Back To Top
“Biz daha çok” değiliz...

“Biz daha çok” değiliz...

- A +

Munis Alani, iki oğlu ve eşiyle Şam’ın banliyölerinden Cedide Artuz’da yaşayan varlıklı bir inşaat mühendisiydi. 

2011’de Arap Baharı ile başlayan Suriye devrimi ülkenin 40 yıllık diktatörlük rejiminden kurtulacağına dair onu da umutlandırmıştı.

Ama sonra işler çığırından çıktı ve ailesiyle çatışmaların ortasında kaldılar.  Ülkeden gitmemekte uzun süre ısrar etti, mülteci olmak istemiyordu ama üzerlerine yağan bombalara daha fazla dayanamadılar:

“Ramazan, oruçluyuz. Hava 44 derece, Çölün ortasındayız ve çatışmalarda 1 milyon litre petrol ateşe verildi. Evimiz cehennem yeri gibiydi. Orada pes ettim.”

Suriye’den Avrupa’ya ya da dilini kültürünü bilmedikleri yerlere değil, Arap ülkelerine gitmeyi tercih ettiler. En uygun yer Mısır’dı. 2013’ün başında uçağa atlayıp Mısır’a gittiler.

Munis Alani, Kahire’de inşaat işleri yapmaya başladı ama orası da karışmıştı. 100 milyon nüfuslu ülke yoksullukla mücadele ediyordu. Sisi’nin darbesinden 20 gün önce bir sonraki alternatifleri olan Libya’ya geçtiler. Ama Libya’da da onlara rahat yoktu. Bir süre sonra yerleştikleri Trablus’ta da savaş çıktı. Artık tek çareleri vardı; Avrupa’ya geçmek.

Yüklü miktarda para ödedikleri kaçakçıların 625 mülteciyle birlikte bindirdikleri gemisi denizin ortasında motor kapatıp, kurtarma gemilerinin gelmesi için bozulma numarası yaptı.

Ama gemideki Bangladeşliler panikleyip, bir tarafa doğru yüklenince gemi dengesini kaybedip battı. Aralarında Alani’nin eşinin de olduğu 250 kişi hayatını kaybetti.

Munis Alani iki çocuğuyla kendini İtalya'daki bir mülteci kampında buldu.

Milyonlarca mültecinin Avrupa’ya akın ettiği zamanlardı. En çok ulaşılmak istenen yer ise mültecilere en iyi imkanları sunan Almanya’ydı.

Ekonomik sorunlar, yaklaşan seçimlerde yükselen mülteci karşıtı hareketler karşısında Almanya Başbakanı Merkel zor bir karar vermiş ve  ülkenin kapılarını mültecilere açmıştı.

Almanya’ya sadece 2015 yılında çoğunluğu Suriyeli 1 milyonu aşkın sığınmacı gelmiş ve mülteci statüsü almıştı.

Merkel’e karşı büyük bir öfke vardı. Pegida hareketi mülteci karşıtı büyük kalabalıklarla mitingler düzenliyor, gazeteler Almanya’yı zora sokan yeni mülteci politikasına ateş püskürüyordu.

O gazetelerden biri de sağcı Bild’ti.

Ama Akdeniz ve Ege’nin mültecilerle dolduğu o yaz, Bild’in o günkü genel yayın yönetmeni Kai Diekmann, Leros adasında tatildeydi. Adada gördüğü çaresiz mültecilerden çok etkilenmişti. Eşini aradı ve fikrini onunla da paylaştı. Onun da onay vermesiyle, bir mülteci ailesini Almanya’daki evlerinde ağırlamaya karar verdiler. Gazete muhabirleri ona bir tekne kazasında eşini kaybetmiş iki çocuklu Munis Alani’nin ismini verdi. Munis Alani ve iki çocuğuyla İtalya’dan Almanya’ya uçtu ve Diekmannların Postdam’daki büyük villasına yerleşti.

Yasalara göre kaçak durumdaydı, mülteci kampına götürülmeliydi. Ama Diekmannlar Munis ve iki çocuğunu bırakmadılar. Alman yetkililer de çareyi onların villalarına mülteci kampı statüsü vermekte buldu.

Munis Alani’nin çocukları Diekmann çiftinin çocuklarının gittiği okula yazdırıldı. İslam ve mülteci karşıtı radikal çıkışlarıyla bilinen Diekmann, evden çıkamayan Munis’e ilk gün en çok istediği Türk kahvesi ve pusulalı namaz seccadesi bile almıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/hayat/mounes-alani-kai-cok-uzun-bir-sure-suya-girecegimi-sanmiyorum-40014217

Mülteci karşıtlığı rüzgarın sert estiği, Merkel’in yerden yere vurulduğu o günlerde Almanya’nın dünyada en tanınmış aktrislerinden Veronica Ferres  ve kendisi gibi oyunu olan eşi Carsten Maschmeyer de evlerinin kapılarını Suriyeli mültecilere açtılar.

İki Suriyeli aileyi, Hannover’deki evlerinde iş ve ev bulana kadar misafir ettiler. Almanca öğrenmenlerine ve mesleki eğitim almalarına destek verip, çocuklarını okula gönderdiler.

Bu duyarlılık dalga dalga büyüdü.

Oyuncu Yasmina Filali ve eski bir futbolcu olan spiker eşi Thomas Helmer de 16 yaşındaki Suriyeli bir kızın hamiliği üstlendiler.

Inglourious Basterds filmini izleyenlere yüzü aşina gelebilecek Almanya’nın en ünlü erkek oyuncusu Til Schweiger ise mülteciler için bir yurt açacağını duyurdu.  Büyük tepkiler aldı, hatta eski sosyal demokrat parti lideri Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ünlü oyuncuya destek mektubu yayınladı.  Schweiger, teknik sebebplerle yurdu açamadı ama vakfı üzerinden mültecilere destek projeleri yürüttü, mültecileri destekleyen bir komedi filmi için çalışmalara başladı.

Yine o günlerde mülteciler yararına ünlü şarkıcılar konserler düzenlendiler. İşadamları, sanatçılar düzenlenen açık artırmalarda göçmenler için yüklü bağışlar yaptılar.

2018 yılında Almanya’nın kabul ettiği çoğunluğu Suriyeli ve Iraklı olan yeni mülteci sayısı 1.5 milyonu geçti.

Türkiye’deki sığınmacı sayısının 4 milyona yaklaştığı düşünülünce sayı az gelebilir.

Ama Almanya’nın sığınmacılara iş, barınma ve eğitim olanağını kapsayan mülteci statüsü verdiğini, yani hayatın içine dahil ettiğini düşünürsek bu sayının büyüklüğünün hakkı teslim edilir.  Ama özellikle de kabul edilen bu mültecilerin Almanlara kültür, din, yaşam tarzı olarak hiç benzemediğini, bunun sindirmenin güçlüğü hesaba katılırsa...

Bu mülteci politikası Merkel’i siyaseten zor duruma soktu, oy kaybettirdi, mülteci karşıtı partileri güçlendirdi ama iktidardan etmedi. Çünkü mülteci karşıtı dalga, popüler isimlerin, sanatçıların, gazetecilerin, işadamlarının bu çabaları sayesinde kırıldı, en azından mültecilere karşı düşmanlığın popülerleşmesi, ahlaki üstünlüğü ele geçirmesi engellendi.

O yüzden geçen hafta mülteci karşıtı AfD’nin ikinci parti olduğu Saksonya eyaletinde annesi Alman, babası Kübalı 35 yaşındaki bir Almanın iki mülteci tarafından öldürmesiyle başlayan olaylardan sonra sokaklara çıkan mülteci düşmanı çetelere karşı “Biz daha çoğuz” sloganıyla düzenlenen konsere 65 bin kişi katıldı.

Acaba Türkiye’de mülteciler bir Türk vatandaşını öldürse, mülteci karşıtı saldırganlık artsa ve buna karşı “Biz daha çoğuz” sloganıyla bir konser düzenlense kaç kişi katılırdı?

Ya da böyle bir konser düzenlenebilir miydi? Böyle bir konser için sahneye çıkacak sanatçı bulunabilir miydi?

Maalesef  bu sorulara evet cevabı vermek de, rahatça “biz daha çoğuz” demek de zor.

Almanlardan çok bize benzeyen Suriyeli mültecilere karşı bakışta halk arasında muhafazakarından solcusuna pek bir fark yok.

O yüzden MHP’li, CHP’li, AK Partili belediyeler Arapça tabelaları indirmekte birbirleriyle yarışıyor. Hatta HDP’liler İdlip’in “teröristlerden temizlenmesi”nden bahsederken kendileriyle çeliştiklerini hissetmiyorlar.

Popüler şarkıcılar Suriyelilere olan nefretlerini açıkça dillendirmekten çekinmiyor.

En son gezi protestolarına destek vermiş muhalif bir bankacı İstiklal Caddesi’ni “mahveden pis kokulu Araplar”dan şikayet etti ve bunun ırkçılık olmadığını dahi söyledi.

Hep övündüğümüz imparatorluk kültürü artık çok geride kalmış bir hatıra. Uzun yıllardır birbirine benzeyen kaynaşmış bir kitle olarak yaşayan, farklılıkların bastırıldığı ve görünmez olduğu bu toplumun farklılıklara tahammül çıtası çok düşük artık.

Çoğunluğu kaybetme korkusu hala müşterisi çok olan bir korku.

Çoğunluğu mülteci olan bir ülkede hafızalarımızdan mültecilik silinmiş, muhacirler kendi başlarına gelen ayrımcılıkları unutmuş, yeni gelenlere nefret bir nevi ev sahibi olmanın alamet-i farikasına dönmüş.

Bunun üzerine bir de geleneksel Arap “tiksintisi”, bazı kesimler için Esad’la kurulan laik ve mezhepsel bağlar da eklenince Suriyeli mülteci karşıtlığı milli bir spor haline gelmiş durumda.

Her geçen gün mülteciler konusunda düşmanlık daha rahat dillendiriliyor. Merkez medyada ve siyasette temsil ediliyor. Şehirlerde küçük meselelerden büyük çatışmalar çıkması ise an meselesi.

Şimdi de İdlip ateş altında ve yine Türkiye’ye doğru mülteciler akacak. Mülteci karşıtlığının ateşi tekrar harlanacak. Bütün bunlar da Türkiye’de ekonomik olarak zor günler geçirdiğimiz günlerde yaşanacak.

Ve maalesef Almanya’daki gibi biz “Daha çok değiliz”.

(Bu yazıda kullanılan Almanya ile ilgili bilgileri benimle paylaşan Karar yazarı sevgili Mikdat Karaalioğlu’na çok teşekkürler)

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 17 Eylül 2018 16:10
bir suriyeli senin evini de benim evimi soyduğu gibi soyar umarım anlarsın bu yazdıklarının fasa fisodan ibaret olduğunu
KARAR OKURU 09 Eylül 2018 18:41
Biz de daha çoğuz , sessiz bir kitle hem maddi hem de manevi olarak mültecilerin yardımında, sadece medyada çok görünmüyorlar
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 22:26
Kemalist ideolojiye dayanan, eğitim sistemi ile yetişen, sorgulamadan, düşünmeden, duygusal, ırkçı, şartlanmış tepki veren insanların bu yazıyı anlaması beklenmez. Yorum yaptığını sanan, insanlıktan nasiplenmeyenlerin başına daha büyük felaketlerde gelse anlamaz. çünkü onların kalpleri vardır ama hissetmezler..
Gerçek Eleştiri 08 Eylül 2018 22:15
Umarım eleştiri gibi eleştirileri de yayınlarsınız. Suriye' in başına gelenlerde biz de suçluyuz.
Ayşe Kaya 08 Eylül 2018 19:14
Harika bir yazı. Bir numarasiniz
SKBMOONY 08 Eylül 2018 18:08
"Çoğunluğu kaybetme korkusu hala müşterisi çok olan bir korku." Sanırım her şeyin özeti bu, takılmamız gereken nokta Suriyelilerin 100 sene evvel vatandaşımız olması veyahut Müslüman olmaları değil. Savaştan zorluklarla kaçmış, ölümden kurtularak kendisine yeni bir yuva aramaya çalışan mağdur insanlar olması. Genellemeleri ancak empati yapmak yok edebilir, aksi takdirde herkese saldırabilir; herkesi şeytan ilan edebiliriz.
KARAR OKURU 09 Eylül 2018 23:37
2
Kesinlikle katiliyorum
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 13:36
İlk geldiklerinde o kadar yardım toplamıştık yine suçlu biz olduk. Elin oğlu karpuz gibi seçerek alıyor, bizim gibi hurra içeri doldurmuyor. Aldıklarını da sıkı kontrol altında tutuyor, bizde saldım çayıra. Alman işçisi onların yüzünden işinden olmuyor. Belki acımasız bir tespit olacak ama biz karışmasaydık Esed belki birkaç bin kişiyi öldürüp duruma hakim olurdu. Şimdi koca bir ülke ve halk mahvoldu. Zararını biz çekiyoruz. Daha mı iyi oldu? Memnun musunuz?
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 13:13
Suriyeden gelenler, çok degil daha 90 yil once bu ulkenin vatandaslari idi! Kim kimi nereden ve hangi hakla kovuyor? Bugun Irak ve Suriye diye bilinen cografyadaki (Turk) varligimiz Anadolu'dan cok daha oncedir!
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 12:50
Ev sahibi olmak boyle birsey. Bulgar, Yunanistan, Suriye, Irak, Afgan gelir. Sen biryere gidemezsin! Çunki sen-Turkiye ev/mekanin sahibisin! Onun icin baskalari gelir sana siginir. 15 Temmuz'da "ölümüne sokaga çıkmak" Evine/Turkiye'ye sahip çıkmaktır. Senin/Turkiyenin gidecek bir yeri yok. Burada yasarsin, ama topragin altinda ama ustunde. Binyildir bu boyledir ve ebediyete kadar da boyle olacaktir. Kendi isminle, benliginle yasamak, vatan sahibi olmayi gerektirir.
Hamburg'lu Salieri 08 Eylül 2018 12:18
Aktris Veronica Ferres'in Esi Carsten Maschmeyer Oyuncu degil, 1 Milyar € Serveti olan bir Is Adami. Bild Gazetesi basta Merkelin Mülteci Politikasina acik Destek verdi, verdigi Destek yüzünden bayagi Tiraj kaybedip tepki görünce aslina rücu etti ve simdi, Merkel'i degil ama onun Mülteci Politikasini elestiriyor
ERKAN DOĞAN 08 Eylül 2018 11:17
Sayın Yazar Erdoğan onları bilerek ve isteyerek Türkiye'ye getirdi.Uzun dönemde toplumun hem laik yapısını kıracak hemde kendine sağdık yeni bir seçmen kitlesi yaratacaktı.Ama göreceksiniz tarih hep tekerrür eder tuzak kuranlar o tuzağa kendi düşer.Yakında bu ülkenin muhafazakara bile azınlık durumuna düştüğünde anlarsınız.Ben ikinci çocuğu yapayım mı yapmayayım mı diye dertlenirken adamlar çadırda karınca ordusu gibi çoğalıyor.Kontrollü olmak hiç bir zaman ırkçılık değildir.
KARAR OKURU 10 Eylül 2018 03:59
2
Çok ama çok boş konuşuyorsunuz
Takipci 08 Eylül 2018 11:05
(Kafir) Almanyada bazi kişiler evlerini Suriyelilere acmis, resmen Ensarlik yapmislar. Bizim Ensar nutuklari atan islamcilarimizdan hic biri Suriyelileri evlerine almadilar.
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 10:56
Turkiye de çogu baska yerden gelmedir. Kafkasya, Balkanlar vs. 1979 da iran'dan 2 milyon geldi donmediler, Turkiyede yasiyorlar. 1985'lerde Bulagaristan'dan 5 milyon geldi cogu donmedi Turkiyede yasiyor. Turkiyede soyunu seceresini 300 yil otesine kaç kişi tasiyabilir, 1 milyon? 5 milyon? Anti Suriyelilere bir bakin, hiç biri bu ulkede 300 yildan eski degil! Onlarinda hemen hepsi baska yerden gelme!
KARAR OKURU 29 Eylül 2018 02:51
0
Bulgaristandan gelenler öz be öz Türklerdi , 5 milyon değil 350 bin kişiydi cahil .
Hikmet Gülsever 08 Eylül 2018 10:26
Cok teşekkürler. Sağcısının, solcusunun, muhafazakarının, laikçisinin hep beraber ırkçılık paydasında buluşmaları ne kadar insancıl (!) olduğumuzun önemli bir göstergesi. Kimse Almanlara, batılılara kızmasın. Bizim ırkçılığımız onlardan daha beter.
Atilla Yazman 08 Eylül 2018 10:21
Gerçekten bravo
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 09:53
YawGeneDoğru bir şeyi anlatmaya çalışıp,Olur olmaz şeyleri de "doğrulama"YolunaGitmişsin! YaniÖzündeBirşey doğruOlunca işin her kısmıDoğruOlmuyor!O tabela işiMesela!!AyrıcaGeneİşin asıl kısmınaŞöyle birDeğinmişsin ama aslındaMerkezeGetirmen gerekiyordu:devletinSuriyelileri baştanBeri ülkeye nasıl aldığı ve bu insanların bu zamana kadar nasıl yaşadığı,toplum içinde neleer neler oluyor haberin yok!AKp bu işiAlmanyanın yaptığıGibi medeniceYapmadığı için çok büyük sorunlar çıktı,buMinimize edilebilirdi ama tabii sana ne ki
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 09:51
Keşke Almanların cımbızla seçer gibi mülteci aldığını da söyleseydi Miktad Bey.Ben buralarda tahsilsiz mülteci görmedim de.
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 09:45
Turkler dahi almanyaya multeci olmak icin kaciyorsa turkiyeyi anlamaya calismak ..
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 06:57
Kelalaka bir yazı olmuş. Türkiye'ye gelen bütün güçlerde, gelenler Türk dili ve kültürünü benimsedi. Zaten çoğunun aslı Türktü. Almanya gibi ülkelere gidenler de oranın dili ve kültürünü benimsedi. Zaten herkesi almıyorlar, seçerek alıyorlar ve kesinlikle asimile ediyorlar. Durum böyleyken konuyu nasıl da İstanbul'daki Arapça tabelalara dokunmayın demeye getirdin? Hiç bir ülke, kendi dili ve kültürünü benimsemeyen üstelik tehlike oluşturan yapılara izin veremez? Yarın bunlar anadilde eğitim, devletin çok dilli olması, bazı bölgelerde özerklik iste
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 07:33
2
Allah faşizmin belasını versin
Bazen karar okur 10 Eylül 2018 00:25
1
Anlaşılan atış serbest. Almanya kimi seçip almış? Kimi nasıl asimile etmiş acaba? 50-60 yıldır Almanya'da doğup yaşayan Türklerin çoğu Almanya'ya soğuk bakıyor. Önemli bir kısmı negatif hisler besliyor. Bu kadar boş beleş laflar etmesek daha hoş olmaz mı?
KARAR OKURU 08 Eylül 2018 03:21
Merkel halihazırda güç sahipleri arasındaki tek mantıklı ve insaflı lider. Referandum döneminde, üç-beş oy uğruna diklendiğimiz zamanlarda bile hiç de ihtiyacı olmamasına rağmen alttan almıştı. Acaba bizimkilerin yüzleri kızarıyor mu bunu hatırladıkça?
Çerkez Ethem 08 Eylül 2018 02:20
Elinize sağlık Sayın Yıldıray... Herkesin okuması gereken bir yazı ! Toplumumuzun ırkçı/ayrımcı yüzünün hergeçen gün arttığını görüyoz. Suriye halkıyla bagımız, dinen/kültürel/tarihsel olarak Almanlardan 100 katı olduğu halde, onlara Almanlardan katkat çok kötü davranan/gören büyük bir kitle var ! Bu kitlenin artmasının En Büyük sebebi de, konuşmaya gelince herşeyi yapan, mangalda kül bırakmayan kolpacı/sahtekar elit/siyasetçilerdir ! Bunlar topluma örnek olunca doğal olarak geldiğimiz sonuç bu. Bakın onların elit/siyasetçilerine birde bak
Has Parti 08 Eylül 2018 01:55
Sayın yazar neden doğruları yazıp keyfimizi kaçırıyorsunuz. Biz ki Batı'nın tamamının Suriyeli mültecilere duyarsız olduğunu söyleyip bundan haz duyuyorduk; onlarca yıldır İran'da, Suriye'de, Ürdün'de yaşayan MİLYONLARCA Afganistanlı, Filistinli mülteciyi görmemizlikten, duymamazlaktan gelerek. Bu ülke batarsa kibire bulanmış ırkıçılığından batacak muhtemel ki...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN