Back To Top
Yolsuzluk ve kayırmacılık

Yolsuzluk ve kayırmacılık

 - Son Güncelleme: 06.08.2019 Salı 08:04
- A +

Kamu kurumlarındaki kayırmacılık ve yolsuzluk temel kültürel hastalıklarımızdan biridir; ta Osmanlı’dan bugüne…

Son günlerde belediyeler dolayısıyla tekrar gündeme geldi.

Elbette dürüst insanlar çok, elbette dürüst dönemler var ama ele geçirdiği gücün sürekli olacağını ve denetlenmeyeceğini düşünenlerde bu gücü kötüye kullanma eğilimi her zaman güçlü oluyor.

Kişilerin ahlaklı olması elbette önemli… Ama meseleyi “kurallar ve kurumlar” açısından ele almak gerekir.

 

SİYASET, CEMAAT, ŞİRKET

Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın “100 günde 136 milyon 579 bin 402 lira bütçe kazanımı sağlandığını” belirten açıklaması önemlidir.

Yavaş’ı tebrik ediyorum. Bütün belediyeler böyle yapmalı; kamuya hesap vermek esaslı bir gelenek haline gelmelidir.

Bu tür harcamaların hepsi kanunen suç niteliğinde işlemler olmayabilir.  Ama “kamu kesesinden cömertlik” yapılarak eş dost ağırlamak, siyasi taraftarları kamu kaynaklarıyla ödüllendirmek de mutlaka önlenmelidir.

Bu hem “siyasi etik” bakımından zorunludur, hem devlet kurumlarının işleyişinde verimliliği arttırarak “sağlıklı büyüme”yi gerçekleştirmek için şarttır.

Fakat bireyleşme ve kurumlaşmanın yeterince gelişmediği toplumlarda akrabalık, hemşerilik, cemaat, aşiret, örgüt ve parti bağlılıkları çok etkili oluyor ve beklenti yaratıyor. Böyle toplumlarda hak aramanın, iş bulmanın, işinde yükselmenin, ihale almanın kanalları modern hukuktaki “sınav, liyakat, eşit rekabet” gibi objektif süreçlerden ziyade geleneksel “kayırma, adamını bulma, yandaşlık” gibi ilişkilerdir.

Eski bakanlardan Nihat Ergün’ün “Adım Adım Siyaset” kitabındaki şu sözleri, kuralların ve kurumların (hukukun) zayıf olduğu toplumlar için adeta tabiat kanunudur:

“Partiler bir süre sonra parti olmaktan çıkıyor, siyasi cemaate veya siyasi şirkete dönüşüyorlar...”

UZUN SÜRELİ İKTİDARLAR

Bu sorun insan tabiatından geliyor. Tarihçi İhsan Süreyya Sırma, Hz. Osman’ın 12 yıllık hilafetini ikiyi ayırır; ilk yarı âdildir, Peygamberâne geleneğe uygundur. Fakat ikinci yarıda kabile kayırmacılığı ağır basar, feci olaylar yaşanır.

Osmanlı’da ve bütün milletlerin tarihinde bu sorunlar yaşanmıştır.

Tek Parti devrinde, Başbakan İnönü’nün “aferizm” dediği kayırmacılık ve yolsuzluk olaylarından şikayetleri, bunların yaygınlığını gösterir.

AK Parti “üç Y” (Yasak, Yokluk, Yolsuzluk) ile mücadele taahhüdüyle iktidara geldi. AB sürecinde bu yönde ciddi adımlar attı. Ama zamanla ortaya çıkan sorunları Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ısrarlı uyarılarında görebiliriz:

“Ahlak ile bezenmemiş siyasetten daha tehlikelisi yoktur” (28 Ekim 2015)     

“Görev aldıktan sonra evini, arabasını değiştireni partiye sokmam.” (16 Kasım 2015)

“Eşini, işini ve evini değiştirenlerin peşine düşeriz. Parasal ilişkilerde dikkatli olun...” (26 Ocak 2016)
Davutoğlu bu sorunu hükümet programına da yazmıştı; öylece kaldı.

 

EY PARTİLER…

Kayırmacılık ve yolsuzluk eğilimi insan tabiatında vardır. Bütün toplumlarda ve bütün partilerde şu veya bu ölçüde görülür. Ama kurumlaşmamış toplumlarda daha fazla…

Uluslararası Şeffaflık Derneği’ne göre “Yolsuzluk algısı”nda Türkiye 2012’den itibaren “en çok gerileyen beş ülke”den biridir ve 72. sıraya inmiştir. (DW, 29 Ocak 2019)

Temmuz başında yasalaşan 11. Kalkınma Planı’nda “Yolsuzlukla Mücadele” var fakat üç cümleden ibaret. (Paragraf 785)

Halbuki AB’nin Türkiye’den taleplerinden biri yolsuzlukla mücadele yasalarının çıkarılmasıdır. Vizesiz geçiş için kalan 6 şarttan biri de budur.

Hukuki düzenlemelerle denetim ve şeffaflık getirmek şarttır.

AB’nin 2018 İlerleme Raporu’nda, Türkiye’nin “Avrupa Konseyi Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu tavsiyelerinin çoğunu hâlâ yerine getirmediği” belirtilerek şöyle deniliyor:

“Yolsuzlukla kararlı bir biçimde mücadele edilebilmesi için geniş kapsamlı, partiler arası bir siyasi uzlaşma ve güçlü bir siyasi iradeye ihtiyaç vardır... Yolsuzluk birçok alanda hâlâ yaygındır ve ciddi bir sorun olmaya devam etmektedir…”

Evet, eğer gerçekten yolsuzluk ve kayırmacılığa karşıysak, “benim partim iyi, senin partin kötü” demagojisini bırakalım. Partilerin göstereceği uzmanlardan oluşan bir komisyon AB ölçülerine uygun bir yasalar paketi hazırlasın, Meclis kabul etsin.

Var mısınız, ey partiler!

Bu vesile ile, AB kriterlerin önemini de unutmayalım.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
H.K. 07 Ağustos 2019 18:53
1) Siyasette günü kurtarmağa çalışıyorlarken kendi ve partizan çevrelerini ayıran-kayıranların sayısı 600’a vardı. Başka kaygıları pek yok! Yani, tamamıyla gerçeği yansıtmasa bile, böyle bir “algı” var. Bunu siyasetçiler bilmiyorlar mı? Anket ve araştırma sonuçlarından haberleri yoksa hepten işe yaramaz bunlar. Bu algının farkında olup bunu pozitif yönde değiştirmenin bir yolu, “şeffaf aylık faaliyet raporu” kuralı oluşturmak. 600 parlementer ay boyunca ülke için neler yaptılar bunun dökümünü çıkarsın. Başarı veya başarısızlık notu somut olarak ortaya dökülsün...
Aynı haber iki farklı sunum. Ankara Büyükşehir Belediyesi için önce Mansur Yavaş'ın tasarruf haberinin Taha Bey şöyle nakletti: Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın “100 günde 136 milyon 579 bin 402 lira bütçe kazanımı sağlandığını” belirten açıklaması önemlidir. Daha sonra bu habere karşılık AK'nin cevabını da Karar gazetesi manşetten şöyle bildirdi: "AKP Ankara il başkanı Özcan, Mustafa Tuna döneminde büyükşehir belediye personel giderinin 105 milyon olduğunu, bunun Mansur Yavaş ile birlikte 232 milyona çıktığını öne sürdü."
H.K. 07 Ağustos 2019 00:33
2) Ülkenin üretmeyi başardığı şey “tüketim toplumu”! Tükete tükete tükenecek bu ülke! Partizanlıktan çok ülkeyi düşünen siyasetçilerin “şeffaf aylık faaliyet raporu” kuralına 1itirazı olmaz.Aldığı maaşın ülke hayrına işlerde hakkını vermeyen siyasetçi bu millete asalaktır! Bunların ülke yönetiminde yeri yoktur.Yolsuzluk&kayırmacılık yapanlar, performansı düşük olanlar istifaya ettirilmelidir.Başkanlık sistemi gerçekten ülkenin gelişimini baz alıyorsa sistemdeki işe yaramazları korumamalı & kollamamalı, işi ehline vermelidir (ehil kişiler pekala parti dışından da olabilir)..
H.K. 07 Ağustos 2019 00:12
3)Askeriye katma değer üretimi için fedakarca kolları sıvamadığı sürece bu dejenere gidişatı durdurup tersine çevirmek zor.Bu ülkede "az" sermayeyle çok "iş" yapmanın ocağı askeriyedir.Maşallah her işe yetecek askerimiz var, ama bu vatanseverler de tüketici olmaktan memnun. En üst yönetici kadrosu hem çalışır&hem çalıştırırsa disiplinle 1şeyler ortaya çıkabilir.Ama,malesef en üst kademe hayat tarzı olarak 'M. Kemal'in sünnetine sıkı sıkıya bağlılar. Ha Hz peygamberin sünnetine uyuyoruz diye bele kadar sakal bırakıp aklını kullanmayan ezbere müslümanlar ha darbeci askerler..
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 23:10
Bu kadar sazan okur nasıl bir araya gelmiş. Yoksa sazan bir tane de Dolly gibi kopyalamışlar mı?
Hocam...local sohbetlerde bazıları Devleti nasıl dolandırdığını ifade ediyor Hazirun sırıtarak " helal olsun " diyor Karakter zaafiyeti had safhada
Hocam.. Kaynağı şaibeli para ile isteyen istediği mülkü ediniyor... ' Nereden aldın;kazandın ,vergisi mahsup mu' denilmiyor İllegal para olmasa bu kadar lüks rezidansı alın teri ile alacak iş hacmi var mı ülkede
Fahrettin Özdemir 06 Ağustos 2019 21:30
Kayırmacılık,yukarıdan başlıyor,önemli mevkilere atananlara bakıyorum hep aynı aile mensupları.Aynı ailede,milletvekili,bakan,genel müdür,elçi,danışman hep bunlar mı zeki?Bu kul hakkı değil mi yukarıdaki yapınca, aşağıdaki durur mu?Nitekim birisi demişti aynı şeyi Cumhurbaşkanımız da yapıyor.E!Bu adalet mi ,bu adam kayırma değil mi?ben şahsen hazmedemiyorum.İnsanlar bu atamaları görüyor,bir makam uyduruluyor yüksek maaşla atama yapılıyor.Emekli babanın maaşına göz diken üniversite mezunu bir evladı düşünün.Ya varlıkta,ya yoklukta eşitlik olmalı.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 21:06
Chp li belediye başkanlarının seçimlerden sonra eş, çocuk, hısım akrabayla belediyeleri doldurmasıyla çalkalanıyo ortalık, taha bey de aslında bunun üzerine yazmış bu yazıyı ama ne hikmetse chp ile ilgili bir tek eleştiri yok hatta Yavaşı allayıp pulluyor. Şu yorumları yazanların seçtikleri başkanlar o belediyeleri aile şirketine çevirenler, pişkinlik deniyor heralde buna da.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 23:18
0
Mesele CHP değil.Siyaset camiası hırsız çetelerinden oluşuyor.Şeffaflık ve liyakat Alman standartlarında olduğunda çeteler bu alandan silinir gider.Daha iyisini de geliştirirsin.
KARAR OKURU 07 Ağustos 2019 15:38
0
23.18, Aynı şeyi AKP yapınca, mesele AKP oluyor... Siz kendinizi bile kandırıyorsunuz. Milleti hayda hayda kandırırsınız...
Manisalı 06 Ağustos 2019 18:26
Taha Bey güzel yazı(ları)nız için teşekkür ediyorum.Gerçek bir yurtsever olarak ufuk açıyorsunuz, vizyon geliştiriyorsunuz. Görüşleriniz paylaşılır paylaşılmaz ayrı mesele..Ancak yorumcuların yazdıklarından sizi ne kadar anladıkları belli oluyor. En önemli meselelerden birisi temiz ahlak..Maalesef son 40 yıldır bu konuda çok geriledik.Hak yemek uyanıklık oldu , saygı enayilik oldu..İnsanlar hak ettikleri gibi yönetilirler..Bu nedenle insan kalitesinin-bilgi-görgü- dürüstlük-temiz ahlak- fazilet konusunda artması gerek..
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 18:03
Adam kayırmacılık,yolsuzluk eskilere kadar uzansa da şimdiki kadar aşırısına hiç rastlamamıştık.(İmam Hatipli olarak çok zorlanıyoruz,torpil ocakları söndürüyor.)
garip 06 Ağustos 2019 18:02
yolsuzluk ve kayırmacılık toplumu,ekonomiyi ,doğruluğu,insanlığı,ahlakı,eşitliği,cesareti,güveni,adaleti.....nice değerlerimizi yok ediyor.Biz,siz,onlar yani hepimiz kılımızı kıpırdatmadan sadece bakıyoruz.Hepimiz biryerden başlayarak bir şeyler yapmak lazım.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 17:28
Bu iktidar şeffaflaşma ve sıkı denetim yasaları çıkarırsa beslediği kesimden oy alamaz.Boşuna beklemeyin.Varlığını bu şekilde sürdürmek zorunda.iktidar sonlandığında kaçabilen kaçar.Kalanların kazancı sorgulanır.Gerekirse varlıklara el konur.Şeffaflık yasaları dokunulamaz tarzda yürürlüğe girer.Hep birlikte bir oh çekeriz.Umutla gülümseyebiliriz.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 16:34
Taha Bey, şeffaflık gibi batı adetleri çıkarmayın lütfen. Biz hesabımızı Allah'a veririz.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 15:06
Helal olsun Mansur Başkana. Hani teröristti, HDPlilere kıyak geçecekti. Utanmaz yalancılar. Adam milletin namusunu/parasını gözü gibi korumuş. Çatla patla yandaş medya!
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 16:43
15
Bu 136 milyon kazanım nasıl olmuş ? Sanki yedim hesabı açıp yiyeceği parayı buraya mı aktarmış?bu 136 milyon çıkardığı kişilerin 100 günlük maaş toplamı mı ?Aynı kalitedeki hizmeti 136 milyon daha ucuza mı almış nedir bu?
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 13:52
Hayrettin Karaman'ın fetvalarıyla yetişmiş bir nesle hangi yolsuzluğu anlatabileceksiniz Taha Bey? İlk önce yolsuzluk diye bir kavramın varlığını kabul ettirmeniz gerekecek. Adamın zihniyet kodlarında eşit vatandaşlık fikri de olmadığı için CHP veya başka bir parti yaparsa yolsuzluk, güya Müslümanların partisi yaparsa hakkını almak olur. Karaman fetvasıyla yetişmiş bir nesil budur sonuçta.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 13:29
Sn Akyol yolsuzluklara karşı yasalar paketi velev ki hazırlandı ve meclis oy birliği ile kabul etti.Uygulanacağına inanmak mümkün mü? Önce zihniyeti ve karakterimizi değiştirmemiz gerekmez mi?Biz de bu oryantalist kafa var olduğu sürece bu mümkün mü? MV leri seçilebilme yi ve oy toplamayı kayırmacılık prensibi üzerine kurmuşsa nasıl olacak bu uygulama?
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 12:33
İyi tespitler, yine net örnekler ve deliller ile güçlü bir yazi
musto 06 Ağustos 2019 10:57
Özal döneminde fırsatlar zenginlere iş bilen partililere ve bürokratlara dağıtılıyor'du.Akp bunu geliştirdi parti üyeleri ve tabandaki vatandaşı'da kurduğu vakıflar cemaatlar parti örgütleri eliyle besledi kendine bağladı.Fırsatları gören liboşlar diğer fırsatçılarda kimi cübbe kimi sarık kimi türban kimi çember sakal bırakarak yağmaya katıldılar. Yerleri daralanlar artık seçici olacağız bunlara izin vermeyeceğiz deseler'de o zaman siz bu partiye çaycı bile bulamazsınız dendi ve partiden kopuşlar başladı.Lider gayet iyi biliyor bu görüşün oyu % 15 bu şekilde devam etmek zorunda.
Okur 06 Ağustos 2019 12:29
6
Musto,Talan,Yagmalama Senin devširme ecdadlarinda vardi,torunlari devraliyor,
musto 06 Ağustos 2019 14:07
6
1500 senedir neysek bu günde aynıyız devşirme olmadık yolumuzu inancımızı kabul edenler ile büyüdük. Bizleri yönetenleri soyanları Hz Muhanmedin birleştirmesiyle birazda biz sizleri yönetelim diyerek Dicle ve Fıratı geçtik.Ama bizlerden'miş gibi gözüküp manevi ve maddi değerlerimizle altımızı oyan devşirmeler yüzünden tökezlesek'de yinede ayaktayız.
ÖTÜKENLİKURT 06 Ağustos 2019 10:48
Yolsuzluk eroin gibidir. Bir başlayınca bırakmak son derece zordur. Alışmış kudurmuştan beter sözü doğrudur! Bakınız 1 ayın içinde 2 talihsiz beyana tanık olduk, Arınç denen zat, 20 bin lira ile geçinemiyorum derken, TBMM Başkanı Şentop, vekiller 22.500 lirayla geçinemiyorlar dedi! Nasıl diye sormak lazım. 2000 lira ile milyonlar geçinirken nasıl oluyor da bazıları 20.000 lirayla geçinemiyorlar! Lükse alıştıklarından. Yolsuz da lükse alışmıştır, yapmasa yaşayamaz! Böyle bir ülkede etik yasası da çıkmaz, uyan da!
Okur 06 Ağustos 2019 12:41
4
Bir Türk 2000 lirayla geçinebilir ama bir Devširme türkün bu paraylan geçinebilmesi zor
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 10:39
Devleti denetleyen de devletin kendisi. Denetim tamamen sivil tarafsız kurumlarca yapılmalı.. ve denetim şeffaflaşmalı. Yolsuzluk sadece yapılan hırsızlık, haksızlık değil; toplumun gelişme enerjisinin düşmesi, güven ve umut kaybı, milletin geleceğini çalmak gibi..
Gelişmiş demokrasi ülkesi Amerika, Venezuela devletinin Amerika'daki tüm varlıklarını dondurdu. Neden, başka bir devletin başına kendi istediği kişileri getiremedi diye... Amerika çok şeffaf...
Davut 06 Ağustos 2019 11:51
1
Peki İsviçre, Hollanda, Belçika, Fransa, Almanya vs...Sen bunlara ne diyeceksin? Biz kendimize baksak nasıl olur?
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 10:14
Müslüman bir ülkede böylesine yaygın bir ahlaksızlığın olması vahim bir durumdur
Şovmen reklamcısı... 06 Ağustos 2019 10:13
Mansur Yavaş, yüz günde sergilediği adam kayırmacılığını da açıklasa İYİ olur... Bu kayırmacılıktan çakma ittifakın tabanı bile rahatsız... Not: Yüz günde yeni bir tek yatırım yokken bu kadar tasaaruf yaptım demek şovdan başka bir şey değildir. Makale ile şovmen reklamı yapıyorsunuz.
Davut 06 Ağustos 2019 11:50
2
Önce havuzda ki kacakların önlenmesi lazım. Mansur beyin yaptığı bu kanaatimce.Anlamak isteyene...
Akp akli varsa Türkiye'nin şeffaflaşması kurumsallaşması ve demokratiklesmesi icin gerekli mevzuat değişikliklerini yapar ve puanı kendisi kapar. Bu iş önünde sonunda yapilacaktir. Aksi halde kendisi zaten gidici muhalefet yapar. Muhalefetin elini kolunu baglamak istiyorsa ve yarin kendi yandaşlarına haksizlik yapilmasini istemiyorsa da bunu yapar. Zira muhalefet iktidara gelirse o da gücü ele geçirince yapmak istemeyebilir. Hasılı kelam Turkiye'yi seviyorlarsa bunu yaparlar. Bundan ülke kazançlı çıkar. Ama bunlardan ümidim yok.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 09:23
Milli Piyango genel müdürü olarak atanan hangi cemaatin adamı? ya hiç olmazsa başka bir kuruma atansaymış
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 11:56
4
Merak ettim gerçekten, hangi cemaatin adamı? Canım devlet memuru.Niye karıştırıyorsunuz dinle devleti?
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 08:43
Davutoğlu, “Görev aldıktan sonra evini, arabasını değiştireni partiye sokmam.” deyince, zincir koptu. Demek, bu adam, partide etkin olduğu gün, beni kapının önüne koyacakmış, diyenler, bir saray darbesi ile Hoca’yı hal ettiler. Siyaset edemedikleri için de, hala, neredesin Osmanlı, diye, ah vah ederler.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 08:34
Kayırmacılık ,yolsuzluk daha çok Doğu toplumlarında görülür.Ülkemizde ise bu sadece akpnin sorunu değil hangi parti gelirse gelsin aynı şeyler yaşanacaktır. Belki daha az belki de daha fazla.Maalesef yasalarımız bu konularda yeterince caydırıcı değil siyasi etik şeffaflık kanunları çıkarılmalıdır. Yine de temel sorun eğitim ve ahlaktır yasalar bi yere kadar
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 11:36
5
doğru yorum. diğer partiler de çok farklı değil. belediyelerden görüyoruz.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 11:58
0
Zorumuza giden su bu değil; birilerinin bizi Allah'la aldatması. ..
Bir okur 06 Ağustos 2019 08:31
"Devlet küfürle ayakta durur, ama zulümle durmaz" Torpil, yolsuzluk, israf bu ülkeye yapılan zulümdür. Erken emekli olmak isteyen vatandaşa çift dikiş diye azarlar, devletten dört maaş alan kendi atadığına kör sağır olur. Bu ne doymak bilmez para ve makam ihtirasıdır. Evet; "insanoğlunun gözünü ancak toprak doyurur."
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 07:51
Hani Sayın Davutoğlu "Şeffaflık paketi" hazırlamıştı da muktedirin biri engellemişti yasalaşmasını. Yoksa Davutoğlu dürüstlükten mi gitti. Burası Türkiye....
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 07:28
Bir ulkede yargi bagimsiz/tarafsiz olmadan yolsuzluk, rant, rusvet, kayirmacilik bitmez.
Sinirsiz otorite tutmadi.Güclü lider sayesinde ülke ufuklara ucacak demislerdi,"Özellestirme'kilifi altinda sattilar,sata sata herseyi bitirdiler,yabancilara,yandas is adamlarina peskes cekildi.Ekonomi cuvallayinca"Ne varsa sat,aklina ne gelirse zam yap'taktigiyle durumu kurtaracaklarini saniyorlar.Halkimizin Dini siyasete alet edenlere güveni artik neredeyse sifirlandi,bu AKP iktidari sayesinde bunu da ögrenmis olduk,hic degilse..
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 06:12
AB kriterleri bize çok lüks gelir. Aslında kanunlarımız asayişe, emniyete, yolsuzluk ve hukuksuzluğa karşı müsait. Ancak ülkede bütün güç tek adam tarafından hükmedildiğinden, uygulamaya geçilemiyor. O ne derse o oluyor. İtiraz eden, muhalif olan tehdit ediliyor. Kanun uygulayıcılar bu şartlarda nasıl çalışacak? Bir partiye bağlı değilsen, torpilin yoksa iş te yok. Geçenlerde, hakimlik ve savcılık dınavından üç kez derece alan vatandaş mülakattan elendi. Torpil kul hakkı olmuyor mu? Çok yüksek bilgili din prof.larımız buna da bir ısmarlama fetva, nasol olsa verirl
Deli Emin 06 Ağustos 2019 06:07
Ahlaksız Müslümanların ülkeleri ile Ahlaklı Gavurların ülkeleri arasındaki fark nedeni nedir? Almanya eski başkanı Markel'in giyiminde ki sade ve basitliği bakın birde Recep beyin eşi Emine hanıma bakın!Komleks ve kendine güven farkı. EYT lilere hem emekli maaş al hemde ikinci işte çalışa olmaz derken yanında çalışan Fahrettin Altun ve eşi ikşer maaş ALIYORLAR.UTANMADIKTAN SONRA DİLEDİĞİNİ YAP buyurur Hz. Peygamber.(sav).Altun da öyle yapmış eleştirenlere kesin lan. Topunuz birden gelin diye nara atıyor.Çift maaşa karşı reisi de bakıyor.EYT lilere gıcıklık olsun diye.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 05:15
Adalet gitti, Kalkınma bitti geriye Partisi kaldı. CHP'ye İş Bankası yönetiminde senin ne işin var deyip kamu bankalarına üçer beşer kendi Partililerini dolduran RTE'den liyakata önem vermesini beklemeyin.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 10:12
0
Çok güzel de şöyle düzelteyim: Adalet hiç gelmedi. Kalkınma kısmen...
Mehmet 06 Ağustos 2019 04:28
Hepsi müslüman ülkelerde ve dini siyasete alet edenlerde var.Demekki devlet adalet,liyakat ve şeffaflık ile yönetilir.Devletin güçlü olması işe vatandaşın eğitimli ve dürüst olması gerekir.Nasilsanjz öyle yonetilirsiniz
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 03:15
Kpss diye bir sınav var.Bu sınav niye var?Çalışan hak eden atansın diye var.Güvenilir sınavlar,bu sınavlardan alınan puanlarla atama yapılması doğru olur.Mevcut düzende herkes torpil bulmaya çalışıyor.Gariban bulamıyor.Veya sadece düşüncesi farklı diye insanlar mülakatlarda eleniyor.Bu kul hakkıdır.Günahtır.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 01:41
Taha bey, Doran Acemoglu ile yapilan roportaj icin cok tesekkur ederiz, devamini dileriz.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 01:35
Türkiye gibi sosyal geçiş dönemini tamamlayamamış, ahlaki normları oturmamış, siyasi bilinç düzeyi düşük, kurumları zayıf memleketlerde koalisyon şart. Her devirde öyle böyle yolsuzluk oluyordu ama akp tek parti döneminde yolsuzluk kurumlaştı. İhaleye girenden yüzde almak, havuza bağış yapmaya zorlamak ne demek? Bu ne kepazeliktir.
Ali baba 06 Ağustos 2019 01:09
Ankara kriterleri bizi Moskova,ya gôtûrdû, Kopenhag kriterleriyle Marsa giderdik,
Menderes YILDIRIM 06 Ağustos 2019 00:56
Yorum 3) Taha Bey; İnsan + Para = Menfaat tir. Sanırım Osmanlı Devletinden Günümüze, Gelişmiş Ülkelerden bizleri ayıran temel fark; Bizde Ben Duygusu + Benden Birisi Duygusu + Benim Dediğim Duygusu = Avrupa da Biz Duygusu + Bilen Birisi Duygusu (LİYAKATLI) + Bilenlerin Dediği Duygusu. Taha Bey; Bizim ülkemizde “BİLGİ SAHİBİ OLMADAN FİKİR SAHİBİ OLMAMIZDAN” kaynaklandığını DÜŞÜNÜYORUM. Bu Tedavisi Mümkün Olmayan HASTALIK. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 06 Ağustos 2019 00:51
Yorum 2) Taha Bey; "Yolsuzluk ve Kayırmacılık BAŞLIĞI ve Kamu kurumlarındaki kayırmacılık ve yolsuzluk temel kültürel hastalıklarımızdan biridir; ta Osmanlı’dan bugüne… " diye başladığınız yazınız için; Eskiden kullanılan tabir; “BAL TUTAN PARMAĞINI YALAR” denirdi. Şimdi galiba “BAL TUTAN TUTTUĞU BALI YER BİTİRİR ve KİMSEYE BIRAKMAZ” olarak değiştirilecektir. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 06 Ağustos 2019 00:54
Yorum 1) Taha Bey; "Yolsuzluk ve Kayırmacılık BAŞLIĞI ve Kamu kurumlarındaki kayırmacılık ve yolsuzluk temel kültürel hastalıklarımızdan biridir; ta Osmanlı’dan bugüne… " diye başladığınız yazınız da GERÇEKLERİ yazarken sanırım KİBARLIK + KIRMAMAK için Çok İNCELİK ile yazmışsınız diye DÜŞÜNÜYORUM. Taha Bey, Bir Tabir Vardır, Kral Çıplak diye. Taha Bey; Artık Kibarlık yapmayalım gerçekleri "KRAL ÇIPLAK" diyelim. Taha Bey Ben Haykırıyorum KRAL ÇIPLAK, hatta KRAL ÇIRIL ÇIPLAK. Kabul etseniz de, etmeseniz de KRAL ÇIRIL ÇIPLAK. Saygılarımla
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 00:33
Damadını Bakan yapanlar, kendisine bağlı parti yetkililerine ahlak dersi verecek hali kalmıyor. Aile devleti olduk. Onu da şirket gibi yönetiyor...
Krr okr 06 Ağustos 2019 00:20
Alın size mis gibi cuma hutbesi. Diyanet efendileri, saray beyleri duyun, lafım size.
çığlık 06 Ağustos 2019 00:09
bunlar kadar vahim şeyler de var.1-sorunları partimize zarar gelir diye medya bürokrasi v.s ile yok sayıp örtbas etmek.şikayetciyi cezalandırmak.2-bir sorun ancak etkili bir şekilde medyada,sosyal medyada yer bulursa çözmek3-otobüs yakıtları dolayısı ile çıkan yangınlar örneğinde ölü ve gereken tepki yoksa işin üzerine gitmemek.ama ALKOL ÖLÜMLERİ 20 lerde olursa hemen bişeyler yapıyor görünüp sonra daişin peşini bırakmak.ŞİMDİ BİR OTOBÜS DAHA YANAR FAKAT 20 KİŞİ ÖLÜRSE ŞEHİRLERARASI OTOBÜSLERİNE BASKINLARI KONTROLLERİ İZLEYİN.5 KİŞİDEN BİŞİ OLMAZ.HELE ÖLÜ YOKSA SORUN DA YOK.yazık yazık...
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 00:05
Adam kayırmacılığı yapan Kılıçtaroğlu ama sen ondan hiç bahsetmiyor.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 06:22
1
Pardon, 17 yıldır memleketi uzaylılar yönetiyor zannediyordum!
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 09:46
9
Kılıçtaroğlu, SGK genel müdürü iken 70 yakınını işe yerleştirmiş. Ta o zaman başlamış adam kayırmaya. Tecrübeli yani.
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 09:56
0
Kılıçdar bizden dürüst... "Ben haram yemiyorum" demişti açık ve net. Sen de diyebiliyor musun?
KARAR OKURU 06 Ağustos 2019 12:20
9
9.56, Siz kimsiniz bilmiyorum. Kılıçtaroğlu sizden dürüstse meşhur biri olmalısınız. Kılıçtaroğlu sıradan bir vatandaştan dürüst olamaz.
Yorumcu 06 Ağustos 2019 00:00
3 y de 5 y de farketmez parayı görünce gözleri fal taşı gibi açıldı adamların şimdi de para harcamak itibar güç asalet oldu işte güç ele gecirilince savunduklarınin tam tersini yapmaya çalışıyorlar ne demişler bu dünyada hesap vermeyen ahirette muhakkak misgalin hesabını verecek bakalım itibar orda kurtaracak mı
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN