Back To Top
Notre Dame’a yeşil dokunuş

Notre Dame’a yeşil dokunuş

 - Son Güncelleme: 13.05.2019 Pazartesi 16:52
Notre Dame’a yeşil dokunuş
- A +

Fransa’nın başkenti Paris’teki Notre Dame Katedrali’nin büyük bölümü, geçen ay çıkan yangında küle dönmüştü. Fransa Başbakanı Edouard Philippe, 850 yıllık katedralin kulesinin restorasyonu için uluslararası bir yarışma başlattı.

Paris merkezli Vincent Callebaut Mimarlık, çağrıya yerel nüfusu destekleyen ve kullandığından daha fazla enerji üreten yenilikçi, çevre dostu bir tasarımla cevap verdi.

Bu tasarım kabul edilirse Notre Dame’ın çatısı yakınındaki binalara ihtiyaç duydukları enerjiyi sağlayacak şekilde güneş panelleriyle donatılacak. Çatı aynı zamanda yerel halk için ücretsiz yiyecek üretmek amacıyla, yardım kuruluşları ve gönüllüler tarafından işletilen meyve ve sebze çiftliğine ev sahipliği yapacak.

Firma basın açıklamasında “Esnek ve ekolojik bir geleceğin simgesi olan bir proje sunmaya çalışıyoruz. Notre Dame’ın yeni yüzü insanlar ve doğa arasında daha adil bir simbiyotik ilişkiyi yansıtacak’’ ifadelerini kullandı.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN