Back To Top
Türkiye Avrupalı mı, Asyalı mı?

Türkiye Avrupalı mı, Asyalı mı?

 - Son Güncelleme: 07.08.2019 Çarşamba 08:50
- A +

Dış politikamızda Batı ile ilişkilerde gerilimler artarken, Ankara Rusya, Çin ve genelde Asya istikametinde açılımlara hazırlanıyor.

Büyükelçiler Konferansında Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Yeniden Asya açılımını bugün ilan ediyorum” diyerek çok vurgulu bir konuşma yaptı…

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise “Yeniden Asya adıyla bir açılım politikasını hayata geçirmeyi planladıklarını” söyledi, AB ile ilişkileri daha kuvvetli ifadelerle vurguladı. Hatta vizesiz Avrupa için epey zamandır yerine getirmediğimiz “6 kriter”i tamamlayacağımızı, Yargı Reformu’nun da AB’la ilişkilere katkı sağlayacağını söyledi.

 

ASYA ‘HUKUK’ DEMİYOR

AB ile aramızdaki sorunların başında, hukuken de siyaseten de haklı olduğumuz Kıbrıs meselesi gelir. Ama 2004’teki Annan Referandumundan sonra Avrupa’nın yaptığı açık haksızlığa rağmen Ankara Avrupa ile ilişkilerini adeta zirveye çıkarmış, çok da iyi yapmıştı.

Bazı sorunlar yaşanırken de çok iyi ilişkilerin geliştirilebileceğine dair başarılı bir örnektir bu.

Ama böyle devam etmedi. Sorunların karşılıklı olarak iç politika uğruna körüklenmesi gerilimleri tırmandırdı.

AB’den Türkiye’ye yöneltilen demokrasi eleştirilerinin ve Ankara’nın gösterdiği tepkilerinin listesini çıkaracak değilim.

Fakat dikkat ettiniz mi? Rusya’yla, Çin’le, Asya’yla ilişkileri geliştirmek için “yargı reformu, basın özgürlüğü…” gibi konular hiç söz konusu olmuyor.

Rus veya Çin basını mı Türkiye’yi özgürlükler açısından eleştirecek?!

 

AB SÜRECİ NEYE YARADI?

Sayın Çavuşoğlu “Yeniden Asya” vurgusu yapan konuşmasında “ülkemize yönelik doğrudan yabancı yatırım tutarının 2003-2019 döneminde toplam 210 milyar dolara ulaştığını” söyledi. Evet doğrudur.

Fakat bu dış yatırımların yüzde 73.6’sı Avrupa ülkelerinden, yüzde 8.5’i Amerika’dan geldi!

Demek ki “Haçlı ittifakı… kalkınmamızı istemiyorlar” gibi sözler yanlıştır.

Çin, Rusya ve Katar dahil Asya ve Ortadoğu’dan gelen yatırım oranı yüzde 17.2’den ibarettir.

Rusya ve Çin Türkiye’nin yatırım ihtiyacını karşılayamaz.

AB Süreci başlayana kadar Türkiye’ye yabancı yaratım girişi yıllık 2 milyar dolar civarındaydı...

17 Aralık 2004’te Brüksel’de “AB ile tam üyelik müzakereleri”nin başlamasına karar verildi… 2005 yılında ülkeye gelen yabancı sermaye yatırımı 10 milyar dolara, 2006’da 20 milyar dolara çıktı!

Son yıllarda 10 milyar dolara indi.

Görüyor musunuz; üye olmadan da “AB sürecinde” bulunmak ekonomiyi nasıl geliştirmiş?

Mesele iktisadi ve hukuki rasyonalizm meselesidir; dostluk, düşmanlık değil.

Bu süreci başlatmak için, Başbakan Tayyip Erdoğan Brüksel’de “istinaf mahkemeleri, CMUK ve Ceza Kanunu’nu onaylayacağız” diye açıklama yapmıştı. (23 Eylül 2004)

Bugün de Cumhurbaşkanı Erdoğan, vize anlaşması için Terörle Mücadele Kanunu dahil “6 Kriter”i yerine getireceğimizi söylüyor, “yargı reformu yapacağız” diyor.

Bence “yargı reformu” çok eksiktir ama bu ayrı konu.

 

BİR AYAĞIMIZ BATI’DA

Temmuz 2019 tarihli 11. Kalkınma Planı’nda maalesef AB ile ilişkiler ikincil düzeyde görülmüş, İSEDAK (İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi) ile ilişkilere daha çok önem verilmiştir. Ama Araştırma-Geliştirme söz konusu olunca aynı planda şöyle deniliyor:

“Başta AB ülkeleriyle olmak Üzere Ar-Ge faaliyetleri, araştırma altyapıları ve araştırmacı insan gücü bakımından bölgesel ve küresel düzeyde işbirlikleri geliştirilecektir.” (Paragraf 444)

Evet, ekonomilerin en önemli dinamosu olan Ar-Ge deyince, “başta AB ülkeleri” ile ilişkiler geliyor.

Halbuki aynı iktidarın Temmuz 2013 tarihli 10. Kalkınma Planı’nda, AB’nin hem ekonomi için büyük önemi belirtiliyor, hem “değerler” vurgusu yapılıyordu:

“Ekonomik ilişkilerin yanında AB’nin uzlaşma kültürüne dayalı siyasi deneyimi; kurumsallaşmada mesafe kat edilmesi, yaşam kalitesinin yükseltilmesi, ileri standart ve normların benimsenmesi, çeşitli alanlarda kapasite geliştirilmesi açılarından önemli fırsatlar sunmaktadır.” (Paragraf 41)

Hiçbir öfkeyle veya hamasetle bu “fırsatlar”a sırt dönemeyiz, Batı ile sorunlarımızı Batı’dan kopmadan çözmek zorundayız.

Tarihte olduğu gibi, bir ayağımız sabit olarak Batı’ta öbür ayağımız Asya’da, Afrika’da, İslam ve Türk dünyalarında, Rusya’da, Çin’de…

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 05:28
Bu kaz dağları meselesi çok uzadı , Halbuki Dünya ülkeleri yer altı madenleri ile zengin olurlar. Mesele ağaç mı bilemedim. Eğer öyle ise Neden Tek Bir Günde 29 ayrı yerde Orman yangınları olurda kimse Sesini Çıkarmaz. Çok Şüpheli belliki birileri Kaos peşinde , Türlü oyunlar oynamaz. Eğer öyle ise Akp karşıtlığım olsada , bunu doğru bulmam . Ve CHP işin içinde ise üzülürüm yani ..
Mustafa ALSANCAK 11 Ağustos 2019 17:29
Sn. Erdoğan’ın devamlı bir şekilde Merkez Bankasını cendereye sokarcasına FAİZLERİ DÜŞÜRÜN çıkışiarı rahatsızlık veriyordu. Nihayet Merkez BANKASI Başkanını kapıdışırıya attıktan sonra onun yerine geçen vekil yenisinin boyun eğmesi sayesinde Akp faizlerin düşmesini sağlamış oldu. Modern dünyada Merkez Bankası ülkenin para politikasına yön verir. Hükümetler içpolitikaya dayalı ekonomiyi daha da kötü duruma götürecek değişiklikler yapma hakkına haiz değiller. Ali Babacan gibi süper ekonom bir kıymeti siz kızağa çekerseniz ekonomi bilgisi sınırlı olan damatla falan bu ağır yükü kaldıramazsınız.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 23:45
Bir ülkede, Bir cumhurbaşkanı, akp genel başkanı , Ordu Baş Kumutanı, Mit Baş Komutanı, Ekonomi bakanlığı Başkanı, Yargı Erki atama Başkanı, Yüksek Seçim Atama Başkanı, Büyük elçiler başkanı , islam dönem teşkilatı Başkanı , Merkez Bankası başkan , Başkanı, bu ülkede eğer düşünce ve fikir özgürlüğü varsa ... Bence bu ülkede, Tek adam Sorunu vardır ... Çünkü dünyada bir Tek kişi bu yetkiye Sahip olmamıştır. Bu Sistem bozukluğu .. Yanii ilerde değişecek Cumhurbaşkanları için aynı problem devam edecek .. ülkeyi yönetecek adam yok ...
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 21:30
Vallahide billahide hic bir biri degil,Bir kategoriye konulamaz, Durmadan savas naralari baskacada bir sey yok.Iyiki amerika ile rusya var.Simdiye kadar hertarafi dumduz ederdik alimallah.Sabah saldirma naralari ,aksam saldirma naralari, Bir buyuk baskan, bir kucuk baskan, adamlar birbirine firsat vrrmiyor.Bu gidisle atomu kafamiza yiyecegiz.Baska care birakmiyorlar,.Butun dunyayi titretiyoruz alimallah.Cekilin geliyoruz.hav hav hav.
KARAR OKURUM 08 Ağustos 2019 19:21
Bizim iktidar sorunumuz var , millete rağmen , Suriye’de ABD ile anlaştı . Millete rağmen mülteci ve göçmenleri ülkeye aldı, millete rağmen Avrupa vize serbestisi kriterleri uygulamadı, 38 milyar dolar harcamışız.. Referandum milletin hakkı değil mi ? Hani söz milletindi? Erken seçim olacak belli, Şimdide Asya diye birşey çıktı.. Asya’da Diktatörlük, zulüm, savaştan başka ne var ki ??? Aslında Türkiye ve islam sorunu yoktur. Sadece, Çıkar , para ve güç meselesi ,, Din üzeri insanlarımızı kandırmayalım. Bu dinler savaşı değildir. Olsa Ukrayna, sri lanka , Venezuela, Küba, Haiti,islam değil
Süheyl CALISKANOGLU 08 Ağustos 2019 13:03
Bizden,Asya'li olmaz,Avrupa'li ,desen o hic ama hic olmaz,Asya-Avrupa karisimi,corba gibi bir sey olur!..
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 16:56
2
Siz kimsiniz. Çorbagil falan mı
H.K. 07 Ağustos 2019 23:52
Yahu, şu bu olmak yolun bu ne telaş. Önce insan olmaya bakalım arkadaş! Batılı'nın veya Doğulu'nun, Türk'ün veya İngiliz'in ulaşabileceği en yüksek seviye 'insanlık' seviyesidir. Bu kimsenin tekelinde değildir. Müslüman dininden insan hakkıyla çalışsın emsallerinden üstündür (not: müslümandan kasıt 'ezbere müslüman' değildir!, "akıl-iman sentezi"ne göre şuurlu, bir Allah'ın kuludur).
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 19:15
Dün Osmanlı'nın, bugün Türkiye'nin batı ile olan bu çelişki dolu ilişkideki temel sorun, Batı kimliğinin yani bu "Batı" kavramının bize karşı duruşla oluştuğudur.
Karar Okuru 08 Ağustos 2019 03:00
0
Batı ile çelişki diye bir şey yok olan gelişmiş toplumlar ile gelişememiş olanların uyum sorunudur. Ve her coğrafyada da geçerlidir
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 10:56
1
3.00, Tutturmuşsunuz bir gelişmişlik, gelişmimişilk... Geçin bu işleri... Gelişmişlik kimseye baki değil.. Batı gelişti ama insan olamadı. Kendinden olmayana hayvan muamelesi yapıyor. Batı gelişmemişken de bizden değildi.
Sayın Akyol, makaleniz AKK'nuna takılabilir. Çünkü 100 yıl önce Atatürk bizi Avrupalı yapmak için, dinimizden ayırdı, alfabemizi değiştirdi, oramızı buramızı açtı. Kendi örfümüzü yasakladı. Sen yine hala Avrupalı mıyız, değil miyiz diye soruyorsun? O zaman adama, "Atatürk bizi kandırdı" demek mi istiyorsun diye sormazlar mı?
İbrahim Erdoğan 07 Ağustos 2019 18:12
İnşallah son paragraftaki temenniniz gibi olur Sayın Akyol...
Karar Gazetesinin manşetine göre İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz diyor ki: Türkiye ile neti bir husumetlerinin olduğunu Erdoğan üzerinden örneklendirerek anlattı. Katz, "Ne biz Erdoğan'ı seviyoruz ne de o bizi." Ama bunlar Fetöyü acayip seviyorlar. Şimdi biz Müslüman kalarak Batılı nasıl olalım... Bu Batının nesini sevelim...
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 18:14
0
Bu kafayla zaten istesek de olamayız...
Okur 07 Ağustos 2019 20:21
0
Devletler arası ilişkilerde “sevgi” yersiz bir kavram; kendimize eş dost seçmiyoruz. O memleketlerin tarihi birikiminden yararlanıp, kurumlarından öğrenebilir. Batı bunu becermiş; Rönesans´da Araplardan edindikleri bilginin önemli katkısı var. Bugün de biz hukuk devleti, temel hak ve hürriyetlere saygı vs gibi halka refah ve huzur sağlamakta başarılı olmuş kurumları benimseyebiliriz. Batıyı sevdiğimiz için değil, kendi refah ve huzurumuz için.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 22:00
0
Beraber mi yürümüşler bu yollarda acaba. Ne istedilerse vermişler mi.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 17:03
Biz Avrupalıyız... mülteci ve göçmenler için referandum istiyoruz., açıkkapı politikasına karşıyız... Bunu kararı millete rağmen alamazsınız ... Hanii artık yeter söz milletindir, Sözüne Ne oldu .. ??? Bu iktidarın seçimle bile gideceğine inanmıyorum... Biz Avrupa olmadan başaramayız... örnek birgün Avrupa’ya Rest , kınıyoruz, hakaret , söz , laf , ertesi gün , biz Avrupa’da yerimizi alacağız, ab üyesi olacağız. Ya insanın yüzü kızarır bu nasıl birşey.. ??? Sonra vize , gümrük birliği, nah verirler. Sen Avrupa’yı kölenmi sandın ? Erdoğan Batı’da sevilmeyen, istenmeyen kişi .. yanii...
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 16:44
Bu Erdoğan Ve akp ile olmaz . Millet anladı ve yoruldu , kim ne derse desin , Kendi iktidarı uğruna neler yapacağını herkes bilir.. Özellikle şunu bilmemiz lazım , Avrupa’ya bir Rest , sonra kınıyoruz, demediği laf , söz bırakmıyor. Ertesi gün çıkıp biz Avrupa’da yerimizi alacağız, AB’ye üye olacağız diyor . Tamamda bu nasıl yüzsüzlük anlam zor, milyonlarca mülteci ve göçmenler aldı ve millete sormadan yapıyor. Referandum , milletin hakkı değil mi ? Açıkkapı politikası ile cahil olan ülkeyi , ekonomi olarakta zor durumda.. Biz Avrupa’sız Tek adam rejiminden kurtulamayız. Seçimle gitmesi muamm
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 16:04
Bir ülkede hırsızlar ülkeye çöreklenmiş ise demokrasiye de hukuka da ihtiyaç yok.Kaynakları tüketene dek ya da iktidardan düşürülene kadar varlıklarını sürdürürler. Kaynak ;petrol,elmas ,altın... olabilir.Yeterki hesap soracak bir merci olmasın.Atı alıp üsküdarı geçmeleri gerekiyor. Kaynaklar 'ın paylaşımı adil olmayınca yoksulluk din e sarılmaya yol açıyor.Din ile iktidarda kalmak kolaylaşıyor.Halkı istismar etmek kolaylaşıyor.Dindarların uyanmasını beklemekte çare olabilir.Ancak cemaatlere, diyanete,imam hatip okulları na verilen olağanüstü destekler de uyanışı geciktirme aparatı olarak kul
Türkiye bir coğrafyanın adı olmaktan çıktı. İstanbul'u fethettik edeli İstanbul, Batı için Avrupa değil. Viyana'yı alsaydık aynı şeyleri Viyana için konuşuyor olacaktık. Batılının olmadığı her yer Türkiyedir... Türkiye'nin olmadığı her yer Batılıdır... Asya-Avrupa işin hikayesi...
Doğu-Batı arasında... 07 Ağustos 2019 15:46
Türkiye tam orta yerde. Doğu için Batıya kalkan olunacak yer neresi ise 1000 yıldır Türkiye hep orada. Şimdi de öyle...
Mansur Yavaş'ın açıklaması "önemli bir bilgi." AKp il başkanının açıklamsı "iddia". Karar Gazetesi CHP'nin Pravda'sı olmuş...
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 22:04
0
akepenin 80 pravdası var, git onlardan birine takıl.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 01:21
2
22.04, Yani "bize de bir Pravda'yı çok görme" diyorsun... Eh ben de onu diyorum zaten...
Bir asır önce bu vatanı Batılı ülkeler işgal etmemiş miydi? Atatürk bu emperyalist Batılı ülkelere karşı Bağımsızlık mücadelesi vermemiş miydi? Bu Kemalistler ne ara bu kadar Batıcı oldular... Dinleri, İmanları Batı oldu... Bu işte bir yeniği var ama bakalım ne zaman ortaya çıkar...
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 19:21
2
Batı emperyalist. Peki senin ecdadın viyana’nın kapısına iki kere ne için dayandı?
Okur 07 Ağustos 2019 20:25
0
"Batıcı olmak"tan ne anlıyorsunuz?
Okur 07 Ağustos 2019 20:26
0
“Batıcı olmak“ derken, bundan ne anlıyorsunuz?
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 22:09
0
Cahil zırvası. Zırcahil hem de. Osmanlı devlet erkanı ve sonra da Atatürk ile arkadaşları tehlikenin batıdan geldiğini görmüş, onlarla başa çıkabilmek için en az onlar kadar güçlü hatta daha güçlü olmak, bunun için de onların mantalitesine sahip olmak gerektiğini anlamış, sen 200 yıl sonra bile anlayamamışsın. Gelmiş zırvalıyor.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 01:26
0
19.21, Bunu Atatürk'e sorsan seni tokatlardı.
Mutlu ol bu bir emirdir... 08 Ağustos 2019 01:38
1
Bağlamayı yasak edip mandolini dayatmakla mı Batı kadar güçlü olacaktık...
Muhtefi. . 07 Ağustos 2019 14:24
Selman ı Farisi r.a..Sürekli ona karsi Arab soyu ile ovunuyorlarmis.Bir gün canini sıkmışlar ben İSLAMİN COCUGUYUM demişler. Çevresi Hepsi Arab eee Peygamberimizde Arablardan o ise Farsli.Kosmuslar Sevgili Peygamberimize ne acayip söz söyledi diye. :)).kim söyledi demiş Şah ı Resul Selman demişler.Dogru demişler.Dinde Nesep Allaha Dayanır.Zihnen neredeyen sen oralisin Azizim.Rakı şişesi elinde Zihnen Kabede olursun.Sakal, şalvar ile de meyhanede.Maksadını söyle Halin ortaya çıksın. Doğu, Batısı yok bunun. !.
Batı Çıkmazı... 07 Ağustos 2019 14:19
Dostoyeviski'nin "Batı Çıkmazı" kitabını tavsiye ederim.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 19:22
0
Doğu’nun durumu ne?
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 14:02
Makalede kıta mensubiyeti ne mana ifade ediyor net açıklamamış. Coğrafi bir tanım mı, medeniyet tanımı mı belli değil. Coğrafi tanım ise Türkiye'nin Avrupa'da toprakları var, yine de Avrupalılar tarafından kabul görmüyor buna karşılık Ortadoğu'nun göbeğindeki İsrail Avrupa'nın ağababası olmuş. Medeniyet bakımından Türkiye hangi medeniyete mensup diye soruluyorsa, yüz senedir dipçik zoru ile Batılı olmaya çalışıyor ama bir tülü olamıyor... Bu arada İslam medeniyetini de kaybetti...
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 13:39
Buna konsomasyon politikasi denmeli, kim daha fazla verirse onun yaninda otururuz, bu arada karsi masaya da goz kirpariz, cok ilkeli ve cok onurluyuz cooook
Senin onurun bu mudur?... 07 Ağustos 2019 16:55
5
ABD'den paramızla Patroit savunma füzesi satın almak istedik. Vermediler. Onun yerine Rus'yadan S-400 savunma füzesi satın aldık. Sana göre bu çok onursuz bir durum... Senin onurun ABD'nin uydusu olmak mı?
KARAR OKURUm 07 Ağustos 2019 19:09
0
16:55, sana göre bu... Yazmışsın, başkalarının ne düşündüğünü nasıl biliyorsun? Önyargısız olmak iyidir.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 19:22
0
Peki, Rusya’nın uydusu olalım.
Kararsız okur 07 Ağustos 2019 13:31
Köyde kilisenin haçına pisleyen kargadan oldukça rahatsız olan Kilise görevlisi çare bulamayınca köyde caminin hocasına danışır. Hocam ne yaptıysam da bu karganın Kilisenin haçına pislemesine engel olamadım bana bir akıl ver der. Hoca; Haça bir dilim tuzlu peynir koy, yanınada bir bardak rakı koy. Karga gelir tuzlu peyniri yer susayıncada rakıyı su diye içer. Sarhoş olur yere düşer sende yakalarsın der. Kilise görevlisi hemen yapar. Karga sarhoş olur yere düşer. Görevli, Hey ahmak Karga. Hristiyan olsan haça pislemen, Müslüman olsan rakı içmen, sen olsan olsan Adanalısın der. Kıssadan hisse.
Süheyl CALISKANOGLU 07 Ağustos 2019 13:33
Benim bugünkü yorumum,Asya ülkesi Kirgizistan her sene 20 ton altin,24 ayar üretiliyor. Dünya'nin en fakir 50 ülkesi arsinda 33.sirada.Altinlar ülkeyi degil ,sahislari zengin ediyor.Kaz daglarindan cikacak altinlar da,Türkiye'yi degil,bazi sahislari zengin edecek sonucta,iste bir hazin Asya ülkesi ,Kirgizistan örnegi önümüzde duruyor.Türkiye'de ayni senaryo oynanacak,ne de olsa biraz Asyali'yiz ve Ortadogu'da lider pozlarindayiz(!)..
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 13:28
İslam'ın doğusu Batısı olmaz. Sadece kendisi olur.
İbrahim Erdoğan 07 Ağustos 2019 18:25
0
Tabiiki öyledir. Ancak anlamadığım bir şey var: Bu kadar müslüman canı pahasına niye batıya kaçmaya kalkışıyor!..
Aradayiz 07 Ağustos 2019 13:18
Surali yada burali olmamiz gerekmez, biz aradayiz. Sorun bu (nu degerlendirememiz). Sloganci baticilik, sloganci anti-baticilik, sloganci dogululuk, sloganci anti-doguluk; bunlar bize hicbir faydasi olmayan aptalca sloganlar. Insamiz icin, ulkemiz icin nerede iyi bir sey varsa degerlendirmek gerek.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 12:44
Türkiye, üç kıtada toprakları olan bir cihan devletinin Batlılar tarfından sıkıştırıldığı bir kafestir. Doğulu Batılı değil İslam'ın son kalesidir
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 17:51
0
O zaman İtalya hepten hapı yutmuş. Senin imparatorluğun 600 yıl sürdü, onlarınki 2 bin yıl.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 18:11
5
Roma Devletinin İtalya ile bir alakası yok. Roma Devletini, Fatih İstanbul'u fethederek tarihe gömdü...
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 19:23
0
Cihan devleti olmayı istemek emperyalizmin dik alasıdır
Okur 07 Ağustos 2019 20:10
0
Dünyaya “medeniyetler savaşı” diye bakılınca, o zaman da acep İngiltere de bizim sıkıştırdığımız Hristiyanlığın son kalesi denebilir mi? Öyle ya,3 değil 4 kıtada hüküm sürerken, Kurtuluş Savaşı nedeniyle de bir adaya sıkışıp kaldı. Bence “kale” fikri dünyayı anlamada yanıltıcı.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 20:42
0
İslam’ın kalesi Arap ülkeleri. İngiltere ve Amerika o kaleyi çoktan fethetti.
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 01:51
2
12.44, Emperyalistler cihan devleti kuramaz. 20.10, Kale deyince İstanbulun surlarını anlamışsın. 20.42, Arap ülkeleri İslam'ın kalesi hiç bir zaman olmadı. İslam'ın son kalesi Türkiyedir.
garip 07 Ağustos 2019 12:25
İhracatımıza göre Avrupalıyız.İthalatımıza göre Asyalıyız.Kefimiz çatarsa Avruplıyız.Kızarsak Avrupalıyız. Halbuki ona,buna,şuna göre yön değişmez.Değişirse ona rüzgar gülü denir.Yönümüzü adil hukuk, demokratik değerler,ülkem ve güzel insanlarımızın kazancına olmalı.
Omer nuri çağlar 07 Ağustos 2019 12:00
Saygıdeğer Taha Ağabey Türkiye'nin Tarihi Gerçeği Yüzü Batı Dünyasına Dönük Avrupa Kırıterleri Bir ayagida Türk İslam Dünyası Tüm Dünya Tarihimizde Ruslarla 13 Savaş yaptık 12 sini Kaybettik Türkiyenin 200 yıllık Bir Demokrasi Tercübesi var Daha ileri Demokrasiye Ancak Batı Değerlerini Gelismisligini Kendi Değerlerimizinsanını Dikkate alarak ileriye Tasiyabiliriz Hukukun üstünlüğü Bağımsız yargı Birlikte yasama
Köroğlu 07 Ağustos 2019 11:52
Türkiye varlığını ve 10.000 dolar civarı kişi başı gelirinin %80ini Avrupa'ya borçlu. Avrupa, 2. DS'ından sonra sürekli Türkiye'yi destekledi. Eğitimsiz, haşarı ve terbiye edilmesi gereken ama aileden olan bir kardeş olarak gördü. Gezi'de bu değişti. Gezi'de Erdoğan'ın tavrı ve bu tavra rağmen arka arkaya seçim kazanması, Avrupa için Türkiye faslını kapattı. Eski haritalarda Türkiye Avrupa'nın parçası olarak görülür. Yenilerde değil. Türkiye kendini istediği yerde görebilir, Avrupa kendinden saymıyor artık.
Aileden olan kardeşmiş... 07 Ağustos 2019 14:40
2
Aileden olan kardeşmiş... İşe bak... Batılı bile bu lafı duysa "biz bu Türkleri ne hale getirdik" diye şaşar... İnsanlar için konuşan hayvan masallarını biliyoruz. Ama artık hayvanlar için konuşan insan masalları anlatan da var...
AKP Iktidardan düstükten sonra,yönümüzü Avrupa'ya cevirebiliriz,bu iktidari bizim kadar Avrupa'lilar da sevmiyorlar biraz daha sabir etmek zorundayiz.AKP'den sonra Avrupa müzakereleri kararlikla baslar ve yol alir.AKP'ye biz inanmiyoruz,Avrupa'dan da inanmalarini bekleyemeyiz,bu yüzden,ya sabir,ya sabir ,hepsi gecer,bu günlerde mazi de kalacak..
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 14:46
6
1.38, AKP kurulalı 17 sene oldu ama biz AB'ye girmek için 60 yıl önce müracaat ettik. AB; Demireli, AP'sini, Ecevit'i CHP'yi de mi sevmemişti... Ayrıca Atatürk kime karşı Bağımsızlık savaşı vermişti... Çin'e Rusyaya karşı mı? İngileze Yunana İtlayaya Farnsaya karşı mı?
Okur 07 Ağustos 2019 20:54
1
14:46 Bakın, 75 sene öncesine kadar da Avrupa ülkeleri birbirlerini yiyorlardı; milyonlar öldü savaşlarında. Bugün ise AB´yi kurdular, hep birlikte barışçıl demokratik düzen içinde yaşama çabasındalar. Osmanlı da iki kez Viyana kapılarına dayandı; ama bugün Viyana´yı zaptetmek istiyor muyuz, hayır. Diyeceğim, olayları durmadan tarihi bağlamından kopararak tartışmanın yararı yok. Evet, İngiltere, Fransa, İtalya, Yunanistan´a karşı Kurtuluş Savaşı verildi. Ama bu demek değil ki ömrü billah düşman kalalım; aradan neredeyse 100 yıl geçti.
Atatürk 08 Ağustos 2019 01:51
2
Desene Atatürk fena yanılmış. On yılda 15 milyon genç yarattık her yaştan, dediği nesil, yüz yıl sonra düşmanlarla kanka olmuş...
Mustafa Cumhur Küçük 07 Ağustos 2019 11:26
Avrupalı der "Asyalı bize" Asyalı der "Avrupalı bize" Biz ne Asyalıyız, ne Avrupalı Hem Asyalıyız, Hem Avrupalı Yani hocam biz, Bölgemizde bir merkez olmuşuz bu merkeze bağlı eksen oluşturuyoruz. Yeter ki biz bir olalım, beraber olalım, fitneye razı olmayalım.
Dusunen 07 Ağustos 2019 11:06
Isimize gelince bazen Avrupali, bazen Asyali oluruz....Neoemperyal emeller besleriz...Komsu Suriyeyi karistirmak, bolmek, yikmak gibi neoemperyal oyunlar duzenleriz...sonra magdur...rolunu de cahil tribunlere oynariz...Hukuken ve siyasetten her konuda daima biz hakliyiz...sn. yazarin dedigi gibi. Osmanli Ortadoguyu isgal edince cok normal goruruz...adamlar bagimsizligini isteyince, bizi arkadan vurdular... diye de adamlara soylenmedik laf birakmayiz..Tersi olsaydi biz ne derdik, yapardik ?diye bir dusuncemiz yoktur ...Bizde kirli oyun bitmez.... Belediye secimleri bile beka sorunudur !
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 11:06
Üretmeden, gayret göstermeden saygın bir ülke olamayız. Tembellik ve cehalet yoksulluğu da beraberinde getirir. Genel itibariyle tembeliz, cahiliz, yoksuluz. Bu şartlarda muteber bir ülke olmamız çok zor. Coğrafi konumumuz da olmasa hiç kimse bizi muhatap almaz.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 10:51
Osmanlı bir Avrupa imparatorluğudur. Kurulduktan sonra 200 yıl Anadoluya yüzünü dönmemiştir. Yıldırım bayezid e kadar anadolu seferi yapmamıştır. Yıldırım bayezid Anadolu beylerini dağıtınca. Onlar da bir Türk beyi olan (özbek diyenler oluyor ayar oluyorum.) Timuru çağırmış, ve Timurla yapılan savas sonrası, osmanlı fetret dönemine girmiştir. Osmanlı da Türktür. Avrupa için Türk, Osmanlı çoğrafyasını kapsayan bir bütünlüktür aslında. yani ne avrupa ne asyayız, ikisi arasındaki geçişiz.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 12:39
1
Timuru çağırmışlar mı? Sen hangi masal kitabı okuyorsun.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 18:12
1
Evet timurdan yardım isterler. Masal falan demeden 2 dakika google a başkan orda da yazıyor ama sen cahil olmayı tercih ediyorsun
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 01:54
0
18.12, Google masalları okuyorsun demek... Osmsnlı Timurdan sonra 500 yıl hüküm sürdü. Timur Anadoluya geldikten hemen sonra yok oldu.
Türk oğlu ! 07 Ağustos 2019 10:19
Türkiye ne Avrupa ne de Asya'lı. Olsa olsa Uzaylıdır. Yoksa bu kadar aymaz bir araya nasıl gelir. Ah ah kendiniz de hiç kusur bulmuyorsunuz beyim. Ülkenin bugünlere gelmesinde hiç mi katkınız yok.
Takipci 07 Ağustos 2019 10:12
Orta Dogu bir batakliktir. Maalesef bir ayagimiz bu batakligin içinde, bir turlu kurtaramiyoruz.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 16:55
2
Bu nasıl bataklık ise, bütün Avrupa burada...
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 09:28
100 Yıldır Batının adeta müstemlekesi durmundayız, Batıya şirin gözükmek için yapmadığımız şaklabanlık kalmadı. Batılar Türkiye'de babalarıının çiftliği gibi her istediklerini yaptırdılar. Buna karşılık Batılı olmayan ülkeler Türliyeye az yatırım yapıyor diye kehanette bulunuyruz. 60 yıldır AB için Batıya yalvarıyoruz. Bu süre içinde de Asya ve Arap ülkelerini politik olarak küfrediyoruz... Sonra dönüp onlar bizden uzak duruyorlar diye serzenişte bulunuyoruz.
Murat124 07 Ağustos 2019 19:46
0
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak işte budur. 100 yıllık müstemleke mi? Kapitülasyonlar ve düyun-i umumiye konularını okumak gerek. Lozan Anlaşması ile kapitülasyonları kaldırdık. Osmanlı'nın aldığı borçların son taksitini Cumhuriyetimiz 1954'te ödedi. Rus, domatesimizi bile gümrükten sokmazken, ihracatımızın yüzde kaçını Avrupa Birliği ülkelerine yapıyoruz, öğrenmek gerek. Öğrenmeye meraklı değilsek, körü körüne inanmak kaderimiz olur. Anahtar kelime, MERAK. Allah, merak ve bilgilenme arzusu ihsan eylesin herkese.
Okur 07 Ağustos 2019 21:08
0
60 senedir Batı´ya yalvarmıyoruz. Eğer AB´ye bir türlü giremediysek, bunda kendi rolümüzü de gözden kaçıramayız. Avrupa´yla kabul edip imzaladığımız anlaşmalara kendimiz uymazsak, sonuçlarına da katlanırız. Bunu yalnızca Avrupa´nın - şüphesiz zaman zaman son derece aymaz- siyasetine,”samimiyetsiz”liğine bağlayamayız. 1980´de askeri darbe olunce, Avrupa´yla ilişkilerimiz de soğudu, zira Avrupa yasaları demokratik düzeni öngörüyor. Bugün de yine hukuk devleti, temel hak ve özgürlükler bağlamındaki uyuşmazlıklar temel engellerden.
Atatürk 08 Ağustos 2019 01:58
2
19.46, Bikgi kirliğini bilgi sanıyorsun. Ksfanı çöp kovadına çevirmişsin. 21.07, Avrupanı gönüllğ avukata ihtiyacı yok.
tam bağımsız olalım 07 Ağustos 2019 09:25
Asyalı olunca yerli ve milli olunuyor(muş)
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 12:37
0
Yerli ve milli olunsun mu?
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 08:40
AB'nin itilip kakılan hor görülen bir üyesi olmaktansa kurulacak bir Asya Birliğinin önemli bir üyesi olmayı tercih ederim.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 11:30
1
Asya Birliği'nin hiç bir katma değer üretemeyen önemli üyesi olacağıma, katma değer üretemediğim için beni önemsemeyen Avrupa Birliği'nin üyesi olup kendimi geliştirmeyi, Avrupa standartlarına ulaşmak için çalışmayı tercih ederim. Uyuşturucu alıp zayıf değilim aslında ehehe öhöhö diyeceğime, sabır, kararlılık ve disiplin ile zayıflıklarımı aşarım. Zoru seçerim yani.
Türk oğlu ! 07 Ağustos 2019 11:48
0
Fazla hayalperestlik sağlığa zararlıdır. Asya birliği kurulacakmış da. Esasında bütün birlikler çıkar temellidir anladık da, Asya birliği hangi insani değerler üzerinde duracak. Üç beş diktatörün kurduğu çıkar birliği yine onların ölümü ve çıkarların çakışmasıyla yıkılır. Ülkeni adam gibi yönet, adaleti hakim kıl, ekonomini ve askeriyeni güçlendir. Hiç bir birliğe ihtiyaç duymadan harkesle iş yap.
Okur 07 Ağustos 2019 21:39
0
Batı´ya sırt dönünce Doğuda saygınlık kazanılacağı hiç malum değil. Genelde zıtlıklarla düşünme alışkanlığı ya Batı, ya Asya gibi basit ve gereksiz ikilemler kurgulanmasına yol açıyor kanısındayışm. Oysa, doğuya gittikçe varacağınız yer yine “Batı”; malum dünya yuvarlak! Nitekim, bugün Çin ile Avrupa, özellikle Almanya ilişkileri, en az Çin-Türkiye ilişkisi kadar yakın; hatta daha sıkı. Rusya ile ilişkiler bağlamında da aynı şey söylenebilir. Çin Rusya´ya yakın işbirliği içinde; Rusya ise örneğin Doğu Akdeniz´de “Batı”yı destekliyor.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 08:11
Bugünkü haliyle Aracını geri vitesine takmış, geri geri giderek, ileriye gidileceğini düşünen bir düşünce fakiridir ülkemiz.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 08:11
Son yıllarda AB yatırımı 10 milyar dolara geriledi derken 2013 sonrasını mı kastediyorsunuz? Bunda feto nün gönüllü elçilerinin payına değinmeyi unutmuşsunuz.hak hukuk alanındaki gerilemeler derken terör üyelerinin yargılanmalarının bu sözüm ona gerilemeyi ne kadar etkilemiştir?
Tug-Ay 07 Ağustos 2019 08:08
Rusya'da kimin cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olabileceğine karar veren bir kurul var. İşi orada bitiriyor adamlar. Baktılar güçlenebilecek bir aday var, adaylığının reddine.Rusya: -Toplam finansal varlığın %90'ı nüfusun %3'ünde. -Nüfusun %3'ü bankalardaki paranın %92'sine sahip. -İlk 100 Rus milyarderin toplam finans varlığı, ülkedeki tüm bankalardaki toplam mevduat hesabından daha fazla, yurt dışı varlıkları hariç.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 07:59
Avrupa ile Asya arasında köprüden ziyade kafası karışık ortaya çoban salatası misali yerleşmiş bir milletiz.
Yurdumun insanı 07 Ağustos 2019 06:37
Şaşıyorum daha tanımamışsınız!Recep bey, ahlak,zihniyet, tavır olarak 21 yılda Muaviye'nin siyasetteki prototipidir. Asya Atlantik arasında makul denge politikası olması gereken, ama ne demek Yeniden Asya açılımı. Mesele senin tercihin ile yapman, şartların zorlaması ile olana mahkumiyet denir. Bunun sebebi ister kendi ister se batılıların politikaları olsun. Şimdi biz neden Asya ya mahkumuz? Batıya yanaşmanın bedeli diktatörlükten vaz geçmek zorunluluğu olabilir mi!Malum 23 Haziranın ayak sesleri kötü. Bu riski ancak daha fazla otoriter olmakla alabilirsin. Rusya ve Çin bunu eleştrmez.
Davut 07 Ağustos 2019 05:58
Güzel, ideal şeyler yazmışsınız Taha bey.Ama ideallerle gerçekler örtüşmüyor maalesef.Tr.nin mevcut şartlarda bahsettiginiz hukuki reformlari yapması mümkün değil.Ancak bunlar tekerleme olarak hükümet tarafindan söylenir.Uygulamaya geldiğinde hükümetin ayağına dolaşır.Geldigimiz nokta acı; askeri bir vesayetten, bir kişi ve parti vesayetine geldik.Ne diyelim? Allah kurtarsın...
Karar Okuru 07 Ağustos 2019 01:51
Bu konuda sanırım en doğru teşhisi geçmişin ünlü simalarından “sakallı Celal” koymuş: “Türkiye esasen doğuya giden bir gemidir içinde bazıları batıya doğru koşar”. İşin özü bu kadar basit. Gelişme ve ilerleme insan ve toplum kalitesi ile ilgilidir ve orta doğumuz sosyal ve kültürel gelişmişliğin çok uzağında bu yol bir kaç nesilde bile kapatılamaz. Coğrafya kader olmaya devam ediyor.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 01:39
Coğrafi olarak nerde olduğumuz çok önemli değil. Kafa yapısı ve kültürel olarak Türkiye ortadoğuludur.
Ne oldu? Hepsi fos mu çıktı? 07 Ağustos 2019 17:08
0
01.39, Hani yüz sene önce Batılı olmak için, o kadar inkılap yapmıştık. Harflerimizi değiştirdik, oramızı buramızı açtık, devletimizi dinsizleştirdik... Gene hala Ortadoğluyuz... Ne oldu? Hepsi fos mu çıktı?
DoğrucuDavut 07 Ağustos 2019 18:49
0
17:08, Osmanlı'da okuma yazma oranı, yüzde 1 civarındadır ve bunun da yarıdan çoğunu gayrimüslimler oluşturur. 1934'de okuma yazma oranı % yüzde 20.8'dir. Alfabe değişikliğini eleştirirken bunu unutmayalım. Ayrıca Arap alfabesinde yazılmış bilimsel eserler 11. Yyda çoktu, Arap alfabe ve kültürünün altın çağıdır, matematik, fizik gibi alanlarda önemli katkılar sağlamışlardır. Günümüzde o alfabede sıfıra yakın bilimsel yayın yapılıyor, gelecek için de umut az. Her yıl 14 gün kayan takvimleri gibi, alfabeleri de tercih edilmiyor.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 19:25
0
Ee işte onlar sayesinde biraz daha iyi olduk. Şimdi bu yorumu arap alfabesiyle yazdığını düşün önce. Sonra İkinci Mahmut sarık giymek yerine niye fesi tercih etmiş onun üstüne yorum yap. Kanuni sarıkla poz verirken, ikinci mahmut, sizin yüce abdülhamid hanınız niye fes giymeye başlamış? Niye sarığı atmış bu koca sultanlar?
KARAR OKURU 08 Ağustos 2019 02:08
0
18.49 Latin alfabesine geçtik de Aya mı gittik. Japonlar 3600 harfli alfabeleri ile geri mi kaldılar. Alfabe değişikliğinin bilimle alakası yok. 19. 25, Sarık, fes, alfabe... Hepsi değişti ama cahillik baki kaldı. Demek gelilmişliğin bunlarla alakası yok... Boşuna şeklinizi bozduk... Bir .oka yaramadı...
Ali baba 07 Ağustos 2019 01:19
Bu kafa yapisiyla Ankara kriterleri deduk,Turk Tipi yönetim biçimi deduk,, Asyaliyiz Asyali, heyt varmi bize yan bakan, Hirsiz,gaspçi,talanci,dolandiricilari A.B, ye Almiyorlar,
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 01:05
Bence Ortadoğulu ..
Mustafa 07 Ağustos 2019 00:56
Batıdan koptuğumuz falan yok. Türkiye demokratik hukuk devletidir. Batının sömürdüğü bayii devlet mi olacağız. Tam bağımsız bir ülkemi batı eğer demokrasiyi önemsemiş olsa idi mısıra ve Suudi Arabistan a ambargo uygulardı. Türkiye güçlendikçe içerideki mandacılarla önünü kesmek isteyen batı dünyadaki milli gelirin aleyhlerine değişmesini istemediği için demokrasi kılıfına sığınmaktadır. Artık bunu anlayın
Karar Okuru 07 Ağustos 2019 09:13
1
Batı ile rekabete güç yetmiyor mesele o. Bağımsızlık ve denge politikası bu ülkede uygulandı ama orta doğulu yetersiz, yağmacı kültürümüz bunu kaldıramadı başa osmanlının hasta adamına gri döndük. Etrafında ne kendimizin ne de doğunu ürettiği ilaçtan tedaviye, araçtan ekonomiye hiç bir şey yok. Asyalılar da batı teknolojisinin işçiliğini yapıyor. Sonuçta Asya bir kaç yüzyıl daha geriden gelir
Batı özentisi liberal 07 Ağustos 2019 11:08
3
Türkiye'nin neresi güçleniyor? 2008'den beri 11 YILDIR kişi başı gelir artmadığı gibi geriliyor. Dünyada başka böyle bir ülke yok. İlk 500'de üniversite yok. Küresel marka yok. Eğitim yerlerde sürünüyor. Neresi güçlendi Türkiye'nin? Neyin önünü kesiyor Batı? Palavracılar sizi.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 00:50
Ortadoğu batağının bir parçasıdır
musto 07 Ağustos 2019 00:35
Akp artık sittin sene iktidar olamayacağını görüyor batıda bunu biliyor.Bir şekilde çıkış yolu arıyor onuda asyada bulabileceği umudu taşıyor şuan'da dünya karışmış vaziyette ticari savaşlar had safhada kimin kimle nasıl bir ittifaklar kuracağı belli değil.Belki bizede yağlı bir kapı düşer'mi peşindeyiz. Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalım'da başımızda devamlı aldatılan bir iktidar var.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 10:48
10
Rüya görmeyi bırak. Adam 17 yıl sonra herşeye rağmen %44 tek başına %52 ittifak oyu alıyor.Artik gerçekleri kabul edin Erdoğan 2028 kadar iktidar. Ondan sonrası için konuşuruz.Ondan sonra da turk milleti bir lider daha çıkarır.chpnin oyu %24, ip dağilmak üzere,HDP %10 topunuz gelseniz yetmiyor.İnsanlar reise kızsa da çevredeki capsizlara bakınca yine reis diyolar.Akp 4yil içinde Suriye ve ekonomiyi ve eğitimi yoluna korsa kimse tutamaz
musto 07 Ağustos 2019 12:06
1
Biraz hızını kes orada dur nefeslen.Parti sevdası olmayan ülkem için bir çivi çakanın kırk yıl kölesi olan ve bu uğurda ömrünü harcayan birisiyim.Yeni bir umut olarak gördüğümüz insanlar maalesef saptan samandan kağıt ürettiğimiz fabrikalarımızı kendi sigaramızı hayvancılığı tarımı tütünümüzü şekerimizi yok etti vb kapattı . Son vukuatı kaz dağları rezaleti kendine bir kere sor bunca yola çıktığı yol arkadaşları niçin terketti.Eşe kadının 4 oğlunu Sarıkamışta kaybedip işe yaramaz diye askere alınmayan topal oğluyla başbaşa kalmasına benzedi.
Menderes YILDIRIM 07 Ağustos 2019 00:07
Ne Asyalı, Ne Avrupalı İkisinden de değiliz. Tam Ortadayız. Saygılarımla
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 23:55
Sıfır sorun dediler ülkeyi düşmanlar sardı.Başarısızlıkla dolu bir onyedi yıl,duygusal dış politikalar bugünkü durumu açıklamıyor mu.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN