Geçici koruma altındaki Suriyelileri geri göndereceğiz

Geçici koruma altındaki Suriyelileri geri göndereceğiz

Altılı masa liderleri, Suriyeli sığınmacıların ülkeye plansız ve kontrolsüz giriş yapmalarını sık sık eleştirirken iktidar "Sığınan Allah'ın kullarını katillerin kucağına atmayacağız" diyor. Türkiye'nin göç sorununa Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nde yer veren Millet İttifakı, iktidar olmaları durumunda göç ve sığınmacı politikalarını sıralayarak, bir kez daha ''Geçici koruma altındaki Suriyelileri geri göndereceğiz'' ifadelerine yer verdi.

Altılı masa, Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nin detaylarını paylaştı. Ortak Politikalar Mutabakat Metni'nde 9 ana, 73 alt başlıktan oluşan 2 bin 500'e yakın maddede eylemler ve vaatler sıralandı. Metnin 244 sayfadan oluşuyor.

İktidar değişikliğinde ekonomiden istihdama, eğitimden yolsuzluğa kadar birçok alanda yaşanacak değişiklikleri sıralayan Millet İttifakı, “Dış Politika, Savunma, Güvenlik ve Göç Politikaları”nı açıkladı. Suriyeliler başta olmak üzere farklı milletlerden göçmenlerin ülkelerine gönderilmesini savunan muhalefet liderleri, bir kez daha ''Geçici Koruma Altındaki Suriyelileri geri göndereceğiz'' vurgusunda bulundu.

'ORTAK POLİTİKALAR MUTABAKAT METNİ'NİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

ALTILI MASA GÖÇ POLİTİKASINI ŞÖYLE SIRALANDI:

• Göç İdaresi Başkanlığı başta olmak üzere sığınmacılarla ilgili kurumları yeniden yapılandıracak, yönetim ve personel altyapılarını güçlendireceğiz.

• Düzensiz göçün kaynağı olan ülkelerle Geri Kabul Anlaşmaları yapacağız.

• Türkiye’ye bir “tampon ülke” muamelesi yapılmasına izin vermeyeceğiz.

• Sınırlarımızı elektro optik kuleler, aydınlatma sistemleri, gece görüşlü kameralar, insansız hava araçları, entegre güvenlik sistemleri ve gerekli hallerde duvarlarla tahkim edecek, kaçak geçişlere kesinlikle müsaade etmeyeceğiz.

• Geri gönderme merkezlerinin sayılarını ve kapasitelerini artıracağız.

• Gayrimenkul, devlet borçlanma senedi, yatırım fonu satın alınması ya da döviz cinsi mevduat ya da bireysel emeklilik hesabı açılması karşılığında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmesi uygulamasına son vereceğiz.

• Sığınmacıların mahalle, ilçe ve il bazında kontrolsüz yoğunlaşmalara erişmesine veya gettolaşmaya izin vermeyeceğiz.

• Geçici Koruma Altındaki Suriyeli’lerin güvenli ve iç hukukumuz ile uluslararası hukuka uygun biçimde mümkün olan en kısa sürede ülkelerine geri dönmelerini sağlayacağız.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (8)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
8 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN