Back To Top
Rejim helikopteri düşürüldü, Rusya saldırılar dursun açıklaması yaptı

Rejim helikopteri düşürüldü, Rusya saldırılar dursun açıklaması yaptı

 - Son Güncelleme: 11.02.2020 Salı 15:35
Rejim helikopteri düşürüldü, Rusya saldırılar dursun açıklaması yaptı
- A +

Rejimin M5 karayolunu ele geçirdiği İdlib'deki çatışmalar kent merkezine doğru ilerlerlerken Türkiye'nin destek verdiği muhalifler Neyrab'da rejim helikopteri düşürdü. Rusya'dan ise tüm saldırılar dursun açıklaması geldi. MSB ise helikopterin düşürüldüğünü teyit etti.

Neyrab'da rejime ait bir helikopter düşürülme anı kemarelara yansıdı. Muhalif güçlerin, güçler uzun süreden beri ilk kez füze ile helikoter düşürmesi dikkat çekti. 

Yükleniyor...

Rusya'dan ise "Tüm saldırılar dursun" açıklaması geldi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İdlib'deki durumdan ötürü endişe duyduklarını belirterek, "Rusya, Soçi anlaşmalarının uygulanmasını en önemli konu olarak görüyor" dedi.

Peskov, Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Suriye'ye ilişkin bir toplantının henüz planlanmadığını söyledi.

Liderlerin talep etmesi halinde böyle bir toplantının düzenlenebileceğini belirten Peskov, "Rusya, İdlib'deki durum ve bu bölgede teröristlerin rahatça gezmesi hakkındaki endişesini gizlemiyor." diye konuştu.

İdlib'de rejim güçlerine ve Rus askeri tesislerine "terör saldırılarının" devam ettiğini savunan Peskov, "Rusya, Soçi anlaşmalarının uygulanmasını en önemli konu olarak görüyor. Suriye ordusuna ve Rus askeri tesislerine yönelik terör faaliyetlerinin bastırılması da büyük önem taşıyor. İdlib'de yapılan bu saldırılar kabul edilemez." dedi.

Peskov, İdlib'de Türkiye'nin sorumluluklarına dair sorulan bir soruyu, "Bu konuda bir değerlendirme yapmıyoruz, imzalanan belgeye odaklanıyoruz. Farklı çıkarımlar yapmaya gereksiz buluyoruz." diye yanıtladı.

MSB: DÜŞÜRÜLDÜĞÜNÜ ÖĞRENDİK

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) açıklamasında, "Alınan son bilgilere göre, İdlib bölgesindeki An Nayrab'dan rejim unsurlarının çıktığı ve rejime ait 1 helikopterin düştüğü öğrenilmiştir" ifadesi kullanıldı. 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN