Back To Top
Musul'da en kötü senaryo DAEŞ'in kimyasal saldırıda bulunma ihtimali

Musul'da en kötü senaryo DAEŞ'in kimyasal saldırıda bulunma ihtimali

 - Son Güncelleme: 21.10.2016 Cuma 12:37
Musul\'da en kötü senaryo DAEŞ\'in kimyasal saldırıda bulunma ihtimali
- A +

Ira'kta Musul kent merkezinin 110 kilometre güneydoğusunda bulunan Kerkük’ün Dibis kasabasında terör örgütü DAEŞ’e ait kimyasal başlıklı havan mermileri görüntülendi.

Askeri uzmanların Musul operasyonu ile ilgili en kötü senaryosu DAEŞ'in kimyasal saldırıda bulunma ihtimâli. Al Jazeera Türk'ten Can Hasasu ve Zahidin Köşüş’ün haberine göre, son bir yıldır Musul’un etrafındaki bölgelerde birden çok kimyasal silah saldırısı yaşandı. Amerikan istihbaratı, muhtemel Musul operasyonu öncesi DAEŞ'in kimyasal silah kapasitesini öğrenmek için çalışma başlattı.

Alınan örnekler laboratuvarlara gönderildi. Çıkan sonuçlar hardal kimyasal ajanına işaret ediyordu. Toz halindeki ham hardal ajanı, zehirli olmasına karşın daha az öldürücü özelliğe sahip. Ancak yoğun olarak kullanıldığı zaman tehlikeli oluyor. Esas tehlikeli olansa hardal gazı.

16-10/21/isid-kimyasal.jpg

Pentagon'a göre DAEŞ'in havan veya küçük roket başlıklarına yerleştirdiği kimyasal madde ham hardal. Yani daha az öldürücü olan toz hali. Ama örgütün daha etkili kimyasal silahlar yapma kapasitesi bulunuyor. Saddam döneminde Irak’ın kimyasal silah programını yürüten uzmanlar vardı. Bunların bazılarının DAEŞ'in saflarına katıldığı tahmin ediliyor. Örgüt, Suriye’de, Esed güçlerine ait kimyasal başlıklı silahları da ele geçirmiş olabilir. Bütün bu faktörler DEAŞ’ın kimyasal kapasitesinin göz ardı edilmemesi gerektiğini ortaya koyuyor.

DEAŞ’IN KİMYASAL SİLAH FABRİKALARI

Eylül 2016’da DAEŞ, koalisyon uçaklarının Musul’daki tek ilaç fabrikasını vurduğunu ileri sürdü. Pentagona göreyse, örgütün kimyasal silah fabrikası ve komuta merkezleri imha edilmişti. Tazehurmatı'da sivilleri hedef alan DAEŞ kimyasal saldırısında bir çocuk öldü, 400'den fazla kişi gazdan etkilendi. Her şey Mart 2016’da, Musul’un kuzey-batısında yer alan Telafer bölgesinde ABD özel kuvvetlerinin bir şüpheliyi yakalamasıyla başladı. Amerikalılara göre, Süleyman Davut Afari adlı bu kişi DAEŞ'in kimyasal silah programının başında yer alıyordu. Bombalanan hedefler de onun sorgusu sonucu belirlenmişti.

KİMYASAL TEHLİKE

DAEŞ Musul’un güneyinde yer alan Kayyara bölgesinde ve onun hemen doğusunda yer alan Kerkük’ün Tazehurmatı ve Dibis gibi bölgelerinde kimyasal başlık taşıyan roket ve havan saldırıları düzenledi. Tazehurmatı saldırısı sivil Türkmenleri hedef aldı. Yerleşim bölgelerine atılan kimyasal başlıklı el yapımı mühimmat en çok burada etkili oldu. Hazırlıksız yakalanan çoğu kadın ve çocuklardan oluşan bölge ahalisinden 400’ü aşkın kişi kimyasal maddeden etkilendi. Bir çocuk yaşamını yitirdi.

Musul kent merkezinin 110 kilometre güneydoğusuna düşen Kerkük’ün Dibis’teki Peşmerge hattı Musul’a kadar uzanan DEAŞ bölgesinin sınırı. Peşmerge üsteğmen Hemin Hüseyin, çevre köylerde yaptıkları operasyonlar sırasında ele geçirdikleri kimyasal başlıklı, el yapımı havan mermilerini gösteriyor. Henüz kullanılan maddenin türü bilinmiyor ancak Hüseyin, etkili olduklarını yaşayarak öğrendi: “Bir keresinde bizim bölgemize hemen arkasına iki kimyasal başlıklı havan mermisi attılar. İki üç arkadaşımızla birlikte olay yerine gittik. Hepimizde mide bulantısı ve nefes darlığı olmuştu.”

DAEŞ hardal gazı elde etmeyi başardı mı? Suriye rejiminin sahip olduğu kimyasal başlıklı silahları elde etti mi? Bu soruların yanıtlarını ne ABD'liler, ne de Iraklı güvenlik kaynakları biliyor.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN