23.05.2020  10:18
SON GÜNCELLEME: 
23.05.2020  17:22
KAYNAK: 
BBC

Berlin'de cami cemaati 'sosyal mesafe'ye takıldı, kilisede namaz kıldı

Berlin'de cami cemaati, koronavirüs (corona virüs) tedbirleri kapsamında uygulanan 'sosyal mesafe' şartına takıldı. Soysal mesafe nedeniyle camiye sığmayan cemaat, namazını kilisede eda etmek zorunda kaldı. Caminin imamı Muhammed Taha Sabri, 'Bu salgın bizi toplum olarak birleştirdi. Krizler insanları bir araya getiriyor' dedi.

+
-

Berlin'de bulunan Martha Lütheryen kilisesi, sosyal mesafe kuralları nedeniyle camiye sığmayan topluluğa kapılarını açtı.

Reuters’da yer alan harbere göre, Neukölln bölgesindeki Dar Assalam Camii, normalde yüzlerce kişilik kapasiteye sahip. Fakat sosyal mesafe nedeniyle artık sadece 50 kişi burada namazlarını eda edebiliyor.

"KRİZLER İNSANLARI BİR ARAYA GETİRİYOR"

Cemaat camiye sığmayınca Martha Lütheryen Kilisesi, Ramazan ayı boyunca kapılarını Müslümanlara açtı. Caminin imamı Muhammed Taha Sabri "Bu salgın bizi toplum olarak birleştirdi. Krizler insanları bir araya getiriyor" dedi.

Kilisede namaz kılanlar arasında yer alan Samer Hamdoun "Müzik enstrümanlarının ve resimlerin olması tuhaf bir duygu yaratıyor. Ama küçük ayrıntıları unutursanız, nihayetinde burası da Tanrı'nın Evi" dedi.

"İBADETE BEN DE KATILDIM"

Kilisenin papazı Monika Matthias, namaz etkilendiğini belirterek "İbadete ben de katıldım. Konuşmamı Almanca yaptım. Vaaz sırasında hep evet, evet diyordum, çünkü aynı kaygıları taşıyoruz, sizden öğreneceklerimiz var. İnsanların birbirine karşı bunları hissetmesi güzel" dedi.

NE OLMUŞTU?

Ülke genelinde camilerde 9 Mayıs'tan itibaren sıkı kurallar getirilerek sabah, öğle ve ikindi vakitlerinde namaz kılınmasına izin verilmişti.

DİĞER HABERLER
Boşuna 'darbeci Hafter' demiyorum
İktidar olmanın formülünü açıkladı 
1379 hakim ve cumhuriyet savcısının ataması yapıldı
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına Bekir Şahin seçildi
Milli iradeye darbe
Ekranda darbe kutlamasına ceza
40 ülkeye uçuşlar başlıyor