Back To Top
Başkasının mutluluğundan mutsuzluk duymak...

Başkasının mutluluğundan mutsuzluk duymak...

 - Son Güncelleme: 02.01.2019 Çarşamba 09:53
- A +

Antik Yunanlar epichairekakia, Romalılar malevolentia, Çinliler xìng-zāi-lè-huò, Ruslar zloradstvo, İngilizler epicaricacy, Papua Yeni Gineliler banbanam diyorlar. Ama bu evrensel duyguyu en iyi ifade eden kelime Almanca’da: schadenfreude...

Başkasının acısından, mutsuzluğundan zevk almak, mutlu olmak demek.

Bu kadar dilde bir karşılığı olması bunun bir hastalık ya da sapma değil, karanlık tarafına ait olsa da insani bir duygu olduğunu gösteriyor.

Tabii bu duygunun Türkçe’de de bir karşılığı var: Şematet. Bugünkü dilde kullanılan haliyle “şamata”. Arapça’dan Türkçe’ye geçen kelime için Lehistanlı bir diplomat olarak 12 yıl Türkiye’de yaşayan Fransız asıllı dil bilimci François Meninski, 1680’de yayınlanan üç ciltlik Türkçe-Latince sözlük Thesaurus’da şöyle demiş: Bir kimesneye bela ve gam ve gussa yetiştüğine şad olüp sevinmek....

Bugün Türkçe’de “Gürültü”, “patırtı” anlamında kullanılan “Şamata” kelimesinde bu olumsuz anlam hala yaşıyor.   

Kardeş duygu olan başkasının mutluluğundan mutsuz olmak, maraza çıkarmak, kıskanmayı en iyi karşılayan kelime ise “haset”. 

Ama Taksim Meydanı’nda yılbaşı gecesi halay çeken Suriyelilere karşı yılın ilk gününü nefret ve öfke ifade ederek geçirenlerin duygusunu tam olarak bu kelimelerin hiçbiri karşılamıyor.

Bu sözlük karıştırma çabası, ukalalık olsun diye değil, hemen mühür gibi “ırkçı”, “göçmen düşmanı” sıfatlarını basıp geçmemek, bu kadar çok insanın o görüntüleri izlediğinde benzer duygulara kapılmasını anlamak, böylece o duyguyla iletişim kurabilmek için...

Çünkü bütün dünyada göçmen karşıtlığı bir fikir ve duygu olarak yükseliyor ve bu yükselişe karşı göçmenlerin haklarını savunanların, ırkçılık, göçmen karşıtlığı kartlarını çıkarması artık hiçbir işe yaramıyor. Hatta tam tersine bu acele adlandırmalar, tepkiyi büyütüyor, popülist siyasetlere bu duyguları meze ediyor.

Kendinize benzemeyenlerle birlikte yaşamak kolay bir iş değil.

Her ne kadar milliyetçiler, muhafazakarlar ülkemizin bir imparatorluk bakiyesi olduğunu söylemekten, Osmanlı haritasına bakmaktan büyük bir zevk duysalar da, Türkiye yüzyıldan fazladır, birbirine benzeyen insanların bir arada yaşadığı bir ülke. 

Ermeni tehciri, imparatorluğun kaybı, mübadele ve gayri-müslim nüfusunun azalmasıyla şehirlerdeki çok renkli çok kültürlü ve çok dilli hayattan geriye tek bir renk, tek bir kültür ve tek bir dil kaldı. Bir de tabii bu çoğullukla ilgili travmatik hatıralar ve korkular.

Bu yüzyılda yaşanan en ciddi krizlerin çoğunun sebebi de bu tek tipçi huzur ortamını bozan itirazlar oldu.

Kürtlerin dilleri, dindar kadınların başörtülüleriyle, Alevilerin inançlarıyla kamusal alanda var olma talepleri tüyleri diken diken etti. Hala bunların yarattığı krizlerin izdüşümleri siyasetin ana fay hatlarını belirlemeye devam ediyor. Neyse ki Kürtçe, başörtüsü, Alevilik artık eskisi kadar tüyleri diken diken etmiyor, alışmak ile zorunda kalmak arasında değişen sebeplerle bir normalleşme yaşandı.

Son dönemde bu tek tipçi huzuruna kasteden esas büyük “tehlike” ise Suriyeli mülteciler.

Evet Türkiye ilk kez mülteci kabul etmiyor. Ama Türkiye ilk kez bu kadar büyük sayılarda, farklı dilleri ve kültürleri olan bir toplulukla birlikte yaşamaya çalışıyor.

Sadece bir şehir ve bölgede değil, neredeyse bütün şehirlerde, daha önce yaşanmamış bir tecrübe bu. Bundan 100 yıl önce Halep kazasına bağlı olan şehirler için bile şimdi Haleplilerle birlikte yaşamak alışılmadık bir durum. Retorik düzeyindeki imparatorluk bakiyesi sözü bu tecrübenin yarattığı sorunlarda işe yaramıyor. Tabii halkın çoğunun Amerikan yapımı Çağrı filminden bildiği ensar-muhacir kavramları da. 

İstanbul gibi tarihin her döneminde bir mülteci ve karşılaşma şehri olmuş bir metropol için bile unutulmuş hatıralar bunlar. Kalabalık, bizden farklı ve çoğunluğu işsiz olduğu için sürekli sokaklarda olan Suriyeliler, şehirlerimiz elden gidiyor, azınlıkta mı kaldık korkularını tetikliyor.

Bir de bu Suriyeliler yılbaşı gecesi herkese kapalı olan Taksim Meydanı’nın orta yerinde bayrak açıp, halay çekmesin mi!

Verilen tepkilerin bir kısmı, son yedi yıldır yanı başımızda bütün dünyanın takip ettiği Suriye’de olan biten hakkındaki genel bilgi ve kavrayış düzeyini ortaya koyuyor.

Hayır, Suriye’de bir bağımsızlık savaşı verilmiyor. 

40 yıllık bir diktatörlüğe karşı 2011’de sokak eylemleriyle başlayan isyan, bir iç savaşa dönüştü. Ama bu iç savaşta da artık pek çok farklı cephe, örgüt, ülke var. Rus ve İranlı askerlerin yönettiği Suriye rejimi askerleri, dünyanın her milletinden insanların içinde  olduğu IŞİD, Türkiye, Suudi Arabistan, Katar’ın destek verdiği muhalif örgütler, ABD’lilerin silah verdiği YPG arasındaki iç savaş bir bağımsızlık savaşı değil. Yani Suriye’den savaştan kaçanlar, ülkeleri için savaşmaktan kaçmadılar. Çoğu ülkelerinde hala süren ve kendilerini bir tarafına ait hissetmedikleri bir iç savaştan kaçtılar.

Büyük bir kısmı muhalifleri desteklese de son dört yıldır muhalifler çok zayıfladı, karşılarındaki ülke ve örgütlerle savaşacak durumları da yok.

O yüzden bu insanlara kendilerini ait hissetmedikleri bir iç savaşta savaşmayıp, canlarını kurtarmak için Türkiye geldikleri için hain diyemezsiniz. Özellikle de orada savaşsalardı onlara “cihatçı” diyecekler demese iyi olur.

Ve yine hayır, “o tosunlar Taksim’de eğlenirken” Türk askerleri Suriye’de, Suriyelilerin değil, Türkiye’nin çıkarları için bulunuyor. PKK ve IŞİD’in elinde bulunan topraklara yönelik operasyonların esas sebebi Türkiye’nin güvenliği. Ayrıca bu operasyonlarda Türk askerlerinin yanında Türkiye’nin desteklediği ve eğittiği Suriyeli askerler ve örgütler de savaşıyor.

Zaten “uzun sakalı adamlar”, “çarşaflı kadınlar”dan sonra yılbaşı kutlayan seküler Suriyeli gençlerin de tüyleri diken diken etmesinin sebebi herhalde esas olarak bu gerekçeler değil

Bundan on üç yıl önce, henüz Suriye’de Esad’a karşı eylem yapma fikri portakal çiçeğinde vitamin bile değilken de yılbaşı gecesi Taksim’de olanlar Türkiye’de konuşuluyordu.

Bu kez rahatsızlık yaratan Suriyeliler değil, meydanı doldurmuş, ‘magandalar’dı. O günlerde şikayet edenler “Suriyeliler her yeri işgal etti” değil, “Esenyurt ve Esenler Taksim’e aktı” diyordu.

Hem dünyadan, hem ülke içinden sürekli göç alan 20 milyonluk bir metropolde, Taksim gibi şehrin merkezi olan bir meydanda yılbaşı akşamı sadece tiplerini, kimliklerini, hallerini beğendiğiniz insanlarla baş başa kalmanız maalesef artık pek mümkün değil.

Yılbaşı geceleri Berlin’de Brandenburg Kapısı etrafını, Paris’te Şanzelize Caddesi’ni, New York’ta Times Square’i de turistler, göçmenler dolduruyor. Bu şehirlerin sakinlerinin de benzer şikayetleri oluyor.

Buraya kadar ırkçı ve mülteci karşıtı dememeyi başararak bu tepkilerin haksız taraflarını anlattık. Ama bu tepkilerde haklı olan bir taraf da var. 

Sebep yine insanların mutlu olmasından duyulan başka bir çeşit mutsuzluk.

Türkiye’de bir zamanlar Taksim Meydanı’nda yılbaşı geceleri konserler düzenlenir, İstiklal Caddesi süslenir ve insanlar yeni yıla burada girerlerdi.

Benzer kutlamalar İstanbul’un diğer meydanlarında ve diğer şehirlerdeki meydanlarda da organize edilirdi.

Üstelik bu kutlamaların en görkemlilerini bir zaman AK Partili belediyeler yaparlardı.

Ama artık Taksim’de kutlamayı bırakın, en küçük bir protestonun sonu bile ıslanmadan ve gaz yemeden bitmiyor. Taksim ve İstiklal, uzun süredir şehrin sakinleri tarafından güvenli bulunmadığı ve eğlencesi kaçtığı için terk edildi.

Sadece meydanlar değil, yılbaşı akşamında kuruyemişlerini alıp televizyonların karşısına geçen sıradan insanlar da karşılarında RTÜK sopasıyla sönükleştirilmiş, eğlencesi kaçmış programlar buluyorlar.

Herkesin vergileriyle yayın yapan TRT dışında diğer kanallar da da durum farksız.

Ülkemizde yaşayan insanların önemli bir kısmı yerleşmiş bir gelenek olarak yılbaşını kutluyor. Bu hali hazırda yerli ve milli denen pek çok şeyden çok daha eski bir adet.

Bu akşam içki içenlerin sayısı da bir hayli fazla. Devletin işlettiği milli piyango biletlerinden alanların oranı ise bir partinin anayasayı değiştirecek sandalyeyi bulmasına dahi yeter.

Bu yılbaşı kültürünü yoz, Batı özentisi bulabilirsiniz. Ama  insanların yılbaşı akşamları kamu alanlarında ve kamu imkanlarıyla eğlenme hakkına saygı göstermelisiniz. Mümkünse buna fırsat vermelisiniz.

Ayrıca ülkemizde yaşayan Hristiyanların kutladığı Noel’e karşı da kaş çatmak yerine de, Noel gecesi Gazze’deki bir kiliseyi ziyaret eden Hamas Lideri Haniye kadar hoşgörülü olabilmek gerek...

Yoksa bir taraftan yılbaşı kutlamalarından pek hoşlanılmadığı eylemler ve söylemlerle gösterilirken, yıllardır herhangi bir kutlamaya izin verilmemiş Taksim Meydanı’nda, hükümetle ve onun çizgisiyle özdeşleştirilmiş Suriyelileri halay çekerken görmek, bazılarının ırkçı ve mülteci düşmanlığı hislerinin kabarmasına neden olabiliyor.

Bize yasak olan, onlara serbest itirazı, ‘bize yasaksa onlara da yasak olsun’a dönüşüyor. İktidarın yılbaşına bakışını, onlar da bunu layık görmedikleri Suriyelilerin yılbaşı kutlamasına karşı takınıyor. 

Yedi yıldır gün görmemiş Suriyelilerin, yılın bir günü bir kaç dakikalık mutluluğu da hasetle karşılanabiliyor.

Halbuki o kutlamaları izleyip, bunu bir entegrasyon işaret olarak görmek, Türkiye’nin herkes için güvenli ve mutlu bir liman olduğunu hissetmek ve bundan gurur duymak da mümkündü. Tabii bunun için bu ülkenin vatandaşlarının da mutlu ve güvenli hissetmesini sağlamak gerekir.

Belki Taksim’de hep birlikte kutlanabilecek bir yılbaşı organizasyonunda bugün öfkeli laflar edenler de Suriyelilerin halaylarına katılabilirdi.

Kimsenin mutluluğunun mutsuzluk sebebi olmadığı, kimsenin mutsuzluğundan mutluluk duyulmayacak, farklılıklara alışacağımız, bu çoklukta birlikte yaşamanın keyfine varacağımız bir yıl olsun...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Bir insan 02 Ocak 2019 21:54
Sayın Yıldıray bey, yazdığınız gazetenin size yorum yazan okuyucu kitlesinin yorumlarının hepsini okuyor musunuz bilmiyorum. Ama ben sizin sayenizde Türkiye de ki insan kalitesini sadece bu yazıya yazılan yorumlarla bile çok iyi anladığımı düşünüyorum.!!! Yapılan yorumlar ın yüzde 90 dan fazlası seviyesiz, vicdansız, insanlık la ilgisi olmayan , akıl dışı yorumlar. Bilgi olmadan atıp tutan kendine insan diye bir çoğunluk mevcut bu ülkede!!! Diyecek kelime bulamıyorum. Rabbim herkesin hesabını teker teker görecek kimsenin şüphesi olmasın!!!!
escape from world 03 Ocak 2019 05:34
3
yorum yaparken sanamı soracagız git kanal a seyret
KARAR OKURU 03 Ocak 2019 23:49
0
21.54, Burada bu güne kadar okuduğum en seviyesiz yorum.
Yılmaz 02 Ocak 2019 21:15
Sorunun kaynağı çok farklı yerlerde yatıyor. Avrupa’dan Türkiye’ye dönüp çocuğumu özel bir okula kaydetmek için ilçe milli eğitim müdürlüğüne gittim. Ortamdaki Suriyeliler çocuklarını hangi proje okula göndereceklerine karar veremezken -istedikleri okula kaydolma gibi bir hakları varmış-, onlara çok kibar davranan memur, Türk vatandaşı olan bana dönüp bağırarak kapıma polisin dayanmasıyla tehdit etti.-Türkiye’de kaçak olarak kalıyormuşum!- Polis kapıma dayanıp beni sınır dışı edecekti sanırım! O gün çok rahat yapılabilecek bir işi Suri
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 20:35
Ülkenin vatandaşı olmalılar, askere gitmeliler, sigorta ödemeliler, suç işlediklerinde ceza alabilmeliler, entegrasyon eğitimi verilmeli vs vs diyeceğim ama türkiyede mağdur insan olması hem mağdura hem de siyasetçiye yarar. Zoruma giden türkiyeliden öte hakları olması. Bu faşizimse diyecek yok.
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 18:05
Yazar burada hiç bulunmadığı hiç yaşamadığı bir ortamı bir başkasının görüntülü paylaşımını Kayde alarak, bu yorumda bulunmuş. Sadece bir pencere İle bu yorumda bulunmak kolaycılık olsada popülist olan ırkçılık kavramını sorgulama gereğini hissetmiş oysa bu bölge içersinde yaşayan esnaf, hoteller ve mağazalar da çalışanların fikirlerinide alması, ayrıca medyanın bu özel gün için bu bölgenin olumsuz tanıtımını yapması , o bölgeye gidecek insanlarında etkilemiştir
halis 02 Ocak 2019 18:00
işte sorunda burada suriyeliler aşırı mutlular bizimde kanımıza dokunan zorumuza giden bu suriyeden gelip işyeri açıyorlar altlarında son model arabalarla caka satıyorlar birde oy kullanıp türk halkının kaderiyle oynuyorlar çok kibirliler kendi ülkelerinde bu kadar hoyrat degillerdi ne oldum delisi oldular türk halkı geçim derdindeyken bu suriyeliler birde devletten maaş alıyorlar vergi bile vermiyorlar insanımızın zorunada bu gidiyor akp bunları çok seviyor ve şımartıyor
türkiyedeki suriyelilere dikkat ettinizmi bir tane bile bekar yok aralarında hepsi nin bir kaç tane karısı var ben şuna yorumluyorum bu suriyeliler arap milliyetçiligi yapıyorlar türkler suriyeli kızlarla evlenmesin diye kendi aralarında nikahlıyorlar kızları yani benim ülkeme tüyüp arap milliyetçiligi yapıyor nankörler
AKP karşıtları şaşkın ördeğe dönmüş. Nereden dalacaklarını şaşırıyorlar. Taksimdeki üç be kişilik Suriyeli gurubun kutlamasını, Suriyeli göçmenlerin resmi kutlaması gibi lanse ediyorlar... Kaddafi'nin finanse ederek hayata geçirdiği "Çağrı" için Amerikan yapımı diyorlar... Şamatalı komedi...
karar okuru 02 Ocak 2019 15:22
6
EEEE KOLAYMI MİLLETİN OLAN AKLINI DA ALDI
göktürk börü 02 Ocak 2019 15:50
11
alsana bir arap hayranı daha
KARAR OKURU 03 Ocak 2019 09:39
0
30 yıl sonrası ne olacağını kestiremiyor halk. Hadi hayırlısı
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 14:38
Sizin hoşgörü hoşgörü diye debelendiginiz olgu koca bir imparatorluğu yıktı. Daha o yıkımdan geriye kalan Ermeni ve Kürt sorunlarını halledememişken sırtını sıvazladığinız Suriyelilerin bundan elli yıl sonra başımıza örecekleri çoraplar tamam olduğunda bu yazınızı gözünüze sokacağız sayın yazar.
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 14:31
Her ulkede degisik gruplar yasar ve tek bir gelenek yoktur, mesela sehir ve kirsal kesimin farkli gelenekleri vardir. Islamcilar kendi kirsal zihniyetlerini ve geleneklerini Turkiyenin tek gelenegi zannediyor, sehirli Turkiyenin geleneklerini Baticilikla sucluyorlar. Cehaletten kurtulmalilar kendilerini. Sorun ulkeyi yoneten islamcilarin darkafaliligi. Birakin kardesim isteyen istedigi gibi giyinsin, yasasin, kutlasin neyi kutlamak istiyorsa...Herkes birbirine saygi, sevgi gosterirse bundan kimse zarar gormez, herkes fayda gorur...
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 14:18
insanlar işsiz sayın yazar; insanlar mutsuz ve umutsuz, insanlar kendi vergileriyle vatandaş olmayanların ihtiyaçlarının 'ideolojik' nedenlerle karşılandığını biliyor. 'yabancı düşmanlığı' derken dikkatli olmalısınız. üstelik onlar mülteci değil, bildiğiniz gibi 'sığınmacı' statüsündeler. ensar olacağız diyenler sığınmacıları evlerine almadıkları gibi imkân da açmıyorlar sokağa salıyorlar. bu da vatandaşların tepkisini çekiyor ister istemez.
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 13:20
nekadar kuyruk acısı olan yavru mankurt ve hendekçi varsa toplanmış gene..
KARAR OKURU 03 Ocak 2019 09:42
1
El birliğiyle dediklerinizi yarattınız. Kim mankurt sözünü kullanıyorsa asıl mankurt o. Çok şükür 16 yıl boyunca bugünün yaşanacağını görebildik. Ne istedinizde vermedik. Okyanus ötesine selamlar diyenler maalesef sizlerdiniz.
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 13:11
Ferit Devellioğlu'nu koy önüne, kelimelerin kökleri üzerinden binlerce makale yaz. Hadiseler uysa da uymasa ds önemi yok.
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 12:46
ilk defa cok mutsuzum Yildiray abi. Senin herzaman sayfani ve yorumlarini okudugumda hala Vicdanli insanlarin oldugunu bilip Umutla baktim hayata. Ama bu sefer TOPYEKUN bir umutsuzluk hali var. Hakliliginizi ararken lutfen baska Haksizliklara yol acmayin. Bu tip olaylara duygusal degim akli-selim ile yaklasalim Guzel insanlar
KARAR OKURU 03 Ocak 2019 14:16
0
hahhahha
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 12:03
Sayin yazar olayin ekonomik boyutunu pas gecip, insanlarin milliyetciligine yuklenmis, bakan bir kac ay once 35 milyar dolarin gocmenler icin harcandigini beyan etti, bu parayla vatandaslara neler yapilabilirdi isterseniz bir dusunun... bu milliyetciligin sebebi yanlis suriye politikasi, yoksa halk ne aptal ne de irkci!
Oğur, Taksim'de yılbaşı kutlayan üç beş Suruyeli dört milyon Suriyelinin temsilcisi midir? Makalenizi okuyan bütün Suruyeli göçmenlerin yılbaşı kutladığını sanır. Suriyeli göçmenler taraf olmadıkları için değil, Esed yanlısı olmadıkları için Türkiyedeler. Esed'in bombaladığı bölgelerin insanlarıdır. Aslı astarı olayan kanaatlerinşzle toplumu yanıltmayın. Vebaldir.
Mehmet Kara 02 Ocak 2019 11:53
Gözünüzü seveyim metni düzenleyelere söyleyin birçok yazım yanlışı var; daha dikkatli olsunlar. En belirgini "Tükçeye" ve "Arapçaya" gibi yazımlarda kesme işareti olmaz. Ayrıca alttaki yorumlara bakınca bunun sade bir şamata olmadığını, yıllar boyu süre gelen yalan yanlış bilgilerle insanlar düpedüz ırkçılık yaptığını görüyorsunuz. Üzücü gerçekten.
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 11:33
Suriyeliler bu ülkede aşırı milliyetçiliğin, ırkçılığın turnusoludur. Sapiens'in içindeki ötekiye duyulan karşıtlığın açığa çıkmasında çok önemli rolleri var. Kimi onlara harcanan parayı bahane eder, kimi onlardan dolayı işinin bozulduğunu, daha az ücret aldığını iddia eder, kimi vatan-millet-bayrak edebiyatına sığınır. Ama güzel oluyor ülkedeki gerçek müslüman oranı yavaş yavaş açığa çıkmaya başlıyor. Gerçek müslüman milliyetçiliği aşırıya vardıramaz, hele ırkçı hiç olamaz, olabilemez.
musto 02 Ocak 2019 11:31
İslam ümmeti kurmak için o ülkeleri fethetmek zor en kolayı alamıyorsan onları buraya getir.
Takipci 02 Ocak 2019 11:23
Sn Yazar Suriyeliler gelmediler, getirildiler. Lütfen BOPu unutmayalım... Bu ülkenin 500 milyar dolar dis borcu var, bilgilerinize...
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 15:14
13
Şaşkın ördek... Adamları Esed bombaladı, Türkiye değil.
KARAR OKURU 03 Ocak 2019 09:47
1
Şaşkın ördek 5 milyon Suriyeli alıp ülkenin ekonomisini tepetaklap edip şimdi Esad ile masaya oturma nedenin ne diye aklı olan sormaz mı
ati 02 Ocak 2019 10:34
o kadar mutsuzuz ki... o kadar eziğiz ki... tahammül edebilmemiz imkansızlaşıyor.
Şahin Gündüz 02 Ocak 2019 10:30
Bir karikatür dolaşıyordu sosyal medyada. Adamın biri düşünürken çizilmiş ve Suriyelileri kasdederek "Adamlar hiç savaşmadan topraklarımızı işgal etti" bu bayraklı kutlamada bunun tuzu biberi olmuş. Haaa eğer ülkemiz demokrat bir ülke olsaydı bu sorun olmazdı. Nasıl biz ABD Türk yürüşü yapıyoruz Türk bayraklarıyla bırakalım Suriyelilerde ülkemizde kendi bayrakları ile etkinlik yapsın ne var bunda.
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 21:40
0
Senin aklın karışık daldan dala atlıyorsun
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 10:17
ben de basligi islamcilar icin yazdiginizi zannettim...
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 10:04
Siz bahsettikden sonra o akşam ki olaylara baktım Suriyeliler bayrak açınca sosyal medyada ülkemiz elden gidiyor algısı devreye sokuluyor dikkat bu algılar çok büyük sorunlar üretebilir
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 09:28
Suriyeliler'in mutlulugundan mutsuzluk duymuyoruz. Kendi ülkeülkemizin vatandaşi zaten yeterince mutsuzken bir de bu kadar multeciye yer verilmesi halkın psikolojisini bozmuş durumda. Siz bunları kaleme alacağınıza ekonomik nedenlerle sefillesen kendi yurttaşınızi anlatın. Ayrıca Arap milletinin ne kadar nankör bir millet olduğunu açın tarih arşivlerinden okuyun. Bunlar iktidara oy olarak dönecek saniyorsa bir grup, yanılıyor.
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 14:53
8
Eesed'in ülkesinde Türkiyeli olmak içinden neden geçmiyor...
OKURUN BİRİ 10 Ocak 2019 00:02
0
Yaklasik 250 milyon ve bircok farklı bölgede, farklı din, kültür ve düzeye sahip insanı nasıl bir millet olarak gördüğünüzü merak ettim doğrusu? Mesela fetoculerin nüfusu tarihte osmanlıya ihanet eden arapların onlarca katı, kaldı ki türk tarihi de bölgede kardeş kavgalarıyla doludur öyleyse sizin bakış açınıza göre türklerde mi nankör? Mesela osmanlıyı baştan ayağa eleştiren günümüz insanı da nankör sanırım
Menderes Fırat 02 Ocak 2019 09:24
Vizyondan yoksun Dış Politika yapıcılarının ülkeyi getirdiği nokta. İnsanları kendi dindaşlarından soğuttular. Halifeliği ihya rüyasına kapılanların gözleri Taksim'de yılbaşı kutlayan Suriyelileri görünce belki açılmıştır. Acaba mülteci akınının arasına ne kadar terörist ve Muhaberat ajanı karıştı. Karışmaması mümkün müydü? Yapılması gereken, şimdilerde oluşturulmaya çalışılan tampon bölgenin ilk kıvılcım çaktığında hayata geçirilmesiydi. Esad'ı düşüremediysen elini öpeceksin başka çaren yok.
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 09:23
Dini ırkı mezhebi ne olursa olsun,mağdur olmaları yeterli benim için.Yardımcı olalım.Amma Vatandaş yapılıp ,oy hakkı tanınması demek geçmişimizde emeği olmayanları ,gelecegimizde karar verme hakkina sahip eder. Hemde ne uğruna?Bir seçimi kazanma uğruna .... Onlarin bu zaaflarını kullanarak hemde ... Şimdi bu yardim etmek mi,yoksa fırsatçılık mi sır? Asıl sorun burdadir. Bir de sınır illerdeki sayılarına ve çocuk yapma hızlarına bakarsanız ,gelecek yıllarin ne getirip götüreceğini azıcık bir akılla anlayabilirsiniz.
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 09:11
bu ülkeden klasik anlamda ırkçı bir kaç manyak dışında zor çıkar, aşağıda ki yorumlarda ırkçılık yapanların alayı ya yavru mankurt ya hendekçi, maksat pislik olsun fitne olsun, tam gerizekalı bunlar çünkü birkere bile sormazlar biz nerede hata yaptık da tüm ülke bizden nefret ediyor diye.
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 09:08
Türkiye'de Suriyelilere en fazla tepki gösteren AK Parti seçmeniyle MHP seçmenidir. Bana inanmıyorsanız sokak röportajları var izleyebilirsiniz. MHP'li seçmenlerin gerekçesi belli de AK Partililere ne oluyor. Sonuçta destek verdikleri iktidarın politikaların sonucu bu... Geriye tek seçenek kalıyor ulüfe paylaşımında ortak istemiyorlar.
haberlerde izledim suriyelinin evinde bir kamyon kızılay yardım kolisi çıktı stokçulugada başladılar çok şımardılar türk halkı faturalarını ödeyemezken bu suriyelilere her şey beleş hastanede sıra bile beklemiyorlar kızılay belediye dernekler suriyelilere ha bire yardım yapıyor maaş bile bagladılar bazen içimden bu ülkede suriyeli olmak varmış diye isyan ediyoruz hayat suriyelilere güzel
Bozokkartalı 02 Ocak 2019 08:14
Yıldıray bey ben ırkçı bir söyleme ve inanca sahip biri değilim İslami bir inanca sahibim yazmış olduğunuz bu köşe yazınıza katılmıyorum biz devleti aliyenin bakiyesi olduğumuz doğru fakat yüz sene önce suriye diye bir devlet yok idi bayrakları da Osmanlı Türk bayrağı idi benim bile taksimdeki Suriyelilerin bu olayı canımı sıktı Suriye bayrağı salmak ne demek biz ülke olarak sizi kabul etmişis bir şımarıkçasına bayrak açmak ne demek tamam yılbaşını kutluyorsan kutla bu kadarı da olmaz artık bunların bu topraklardan çıkıp gitme zamanı bence ge
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 12:46
15
Hem "Müslümanım" diyorsun hem de Allah'a ait olan toprakları kendi şahsi malın gibi görüp Allahın diğer kullarına yasaklamak istiyorsun? Müslüman olabilmek için malın da mülkün de tek sahibinin Allah olduğuna inanmak ve buna iman etmiş olmayı gerektirmez mi?
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 13:02
5
Yüz yıl önce ceddini imha etmek için gelen gavurlar bayrakları meydanlarda, ve hatta Müslüman çocukların tişörtlerini bile varken, müslümanların kısmi bağımsızlıkların sembolü olan kendi bayrakları neden seni rahatsız etsin? Önce asıl düşmana haset etmen gerekmez mi? çalış. "O muzır nefsin hatırı için, mü'minlere adavet etme. Eğer düşmanlık etmek istersen; kâfirler, zındıklar çoktur; onlara adavet et. Mektubat"
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 21:41
2
Şahsi malınız olan evinizin, tarlanızın tapusunu devredin de görelim. Kısa aklınızla Kuran'dan delil getirmeyin. Orada kevni mülkiyet konu ediliyor, siyasi mülkiyet değil.
erkan 02 Ocak 2019 08:08
sayın yazar mahallenizde, çalıştığınız ortamda ne oranda mülteci var. ben sizlerin toplumdan uzak, kendi köşelerinizde rahat bir şekilde empati yapmalı, bunlar kardeşimiz nidaları attığınızı düşünüyorum. eğer sizlerde mülteciler yüzünde işsiz ya da düşük ücretlerde çalışmak zorunda kalsanız, sosyal yardımlaşmada, sağlıkta sizlerden önce onlara hak verilse, çocuklarınıza okul malzemesi almak için ucuz kırtasiye ararken okullarda onların çocuklarına her türlü imkan seferber edildiğini görseniz sanırım fikirleriniz değişir.
göktürk börü 02 Ocak 2019 08:24
5
kardeş yıldıray ugurun tuzu kuru ne anlar türk halkının çektigi çileden o arapları çok sever nede olsa siyasal islamcı
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 11:59
13
Yasadiginiz ekonomik sorunlar nedeniyle suclu aramaktasiniz. Sizin sorunlarinzin aynisini fakir Amerikadaki ve ingilizlerde soylemektedir. Onlarda diyor; biz calisiyoruz gocmenler bedava konut, maas aliyorlar. AMA Buradaki suclu Suriyelilerin degil (sizin kotu durumda olmanizin asil sebebi onlar degil) Hkumetin ekonomik yanlisligindan kaynaklaniyor. Sizin fakirliginiz sebebi YERLI ve MILLI is adamlarinin YOLSUZLUGUNDAN Kaynaklanmaktadir (son 15 sene gelir dagilimana bakabilirsiniz). Lutfen Hakkinizi ARARKEN baska bir HAKSIZLIGA DUSMEYIN
ZERR 03 Ocak 2019 02:27
0
Ben razı değilim bu duruma ve bunun izahıda, gerekçeside yok. Milletin en az yüzde seksen beşi bu durumda var mı itirazın? Bu durum kurani de değil ahlaki de değil, insani de değil. Tamamen emperyal bir proje.
Şamata... 02 Ocak 2019 08:01
Makale baştan sona bir başka grubun mutluluğuna karşı haset içeriyor. Yazarın ifadesiyle şamata ediyor... Çağrı filmini Amerikan yapımı diye istihza etmek komik bir şamata olmuş...
başkalarının mutlulugu derken inanın suriyeliler türkiyede çok mutlular biz türkler fatura ödemekten anamız aglıyor bunlara akp ve islamcıları herşeyi veriyorlar beleşcilige alıştırdılar bunları akp ve islamcıları türke faşist deyip arap faşistligi yapan islamcılar
evin 02 Ocak 2019 07:53
suriyelilere olan tepkiyi tamamıyla yanlış yorumlamışsınız. esas sebep ekonomik...30 yıl prim ödeyen emeklilikte yaşa takılanlara gelince para bulamayan devletin suriyelilere 40 milyar dolar harcamasının sıradan insanları sinirlendirmesi çok doğal...
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 11:10
7
Öyle sefalet içinde yaşıyorlar ki birçok aile gördüm böyle halı yok soba yok yedi sekiz çocukla perişan haldeler ne desteği ne parası açlar birkac ay çalıştırılıp hakları verilmeyenler..
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 11:41
7
Demokrasilerde seçmen yönetenleri seçer. Nasıl yöneticileciğne karışamaz. Senin gibi düşünenler Ak Partiye oy vermiyor zaten. Ama senin düişünmeyenler daha fazla...
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 12:18
4
. Hukumetin Yalan Yanlis verdigi rakkamlarla anlattigi seylere inaniyorsunuz (Aynisini Brexit olayinda sahit oldum. Kotuluk ve yalan kol geziyor Dunyada) 1. Harcanan para O KADAR degil (Ortada Fatura ve hesap yok). 2. Paranin bir kismini BM ve EU fonluyor. SGK nin harcamlararina bakarsaniz Paranin nereye gitti belli. Matematik Yalan Soylemez. Suclu ariyorsaniz baska yerlerede bakin derim
11:10, o gördüğün yedi sekiz çocuklu "perişan" aileyi gelecek yıl da ziyaret et; bak bakalım çocuk dokuz mu olmuş, on mu ?
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 20:11
2
ABnin multeciler icin Turkiyeye verdigi 3 milyar euronun yarisi ortadan kayboldu; kimlerin banka hesabina gitti belli degil.
Başeğmez 02 Ocak 2019 07:50
Hep aynı kafa hep aynı isterik duygular. Hayatın yalnızca bu dünyadan ibaret olduğunu düşünenlere, Allah’ u Teala nın Ankebut 57 ayetini hatırlatmak isterim “ Her nefis ölümü tadacaktır, sonra bize döndürüleceksiniz”
internet filozofu 02 Ocak 2019 07:40
siyasal islamcıların ensar suriyeli kardeşleri noel kutladılar taksimde
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 08:04
8
Adamlar cihatçı olurlar beğenmezsiniz, seküler olurlar beğenmezsiniz. Ne şamata adamlarsınız.
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 12:36
3
Demek Siyasal İslamcılar Esedin bombaladığı herkese kucak açmış. Yılbaşı kutlayan, kutlamayan ayırmamış.
göktürk börü 02 Ocak 2019 07:36
hümanizme bak suriye yerle bir olmuş taş üstünde taş kalmamış türkiyedeki suriyeli beleşciler noel kutlayıp oynuyorlar madem ülkelerini okadar çok seviyorlarda niye gidip savaşmıyorlar tabişi burdaki rahatlıgı bırakırlarmı ekmek elden su gölden bu siyasal islamcıların arap aşkındanda gına geldi artık
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 07:17
Çoğu doğru düşünce ye katılmakla birlikte taksim de en küçük protesto da binlerce araç işyeri yakılıp yıkılmış ti gezi kalkışması milyarlarca liraya mal olmustu yazar efendi
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 05:46
Ilimli karar okuyuculari bile bu kadar sert ise bitmiştir.Bizden iş için eskiden gidenler ile şimdi erdogan baskisindan gidenlere ab ulkelerinde ne yaparlarsa yapsinlar.madem oyle bizimkilerde hakediyor.sen kalk almanyanin hollandanin ekmegini ye vatandas ol sonra hukumetin kavga ederken tc nin tarafini tut.zaten işsizlik maasi alip yatiyorlar paralarini turk bankalarina gonderiyorlar ciksinlar gitsinler o zaman vatandasliklari iptal edilsin
Çerkez Ethem 02 Ocak 2019 03:30
Başkasının mutluluğundan mutsuzluk duymak...t.c. de milli sporumuzdur !...."Çoğu ülkelerinde hala süren ve kendilerini bir tarafına ait hissetmedikleri bir iç savaştan kaçtılar"...Sadece bu birkaç cümle Suriyelilerin durumunu çok güzel özetliyor.
serkan aydoğdu 02 Ocak 2019 07:52
7
çerkezler zaten cumhuriyeti ve atatürkü sevmezler gizli bir kinleri var bu ülkeye çerkezlerin örnek çerkez ethem
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 08:06
1
Çerkes, bu sefer sporu TC karşıtları yapıyor...
Burak S. 02 Ocak 2019 02:43
Hümanist yaklaşalım derken gündemi ıskalamışsınız. Ama sadece bir noktada size katılıyorum. Fırsat eşitliği olmadığı için insanlar birbirine haset ediyor. Kaçırdığınız nokta ise Suriyelilerin laçkalığı. Bu kadar kültürsüz bir kavmin medeniyetler beşiği anadoluda yaşaması büyük bir çelişki. Bilmem işledikleri cinayetlerden haberiniz var mı? Benim İltica ettiğim bir ülkede o ülkenin vatandaşını öldürmem... 6 yılda 200 bin sureli çocuğun dünyaya gelmesi..... malum Arap zihniyeti.....
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 12:34
4
Tabii canım Avrupaya gıden her Türk kendı isinde. Kim yapıyor o zaman mafya, uyusturucu işlerini. Hapishanedeki göçmenlerin oranı belli yalan soylemeye gerek yok. Neresıymıs o Anadolulun Kultur ve Medeniyet beşigi? Ankara mi? Cahil avrupalinin sana yaptigini, sende suriyeliere yapiyorsun. .....Malum Fasit Turk zihniyeti
Mk 02 Ocak 2019 01:18
Ah be abi... Milletin gittiği gezegen Mars ile bizim gittiğimiz Mars'a bak. Türkler uzaya gitmiyor yaya geziyor sonra... Dört şeritli otoban yaptık daha haberiniz yok!
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 12:58
1
Ak Parti'den önce otobanlarımız yoktu ama Mars'a gidiyorduk. Şimdi otoban yaptık, Marsa gidemiyoruz...
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 01:13
Cumhuriyetin basindan beri devletin gayrimuslum vatandaslara yaptigi Irkci muamele, baski, tehdid, gasp ve pogromlar bu ulkede gayrimuslumlerin kokunu kazidi. 80 milyon Muslumanin icinde hepsini toplarsan 100 bin gayrimuslum vatandas yok bugun. Onlarin goc edip gitmesiyle Turkiye cok seyler kaybetti. Av bulamayan kurtlar birbirlerini yermis. Bugun de tehdid, gasp, dusmanlik ve nefret devam ediyor. 90larda koyleri buldozerlerle yikilan 2 milyon Kurt buyuk kentlere akin edince nefret onlara yoneldi. Simdi de 4 milyon Suriyeli multeciye.
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 12:15
6
Oysa gayrimüslimler kendilerine asırlarca insan gibi davranan Osmanlının yıklışına sevinmiş, Cumhuriyetin kuruluşunu şenliklerle karşılamıştı...
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 20:30
1
12:15...Tarihi bilmeden tarih hakkinda yorum yazmak sakincalidir. Osmanli'nin gayrimuslumlere ihtiyaci vardi. Gayrimuslumler meslek sahibi, uretken, en yuksek vergiyi odeyen vatandaslardi Osmanli'da. Sadrazamlar, vezirler, danismanlar, mimarlar hepsi gayrimuslum kokenliydi. Anadolu'da her koyun marangozu, demircisi, tas ustasi, terzisi, vs ya Ermeni, ya da Rumdu. Gayrimuslumler olmasa Osmanli Imparatorlugu 600 sene yasayamazdi. Buna ragmen gayrimuslumlere ayirim ve zulum de yapilmistir. Devsirme kanunu vardi mesela. 7 yasina gelmis gayrimuslum cocuklari zorla ailelerinden alip muslumanlastirma
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 01:03
Çağrı amerikan yapımı mı ki? Emin misiniz?
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 08:44
0
Muammer Kaddafi finanse etmişti ilk Çağrı filmini, ayrıca müzikleri de Fransız yapımıdır.
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 13:05
0
Kaddafi Amerikalı mıydı? Onu bilmiyordum. Sayın yazar sayesinde öğrenmiş olduk.
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 00:25
Kıymetli yazar söylediklerinize katılmakla birlikte başımdan gecen bi olayı anlatayım ben etrafımdaki insanlara gelenlerin mazlum olduğu onlara yardımcı olmamız gerektiğini telkin eden biriyim gecen gün uzun yıllardır belli mesafesini yuruyerek gittiğim işyeri yolunda kapkaç olayı yaşadım gündüz vakti kameraların önünde araştırınca Afgan çetesi oldukları ,hırsızlık vb burada şunu söylemem lazım biz her halükarda onları gözetirken bu ülkenin insanlarının hakkını kim gözetecek.
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 05:43
8
Türk çetesiyle kim mücadele ediyorsa o:Polis Siz sanıyor musunuz polis bunların peşinde değil? Hatta en çok yabancıya kötü muamele var.Hırsızlık kabul edelim ki bizden birilerinin de yaptığı bir şey ve yabancılar arasında bu oran daha yüksek degil.myhtemelen sizin bölgedede bu durum boyle.kontrolsuzluk varsa orayi yabanci veya yerli suc orgutleri doldurur
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 00:23
Müslüman müslümanın kardeşidir. Müslümanlar bir millettir. Taksim’de halay çekenlerle, onların yerinde olmak hevesiyle çekemeyenler de bir millettir.
İbrahim DİRİ 02 Ocak 2019 01:56
8
Müslüman müslümanın kardeşi falan değildir,bu bir temeni öyle olsa sıffin de birbirlerini kesmezlerdi.
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 12:17
0
Ensar da Müslüman onu örnek al.
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 00:20
Davul milletin boynunda, tokmak idarecilerin elinde olunca boş küpe yellenmek bir çeşit eğlenceye dönüveriyor. Müslüman kardeşlerimizi zalime teslim edecek değiliz diye başlayan hikaye, biz daha gavuruz, size ne oluyor ile devam ediyor. Göçmenlerin kaba suratlarını görmeye tahammül edemeyeceklerin kardeşlik hukuku güzellemesi de böylece epey gevşemiş oldu.
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 00:17
Suriyeli ya da bir başka kökenden farketmez. Eğer ihtiyaç sahibiyse ve insan gibi insansa başımızın üstünde yeri var. Ben Suriyelilerden rahatsız değilim. Benim rahatsızlığım kendi vatandaşımıza ve insanımıza reva görülenler. Kendi insanını zillet ve illet olarak adlandıran birileriyle empati kurmam mümkün değil. Adaletsizlik hiç olmadığı kadar yaygın. Özgürlükler kısıtlanmış durumda. İktidar kendini %100e tamamlama peşinde. Suriyeli %50 ile muhalif %50yi yer değiştirme planı yapıyor. Boş yere vatandaşlık verelim denmiyor. Oy kapısı.
Sinan 02 Ocak 2019 00:17
Olsun, olsun da; pek öyle görünmüyor.
KARAR OKURU 02 Ocak 2019 00:09
Yine çok güzel bir yazı sayın Oğur, bir diğer adıyla ülkede gazeteci kelimesinin karşılığı...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN