EYT'lilere kötü haber! Milyonlarca kişiyi kahreden açıklama: Bakan Bilgin duyurdu

EYT'lilere kötü haber! Milyonlarca kişiyi kahreden açıklama: Bakan Bilgin duyurdu

Son dakika haberi... Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için beklenen son dakika haberi geldi. Milyonlarca EYT'liye kötü haberi duyurdular. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 8 Eylül 1999 öncesi stajyer ve çırak şeklinde çalışanların merakla beklediği soruda yolu kapattı. Artık şansları kalmadı, hemen sizde kontrol ettirin. İşte EYT haberinin detayları...

Milyonlarca EYT'linin beklediği soru sonunda yanıt buldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kötü haberi duyurdu. 8 Eylül 1999 tarihinden önce çırak ya da stajyer olarak çalışanlar dikkat. Son dakika EYT haberinin detaylar...

SON DAKİKA: BAKAN BİLGİN İLK KEZ CEVAPLADI

Yeni yıla sayılı günler kala Emeklilikte yaşa takılanları (EYT) büyük heyecan sardı. Aralık ayının ikinci haftasında Meclis’ten çıkması beklenen EYT düzenlemesi ilk etapta 1 buçuk milyon insanı ilgilendiren sonrasında ise 5 milyon insanı kapsayacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yapılan çalışmaları yakından takip ederken ilk net açıklamada geldi. Bakan Bilgin, EYT kapsamına alınacak kişilerin ilk sigortalılık başlangıcının 8 Eylül 1999 ve öncesi olması gerektiğini açıkladı. Bununla birlikte EYT sorunun çözümü halinde 1,5 milyon kişinin emekli olacağını ifade eden Bakan Bilgin’in açıklamalarına göre prim gün sayısı ve sigortalılık süresini doldurmuş fakat yaşını doldurmamış olanlar EYT kapsamına girecek.

MİLYONLARCA KİŞİYİ KAHREDEN AÇIKLAMA

Meclis'te bütçe görüşmeleri devam ederken HDP’li Garo Paylan Bakan Bilgin’e 8 Eylül 1999 ve öncesinde stajyer ya da çırak olarak çalışma hayatına giren, sayıları 2 milyonu bulan kişinin EYT düzenlemesinden yararlanması gerektiğini belirterek “1999'dan önce stajyerlik ve çıraklık yapanları başlangıç tarihi olarak sayacak mısınız?” sorusunu yöneltti.

kmggfgf-25.jpg

HDP'li Garo Paylan'ın sorusuna yazılı yanıt veren Bakan Bilgin, mesleki eğitim kapsamında stajyerlik yapanların “çalışan” değil “öğrenci” olduklarını ifade ederek, “Mesleki eğitim; kamu ve özel sektöre ait kurum, kuruluş ve iş yerleri ile mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarındaki eğitim ve öğrenimi kapsamaktadır. İşletmelerde mesleki eğitimin amacı, öğrencinin iş hayatına dahil olması değil eğitiminin bir parçası olarak eğitim gördüğü mesleği uygulama ile öğrenmesidir. Başka bir ifade ile bunlar bildiğimiz anlamda bir çalışan değil öğrencidirler” ifadelerini kullandı.

Bu kapsam bütününde çalışma hayatında yer alan kişilerin, “uygulama” esnasında meydana gelebilecek risklere karşı kısa vadeli sigorta kolları kapsamında sosyal güvenlik şemsiyesi altına alındıklarını belirten Bakan Bilgin, “Dolayısıyla çıraklık ve stajyerlikte geçen süreler malullük yaşlılık ve ölüm sigortası kapsamında bulunmadığından söz konusu sürelerdeki işe başlama tarihinin, aylığa hak kazanmada ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilmesine kanunen imkân bulunmamaktadır” dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN