Back To Top
‘Dünya benim deyip zapta geçirse’

‘Dünya benim deyip zapta geçirse’

 - Son Güncelleme: 26.05.2019 Pazar 09:18
- A +

Âşık’ bir insanın taşıyabileceği en yüksek sıfatlardan biri olmalı.

‘Neye aşık olduğuna bağlı’ derseniz, deyin.

Neye aşık olursan ol, aşık olmak insanın ‘derece’sini yükseltir.

‘Abi ben tabiata aşığım.’

Çok iyisin sen, devam et.

‘Ben edebiyata aşığım.’

‘Ben makinalara aşığım.’

‘Ben zurnanın ve klarnetin sesine aşığım.’

O kadar da demedik!

‘Trompet olur mu? Ya da keman?’

Keeees!

‘Ben Leyla’ya aşığım.’

‘Ben Leyla’yım’ desen yeterdi!

Böyle seslendirince, neye veya kime aşık olduğunun bir fark oluşturduğu daha iyi anlaşılıyor.

Bazen radyolarda bir ‘aşık’ muhabbetine rastlıyorum.

Kafiyeyi tutturuyorlar. Heceleri denk getiriyorlar.

İkisi karşı karşıya geçip, kucaklarında bağlamaları birbirlerine laf yetiştiriyorlar.

Söylemesem olmaz. Bağlamanın sesini bir gürültüye dönüştürüyorlar.

Sonra avazı çıktığı kadar bağır, bağır bağır.

Felaket! Kaçabiliyorsan kaç oradan. Ya da kapat radyoyu.

Çünkü, bazen öyle sığlaşıyorlar ki, müzikten, bağlamadan soğursun.

Allah eksikliklerini vermesin, o arkadaşlar neye aşık acaba?

Vardır bir dertleri, bir sevdaları. Allah yardımcıları olsun.

Hepsini aynı kefeye koymak günah.

Aralarında yıldızlar var.

Daha yeni Aşık Veysel’den bahsettik. Rahmetli adam, şiir ve musiki zenginliğinin önemli bir parçasını teşkil ediyor.

Aşık Daimi’nin “Ali Bizim Şahımız” deyişini de burada andık.

O zirvelere bu yamaçlardan çıkılıyor.

Aşık Sümmani yıldızlardan biri. (1861-1915)

“Ervah-ı ezelde levh ü kalemde/Şu benim bahtımı kare yazmışlar”

Türküyü biliyorum. Rastgeldiği zaman dinliyorum.

Bir fena hissi. Yani fanilik. Nedense şiirde veya nesirde, hatta hayatta böyle şeyler gördüğüm zaman peşine takılıyorum.

“Herkes dosta vermiş arzuhalini/Benimkini ürüzgara yazmışlar”

Aşık diye ben buna derim işte!

Şiir, şiir gibi devam ediyor:

“Bilmem tecelli mi yoksa ki kader/Beni bir vefasız yâre yazmışlar

Yazanlar Mecnun’un Leyla’nın adın/Sümmani’yi bir kenare yazmışlar”

Bir de, türküdeki zenginliğe bakar mısınız? Levh, Kalem, Ervah, Ezel, Tecelli, Kader... Leyla, Mecnun.

Bir dünya görüşü, bir irfan var içinde.

***

Aynı irfanı Aşık Seyrani’de de görürsünüz. Seyrani, Sümmani’den biraz eski. (1800-1866)

Derinden söylüyor.

“Eski libas gibi aşığın gönlü

Söküldükten sonra dikilmez imiş”

“İbrişimden nazik saydığım güzel

Meğer pulat gibi bükülmez imiş”

Biraz mollalık var Seyrani’de. Ama öğütleri dervişane. Oldukça da sarsıcı. Sarsılana tabii.

“Rızka sebep olan türap/Gözlerine dolar bir gün”

“Sana secdesiz namazın/Kısmet olan kılar bir gün.”

Bazı ‘mutaassıp’ şiir erbabı sorabilir:

Böyle ibretli nazımları şiirden mi sayacağız?
Mesela, Kul Himmet’in 16. Yüzyılda söylediği “Gafil gezme şaşkın bir gün ölürsün” diye başlayan deyişi çok sarih.

“Söz söylersin söz içinde sözün var

Çalarsın çırparsın oğlun kızın var

Şu dünyada üç beş arşın bezin var

Tüm bedesten senin olsa ne fayda”

Sarih, ama şairane.

500 sene önce söylenmiş, hiç eskimemiş.

Söyleyişte bir kuvvet ve bir incelik var.

Hala söyleniyor, yaşıyor.

“Dünya benim deyip zapta geçirse

Karun kadar malın olsa ne fayda”

Tabii ki şiirdir.

Ne tarafından bakarsanız bakın.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Kazim Tanriverdi 26 Mayıs 2019 13:41
Yazilariniz da boyle guzel anilar,hikayeler anlatin.Hatta arkasi yarin gibi.Bu gunki o muhtesem siirler ve deyisler icin tesekkurler.İste bu biziz deyislerdeki
ramazan gün... 26 Mayıs 2019 10:43
(8)Aradım buldum!. İbni arabi: sihirbazlar asalarını attılar, yılan oldu; musa şaşkın. Hitap geldi; ‘asanı at’!. Attı ve birden devasa yılan oldu. Musa bu kendi attığı asadan olan yılandan KENDİSİ DE KORKTU!!. ‘korkma’!. MUSANIN BU KORKUSU SİHİRBAZLARA DELİL OLDU!. Zira sihirbazlar kendi yaptıkları işin-sihirin TEKNİĞİNE-MUHTEVASINA vakıftılar (ne yaptıklarını ve nasıl gerçekleştiğini biliyorlardı) haliyle korkmamak gerekirdi. Ama bu korkudan musanın yaptığının kendi nefsinden değil ALLAHTAN OLDUĞUNU anladılar. Ve imana geldiler…
ramazan gün... 26 Mayıs 2019 10:46
(6)Eğer adam olsaydın, okuyup yazıp, ekmeğini bu işten çıkarıyorsun ya; gider ibni arabiyi okurdun!. Hiç duymadığın, haliyle anlamadığın velayeti museviye davasını, kendinde korkuyu bilir ve şiirde KENDİNDE KORKUnun neye tekabül ettiğini, kuranda hz musa firavun kıssasının neresine denk geldiğini ve meselenin ‘köyden temiz hava-cıva’ işlerinden daha büyük ve (haliyle) senin anlayamayacağın kadar İSLAMİ olduğunu bilirdin!.
ramazan gün... 26 Mayıs 2019 10:42
(5)‘Anlamazsın olum’! derdik kopil iken ‘maallede’.. şimdi olsa.. şimdi oldu, diyeyim bakalım ne diyeceksem, dimi?. Bak ihtiyar!. Birincisi saçın başın (diyelim) tüm kıllar kadayıf beyazı oldu; nefsine camiada yer kapma savaşı bir netice vermedi; cabadan geldin cabaya gideceksin. BEN BASİT BİR ESNAFIM!. Sen ise, sen gibi yeni tipler nazarında usta bilmem ne filan; hepsi bu kadar; onlar da kendileri için ‘risksiz alanda’ SENİN ÜZERİNE BASARAK KENDİLERİNİ PAZARLAMA DERDİNDE; iyilikle kötülük hiç değişmiyor değil mi ihtiyar?.
ramazan gün... 26 Mayıs 2019 10:45
(4)O oturumda mirzabeyoğlu anlatıyor: ‘Hayal melekesi tasavvurla müteessir olur; bu bahsi velayeti museviye davası içinde TAKİP EDERSENİZ, üstadımın şiirindeki korku motifini ‘KENDİNDE KORKU’ olarak ANLAR, onu nereye bağlayacağınızı bilirsiniz!’.. -bence- okuduğum ve TAKİP ETMEYE DEĞER GÖRSEM nereden ‘arakladığını’ bulabileceğim, hoşuma giden-hoş olmuş birkaç mısraı dışında genel olarak çocukken ‘maallede’ bizim ‘yamuk’ dediğimiz kopil tipine denk gelen atılıyor: ‘ben bunlardan bir şey anlamıyorum!’.. bu herif şair!. Yusuf abi!.
ramazan gün... 26 Mayıs 2019 10:44
(3)Diğer ‘denyo’ bir müddet sonra bunuyor. Çevresindekiler (sende orada mıydın Yusuf abi?) çantasına koyduğu kitaplarını filan, bir boşlukta tekrar masanın üzerine çıkarıyorlar; adam bunak, geliyor ve tekrar bir şey olmamış gibi tekrar çantasına dolduruyor(muş) ‘borcunu versene lan sebahattin’ repliği durumu yani:) Koca koca (diyelim) adamlar; en naif ifademle TERBİYESİZLER!. Bunları niye aktarıyorum?. Aslında ben necip fazıl vefat yıldönümü ile ilgili yazacaktım, dimi?. Bence tam da üstündeyim!.
ramazan gün... 26 Mayıs 2019 10:44
(2)Nasıl olacak, Yusuf abi?. Madem mirzabeyoğlu vermemiş ben de vermeyeyim isimleri; bazısı ölmüş, kimisi ‘bayraklı-mayraklı, yanarlı dönerli’ işler peşinde SAÇMALIYOR!. Necip fazılın ‘sonradan Müslüman olmuş, filancanın ise baştan beri Müslüman olup kasabadan temiz hava getirmiş olduğunu, necip fazılın şiirlerinde otel odaları, hafakanlar filan geçtiğini ve bunların HİÇ İSLAMİ OLMADIĞINI filan zırvalayan şair abimiz (bu tip bunları necip fazılı anmak için çağırıldığı oturumda söylüyor; pislik mizaca dikiz!.)
ramazan gün... 26 Mayıs 2019 10:42
(1)Hikayesini ‘yağmurcu’ isimli eserde okuduğum ve okuduğumdan beri ‘peşinde’ olduğum bir ‘mahzunluk’ davası.. ilk necip fazılı anma açık oturumu. Mirzabeyoğlu ve şimdi, o günlerden beri kendilerine ‘büyük üstad’ etiketi arayarak geçmiş 3 şair-yazarın katıldığı bu oturumda, mirzabeyoğlu ‘üstadlar’ tarafından sergilenen çirkinleri necip fazılın fikrini muhafaza edebilmek açısından anlatıyor.. senelerce hep aklımda idi; uğraştım, sordum soruşturdum nihayet, tahmin ettiğim ‘diğer üç’ün isimlerini buldum; biri hariç yanılmamış
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 10:23
Cafer Babaya ait: Bu dunyanin devranina/ Aldanma gonül aldanma/ Zilli çanlı kervanina/ Aldanma gonul aldanma-- Guldürür yüze devranı/ Bir gün okutur fermanı/ Bulaman derde dermanı/ Aldanma gonul aldanma-- Evden barktan gececeksin/ Ecel tasın iceceksin/ Ne ektiysen biceceksin/ Aldanma gonul aldanma turkusünü de bu bahiste anmak gerek.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 09:25
Cafer Yeşilöz Yüreğine sağlık Yusuf abi Aşksız,kalpsiz kaldık be,
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 02:20
Sizin camiada Fikret Kizilok'u taniyan, siirlerini okuyan, sarkilarini dinleyen azdir. Bir sarkisindan birkac misra yazayim belki okuyan olur: Gunesin golgede kalisi gibi / Uykunun duslere dalisi gibi / Kalbimin nabzinda atisi gibi / Bir yolun bir yere varisi gibi / Vazgecip uzaktan senin yaninda / Kendime cevapsiz soru sormusum / Kaybolup giderken firtinalarda / Gonlumce bir issiz ada bulmusum / Farketmeden farketmeden farketmeden senin olmusum...
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 12:13
4
Sen aydınlanmış İmamoğlu camiasindanmisin ... Hallere bak şu içi bos kibire bak bin yıl geçse değişmez bu kafa bı tık ötesi Adolf Hitler...
musto 26 Mayıs 2019 01:12
Sümmani babanın bu günümüze uygun şiirini'de hatırlamak lazım. Ben razı değilem hicrana gama / Garip gönlüm haldan hala salan var/ Sümmani'yem Yarab gönlüm hoş eyle /Ya sabır ver ya da bağrım taş eyle /Ya bir çift kanat ver yada kuş eyle/Tez ulaşam dost bağında talan var.
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 00:22
AKP başkanı da şiir okur. Daha çok Necip Fazıl. Onun da daha çok, "Ey düşmanım, sen benim ifadem ve hızımsın/Gündüz geceye muhtaç, bana da sen lazımsın!.." dizelerini. NFK'dan aldığı gazla, çıkar ortaya, önüne geleni düşman/terörist ilan eder. İhanet ettiği İstanbul'da, seçimde kendisi yenen rakibini hırsız ilan eder. Keşke Kul Himmeti de, özellikle "Şu dünyada üç beş arşın bezin var/Tüm bedesten senin olsa ne fayda/Dünya benim deyip zapta geçirse/Karun kadar malın olsa ne fayda” dizelerini de okusaydı.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN