Back To Top
Kutuplaşma dili

Kutuplaşma dili

 - Son Güncelleme: 15.03.2019 Cuma 08:32
- A +

Siyasi mücadelenin şirazeden çıkmaması için kanunlar, kurallar vardı. Mesela TV’lerin seçim yayınları ölçülü olmalı, partililere makul ölçülerde yer vermeliydi. Çok küçük bir partiye bile seçim yayınlarında küçük de olsa haberlerde yer verilirdi.

Bu konu YSK denetimine tâbiydi.

Fakat OHAL döneminde 687 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle bu kanun maddesi yürürlükten kaldırıldı…

TV’ler bazı partileri görmeyip başka bazı partilere ekranlarını sonuna kadar açabilecekti.

OHAL kalktı ama bu düzenleme yürürlükte.

İşte ‘merkez’ denilen TV kanalları Meral Akşener’e büyük ölçüde kapalı…

Mansur Yavaş’a yapılan suçlamaları baştan sona canlı yayınlayan TV’ler Yavaş’ın cevabî açıklamasını canlı yayınlamadılar. Ama ertesi gün Yavaş’ı suçlayan açıklamayı yine baştan sona canlı yayınladılar!

Bu medya tablosu toplumda kutuplaşmayı derinleştiriyor.

 

Din ve siyaset

Daha büyük bir soruna da yol açıyor: Vatanseverlik, milliyetçilik, bayrak, vatanın selameti gibi hepimize ait, hepimizi birleştiren yüksek değerlerin siyaseten araçsallaştırılması!

Sahabe dahil 70 bin Müslümanın siyaset için birbirini öldürdüğü Sıffin Savaşından beri tarihen sabittir ki, kutsallar üzerinden toplumun siyaseten yarılması çok vahim sonuçlara yol açabilmektedir; bundan sakınmak gerekir.

Şu sözleri hatırlıyorsunuz değil mi?

“Esenyurt’u kaybedersek Kudüs’ü kaybederiz, hiçbir yeri kaybetmeyiz, İslam’ı kaybederiz, Mekke’yi kaybederiz!” (2 Nisan 2018)

“Adayımıza vereceğiniz destek, yarın ruz-i mahşerde beraat belgelerinizden biri olacak.” (26 Ocak 2019)

“Yarın inşallah mahşerde Allah’ın karşısına çıktığınız zaman, Allah o emaneti bize verdiğinizden dolayı size inşallah hiçbir hesap sormayacak.” (3 Mart)

Ve tepelerdeki ölçüsüz söylemlerin tabandaki yansımaları:

31 Mart’ta milletin değerlerine karşı siyaset yapan 4’lü çete, şer ittifakı, zillet ittifakı ve kim bir araya gelirse gelsin bu sokaklarda, mahallelerde utançtan gezme şansı olmayacak” (12 Mart)

Şimdi düşünelim, çoğulcu medya olsaydı ve siyasetçi orada eleştirilmemek için dikkatli davranma ihtiyacını duysaydı böyle konuşurlar mıydı?

Polisin protesto edilmesini ezan protesto edilmiş gibi gösterilmesinden bahsetmiyorum bile....

Dünden bugüne kavga

Yukarıdaki sözler bir il veya ilçede belediye seçimleri kazanmak için söylenmişti!

Seçim kazanma hırsıyla, kendimizi kutsallaştırmak, muhaliflerimizi şeytanlaştırmak!

Bu zihin yapısında kutsal saydığımız kendimiz hakkında “denetim” yapmak, kendimizi gözden geçirmek aklımıza bile gelmez… Şeytanlaştırdığımız muhaliflerimizle diyalog kurup ülke atmosferini normalleştirmek gerektiğini de düşünemeyiz.

Zaten yüzyıldır kavga ediyoruz!

İttifak yapmalarından önce AK Parti ve MHP’nin birbirlerine söyledikleri hâlâ hafızalardadır.

Tek Parti devrinde o zamanki iktidar muhalif Serbest Fırka’yı “komünistler, hainler, ayak takımı, hırsızlar, çeteler, mürteciler ” diye suçlamıştı! Bu konuda tarihçi Cemil Koçak’ın “Belgelerle İktidar ve Serbest Cumhuriyet Fırkası” adlı kitabına bakabilirsiniz.

Hele Kazım Karabekir liderliğindeki Terakkiperver Fırka, resmen “en hain” ilan edilmişti!

Sonraki yılların tecrübelerini yaşayan İsmet İnönü, o iki partiyi kapatmakla hata ettiklerini söyleyecektir.

Demokrat Partili Rıfkı Salim Burçak, Samet Ağaoğlu gibi isimler de 1957’den sonraki sertlik politikalarını sonradan eleştireceklerdi.

21. yüzyıldayız

Bütün siyasi tarihimizi bitmez tükenmez kavgalarla dolduran ve bu yüzden siyasi kültürümüzün rasyonelleşmesini, hukukun üstün değer haline gelmesini engelleyen bu nefret ve kutuplaşma söylemini artık bırakmak gerekmiyor mu?

21. Yüzyıldayız, değil mi?

Yıllardan beri ve bugünkü krizden çıkmak için “Türkiye güvenli limandır, gelin yatırım yapın” demiyor muyuz?!

Ülkenin yarısının vatanseverleri, öbür yarının hainleri desteklediği, “beka” derdine düşmüş bir ülke görüntüsü vererek bu olur mu?

Zamanımızdaki husumet ve ideolojik kutuplaşmanın ne kadar zarar verdiğini ileride tarihçilerin yazmasını beklemeden, bugün sakin bir dile, rasyonel davranışlara, uzlaşmaya açık tavırlara dönmemiz gerekmiyor mu?

Dağ gibi yığılan sorunlarımızı soğukkanlılıkla, akılla, müzakere ile, uzlaşmaların vereceği mutabakat gücüyle çözmekten başka yolumuz var mı?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 19 Mart 2019 15:50
İslam doğru olayı adaletli olmayı, çalışmayı emreder. Ama dini siyaset malzeme yapanlar gerçek dini değil kendi siyasetlerini uygun devşirilmiş dini vitrini taşıyorlar
KARAR OKURU 16 Mart 2019 02:06
"İnsanı yaşat ki devlet yaşasın diye yola başlayanların;Ak Parti'yi yaşatın ki devlet yaşasın,partimizi yaşatın ki siz de yaşayasınız" noktasına gelmeleri ibretlik bir durumdur...
ahmet yıldız 16 Mart 2019 00:05
Sayın Cumhurbaşkanı çok sever Necip Fazıl'ı. Ne diyordu merhum.'Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa'..Bütün medyayı kendine bağla ve adalet den hak dan bahset.
Zafer Kıran 15 Mart 2019 23:49
Sayın yazarı ta 70 li yıllardan beri takip ederim hep ilimden yanadır.Doğruya itiraz eden insanları merak ediyorum.Para için mi suçluyorlar veya vicdanı yazarın hatalı bulduğu için mi.Saygılar Taha beye
KARAR OKURU 15 Mart 2019 22:33
Aferin bak bu biraz cesurca yazı gibi olmuş Abdullah Gül'ün gazeteci versiyonu.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 22:16
Taha Bey, Kur'anın manasını okuyan hiç bir Müslüman bu yazdıklarınıza itibar etmez.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 19:16
Sayın Yazar, siz yerinizi çoktan belli ettiniz. Örnekleriniz seçmece, tek taraflı. Başkası da isterse öbür tarafın gözü dönmüşlüğüne onlarca örnek verebilir. Taraf olup tarafsızı oynamanız biraz iğreti duruyor.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 20:51
18
Troll kardes, Yazar"in veremedigi, "öbür tarafin gözü dönmüslügüne onlarca örnek"ten bazilarini sen verseydin ya!.. Biz de ögrenirdik; neymis bunlar?..
Ergon Uluses 16 Mart 2019 00:01
1
Sayın yazarın yeri hep belliydi. Fikri hür, vicdanı hür bir kalem oldu her zaman. Fikri kıtlar tahammül edemez.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 17:54
Siyasetçiler dünyamızı zehir etmeseler iyi olur, Allah ahirette herkese gereğini yapacak zaten...
KARAR OKURU 15 Mart 2019 20:01
6
17.54, Ahiret, bu dünyadaki siyasetten bağımsız bir yer değildir. Herkes güttüğü siyasetin karşılığını bulacak... Bu dünyada, Tanrı kuralları ile devlet yönetilmez deyip, ahirette Tanrının cennetini ummak çok komik olur...
Firavunun zulümleri, Engizisyon, Haçlı barbarlığı, Camel, Sıffin'de 80 bin Müslüman'ın birbirini boğazlamsı, Kerbela'da Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin ve ailesinden 72 kişinin katledilmesi hepsi dinli siyasetten dolayıdır. Ve bu gün Hristiyan Avrupa, Amerika Müslümanlara bile sığınaksa bu da artık oralarda dinin siyasete alet edilmemesinden, yani 'dinsiz siyaset'dendir.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 17:10
70 yaş koltuk bırakılmalı.
KARAR OKURU 16 Mart 2019 09:51
0
Kredi dahi verilmeyen yaşın hala mecliste olması kabul görmemeli.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 17:02
Din sermayemi olmalı.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 17:34
7
17.02, Kesinlikle olmamalı. Ama din "siyasete alet ediliyor" numarası ile Müslümanlar, dinsiz bir siyasete mahkum edilmemeli.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 19:41
1
Lafa gelince Hazreti Ömer, İcraata gelince Turist Ömer!
KARAR OKURU 15 Mart 2019 23:37
1
19.41, Turist Ömer'in suçu ne?..
KARAR OKURU 15 Mart 2019 15:44
Neden bütün yorumlara olumsuz ifadeler konuluyor çoğunlukla?
KARAR OKURU 15 Mart 2019 17:56
35
troll saldırısı
KARAR OKURU 16 Mart 2019 09:56
0
Yüzsüz troller. Nemaları kesilecek korkularıyla sayfadalar. Bu iyi demektir.
adil 15 Mart 2019 15:20
Tarih bu günleri nasıl yazacak bu günler için ne diyecekler acaba çok merak ediyorum
KARAR OKURU 15 Mart 2019 17:37
43
Tarih șoyle yazacak: 1 kisi takmis parmagina 80 milyonu oynatiyordu! bu yorumu goren editor de yorumu yayinlamiyordu,neresini begenmediyse!!!!!Turkiye 1'den cok buyuktur.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 18:37
8
Editor arada bir yorumu yayinlayarak beni mahcup etmiyor da degildi hani:)..en azindan kindar degil:)
sabır! 15 Mart 2019 15:10
MSP dönemi,Konya da miting düzenliyorlar.Halka açık herkes katılabiliyor.Miting başlarken istiklal marşı okunuyor.Bazı provokatörler ayağa kalkmıyor.Bu işi yapan çok az sayıda kişi,binlerce insan ayakta çoşkuyla istiklal marşını okuyorlar.TRT haberlerini bakıyorsunuz.Saatlerce süren kınama mesajları,Partiler,sendikalar,yargı mensupları,dernekler, hepsi ayakta MSP mahkum ediliyor.Bir cümlede MSP nin savunmasını verelim diye kimse söylemiyor!Ak kaşık yok siyasi tarihimiz böyle olaylarla doludur!
Taha bey, tek taraflı bakıyorsunuz olaylara. Eskiden nasıl yürüyorsa olaylar şimdide aynı,maçın ortasında kural değişmez.Sözcüden Ak partili olur mu?Ya cumhuriyetten,ya halk tv den, ya yeni çağdan..Eskiden de farklı değildi.Ap nin tercümanı,Msp nin milli si,her grup ekonomik güçlerine göre halka nasıl ulaşacaklarını hesaplar bu iş böyle yürüyor!
KARAR OKURU 15 Mart 2019 14:40
İnternet niçin bu kadar yavaş?
Gurbetin Ali 15 Mart 2019 22:39
12
Memlekette yavaşlamaya ne kaldı? Sende internetin yavaşlamasına takmışsın.
Doğru söze ne denir.Amma muhterem Akyol, Sıffin' de 70 bin kişi öldü lafı büyük bir yalan.Sıffin,de, Arap milliyetçiliğini ve devletçiliği savunanlar ile, İslam kardeşliğini savunan ve devletin putlaşmasına karşı çıkan hz Ali tarafı savaştı.Bugünkü tartışmalarla da kotları örtüşür.
HASAN USLU 15 Mart 2019 14:02
Kurulan dil ve siyaset yapma tarzı özünde bu düşmanlıktan besleniyor. Bu durumda da bu partiler veya liderlerden hangisi olursa olsun, gök kubbe altında söylenecek en güzel sözünü söylesin, en güzel projeyi önersin hiçbir hükmü yok. Çünkü hiçbir biçimde diğerlerinin güvenini kazanma şansları yok. Ayrıca bu durumda siyasi yapının bizzat kendisinin ürettiği, geliştirdiği durum.
İttihat ve Terakki Fırkası- Hürriyet ve İtilaf Fırkası zıtlaşması Osmanlıyı yidi bitirdi. Siyasi hayatımızda CHP-TCF, CHP- SCF, CHP- DP, CHP-AP-MSP-MHP, ANAP-SHP-DYP, CHP-AKP-MHP zıtlaşmaları, birbiriyle konuşmayan, selamlaşmayan, makama huzura çıkmayan, cenaze namazında bile tokalaşmayan cumhurbaşkanı-başbakan, başbakan anamuhalefet ve yavru muhalefet liderlerinin zıtlaşmaları hepimize karbetirdi. Sonucu mutlaka kaybetmek olan bir oyunu oynamak akıllı insanların işi olabilir mi? “Akıllı bir mükmin bir yılan deliğinden iki kere sokulmaz.” Hadis
acz 15 Mart 2019 13:55
"İçimizdeki beyinsizler yüzünden bizleri helak eder misin Allah''ım!" Araf 155
E.K 15 Mart 2019 13:11
Siyasette projeleri anlatarak, memleket meseleleri uzerinde durarak makul ve seviyeli bir tartisma ortami yoktur. Herkese esit mesafede olmasi gereken, herkesi temsil etmesi gereken Cuhmhurun baskani en keskin dili kullaniyor. Ulkesinin vatandaslarina, kendisi gibi dusunmedigi icin, hain, isbirlikci,zillet, ser odagi gibi sifatlari yakistiriyor...Cemaatte imama uyuyor...Yarin, secimden sonra herkesin cumhurbaskani oldugunu falan soylerse bunun inandiricilik derecesi ne olur?..Daha seviyeli bir secim kampanyasi mumkun olmuyor mu?...Niye bu kadar kiricilik ve seviye dusuklugu...
Merkez medya, merkez medya diye diye ötekileştirdiklerini kendi yaptıkları aşırılıklar, fanatiklikler, tarafğirlikler, yalan haberler ile aratır oldu: “Havuz Medyası”. 28 Şubat döneminde gerçekten haksızlığa uğrayan İslami kesim yazar, çizer ve siyesetçileri hertürlü kanalda sabaha kadar süren tartışma programlarında misafir ediliyor ve görüşlerini belirte biliyorlardı, baskıcı-vesayetçi ortama rağmen. Güya daha özgür ve vesayetsiz ortamdayız ama karşı görüş sahipleri “Havuz Medya”sında zerre miktar yer bulamıyor. Bir muhafazakar olarak mü
Siyaseti dinden uzak tutmalı diyorsun... Bunun açık manası dinsiz siyaset demektir. Kısaca "devlet yönetimi" anlamına gelen siyaset sadece dinsizliği meşru kabul edecek. Her defasında bu sakat düşünceyi yazarak bir yere varamazsınız.
Bir Not: 15 Mart 2019 13:05
47
Sanirim sakat olan yazarin dusuncesi degil, senin onyargilarin.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 14:20
5
Din, ülkede yaşayan birçok kişinin ortak değeri, kutsalı ve birleştirici unsurudur. Partilerse belirli kitleleri temsil eder, Siyasetin ne kadar ahlaksızca yapıldığı herkesin malumudur. Din siyasete alet edildiğinde, kişilerce yapılan yanlışlar dine mal edilecek böylece din sorgulanmaya başlanacaktır. Böylece toplumdaki birlik ve beraberlik ruhu yok olacaktır.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 15:39
5
13.25, Sosyal mevzuların sakatlığı düşünce yapısına göre değişir. Seküler bir düşünceye göre söylediklerim sakat düşüncelerdir. Kur'an'a inan ve tasdik eden Müslümanlar için dini dışlayan bir siyaset dayatması daha sakat bir şeydir.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 17:02
0
81 milyona hitap edilmeli.
Dinli ve Dinsiz Siyaset 15 Mart 2019 17:17
5
Firavunun zulümleri, Engizisyon, Haçlı barbarlığı, Camel, Sıffin'de 80 bin Müslüman'ın birbirini boğazlamsı, Kerbela'da Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin ve ailesinden 72 kişinin katledilmesi hepsi dinli siyasetten dolayıdır. Ve bu gün Hristiyan Avrupa, Amerika Müslümanlara bile sığınaksa bu da artık oralarda dinin siyasete alet edilmemesinden, yani 'dinsiz siyaset'dendir. Günümüzde yaşayan 2400 din var, istediğinize inanın ama siyasetçinin eline "din" silahını vermeyin lütfen.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 17:46
3
17.02, Hem dinsizi hem dinliyi memnun edecek bir cambazlık henüz icat edilmedi. Asıl olan herkesi memnun etmek değil, herkese adil davranmaktır. Müslümanların çok olduğu bir memlekette kurallar İslama göre tanzim edilip Müslüman olmayanlar için de özel bir hukuk tayin edilmemeli. Aynı şey tersi için de geçerli olmamalı... Yoksa tek doğru seküler hukuktur bunu her toplum kabul edecek şeklinde bir dayatma ile herkes memnun edilmez... Seküler veya semavi düşünenlerin bir arada yaşamaları için İslami zemin daha huzurludur.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 18:50
1
17.17, Günümüzde, dini siyasetten dışlayanlar güçlüdür. Güçlü olan haklıdır fikri yanlıştır. Nükleer başlıklı füzelerin şifreleri kimin elindeyse onun fikirlerini kutsamak müptezel bir anlayıştır.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 12:26
Gerçekten çok güzel tesbitler kutluyorum sizi
musto 15 Mart 2019 11:54
Sabah sabah haber türk izliyorum bir anda Öz hasekiye bağlandık Cumhur başkanına alıştık birde bunlar çıktı bir tomar kağıt karşı tarafın avukatı gibi hem beni ilgilendirmez diyor bir taraftan bel altı vuruyor o kadar dürüstsen çık rakibin karşısına eteğindeki taşları dök mansur yavaş kendini savunuyor bir kanal yalan yanlış yayınlıyor bunlar cevap veriyor yüzlerce kanal yayını kesip emirlerine amade oluyor.Demekki tarzanlar zorda.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 15:25
22
Atıyor taşı suyu bulandır çekil
KARAR OKURU 15 Mart 2019 11:39
İşsizlik %12.7 olmuş.
Tarihçi 15 Mart 2019 11:36
Güzel bir yazı. Gerçi az buçuk entellektüel birikimi olan tüm yazarlar aynı şeyleri yazıyor ama bunları asıl duyması gerekenlerin muhtemelen haberi bile olmuyor.
Karar okuru 15 Mart 2019 10:29
Sermaye tükendi elde sadece din kaldı. Onu da kirlettiler. Kim alır kirletilmiş din anlayışını
Sadık Ahmet 15 Mart 2019 10:13
gerçekten çok güzel bir tesbit sizi tebrik ediyorum.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 09:59
Siyasi ve ideolojik kutuplaşma Osmanlının son dönemlerinde başalar Cumhuriyetin ilanından sonra tak parti döneminde düşünce ve basın hürriyetine son verilmesi ve tek yönlü propagandalarla ivme kazanır, günümüze kadar gelir. Ak Partililer açısından bakarsanız kutuplaşmaya CHP'liler sebep oluyor CHP açısından bakarsanız AKP'liler sebep oluyor. Bu konuda bilimsel ve tarafsız bir çalışma yapılsa da sorumluları dünya gözüyle görsek.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 10:02
Her yıl seçim yapılıyor ve hep aynı üslup sergileniyor. Bıktık!
KARAR OKURU 15 Mart 2019 16:59
8
Doğru:)
Şerif 15 Mart 2019 09:27
Öncelikle sayın Akyol'a teşekkürlerimi arzediyorum. Bir an önce Millet olarak topyekün. Siyaseti münafıklık, iftiracılık, hüllecilik mesleği haline getiren bu sahtekarlara aman ha pirim vermeyelim, adam yerine koymayalım. Bütün kutsallarımızı, dinimizi, ahlakımızı, muhabbetimizi, saflığımızı suistimal eden, sömüren sahtekarlara pirim vermeyelim derim. Bir Kadroyu, Lideri, Belediye başkanını bir dönemden başka yetki vermeyelim. Aman ha derim.
HACI MURAT 15 Mart 2019 09:22
Sayın Akyol,siyasetin dilinden yakındığı bu yazısında bir tarafın hatalı gördüğü sözlerini aktarmış.Bir tarafın "PKK sizi tükrüğü ile boğar","Biz sırtımızı YPG'ye dayadık" gibi sözlerini hiç görmemiş. Yurtdışı gezilerinde Türkiye aleyhine konuşma yapan parti liderlerinin sözlerine,"Bize oy vermezseniz size hizmet yapmayız"diyen muhalefet sözcülerinin sözlerine hiç değinmemiş. Öte yandan CHP,hatta HDP bile zaman zaman dini söylemleri kullanmıştır ihtiyaç duydukça.CHP çarşafa bile sarılmıştır oy için.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 17:29
24
Kisaca ,carsafa sarilmak benim hakkimdir diyorsun
KARAR OKURU 15 Mart 2019 08:53
Allah sizden razı olsun. Hürriyetteyken de çok okurdum sizi.. Çok güzel ve yararlı tespitler, siyasi camiadan sözünüze değer atfeden olursa.. ki maalesef hiç sanmıyorum..
KARAR OKURU 15 Mart 2019 08:30
Taha bey bu konular önemli de asıl önemlisi altyapı, yani ekonomi. Hayat pahalılığı milleti canından bezdirdi. Enim merak ettiğim her şeyin
KARAR OKURU 15 Mart 2019 08:26
Her seçim bekadır diyor sayın Cumhurbaşkanı bundan sonra artık sorun iyice belirlendikten sonra bizim her an elimiz tetikte beklememiz gerekir yine artık soğandan patatesten ekonomiden bahsetmek düşmanların ekmeğine yağ sürer mermiyi ve silahları düşünelim de pekâlâ bu nasıl bağdasacak tank palet fabrikasının Katarlı bir şirkete vermekle
KARAR OKURU 15 Mart 2019 07:55
Çok güzel yazmışsınız. Bu anlayışa ihtiyaç var.
Serhatt 15 Mart 2019 06:34
Dağ kadar olmuş kangren haline gelmiş canavara dönüşmüş enflasyon ve sorunlarımız var ortada . Seçim de hiçbirinden bahsedilmiyor aksine vatan millet ezan gibi kutsal değerlerimiz alet ediliyor çok popülist yaklaşımlar bunlar
KARAR OKURU 15 Mart 2019 06:06
Son zamanlarda okudugum en guzel tespitli yazidir. Tebrikler. Tskler.
Allah, verdiği aklı kullanmayıp kutsal putuna emanet edenlere kullanmaları şartıyla yeniden akıl fikir versin. Amin
Muhalif 15 Mart 2019 05:36
İş işten çoktan geçti. Zilet ittifakı, illet ittifakı seçmeni olarak adına ne derseniz deyin. Bu iş 2010 dan sonra başladı. 16 Nisanda hayır verenler için söylenenleri internete bulmanız mümkün. Muhalif olmak suç oldu bu ülkede dahası hükümet ile devlet aynı şey oldu. Cumhurbaşkanı istediği gibi konuşur. Parti başkanı gibi kendi halkına ne dediğini tarih yazdı, yazacak. Kurumlar yok sayıldı... Hatta yok edildi... Daha bunlar iyi günlerimiz... Daha karanlık çökmedi. Akşam vakti daha...
KARAR OKURU 15 Mart 2019 03:02
Rus komedyenler bizim siyasilere şaka yapsalar kim bilir neler ortaya çıkar.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 02:55
Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı bir TV programında yayının kesilmesi ne anlam taşıyor acaba
KARAR OKURU 15 Mart 2019 21:46
1
2.55, Marjinal siyaset psikolojisi böyledir. Havadan nem kapar...
Okur 15 Mart 2019 02:47
Önce destekleyip sonrada pişman olmak hep yapılan. Allah affetsin ne diyelim. Bu dediklerinizi duyabilecek olanlar zaten ülkeyi bu hale getirmezlerdi. Çok övündüğümüz Osmanlıyı tarihten silen kafa bu kafa idi. Sonuçta layığımız da bu galiba
Krr 15 Mart 2019 01:18
Taha bey, örneklerin hepsi Erdoğan ve başındaki AKP yoneticilerinin bu millete soyledikleridir. Milleti ayristiranlar vatana ihanet etmektedirler ve hesap vermelidirler. AKP ye oy vermiş eski dostlar, lütfen uyanın, yanıldık, bizim sevdamız bu değildi. Daha fazla yanılmaya gerek yok. Erdoğan beraber yürünen yoldan şaştı gitti. Tek adamlık ağır geldi. Kendisinin yükünü hafifletmek için seçim günü gereğini yapalım.
Davut Doğrucu 15 Mart 2019 01:09
"Üslub-u beyan ayniyle insan!"
Karar okuru, 15 Mart 2019 01:05
İşte kalem, işte vicdan.....
Allah sağ salimşu seçimleri geçirmeyi nasip eylesin bu millete.Hakikaten çok gergin bir durumdayız millet olarak.İki dost oturup bir hal hatır sorma devri bile geçti.ALLAH SONUMUZU HAYREYLEYE.ÜÇ AYLAR HÜRMETİNE YA RAB BU MİLLETEE SEKNET NASİP EYLE.
acz 15 Mart 2019 00:42
Sözde devletimizin ve milletimizin birliğini ve bütünlüğünü temsil eden "cumhurbaşkanımıza göre" 82 milyon vatandaşın tamamının sahip olduğu "BİR TEK" ortak değerimiz, ortak paydamız var mıdır ? Bulanlar veya bilenler yardımcı olursa sevinirim. Samimi istirhamımdır. Bence "beka" tehlikesini burada aramak doğru olur.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 00:46
Taha Bey Abicim, blr de Mhp Kozan belediye başkan adayı Nihat Atlı'nın " iki parti tek parti oldu. Tek partinin adına da Cumhur İttifakı dedik arkadaşlar. Rabbimin izniyle, bu Cumhur İttifakı'yla pazara kadar değil mezara kadar gideceğiz inşallah. Bu düşmanları da bu memlekette yok edene kadar, kanımızın son damlasına kadar mücadele verip Rabbimin izniyle bunların içte ve dışta anasını belleyeceğiz arkadaşlar." Böyle bir edep yoksunu zevata ve üyesi olduğu koltukçu cumhur ittfakına oy verilir mi? Bunlar mı Müslüman? Bunlar mı Türk milliyetçisi?
KARAR OKURU 15 Mart 2019 00:40
Bu yazdıklarınızı kendine dert eden ülkeyi yöneten politikacılar bu ülkede varmı? Onların tek derdi iktidar da kalmak. Tarihten de ders almıyorlar.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 00:32
Dün TRT'de Mao dönemi Çin'i ile ilgili bir belgesel seyrettim. İşler kötüye gitmeye başlayınca çılgın bir propaganda başlatmışlar. Mao propagandası içeren 2 milyardan fazla eser(!) üretilmiş. Sanatçı ve fikir adamlarının %90ı hapiste, geri kalanı bir nevi terbiye edilmiş. Ressamlara kendi eserlerini yaktırmışlar. Tabii bu olaylar Çin'de olmuş, bizimle hiç bir alakası yok...
KARAR OKURU 15 Mart 2019 15:09
5
Alakası yoksa sen niye alaka kuruyorsun. Mao dönemi ile hatta bu günkü Çin yönetimi ile AKP yönetimini benzer görmek akıl işi değil.
KARAR OKURU 15 Mart 2019 00:18
Başkanlık sistemi OHAL'in bütün yetkilerini sağlıyor başkana. İşte bu nedenle OHAL'e gerek kalmadı ve kaldırıldı, yoksa demokrasi, hukuk vs kavramları aniden hatırladığımız için kaldırılmadı.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN