Back To Top
Meclis güçlendi mi?

Meclis güçlendi mi?

 - Son Güncelleme: 23.07.2019 Salı 08:09
- A +

Bir yılını yeni dolduran Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkında AK Parti içinde de yakınmalar başladı. AK Parti sözcüsü Ömer Çelik “Sistemde yer yer kireçlenmeler, tıkanmalar olabilir” diyor. “Bazı yerlerde yeterince verim alınamadığı şeklinde şikayetler var” diyor.

İktidar milletvekilleri Meclis’in yeni sistemde zayıfladığını, milletvekilinin “Züğürt Ağa gibi” bir hale geldiğini söylüyorlar.

Hakikatte yeni sistemin sorunları, AK Parti cenahında parti disiplini sınırları içinde söylenenlerden daha büyüktür.

AK Parti milletvekilleri, teklif Meclis’e sunulduğunda, metni imzalamak için sıraya girmişler, selfi çekmişlerdi. Böyle iyi müzakere edilmeden, eleştirileri dikkate almadan parmaklar kalkınca, sonucunda böyle sorunlar ortaya çıkıyor.

 

NASIL BİR SİSTEM?

Halka söylenen; demokratik bir başkalık sistemiydi. Siyaset bilimci Ömer Çelik “kuvvetler ayrılığı ve yargı bağımsızlığının” çok güçlü, “parlamentonun daha çok özne (yetkili) olacağı” bir sistem istediklerini söylemişti. (29 Aralık 2015)

Doğru ilkelerdi bunlar…

Ama bir yıl sonra 10 Aralık 2016’da iki partinin Meclis’e sunduğu teklifte kuvvetler ayrılığı ve yargı bağımsızlığı zayıflıyor, Meclis’in denetim yetkileri hayli daraltılıyordu.

Referandum sürecinde propaganda unsurlarından biri “Güçlü Meclis, Güçlü Demokrasi” sloganıydı:

19-07/22/ekran-resmi-2019-07-22-233838.png

Halbuki milletvekili sayısı 600’e çıkarınca partiler biraz daha fazla milletvekili çıkarma imkanını kazanırdı ama Meclis’in gücü, yetkisi artmış olmazdı.

Vekil sayısı artıyor, Meclis’in denetim yetkisi kullanılamaz hale geliyordu.

Aynı dönemde ülkemizin en saygın anayasa hukukçularından Prof. Kemal Gözler “Elveda Anayasa” başlığı altında kuvvetler ayrılığının, yargı bağımsızlığının nasıl zayıflayacağın, Meclis’in yetkilerinin nasıl daraltıldığını bilimsel olarak anlatıyordu!

Böyle ilmi eleştiriler kaç kişiye ulaşmıştı?!..

Milletvekilleri ise zaten kulak tıkamışlardı.

 

MECLİS DENETİMİ?

Başkanlık sistemlerinde “denetim ve denge”nin en önemli mekanizması, Başkan’ın atayacağı bakanların ve yüksek bürokratların Meclis denetiminden geçmesidir.

Amerika’da Başkan, Kongre’nin onayı olmadan bakan ve bürokrat atayamaz. 

Böylece başkan geniş kesimlerce benimsenecek liyakatli isimleri atama gereğini duyar, bu bir…

İkincisi bürokrasi yasama organını ciddiye alır, kendisini denetim altında hisseder.

Bizde ise Cumhurbaşkanı’nın hiçbir ataması Meclis denetiminden geçmiyor.

Milletvekili de kendini “Züğürt Ağa gibi” gibi hissediyor.

Başkan’ın Meclis tarafından denetlenmesi, anayasa hukuku ve siyaset biliminin çok geniş bir konusudur. Ben özetin özetini yazdım.

İktidar bugün kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı ve Meclis’in güçlenmesi ilkeleri yönünde bir revizyon düşünmüyor. Grup Başkanvekili Özlem Zengin de “anayasa ve kanun değişikliğinden bahsetmiyoruz” diye açıkladı zaten.

Bakanların nöbetleşe Meclis’e gelip milletvekilleriyle yakın temas kurmaları gibi günlük pratiğe dönük düzenlemeler düşünülüyor.

Demek ki sağlıklı bir sistem için zorunlu olan kuvvetler ayrılığı, denetim ve denge, yargı bağımsızlığı, Meclis’in daha çok “özne” (yetkili) haline gelmesi gibi temel ilkelere göre bir sistem revizyonu hiç olmazsa şimdilik söz konusu değil.

Halbuki Fransızlar 2008’de iktidar ve muhalefet uzlaşarak, bir yıllık hukuki çalışmanın ardından parlamentoyu ve yargıyı güçlendiren bir anayasa reformu yapmışlardı; yeter ki istensin.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 23:50
Ya evrim, ya devrim.
Muhtefi. . 23 Temmuz 2019 20:03
Meclis, Meclisler *Etimolojisi Lugatte oturma yeri, sohbet toplantısı*. Şimdi bunun üzerine Hakkaniyetle durursak. Politik, partiler üstü, iç siyaset dışı Memleket yararına işleri sadece ön plana alırsak sıkıntı olmaz. ! Önemlisi .Halkta biter iş Hakkı, Hakikati onceliyecegiz.İlk önce kendimizde,ailemizde ve sırası ile. Ama Adam belinde silah Trafikte Arabanın üstünde Tepiniyor. Neyine Güvendi, Güveniyor. ? Karakolda bi de Hosgeldin ile karşılanıyor. Hayretler olsun. !.Biz Halk önce Adalete, Ahlakta oncu olacagiz .Meclis kolay iş sonra. !.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 18:07
meclisin görevi vergileri denetlemektir. halktan vergiler toplanir ve meclisin işlevi , halk içinden seçilmiş kişiler olarak , bu paralarin , düzgün harcanmasini , denetlemektir. şimdi erdoğan örtülü ödenekten para harciyor küm ağanın eline vurabilir ki. Erdoğani, ailesini ve esrafini, kayirma sistemi kuruldu. Ati alan da Üsküdari gecti. şimdi aya çift yollu yol yapılmasını bekliyoruz.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 20:19
0
O sayıştay’ın görevi. Meclis yasa yapar.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 17:02
Demokrasi, özgürlük'ler, fırsat eşitliği, liyâkat, bağımsız yargı, evrensel hukuk kuralları, kuvvetler ayrılığı ve sadece üretmek üretmek...eğitim ve bilimde'de kurumsal devlet politikalarıyla (Osmanlı imparatorlugundan'da gelen tecrübeleriyle harmanlanmış) bunları içine sindirmiş inanmış bireyler...(jeopolitik konumu'da malum) böyle bir Türkiye... Geleceğin dünyasındaki yeri, saygı duyulan, itibarlı, güçlü, saygın Türkiye Cumhuriyeti...Müslüman kimliğiyle G 10 hayâl değildir.
İ 23 Temmuz 2019 14:45
Seçimlerde milletvekillerinin kimliğini belirleyen partili cumhurbaşkanı sistemi değişmediği sürece, atanan bakanları meclisin onaylamama gibi bir yetki kullanmasını beklemek, ancak bir hayal olur.
selim 23 Temmuz 2019 14:06
Islam Allah tarafından gonderilen,yani gokyuzu kaynaklı bir dindir ve ilkeleri Kuran-i kerimde beyan edilmistir,evrenseldir. demokrasi ise yeryuzu kaynaklı ilkelerini insanların belirledigi bir sistemdir,yani yeryuzu kaynaklı bir dindir.islam ve demokrasi asla birbiri ile uzlasamaz.islam ;kendisi dısındaki tum dinleri reddeder.demokrasiyi savunan bir partiye oy vermek islamla asla bagdasmaz. %99 musluman bir ulkede islami ilkeleri savunan bir partinin olmamasi bunun en buyuk delilidir.homoseksulligi,zinayı,faizi serbest bırakan demokratik rejim islama ,şeriat partisini engeller.ibretlik!.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 16:39
0
Hey yarabbim! Sana sitem etmek istemiyorum ama başka da adres bulamıyorum. Hem aklını kullan diyorsun, hem de aklını kullanması mümkün olmayan kullar yaratıyorsun. Şu kuluna, "aynı metinden herkesin farklı sonuçlar çıkardığını, bu nedenle de birbirlerini kıtır kıtır kestiğini düşünebilecek kadar yetenek ver ki ben de sana sitem etmeyim.
Muhtefi. . 23 Temmuz 2019 20:14
0
Gökyüzü mu. ?..kime göre. Kutubtakine göre mi. Afrika'dakine göre mi. ??..ikisi de gökyüzü biri asagida biri yukarida ? :))..Daha Dogudaki,Batidaki var. :))...Sonra Ehl ı Irfan der ki (Hadisi i Serifi sen arastiriver) İNSAN KAiNATTAN büyüktür. ! Şimdi ne yapacağız. ?.Gökyüzü nereye gitti. .yeryüzüne ne.oldu. !.;)))..Merdiven altindan çıkalım ilk önce Gökyüzünü bi bakalım. :)).Ne.göreceğiz. Islam=Ahlaktır. *sopası, cezası Azginlar içindir.* Ahlak sahibi olalım ilk önce. !.bizde tek Yalan olmasin herşey güzel olur. .!
kültigin 23 Temmuz 2019 13:51
taha bey napıyorsun ....emeklilik nasıl geçiyor....ye iç yat gez yahu..yıllardır bu meselelere kafa yordun ...gez dur boşver
Musto 23 Temmuz 2019 13:26
60 yıllar fulya mah kabataşa okula yaya gider yolda düsüncelerim ülkenin başına geçmek ülkeyi kalkındırmak isin başında ben ve ailem olacak ülke o,amanda zayıfki bunları düşünüyorum. Her vatandaş mutlu olacak ama ben ve ailem isin başında olacak ve bende tanrısal bir güç olacak.Demekki benim gibi ayni hayaller kuran başkalarda varmış.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 16:20
4
Musto, okula niye gidiyordun ? Yazmayı öğrenememişsin de. :)))
Musto 23 Temmuz 2019 16:48
1
Akıllı telefonla bu kadarını becerebiliyoruz ama sen yazının anlamını anlamışşın.Sizlerin ülkeyi liyakat sahibi insanlarla uçurduğunuz kadar yazabiliyoruz.
Muhtefi. . 23 Temmuz 2019 20:20
0
Zekice, tebrikler. :))))..tek cümlede. :))..bende Tanrılar ile meşguldum. Kimden ne eksiğim var. !..:)))..
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 20:54
2
Musto, mesele akıllı telefon meselesi değil. Sana en rahat klavyeyi verseler de yapacağın bundan ibaret. İmla bilmiyorsun, Türkçe bilmiyorsun. Bu arada, senden AKP'li olur, benden olmaz. O kadar, gıcığım yani... :)
Muhtefi. . 23 Temmuz 2019 23:34
0
Zekice 13:26.:))..aslında politikanin ruhunda var bu. !.herkes kendini ben olmazsam var ya zannediyor..! :))..
Musto 24 Temmuz 2019 00:31
0
20.20 edebiyatı güzel sanatları ve şiiri severim güzelde şiir okuduğumu söylerler ama ömrümüz cıvata sıkmakla geçti birazda mühendislik kafası var olduğundan yazı yazmak zor geliyor bak muhtefî arkadaşımız anlıyor anlamak isteyen anlıyor.Harman zamanı vakit buldukça acele yazıyoruz kime gıcık olduğunu anlayamadım.
Zembilfıroşt 23 Temmuz 2019 13:03
Evet yeter ki istesin; Kuvvetler ayrılığını İktidar hiçbir zaman istemedi ve isteyerek öyle bir şey yapacağını da sanmıyorum. Millet vekillerine gelince, klişe olmuş, yinede söyleyeyim. Onlar neye parmak kaldırıp kaldırmayacaklarını önergeleri kimin verdiğine bakarak karar veriyorlar. Onların demokratik anlayışları ceplerinden ve makamlarından ibarettir. Bu durum geçmişte olduğu gibi bu günde devam ediyor. Böyle devam etmelimidir? Ben bir insan olarak elbette hayır diyorum. Ama millet memnunsa aydınlanmalarını bekleyeceğiz.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 12:36
Federal sistemden niye bu kadar ürküyorsunuz? Bölünmeyiz korkmayın. Büyükşehir belediyesinin ilçelere bölünmesi özünde bir nevi federal sistemdir. Güçün dağıtılmasıdır. İlçeler kendi sorunlarına büyükşehirden daha hakimdir. Batı karadeniz bir eyalet olsa kendi emniyet, eğitim müdürlerini orada yaşayan halktan atasa ne olur ki? Güzel olur, ama işte Kürtler de yapar korkusu ileri gitmemize engel.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 12:29
Moto-kroscusu, stoperi milletvekili oldu. Memlekete ne kattılar.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 12:26
Meclis’i 600 kişi yapmaları art niyetli idi. Temsil gücünü artırıyoruz diye her kafadan bir sesin çıktığı etkisiz bir topluluk yarattılar. CB’yi düşürmek için bilmem kaç kişinin oyu lazım. 600 kişide o yüzdeye ulaşmak daha zor. Bütün kanunları Saray çıkarıyor artık. Meclis göstermelik bir kuruma çevrildi. Seçilmemiş bakan (Akar) Meclis’e gelip dinleyin dinleyin diye vekillere bağırdı. Çok kötü bir sistem kuruldu.
karar okuru 23 Temmuz 2019 12:18
Başkanlık sisteminin özeti "güçlü başkan için yasama ve yargı dahil her şeyi feda ediyoruz" idi. Bunu isteyenler öngördüğünüz sorunların ortaya çıkacağını biliyorlardı. Ama sorun şu ki onlar bu sorunları "sorun" olarak görmüyorlar. Eğip bükmeye gerek yok. Yeni sistemde ülke Cumhurbaşkanının vicdanına bırakılmıştır. O nasıl isterse öyle yönetir. Bunun dışında söylenecekler boş laftır.
16 aralık 2016.Olağanüstü bir dönem.Olağan dışı psikolojik bir dönemde meclise sunum.Şimdi normalleşme zamanı.
Verin kardeşinize yetkiyi faiz enflasyon nasıl düşüyormuş göreceksinizin üzerinden 1 yıl geçti. TÜİK'in başına zottirikten bir adam bulunca düşüyormuş hakikaten.
Sabahattin 23 Temmuz 2019 11:35
1)Ön seçim ve dar bölge şart. 2) KHK kalkmalı. 3) Karşılıklı fesih yetkisi kalkmalı. 4) Cumhurbaşkanı parti üyeliğinden istifa etmeli. 5) Bütçe yetkisi Meclis'te olmalı. 6) Meclis üst bürokrat ve bakan atamalarına onay vermeli.
Muhammed Meğrebi 23 Temmuz 2019 11:15
Maalesef o günlerde bu sistemi(?) savunanlar ülkeyi seven, eleştirenlerde neredeyse hain lanse ediliyordu. Kemal hocamın o yazısını bizim gibi kaç kişi okumuş olabilir ki... gerçekten çok yerinde analizler vardı. iktidar yanlıları o tarafta 'fotoğraf' vermek için canhıraş bir çaba içindeydiler...
TBMM'sin de % 100 zam geldi Corba fiatina 2TL oldu..Milletinvekilleri tatilde ,meclisin corbasini cok arayacaklar ve özleyecekler.2TL'sina disarida beles corba olmadigi gibi sadaka versen kabul edilmiyor!..
Bir kac gün öncesinde,AKP'li bir siyasi Yargi Reformu yapilacagi TBMM'sinde tartisilacagi müjdesini verdi.Ben de "nihayet'TBMM'sinde ciddi kararlar alinacak derken,TBMM'sin tatile girdigi söylendi.Yargi Reform'u böylece rafa kaldirildi,yakinda unutulur gider.Tatil öncesi ;Yargi Reformundan bahsetmek kasten olduguna,cidden böyle bir niyet olmadigina inaniyorum,ben sahsen..
Mustafa 23 Temmuz 2019 10:09
Cumhurbaşkanı birini atamak içim meclisten yetki mi almalı? Böyle saçmalık olur mu? Parlamenter sistemde bile başbakan istediğini atar. Bir ülkeyi yönetecek insan atama yetkisine %100 sahip olmalıdır. Bunun aksini düşünmek sadece Erdoğan düşmanlığı ile açıklanamaz
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 12:38
1
Senin dediğin olunca, ETStur’un sahibi turizm bakanı olur.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 15:35
0
Cahillerle tartışman hiç bir zaman kazanamaz.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 09:47
Anayasa Mahkemesi’nin normal hukukta emsali olmayan “delilsiz kanaat” da bu olağanüstü dönemdedir. (Karar No. 2016/12). Hukuk - adalet ulkede yok hukmundedir .... Meclisin, "delilsiz kanaat " ucubesi ile binlerce kisinin hayatinin mahvolmasinda bir rolu var mi ? Birsey yapabilir mi ? AYM adamina gore karar veriyormus ...Dogru mu ?
Demirhan ASİL 23 Temmuz 2019 09:48
Sayın AKYOL, yazınızı dikkatlice okudum, kaleminize sağlık ama en önemlisi Sayın Kemal Gözler Beyin yazısını bu güne kadar okumamış olmanın üzüntüsünü ve ayıbını üzerimde hissettim, tüm okurlara saygılarımla...
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 09:34
Göreceksiniz her yıl bir öncekinden daha kötü olacak. Hukuk ve adalet zaten battı. Yasama da rafa kalktı. Kanunları tek bir kişinin kendi kanaat ve isteklerine göre keyfi çıkarması devletler için bir faciadır.
bir okur 23 Temmuz 2019 09:16
Biz de gücü eline geçiren doymuyor. Geçmişte de iktidar sahipleri yetkilerinin azlığından yakınmıştır. Şimdi de durum faklı değil. Keşke Hz. Ömer gibi ölümün olduğunu hatırlayabilseler. Bizim demokrasi ve ortak yaşam kültürü konusunda daha çok fırın ekmek yememiz gerekiyor...
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 12:27
1
Bunların egosu ölümsüz olmak. Hala anlayamadınız mı?
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 09:04
Demokrasi ve anayasa adeta rus ruleti oyunu gibi kim %50+1 alırsa herşeyi kazanır düşüncesine terk edilemez. Temel metinlerin değişimi için referandum yapılacaksa 2/3 çoğunluk aranmalıdır.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 08:53
Tek adam yonetiminde bu kadar milletvekili ne anlama geliyor anlamsi cok guc kanunlar tek adam sozuyle cikiyo meclistede zaten kanun cikacagi zamn 100 kisi oluyor. bedavadan dunya maas veriliyor.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 15:09
0
İster misin yarın ne gereği var deyip meclisi tamamen kapatsınlar da sadece başkanlık seçimi yapılsın?
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 08:48
1) Türkiye'de öncelikle siyasi partiler kanunu ve milletvekili aday seçimi konuları demokratikleştirilmeli. Bu arkadaşların adı milletvekili. Aslında onlar Erdoğan'ın, Kılıçdaroğlu'nun, Bahçeli'nin vekilleri. 2) Bizde milletvekilinin iki işi vardır, parmak kaldırmak ve iş takip etmek. Şimdi tek iş yapıyorlar, parmak kaldırmak. Yeni modelde, iş takibi kalmayınca, ağaların züğürtleşmesi de kaçınılmaz oldu. Bakanlarla rahat görüşürlerse o kapı tekrar açılır umut ediyorlar. Boşuna heves. Sistemin amacı ganimeti tek elde toplamaktı, yapıldı.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 08:24
Milletin seçtiği vekillerden oluşan Meclis adeta feshedilmiş yetkileri alınmış adet yerini bulsun da yerinde kalsın misali orda duruyor
Mehmet Arslan 23 Temmuz 2019 08:12
Sayın Akyol bari sen yapma..Hem hukukçusun hemde yıllardır siyaseti takip ediyorsun..İkide bir Amerika modelini örnek gösteriyorsunuzç..ABD yönetimi 50 adet eyaletin(devletin) üstünde konfederasyon..Türkiye ise üniter devlet..Bizden başkan yanlış yaparsa hapı yuttuk.onlarda ne olur hiç bir şey çünkü her eyalaetin parlementosu ve yürütmesi var..günlük yaşamlarında aksama olmaz..Bizde ise soğanın ithali bile başkana bağlı..
Okur 23 Temmuz 2019 11:29
1
Birak sogani, Adam kaç çocuk ve hanimla nasil yatacagimizida kendisine baglayacak utanmassa,
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 07:32
Denetim ve denge istenmiyor, guclu meclis, tarafsiz ve guclu yargi da istenmiyor, guclu yurutme ve onun icinde guclu bir kisi isteniyor.
Adem Kurt 23 Temmuz 2019 07:18
Acaba şu an meclisteki 600 vekilden kaç tanesi Allah rızası için ülkeyi düşünme niyeti ile seçime girdi?Bugün aldıkları ballı maaşı ve özlük haklarını kaldırsan kaç tanesi mecliste kalır?Kaç tanesi bu ülkeyi gerçek manada tanıyor? Kaç tanesi o koltukları dolduracak liyakate sahip?Kanun maddelerine oy verirken neye oy verdiğini kaçı biliyor?
......... 23 Temmuz 2019 06:54
Sayın Akyol demokratikleşme meclisi güçlendirme vs..düşünülmuyor bunu herkes gibi siz de biliyorsunuz.boşuna ümitvar olmayın, içeriden gelen birkaç sistem eksikliği eleştirisi secim kaygısına yönelik.hele demokratik ülkelerle Türkiye'yi hic kiyaslamayin.insanın morali bozuluyor iyice...
KARAR OKURU Ahmedâ 23 Temmuz 2019 05:25
Bütün sır son cümlenizde, "yeter ki istensin." Emevilerden bu yana iktidar sahipleri hiçbir zaman yetki paylaşımını istememiştir. Bizde "iyiyse idareciden, kötüyse Allahtan" zihniyeti var yani idareci ne yapsa yanına kâr kalıyor. Böyle bir mutlak sorumsuzluk durumunda saltanatın kendisine sunduğu sonsuz nimetleri kim bırakmak ister.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 09:34
1
Yapılan iyi şeyler idarecilerden kötü şeyler Allah’tan inancı sapkın bir görüş olup Ortadoğu toplumlarında yaygındır. Son aylarda ülkemizde bu inanış sarsılıyor çok şükür.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 02:34
Vekiller tatil yaparak maaş alıyor..
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 09:07
0
Bu kadar tatil neyin nesi?Bu kadar sorun varken tatilin uzun olması ;Nasılsa karar verici biz değiliz, ekimde geldiğimizde başkan bütün kararları almış bizde kaldırırız elleri olur biter deniyor galiba.
Rubil GÖKDEMİR 23 Temmuz 2019 01:49
Taha Bey bu yazısında anayasa hukukunun ilkeleri ve anayasa yapmanın ön şartlarına vurgu yapmış ama ben de hatırlatmak isterim ki, literatürde de bulunan "suistimalci anayasacılık" kavramına başvurmadan, yaşadığımız süreci anlamak imkanı bulunmamaktadır...
Kerim 23 Temmuz 2019 01:20
dam ustunde saksagan ...
Davut Doğrucu 23 Temmuz 2019 01:11
Kim istedi ki güçlü meclisi? Her şey çok açık söylendi! "Zavallı Obama!" gibi güçsüz değil, hiç bir kurumun, kuralın elini kolunu bağlamayacağı güçlü, dediği dedik bir tek adam yönetimi isteniyordu. Ve halkımız buna onay verdi....!
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 10:41
1
Halkımıza laf yok. Mutlaka kahvelerde, evlerde her maddeyi inceden inceye tartışarak onay vermiştir.
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 00:16
Bu anayasa güçlü başkanlık olsun diye çıkmadı, güçlü erdoğan olsun diye çıktı. Bu teklifi chp getirmiş olsaydı akp cenahının eleştirilerini tasavvur edebiliyor musunuz? Bahsettiğiniz ilkeler onların umurunda bile değil. Bir kişi için anayasa değiştirme utancını yaşadık, bu ülkenin demokrasi tarihine kara sayfa olarak geçti. Rejim değişikliği gibi bir konunun %50+1 ile geçmesi saçmalığını reddetmeliyiz. Anayasa referandumu denen zırvanın ya kalkması ya da nitelikli çoğunluk olarak revize edilmesi gerekir. Şuursuz lümpen kitlelerin elinden yeterince çekti bu ülke, yeter artık.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN