Kiracılara kötü haber! 'Yüzde 25 kira sınırlaması, ekonomik gerçeklerle örtüşmüyor' diyerek açıkladı

Kiracılara kötü haber! 'Yüzde 25 kira sınırlaması, ekonomik gerçeklerle örtüşmüyor' diyerek açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Kira artışlarının yüzde 25'i geçmemesi, kira uyuşmazlıklarının arabulucuya gitmesi gibi bu tür tedbirler geçici nitelikte olup vatandaşlarımızı korumayı amaçlamaktadır" sözleri, bir süredir var olan yüzde 25 kira sınırı uygulamasının kaldırılmasına yönelik hazırlık yapıldığına yorumlandı. İşte detaylar...

Yüksek enflasyon ve ekonomik kriz nedeniyle kiralardaki fahiş zamlar kontrol çıktı. Konut kiralarında kira artışı oranında üst sınır resmi olarak yüzde 25 olarak belirlense de ev sahipleri zammı kendileri belirliyor.

Kira artışlarının yüzde 25'i geçmemesi, kira uyuşmazlıklarının arabulucuya gitmesi gibi uygulamalarla vatandaşların korunmasının amaçlandığını dile getiren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, şöyle konuştu:

"Enflasyonla mücadele ve kiralardaki fahiş artışların önüne geçmek üzere, konut arzı artırılacak, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimi artırılacak."

KİRALIK DAİRELERE TALEP ARTTI

Bakan Şimşek'in açıklamasını değerlendiren gayrimenkul uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Yüzde 25 sınırının kaldırılması beklenen bir gerçektir. Şöyle özetleyebiliriz: Gayrimenkul sektörü pandemi döneminden itibaren yaşadığı üretim eksikliğini derin bir şekilde hissetmeye devam ediyor. Gerek artan maliyetler gerekse de finansmana erişimdeki problemler gayrimenkule erişimi gittikçe zorlaştırdı. İster istemez de aslında insanların daha yoğun bir şekilde kiralık dairelere talebi gerçekleşti.

Gerek şubatta yaşadığımız deprem felaketi, kentsel dönüşüm gibi ihtiyaçlar son dönemde üniversite öğrencilerinin ihtiyaçları fiyatları önemli bir derecede birçok şehirde artırdı. Tabi ekonomi ile ilgili kısma baktığımızda aslında bunun önemli nedeninin bozulan ekonomik denge olduğunu söylemek lazım. Zaten yüzde 25 kira sınırlaması ekonomik gerçeklerle de örtüşmüyor."

ARABULUCULUK KALDIRILACAK MI?

CNN Türk'te yer alan habere göre, ilk defa evini alacak kişiler için kredi kampanyasının mümkün olup olmadığını merak ettiklerini dile getiren Mustafa Hakan Özelmacıklı, sektör temsilcisi olarak Bakan Şimşek'ten değerlendirme beklediklerini kaydetti:

"OVP'de buna ilişkin çalışmalardan bahsedilmişti. Kamu arazilerinin inşaat yapacak kurumlara devrine ilişkin düzenlemeleri de sektör aslında merakla bekliyor.

Arabuluculukta dava ön şart olduğu için bu düzenleme kanuni bir düzenleme olarak hayata geçti. Düzenleme sadece kiracı ve mal sahipleri anlaşmazlıklarını kapsamadığı için gayrimenkulle ilgili farklı dava ve başlıklar zaten bu kapsamda değerlendirilecek.

Daha sistem çok yeni iken çözüme ulaşan dosya sayısını görmeden aslında arabuluculuğun yargı sistemine sağlayacağı avantajlar ve dezavantajlar çok belli olmadan ben bunun kaldırılması ile ilgili bir çalışma yapılacağını düşünmüyorum."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN