Back To Top
Sistem oturdu mu?

Sistem oturdu mu?

 - Son Güncelleme: 21.07.2019 Pazar 16:06
- A +

PİAR araştırma şirketine göre halkın yüzde 62’si parlamenter sistem istiyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini getiren AK Parti’nin içinde bile, parti disiplini çerçevesinde de olsa, kamu oyuna yansıyan yakınmalar var.

Ülkedeki konjonktürün değiştiği belli. Mahalli seçimler ve 23 Haziran sonuçları siyasi rüzgarın değiştiğini gösteriyor.

Öyleyse parlamenter sisteme dönüşü sağlayacak bir referanduma mı gidilmeli? Hayır…

‘İSTİKRAR’ NE DEMEK?

Cumhurbaşkanı ve AK Parti lideri Erdoğan’ın “akşam yat, sabah kalk referandum olmaz” sözü doğrudur. Konjonktüre göre anayasa ve sistem yapılmaz.

İşte aynı sebepten, “cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi” de oturmamıştır! Çünkü geniş mutabakatla değil 2016’da “konjonktürün”ün getirdiği yüzde 52 ile kabul edilmişti. Onun için daha birinci yılından tartışılıyor.

İktidar blokunun “millet kabul etti, tartışma bitti” söylemi de doğru değildir. Sistem tartışması devam ettiği gibi, yüzde 90 oyla kabul edilen 1982 anayasası da defalarca değiştirilmedi mi? Türkiye’nin anayasa ve sistem tartışmalarını bir türlü aşamamış olması elbette vahimdir. “İstikrar” dediğimiz esaslı ihtiyaç, ülkeyi yönetenlerin devamlılığından ziyade kuralların ve kurumların esasta devamlılığıyla sağlanabilir.

AK Parti 17 yıllık iktidar tecrübesi de bunu gösteriyor; aynı yönetenler ama çıkışlar, inişler var.

Bir sistemin başarısı için iki şart lazımdır:

. En donanımlı uzmanların teknik katkılarıyla birlikte en geniş siyasi ve toplumsal kesimleri temsil edenlerin katılımıyla hazırlanmış olması…

. Yeterli ve çoğulcu bir tartışma sürecinin sonunda referandumda az farkla değil, büyük çoğunlukla kabul edilmesi…

Yapısal istikrar ancak böyle sağlanabilir.

MECLİS’TEN HIZLA GEÇTİ

Türkiye’de parlamenter sistemin en haraketli savunucularından biri olan MHP Lideri Devlet Bahçeli  başkanlık sistemine destek vereceğini açıkladıktan sonraki gelişmeler şöyledir:

15 Kasım 2016: AK Parti hazırladığı sistem teklifini MHP’ye verdi.

1 Aralık 2016: Başbakan Binali Yıldırım ve Devlet Bahçeli, ortak basın açıklamasında uzlaştıklarını beyan ettiler.

10 Aralık 2016: Teklif Meclis’e verildi.

26 Ocak 2017: Teklif Meclis’te kabul edildi.

Bu, çok kısa, sıkışık bir süreçtir.

Fransa, sistemini değiştirmeden, 2008 yılında parlamento ve yargıyı güçlendirme için yaptığı reformu, bütün kesimlerin katılımıyla bir yılda hazırlamıştı…

Bizde ise farklı görüşler alınmadığı gibi, başkanlık sistemini savunan ama kuvvetler ayrılığının önemini vurgulayan hukuk akademisyenlerinin uyarıları da önemsenmedi.

Bu iki patinin gruplarında da enine boyuna müzakere edilmedi. AK Parti grubunda Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar “bu paket, egemenliğin halk adına TBMM eliyle değil, tamamen Cumhurbaşkanı eliyle kullanılmasını getiriyor” demiş, başka birkaç eleştiri daha olmuştu. (Muharrem Sarıkaya, HaberTürk, 22 Aralık 2016)

Fakat ne parti gruplarında ne de Meclis’teki Anayasa Komisyonu’nda önemli bir düzeltme yapılmadan, iki partinin oylarıyla Meclis’ten geçti.

REFERANDUM AŞAMASI

Başbakan Binali Yıldırım şöyle diyordu ve kesinlikle doğru idi:

Sistem değişikliği, anayasa değişikliği, toplumun yüzde 100’ü değilse bile büyük bir kesimini, kahir ekseriyetini kapsaması lazım, onların kabul edebileceği bir metin olması lazım. Bunu da tek başına yapamayacağımız aşikar onun için bütün partilerle çalışmamız gerekiyor.” (25 Temmuz 2016)

Fakat böyle olmadı…

Başbakan Ahmet Davutoğlu da şöyle demişti:

“Konjonktürel değil… Öyle bir hükümet modeli ortaya koyalım ki, 50 sene sonra bizi yönetenler rahat etsinler. Konjonktürel analizlerin hepsi bizden sonrakiler için sıkıntı doğurur.” (28 Aralık 2015)

Bu da dikkate alınmadı.

Bahçeli’nin destek açıklamasıyla ortaya çıkan konjonktürde hızla hazırlanan model, “plebisit”e benzeyen referandumda ancak yüzde 52 ile kabul edildi… Bırakın gelecek nesilleri daha birinci yılında iktidar partisi içinde bile “rehabilitasyon, revizyon, kireçlenme” gibi kavramlarla yakınmalar başladı.

En önemlisi, Meclis’in denetim yetkilerinin çok kısıtlanmış olmasıdır. Yeni sistem, Amerikan Kongresi’nin yetkilerini “Gazi Meclis”e vermemiştir.

Gelecek yazı: Meclis’in yetkileri.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
karar okuru 22 Temmuz 2019 09:07
Taha bey, Bizde sistem tartışması bitmez, çünkü nüfusun önemli bir kesiminde Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığı var. Başkanlık falan da hikaye.. Bu kesim neden sormuyor '' Reis hani uçacaktık, eve soğan götüremiyoruz?? İktidar, herşeye sahip ve hakim olma, devlet kaynaklarını kendi taraftarlarına aktarmak..Siyaset erdemle yapılır, bizde yozlaşmış ve çamura batmış, seçmen de ülkesinin yararını değil, haketmediğim şeyleri nasıl/ kimden elde ederim diye bakıyor.
miralay 23 Temmuz 2019 11:30
1
M.Kamal düşmanlığı var fakat cumhuriyete düşman değiliz. Biz Müslüman milletiz çünkü. Müslüman adam laik OLAMAZ, ecnebi inkılaPlarını kabul edemez
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 02:44
gecti Bor un pazari
Kadir inceçayır 22 Temmuz 2019 00:22
Sistem degişiklikleri elbette mecliste hazırlanır halk oylamasına sunulur ve yüksek katılım ve yüksek kabul oyu ile hayat bulur bu gerekliliktir anacak yetmez sistem çalışması aynı zamanda anayasa hocalarının ve kanat önderlerinin hukukcuların köşe yazarlarının tarih ve sosyoloji akademisyenlerinin katılımını icap ettirir bunlar da dikkate alınarak taslak mecliste gizli oylanıp sonra halk oyuna sunulmalıdır
Okur1 21 Temmuz 2019 21:57
Sistem derken?, milleti paranin kulu yapan, para ile terbiye edilen bir sistemden bahsediyorsaniz O zaten hep yururlukte, ozal zamaninda saltanati bitmek uzereydi Ciller mesut yilmaz ve erdogan sayesinde yine hayatimizin merkezinde
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 21:41
Şak diye oturdu
Musto 21 Temmuz 2019 20:52
Mevsimlik demokrasiye geçtik. Mevsim iyi olursa ipler biraz gevşetilir mevsim kòtü giderse ipleri gerer beka ve vatan severlik nutuklarini artırırsın.Yağmur duasına çıkar gibi mevsimlerin bereketli geçmesi için dua edelim demokrasinin rahmetinden biraz olsun faydalanalım.
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 20:09
Sistem muhalefetin midesine oturdu....
Yavuz Özçeliktemi 21 Temmuz 2019 17:03
Sn.AKYOL,Amerikadaki sistem demookratik bir sistemdir.Cumhur- başkanlığı hükümet sistemi İle amaçlanan demokrasi değildir.Abd kongresinin yetkilerinin gazi meclise verilmeyişinin,yargının düşürül- düğü durumun sebebi de budur.Demokrasik sistemlerde katı bir güç- ler ayrılığı vardır.Bizde ise,yargı da yasama da yürütmenin,daha doğ- rusu tek adamın vesayeti altındadır.Sadece yönetim sistemi değil rejim de değişmiştir,
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 16:30
Bu ülkede yeni"şey"den memnun olan, bu yeni "şey"i ölümüne savunan tek kişi var : Bahçeli. Buradan çıkın ve yeni "şey"in ülkeye ne fayda sağlayabileceğine karar verin.
hamza akyol 21 Temmuz 2019 16:14
sistem tartışması bir türlü bitmiyor çünkü ortak bir ahlakımız yok, ortak kurallarımız yok, ortak duygularımız ve ortak değerlerimiz yok. İngilterede yazılı anayasa yok ancak, bu bir sorun oluşturmuyor çünkü ortak bir kültürü, ortak kuralları, ortak değerleri, ortak doğruları, ortak duyguları var. Bir haksızlık karşısında toplumun geneli benzer tepkileri veriyor. bizde ise, aynı kişi, birinde doğru kabul ettiği bir davranışı, bir başka durumda yanlış kabul ediyor. yani kişi özelinde bile bir standart yok.
H.K. 21 Temmuz 2019 22:24
2
Japonya gibi İngilizler de ada& o nedenle çekirdek kültürleri homojenleşip korunmuş. Bizim çekirdek neresi? Ortaasyadan itibaren “askeri göçebe kültürü”! Buna İslamiyetin ayrı 1ruh&enerji vermesiyle 5kıtaya homojen&proaktif değil, heterojen olarak aynı kafa&medeniyeti götürmeğe çalışmışız. Sonra da hüsran, Anadoluya sıkışmışız! Derken, TC-CHP sağa sola çarpa çarpa sırçacı dükkanı misali kırıp dökmüş güya 1sistem kurmuş. Kopyacılıkla kabuk olarak onlar gibi olduk, ama o ruh yaralandı. Biz ruhen 1İngilizden &Batılıdan aslında daha iyiyiz.Bizim ahlaklımız onlarınkinden daha iyidir
hamza akyol 22 Temmuz 2019 00:10
0
Sayın HK! almanlar, hollandalılar, italyanlar vb. vb. ada değil. üstelik ada devletlerin de diğerleri ile ilişkileri var. ortak değer olmamasını birtek ada devlet olup olmamakla açıklamak pek mantıklı değil.
H.K. 22 Temmuz 2019 23:08
0
Hamza Bey, siz İngiltereyle başladığınız için onunla devam ettim. Ada olması gerçeği mantıksız değil. Ancak, ada olmayan ülkeler için de farkı belirttim. Göçebelikten yerleşik düzene geçeli çok oldu ama sivil hayata muhtıra & darbelerle askeri damar geleneği hala devam ediyor. CHP’in ilk döneminde yapılan hataların payı büyük; "standarttan sapma" olarak algılanan işlere girmişler & inandırıcı olamamışlar. Kurtuluş savaşından aynı ruh & duygularla çıkılmışlık bu hatalarla darbe yemiş, sendelemiş durumda. Sivil-Asker reformlarla ülke ekonomisine katkıda bulunmaya ihtiyaç büyük.
Ahmet yenet 21 Temmuz 2019 15:41
Malatya milletvekili Nurettin Yılmaz değil Nurettin Yaşar olacak
karar okuru 21 Temmuz 2019 14:51
Taha Bey hakikaten "Güzel yazılar yazıyor" diyebiliriz. Fakat bazı yorumcular tarafsız olduğunu belirtmişler. farkında olup olmadığını niyet okuyuculuğu yapmak istemediğim için bilmiyorum. Bal gibi de taraf tutuyor. taraf tutmak her zaman kötüdür demiyorum. Bazen taraf tutmak çok doğru bir tutumdur. Mesela zalime karşı mazlumun tarafını tutmak gibi. yoksa Hz Hüseyin' le Yezid arasında tarafsızlık kaybetmek demektir.
Musto 21 Temmuz 2019 18:51
0
Tarafsız derken objektif değerlendirme.Kendi taraf-partini-pırtını yandaşını da adalet ölçüsünde değerlendirmektir.Kafasında önyargısı olan,radikal kişiler futbol maçı gibi savunur.Örneğin Kendi sütü değilse ona süt beyaz dedirtemezsiniz.Bir partiyi sevmek onun yolunda gitmek başka,yanlışlarını eleştirmek başkadır.Ayrıca hür olmak.menfaat bağları olmadan rahat yazabilmek.Kaç yazar vardır Taha bey gibi.
Kafa karistirmayalim hic degilse,sistem-mistem degil,tipik Ortadogu Otoriter rejimi,ben yaptim oldu,isinize gelirse motifli bir hükümet(!)
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 13:42
Mecliste 11. Kalkınma Planı görüşmelerinde, CHP milletvekili Cahit Arı, "Yargıya güvenin yüzde 20 dolaylarında olduğunu", söylemişti. Arı’nın sözlerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay cevap verdi. Oktay, “Halkın güveni yüzde 20 değil yüzde 38” dedi. Burası normal bir ülke olsaydı, devletin iki numaralı adamı (Erdoğan sisteminde devletin iki numarası tayinle geliyor, halk seçmiyor.) % 38 derken, utancından kıpkırmızı kesilir ve ülkeyi bu hale getirdikleri için özür dilerdi.
Hüseyin Şenel 21 Temmuz 2019 13:28
Varsa yoksa “Yürütme”.Tartışma da özünde Milletin PARAsını harcayacak kişilerin hangi sistem içinde çalışması gerektiği üzerine..Önemli mi,önemli.Fakat ya,hak,hukuk,adalet dağıtmak için var olan,Vatandaşların maddi manevi her şartta! “haline razı” kalabilmesin de çok önemli görev üstlenen Yargı’mızın sorunları ve çözümleri..Hukukcu değiliz ki ilacını yazalım.Bizler,soran olursa şikayetimizi,neremiz ağrıyor onu söyleriz..Halimizi en iyi trafikte ki genel durumumuz anlatıyor..Cellat gibi camda beliren,arabanın üstünde tepinen kişilere takınılan tutum bile plasebo etkisi yapıyor üzerimizde.
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 13:19
Sistem şurda dursun. Taş yerinde ağırdır diye güzel bir söz var.TC.Cumhurbaşkanı'nın meydanlara çıkıp siyasi, partisine oy toplamak amacıyla konuşmalar yapması, Cumhurbaşkanlığı makamına uygun olmamaktadır. Ve o makamın saygınlığını düşürmektedir.Kanaatimca hem Cumhurbaşkanı, hem de siyasi parti başkanı olmak nâhoş bir durum oluşturmaktadır.
Mehmet 21 Temmuz 2019 12:45
Sistem diyorsunuz. Peki sistemli olmayan bir sene sistem denir mi.Yani var mi ki otura
Muhsin 21 Temmuz 2019 12:19
Sürekli Akp nin ne yaptığı, ne yapması gerektiği şeklinde yazılar okuyorum lakin bugün şunu soruyorum kendi kendime sesli düşünüyorum Akp toplumun hatırı sayılır bir kesimini temsil ediyor evet lakin bu toplumun %25 ini temsil eden Chp nin ne yaptığını ne yapması gerektiğini hiç okuyamıyoruz. Şunu sorgulamamız lazım bunca yaşananların Chp nin siyasi tarih boyunca yapmış olduklarından yapması gerekipte yapmamış olduklarından olabilirmi.
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 16:04
5
olabilir. hatta öyle oldu. 80 yılda bir ülkenin rejimini hukuk ve demokrasi üzerine kurmayı beceremedi. şimdi iktidarı kaptırınca hukuk ve demokrasi diye ağlıyor.
Rasim 21 Temmuz 2019 17:41
2
Yanılmıyorsam AKP hukuk ve demokrasiyi her türlü özgürlüğü ben getireceğim diyordu. Başkanlık sistemi gelirse de ülke her alanda uçacaktı. Yani başka partilerin yapamadığını AKP yapacaktı.Şimdi yok o parti yok bu parti eskiden başarısızmış da,zaten eskiden de işler iyi değilmiş de bunlar hikaye.Eskiden de işler çok iyi olmadığı için AKP iktidarda.1950 den Hem de hiçbir partiye nasip olmayan kesintisiz koalisyonsuz iktidarda.Sonuç ülke beka noktasına geldi.
Okur ve Sorar 21 Temmuz 2019 18:29
2
1950 eksi 1923 eşittir 27. Aradaki inkıtalar dikkate alınmaz ise 2019 eksi 1950 eşittir 69. Ayrıca 2019 eksi 2002 eşittir 17. Ama inkıtalar önemliydi, olmamalıydı, 69 ve 17 nin iyi olmasını engelledi denilirse, o zaman sorulur ; 1876 dan 1909 a kadar mutlak hakimiyetle yönetimi elinde bulunduran 2. Abdülhamid yapması gerekip de yapamadıklarından dolayı bugünkü duruma gelinmiş olabilir mi acaba ?
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 19:03
0
Muhsin efendi gereksiz bir yorumun var.Halkın iktidarı sorgulaması normal olandır.Oy verenler de sorguluyor.Her zaman desteği veriyorum "gücünü adil kullan.sana güvenmek istiyorum" diyor.Şu anda Yetkisi olmayan CHP ye ne hesabı sorulacak .Ona yetki verildiğinde ona da sorulur hesap.(CHP içinTarihte olanlar ayrı değerlendirme konusu)
Rasim 21 Temmuz 2019 22:03
0
17.41 yorumumda, 1950 ile başlayan cümle sehven eksik yazılmış olup, AKP 1950 yılından beri hiçbir partiye nasip olmayan kesintisiz ve koalisyonsuz 17 sene iktidarda olarak düzeltir özür dilerim.
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 11:45
Saygıdeğer AKYOL; Bilginizle...taraf tutmayan yapınızla, dindarım diyenlere, laikim diyenlere,sağcıyım-solcuyum-milliyetçiyim-demokratım diyenlere örnek olacak görüşlerinizle,umutsuzluğa umut oluyorsunuz.Şimdilik aklıma gelen size uyan söz:BİLGE GAZETECİ.
Ortadogu Türk Tipi Sistem ,iflas bayragini cekti.17 milyon yoksulluk sinirinin altinda yasayan,5 milyon issiz,RTE'nin sistemi cökmüs demektir.Ekonomik kriz-mriz yok,inanmayin,bunlarin hepsi ,yalan,dolan,manupülasyon demisti RTE bir kac ay öncesi.. Tek care "Ödünsüz Demokrasi'Hilafsiz itaat ve sabir degil.. manüpülasyon demisti bir tarihte RTE
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 11:10
Referandumda 12 eylül baskısından daha fazla devletin ezici baskısı ve tüm imkanları kullanılmıştır. Toplum mutabakatı olmayan bu sistem ülkede kısa zamanda ekonomik ve sosyal çöküntüye yol açtığı gibi,demokrasiye de en ağır darbeyi vurmuştur. Ülke demokrasisinin bugünkü yapısını Yozgat Valisinin açiklamasi gayet net ortaya koyuyor. Fazla söze ne hacet.
Çerkez Ethem 21 Temmuz 2019 11:06
Nerdeyse 100 yıl oldu heralde oturmuştur! Oturmadıysa 100'ncü yılı dolunca acil kökünden değiştirelim ! İki Atom Bombası yiyen,işgal edilmiş japonya, bombalanarak sıfırlanmış işgal edilmiş almanya, ikiside şuan t.c.den 10 kat ilerde ve onların sadece şuanki seviyesini yakalamak belki 20-30 yıl sürer ! 90 yıldır bizlere kolpa masallar anlatan elit/siyasetçiler, bizlere bilimsel olarak açıklasalar, bu devletler niye bizlerden bukadar ileri ?! Birde nasıl bunlar geri kalmış değiştirmedikleri alfabeleri/dilleriyle yapmışlar bunu ! İkisinden birinin anayasa,dilini tamamıyla alsak çag atlarız !
Dr. 21 Temmuz 2019 10:47
Amaçlanan tek adamlıktı. Saf olmayalım. Saltanat özlemi depresmiş ve adına Türk usulü başkanlık! denmiş. Erdoğan varken evin otoriter erkeği olmaya devam etmek isteyecektir. Yama, düzeltme hepsi yalan. Demokratik bir düzen AKP nin sonu olur. Bunu çok iyi biliyorlar. O yüzden onlardan hakkaniyet adalet falan beklemeyin. Yapılacak iş halkın isteklerini sadece medyada değil toplumun her alanında gerekirse demokratik olarak meydanlarda haykirmaktir.
Karar okuru 21 Temmuz 2019 10:37
Karpuz kesmece almayinca olacak olan bu… Bildigin KELEK cikti karpuz… Fakat satici hala inatla KELEK degil diyor … Hala saticiya inananlar var… Kardesim sana mi inanacagim, gorduklerimemi… Bildigin KELEK, tadi, tuzu, rengi hak getire…
H.K. 21 Temmuz 2019 21:40
0
Bu sıcaklarda karpuz bulumuşsun da bunuyorsun. Karpuz istediğin gibi çıkmadı diye çöpe mi atacağız. buzdolabına mı? Ağız tadına göre çıkmadıysa sebeplerine kafayı yor. Güpreyi iyi attın mı, suyu toprağı güneşi uygun muydu, ha bunları düşün! Sonra, AB almasa da biz "BATI' ülkesiyiz! TC'de karpuz "kesmece" satılmaz! O iş Osmanlı'dan kalma demode iş.. Osmanlı zarar ede ede sonunda iflas etti!
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 10:29
AK Parti ve MHP liderlerinin psikolojisi tum milletin huzur ve hosgoru icinde gelecege umutla bakacagi bir sistem kurmak icin elverisli degil.
H.K. 21 Temmuz 2019 10:24
"Oturdu" Taha Bey, oturdu hemde içimize oturdu.Referandumda "hayır" diyenlere sonuçlar belli olduktan hemen sonra oturdu. Şimdi de referandumda "evet" diyenlerin içine "çuk" diye oturmağa başladı. Şaka 1yana ekonomi aynı dönemde istikrarla kötüye gitmeseydi, veya birazcık iyi olsaydı, sistem tartışması pek başlamazdı.Aç ayı oynamaz kaidesine göre millet eskisi gibi parayla oynayamadığı için çatacak-kavga çıkaracak bahane arar hale geldi.Yunanlı komşularımız gerginliğe sonverelim diyor.RTE hemen gidip biz de Akdeniz&Ege ülkesiyiz petrol bizim de hakkımız işi tatlıya bağlıyalım de
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 10:19
"Siz içerden, biz dışardan" denildiği gibi...!
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 10:00
Birileri yazdi birilerine deklare edip soyletti oburununde arayip bulamadigi bir firsat ti ve ulkenin demokrasinin canina okudular
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 09:26
Sistem tam istenildiği gibi , oturdu. Adamin ne harcadiğını soracak kurum yok. Ati aldilar belgradi gectiler. Sistem bizim için değildi zaten , sistem milletin sorunsuz problemsiz sağılması içindi. Sistem tek adamin tek başına herşeye karar vermesi ve denetlenmemesi üzerine kurulmuştu. Gayet te iyi çalışıyor. Yoksa siz reisimizin söförlüğünü mü begen miyorsunuz? Atar valla arabadan yayan gelirsiniz Taha bey
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 09:11
Hani uçacağuduk.
Karar Okuru 21 Temmuz 2019 09:07
Bu ülkede sistemde artık dikiş tutmaz zira çok önemli kurumlar ya yıpratıldı ya da etkisizleştirildi. Artık belkide hiç hoşumuza gitmeyecek bir Baas tipi orta doğu rejimine dönüşüyoruz ki sonunun da hayır olmayacağı çok açık. İçe kapalı donuk bir ülke ve azalan kaçan nitelikli nüfus. Allah acısın ne diyelşm
HERMES 21 Temmuz 2019 08:55
Bu tür sistem degisiklikleri halkin %100ünü etkilemekte, o nedenle en az %75'inin onayiyla yapilmaliydi ama siyasiler keskin kutuplasmayi, taraftar konsolide etmeyi farkli dusuneni dusmanlastirmayi amacladiklarindan, 50+1 diyerek bu cok buyuk degisimi siyasi tarafgirlik haline getirdiler, bunu destekleyenler daha da pisman olacak ve revizyon denilen de CB ye daha fazla yetki-güç vermek, daha fazla sorun olacak, goreceksiniz. Güçlü bir Parlamenter sistem gereklidir, referandum şart.
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 08:50
Sistem Türkiye’nin ihtiyaçlarından değil kişisel hırs ve ego sonucu kabul ettirildi.Ancak daha bir yılı tamamlamadan tartışmalı hale geldi.. tek adam rejimi bütün sesleri kıstı ne oldu Türkiye uçtu mu hayır
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 08:25
Koyunlara Kurttan coban atamayi marifet sanan okur.
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 08:15
Astığı astık kestiği kestik yetkiler şimdilik yönetmeyi kolaylaştırıyor gibi gözüksede bir zaman sonra bu durumun sorunları halının altına süpürmek olduğunu anlayacağız.Büyümüş sorunların altında kaldığımız da korktuğumuz herşeyin başımıza gelmesinin sorumluları bugünkü durumu yaratanlar olacaktır.
KARAR OKURU Ahmedâ 21 Temmuz 2019 07:50
Evet sistem oturdu sayın yazar. Ama galiba şapa oturdu.
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 07:14
Bunun adı Erdoğan sistemidir.
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 07:14
Siyaset bilimcilerin bile anlatmakta zorlandığı bir sistem ilkokuldan terk amcaların teyzelerin oylarıyla zar zor geçti. Demokrasi eğitimli kitlelerin rejimidir dersen halka tepeden bakan elitist oluyorsun. Çünkü onlar çarıklı erkanı harp. Diploması olmasa da bir çoban üç profesöre bedeldir.
Mustafa 21 Temmuz 2019 10:43
9
O amcalar teyzeler dışarıdan liseyi bitirdi galiba. İst. Bld. Bşk. Lığı seçiminde Chp'ye oy verdi. Şimdi cahillikten kurtuldular galiba. Ağaç baltanın sapına "yapma biz aslında kardeşiz" der. Lakin baltanın sapı da özetidir tıpkı.....
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 06:00
Bu sistem beklenildiği gibi çıkmadı. Meclisin işlevi adeta ortadan kalktı. Her şeye tek adam karar veriyor. O ne derse o oluyor. İl müftüsünü bile o atıyor. Buna nasıl demokrasi diyebiliriz? Beğenmezseniz beş yıl sonra değiştirirsiniz diyorlar. Türkiye gibi bir ülkenin beş yıl beklemesi lüks değil mi? Atı alan Üsküdar'ı geçiyor, kaybedilen zamanın telafisi kolay olmuyor. Kısacası 82 milyon insanımızın kaybı..
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 01:23
Oyle bir sistem olmasi gerekiyor ki kabul etmeyenlerin bile haklarini korumasi lazim. Ve gelen gidenin iktidarlarin veya herhangi bir dusunce sisteminin degistiremeyecegi evrensel degerler uzerine dayali olmasi lazim (mesela dusunce ozgurlugu, din ve inanc ozgurlugu, ispatlanana kadar suclu olunmamasi, herkesimin ulke yonetiminde soz hakki olmasi, uzun vadeli devlet islerinin o anki iktidardan 80% bagimsiz olmasi gibi). Bu isin bu kadar zor olmamasi gerek diye dusunuyor insan, degil mi?
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 16:07
0
uzun vadeli devlet isleri diye bir şey olmaz. devlet, yanmaz yanılmaz metafizik bir özne değildir. vasat memurlardan oluşan bir yapıdır. her karar siyaset tarafından verilmeli. geri kalanlarla mutabıkım.
sistemsiz 21 Temmuz 2019 01:17
Gelismis bir demokraside anayasanin bir maddesinin bile degistirilmesi uzun hazirliklarin ve uzlasmalarin sonucudur. CB hukumetine gecis ise ne ciddi bir felsefi temele ne de bilimsel bir analize dayanmiyor. Yangindan mal kacirir gibi yapilan degisiklik en hafif deyisle tam bir cahil cesareti. Kaldiki referandum normal kosullarda yapilmadi. Iktidarin tek yanli medya propagandasiyla ve Roterdam'da cikartilan olaylarla vatandas galeyena getirilip evet oyu vermesi icin manipule edildi. Ustelik oylarin sayilmasi da saibeli. Bu sadece tasra kafali bir seviyesizlik degil, ciddi bir sorumsuzluktur!
Hikmet 21 Temmuz 2019 10:42
1
Bir de mühürsüz oyların geçerli olması hadisesi var. O mühürsüz oyların tutanağa bağlanması gerekirken ne yapıldı.Oylar sayıldıktan sonra apar topar mühürlendi. Madem mühürsüz oylarYSK kararı ile geçerli sayıldı o zaman oylar sayıldıktan sonra niye mühürlenmesine ihtiyaç duyuldu.Tam bir muamma.
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 01:07
Milletvekili kavramının içi boşaltıldı.Devlet kavramı yerini partiye bıraktı.Adalet devletin temeli olmaktan çıktı.Herkes bu millete hesap verebilmeli.Demokrasinin gücü halktan gelir.
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 00:44
Akparti nin hazırlayıp MHP ye verilmesi onun da kendi teklifiymiş gibi sunması ile ortaya karışık bir durum inanın o gün büyük çoğunluğu MHP nin bilmediği bugün de anlamadığı bir sistem savunulsada sorunları çözmediği ortada halbuki bu sistem ekonomiyi şaha kaldıracak sorunları ivedi çözecek Türkiye öyle şahlanacaktı ki ama tersi oldu kardeşim biz sistemi falan sorgulamıyoruz bu dediklerinizi yapın başka birşey istemiyoruz lakin siz hep bahane üretiyorsunuz ne güzel iktidar olmak güzel olunca bunlar yapıyor kötü olursa fetö pkk pyd ABD CHP eee ne güzel iktidar olmak ülkenin genlerini bozdular
Ali baba 21 Temmuz 2019 00:23
Yaz, boz,Herśeyimizle türk tipi,
KARAR OKURU 21 Temmuz 2019 00:15
Taha Bey'e katılmıyorum. En kısa zamanda yeni bir referandum yapılmalıdır. (Bu referandumda Anayasada yapılacak değişikliklerle beraber halka, Suriyeliler için ne yapılmasını istediği de sorulmalıdır.). Bu sistemin oturması da, kendi içinde ıslahı da mümkün değil. Biran önce Anayasa tadil edilmeli, partili başkanlık ve başkanın yasama yetkisi kaldırılmalı, bütçenin meclisten geçmesi şartı konulmalıdır. Yoksa bizim "gazi"nin niyazi olması kaçınılmazdır !!!
Okur 21 Temmuz 2019 00:14
Yeni sistem, anayasa, meclis hakkında ya siz ya da sizin öncülüğünüzde bir aydın/uzman grubu bir kitap hazırlasa ne güzel olur. Konu hakkında köşe yazısı ya da demeç sınırını aşan kapsamlı bir çalışmaya kamuoyunun şiddetle ihtiyacı var.
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 11:10
0
Trabzonda kürt turistlere yapılan linç girişimi hakkında da bir yazıyı kaleme almanızı dilerdim. Yapılan muamele hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isterdim ama bu konuda sessiz kalmanız insan hakları ve demokrasi açısından özücü bir durum. Yoksa Nelson mandela'nın dediği gibi mi? `türküleri tanımak isterseniz bir gün kürt olun yeterli'
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN