kuralli yonetim bir gelismislik gostergesidir, medeniyettir. Medeniyetimiz lafini agizlarindan dusurmeyenler ulkede ne kurum ne de kural biraktilar. Keyfi bir yonetim kurdular. Medeniyetimizi kume dusurduler...
Davut 04 Ağustos 2019 22:38
0
Ne küme düşmesi, resmen dibe çakıldık.Pisa sınavlarına göre 57 ülke arasında 51. sırada, uluslararası hukuk endeksin de 101.sırada, dünya ekonomisinde 15.siradaydik şimdi 21.sıradayız.Hersey de bir geriye gidiş söz konusu.Hayaller Paris gerçekler Dakka...
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 23:01
8
İşkembeden atma. Hagi kurum yok edildi. Kurumlardaki mikroplar temizlendi. Rahatsızlığın ondan mı?
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 09:47
0
Kurumlar sadece kabuk haline getirildi içi boşaltıldı. Görevini yapamaz ve tek kişinin ağzına bakar hale getirildi. Bu ise adı ve binası kalsa bile aslında o kurumların yok edilmesi manasına gelir.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 19:04
Türkiyede demokrasiyi, PKK ve Fetö terör örgütlerine özgürlük sananlar var. Bu yüzden milleti de demokrasiden ikarah ettiriyorlar. Beyler en iyi demokrasiler, terör örgütlerini en iyi yok eden demokrasilerdir. Batı öyle yapıyor. Bizde kendini Batıcı sanan eblehler tersine uğraşıyor...
Müzmin Tarihçi 04 Ağustos 2019 22:42
1
Sen ne demokrasiyi, ne batıyı ne de bu ülkeyi biliyorsun kardeş.Muhtemelen bir dış güçler yalanına inanmış gidiyorsun...
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 00:06
0
22.42, Deme ya. Oradan öyle mi gözüküyor...
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 18:30
Anadolu’da küçük bir ilde yaşıyorum , Torpile bir çok zengin çocuğunun belediyeye girdiğini görüp şaşıyorum. Hani bunlar(Ak Parti) kul Hakkı bilirdi, Bu işler nasıl böyle rahat yapılabiliyor, yazıklar olsun ,yazıklar olsun, Utanın , Allahtan korkun
Mehmet 04 Ağustos 2019 20:19
0
Kardeş adam marasin ilçesinde diyanetteki baldizini merkeze sadece dilekçe ile yerleştiriyor.Muftuluk güzel yerleri mbst ye açmıyor ve sonra torpille yerleştiriyor.Hani biz bu işler bitsin diye oy vermiştik.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 22:43
0
Zengin çocuğu neden belediyeye girmiş. Fakir olmak için mi?
İbrahim Erdoğan 04 Ağustos 2019 15:35
Kurallar da neymiş!.. O düşünce eskidi... "Devlet bir şirket gibi yönetilebilmeli" denilip, anayasamız da bu yönde değiştirilmekle yolumuzu seçmedikmi?.. Abesle iştigâl etmeyelim lutfen!....
musto 04 Ağustos 2019 15:22
Yanarımda yanarım iik iki dönem bunlara oy verdim ve binlerce kişininde oy vermesine sebeb olduğuma yanarım bu dünyamızı berbat ettiler inşallah öbür dünyamızı'da berbat etmezler.Meğer kuzu kuzu hukuğa ve liyakata uymaları Ahmet Necdet Sezerin gidişine kadarmış.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 14:38
İsveç’te seçimlerde sosyal demokratların Başbakan adayı kadın devletin verdiği ve işi ile ilgili kullanacağı kredi kartı ile kendine çikolata almış. Medya bunu ortaya çıkarınca istifa etmek zorunda kaldı. Bir çikolata ile devlet batmıyor ama ortada ahlaki bir sorun var. AKP’nin yaptığı ilk iş medyayı, hukuku, emniyeti, askeri kontrol altına alarak istediği gibi at oynatmanın ortamını yarattı. İşte iki farklı devlet anlayışı.
garip 04 Ağustos 2019 14:35
Kurumsallaşmak zor mu?Açıkları kapatacaksın adil hukuku güçlendireceksin.Bunları yaparken hızlı olacaksın.Kontrolunu yapcaksın.Üzmeden,bozmadan .kırıp dökmeden yapacaksın.Önlemlerini alacaksın.Baypas yapan doktorlarımız gibi.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 14:22
Biraz abartılıda olsa oturmuş devletin ne olduğu konusunda fikir ver açısından, İngiltere’de yeni bir parti başa geçince bir tek Başbakan’ın kalem müdürü değişir derler.
Davut 04 Ağustos 2019 13:45
Taha bey, kamuda hiçbir görev kayıtsız şartsız iki dönemden (4+4veya5+5) fazla olmamalı.Bu muhtarlıktan c.bsk.gorevine kadar böyle. Hatta bir öğretmen olarak söylüyorum; okul müdürlüğü de dahil buna.Zaten bizim milletimiz sisteme değil kisilere meyyal.Dikkat edin bir muhtarı bile değiştirme konusunda isteksiz. Adam muhtar oluyor ve 30 yıl muhtarlık yapıyor. Bu ne hizmet sevdası ne muhabbetmis arkadaş? Bu en tepeye kadar böyle gidiyor. Eğer kişileri değil sistemi esas alırsak belki umut var yoksa; game over. ..
Reisçi Tuncay 04 Ağustos 2019 18:29
9
İngilizlerin de kafası çalışmıyor sanki onlarda hiç game over olmuyor 50 yıldır başta hep aynı kraliçe.... başarılı olan devam etsin. Yazısına yorum yazdığın Taha Akyol Bey belki de 50 yıldır yazıyor. Senin derdin başka Reise nasıl vururuz. Milletin Reisi başarılıdır. Ölene kadar Reis olarak kalacak inşallah.
Davut 04 Ağustos 2019 22:42
0
Reisci bey, "bütün anlatilanlar; iyidir güzeldir hostur hoş; doluya dolu, boşa boştur boş".
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 23:04
0
Seçim kazanayan muhalefet kazana yasak getirmek istiyor. Buna demokrasi adına demokrasiyi iğfal etmek denir.
Kurallar ve kurumlara; aynelyakin insanımızın inanması şart.Ülke ve millet için. Değilse; a- merkezi yetki sayısız şekilde güç ve çıkar odaklarına bölünüyor. b-Merkezcil kuvvet ve organize oluşmayınca kalkınma da olmuyor.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 13:04
Günümüzdeki, yasama ile idarenin arasını açan sisteme, en yüksek perdeden itiraz, yasama elemanlarından geliyor. Şikayet ettikleri de, yasamanın denetim yetkisizliği ya da Cumhurbaşkanının, kendini yasama yerine koyarak, habire kararname çıkartması, değil. Şikayet nedeni, bakanlara ulaşamamaları. Eeee bakanlara ulaşamazlarsa nasıl iş takip edecekler ? Bu işin tadı kaçtı artık. Vekil olmak için harcadıkları parayı bile karşılamıyor, maaşları. Önümüzdeki seçimlerin sorunu, aday bulmak olacak, gibi.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 12:49
Yazılarından muthiş keyif alıyor ve bilgileniyorum.
Reisçi Tuncay 04 Ağustos 2019 12:39
Birincisi acı gerçekler var bir de Thy gibi bize mutluluk veren başarı öyküleri. Demek ki Thy örneğinden yola çıkarsak ülkemizde de üste çıkma refah devleti olma potansiyeli var ancak bu potansiyeli akparti iktidarı kullanamadı. Bu yazıdan benim anladığım budur. Akpartiye bu potansiyeli fetö ve TÜSİAD kullandırtmadı. Her türlü gelişmeye bu merkezler CHP yi de yanlarına alarak engel oldu. Reisi en yakınındaki arkadaşları da yalnız bıraktı. Reis bu ülkenin gördüğü en vefalı liderdir. Refah devleti olabilmemiz için elinden geleni yapıyor. THY onun döneminde sıçrama yaptı. Savunma şirketleri aynı.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 14:12
0
12:39 on yedi yıl iktidar ol, devletin bütün organlarını eline geçir, her istediğin kanunu, kararnameyi çıkar ama üretime değil tüketime odaklan, olmayınca da suçu başkalarına at.
Rıfkı 04 Ağustos 2019 15:11
0
Sen “Davut” isimli öğretmenin yorumunu oku bence. Belki biraz rasyonel düşünme yeti ve becerin gelişir. Adam “kanun” diyor, “sistem” diyor sen çıkmış ağa diyorsun reis diyorsun. Yazarın yazdıklarını da anlamamışsın.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 12:26
Sayın yazar en ufak bir kuruma gidin bakın yönetim kademesinde o kurumun genellikle en başarısız en liyakatsiz ama en torpillisi ve ego tavan olanı görürsünüz . İnsan bunları gördükçe Allahım sen bize yardım et diyor . Çünkü gidiş iyi değil
Menderes YILDIRIM 04 Ağustos 2019 11:50
Taha Bey; Dünyanın neresine giderseniz gidin, İNSAN + PARA = MENFAAT vardır. Sadece kimi Gram, Kimi Kilo, Maalesef kimileri de Tonla Menfaat yapıyorlar. CHP nin 1989 - 1994 te belediyelerde yaptıkları tüm yanlışları toplayalım, AKP nin sadece bir belediyesinde 1 günde yapılan MENFAATE eşittir diyorum. Tayyip Bey, Tepede kalabilmek için, 100 Yıllık T. C. Kurumlarını ve Kurallarını yerle bir etmiş, LİYAKAT ve ADALET kuralları dışında, AKP lilere SUS PAYI olarak vermekten kaçınmamıştır. Taha Bey İşte 2002 deki ESERİNİZ, GURUR Duyun. Saygılarımla
ÖTÜKENLİKURT 04 Ağustos 2019 11:47
Singapurlu alim Kishore Mahbubani diyor ki, biz kalkınma ataklarını yaparken, batılıların liyakat sistemini çok zor benimsedik. Çünkü bizde akrabalık aile klsn bağlılıkları çok güçlüdür. Asyalıların Kafası Çalışır mı adlı harika eserinde, Asya Kaplanlarının mucizesinde liyakatı esas almanın çok önemli oldugunu anlatiyor! Keza istişare, denge ve denetim, bilimsel yönetim kalkınmanın olmazsa olmazları.Sayın Topçu 'nun kitabını en kisa zananda alıp okuyacağım..
mehmet t. 04 Ağustos 2019 11:47
kamu kurumlarında görevde yükselme sınavlarında,mülakat kesinlikle kaldırılmalıdır.Liyakat değil,eş, dost,yakın,partizanlık öne çıkmaktadır.
Menderes YILDIRIM 04 Ağustos 2019 11:28
Taha Bey; Kurallar ve Kurumlar .. demişsiniz ya. Hatırlayınız Sizler, AKP gelmeden önce elinize aldığınız SİYAH YAĞLI BOYA ile eskilerin üzerini SİYAHA BOYAYIP, gelecek olan AKP' ye zemin hazırladığınızı ne çabuk unuttunuz. Şimdi çıkmış Kurallar ve Kurumlar diyorsunuz. Cumhuriyetin kurulduğu tarihten AKP nin geldiği 2002 yılına kadar Kurumların ve Kuralların uygulanmadığı bir dönemi gösterebilir misiniz? AKP gelsin siz diye eski yazılarınız da, T. C. Yönetici değil de Diyanete MÜSLÜMAN Başkan Seçiyorsunuz gibi yazılar yazardınız. Saygılarımla
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 11:18
Çok yakın zamanda THY'de bir cemaatin üssü olur, belki de olmuştur. O eski AKP yok. Cemaatler ne derse o. Maalesef... Sanıyorlar ki cemaat oyları onları iktidarda tutuyor. Yanıldıklarını yakında görecekler. 5000 oy alıyorsa bu cemaatlerden, 500000 oy kaybettiriyor liyakatsizlik, ekonomik kayıp da cabası.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 11:14
Erdoğan varsa demokrasi yok, liyakat kaygısı yok, hukukun üstünlüğü yok, kuvvetler ayrılığı yok. Dolayısıyla iç barış yok, refah yok.
Sayin Akyol AKP-MHP'nin artık bu nasihatlerden hisse almadığını maalesef görüyoruz. Öyleyse ne yapmali? Muhalefet cephesi birleşmeli ve yapmalı bu işi. Sizin bütün bu görüşlerinizi benimseyen ve Türkiye 'nin bugünkü halini beğenmeyenler muhalefet çatısı altında birleşip bir "demokratik manifesto" yayımlayarak işe başlamalı. Demokrasiyi, hak ve özgürlükleri ve iyi yönetimi getirecek anayasal ve yasal düzenlemeleri yapmak üzere yola çıkıp erken seçim istesinler. İktidari alip bunlari yaptıktan (kurumsallaştiktan) sonra tekrar seçime gidilir ve tekrar kendi partilerine dönebilirler.
Devlet isleri ne yazik ki posta koyarak,yukaridan bakarak,ic kamu oyuna palavra mesajlar vererek yürümüyor.Ama gelin görün ki korku daglari bürümüs oldugundan,hic kimseden ses seda cikmiyor.Türkiye'de hep birlikte "Kuzularin sessizligini'yasiyoruz. Burasi,vasatin iktidar oldugu ülke,sadece laf üretiyotuz,yazik oldu,daha da yazik olacak bu ülkeye sonucta..
Mustafa N. 04 Ağustos 2019 10:43
Bir kaç yıl önce, Erdoğan Almanya'daki göçmenlerle ilgili sorular sordu, kurumun adını tam hatırlamıyorum Alman Göçmen İdaresi gibi bir kurumun başkanı yanıt verdi. Erdoğan o benim muhatabım değil, muhatabım Merkel yanıtlasın dedi. Ülke, tek adamın oy kaygısıyla her yere laf yetiştirdiği yer değil ki, tabi ki kurumlar olmalı.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 09:52
En az kurum ve kural kadar önemli, belki daha da önemli bir kavram yok oldu, ahlak. Bunlarla güya memlekete din geldi ama ahlak uçtu gitti. Bunların dini cep doldurma dini, peygamberi de belli.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 09:15
17-18 yil cok kotu kullanildi. Ozellestirme ve yap-isletle gecmis ve gelecegin birikimleri yendi bitirildi. Kurumlar tarumar edildi, zaten yeterli olmayan liyakat sistemi yerlerde surunuyor. Maneviyat maddiyat cevrildi, muhafazakar yapi ruhsuz ve hissiz hale getirildi. Adalet, insan hak ve hurriyetleri, insan sevgisi ve hosgoru en aza indi. Millete bidon kafa denmiyor ama tam bidon kafa muamelesi yapiliyor.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 10:14
27
9.15, Onyedi yılda kırk yıllık terör örgütü PKK bitirldi. ABD nin aleni desteğine rağmen ayakta duramıyor. Kırk yıllık Fetö ihanet şebekesi çökertildi. Yine ABD trafından koruma altına alındı. Bunlardan rahatsızlık duyanlar AKP'ye hücum ediyor.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 11:41
0
10:14! bir insana kafasız dersin birazcık saçmaladığı zaman. sana söyleyecek söz bulamıyorum. hergün gelen şehit haberleri nedir o zaman? kafan yok anladım ama gözün de mi yok?
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 13:10
1
10.14, bidon kafa muamelesi yapilardan birisi olabilirsin. PKK bitmis degil, kurtlerle ic baris tam saglanmis degil, kurt fobisi halen var. Feto ise baska bir konu, bu konuda su anda korku imparatorlugu ile tek seslilik var, 10-15 yil sonra bu konu daha iyi tartisilabilir diye dusunuyorum.
Menderes YILDIRIM 04 Ağustos 2019 13:13
0
10:14 Yorumcu; 40 Yıllık FETÖ ve PKK Terörünü Bitirdi demişsiniz, Soruyorum, Bebek Katili ile İmralı da + Canileri ile Oslo da Görüşme Emri Verilen Terör Örgütünden mi Bahsediyorsunuz? 23 Haziran Seçimlerinde Bebek Katilinin Kardeşini ŞEREFSİZİ, Bitirdiğiniz Teröristleri TRT ye NEDEN çıkarttınız? FETÖ İhanet Şebekesine "Neden, Ne İstedilerse Verdiniz"? CHP nin Elinde Devlet ve Kurumları yokken bile, CHP TBMM Kürsüsünden FETÖ Terör Örgütü ve Devlette PDY içerisinde derken AKP liler TBMM de Neden Övgüler Düzüyordu? Saygılarımla
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 21:12
0
@ 11.41 @ 13.10 ve @ 13.13, Evet bir müptezel grup var. Hem Fetö hem PKK bitmesin istiyor. Ama maalesef, bu müptezelleri Amerika bile kurtaramadı...
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 09:08
Tevfik Fikret in Hân-ı Yağma şiirinde tasvir ettiklerimettiklerini mevcut siyasi güç uygulamakta ...Halk ise koyun misali peşinden koşmakta ama uçurumdan atlayınca uyanacak lakin kendinde olursa uyanacak .
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 07:46
Ne kural kaldı ne de kurum sadece sembolik..demokrasi zayıflayınca herkes kuralları kendisine göre oluşturur.YSK nın İstanbul seçimleri kararına ses etmeyen hatta destekleyen yandaş medya bu günlerde ülkemizin hukukun güvencesi olan AYM yi topa tutmuşlar...en iyisi anayasa mahkemesini de kapatalım ne gerek var ki?bizim gibi düşünmeyen hain diye atalım içeriye.
Güçlü ülkelerde kurallar ve kurumlar ülke menfaatine göre düzenlenir. Bütün evrensel kurallar, güçlü ülkelerin menfaatine hizmet eder. Hatta sömürge halindeki ülkelerde bile o ülkelerin zararına dahi olsa güçlü ülkelerin işine yarayan şeyler kuraldır. Bütün ülkelerin aydınları, aydın olmak ya da aydın kalmak için güçlü ülkelerin menfaatlerini topluma kural diye kabul ettirmekle meşguldür... Kısacası güçlü ülkelerin menfaatleri, bütün ülkelerin kural ve kurumları şeklinde dizayn edilir.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 04:38
Sabırla en aptal birine anlatır gibi anlatıyor sayın yazar. Ama bilmiyor ki muhatap kötü niyetli. Amaç zaten kurum ve kuralları bertaraf etmek. Niye? Muhayyel sistem icin once tarumar etmek gerek vesselam. Ama bilinmiyor ki tarumar etmek kolay yeniden inşa ise uzun zaman demek. Kötüsü ise yeni sistemde kurum ve kurallar değil şahsi idare hedeflenmiş. Bediuzzaman: zaman şahıs değil kurum ve kurallar zamanıdır diyor. Meseleler cogaldigindan şahıs herşeye yetişemez diyor. Kuran tefsiri bile çeşitli uzmanlardan oluşan bir heyet yapmalı diyor. Hem de 100 sene evvel. Hem de bir hoca bunu diyor.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 09:38
5
Saidi Nursi her şeye tek başına nasıl yetişti?
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 09:41
5
Saidi Nursi de onca risaleyi bilinmeyen kurumlar ve kurallarla yazmış olmasın....
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 12:14
3
Said nursi herşeye Yetiştiği iye birşey de yoktur. Sadece bu cağda bile anlamadığımız demokrasi hukuk özgürlük ve adalet derslerini 100 sene evvel bugünün müstebit seleflerine merdane korkusuzca haykırmıştır. Risale-i nur ise imani ayetlerin tefsiridir. Beğenmediğiniz o hoca bile hep istişare ile hareket etmiştir. Onca risale dediginiz hepsi topu öz olarak 500 sayfadır. Gerisi 500 sayfanın izahlarıdır. Bu arada itirazınız neyedir o da muallakta kalmış.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 12:23
0
9:41 Ülke idaresinden kamudan bahsettiğimizi unutmayın. Şahsi emekler ve eserler kişilerin tercihine kalmıştır. Risalelerin nasıl yazıldığı ilgi alanına girenlerin malumudur. Merakım senin bu cümleciği nasıl kurabildiginedir.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 23:19
1
Saidi Nursi İstanbul'da kaldığı han odasının kapısına: "Her soruya cevap verilir, soru sorulmaz" diye yazıyor. Türkçe'de bu sözün tek manası vardır. "Ben herşeyi bilirim." Kendini bu makamda gören biri için "yüz sene evvel demokrasiyi ön görmüş" vs. Demenin alemi yok. Saidi Nursi Allah kendisinden razı olsun, iman bahsinde topluma faydaları olmuş bir alimdir. Beşerdir, sözlerinin kutsal bir tarafı yoktur. "Bana bir ilham geldi bu mevzuda şöyle düşünmeye başladım" diye anlattıkları ilmi değildir. İlmin kaynakları bellidir.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 02:26
O kadar da değil
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 01:26
Yağma düzeni hüküm sürüyor.Yarattıkları kuralsızlık ülkeyi kasıp kavuruyor.
Muhtefi. . 04 Ağustos 2019 01:16
Cok lafa gerek yok Sn Yazar. AHLAK ve ADALETLİ olalım yeterli, , her işin başı budur. Ahlak ve ADALET yoksa hic-bir şey yoktur. Bu kadar basit..
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 12:22
0
Azizim adalet için işte kurum ve kurallar gerekiyor. Bağımsız ve tarafsız yargı olmadan adalet nasıl olacak. Ahlak ise toplumun düzeyiyle ilgilidir. Adalet için kurum ve kurallar lâzım. Ahlak ise ayrı bir konu.
Muhtefi. . 04 Ağustos 2019 15:13
1
Ahlak olmazsa İnsanda,kilitı (hukuku) kırmanın yolunu bulur.Kurumlar,kurumun PADISAHI İnsanı Halifem diye Yaratmış. RESULLER, NEBİLER, KİTAPLAR göndermiş.Ahlak ve Edep olmayınca, olmuyor,Cogu zaman Haddi aşıyor insanoğlu.Cok basit.! Evde bile duzen olmaz. 3-5.kişi ile Ahlak,Adalet,Fedakarlık olmasın .kırk tane bahane çıkar. !..;)))..Yasama,Yurutme, Yargı hepsinin temeli **AHLAKTIR** Ahlaksiza Kilit dayanmaz. !.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 19:39
0
İnsanoğlunun kötülüğüne çare yok, diyorsun Muhtefi. Haklısın. İnsan bu, ne de olsa, eşref-i mahlukat. :))
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 22:49
0
19.39, Lafı noksan söyleme. İnan eşrefi mahluk, inanmayan hayvandan aşağı...
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 00:50
İdeolojinin tanımı: "Siyasal veya toplumsal bir öğreti oluşturan, bir hükûmetin, bir partinin, bir grubun davranışlarına yön veren politik, hukuki, bilimsel, felsefi, dinî, moral, estetik düşünceler bütünü"... Peki, ideoloji siyasette olmayacak da futbol maçında mı olacak... Bu ideoloji düşmanlığı, Batıdan başka düşünen olmasın diye Batının dayattığı bir maraz olmasın. Siyasete ideoloji gözlüğü ile bakmayalım demek, kendimize ait siyasal ve toplumsal bir öğretiye gerek yok, Batılı efendilerimizin emrettiklerini yapalım demektir.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 00:41
Evet çok haklısınız maalesef CHP'li belediyelerde nepotizm had safhada... Bunlara kazara bir de devlet yönetimini verseydik sonucu düşünmek bile istemiyorum.
musto 04 Ağustos 2019 00:30
Kulaklar sağır gözler kör olmuş bindik bir alamete varacağımız yeri allah bilir.Uyarılar göz önüne alınmıyor yağmur gibi zamlar yağıyor millet ürettiğini nerdeyse tarladan toplayamıyor yönetenlere göre uçuyoruz ama nereye.?
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 00:29
Taha bey hakim ve savcılık sınavı mülakatı cuma günü açıklandı..tam bir dram yaşanıyor..lütfen onu da yazın..yazık bu ülkeye çok yazık
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 00:26
Aile kebap salonu gibi ülke, kızını danisman atayan mi derşin , eşini beleduyeden sigortalayn mi ararsin damadı bakan atayan mi? kebap salonun olsa bile bi usta koyarsin bi bas garson bulursun , biz de o da yok. Bos beles adamlarla ulke yonetilmiyornnaalesef.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 19:59
0
12.59, Hukuk devleti olmaz. Her devletin bir hukuku olur. Sorun hukuku uygulayanların kalitesindedir.
Zafer 04 Ağustos 2019 00:03
Aşiret devletine döndük.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 00:51
25
Batının müstemlekesi olmaktansa kendi aşiret devletimiz olsun ondan iyidir...
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 08:57
3
Normal aklı olan bir insan Rusya’nın uydusu olmaktansa Batı’nın parçası olmayı tercih eder.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 09:48
11
8.57, Batıya köle edikdik. Rusya'dan silah alarak bu kölelikten kurtulnaya çalışıyoruz. Ama köleliğe alışanlar itiraz ediyor.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 11:43
1
00:51! batının ve rusyanın müstemlekesi olan ülkelerin hemen hepsi aşiret devleti. Bunu da kavrayamıyorsun ama maşallah, aptal cesareti ile yazıyorsun.
KARAR OKURU 04 Ağustos 2019 12:29
0
Ülkeyi yönetenler aşiret devleti ya da müstemleke devlet mi sunuyorlar bize. Ya hu yok mu hukuk devleti.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN