CHP: 19 yıldır hükümet ne yapsa alkışlıyorlardı

CHP: 19 yıldır hükümet ne yapsa alkışlıyorlardı

CHP'li Erdoğan Toprak, TOBB, TESK ve ATO'nun iktidara yaptığı çağrılara dikkat çekerek, "İktidarın her yaptığını alkışlayan bu örgütler, şimdi Cumhurbaşkanına mektup yazıp bıçağın kemiğe dayandığını söylüyor" dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ve Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) peş peşe iktidara yaptığı çağrılar Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak'ın gündemindeydi. 

"HAYAL PAZARLAMAKTAN VAZGEÇİLMELİDİR"

Toprak, "İktidarın her yaptığını alkışlayan bu örgütler, şimdi Cumhurbaşkanına mektup yazıp bıçağın kemiğe dayandığını söylüyor. Cumhurbaşkanı bu uyarılara kulak vermeli, hayal pazarlamaktan vazgeçmelidir” dedi.


"TOBB BAŞKANI BİLE KARŞI ÇIKMAK ZORUNDA KALDI"

Erdoğan Toprak, yaptığı yazılı açıklamada ekonomik demokrasinin işletilmesi, tüm kesimlerin davet edilip sorunlarının birebir dinlenmesinin acil hale geldiğini belirterek, şunları söyledi:

“Aylardır il il gezip esnafın, halkın, işçinin, işsizin dertlerini yerinde dinleyip, tespit ediyoruz. Milyonlarca küçük esnaf ve sanatkârın çatı örgütü TESK, üyelerinin sesini duyuramayınca Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 9 maddelik bir mektup yazmaya mecbur kaldı. Elektrik, su doğalgaz faturalarının devletçe üstlenilmesini, esnafın vergi ve stopajdan muaf olmasını, vergi, SGK, Kredi borçlarının süresiz ve faizsiz ertelenmesini, birikmiş faizlerin silinmesini istiyorlar. Şoför esnafına KDV-ÖTV’siz akaryakıt ve salgın tümüyle sona erene kadar nakdi-hibe desteği yapılmasını talep ediyorlar. 19 yıldır iktidarın tüm kararlarına, kampanyalarına destek veren TOBB Başkanı bile sonunda bu uygulamalara karşı çıkmak zorunda kaldı.

"ATO BAŞKANI 'TÜKENDİLER' DİYOR"

31 Mart’ta sona erdirilen kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) uygulamasıyla ilgili Cumhurbaşkanı kararının yanlış olduğunu, bundan vazgeçilerek en az 2 ay daha ödemelere devam edilmesini isteme cesaretini gösterdi. 81 ilin odalarından, milyonlarca üyeden gelen baskılara, ‘sesimizi duyurun, tükendik’ çığlıklarına daha fazla duyarsız kalamadı. İktidara yakın Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı da üyelerinin ayakta kalabilmelerinin iyice zora girdiğini ilan etti. İktidara kredi borçlarının faizsiz ertelenerek yeniden yapılandırılması, kamu bankalarından düşük faizli, uzun vadeli yeni kredi verilmesi çağrısında bulundu. ATO Başkanı ‘Üyelerimiz ödemelerini yapmak istiyor ama aylardır kapalı işletmeler, açıldıktan sonra doğru düzgün para kazanamadan salgın artınca tekrar kapandı. Tükendiler, bittiler’ diyor. "

"BUGÜNE KADAR İKTİDARIN HIŞMINDAN ÇEKİNEREK SUSTULAR"

Toprak, bu kuruluşların milyonlarca işvereni, esnafı, sanayiciyi, tüccarı temsil eden demokratik meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları olduğuna dikkat çekerek, "Bu kuruluşlar ekonomik demokrasinin ve ülke ekonomisinin ana unsurlarının temsilcileri. Bugüne kadar iktidarın hışmından çekinerek sustular, sürekli alkışladılar. İktidarın her dediğini onaylayıp, desteklediler. Gerçekleri söylemekten, sorunları dile getirmekten kaçındılar. İktidar istemediği, izin vermediği için muhalefet partilerinin liderlerini kongrelerine bile davet etmediler, konuşturmadılar. Biz yıllarca hepsinin sorunlarını dile getirdik, haklarını savunduk ve şimdi artık kendileri korku duvarını aşıp, konuşmaya ekonomideki vahameti, büyük çöküşü dile getirmeye, iktidara çağrı üstüne çağrı yapmaya başladılar" dedi. 

"CUMHURBAŞKANI HALA HAYAL PAZARLIYOR"

"Cumhurbaşkanı ise hâlâ hayal pazarlıyor. Artık kimsenin aş, iş, eğitim için yurtdışına gitmediğini, sürecin tersine döndüğünü, yabancıların Türkiye’ye imrendiğini, kıskandığını söylüyor. Ülkenin, ekonominin, esnafın, işsizlerin, gençlerin, sanayicinin, turizmcinin sorunlarından bihaber! Aksine torba yasalarla yeni vergiler, vergi artışları getirme peşindeler" diyen CHP'li Toprak, şu görüşleri paylaştı:  

"Elektronik iletişim çağında TESK, derdini anlatabilmek için Cumhurbaşkanına mektup yazmak zorunda kalıyorsa, o iktidarın milletle arasına koyduğu mesafenin uçuruma dönüştüğü, halkın sorunlarına ilgisiz ve tepeden bakan tavrı apaçık ortadadır. Sarayda yazılan reçeteler, torba yasalar, gece yarısı çıkarılan CB kararları halktan, ekonominin ve toplumun gerçeklerinden kopuk, çözüm üretmekten uzaktır. İnsanlarımız salgında ölürken, işletmelerimiz, çalışanlarımız, esnaf, sanayici, tüccarımız da aklı, bilim, ekonomi dışı yarına ne olacağı belirsiz karar ve politikalarla ölüm döşeğine düşürülmüştür. İktidar TOBB, TESK, ATO, İSO, Türk Tabipleri Birliği, Mühendis Mimar Odaları Birliği, muhalefetin soruları, çağrıları, uyarıları ve çözümlerine kulak vermelidir. Yoksa çok geç olacaktır.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN