Back To Top
Yargı reformu ne var ne yok?

Yargı reformu ne var ne yok?

 - Son Güncelleme: 31.05.2019 Cuma 08:24
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan “Yargı Reformu Strateji Belgesi” olumlu hükümler içeriyor fakat yargı bağımsızlığı konusunda maalesef çok yetersiz. 

Olumlu hedefler dediğim, ihtisas hakim ve savcılığı kurulması, avukatların belgeye ulaşmasındaki engellerin kaldırılması, hukuk fakültelerinin 5 yıla çıkarılması, yargıda teknoloji kullanımının yaygınlaştırılması, mülakat sınavlarında sadece Adalet Bakanlığı görevlilerinin değil, HSK ve yüksek yargı temsilcilerinin bulunması, hakim ve savcı yardımcılığı kurumunun getirilmesi vb… 

Gözaltı süreleri ve tutuklulukla ilgili iyileştirme vaadleri inşallah gerçekleşir. 

Pakette yargı bağımsızlığı konusunda tek düzenleme hakimlere “coğrafi teminat”, yani alt derecede bir yere atanmama güvencesi getirilecek olmasıdır. Olumlu ama yetersiz… 

  

YARGI BAĞIMSIZLIĞI 

Cumhurbaşkanı’nın konuşmasında “AB, AB Konseyi, Venedik Komisyonu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi” kriterlerine referans yapması çok önemlidir.  

Bu kurumların raporlarında Türkiye’de yargı bağımsızlığıyla ilgili ağır sorunlar olduğu belirtiliyor. 

Mesela iktidarın sözcülerinin ardından mahkemeler AYM kararlarına uymayacaklarını söyleyebildiler Türkiye’de! 

AB İlerleme Raporlarında yargı bağımsızlığında Türkiye’nin nasıl “geriye gittiği” anlatılıyor. 

Cumhurbaşkanı’nın referans yaptığı uluslararası hukuk kurumlardan Venedik Komisyonu özellikle önemlidir. Bu komisyon AİHM’de içtihada dönüşen evrensel hukuki tezler geliştirmektedir. Venedik Komisyonu Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde bütün üyeleri siyasi irade tarafından atanan HSK ile Türkiye’de “zaten yetersiz olan yargı bağımsızlığını daha da zayıflayacağını” rapor etmişti. (No. 875/207, Paragraf: 129) 

YSK’nin yapısı içeride ve dışarıda çok eleştirilmekte, yargıya güven sürekli azalmaktadır. Ekonomik raporlarda da aynı eleştiriler yer almaktadır.  

Açıklanan “strateji”de YSK konusunda bir reform işareti yok.  Ama yargı bağımsızlığı konusunda bir adım atılması zorunlu görülmüş olmalı ki bu “coğrafi teminat”a yer verilmiş. 

  

‘COĞRAFİ TEMİNAT’ 

Hakimlerin siyasi otoriteden, toplumdan, basından, baskı gruplarından ve HSK gibi mercilerden de bağımsız olarak karar verebilmeleri için hukuk ilminde “hakim teminatı” denilen güvenceler geliştirildi. Osmanlı’da yoktu, Cumhuriyet’te yoktu, ilk defa. 1961 Anayasası ile getirildi fakat 12 Mart ve 12 Eylül rejimleri “coğrafi teminat”ı kaldırdı! 

O tarihten bu yana ilk defa “coğrafi teminat” gelecek. 

Bir hakim terfi ederek geldiği mesela 1. Bölge’nin altındaki bölgede bir yere atanamayacak.  

Evet ama asla yetmez. 

Saygın hukuk bilginlerimizden Prof. Kemal Gözler coğrafi teminatın yargı bağımsızlığı için “minimum ve mutlak bir teminat” olduğunu yazıyor. Yani olmazsa olmaz ama minimum… 

Çünkü bir hakimi alt bir gölgeye değil, aynı şehirde, hatta aynı adliye birasında  başka bir göreve atamak bile onun üstünde baskı oluşturur. 

Hatırlayın, Enis Berberoğlu davasında İstinaf hâkimleri niye değiştirildi?  

Bylock konusunda ilk doğru değerlendirmeleri yapan Gaziantep ve Antalya Ağır Ceza hâkimleri niye değiştirildi? İlk doğru diyorum çünkü Yargıtay’ın sonraki Bylock içtihadı bu hakimlerin kararını doğrulamıştır. 

Soma faciasına bakan hâkimler niye değiştirildi? 

Kılıçdaroğlu’nın ‘Man adası iddiası’na karşı açılan tazminat davalarına bakan mahkemelerde 5 hakim niye değiştirildi?! 

Örnekler çoktur… 

  

EVRENSEL HUKUK 

Görülüyor ki, coğrafi teminat şarttır ama yargı bağımsızlığı için hiçbir şekilde yetmez.  

Atama yetkisine sahip siyasi-idari otorite, hangi hakimin hangi davalara bakacağı veya bakmayacağı konusunda mutlak olarak yetkisiz ve etkisiz olmalıdır. 

Mesele bundan ibaret değil… Yargıda herhangi bir yönde siyasal kadazrolaşmayı önlemek için mülakat sınavları videoya alınmalı ve yargı denetimine açılmalıdır… 

Yeri geldikçe “paket”in çeşitli yönlerini yazacağım.  

Son olarak şunu belirteyim, Avrupa ne romantik dosttur, ne de ideolojik düşman... Avrupa ile Uzlaşmayan ve daha büyük çapta uzlaşan çıkarlarımız vardır.  

“Avrupa hukuku” denilen normlar ise evrenseldir, dünyaya güven veren bir yargı kurmamızın tek yolu da AB kıstaslarıdır. 

AK Partililer de görmelidir ki, Sayın Cumhurbaşkanı da AB hukukuna referanslar yapma gereği duydu; zira vatandaşa da dünyaya da hukuki güven vermenin başka yolu yok. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 18:22
Hukuga guven mi gelicek ki
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 00:59
Ici boş paketler basit bir is mahlesi 4 yıl sürdüğü bir ülkede gelde adalete inan.
1+ 01 Haziran 2019 15:32
Adalet hayatın her alanında gösterilmelidir. Savaşta adalet, barışta adalet, nimetlerin paylaşımında adalet, ölçü ve tartıda adalet, söz söylerken adalet, çalışmada ve ücrette adalet, çocuklar arasındaki sevgi ve mal paylaşımında adalet, eşimize karşı adalet, komşularımıza karşı adalet, kısaca her zaman her yerde adalet. +wq
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 02:08
Hakimler aldıkları karardan dolayı coğrafi sıkıntımı çekiyorlar. !!!Çekiyorlarsa bu sıkıntıyı oluşturan güç/irade kim ki bu güce karşı devletimiz tedbir almayı düşünüyor. ???
İSMAİL D. 01 Haziran 2019 00:38
17 yıldır ülkeyi yöneten AKP li siyasilerin bu tarihiden sonra yapacağı yarığı reformuna ancak kendi çıkarları doğrultusunda yapacağına inanıyorum.Bu reformu bahane ederek İstanbul Belediye Başkanlığın seçimi için sadece akp li siyasiler aday olabilir bunun dışında siyasi aday kabul edilmez diye bir yasa ekleyin biz de vatandaş olarak işimize bakalım..
A. sali turan 31 Mayıs 2019 21:24
hocam Hukuk lailgili güzel şeyler yazıyorsunuz tamam da Hukuku ayakta tutacak hakimi vicddanına bırakmayacak kaunların ihdas edilmesi gerekmez mi?Reform adalet dağıtacak kanun gerektirir.
58@58 31 Mayıs 2019 21:04
Elinize, aklınıza ve ilminize sağlık Taha bey, güzel bir yazı olmuş. Bu uyarıları iktidarın dikkate alacaklarını hiç sanmıyorum. Amaç devlet değilde iktidarda kalmak olunca sadece söylenenler kağıtlarda yazılı kalıyor, uygulamada ise hukuk isteğe göre eğilip bükülüyor.
KAFKASYALI 31 Mayıs 2019 18:01
Türkiye'nin hukuk konusunda 2002(Bu günkü iktidarın başlangıcı) yılı öncesi hali, Fetö ve yerli yada yabancı yandaşlarının devleti ele geçirmeye yeltenmelerine kadar daha önce hiç olmadığı kadar iyi idi. Bu gerçeği ısrarla yok saymaya çalışanların Ak Parti'ye ve Erdoğan'a karşı yaptıkları kimi haklı eleştirileri de inandırıcı olmakta zorlanıyor. Bu durum sizin için de geçerli sayın yazar.
GİRESİNLİ 31 Mayıs 2019 18:00
Eskiden feto nun emrinde olan yargı şimdilerde ,isteyerek veya tırsarak tavır almaktadır.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 18:00
Bu paket reformsa bu güne kadar muhtelif defa açılan nedir. Bu güne kadar ne yaptılarsa yine yapacaklar. Söylenene değil yapılana bakmak lazım.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 16:54
Bugün Venedik Komisyonu'na atıf yapan cumhurbaşkanı, yarın o komisyonu ve raporlarını dış güçler olarak işan edebiliyor, raporlarını taraflılıkla suçlayabiliyor. Erdoğan ancak işine geldiğinde evrensel ilke ve kurumları referans alıyor. Fakat bizim ilerlememizin tek yolu o ilkeler. Maalesef Erdoğan bunu bir türlü anlamadı.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 18:36
2
Erdogan her seyi cok iyi anliyor da umurunda degil. Amaci yargi reformu, insan haklari, AB kriterleri falan degil. Sonuna kadar iktidarda kalmak O'nun amaci. Bugun siyah dedigine yarin beyaz diyebilir. Bugun dusman, vatan haini dedigi insanlarla yarin can ciger kuzu sarmasi olabilir. Samimi degil.
Süheyl CALISKANOGLU 31 Mayıs 2019 14:19
Türkiye'de,Yargi,Adalet yok,sadece "adamina göre muamele'var..Bir örnek: Cubuk'lu inek hirsizi Osman(!)Fazla söze gerek var mi (?)
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 14:10
Bu bir seçim projesidir. AKP ne kadar “demokrat” ve “hukuk sever” olduğunu göstermeye çalışıyor. Gösteri, namıdiğer şov ! Erdoğan’ın, millet nezdinde itibarı, güvenirliliği yeterince zedelendi. Tarihe kötü bir nam ile intikal etmek istemiyorsa, yapacağı tek iş var, milletin karşısına çıkıp, “Ey halkım, söz verdim, yapamadım; uçuracaktım, beceremedim; affet.” diyerek, ülkeyi kendisinin aday olmadığı bir seçime götürmek. Bu millet alicenaptır; kimleri affetmedi ki, onu da affeder, hesabın üstünü çiziveririz.
E.K 31 Mayıs 2019 12:50
Sn Akyol'dan yine guzel bir yazi. Tesekur ederiz..Akp doneminde hukuk bir cok acidan yara aldi. Insanlarin adalete guveni sarsildi. Adaletin bozuk oldugu yerde her sey bozuk oluyor. Pis Sultan'in dedigi gibi"il bozuk, yol bozuk" oluyor. Reform paketi umariz fare dogurmaz..Simdiye kadar Akp'den cok buyuk projeler duyduk. Uygulamada fos ciktilar..17 yillik bir iktidar doneminde adaletin bu kadar horselenmis olmasi uzucu. Adinda adalet olan bir partinin adaletsizlikle anilmasi dahada uzucu. Umariz paket adaletin daha iyi olmasina katkisi olur..
şener silme 31 Mayıs 2019 12:37
coğrafi teminat vardı.sanırım yetmişli yıllarda kaldırıldı.60 lira asli maaş derecesini almış yargıç isyemi olmdan başka yere atanamıuordu.şener silme
karar 31 Mayıs 2019 12:33
sopanın bir ucunda rejim var.yöneticilerin öncelikle iyi niyetli olması ,adalet konusunda şaibesiz olması lazım,ceberrut olmaması lazım,geçmişte bazılarına adaleti teslim etmeyecek kadar uyanık,şimdide yandaşlarla dolduracak kadar ferasetsiz olmaması lazım.hakimleri şuraya buraya sürmemesi baskı yapmaması lazım.bir gecede başına taş düşmüş gibi 180 derece dönüş beklemek doğru ve inandırıcı değil.sopanın diğer ucu adalet mensupları.yol arkadaşlarından arındırılan yerlere yandaşların doldurulması,neredeyse soru çalmak gibi mülakatla eleman almak
Yamtar 31 Mayıs 2019 11:29
sayın Taha bey'i Adalet bakan görmek isterim.İşte Ehliyet liyakat.Ülke hepimizin..İşi ehline vermek Dinimizin emri..
Süheyl CALISKANOGLU 31 Mayıs 2019 11:24
Acilan paketler"fos cikiyor' Hazine Bakani kac tane paketi acti icinden "laf salatasi'cikti,dünkü Yargi Paketide göz kamastiran ambalajli Istanbul secimi öncesi etkisi olur düsüncesindeler.Inek hirsizi Cubuk'lu Osman'a hicbir islem yapmadilar,simdide Yargidan laf ediyorlar..Inanmiyorum bunlara,hic itimadim,güvenim yok bu iktidara.
Murat 31 Mayıs 2019 11:17
Malesef millet olarak yargılamadan infaz etmeyi seviyoruz. Mahkemelerde bu şekilde çalışıyor. Her ne kadar kural olarak "masumiyet karinesi" var ise de bizde şüpheliler hükümlü muamelesi görüyor. Hakkında iddianame bile düzenlenmeden aylarca içerde yatanlar var. Tutukluluk değerlendirmeleri kağıt üstünde öylesine değerlendiriliyor. Savcılık veya mahkeme tarafından serbest bırakılanlar sosyal medyada haberin yayınlanması ve yayılması ile apar topar tutuklanıyor. Hukuk kişilere göre hareket etmez. Yazılı kuralllara göre uygulanır.
Şahin 31 Mayıs 2019 11:06
Bu "Yargı Reformu" yasama (Meclis) değil de yürütme (Cumhurbaşkanı) acıklıyorsa burda zaten bir hata var
Sabahattin 31 Mayıs 2019 12:24
0
Çok doğru
Şahin 31 Mayıs 2019 11:07
Bu "Yargı Reformu" ancak Yeşil Pasaport ile Fevzioğluyu heveslendirir ve bazı avukatlartı "satın" almak anlamına gelir. Başka bir işe yaramaz
Özay İbrahimbaş 31 Mayıs 2019 10:50
Beyefendi lütfettiler, tavukların önüne bir avuç yem attılar...Ya rabbi şükür, ya rabbi şükür....!
KARAR OKURU veli 31 Mayıs 2019 10:04
Beklenilenin çok altında ve bu reformun şikayetleri çözme ihtimali çok az...zira, evvela yargının en başta Hukuk Fakültelerinin oluşumu,eğitim kalitesi, avukatlık mesleğindeki kalite, hakimliğe geçiş, mülakat aşamasındaki haksızlıklar, avukatlık mesleğinden hakimliğe geçişte ve mezunların mesleğe geçişte yapılan ve yargıya zarar veren tayinler asıl meselelerdir..bunlar düzelmedikten sonra adı reform olur ama içi boş...
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 10:01
Türkiye’de yargı sorunu konuşulurken dikkatten kaçan bir konu var. AKP’nin, üçü de hukukçu olan (Arınç-Yılmaz-Çiçek) meclis başkanlarının ortak söylemidir : KANUN YAPMAYI BİLMİYORUZ. 1)Yasama üzerindeki idare egemenliğine son vermemiz lazım. Bürokrasiden meclise kanun metni değil, ihtiyaç ve gerekçeleri gelmeli. Kanunu idare değil, yasama yapmalı. 2)Kanunları yayınlanmadan, diğer kanunlarla uyumu, anayasal denetimi, evrensel hukuka uygunluğu gibi kriterlerle değerlendirecek, UZMANLARDAN OLUŞAN senato gibi bir kuruluş oluşturmalıyız.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 09:10
Seçime kadar reforma devam. Seçimden sonra beka, zillet, o zat.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 08:29
Dağ fare doğurdu. Referansı katı ideoloji olan siyasi partiler (kemalistler, İslamcılar, milliyetçiler, sosyalistler gibi) hiçbir zaman hukukun üstünlüğünü tesis etmez. Onlar için hukuk, amaca giden yolda bir araçtır.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 08:18
Inanmak icin cok gec...
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 07:59
Oncelikle adaleti icsellestirip gunluk hayatimiza sokacagiz, hakka riayet edecegiz, sinra yargida reform kendiliginden olacak
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 07:27
Yargı reformu hikaye zihniyet aynı olduğu sürece yargının bağımsız olmadığı müddetçe değişen bir şey olmazzz
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 06:50
Görülmekte olan bir davanın yargıçları maalesef bu ülkede çok değiştirildi. 28 şubatta da çok örneğini gördük. Gerekçesiz açıklanan kararlar çok gördük. AYM yıllar sonra karar gerekçesi açıkladı.Sayın Sezer Cumhurbaşkanı iken üç yıl önce verilen karar R.Gazete'de yayımlanmıştı. Önce yargıçların zihniyetini değiştirmeli.5 yıl eğitim ve sınav iyi olacak. Türkiye' en yüksek aylık alan kamu görevlisi yargı sınıfıdır. Hele yüksek yargı mensupları tamamen ayrıcalıklıdır. Yargı reformunda getirilen hızl
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 04:14
Sayin Akyol sizi istedeginiz Reform Eger Erdogana zarar yada görevde düsürmeyecekse sizin icin zaten bir Anlami yok Sürekli yargi bagimsizligindan dem vuruyorsunuz Birazda Tarafsizligindan dem vursaniz Türkiyede erdogandan önce erdgonla Beraber 2011 yilina kadar Trafsizmiydi?2011 kadar vargücünüzle savunuyordunuz
KARAR 'da KARARLI ADAM 31 Mayıs 2019 04:58
0
Taha Bey hakkında yanlış hüküm veriyorsunuz.Taha ağabey;yargının hem tarafsızlığını hem de bağımsıźlığını savunuyor. Konjöktüre göre yön değıştirmiyor.Bence tarafsız ve bağımsız bir yazar ve de hukukçu.Sadece hukuktan ve adaletten yana taraf.Güçlünün hukukunu değil,hukukun üstünlüğünü savunan özgün ve kaliteli bir şahsiyet.Gerisi lâf-ı güzaf.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 09:43
0
Çok yanlış ifadeler Taha bey 30 yıl önce durduğu ve yazdığı yerde değişen iktidar ve yargı anlayışı
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 04:16
Yargı ayaklar altına. Reform acilen lazım. Ama yargı bağımsızlığı iktidarın yapacağı refomlarla elde edilemez.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 03:21
Hukuk fakültesi 5 yıla çıktı bu reform sayılır mı? Lise 11 idi 12 oldu. Hukuk 4 idi 5 oldu. Çok uzun değil mi bu süreler.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 06:32
1
Amerika’da herhangi bir alanda lisans derecesi olmayanlar hukuk fakültesine giremiyor. Hukuk fakültesi lisans üstü eğitim olarak veriliyor. 18’inde dünya başında duman gence anayasa hukukunu anlatsan ne yazar ki?
Köroğlu 31 Mayıs 2019 12:23
3
Hukuk fakültesi en az 6 yıl olmalı. Hukuk eğitiminde calculus (matematik) ile Türk Dili ve Edebiyatı zorunlu dersler olmalı. Hukuk fakültesi sayısı radikal azaltılmalı. Geri kalanların taban puanı, 3 en yüksek taban puanlı mühendislik/tıp fakülteleri seviyesinde olmalı. Hakim olmak için 10 yıl civarı fiili savcı/avukat tecrübesi önkoşul olmalı.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 03:15
Hukuk fakültelerinin 5 yıla çıkarılması tıpkı liselerin 4 yıla çıkarılması israftır. Aranan kalite ise yapılması gerekenler; önce liselere çekidüzen vermek sonra da üniversite sayılarını azaltmaktır.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 03:03
Reformun yargi tarafindan aciklanmasi gerekirdi. Ben de pek inandiriciligi olmadi, cunku dogrusu bu reformun muhatabi yargi olmaliydi. Yargiclarimiz bu reformlara katkida bulundular mi yoksa sadece figuran rolundeler mi? (Yorumlara izin verdiginiz icin Karar gazetesine tesekkur ediyorum. Diger okurlarla gorus alisverisi cok guzel oluyor.)
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 02:52
Hakim savcı alımı mülakatlarında referanssız birinin mülakatı geçtiğini ben duymadım. Kendisini birine/ birilerine minnettar ve borçlu hisseden birine coğrafi teminat getirilse ne olacak? Yargı birdenbire tam bağımsızlığa ve tarafsızlığa mı kavuşacak yoksa siyasi bir takım hesaplar mı var işin içinde...
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 02:10
ya en azından batı muhalif gazeteci kesmiyor...
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 01:21
Yarın öbür gün, iktidarın hoşuna gitmeyen bir karar çıksın bakalım.Görürüz o zaman coğrafi teminatı.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 01:07
Zararın neresinden dönülse yeridir. Umarım medeni dünya ölçülerinde bir yargı yenilenmesi yapılır. Şahsi kanaatim ise bir 100 yıl ötesi.
Beklendigi gibi fos çikti yargi reformu. İktidarın demokrasiyi istemediği de ortaya çıktı. Samimi değiller. Eger samimi olsalardı en başta kuvvetler ayriligindan ve HSK nin bağımsızlığından başlarlardi. Temel hak ve özgürlükleri ABD ve Avrupa standartlarinda teminat altina almaktan başlarlardı. Kapsamı geniş göstererek göz boyayıp insiyatifi ve gündemi elde tutmaya ve bir adım önde gitmeye çalışıyorlar. Maalesef toplumsal barışı sağlayıp ekonomiyi düzeltecek adımı atmamakta ısrar ediyorlar ve kendilerinden de ümidi kestiriyorlar. zaten umidim yok.
TEZAT 31 Mayıs 2019 00:58
Badel harabül Basra... "Basra harap olduktan sonra…"
umut dünyası 31 Mayıs 2019 00:36
Taha bey, KHK ile mağdur oldum. İlk mahkemede beraat ettim, dosyam istinafta; aradan iki yıl geçti. Devletim dedim boynumu büktüm bekliyorum, bu yargı reformu bu işleri de hızlandıracak mı?
AHMET ŞEN 31 Mayıs 2019 00:34
YARGI BAĞIMSIZLIĞINDAN BAHSETTİĞİNİZ KADAR YARGI TARAFSIZLIĞINDAN BAHSETMİYORSUNUZ. HELE HELE HESAP VEREBİLİR BİR YARGI KİMSENİN HAYALİNDEN GEÇMİYOR. YARGI HEM BAĞIMSIZ HEM TARAFSIZ HEM DE HESAP VEREBİLİR OLMALI. KANUNLARA DAYANMAYAN KEYFİ KARARLAR VERENLER HESAP VEREBİLMELİ.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 01:04
9
Merak ettim hakimler kime hesap vermeli. Kanuna uymuyorlarsa zaten hsk var mahkemeler var. Yoksa siyasi iradeye mi halka mı hesap verecekler. Halka hesap veren bir yargı ile adalet olur mu. Off ya kime ne anlatıyorum.
musto 31 Mayıs 2019 00:35
Yasayla düzeliyorsa bugünü Hukuk bayramı olarak ilan edelim.Bu günden sonra muhaliflere saldıranları linç girişimi yapan çeteleri salan gazetecileri dövenleri seçimleri iptal eden iktidarları eleştrenleri tazminat ve hapse mahkum eden savcı ve Hakimler hukuğa ve toplum vicdanına uygun kararmı verecekler.1.Meşrutiyet ilan edildiğinde halk sorar nedir bu meşrutiyet bundan sonra gavura gavur demeyeceksin.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 01:02
0
Yanlış bilgilenme olmasın diye yazıyorum. Bundan sonra gavura gavur denmeyecek sözü "Tanzimat Fermanı" için söylenmiştir.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 03:54
1
Daha birkaç gün önce üst düzey bir siyasetçi gavur sözünü kullandı. Birkaç yıl önce nefret suçlarıyla ilgili kanunu çıkartırken siyasetçiler artık gavur demek nefret suçu sayılacak ve cezası olacak demişti. Ancak gavur sözüne soruşturma açıldığı duyulmadı.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 00:33
MENFAATLER DOĞRUYU BELİRLEDİKÇE VE İŞGÜZAR UYGULAYICILAR VAR OLDUKÇA HAVADA KALACAK VAATLER.
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 00:25
Türkiye de hukuk ayaklar altına alınmış ve Hakim ler siyasi otoritenin emrinde iş yaptığı müddetçe hiçbir reformun hükmü yok hükmündedir.Bir varmış bir yokmuş misali bizim yargı.Yasama Yürütme Yargı birbirine göbek bağı gibi olmamalı.Hepsi birbirinden ayrı olmalı.Yoksa hepsi masal olur.
KARAR ÇOK OKURU 31 Mayıs 2019 00:27
Umut fakirin ekmeği. Umar ha umar umar... Değerli yazılarınıza icin size ve sizi okuma imkanı verenlere teşekkür ediyoruz...
KARAR OKURU 31 Mayıs 2019 01:48
1
Cok beklersiniz isine gelmedimi abdulhamidin tipki mesturtiyeti ilan edip sonrada askiya aldigi gibi olmasin bosa umitlenmeyin.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 23:56
Bildik göz boyamalar. Bu kaçıncı yargı reformu. Tek adam ne derse yargı ona göre hareket ediyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN