Memur ve emeklinin beklediği zamlı maaş ödemeleri yetişmedi

Memur ve emeklinin beklediği zamlı maaş ödemeleri yetişmedi

Kabine Toplantısı ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu, memur ve emekli maaşlarına yapılacak yüzde 2.5 oranındaki ek zam, maaş ödemelerine yetişmedi. TBMM'de gerçekleşen, memur ve emekli maaşına yapılacak zam oranının da bulunduğu torba teklifi görüşmelerinde, yeterli çoğunluk sağlanamadığı için zam oranı maaşlara henüz yansımayacak.

Memur ve emeklinin beklediği ek zam oranı, yüzde 2.5 olarak açıklanmıştı. AK Parti'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunduğu ek zam teklifinin dün yasalaşması, bugün ise oluşan fark miktarının emekli ve memurların banka hesaplarına yatması bekleniyordu. TBMM oturumunda yeterli çoğunluk sağlanmaması nedeniyle emekli ve memurların beklediği zam farkı maaşlara yansımadı.

TORBA YASA GÖRÜŞMELERİ HAFTAYA ERTELENDİ

Memur ve emeklilere verilecek 2.5 puanlık artış ile bireysel emeklilik, kurumlar vergisi indirimi ile Dövize Endeksli Mevduata ilişkin düzenlemelerin de yer aldığı torba yasa teklifinin görüşmeleri haftaya kaldı. Kanun teklifi ile memurların maaşlarına ilişkin düzenlemenin 15 Ocak’tan önce yasalaştırılması planlanıyordu; ancak AK Parti yeter sayıya ulaşamadığı için TBMM Genel Kurulu 18 Ocak’ta toplanmak üzere kapandı. Böylece memur ve emeklilerinin, toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı olan yüzde 5+22.48’lik zamma ilave olarak eklenen 2.5 puanlık refah payı artışı 15 Ocak maaşlarına yetişmeyecek.

AK Parti'nin memur ve emekliye ek zammı da içeren kanun teklifi, önceki günkü Genel Kurul'da 'toplantı yeter sayısı' bulunamadığı için kabul edilemedi. AK Parti ve MHP'nin, teklifin 11. maddesi üzerinde verdiği önerge okunduktan sonra muhalefet önergeye tepki gösterip yoklama isterken, salonda iki kez yapılan yoklamada toplantı yeter sayısı bulunamadı. Düzenleme yasalaşmadığı için 15 Ocak'taki memur ve emekli maaş zammı farkları yatırılamadı.

"GENEL KURU'DA KABUL EDİLSEYDİ YETİŞECEKTİ"

Meclis'te görüşmeleri süren, memur ve emekliye ek zammı içeren teklifin, zam farklarının 15 Ocak'ta yatırılacak maaşlara için bu hafta yasalaşması gerekiyordu. Teklifin kalan 8 maddesinin görüşmeleri 18 Ocak Salı gününe bırakıldığı için, maaş zammı farklarının 15 Ocak'ta yatırılması mümkün olmadı.

AK Parti yetkilileri, maaş bordrolarının önceden kesildiğini belirterek, "Eğer düzenleme çarşamba günü Genel Kurul'da kabul edilseydi farklar 15 Ocak'a yetişecekti. Eğer teklif dün yasalaşsaydı gece ek bordro ile yine yetiştirilebilecekti; ancak görüşmeler salı gününe ertelendiği için memur ve emekli maaş zamlarına yansıyacak farklar 15 Ocak'a yetişmeyecek" dedi.

AK Parti yetkilileri, fark ödemesi için yeni bir düzenlemenin yapılabileceğine işaret etti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (38)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
38 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN