Çin'den soykırıma soykırım diyen İngiltere'ye kınama: Kendi işleriyle uğraşsınlar

Çin'den soykırıma soykırım diyen İngiltere'ye kınama: Kendi işleriyle uğraşsınlar

Çin, Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerine uyguladığı insanlık dışı politikaları soykırım olarak tanıdığını açıklayan İngiltere'nin kararını kınadı.

Çin'in doğu Türkistan'daki Uygur Türklerine uyguladığı insanlık dışı politikalar tüm dünyanın gündeminde. Birçok ülke Çin'in politikalarını soykırım olarak tanımaya devam ediyor. İngiltere parlamentosu da Uygur Türklerine uygulananları soykırım olarak tanıyan ülkeler arasına girdi.

ÇİN'DEN İNGİLTERE'YE KINAMA

İngiltere'nin soykırım kararına Çin'den kınama geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, İngiltere'nin iddialarını uluslararası Çin karşıtlarının yalanları olarak yorumlayarak, İngiltere parlamentosunda alınan kararı kınadı.

"KENDİ İŞLERİYLE UĞRAŞSINLAR"

İngiltere'nin kendi işlerine bakması gerektiğini kaydeden Cao, "İngiltere'nin yeteri kadar problemi var. İngiliz parlamenterler kendi işleriyle uğraşmaya çalışmalı ve kendi halkları için daha pratik şeyler yapmalılar" ifadelerini kullandı.

İNGİLTERE 'SOYKIRIM' DEMİŞTİ

Önceki gün Avam Kamarası'ndaki oturumun ardından İngiliz milletvekilleri, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 'baskı politikaları yürüttüğü' yönündeki henüz ispat edilmemiş iddiaları kınayan bir karar almıştı.

Kararda, iddialar 'soykırım' olarak tanınırken, hükümete, 'Uygur Türkleri için harekete geçme' ve Pekin'e yönelik baskıyı artırma çağrısı yapılmıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN