Otomobil fiyatlarını düşürecek gelişme! Binlerce sıfır otomobil yola çıktı, Çin Konsolosluğu müjdeyi verdi

Türkiye'de otomotiv sektöründe bir süredir yaşanan sıfır araç tedarik sorunu, Çin'den getirilecek binlerce araçla bir nebze olsun çözülecek. 4 bine yakın otomobil Çin'in Shanghai Limanı'ndan Türkiye'nin Derince Limanı'na ulaşmak için yola çıktı. O anların görüntüsü sosyal medyada paylaşıldı. İşte, sıfır araç sorununa çözüm olması beklenen Çin'den yola çıkan otomobiller...

Koronavirüs salgını sürecinde üretim kaynaklı sıkıntıları aşan otomotiv sektörü, bu kez de lojistik engeller nedeniyle biriken talebi karşılamakta zorluk yaşıyor.

Uzak Doğu'dan getirilen otomobiller için gemilerde yer sorunu yaşanırken, Avrupa'da üretilen araçlar ise yeterli sayıda tır şoförü bulunamadığı için fabrikalardan zamanında çıkarılamıyor.

Türkiye'deki talebin güçlü olması nedeniyle markalar ek maliyetlere katlanıp araçları farklı yollardan getirme savaşı veriyor.

sifir-arac-neden-yok.jpg

ÇİN-JAPONYA REKABETİ TÜKETİCİYE YARAYACAK

Gazete Ekonomi'den Aysel Yücel'in haberine göre, Uzak Doğu'dan gelen araçlarda da gemilerde yer sorunu yaşanıyor.

Bazı markalar, daha fazla navlun ödeyerek araçları konteyner gemisiyle getirmeye başlamıştı. Lojistik, markalar arasında yeni rekabet kozu olmuş görünüyor.

Clarksons Research'in raporuna göre, Çin geçen yıl ülkedeki tersanelere yaklaşık 58 yeni araç taşıyıcı gemi siparişi verdi. Bu sayı, Çin'in mevcut filosunun tamamından daha fazla.

Çin, bu yatırımlarla elektrikli araçlarla büyüyen otomobil ihracatında maliyetleri kontrol etmeyi ve daha rekabetçi fiyatlar sunmayı hedefliyor.

Araba taşıyıcı gemilerde uzun yıllardır Japonya'nın hakimiyeti vardı. Çin bu dezavantajı ortadan kaldırmayı hedefliyor.

cinden-kac-araba-geliyor.jpg

ÇİN'DEN GEMİYLE 4 BİN ARAÇ GELİYOR

Çin Türkiye Başkonsolosluğu Sözcüsü, sosyal medya hesabından 4 bin araçlık bir geminin Şangay'dan yola çıktığını gösteren bir görüntü yayınladı. Videodaki araçların Chery marka olduğu görülüyor.

Bu araçların bir kısmı Türkiye'deki Derince Limanı'na bir kısmı ise İtalya'ya gidecek.

Araçların kaçının Türkiye'ye geleceği konusunda görüştüğümüz konsolosluk ve liman yetkilileri henüz net rakam veremeyeceklerini söyledi.

cinden-gelen-arabalar-ne-marka.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN