Back To Top
Seçimden gına geldi

Seçimden gına geldi

 - Son Güncelleme: 17.05.2019 Cuma 08:50
- A +

Oy kullana, kullana, kullana... Kaç oy oldu 2014’ten beri? 

1- Belediye seçimi, 2- Cumhurbaşkanlığı seçimi, 3-Genel Seçim, 4- Genel seçim, 5- Referandum, 6- Cumhurbaşkanlığı dahil, genel seçim, 7- Geçen sefer oy kullandığımız belediye seçimi, 8- Eğer gidip oy kullanırsak İstanbul belediye seçiminin tekrarı. 

8 kere sandığa gitmişiz. Bu gidişlerin bazılarında üç-dört oy kullandık. Yani, 15’ten fazla oy attık. 

Son seçimde devletimiz zarftaki oyları ayıklamış. Oyların biri mayhoş çıkmış. 

Bari ayrı zarflara koysaydılar büyükşehirle ilçe oylarını. Hiç olmazsa el alem ‘yahu aynı zarfın içindeki üç oydan sadece biri mi bozuk’ deme imkanı bulamazdı! 

Hile mi oldu seçimde? 

İhtimal. 

Kim yapmıştır? 

Ben, filancı hile yaptı demem. Yapmadı da demem. 

Kanaatim şudur: İmkan bulduysa iki taraf da yapmıştır. 

İmkanı çok bulan daha çok, az bulan daha az yapmıştır. 

Kim karıştırdıysa, kim hile yaptıysa günahı başına. 

‘Günahı başına’ veya başka bir şey!  

Her sene, her sene, seçim, seçim, seçim...  

Öyle bezmişim ki bütün iş benim oyuma kalsa gidip atasım yok. 

Jose Saramago’nun “Görmek” romanında vardı. Ahali oy kullanmaya gitmiyordu. 

Sonra, gittiler. 

Beyaz oy kullandılar. Yani boş.  

Devlet çok bozuldu bu işe. 

(Körlük ve Görmek. Saramago’nun bu iki romanı birbiri ardına okunmaya değer.) 

Aklım yatıyor öyle şeylere. Fakat bizde tutmaz. 

Birincisi biz roman değiliz.  

Hepimizin ‘hayatı roman’ olsa da bir romanda yaşamıyoruz. En azından bugün için gerçeğiz. 

İkincisi de, biz millet olarak kolay havaya giriyoruz. 

Bir laf, bir jest, bir mimik, bir salaklık, bir delikanlılık, bir kaypaklık bizi oy vermeye motive edebiliyor. 

***

İnsan bıktığı şeye bıkmadığı zamanlardakinden daha farklı bakabilir. 

Oy vermekten bıktım ya... Attığım oyların arkasından konuşabilirim şimdi. 

Hangi partiden olursanız olun. 

Gidip bir oy veriyorsunuz. 

Partiyi seviyorsunuz, lideri seviyorsunuz, parti programını, ya da sizin bölgedeki adayı beğeniyorsunuz. 

Verdiniz oyu. 

Oy verdiğiniz parti iktidara geldi. Sizin istemediğiniz bir iş yaptı. 

Yanlış bir kanun çıkardı. Ya da yolsuzluk yaptı. 

Gıcık olduğunuz birini veya eli uzun birini bakan yaptı. 

Kamunun yüz liralık malını akraba-i taallukattan birine on liraya verdi. 

Verdi demek, burada ‘peşkeş’ çekti demek. 

Peşkeş, beni tereddüde düşürüyor. ‘Peş’ ön demek, ‘keş’ çekmek demek. İkisi toplanınca ‘rüşvet’ anlamına yakın bir ‘vermek’ hasıl oluyor. Tereddüdüm şu. ‘Peşkeş’ dedikten sonra bir daha niye ‘çekti’ diyoruz? Adam keş dediğiniz zaman çekmiş oluyor zaten! 

Veya mahallenizin tam ortasına, yeşil alan planını değiştirip leş gibi bir bina dikti. 

Üstelik bunu yaparken kardeşine, eniştesine veya amcasının oğluna iltimas geçti. Rant sağladı. 

İktidarda değilse bile, kazandığı belediyede bunları yaptı. 

Veya muhalefette tuhaf hareketler yaptı.  

Sizin dininizle, milliyetinizle alay etti. 

Verdiğiniz oyun tamamını veya bir kısmını geri alabilir misiniz? 

Şimdi alamazsınız. 

Tüketici derneğine, tüketici mahkemesine müracaat edip, malzeme iyi çalışmadı, mal bozuk çıktı, değiştirmek istiyorum diyebilir misiniz? 

Demokraside olmuyor öyle. 

“Ulan ben bunun için oy vermemiştim!” de dur.  

Verdiğin oyu dönem sonuna kadar kullanıyorlar. 

Dönem sonuna kadar güvenilecek kimse var mı? 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 18:35
Tesis ettiği sistemde İslamı değilde batıyı referans alan ve bunu cebren bu millete dayatarak zulmedenleri dost kabul edemeyiz. Nedamet ve pişmanlık gösterip hatalarını düzeltmişlerse o başka mesele. Kardeşlerim dikkat. Allah'a değilde Şeytana tapanlarla yan yana durmak müslümana yakışmaz. Şeytana taparlar. Lâkin bunun farkında bile değiller. Zaten şeytanında en büyük hilelerinden birisi kendini inkar ettirmektir. Şeytan sağdan yaklaştığında fark edilmez. Müteyakkız olmalıyız. Kardeş bildiklerimize hatalarından dolayı sırtımızı döndüğümüz zama
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 17:54
Bu milletin değerlerine alenen küfreden, aşağılayan, ortadan kaldırmaya çalışanlara (niyet bu olmazsa bile) destek olabilecek beyanatlar vebaldir. Bunun hesabını Allah'a veremezsiniz."En büyük musibet dine gelen musibettir."(Bediüzzaman Said Nursi) İki düşman var. Birisi fani hayatımıza kast ediyor. Diğeri ise ebedi hayatımızı mahvetmeye çalışıyor. Önceliğimiz hangisi olmalı? İyi düşünelim.Ezanı susturanlara, Kur'an'ı rafa kaldıranlara, kadınlara farz olan tesettürü yasak edenlere, şapka örtmediği ve buna direndiği için idam edilenlere halen alkı
Levent öz 17 Mayıs 2019 18:44
0
Diyorsun ki Onlara kinimiz var .Cevabı yaradanım vermiş.Maide Suresi, 8. ayet: Ey iman edenler, adil şahitler olarak, Allah için, hakkı ayakta tutun. Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletten alıkoymasın. Adalet yapın. O, takvaya daha yakındır. Allah'tan korkup-sakının. Şüphesiz Allah, yapmakta olduklarınızdan haberi olandır.
Ali Kumaş 17 Mayıs 2019 16:46
Yorma kafanı! Hasan Damar gibi yap gitsin..!
Sağduyu 17 Mayıs 2019 14:39
Karar köşe yazarlarının geçmişte başka gazetelerde CHP'ye yaptıkları bolca eleştirilere ne oldu da burada hiç göremiyoruz? CHP değişti de bizim mi haberimiz yok?
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 02:21
0
Arslan ve tüm orman ahalisi ( yazarları ve okuyucuları tenzih ederim ) aynı yönde yan yana koşuyorlarsa ORMAN YANIYOR DEMEKTİR kardeş.
Sağduyu 17 Mayıs 2019 14:30
İmamoğlu kazanır da bu durum Müslümanların 2000 li yıllar öncesindeki yaşadıklarının tekrar etmesine başlangıç süreci olursa (Görünen köy kılavuz istemez) bu durumdan Karar köşe yazarlarının (büyük bölümü) yazdıkları yazıların vebali olmaz mı acaba?
İhtiyaç anında sandık başkanı ve yardımcısı kamu görevlisi olmayabilir ifadesini istismar edip yarıya yakın sandık sorumlusunu uyanık esnafa teslim et.Sonra rezalete bak ya.
talebe777 17 Mayıs 2019 12:46
Hamuru küfür ve şirkle yoğrulma ihtimali olan bir partiye destek hükmüne geçebilecek(imaen dahi olsa) beyanatlar ebedi hayatta mahşerde müslümana omuzunda bir vebal olabilir. Allah her günahı bağışlayabilir. Lâkin küfür ve şirkin affı yoktur. Osmanlı'ının hamurunda İ'layı kelimetullah(Allah adının yüceltilmesi) vardı.Cumhuriyeti kurmakla övünen bir partinin böyle bir gayesi varmı? İman ve küfrün ortası olamaz.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 11:06
Sizdemi Yusuf abi,pkk ile kol kola gezenlere hiç sözünüz olmayacakmı????Benim dinimi aşağılayan,ezan sesi duyunca çıldıran,inanadığınız Alla b,,,,,,,,,,,,,,,, versin diyen il başkanına,milli görüşçüyüm diye sürekli fitnr çıkaran temel amcay vsvsvs.Nedense son zamanlarda AK PARTİ serbest atış alanı oldu.Vurun abalıya deriz ya.Çok korkuyorum imamoğlu gelecek diye çünkü "mesele imamoğlu meselesi değil, hala anlamadınızmı" meselesi.Zulüm 1453 te başladı diyenlere payıtahtı teslim etmek sadece ve sadece İZRAİL "e gelip istediğini ülkemde yapabilirsi
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 15:09
2
8 yıl sonra aniden aponun gorusme yasagı kalktı. AVUKATLAR. AVRUPA DAN KOMİSYON GORUSMÜS BİLE.MEHMET ZATEN GİDİYORMUS.
Marasli 17 Mayıs 2019 19:07
0
Muslumansan dogru ol emrolundugun gibi. Degilsen insan ol durust kal.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 11:00
Hak şerleri hayr eyler Zannetmeki gayr eyler Arif anı seyr eyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyle Hakiki müslüman Allah'tan ümidini kesmez. Keserse müslüman olarak kalamaz. Hayırda şerde Allah'tan. Bize düşen O'nun hükmüne razı olmak. YSK'nın bir hükmü var. Yanlış veya doğru. Onun üstünde Allah'ın hükmü var. Yanlış olma ihtimali yoktur.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 10:57
Nefsimize hoş gelen herşey doğru ve güzel değildir. Tek ve yegâne ölçümüz Kur'an ve Sünnet olmaz ise hakka hizmet niyetiyle farkında olmadan batılın gönüllü neferi oluruzda ölene kadar anlayamayız. Siyasi görüşümüx şu veya bu olabilir. Görüşümüzü Kur'an ve Sünnete uygun dile getirmeliyiz. "Hakkın hatırı alidir. Hiç bir şeye feda edilmez. Mahkeme-i Kübrayı unutmayalım. İlahi adalet şaşmaz. En küçük hatamızın bile hesabının sorulacağını aklımızdan çıkarmayalım. Heva ve hevesimize göre davranmayalım.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 10:42
Her şeyin doğrusunu siz bilirsiniz değilmi? Peygamberimiz(A.S.M.)"Sui zan günah olarak size yeter."Referansınız Kur'an ve Sünnet yerine Demokrasi olursa hakikatı bulamazsınız.Bu bakışta her zaman hata ihtimali vardır.İmkân bulurlarsa iki tarafın hile yapabileceğinden bahsederek, Türkiye çapında seçimde görev alan, siyasi görüşü ne olursa olsun, zan altında bırakıyorsunuz. Allah'tan korkun.Güya tarafsız yorumda bulunuyor intibaı vererek birilerini taşlıyorsunuz.YSK bir karar vermiş. Eleştirebilirsiniz. Lâkin kurumsal kimliğini hedef yapamazsınız. Tek par
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 10:07
Istikrar yok.Itimad yok.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 09:24
Belediye seçimlerinin tamamen kaldırılması bile konuşuluyor. Belki yakında oy verme zahmetinden kurtulursunuz.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 08:31
Zevkle okuyorum yazılarınızı. Elinize, zihninize sağlık.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 08:32
Keşke sizin yazdığınız gibi basit olsa. Zamanında milleti sandığa gitmeye teşvik etmek için “oy namustur” diye sloganlar üretildi hatırlarsanız. Ben bu slogana inanırım. Evet oyunuzu geri alamazsınız ama Oy verdiğiniz kişi/partinin yaptığı tüm iş ve icraatlerin sorunluluğunu üstünüze alabilirsiniz ki almak zorundasınız. Acaba oy verdiğiniz hoşunuza gitmeyen şeyler yaptığında kendinize, “buna ben sebep oldum” veya çıkıp karşısına, “ben sana bunun için oy vermedim, bunu yapamazsın” diyebiliyor musunuz?
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 14:58
0
Kardeşim, zaten ülke olarak sorunumuz da bu. Her seçmen yanlış yapılan işler için partisinden hesap sorabilse, cesaret edemez hiçbir parti kötü işler yapmaya.. Ama maalesef bizim ülkede, devlet ile iktidar kavramı karıştırılıyor.. Devletin bütünlüğüne, refahına, gelişimine sahip çıkmak için itaat edilir, iktidarın değil..
KARAR''lı Okuyucu 17 Mayıs 2019 06:44
Siyasetçiye daha doğrusu politikacıya güvenilmez.Dün dündür,bugün bugündür der işin içinden sıyrılır.Köprüden geçene kadar,seçmene şirin görünür,vaadlerde bulunur,sonra da bildiğini okur.Taki diğer seçime kadar.Ve seçmenin canına tak edinceye kadar devam eder.Sonra da siler atar.Tabi bu arada epey canı da yanar.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 01:47
günaydın
Mutlu Yücel 17 Mayıs 2019 01:48
Bir ülke de, seçim kurulları, sendık başkanları dahiil her şeyi düzenleyen, sevk ve idare eden iktidar olsun ,YSK bile ” muhalefet için “hile yaptı “diyemesin - derenin aşağısında su içen koyuna “suyumu bulandırdığın için seni ham yapacağım diyen kurt dahi ” bu 31 mart seçimi var ya, benim gerekeçeme bin taktı ve de papucumu dama attı desin,ama gel gör ki Karar Gazzetesi nin yazarı “hile vardır da diyemem,yoktur da diyemem”desin ve biz yine de o gazete için “iyi ki varsınız”diyelim.Diyorsak varın siz tahayyül edin fakirliğimizi.
musto 17 Mayıs 2019 01:32
Bir muhtar seçimi için köyüme İstanbul ve değişik İllerden 200 seçmen kaydını aldırmış bunların gidiş geliş maliyeti en az bir milyon tl çoğuda akp seçmeniydi İstanbulda niye kaybettikleri anlaşılıyor.Artık seçim kanunu değişir muhtarlığı çıkarırlar.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 07:14
0
200 seçmen maliyeti 1 milyon tl mi?
musto 17 Mayıs 2019 12:05
2
Nerdeyse 1000 km yol gittiler önce nüfus kaydını yapmak için aile boyu tatil yaptılar 2sefer oy kullanmaya gittiler yine gidiş geliş masraflar kara kaşları için gitmediler yevmiyelerde alınmıştır söylenen rakam az bile.
Karar okuru 17 Mayıs 2019 01:13
Bana da bu israrci iktidardan gina geldi. Secim sandiginin da civisini soktuler. Bundan gerisinin hayir getirmesi imkansiz artik.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN