Back To Top
Uygurlar ve Suriyeliler

Uygurlar ve Suriyeliler

 - Son Güncelleme: 30.07.2019 Salı 08:09
- A +

Türkiye’ye sığınan Uygur Türklerinin Çin’e iade edildiği yolundaki haberler endişe verici… Çok yaygın bir uygulama değil ama yürek yakan olaylar yaşanıyor. Genç anne Zinnetgül Tursun’un iki çocuğuyla birlikte Tacikistan üzerinden Çin’e teslim edilmesi böyle vahim bir örnek.

Ankara’nın Çin konusunda çekingen davrandığı açıktır.

Fakat Türkiye Uygurlar için insan hakları açısından hassasiyet göstermekle Çin’le ilişkileri bozacak değildir…

Öncelikle hukuki duruma bakmak istiyorum.

 

ANAYASA MAHKEMESİ KARARLARI

Bu konuda bizim Anayasa Mahkememizin çok sayıda kararı var.

Rus vatandaşı bir Kabartay-Balkar Türk’ü Türkiye’ye sığınmış, Rusya’nın talebi üzerine iade işlemi başlatılmıştı. AYM, söz konusu kişinin idare mahkemesindeki davasının sürdüğünü, sınırdışı edilmesinin telafisi imkansız zararlar yaratabileceğini belirterek “yürütmeyi durdurma” kararı vermişti. (1 Kasım 2016)

Bir İran vatandaşı Türkiye’ye sığınmış, “rejim karşıtı faaliyetleri” olduğu gerekçesiyle Tahran bu kişinin iadesini istemiş, Ankara kabul etmişti. AYM ise hem İran’da “idam cezası”nın hem “işkencenin” bulduğunu belirterek sınırdışı işlemini durdurmuştu.  AYM’ye göre, İran’da “kırbaç” cezasının bulunması insan haklarına aykırıdır, sığınan bir İranlı bu yüzden İran’a iade edilemez. (16 Aralık 2015)

 

İDAM CEZASININ LAFI BİLE...

Hatta, bazen “ihtimal” bile sınırdışı ve suçluların iadesi işlemlerine engel olmaktadır. Türkiye’de darbe eyleminde açıkça yer alan üniformalı bazı subaylar Yunanistan’a sığınmış, Ankara haklı olarak iade talebinde bulunmuştu. Fakat Yunan Yargıtay’ı, “Türkiye’de yetkili politikacılar idam cezasını geri getirmek ve geriye yürütmekten bahsediyorlar, işkence fotoğrafları yayınlandı” gerekçesiyle Ankara’nın talebini reddetmiştir.

Bu konuda Prof. İzzet Özgenç’in “Suç Örgütleri” kitabında geniş bilgi vardır.

Yunan Yargıtay’ı iyi niyetli değildir ama seçim nutuklarının bile nasıl kullanılabildiğini görmemiz gerekir. Ama öteden beri idam cezasının geri getirilmesini isteyen MHP bile bu yönde bir önerge girişiminde bulunmadı.

Sınırdışı ve iade işlemlerini durdurma kararlarında uluslararası Af Örgütü’nün raporları da gerekçelerde delil olarak yer alabilmektedir. Bu raporları küçümsemek büyük hata olur.

Çin’de idam da vardır, işkence de vardır.

Uygurlara yapılan Çin zulmü hakkında Af Örgütü, İnsan Hakları örgütleri, BM İnsan Hakları Komisyonu’nun da raporları mevcuttur. Türkiye’nin Uygur Türkleri’ni sınır dışı etmeyi reddetmesi için özel delillere ihtiyacı yoktur.

 

ANKARA’NIN POLİTİKALARI

Çin’le kavgaya gerek yok. Uygurları sınırdışı etmemek ve diplomatik usullerle ve dille, Uygurların insan hakları konusuna Türkiye’nin son derece hassas olduğunu net ifadelerle beyan etmek gerekir.

Bundan bile çekinmek, esef vericidir.

2017’de Türkiye’deki referandum amacıyla Hollanda ve Almanya’da propaganda çalışmaları yapabilmek için bu iki ülkeyle çok sert gerilimleri göze alan, bir süredir de ABD ile bilinen gerilimleri yaşayan Ankara belli ki Rusya ve Çin söz konusunda olduğunda titiz bir tavır gösteriyor.

Bunu anlıyorum ama bu sürdürülebilir bir denge değildir.

Türkiye’nin sermaye, pazar, teknoloji, güvenlik şemsiyesi ve siyasi değerler konusundaki son derece önemli ihtiyaçlarını Rusya ve Çin karşılayamaz.

Türkiye, 2010’a kadar olduğu gibi hukuk ve insan hakları konusunda kendi imajını yükselterek hem Batı’da Batı’da dost çevreler kazanır, hem Rusya ve Çin’le ilişkilerinde elini güçlendirir.

Ankara’nın Uygur hassasiyeti, insan hakları hassasiyetinin bir göstergesi olacaktır.

 

SURİYELİLERİN DURUMU

Bu vesile ile Türkiye’deki Suriyelilerin durumu…

Bir Suriye vatandaşı Ankara garında sahte kimlikle yakalanmış, Ankara Valiliği Suriye’ye gönderme kararı almıştı. Fakat AYM, bu Suriyeli’nin bireysel başvurusu üzerine, orada iç savaş ve hayati tehlike olduğu gerekçesiyle “yürütmeyi durdurma” kararı vermiştir. (18 Kasım 2016)

Suriye’de güvenliğin sağlanması sınırdışı ve iade hukuku bakımdan da ne kadar önemli, görüyorsunuz?

Suriyelilerin Suriye’ye dönmesinin tek hukuki yolu, iç savaşın bitmesi ve Ankara’nın Şam rejimi ile geri-göç konusunda anlaşma yapılmasıdır. Yani Ankara’nın Suriye politikasında revizyon…

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2019 09:04
uygurlari az azdan göndermiş oldu ne kadar tepki çekecek diye bundan sonra topluca çine iade edebilir ler uygurlar turklerden başka kardeşimiz yok turklerden baskasi bizi koruyamaz diye turkiye ye sığınmış şu anki çin yenetimi 2022 e kadar uygurlari her hangi bir güç hiç kimse korkudan uygur kelimesini bile agzina alimicak diye kendi kominist kadrosu içinde yemin içmiş güçlü olabilmek ve güçlü kalabilmek için yer yuzunun en amlum en saf allah in en yegane kullarini çin yonetimi gibi insani düşüncesi hiç olmayan acimasiz vahşi bir yonetime yem ederseniz o bur düny
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 22:35
Van münit...
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 22:00
müflis islamcılar toplanıp memleketi bir adım daha geriye çekmeye uğraşırlar şimdi. zalim eset, siyasal islamcı kardeşlerimiz vb. neyse ki takiye yapamayacak kadar kötü durumdalar. komşularının elinden alınan ekmeği suriyeli yediğinde iyi uygur türkü yediğinde kötü.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 21:37
Herşeyimiz para olmuş.BOP ile suriyeliler memleketimize dolduruldu.Suriyelilerin boşalttığı yerlere pkk yerleştirildi yani petrol ve israil güvenliği sağlandı.Şimdi türk-kürt ve suriye denkleminde devlet sistemi yenileniyor.Halkın istemediği suriye siyasetini biz abd nin yerine yapıyoruz.
Bir okur 30 Temmuz 2019 20:53
Uygurların geri iadesi milyonlarca mülteciyi barındıran ülkemize yakışmadı. Uygur veya başkası zulüm altında olanı yardım etmek insan olmanın gereğidir. Bencillik ile suçladığımız Batılılar bile bu konuya daha duyarlı. Sorun galiba ülkemizin ekonomik olarak çıkmazda olması ile ilgili.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 16:28
0
Suriyeliler oy kullanıyor uygurların öyle şansı yok.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 18:41
Bu Batıcılar Suriyeli mültecilere kafayı taktılar. Onlar için mülteciniin itibarlısı Yahudi olanınıdır.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 22:02
1
nasıl bir kafa yapısı bu? senin gibileri gördükçe bu memleketin niye dünya gücü olamadığına cevap buluyorum. batıcı nedir, itibarlı yahudiler bu ülkeye ne zaman geldi de itibarlı oldu desem saçmalayıp nefret kusarsın. üzülüyorum, senin gibileri gördükçe bu memleket için üzülüyorum. sen kaybedilmiş bir nesilsin.
Karar okuru 30 Temmuz 2019 18:02
Suriyelilerin gönderilmesini uygun görüyorsunuz.kime iade edilecekler,katil esed.niye içeride verdikleri rahatsızlıktan dolayı.Nasıl oluyorda bir çırpıda hukuku kenara atıyorsunuz. Enterasan...
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 17:20
bizde neden hala wikipedia yasak acaba?
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 20:53
1
Vergi vermiyor.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 20:54
0
Atatürke yapılan küfürleri, fikir özgürlüğüdür diye silmiyor da ondan.
Köroğlu 30 Temmuz 2019 15:53
Uygurlar Türk ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına Türk denemez. Hem o hem o ikiyüzlülüktür. Kendini kandırmaktır.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 18:39
2
Hem PKK'ya hem TC vatandaşına Kürt demek yakışıyor ama...
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 19:12
2
Uygurların konuştuğu dili zorda olsa anlayabiliyorum. Niye sence?
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 15:18
Çin'den yüklüce kredi alınmış ya da alınacak olabilir mi acaba?
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 19:13
1
Yo. Reis Çin’e nazının geçmeyeceğini biliyor. Ondan sus pus. Amerika, Avrupa iyi sabrediyor Reis’in efelenmesine
E.K 30 Temmuz 2019 14:07
Suriyeliler, Uygurlar veya baska millet. Fark etmez. Insan insandir. Insan oldugu icin sahip cikilmalidir..Standard medeni olcekler olmali ve herkese uygulanmali..Iskence ve idam olan ulkelere prensip olarak insan teslim edilmemeli..Evrensel kurallar uygulanirsa, siyaseten ve hukuken eliniz daim guclu olur..Hukukunuz saygin olmali..Adamina gore adam verirseniz, Trump ve Merkel orneginde oldugu gibi, Cin'de ister, Esad'da ister...
Mustafa ALSANCAK 30 Temmuz 2019 13:15
Akp Politika olarak ÜMMETÇİLİK ESASINA DAYANDIĞI VE bazılarının da TEK DÜŞÜNCESİ ARAPLAŞMA GİBİ BİR SAÇMALIĞIN HAYRANLARI OLDUKLARINDAN ONLARIN UYGUR TÜRKLERİNE AYIRACAK NE VAKİTLERİ VE NE DE İSTEKLERİ VARDIR. Kenan EVREN KADAR OLAMADILAR. Evren Afganistan’ı ziyaretinde orada yaşayan Türklerin ziyarete gelen bir heyetiyle görüştükten sonra onların Türkiye’ye getirilmeleri için emir vermişti.Çin’in Uygur Türklerine olan mezalimi dünya kamuoyu tarafından bilinip dururken sen kalk bu insanları Çin’e iade et. Memleket içinde milyonlarca Suriyeli cirit atarken hiç yakışmıyor Türkiye’ye.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 12:29
AKP hükümeti Ensar politikası Türk olmayanları kapsamaktadır.
İsmail 30 Temmuz 2019 15:02
2
Tam olarak öyle değilse de,doğruluk payı vardır sayın okur
Muhtefi. . 30 Temmuz 2019 12:26
Aklı isletmiyoruz. AKLI ütopik bir mizacımiz var. DİN öyle atıp, tutmak, Sloganvari ezberle olmaz. Önce ADALET, AHLAK lazım. Pratik hayatta da lazım. Askeri alanda'da , Diplomaside'de heryerde.Akil ve Adalet başta gelir.Referanslarımız kendimize, başkasını ilgilendirmez.Dunya Güç dengesi, Coğrafi ve Ekonomik koşulları Tarihten çıkacak tecrübe ve dersler. Hepsi bir bütün. Kuran ı Kerimde var. Tarihi, Adaleti, Ahlaki, Savaşı, Diploması nasıl olur.Sevgili Peygamberimizin Pratiginde'de vardır. !.. Akıl ve hikmet lazım. !.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 12:12
Hocam elinize ve yüreğinize sağlık.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 12:15
Sizce tek yol ". Yani Ankara’nın Suriye politikasında revizyon" öyle mi ? Kanlı diktatör Esad'ın 1 milyonunu öldürüp, 5 milyonu Türkiye'de 10 milyon vatandaşını sürmüş olmasına bir revizyon gerekmiyor sizce.... Sayın yazar bunu rüyada görsem inanmazdım.....
m celal 30 Temmuz 2019 11:09
Hocam kaleminize sağlık. Hukuk, bilim, ve hatta din iktidarda kalmak için ilk elde feda edilecek kavramlar ne yazık. haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. cin zulmüne iadelerle destek olmak nedir? haksızlık yani hukuksuzluk. Eyyy ÇİN diye nara atmakta yanlış bir insan hakları bildirisine imza atmamakta.. hele hele bir örnek bile olsa, bir kadını çocukları ile iade etmek... Tamam hukuk yok tamam din kalmadı tamam bilim çoktan ayrıldı da Vicdan yahu Vicdan ... belkide ilk yok olan buydu...
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 15:26
0
12:28, aklından nüfus uydurma. 18 milyon, 2018 için Birleşmiş Milletler'in verdiği sayıdır.
Bir Uygurlu Çin'e iade edildi diye Tayyip'e kızanlar, dört milyon Suriyeliyi Esat katiline teslim etmiyor diye yine Tayyip'e kızıyor. Galiba asıl gaye Tayyip'e kızmak...
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 11:31
8
Esad'ın bölgesinde 18 milyon Suriyeli yaşıyor ve bunların çoğunluğu Sunni. Ürdün'dekiler de dönmeye başlamış. Katil olsa o 18 milyona da katil olur. Zaten kendisi de suça karışmamış olanlar dönsün diye çağrı yaptı. Bu kaçanlar da Esad'dan çok Işid'den kaçtı. Esad bu Emperyalist oyunu bozdu. Bunu anlayın ve kabul edin.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 12:28
3
11:31, Küçük at Esed hayranı ! Suriye'de savaş öncesi 22 milyon yaşıyordu, yarısı sürüldü, bir milyonu öldürüldü. Geriye 10-11 milyon kalır. Bize burda kendi vatandaşlarına bu zulmü yapan hanedandan diktatör Esed'in reklamını yapmaktan utanmıyor musunuz ?
Hiç 30 Temmuz 2019 12:33
1
Yanılıyorsunuz esas gaye birilerine kızmak değil, bu iki yüzlü tutumu eleştirmektir.gecen kış Muhammed Hüseyin 'i idam kararına rağmen Mısır' a gönderen Türkiye, bugün Suriyeliden daha fazla zulme maruz kalan uygurlu soydaşlarımızı kapı dışarı eden Türkiye, iş suriyeliye gelince ensar kesilen Türkiye..sizce de bir çelişki yok mu?
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 12:33
1
Tayyip Erdoğan idaresi Türk Dünyasına gözünü kapatmıştır. Ensarlığı yalnızca Türk olmayanlara uygulamaktadır. 5 milyon Suriyelilerin kimse Esata teslim edilmiş değildir. At gözlüğünü çıkar, öyle takip et.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 13:09
5
Esat emperyalistlerin maşası sen de bunu anla...
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 10:46
Çinli sevici değilim, ama İŞİD'ci Uygurlarla normal Uygurları ayırmak gerekir. Uygur derken hangisinden bahsediyorsunuz? İŞİD'e Suriye'de kaç Uygur terörist katıldı? Bunu organize eden ve Türkiye'nin de terör örgütü olarak tanıdığı Türkistan İslam Partisi'ni duydunuz mu? 2012'de Kaşgarda bir markette 13 masum Çinliyi kurşuna dizdiler, 2013'de Tainanmen meydanında intihar saldırısında 5 sivil öldü, 38 kişi yaralandı, 2011'de polis noktasına saldırıp Çin bayrağını indirerek İslami Cihad bayrağı astılar ve 2 sivil kadın rehineyi öldürdüler. Wikipedia'da hepsi var, bizim medya yazmadı.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 12:17
2
çin verilerine dayalı çok detaylı bilgi aktarmışşın , bu üzücü olayların detayını biliyormusun ? elinde çin devletinin katlettiği Türklerle ilgili en üfak bi veri varmı? Türkiye gibi islam inancını sağlam bi şekilde örenme firsatı olan ülkede bile 4000 den fazla ışıdçısı ,yuzbinlerce fetöcusu çıkıyorsa ,islam adeta yasaklanmiş , Türk kimliğin yok edilmek için baskı uygulanan bir mekanda insanların radikalleşmesi zülümden kurtulma umudunu doğru veya yanlış farklı şekilde denemsini eleştirme hakkını kendinde Uygur Türkleri konusunda neler yaptında , neler söyledinde buluyorsun? bi de son dönemde
Tug-Ay 30 Temmuz 2019 15:40
4
@12:17 1 ay kaldım Urumçi'de, orada Uygurlar'a Uygur Türk'ü dersen sana tuhaf bakarlar, Uygur demeni isterler. Türklere kötü muamele iddiaları üzerine Sn. Cumhurbaşkanımız bir heyet gönderdi, hiç bir şey bulamadılar. Batının Çin'e karşı politik baskı oyunu bunlar. Geçenlerde büyük Uygur ozanı Abdurehim Heyit hapiste öldü diye haber yayıldı, BM'de önerge verdik, yalan çıktı, geçen hafta Milliyet gz. muhabiri gitti, Sn. Heyit ile röportaj yaptı, 2 hafta gözaltında kaldım, suçsuzluğum anlaşıldı serbest kaldım, devlet sanatçısıyım 1500 dolar maaşım var diyor. 2 milyar insanı yönetmek zor iş.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 15:57
0
@12:17 Bunlar Çin verileri değil. Wikipedia'da Türkistan İslam Partisi maddesini açın, Türkçe'de bu bilgiler yok, İngilizcesi'ni Almancası'nı açın her türlü detay, referanslarıyla beraber orada var.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 17:04
2
Tugay gibiler varken Çin'in propaganda yapmasına gerek yok. Zulmetmeye devam etsinler. Arkadaş burada onları sempatik gösterir. Yazık!
Dursunbeyli 30 Temmuz 2019 21:13
0
17:04 te yazan arkadaşım takım tutar gibi bir tarafı tutmak yanlış çinlinin haklı olduğu durum vardır uygurun haklı olduğu durum vardır abdurrahim heyit olayına bende inanmıştım şehit oldu dediler gıyabi cenaze namazı dahi kıldık hepsi atmasyon çıktı adam yaşıyor işkence yapılmamış propaganda için haber yaymışlar
engineer 30 Temmuz 2019 09:58
"kendisi himmete muhtaç dede, nerde kaldı gayrıya himmetede" aklı olan millet veya kavim Türkiye'ye güvenip de, idaresi altınd ayaşadığı otoriteye baş kaldırmasın, tırnağı varsa başını kaşısın.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 13:03
3
Senin gibilere hakaret dahi etmeye değmez. Çin yandaşlığına soyunmak gibi bir görevin var.
Erkin Emet 30 Temmuz 2019 09:43
çok güzel bir yazı, elinize zihninize sağlık üstat, biz de Türkiyemizin böyle bir Uygur siyaseti uygulamasını istiyoruz.
karar okuru 30 Temmuz 2019 09:41
AKP yönetimi geleceğe yatırım yapıyor, Türkiye'de işleri bitince Suriye, Irak, Mısır veya filistinde seçimlere girecekler..İlk seçimden beri her vesile ile Ümmet e (arap ülkelerine) selam göndermelerinin sebebi odur herhalde..Devletin ve vatandaşın bin bir güçlükle ürettiği kaynaklar bir avuç yandaş ve araplar için çar çur edilmeye devam ediliyor. Bakalım bu haksızlık ve zulüm nereye kadar,,,
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 09:43
Biri suriye ümmeti, diğeri Uygur Türkü...
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 11:09
7
Yani diyorsun ki bir insan ümmetse Esat katline teslim edilebilir.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 20:01
0
Hayır aynı hassasiyeti göstermek lazım diyor.
Halil Akıncı 30 Temmuz 2019 08:59
Türk asıllı oldukları için ,Uygurların kaçtıkları yere iadelerinin sözkonusu olamaması gerekir.Türk asıllıların neredeyse otomatik vatandaş olmalarına imkan veren mevzuatımız daha da önemlisi geleneğimiz vardı.Ayrıca 1950li yıllarda Osman Batur Kazaklarını,1980li yıllarda dağ Kırgızlarını Türkiye’ye kendimiz getirdik.20 milyar ticari açlık verdiğimiz Çin’i Uygurları iade ederek memnun etmekle ne kazandığımızı merak ediyorum.İtibar kaybı yaşadığımız açık.Oysa itibar da bir dış politika aletidir.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 08:54
Delilsiz kanaat ucubesiyle , binlerce insanin haksizca hapiste yattigi, mahkum edildigi ulkede hukukun ayaklar altindadir ... Anayasa Yuksek Mahkemesi adamina gore karar veriyormus ? Belediye secimlerinin bile beka ...zillet ittifaki gibi goruldugu ortamda, hukukun ustunlugu -adalet kavrami muglaktir .. SIzde eski milliyetci olarak demagoji ve hedef saptirma ile, gercek problemleri uygar bir dille gecistiriyorsunuz ! Sucluyu Batida, komsularda, demokratlarda , azinliklarda aramayin...Biraz da nerde biz yanlis yapiyoruz diye cesurca yazin, dusunun !! Daima hakliyiz....masalini birazcik azaltin
HERMES 30 Temmuz 2019 08:31
Tekrar söylemek gerekirse; siyasi islamcıların "ümmetçilik" tanımı içerisinde "Türk" tanımı yoktur, onlar daha ziyade "Arap" veya "arapça konuşan ümmetleri "değerli" görürler, nedense!. Niye Çin'e ses çıkaramıyorlar(enteresandır, MHP dahil)? Çünkü iktidarı, "doğu blokcusu(?), Rusyacı(?), Çinci(?)" Ulusalcılar kuşatmıştır da ondan, "aman haaaaa, sana ne Uygurlardan, sakın Çini kızdırma!" mı diyorlar acaba?. O zaman "gitti ABD, geldi Çin mi"?. İktidarın maşası Ulusalcılar. Yarın AKP "Ulusalcılar bizi kandırdı" derse şaşmayın.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 11:02
4
En iyisi 30 milyon Uyguru Anadoluya getirmek, diyorsun. Çünkü Türkiye Esat'a bir şey yapmadı, katletmek istediği dört milyon Suriyeliyi Türkiyeye aldı.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 07:48
Aklın yolu bir denir ya hani! Değil! Nereden mi belli? Bu kadar yazıyorsunuz bıkmadan, usanmadan yazıyorsunuz, hak diyorsunuz, hukuk diyorsunuz, sizi okurken, dinlerken “adam haklı” deniliyor da yine de aklını siyasi köleliğe gönüllü ediyor. Aklın yolu bir deği bu ülke de!
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 06:24
Nerden vursam zihniyeti. Çok yazık çook. Sizin amacınız belli kardeşim. Allah ıslah etsin.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 10:12
1
Hiçbir yerden sakın eleştirme zihniyeti! Vahiyle yönetiyorlar sanki ülkeyi. Biz ne yaparsak doğru yaparız anlayışı. Evet Allah ıslah etsin.
Kirgiz uzerinden 30 Temmuz 2019 05:15
"...Türkiye’de darbe eyleminde açıkça yer alan üniformalı bazı subaylar Yunanistan’a sığınmış.." Onlar subay degil fetocu teroristler! "Kirgizistan uzerinden iade.." Kirgiz iade etmisse Turkiyenin kabahati ne? Efendinizden talimat almis, Kiblesi Tel-Aviv olanlarin Turkiyeyi karakama korosunda agir mesai yapiyorsunuz! Hukukmus!? Joe Biden Agustos 2016 Ankarada, 1 ay icinde Menbij'den cekiliyoruz" dedigi hukuktan mi bahsediyorsun? Allah sizi niye taş etmez ki
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 10:49
4
Sizi taş etmediğine göre onu hiç etmez.
Okur 30 Temmuz 2019 03:25
Uygur Turkleri kim oluyor ki? Cin'e kafa tutmak biraz yurek ister, oyle meydanlarda bol keseden konusmak bu milleti enayi yerine koymak cok koly. Uygur Turkleri Cin zulmu altinda inlerken bir zulumde Turkiyeden gelmesi hic sasirtici degil cunku Dunyanin heryerindeki zulumlere katkida kimler bulunuyor bir bakalim ve ders alalim.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 11:06
0
Mısıra kafa tuttuda çinmi kaldı
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 02:56
Avrupa’ya, ABD’ye, İsrail’e eyy zalimler diye racon kesen Reis, Allahsız Çin’e gelince suspus. Nazının geçmeyeceğini biliyor tabi. Ticaret hacmimizi artıralım bizi biraz daha yolundan öteye geçemez.
gelinen yer 30 Temmuz 2019 01:13
Gelinen yere bakarmisiniz: saga sola efelen, ABye ABDye etkisiz hamasetli eeyytler falan. 4 milyon suriyeliyi hesapsiz kitapsiz iceri al. musluman uygur turklerini gebe kalip onunde secdeye vardigin Cin'e olume iade et! Ne zavallilik!
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 00:22
Suriyeliler, senden benden daha degerli reisin gözünde, aradıklarıbedava iş gücünü buldular. Patronların zenginliği herşeyin ötesinde, çünkü işi onlarla yapıyorlar, halkla senle benle iş yapan yok. Bizim emeklilikler zaten yandı. düşük gösterilen maaşlar , sigortalar. 950 tlyle yasarız 65 yasından sonra artık. bayramlarda da cocuklardan biz harclik isteriz artik. 3 cocuk yapmazsanız böyle dışardan adam getirirler.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 00:19
Bırakın Taha bey Allah aşkına. Anayasa'dan Türk kelimesini çıkarmaya çalışanlardan Uygur Türklerine himmet beklemeyin.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 00:07
Esad Suriyelileri ülkesine neden alsın?Ülkesindeki işe yaramayan birçok cahil Suriyeliyi Türkiye'ye gönderdi.Geri dönenleri de zaten öldürmek için ülkesine alır.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 00:03
Hocam biz hukuk ve yargı sistemi üzerine yazılarınız sebebiyle sizleri takip ediyoruz. Elbette diğer konular da önemlidir ancak yargı ve hukuk üzerine nitelikli yazı yazan sayılı kişilerden birisiniz lütfen bizi mahrum etmeyin. Üzülerek belirtiyorum yazıları takip ediyoruz hukuka ilişkin olmadığında okumuyoruz
KARAR OKURU Ahmedâ 30 Temmuz 2019 04:34
2
Bu yorumu yapanın, hukuktan adaletten ne anladığını merak ettim doğrusu.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 10:11
0
Yazı tam da bir hukuk yazısı aslında ama. Galiba biraz da övgü istiyor, eleştiri değil.
00:03 Akp ve Reisiniz ümmetinizin lideri bir dünya lideridir herkes ondan korkuyor cin bile dünya önünde saygi durusuna geciyor demokrasiyi dünyaya ümmetinizin lideri ögretiyor insanhaklari gibi konularin mucidi tabiki reisiniz ve sizsiniz. Nasil bu kadar yalaka övgü yetermi size.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN