24.05.2020  17:01
SON GÜNCELLEME: 
26.05.2020  12:06
KAYNAK: 
KARAR.COM

Bayramda EFT ve havale yapılıyor mu? EFT hesaba ne zaman geçer?

Bayramda EFT ve havale yapılıyor mu? Bayramda EFT yaparsam hesaba ne zaman geçer? sorularının yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz. Ramazan Bayramı'nı bu yıl Türkiye genelindeki sokağa çıkma yasağı nedeniyle evlerinde geçiren vatandaşlar EFT, havale ve banka işlemlerinin geçerli olup olmadığı merak ediyor. Peki, bayramda EFT yapılabiliyor mu ve ne zaman hesaba geçer? İşte detaylar...

+
-

'Ramazan Bayramı'nda havale ve EFT yapılır mı?', 'EFT işlemleri hangi saatler arasında yapılıyor ve ödemeler hesaba ne zaman düşüyor?' sorularının yanıtlarını sayfamızda aktardık. Bayram içerisinde EFT yapmak isteyen banka müşterileri, hesaba yatırılan miktarların karşı hesaba ne zaman geçeceğini araştırıyor. Peki, 'bayramda EFT ve havale geçiyor mu?' Detaylar haberimizde...

BAYRAMDA BANKALAR AÇIK MI?

Hayır, bayrama denk gelen günler resmi tatil olduğundan dolayı bankalar hizmet vermez.

BAYRAMDA EFT VE HAVALE GEÇİYOR MU? EFT YAPILABİLİR Mİ?

Ramazan Bayramı 2020 resmi tatil olması nedeniyle bankalar arası para transferi 'EFT' bir sonraki iş günü olan 27 Mayıs 2020 Çarşamba günü gerçekleşir. Yani bugün EFT ile yapacağınız para transferi, çarşamba günü ilgili kişiye ulaşır.

EFT işlemleri banka personelleri tarafından manuel olarak onaylandığı ve resmi tatil günü bankalarda çalışan olmadığı için, ilk iş gününde işleminiz sıraya girer ve onaylanırsa karşı tarafa ödemeniz gönderilir.

Fakat banka içi para transferi olan 'havale' işlemleri, bayram günleri de dahil olmak üzere tüm resmi tatil günlerinde gerçekleşmektedir.

İNTERNETTEN VEYA ATM'TEN EFT FARKI VAR MI?

Hayır, telefon bankacılığı, internet, mobil şube veya ATM'lerden vereceğiniz EFT gönderme emri aynı olup, benzer şekilde sonuçlanacaktır.

RESMİ TATİLDE EFT GÖNDERME ÜCRETİ

Bazı bankaların 'Geç EFT' adı altında ücret almaları, mesai saatleri dışında EFT emri verdiğinizde ekstra ücrete tâbi tutulabilir. Bankaların EFT ücretlerini öğrenmek için ilgili bankanın internet sitesini ziyaret edebilir veya müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilirsiniz.

EFT NEDİR?

TC Merkez Bankası'nın sahibi ve işleticisi olduğu Elektronik Fon Transfer (EFT) sistemi, Türk lirası üzerinden yapılan ödeme işlemlerinin elektronik ortamda gerçek zamanlı brüt mutabakatını sağlayan sistemdir.

1992 yılında kurulan EFT sisteminin 2000 yılında teknolojik gelişmeler ve ihtiyaçlar doğrultusunda yazılım ve donanımında önemli değişiklikler yapılmıştır. EFT sisteminde gerçekleşecek işlemlere ilişkin herhangi bir alt veya üst limit bulunmaması ve küçük tutarlı ödeme işlem adedinin toplam ödeme işlemleri içindeki payının oldukça yüksek olması, büyük tutarlı ve acil ödemelerin gerçekleşmesinde bir risk unsuru oluşturmaktaydı. Bu nedenle 7 Aralık 2012 tarihinde işlevsel bir ayrıma gidilerek, EFT sisteminin müşteriler arası TL aktarım sistemi ve bankalararası TL aktarım sistemi olmak üzere 2 bileşene ayrılması sağlanmıştır.

Müşteriler arası Türk lirası aktarım sistemi bileşeninde hesaba ve isme yapılan müşteri ödemeleri, kamu ödemeleri, konut, iş yeri ve diğer kira ödemeleri, maaş ve kredi kartı ödemeleri gibi bankaların müşterileri adına gerçekleştirdikleri ödemeler, bankalararası Türk lirası aktarım sistemi bileşeninde ise bankaların birbirleri arasında gerçekleştirdikleri ödemeler ile yurt dışı finansal kuruluşlara sağladıkları muhabirlik hizmetlerine ilişkin bankacılık ödemeleri gerçekleştirilmektedir.

Mevcut durumda her iki bileşen de TC Merkez Bankası tarafından oluşturulan yazılımlarla hizmet vermektedir. Alacaklandırma esasına göre çalışan EFT sisteminde ödemeler bekletilmeden alıcılarına iletilmekte ve gün sonunda, gerçekleşmeyen emirler iptal edilmektedir.

DİĞER HABERLER
7 kişiye mezar olan fabrika kapatılacak
Hukuki gerekliliktir
DSÖ'nün İstanbul ofisi hızla açılacak
İlk gün AYM'ye başvuracağız
Cumhurbaşkanı Danışmanlığına 2 yeni isim
Facianın altından 'muska' çıktı
Dosyası kapandı yara açık