Back To Top
Siyasetin ‘etik’ sorunu

Siyasetin ‘etik’ sorunu

 - Son Güncelleme: 09.08.2019 Cuma 08:04
- A +

Siyasi etik yani siyasi gücün kullanımında etik kulların tespiti, yasalara bağlanması, bağımsız denetim kurumlarının oluşturulması…

Partilerin bari böyle bir konuda oturup anlaşmaları gerekmez mi?

Her partinin bu konuda inisiyatif alıp kendi itibarını yükseltmek istemesini anlarım ama engellemeyi anlamak mümkün değil.

Belediyelerde artık açıkta ortaya çıkan kayırma ve yolsuzluk sorunları üzerine CHP bir “Siyasi Ahlaksızlıkla Mücadele ve Siyasi Etik” kanun teklifini Meclis’e sundu.

İktidarın tepkisi ne oldu?

İş Bankası’ndaki Atatürk’ün hisselerinin CHP tarafından sembolik olarak temsil etmesini gündeme getirmek oldu! CHP bunu “temizlemeden” siyasi etikten bahsedemezmiş!

AK PARTİ NE DİYORDU?

İktidara yakışan, hele de parti başkanlığı ile devlet başkanlığını birleştirmiş bir sistemde iktidara yakışan, bu konuda partilerle görüşerek ortak komisyon kurulmasını teklif etmek, CHP’nin teklifini de bu bağlamda ele almak olmalıydı.

Ama iktidarda bir süredir bu konulara karşı soğuk bir tavır var.

Türkiye’de rüşvet ve yolsuzlukla mücadele konusunda 1990 yılında bir kanun çıkmıştı. Zamanla iktisadi ve siyasi ilişkiler yoğunlaştı, kanun yetersiz hale geldi. AK Parti 2001’de kurulurken bu durumu görmüş ve Program’ına şunları yazmıştı:

“Siyasetin kirlendiği, siyasi alanın iyice daraltıldığı ülkemizde; siyasetin ve siyasetçinin yeniden saygın ve güven veren bir konuma getirilmesi gerçekleştirmek istediğimiz bir hedeftir. Siyasetin dürüstlük ve liyakati esas alan bir yapıya kavuşturulması, siyasi finansmanın denetlenebilir ve şeffaf olması, ülkemizdeki siyaset kurumunun en temel ihtiyacıdır.” (Bölüm 2.2)

Aynı parti 2007’de ve 2016’da dar kapsamlı da olsa bu yönde Meclis’e kanun teklifleri verdi ama yasalaşmadan kadük kaldı.

Bu düzenlemelere ihtiyaç o zamandı da bugün mü ihtiyaç olmaktan çıktı?

AB İLERLEME RAPORU

Aksine, sorunların büyüdü, Türkiye uluslararası Yolsuzluk Algılama İndekslerinde irtifa kaybetti.

AB İlerleme Raporları da bu konuda Türkiye’yi sürekli eleştiriyor. 2019 İlerleme Raporu’nda şunları okuyoruz:

“Türkiye’de lağvedilen önleyici kurumların yerine Türkiye’nin de taraf olduğu BM Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi uyarınca bağımsız bir kurum oluşturulmadığı için bu alanda gerileme olmuştur…

Daha önceki yolsuzlukla mücadele stratejilerinde öngörülen mevzuat değişiklikleri yapılmamıştır.  Kamu alımları mevzuatı halen AB müktesebatı ile uyumlulaştırılmamış ve Kamu ihale Kanunu’ndaki istisnaların kapsamı daha da genişletilmiştir. Güçlü bir yolsuzlukla mücadele stratejisinin ve eylem planının olmayışı yolsuzlukla kararlı bir şekilde mücadele edecek siyasi irade eksikliğinin işaretidir…

Genel olarak yolsuzluk yaygın ve endişe verici bir konu olmaya devam etmektedir.”

Bazılarımızın düşman gördüğü AB, bize bu tavsiyelerde bulunuyor!

Çünkü şeffaflık ve etik değerler iktisadi ve ticari ilişkilerin gelişmesi için de şarttır.

YASALAR HAZIR

Ekonomi deyince akla gelen isimlerden biri elbette Ali Babacan’dır. Siyasi görüşlerimiz ne olursa olsun, ekonomi açısından saygın bir isimdir. AK Parti’nin Ankara Milletvekili olarak NTV’de şöyle diyordu:

“Yolsuzluk meselesi her ülkede az ya da çok var. Türkiye’yi az grubuna yönlendirmek için adım atmak gerekiyor.  Etik kurallar dünyada ortak aklın eseri haline geldi. Kurallara uymayanları da cezalandırmak gerekiyor. AK Parti ne demek? AK yani beyaz, lekesiz… Partinin adına AK deyip de şeffaflık ve yoksulluklarla mücadele konusunda belli bir duruş ortaya koymazsanız bu bir beka meselesi haline gelir. Burada neler yapılacağıyla ilgili somut adımları listelemiş durumdayız. Kanun metinlerimiz satırına, virgülüne kadar hazır. Daha önce dört siyasi partinin oluşturduğu etik kurallar listesi var. İnşallah seçimlerden sonra da bütün siyasi partilerin bir araya gelip bir etik kurallar listesinin oluşturulmasını istiyoruz. (10 Temmuz 2015)

Ama yine Meclis’e getirilmeyecekti.

Demek ki yolsuzlukla mücadele ve etik kurallar için gelerek yasa metinleri teknik düzeyde ve uluslararası standartlarda hazırdır, arşivde durmaktadır. İktidar blokuna düşen, bunları Meclis’te ortak bir komisyona getirerek yasalaştırmaktır.

Siyasi etik açısından olduğu gibi yabancı yatırım girişi için de zorunludur bu.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 10:19
Sınıfta kalmanın olmadığı bir eğitim sisteminde bu sorunları çözemezsiniz. Yarışma yok, rekabet yok, fark edilip ilgilenilmek yok. Sen de sınıfı geçiyorsun, iki cümlelik kompozisyon yazamayan da. Eğer elekten geçirmiyorsanız, üstte kalacakla, alta ineceği ayıramazsınız. En beceriksiz biri bile 17 sene de bir şeyler öğrenir. AKP'nin ki beceriksizlik değil, onlar, eğitimi mahvetmek gibi kutsal bir amaca odaklanmışlar. AKP için kutsal olan, iktidarlarının devamını sağlayandır. Oy tabanının eğitim seviyesini hepimiz biliyoruz.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 13:36
Yazıda çok fazla cümle düşüklüğü ve yazım hatası var.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 00:52
akp beytülmâl konusunda çok kötü bir sınav verdi. güya islam adına hareket ettiklerini iddia ettiler de gelmiş geçmiş bütün iktidar sahiplerinin toplamından fazla yolsuzluğa bulaştılar. üçer beşer devlet kurumundan maaş alanlar yüzleri kızaracağına utanmadan milleti azarlamaya başladı. akp döneminde yolsuzluk kurumsallaştı. Türkiye gibi bir ülkede koalisyon olmalıdır. tek parti hükümeti işini beceremiyoruz. mayamız zayıf.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 00:42
1 TL çalsam hapse girerim. Siyasetçi denen güruh milyon dolar götürecek ve başına hiç bir şey gelmeyecek öyle mi?
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 09:36
0
Kim milyon dolar çalmışsa savcıya şikayet.
Seküler Batı için menfaatine uygun her iş etiktir. Batıcı da, Batının menfaatine uygun her işe etik demek zorunda olan uydu karakterin adıdır...
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 22:13
Elbette siyasi duruş kaçınılmaz ancak, yurttaş duyarlılığı, seçmenin siyasi bilinci de fikri olgunluk kazanmalı değil mi? Durduk yerde, herşeyi siyasetçiden yöneticiden bekleme ahmaklığındaki seçmen, karakterli yaşamsal arz-ı da hak etmiyor demektir.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 21:46
Soğuk Savaş döneminde, Mao'nun Çin'inde, Batı medyasında, Çin'e dair bir çok sefalet hikayeleri olurdu. İnsanların daha sefil yaşadığı aynı Çin'de, Batılı sanayi ürünleri fason üretildiği günümüzde, Batı medyasında Çin'e dair tek bir sefalet haberi çıkmıyor. İnsanlar sefalet çekmiyor, trafik kazası olmuyor, uçak düşmüyor... Velhasıl iki milyarlık Çin'de her şey süt limanlık... Etik olmak böyle bir şey...
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 11:18
0
Seni kandırmışlar Kardeşim .iranda Rusya’da ve Çin’de insan köledir.açlık sefalet diz boyu sen sadece üst tabakayı görüyorsun basın yok. Biz ne zamandan yana Rus Çin sevdalısı olduk.
Patates, soğan marketlerde 2 TL'nin altına düştü. Karaborsacılar marifetiyle 7 TL'yi geçince ekonomi kötü yönetiliyor diyenler, düşünce neden ses çıkarmıyor...
Muhtefi. . 09 Ağustos 2019 17:44
Siyasi Ahlak (etik) ben,sen,o yani biz hepimiz birilerini araya koyup işimizi kısa yoldan yaptırma KURNAZLIGININ altında kayboluyor. İstediğin kadar yaz, çiz örnekler ver. Doğudan, Batıdan olmaz oğlu olmazdır. Dünde olmadi yarinda olmayacaktir. Tamam yazalim,çizelim fakat AHLAK nasıl oturacak burası önemli. Ahlaksiza Kilit vb dayanmaz. .!
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 16:46
Davutoğlu: "Biz bedelleri, dedelerimizin seferberliklerinden ödeye ödeye gelmiş bir nesiliz" dedi. Bunu Tayyip söyleyince Karar Gaztesine göre hamaset oluyor. Biraz etik lütfen...
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 22:00
0
Politık söylemler çok ciddiye almayalım. :))))..elbette herkes düdüğü verenin notasiyla otturecek. :))..cikmaz ondan bişey. Tarihe yolcu şimdiden. .!
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 15:54
Sn Akyol ULUSLARIN DÜŞÜŞÜ adlı eseri okuyunca ülkemizin geleceği hakkında daha kötümser düşünmeye başladım. Helede yolsuzlukların üzerine gidilememesi. "Benim hırsızım masumdur" mantığı... Bu mantık iktidar partilerinin prensibi haline gelmişse...Kendi yandaşlarının yolsuzluğu söz konusu olduğunda "SENİN DEDEN DE FALAN ZAMAN ŞÖYLE YAPMIŞTI" savunması. "BAL TUTAN PARMAĞINI YALAR" zihniyeti. Deveye sormuşlar "Neren eğri" Bakmış saymakla bitiremeyecek "Nerem doğru?" demiş.Sahi bu kafadan ne zaman kurtuluruz?
Akp nin düzeleceği yok sayin Akyol. Bu dediklerinizi ancak oluşturulacak bir demokratik cephe yapar. Yeni kurulacak cephenin tek amaci olacaktır: Demokrasiyi bütün kurum ve kuruluşlarıyla kurmak ve sistemi kurup işler hale getirmek. Ondan sonra da seçime gitmek. Seçimi kim kazanirsa kazansın demokrasi açısından değişen bir şey olmayacak sadece politika değişikliği olacaktır. O zaman siyaset de bugünkü gibi netameli, ateşli ve ötekilestirici olmayacaktir. Zira kim gelirse gelsin ana zemin ve temel kanunlar degismeyecektir. Sadece anlayis ve politika farklari olabilecektir.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 14:32
BM AB gibi bileşikler den Türkiye siasetinin alacağı hiç bır şey olduğunu düşünmüyorum. Her bedenin bir elbisesi vardır. Başkalarının elbiselerini bizlere bicmekten yorulmadiniz. Kendi gelenegimizde siyasetnamelerimizde pentnamelerimizde her şey mevcut ve bize göre. Aksi durumda dikiş tutturamayiz. Yoksa siz yazar biz yorumlar siyasetçiler oynar kısır döngüler le bir yere varilmaz. Acizane. Tarafgirliginizde çok dikkat çekiyor sayın yazar.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 13:35
Hoca işin püf noktasını bulmuş. AKP'ye mesaj ancak, baş parmakla işaret parmağının birbirine sürtülmesi hareketinin çağrışımıyla verilir. Sayın Akyol, günlerce "etik" yazısı yazsa, birini bile okumazlar; okusalar da, bir kulaklarından girer, diğerinden çıkar. Onun için, etik, PARA için de gerekir, demiş : “…yabancı yatırım girişi için de zorunludur bu.”. Şimdi, belki düşünürler. :)
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 18:52
0
Analar ne dehalar doğruyor...
garip 09 Ağustos 2019 12:10
Artık etik kelimesinin içi boşalarak insanlarımızda etkisi yok.Antibiyotik gibi.Artık herşeyimizi tek tek inceleyip insanlarımızın,ihtiyaçlarına göre düzenlenmeli.Hatta insanlarımızdan özür dilenip rehabilite olmalıyız.İnsan değerlidir.İnsanlarımızın piskolojisi iyi ise dayayanışma olursa, güven olursa başarıda olur.Bunu birileri yapmayacak.Sorumlular ve biz yapmalıyız.
İlhan 09 Ağustos 2019 11:46
Ak parti muhalefete düşerse 3 Y ile mücadeleyi yeniden savunur; şimdi yeme zamanı!..
hurşit GÜNDOĞAN 09 Ağustos 2019 11:35
Bahçeli'nin cümleleri "-Orman yakan HDP ve PKK'ya tepki göstermeyenlerin Kaz Dağları'ndaki çığırtkanlığı son derece mide bulandırıcı bir durumdur." "-Türkiye'ye meydan okunmaktadır. Gafil ve alçaklar tarihi bir yanlışın içine düştüklerini çok yakında anlayacaktır. Bunun bedelini ödeyeceklerdir." "-ABD'nin PKK/YPG'yi kanatlarının altına alarak ulaşacağı hiçbir yer yoktur. Bu güvenli alanın kontrolü Türkiye tarafından sağlanmalıdır." "-AYM hak ihlali kararı ile hakkın doğasına zarar vermiştir. Geldiğimiz aşamada AYM'nin kararına mahkemenin riayet etmemesi çelişmeyecektir." "-İP'in başkanı y
ibrahim 09 Ağustos 2019 10:45
Birisi siyasetin dini kullanmasından şekva etmiş; Din(imiz) tabiatı gereği bütün hayatımızı ihata ettiğinden, onun haricine çıkma imkanı yoktur. O cihetten sadece siyaset değil bütün faaliyet alanlar içinde din mevcuddur. Fakaaaat; Asıl itibariyle din iyileştirmek için, adalet için, teavün/tesanüd için ve dahi istikametli hayat için var olduğu halde maalesef bazı insanlar/gruplar, milletin görmezliğinden, cehaletinden ve zaafiyetinden suistimal edip yanlış ve menfaatperestane şekilde menfi olarak göstermişler, kullanmışlar ve kendi kurallarını insanlara cebren tatbik etmeye uğraşmışlar..
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 13:03
5
Dinini kendine sakla. Herkes senin gibi düşünecek olursa Dünya kan gölü olur.
mizan 09 Ağustos 2019 14:55
8
Evet din(imiz) İslam, siyasetin ve insanların ihdas-deruhte ettiği sair faaliyetlerin, kurumların, mükevvenatın üstündedir, önündedir. Yoksa küçük ölçekte insan, geniş mikyasta millet, hayatı ictimaiyyenin getirdiği tahacümattan, tahribattan kurtulamaz, kaçamaz. Şu var ki; hakikati din ve Şeriatı garra-i Muhammediye hükümferma ola, sahteliklerden, israiliyatttan ve cehaletten ari olarak tatbik edile. O zaman koyu laik, gayrimüslim halk dahi, o çok korktukları, kaçtıkları ve mani olmak için uğraştıkları Şeriat-ı dini tam manasıyla anladıklarında memnun olacaklar, adaleti bulacaklar ve dahi d
Köroğlu 09 Ağustos 2019 10:27
Hukukun üstünlüğüne dayalı demokraside bir siyasi partinin bankası olamaz. CHP, İş Bankası hisselerini elden çıkarmalı.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 13:40
2
CHP'nin bankası yok. Ne yönetiminde etkili, ne kar alıyor. Bu, vasiyet gereği, sembolik bir ilişki. Bugün bu ilişkiye son verilse güzel olur. Ama hisseler Erdoğan'a verilmemeli. Karın dağıtıldığı,Tarih Kurumuna ve Dil Kurumuna verilebilir. AKP'nin ise bankaları var. İstediklerine kredi verdirirler, istediklerinin borcunu sildirirler, istedikleri işleri zararına finanse ettirip, faturayı millete ödetirler. "Hukukun üstünlüğüne dayalı demokraside" iktidar bankaları da olmaz, değil mi, Köroğlu ?
Köroğlu 09 Ağustos 2019 18:22
1
Dediğin gibi sembolikse bile ilişki sonlanmalı. Ayrıca evet, devletin de bankası olmamalı. Devlet bankası demek hükümet olan partinin arpalığı demek. Erdoğan'dan önce de, Erdoğan döneminde de hep böyle oldu. Ben CHP'den devlet bankaları özelleşsin diye bir söz duymadım ama henüz. CHP kendi sırasını mı bekliyor?
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 19:15
3
13.40, CHP'ye avukatlık yapmaya çalışıyorsun ama senden avukat olmaz.
ÖTÜKENLİKURT 09 Ağustos 2019 09:41
İhale yasası 186 dfa değişti 17 yılda! Yolsuzlukla mücadele yasası gündeme alınamaz çünkü AKP bir ideal partisi değil, otlanan ve çöplenenlerin köşe tuttuğu, halkın ise din - iman, Allah - Kitap ile uyutulduğu bir parti! Bu partide siz yolsuzlukları önleyecek düzenleme yapar, yolsuzluğa büyük cezalar verirseniz birçok insan safınızı terkeder! Siyasi etik o mollaların umurunda değil, hangi ihaleleri nasıl alırız sorusudur gündemlerinde olan! AKP den İslamcı çizgiyi kaldırın birşey olmaz ama yolsuzluğu önlerseniz parti boşalır!
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 09:40
CHP borazanlığı yaparak etik soruna ahkam kesilmez.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 12:45
0
Etik yasası çıksın diye çırpınan Chp ama. Sayıştay'ı eskisi gibi etkin hale getirin, harcamaları denetlesin diyen Chp ama, aldıkları belediyelerde ihaleleri açık yapan, yapılan harcamaları şeffaf bir şekilde açıklayan Chp ama. Chp borazanlığı yapılmıyor, doğrular yazılıyor. Bana kendi belediyesinde yapılan yolsuzluğu yargıya götüren başka bir örnek verebilir misiniz? (İski Yolsuzluğu)
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 22:35
0
İski yolsuzluğunu CHP yapmıştı. Önce yolsuzluğu yap, yolunu bul. Sonra etik yasası çıkar kahraman ol... Yersen...
Takipci 09 Ağustos 2019 08:59
Bir Kok Sebep var: Uretim Kulturu. Uretim Kulturu'nun tam olarak olusmadigi Orta Dogu toplumlarinda Makam'lar ganimet olarak algilaniyor. Ganimette etik aranmaz.
Milletin parasını emeğini malını arzusu hilafına sarfedenlere dinen de hukuken de görenek gelenekler bakımından da hırsız denir Ve profesyonel hırsızlar utanma bilmezler Ve dünyanın en tiksindirici varlıkları bu hırsızlardir Ve yüzlerine bakılması hoş değildir
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 12:36
1
Tamam da hocadan fetva aldı mı günah günah olmaktan çıkıyor.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 06:21
Denetim yok Sayıştay bir rapor açıklayacak ik mik diyecek sonra da ben ik mik demedim diyecek durumu düzeltmek için mücadele edecek siz bırakın denetimi kendinizin faaliyet raporunu açıklayın ne aldınız ne sattiniz bunda şeffaf olamaz iseniz ömür boyu siyaset kirli olarak kalır beğenin begenmeyin Mansur Yavaş aldığı faturaları dahi yayınlamış inceleyin yanlıisimiz varsa düzeltelim diyor aslolan da budur şeffaflık yok eğer böyle kurumlar herşeyi bir rapor ile açıklasa millet kendi kendine denetim yapar Sayıştay a gerek kalmaz var mı böyle siyasetçi veya kurumlar o zaman kurtulmusuz demektir
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 06:17
Siyasetin dini kullanmasına şiddetle karşıyım.Camilerimizde rüşvetin, yolsuzluğun, adaletsizliğin, hukuksuzluğun,.. bilhassa torpilin, dinimizde haram olduğunu duymayalı yıllar oldu.Siyaset bozuldu, toplum da bozuldu.Bir partiyi dinin temsilcisi, diğerlerini de dinsizliğin tarafı olarak bakar hale gelindi.Bir sene kpss'ye çalış emek ver, başarı elde et, dereceye gir, beş dakikalık mülakatta adamın dünyası kararsın, olacak şey mi? Mahkeme kadıya mülk değildir diyorlardı bir zamanlar, artık bu kavram da değişti.Dünyamızda son zamanlarda sıra garip şeyler oluyor, acaba neye işaret?Gidişat nereye?
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 05:41
Evet siyasi etik milyonların umut bağladığı adalet arayışını üçgün daha fazla tatil için tatil sonrasına bırakmaksa o ülkede hangi etik hangi siyaset konuşulur adamı olan ve iktidarda bir yakını olanın davasının kapatıldığı bir ülkede hangi etikten bahsedeceksiniz etik dışı davranışın ahlak haline geldiği bir siyaset dünyasında iktidarın sadece yakınlarının devlette işe alındığı bir toplumda hangi etik kuralı işler milyonların adalet beklediği bir toplumda kulaklarını kapatmış gözler kör olmuş kalpler hissetmez olmuşsa hangi siyaset ve ne etiği Allah aşkına bunlar ülkenin geleceğini hiçmi
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 02:34
Zor hocam hem de çok zor maalesef hastalık bütün bünyeyi sarmış. 2 maaş 3 maaş 5 maaş normal... ATM ciler... Harama alışan vücût daha fazlasını istiyor. Halk sandıkta gereğini yapana kadar böyle devam eder.
KARAR OKURU Ahmedâ 09 Ağustos 2019 01:00
Siyasetin "etik" sorunu yok efendim. Çünkü biz "etik"i halledeli çok oldu.
Menderes YILDIRIM 09 Ağustos 2019 00:48
Y 2) Taha Bey; "İş Bankası’ndaki Atatürk’ün hisselerinin CHP tarafından sembolik olarak temsil etmesini gündeme getirmek oldu! CHP bunu “temizlemeden” siyasi etikten bahsedemezmiş!" AKP haklı. İş Bankasına, T. C. Kamu Bankalarındaki AKP liler gibi AKP liler atansaydı, SİYASİ ETİK olurdu, CAHAPE liler atandığı için Siyasi Etik Olmuyor. Kamu Bankalarına Boşta Kalıp 1) Başka Partiye Gitmesin 2) AKP ye Küsmesin 3) AKP ye Muhalif Olmasın 4) Tayip Bey Seçimde Desteklensin 5) Vb. sebepler ile ATANMADIKLARI takdirde SİYASİ ETİK OLMAZ. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 09 Ağustos 2019 00:39
Y 1) Taha Bey; "İş Bankası’ndaki Atatürk’ün hisselerinin CHP tarafından sembolik olarak temsil etmesini gündeme getirmek oldu! CHP bunu “temizlemeden” siyasi etikten bahsedemezmiş!" AKP nin bu sözü için; AKP li Eş - Dost - Vb. için 1) Tüm Kamu Kurumlarına atandılar hala açık var, bu nedenle CHP den alınmak isteniyor. 2) CHP lilerin de olduğu İş Bankası KAR ediyor, AKP lilerin olduğu T.C. Kamu Bankaları ZARAR Ediyor Acilen İş Bankasının da Zarar Emesi için İsteniyor. diye DÜŞÜNÜYORUM. Saygılarımla
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 00:30
İski yolsuzluğunu ortaya çıkarıp üzerine giden Chp'ydi. Nerden buldun yasasıyla yolsuzlukların üzerine giden Dsp ve bakanı Sadettin Tantan'dı. Akp'nin daha kolay yolsuzluk yapmak için 188 kez değiştirdiği, ilk haliyle yolsuzluğa izin vermeyen Kamu İhale Yasası'nı çıkaran ve Kpss'yi getiren Ecevit'ti. Şimdi de siyasi etik yasası. Sol her zaman sağdan daha dürüst.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 10:49
4
Doğru diyorsun. İSKİ yolsuzluğunu yapanlar sağcıydı.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 00:12
Dini siyasete alet edenler 'ahlakci" geciniyorlar. kendi kafalarinda kendilerini ahlaki olarak daha iyi/ustun gorurler. Ama siyasi ahlak yasasi deyince tuyleri diken diken oluyor. Gercek hayatta yolsuzluk dahil her turlu gayri-ahlaki isleri ceviriyorlar. Bunlarada kafalarinda bir mesruiyet uyduruyorlar. Boylece Islamcilik dalevereligin ideolojisi haline geliyor. Koseler donuluyor. Iyi is yani!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN