Back To Top
Hamasiyiz fakat sıkıya gelmeyiz

Hamasiyiz fakat sıkıya gelmeyiz

 - Son Güncelleme: 18.03.2019 Pazartesi 09:07
- A +

Geçen hafta Uygur Akademisi Başkan Vekili Dr. Mağfiret Kemal Yunusoğlu’ndan bir davet aldım. “Doğu Türkistan’daki toplama kampları ve Uygur aydınlarının akıbeti” konulu bir istişare toplantısı düzenlenecekti. Katılmaya çalışacağımı söyledim.

Gittiğimde program başlamıştı. Kahramanlıklara, özgürlüğe, şanlı tarihe dair sözlerin yer aldığı bir marş söyleniyordu ben girerken. Herkes ayaktaydı. Muhtemelen Uygur milli marşıydı söylenen.

Katılımcıların büyük çoğunluğu Doğu Türkistan kökenli akademisyenlerdi.

Konuşmalar başlarken sorma ihtiyacı hissettim. Çünkü salonda ben dahil toplam üç gazeteci vardı.

Diğer iki arkadaş, Gerçek Hayat’tan ve Haber Vaktim’den gelmişti.

“Çağırdınız mı gazetecileri?”

Mağfiret Bey, “Çağırdık” dedi.

“Kaç kişi çağırdınız?”

“40 kişi.”

“O halde” dedim, “Bu toplantıdan çıkacak manşetlerden birisi, Türk medyasının Doğu Türkistan meselesine duyarsız kaldığıdır.”

Programda, komünist rejimin son iki yılda gözaltına aldığı, tutukladığı ya da hapsettiği akademisyenler, doktorlar, sanatçılar, şair ve ediplerle ilgili bilgi verildi.

Ellerinde 270 kişilik bir liste var.

BM raporlarına göre bir milyon Doğu Türkistanlı’nın toplama kamplarında tutulduğunu, ancak bu sayının bugün iki milyonu bulmuş olabileceğini söylediler.

Çin anayasası Uygurların hukukunu teminat altına alıyor.

Yazıları, dilleri, kendi dillerinde eğitim hakları var.

Fakat bu uygulanmıyor.

Aslında, burada oluşan talep, rejimin, Çin anayasasının teminat altına aldığı insan haklarını ihlal etmemesi.

Çin’in, kendi anayasasına uygun davranması.

***

Uygurların yazısı bizim Osmanlı yazısına benziyor. Uygur Akademisi’ndeki arkadaşların söylediklerine göre bu yazı tedricen yasaklanıyor. Önce eğitimde, sonra diğer alanlarda.

Tarih de verdiler. 1 Eylül 2017’den itibaren Uygur Türkçesi yasak.

Cami duvarına asılmış “Partiyi sev, ülkeni sev, Çin’i sev” yazıları gösterdiler.

Mihraplara asılı Çin bayrakları gösterdiler.

Sakal, takke, başörtüsü gibi kimliği aşikar eden tezahürlerin önce ‘kamusal alan’da sonra her yerde yasaklandığı söylediler.

Tabii böyle şeyler bizde 28 Şubat çağrışımı yapıyor.

Uygurları asimile etmek için dayatılan çapraz evliliklerden söz ettiler.

Uygur gelin-Çinli damat veya Çinli gelin-Uygur damat.

Bu zoraki evlilikler sebebiyle intihar edenler olduğunu anlattılar.

Bizim kafamızdaki şablon Uygur kızla Çinli erkeğin evlendirilmesini asimilasyonun amacına uygun buluyor. Tersi de oluyor mu gerçekten?

Fiziksel olarak farklı oldukları için Çinli kızlar hoşlanıyormuş Uygur erkeklerden.

Doğu Türkistan’da Krematoryum, yani ceset yakma fırınları yaygınlaşıyormuş.

İslam’a uygun defin uygulaması hızla azalıyormuş.

***

Şu da önemli.

“Gözaltında veya hapiste ölenlerin cesetlerinin ailelerine verilmiyor, işkence izleri görülmesin diye otopsi bile yapılmadan yakılıyor.”

Bir de korkunç ‘helal organ’ gerçeği.

Organ ticareti de çok yaygın. Bilhassa petrol zengini bölgelerden büyük talep var ve maalesef Türkistan’dan temin edilen organlar için ‘Helal Organ’ yakıştırması yapılıyormuş.

Neden?

Çünkü Doğu Türkistanlılar Müslüman.

Bu nasıl bir utanmazlıktır!

İhtiyaç duyulan organın 1 saat içinde temin edildiği tek ülke olarak şöhret bulmuş Doğu Türkistan.

Bunları anlatıyorlar ve ekliyorlar.

“Türk dünyasının, İslam dünyasının sessizliği bizleri yaralıyor.”

“Doğu Türkistan’a gidip gezip gelenlerin, geldikten sonra da ‘her şey yolunda’ diyenlerin sözleri bizi üzüyor.”

Türkiye’nin bir şeyler yapmasını umuyorlar. Veya hiç olmazsa İslam İşbirliği Teşkilatı’nın...

İnsan hakları konusunda, Çin Anayasası’nın garanti altına aldığı haklar konusunda nazik açıklamalar bile faydalı olabilir.

Toplantı süresince en baskın gerçek, Doğu Türkistan’ın yalnızlığıydı.

Biz, işte böyle uyduruk bir İslam dünyasıyız.

Bari kendilerini ‘milliyetçi’ diye tanımlayanlar alaka gösterseydi Doğu Türkistan’a.

Nerdee!

Bizim milliyetçiler de tatlısu milliyetçisi.

Hamasiyiz, fakat sıkıya gelmeyiz.

Ecmain!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 19 Mart 2019 11:03
Ah be abi. Keske aklimizi vicdanimizi otoriteye kiraya vermeseydik. Müslümanlar olarak omurgali bir durus sergileyen , birilerinin agzina bakmadan yada bizden onlardan diye düsünmeden dogruya dogru yanlisa yanlis diyebilen kac tane gazetecimiz, aydinimiz ,alimimiz, akademisyenimiz yada siyasetcimiz var. Demekki muhalefette olunca atip tutmak kolaymis bize.
KARAR OKURU 18 Mart 2019 23:18
Fuat Çinde Uygurlara zulüm yapılırken bizde Kürtlere hiç ayırımcılık yapılmamıştır. Kürtlerin varlığı ve hakları ne yasalarda nede fiiliyatta asla inkar edilmemiştir. Her alanda Kürt varlığı ve kürtçe görünür haldedir. Bu sebeple Çin devletiyle kıyaslamak haksızlıktır. Çünkü yasal olarak hepimiz Türk olduğumuzdan zaten eşitiz...
KARAR OKURU 18 Mart 2019 18:01
Kaleminize ve yüreğinize sağlık
ÖTÜKENLİKURT 18 Mart 2019 17:31
Sayın yaazar 1500 lü yıllardan beri Araplaşan bir toplumda Türk'ün derdine duyarlılık beklemek beyhude... O milliyetçi dediğiniz insanlar da Türklüğün dertlerine ilgisiz... Ülkemizde demografik denge planlı olarak ABD + HÜKÜMET eliyle bozuluyor! Ülkemiz yakında büyük patlamalara gebe! Okumayan düşünmeyen, muhakeme etmeyen bir toplum olduk maalesef! Korkaklık da had safhada! Bakalım nereye kadar gidecek! Konuya ilginiz beni mutlu etti sağolunuz...
KARAR OKURU 18 Mart 2019 14:35
Sen öyle olabilirsin. Ecmaini bu işe karıştırma...
Aydinoglu 18 Mart 2019 14:19
Esas noktaya parmak basmissiniz
KARAR OKURU 18 Mart 2019 14:14
Elinize sağlık.
ramazan gün... 18 Mart 2019 09:30
(3)o halde gel hadi; ister taksime çıkalım 2 deli, ister biçimini sen seç gidelim ne ise o!. sigara ve renie olduğu sürece.. ben yaşlı sen benden yaşlı ne kaybederiz ki bu saatten sonra. hoş, ben azıcık gencim ve daha bunları söylerken düşüyor zihnime vesveseler; ne avantajlısın bilsen.. valide umreden dönecek bugün onu almam lazım. sonrasında müsaitim telefonum (artık) sende var ne zaman istersen...
ramazan gün... 18 Mart 2019 09:19
(2)2 gün sonra döndüm eve; ne uyumuşum, bebekler gibi.. sonrasına 'üşendim' abi, meydan nöbetlerine filan; 15 temmuz seviyom ben abi, (pis küfrediyom bide; şahittir araya saklanmış rütbeli; çıkartmak için aradan kanırtmak için öyle pis küfrettim ki; çıkmadı!. çıkmıyorlar abi) miting sıkıcı geliyor bana.. görüşmüştüm eski evvel bir grup dtürkmeni ile; söylemiştim. hamasi miyim bilmem; ona herkes meşrebince kendi karar verecek; trump bile.. ama 'sıkıntıya gelebilirim'; BEN VARIM YUSUF ABİ. güzel yazmışın, ajite oldum..
ramazan gün... 18 Mart 2019 09:11
(1)ne yapmalı 'yusuf abi'?. var bende de bir 'tembellik-sıkıya gelememe'; gündelik hayata ilgisizlik ama mecburluk da hissediyor ya insan; işe gitmeye, çocuğu doktora götürmeye filan.. 15 temmuz da 2 gün sokakta idim; çıkarken 2 paket sigara ve renie haplarımı aldım çıktım; teçhizat tamam demek:) darbe dedim, sigara bulamazsam ve midem reflüden ekşirse; bütün tadı-tadım kaçardı.. (kahramanlık anlatmıyorum; ne kahraman hikayeleri işittim medyaya düşmemiş henüz, yanlarında olmak dahi ne kadar güzeldi; ilginç yanı onlarda kahramanlık anlatmıyordu bana)
KARAR OKURU 18 Mart 2019 03:06
Devlet aldı bahçeye götürdü şimdi beraber beka gazeli okuyorlar bizim AKP li dostlar. Sağolsun düne kadar osmanlı tarih kitaplarında diyarı kürdistan yazılı doğu illerinin şimdilik neresi diyor , bizim reis , gidin süleymaniye ye diyor. Hal bu iken doğu Türkistan için ,asimilasyon a karşı kim ne diyecek merak ediyorum. Çin de işi öğrenmiş El-Kaide işid, fetö deyip dünyaya mesaj verecektir. Yapmayın ,Bahçeli ye milliyetçiliğe evrilmeyin ,ümmetçi kalalım. Yoksa Çin kafiri doğu Türkistan ı bitirecektir.
Okur 18 Mart 2019 02:57
İşte acı gerçekler. İslam ülkeleri birleşmez. Hiristiyanlar da. Aslolan menfaalerdir. Özgür ve gelişmişler iyi diğeleri kötü yaşar.
Ben 18 Mart 2019 02:01
Malum sivil toplum ortadan kalkmış gibi görünüyor. Tepelerden emir gelmedikçe bazı konularda duygulanmak, endişelenmek, protesto edebilmek bile cesaret ister oldu galiba.
serkan aydogdu 18 Mart 2019 00:59
siyasal İslamcı ların yani siyasal dincilerin bulaştığı elini attığı her yer battı ya kurudu ya da çöktü libya'yı tunus'u mısırı cezayiri ırağı Filistin'i her yeri batırdı siyasal islamcılar AKP eliyle de Türkiye'yi batırdılar yokluk rant zulüm iflas eden ekonomi Kaos siyasal islamcılar ve AKP Türkiye'yi de dünyayı da yaşanmaz hale getirdiler Türkiye'nin hiç bir komşusu Kalmadı Dünya üzerinde dün kardeşimiz dediğimiz kişilere bugün düşmanımız diyoruz Dün düşmanımız dediğimiz kişilere de bugün kardeşimiz diyoruz yanar döner bir dış pol
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN