Back To Top
Ortadoğu devleti

Ortadoğu devleti

 - Son Güncelleme: 14.07.2019 Pazar 08:23
- A +

Ortadoğu kültürünü ve devlet tipini iyi tanımalıyız. Bu konuda Batılıların yazdıklarını “oryantalist” bulanlar olabilir elbette. Ben bir Arap yazarından alıntılar yaparak “Ortadoğu Devleti”ni yazacağım.

Tunuslu Prof. Munsif Merzuki’nin “Diktatörlükle Devrim Arasında Arap Devletinin Krizleri” adlı kitabı… Zahide Tuba Kor’un tercümesi. (Küre Yay.)

Merzuki’yi okuyunca, diktatörün veya devrimin değişmesiyle pek bir şey değişmediğini sadece “güçlüler”in değiştiğini görüyorsunuz. Zaten Merzuki de ideoloji değişse bile özün değişmediğini anlatıyor.

Hukuk ve kurumlar yeterince güçlü değilse, siyasi gücü kim ele geçirirse en güçlü o oluyor; ideolojiler bu kavganın araçları.

 

TEMEL SORUN

Merzuki’nin şu satırlarını birlikte okuyalım:

“Arap dünyasının en temel problemi istibdat ve onunla doğrudan bağlantılı yolsuzluk ve yozlaşma. Zira istibdat hastalıkların hastalığı…”

Bu sadece yukarıdan aşağıya bir istibdat değil… Toplumun içindeki kabile, cemaat, mezhep ve yandaşlık yapılarına dayanan bir istibdat, Şöyle diyor Merzuki:

“Siyasi sistemin düşünce tarzı tam olarak şu: İktidar halka hizmet ve vatandaşların hayat şartlarını iyileştirmek için değildir. Kendin, ailen, kabilen, hemşehrin için elde ettiğin bir güçtür, bir ayrıcalıktır. Yani iktidar bir görev değil bir ayrıcalıktır…”

Burada aile, kabile, hemşehri kavramlarına yandaş kavramını da eklemek lazım. İktidarlar dayandıkları bürokratik, mezhepsel ya da ideolojik tabanlara açık ya da örtülü “ayrıcalıklar” kazandırmak suretiyle hükmediyorlar.

Merzuki, “Esed’in iktidara kalmak uğruna bütün Suriye’yi baştan başa yıkacak kadar ileri gideceği aklıma gelmemişti” diyor. Tabii kişisel Esed değil, aile, kabile, hemşehri ve yandaş bütünü olarak Esed…

Mısır’da otuz yıl Mübarek’in diktatörlüğünde ayrıcalıklar elde eden kesimler, Sissi darbesiyle yeniden ’kendi’ rejimlerini kurdular.

 

SADAKAT NEREYE?

Bu tablo Ortadoğu toplumlarındaki fevkalade önemli bir problemi yansıtıyor: Yönetim kademelerinde modern Weberyen anlamda “kamu görevlisi” yani “hukuki rasyonel bürokrasi” kültürü gelişmemiştir: Yönetim mekanizmasında yer alanlar yetki ve sorumlulukları kanunla belirlenmiş “kamu hizmeti”nden ziyade başka aidiyetlerin hizmetindedir.

“Sadakat”ın anlamı kanuna, hukuka, içinde çalıştığı kamu kurumuna, görevli olduğu kamu hizmetine olmaktan önce baştakilere ve ait olduğu toplumsal-siyasal gruba bağlı olmaktır! Öncelikle onlara hizmet, onlara itaat anlamındadır.

Bunun sonu tepeden tırnağa kaçınılmaz yozlaşmadır:

“Bu şekilde yozlaşma, rüşvet ve yolsuzluk bütün toplum için tepeden tırnağa bir hayat tarzına ve geçim kaynağına dönüşüyor. İşte bu yüzden Arap dünyasının en temel problemi yolsuzluk diyorum…”

Çünkü yolsuzluk sadece ahlaksız değildir; hukuk ve hürriyet fikrini, kamu kavramını, hizmette verimliliği mahveden hastalıklı bir kültürdür…

 

HUKUK SORUNU

Böyle bir devlet basın hürriyetine, muhalefete, denetim ve şeffaflığa tahammül edebilir mi? Bunları hangi Arap devletinde görüyoruz ki?

Latin Amerika da genelde böyledir.

Demokrasiyi de hukuku da engelleyen asıl faktör bu hastalıklı siyasi ve toplumsal yapılardır. Uzak Doğu ülkeleri de de yakın zamana kadar ve bugün Çin’de otoriter, hatta totaliter rejimlerdir. Fakat Kishor Mahbubani’nin belirttiği gibi “meritokrasi”ye, liyakat ilkesine önem veren kurallı sistemlerdir. O yüzden otoriter yapılarda da olsa kalkınmayı sağlıyorlar.

Merzuki’nin anlattığı yapılar ve kültürler ise kalkınmayı sağlayamıyor. Petrol serveti, kitlelerin hak ve hürriyetlerini satın alarak yozlaşmış istibdatları ayakta tutuyor.

Bu noktada Tunus’lu hukukçu Ali Mezghani’nin “Tamamlanmamış Devlet” adlı kitabını hatırlamak gerekir. Prof. Mezghani hukukun din içinde eridiğini, bağımsız ve etkin kurallar bütünü haline gelemediğini anlatır, ortaya çıkan yapıyı şöyle tasvir eder:

“Bu devlet aynı zamanda hem otoriterdir hem de devlet olmanın gerektirdiği işlevleri tam olarak yerine getiremeyen zayıf bir devlettir!”

Görüyorsunuz, hukuk devleti, kamu kurumu, kamu hizmeti, denetim ve denge gibi kavramlar ne kadar önemli.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
masum turk 16 Temmuz 2019 15:41
Sn Akyol, çok teşekkürler, bizim devletimiz de hızla bir ortadoğu devleti haline getirildi maalesef.. Akıl ve bilim yolundan milletçe uzaklaştırıldık. Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığı ile çocuklarımızın geleceği karartıldı. İktidar sahiplerinin vatandaşlık eğitimleri yok, tarih bilinci hamasi osmanlıcılıktan ibaret, kendi ülkesine değil, ümmet ümmet diye araplara hizmet ediyorlar. Örn, istanbul'da araplar mahallede, çarşı, pazarda vatandaşlarımızın , esnafımızın huzurunu bozmaya başladı. Polis zabıta bir şey yapamıyor.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 21:09
Herşey iktidarı ele geçirmek için bir enstrümanmis. Muktedirin dünyasında kendi ve tosuncuklarinin haricinde kimseye yer yok. Biz dahil tüm Ortadoğu böyle.
Muammer 15 Temmuz 2019 10:53
Kızım sana söylüyorum Damadım sen anla
Muammer 15 Temmuz 2019 10:56
Katılıyorum
Muhtefi. . 14 Temmuz 2019 18:04
Biz Günahın en buyugunun Insana,insanlığa,hayvanata, nebatata kötülük,zulüm vb yapildigı zaman. Sevabin En büyüğünün İnsana, insanlığa ve Hayvanata, Nebatata hizmet, hoşgörü ile davrandigimiz zaman olabileceğinin Şuurunu idrak ettigimiz zaman oluruz. Allaha Kulluk yarisindayiz birbirimizi Tekmeleyerek, Isırarak, Horlayarak. .Şeytan buna ne desin. :)))..
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 17:42
Tr de dahil Asya toplumlarında siyasetle uğraşanların kahir ekseriyetinin amacı iktidara ulaşıp, güç ve servet sahibi olmak. Liyakatmiş, makuliyetmiş hak getire.
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 17:17
Görsek ne olur bilsek ne olur. Anadolu halkı büyük çoğunlukla Ortadoğu&Balkan karışımı Toplum. Toplumda böyle Devletide böyle. Ortadoğu&Balkan kırması!
E.K 14 Temmuz 2019 15:56
Harika bir yazi daha sn Akyol'dan..Tesekur ederiz..Yaziyi okuduktan sonra hizla Ortadogulasmaya dogru kostugumuz hissi uyandi...
Demokrat müslüman 14 Temmuz 2019 15:11
Arti gerçek gazetesinde, Av, Erin keskininle yapilan bir röpörtaj,da, ortadogu,da T,C,devletin tarifi ve cinayetlerini anlatan yaziyi okumanizi isterim
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 15:09
Farkliliklarla dolu butunu yonetme yetenegi olmayanlar, butunu bolup yonetilebilen kucuk parcalara ayiriyor. Onlar icin buyuk tehlike halkin butunlesmesi
Dusunen 14 Temmuz 2019 14:03
Bati ile yakinlasma kotudur !! Ronesans, reform, katilimci demokrasi, hukukun ustunlugu, sekularizm, humanizm, fikir ve ifade ozgurlugu gibi hacli kavramlariyla isimiz gucumuz yok !! Ilgi odagimiz, ic ve dis hainler.... kotu komsular... daima hakliyiz... , bizi kiskaniyorlar ....,hamaset... , beka sorunu..., bizi yonetenlerin kutsalligi..., kayyum atanmalari,... medyanin iktidarlara gosterdigi yalakalik ...olmalidir. Dinci, militarist , irkci yaklasimlar ve yonetim sekilleri en iyisi ve en uygunudur...
memduh 14 Temmuz 2019 13:48
sayın akyol. yazınızın başında ince bir "oryantalist olmayan kalem" vurgusu var ama içerik aynı batılı bir zihnin kaleminden dökülmüş gibi. bir insanın oryantalist olması için zihin dünyasının ne şekilde ve hangi düşünce sistemiyle örülü olduğu önemli. diğer bir husus doğu devletleri olarak yazınızda değindiğiniz problemler elbette çözülmesi gereken problemler. ama reçetemizi, çözüm için yol haritamızı nasıl ve hangi saiklerle oluşturacağımızdır asıl önemli olan. son olarak yazınızda munsif mezruki üzerinden ülkemize de ince mesajlar verdiğinizi de es geçmeyelim
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 13:32
O tip devletlere, Rusya ve eski Sovyetler Birliği ülkelerini de ekleseniz iyi olur. Tek adam, hileli seçimler, lidere bağlı partiler. Gelişmiş insanların yaşadığı demokrasilerde lider gidince parti dağılmıyor, çünkü sultan seçmiyor adamlar. Almanya'nın göçmenlikle ilgili bir kurumunun yöneticisi, Erdoğan'a yanıt vermişti, Erdoğan ise "o benim muhatabım değil, Merkel cevaplasın" demişti. Kurumlar ve onların sorumlu yöneticileri olmalı, herkes sultanın ağzına değil, kendi işine bakmalı.
Kızım sana anlatıyorum gelinim sen anla, aslında Türkiye ve tabiki sn Erdoğan’ı anlatmama imkan yok yarın kapıyı çalan polisler fetöden arandığımı söyleyebilirler bende korkumdan tabiki Arapları Ortadoğu’yu anlatıyormuş gibi yapıp Erdoğan’ı ve Türkiye’yi ancak böyle anlatabiliyorum okurlarım. Tani sizler berbat bir yönetici ve berbat bir ülkede yaşayan koyunlarsınız diyor yazar ve ben yazara hak veriyorum olanlara bakınca koyunluğum belli oluyor
Mutlu Yücel 14 Temmuz 2019 12:09
3)Çayı kapma yarışına girip o arkadaşı veya davadaşı ile kavga edenlerden biri dönüp diğerine dese ki,biz kapma yarışına girmesek te bize çayı atanana beraber seslensek desek ki,”ya hepimize,tüm Türkiye ye at,ya da hiç atma”daha hakça olmaz mı?
Mutlu Yücel 14 Temmuz 2019 11:58
2)Derken her ikisinde de çaya tenezzül etmeyip atmamayı, diğeri için kapmamayı hiç düşünmeyeceksin, rakibinle atma veya kapma yarışına gireceksin, asıl müsebbip, seni senden daha çok sıçrayıp kapan olarak göreceksin, onları düşman addedeceksin, asıl suçlunun o rüşvetleri dağıtan olduğunu unutacaksın. Seni senden olan biri ile bu kirli yarışa sokan düzenin kendisi olduğu hiç aklına getirmeyeceksin. O çayı çorbayı elinin tersiyle yitecek kadar bile olgunlaşmayacaksın,olgunlaştıran bir düzen aramayacaksın.
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 11:50
Yazdıklarına harfiyen katılıyorum. Biz de tipik bir ortadoğu ülkesi olduk
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 15:48
2
hep öyleydik. rakı içip etek giyince batılı olunmuyor.
Batili olmak 15 Temmuz 2019 09:57
1
Batili olabilmek icin gecmisinde soykirimlar olmasi gerekir. kolonilerin, somurgelerin olmasi gerekir. 'Demokrasi' adina istedigin ulkeyi isgal, istila edip katliam yapabilmen gerekir.
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 11:48
Çok doğru. Acaba diyorum, bizdeki CHP'nin tek parti döneminde de uyguladığı, yandaşı kayırıp, dindarı, başörtülüyü dışlayan ve onları liyakatlı olsalar bile devlet hiyerarşisinin dışına iten politikaları da aynı sakat zihniyetin ürünü müydü ? Sık sık " Çağdaş uygarlık düzeyi"nden dem vurup, liyakat yerine sadakat aramak ta bizm "ilericiler"in hastalığı olsa gerek.
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 11:05
Laikligin olmadigi yerde Ne Demokrasi...ne Ozgurluk olur.Ortadogu zihniyeti Guclunun borusunun ottugu zihniyettir.Din herseye mudahale edip baski altina aliyor.SORGULAYAN toplum isremiyorlar.Biat eden Insanlar istiyorlar.Daha rahat Toplumu yonetiyorlar.Karsi olan dusunceler Din adina baski altina alinip yok ediyorlar.Avrupa Ortacagi Ronesansla yok etti.Siyasal Islamcilarin oldugu yerde Ne huhuk ne adalet ne ozgurluk ne sorgulayan bir toplum olur...
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 15:49
1
11:05, elini vicdanına koy, din kardeşiyiz. Saddam'dan baba-oğul Esedlere, Ben Ali'den Kaddafi'ye, Mübarek'ten Sisi'ye İslam düşmanı laik diktatörler mi Müslümanları temsil ediyorar ? Yoksa, konsoloslukta, İslam'a aykırı yargısız infazla gazeteci buharlaştıranlar mı ? Müslümanlar'a zulmeden islam düşmanları üzerinden İslam'a saldırmaktan vazgeçin, gülünç olmayın.
haydar keleş 14 Temmuz 2019 10:36
israf haram, bunu işleyen dünyada sefalete dilenciliğe ezilmeye mahkum olur ahirette cezasını ayrıca görür. bildiği halde işleyene ne demeli hem ülkeyi borç batağına düşürüyor hem gelir dengesini bozup ahlaksızlığı yaygınlaştırıyor
Musto 14 Temmuz 2019 10:34
Özgür birey olamadığımız müddetçe ülke olarak sorunlarımız devam eder haksiz olduğu halde akraba kabile cemaat partili köylüsü hemsehrisi irki mezhebi ayni oldugu için haksızlığı savunuyoruz 100 yildir bunları aşamadık.Siyasilerde bunları oy için destekliyor.
Mustafa 14 Temmuz 2019 10:34
Yazar istediğini alır. Zira asıl maksat ortadoğu veya Arap devletlerini eleştirmek değil,dolaylı olarak(aslında biz de böyleyiz) demek ister. Lakin direkt Erdoğan'a bunu söylemek sıkacağı için orta doğu, uzak doğu örneklenir. Farkındamıyız bilmem ama, tam bağımsızlık mücadelesini kazanmak üzere olan bir dönemdeyiz. Yine aynı senaryo"bizden bir şey olmaz"dedirtmeye çalışıyorlar. Bazı sazanlarda hemen atlıyor. Tankın önünde durabilen insanlar herşeyi başarır kimse şüphe duymasın
Karar Okuru 14 Temmuz 2019 10:20
Düşünce yapımız gelişmedikçe ülkemiz gelişemez. İtaat etmek ne demek, neden itaat edeceğiz. Hukuk devleti isek hukukun kurallarına riayet etmemiz gerekmez mi. Ama çocukluğumuzda öğretilen itaat kültürü, maalesef ölene kadar yakamızı bırakmıyor. Bu nedenle eğitimde, sağlıkta, siyasette, bürokraside vs. bundan daha ilerisi hayalden bile ötede kalır.
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 09:36
Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla.
Gonullu köle 14 Temmuz 2019 09:35
Ortadogu"!? Kelimenin ve hararetle kullananin kimligi! Neye, Nereye gore, Niye Ortadogu? Avrupanin Atlantik yakasinda durur yön tayin ederseniz, Çin Uzakdogu, dunyanin merkezi olan İslam bolgesi de Ortadogu"nuz olur. Yani, Ortadogu" kelimesi insanlik tarihinin en kanli katili, soykirimci, somurgeci Avrupaya ait! Boyle sakat, sapik bir zihniyetten salih bir amel hasil olmayacagini bilirsiniz. De, kelimeyi hararetle kullanani, kendisini, gorusunu o kelime ve mana muhtevasiyla ifade edenleri nasil tanimlarsiniz? yerli aydin, munevver, gonullu köle, koloni-beyni mi?
Mehmet 14 Temmuz 2019 09:14
Aynen bu hastalıklar bizde de var.Adam şeker fabrikasını almış devlete 5 kuruş para ödememiş.Termik santralini siyasilerin çocukları arasında paylastirmis ve devlete hiç katkısı yok.Sadece birileri yiyor.Ayni santrali devlet işçi almayarak çalışmaz hale getirip sattı.Adalet ve sermaye ilişkilere göre dağıtıyorsa toplumda düşmanlık başlar.Adalet ve liyakat kalkınca millet ve devlet zayiflar
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 16:13
0
Devlet bankaları ve TRT özelleşmeli.
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 09:08
Toplumumuzun bir kismi oltanin ucuna ne konsa aninda yutuyor, bu kesim iktidar sececek boyutta oldugu muddetce is zor
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 11:20
3
O toplumun bir kesimi İstanbul da iktidarı değiştirdi,yine aynı kesim 1980 Den beri siyasi tercihlerini günün koşullarına göre belirledi,genel seçimde oy verdiğine yerelde yüz vermedi.göbeğini kaşıyan adam diye nitelediğiniz kesim orta sağ ile orta sol arasında defalarca denge değiştirdi.sen hayatında kaç defa fikri hayatını muhasebe ettin.toplumun bir kesimi derken yakın siyasi tarihi 1960 dan beri ne kadar analiz ettin.kemalist medyanın trollerinin yazdıklarıyla kendi halkına hakareti ne kadar sevimli buluyorsunuz ve son olarak bu ülkenin güya sosyal demokratları(gerçekte atatürkçüleri)siz n
yüksel dinçer 14 Temmuz 2019 08:59
okuduğum'da ülkemdeki yönetenleri anlatıyor gibi bir hisse kapıldım kızım sana söylüyorum gelinim sen duy ne yapsın Taha bey ak troller iş başında
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 08:30
Yazarı yazı için tebrik ediyorum. Ekleme. Batı dünyası da 100 sene önce buna benzer birşeydi. Sorun doğunun olduğu yerde kalmış olmasıdır. Yoksa bir kader değildir.
Karar Okuru 14 Temmuz 2019 05:47
Bu sorunlarımızın temelinde sosyal, kültürel, ekonomik gerilik ve yetersizlik var bunların köküde galiba hoş olmasada genetik kalite galiba.
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 04:36
Batılı devletler de ise güçlüler hiç değişmiyor. Hep aynı.
Demokrat müslüman 14 Temmuz 2019 02:03
Orta dogu da, Ecdadin mirasi
Haluk Özdalga 14 Temmuz 2019 01:43
Her zaman olduğu gibi zevkle okuduğum bir yazı, Sn Akyol'a tebrikler. Dr. Marzuki tıp doktorudur. Prof. değil ama, olağanüstü değerli bir düşünür ve Tunus'un 2011 devrimi sonrası seçilen ilk cumhurbaşkanıdır. Tarihi İslamcılar-Laikler uzlaşmasına büyük katkısı olmuştur. Yayınevi Merzuki diye çevirmiş ama, soyadı Türkçe Marzuki olmalıdır. Tahmin ediyorum aile kökleri, bir zamanlar Sultan Abdülhamid'in İttihad ve Terraki üyelerini sürgüne gönderdiği Fizan'ın Marzuk şehrinden olabilir.
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 01:11
Devletin oluşturan ana unsur İnsan..Ortak gelecek bilincine sahip insan topluluğu na ise Millet diyoruz.Siyasal İslam yurttaş ve millet kavramına neden düşman acaba.Merak etmeyin..Latin Amerikada makus talihini yener.Otaçağını yaşayan ve yaşatan Siyasal İslamın henüz başındayız...Girdabından çıkma şansı sıfır.
Abbas Bilgili 14 Temmuz 2019 00:35
Sanırım bizde de yazınızdaki Ortadoğu ülkeleri kadar olmasada da benzer durum var. Ortadoğu ile Batı arasında bir konumdayız. İstanbul BB seçimleri öncesinde bazı bürokratların İmamoğlu, aleyhine, iktidar lehine gösteri yapması tam da "siyasi kabileye aidiyet" gösteri idi. Kaynak kitaplar için teşekkürler.
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 09:07
8
Sanki kemalistler farklı. Türkiye tam bir ortadoğu ülkesidir. Batılı kavramları bilmez, ilgilenmez.
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 10:21
1
Türkiye kemalist softa kavim ile siyasal islamcı çıkarcı kavim arasında sıkışıp kalmıştır.
Hersoy 14 Temmuz 2019 00:27
Ortadoğu bu haldeyken niye onlar gibi yönetilmeye heveslendik acaba. Oysa bizdeki devlet gelenegi ve köklü kurumlar sayesinde daha modern bir toplum götüntüsü veriyordu ve ortadoguya model ülke olabilecegimizden bahsediyordu on yil öncesine kadar. Birilleri bizi kendi saltanati ugruna fena taklaya getirdi sanirim.
Gonullu köle 14 Temmuz 2019 09:40
1
Son 700 yildir Ortadogu" nun lideri yoneticisi sendin bre bunak! Senin elinden somurulmek icin gaspedilen, gercek anlamda senden daha iyi durumda olamaz demi? Bir medeniyet olusturmak icin 15'nci dedenin meslegini yapiyor olman lazim! Sen 5'nci dedenin ismini mesleginin ne oldugunu biliyormusun?
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 00:07
Bir hukukçu, hukukçu yetiştirir. Yetiştirin ozaman. Neredeydiniz şimdiye kadar. Hayatım hep mağduriyet le geçti. 17 yılın zaten büyük bir bölümünde devleti tanımakla geçirdiler. Kalan kısmı da bela üstüne bela içeriden dışarıdan yikamadik yine güçlülermis şapka çıkarmak lazim.
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 09:06
1
Oltanin ucuna konan her lokma yutulmus gibi
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 00:01
Peki Arapların bu kabile geleneklerinden uzaklaşıp modern devletlere dönüşememelerinde, askeri, adalet, ekonomik ve sosyolojik atılım yapamamalarında, bizim 400 yıllık egemenliğimizin etkisi olabilir mi? Bizden önce iyi sayılabilecek devletler kuran bu millet bizden sonra düzen tutmadı. Ben kendi adıma suçluluk duyuyorum.
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 16:14
0
Bizim Araplardan farklı olduğumuzu kim söyledi?
gonullu kole 15 Temmuz 2019 01:32
0
Bu yorum 00:01'e yazilmisti. yanlis yerde yayinlanmis. Son 700 yildir Ortadogu" nun lideri yoneticisi sendin bre bunak! Senin elinden somurulmek icin gaspedilen, gercek anlamda senden daha iyi durumda olamaz demi? Bir medeniyet olusturmak icin 15'nci dedenin meslegini yapiyor olman lazim! Sen 5'nci dedenin ismini mesleginin ne oldugunu biliyormusun?
Muammer 15 Temmuz 2019 10:59
0
Evet
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 00:00
Turkiye gelismis degil ama duse kalka azcok gelismekte olan bir hukuk devleti idi. Burokrasi nispeten partilerden tarafsizlasmisti. Bir kamu yonetimi anlayisi, bilinci ve sorumlulugu olusmustu. AKP/Erdogan doneminde ise yarim yamalak olusan bu hukuki yapilar hic edildiler. Turkiye yazarin anlattigi bir orta-dogu devletine donustu onemli olcude...yazik oldu, toparlamak cok uzun yillar alir, ve Turkiye yuzyili kaybeder ne yazik ki...
Eski ve yeni 15 Temmuz 2019 01:44
0
2001'de ulke iflas etmis devlet memuruna maas odeyemiyordu. Faili mechul cinayetlerin haddi hesabi yoktu: ''AKP/Erdogan doneminde ise yarim yamalak olusan bu hukuki yapilar hic edildiler.''
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN