Üst gelir grubu da harcamalarını kısıtladı: Zenginleşerek değil yoksullaşarak eşitleniyoruz

Üst gelir grubu da harcamalarını kısıtladı: Zenginleşerek değil yoksullaşarak eşitleniyoruz

Enflasyonun sert artışıyla harcamalar en aza inip, ürün çeşitliliği azalırken, alt ve orta gelir grubundan sonra üst gelir grubu da harcamalarda frene bastı. Ekonomiye yönelik umutsuzluğun üst gelir grubuna da sirayet ettiği belirtilirken, verileri değerlendiren Ipsos Türkiye CEO'su Sidar Gedik, "AB, genel topluma göre daha umutsuz. Gelir dağılımında daha dengeli bir tablo olması elbette her ülkenin hedefi, ancak yoksullaşarak değil zenginleşerek eşitlenmeyi amaçlamalıyız" ifadelerini kullandı.

Ekonominin negatif gidişatıyla birlikte dar gelirli vatandaşın alım gücü ciddi oranda düşerken, son olarak harcamaları ve gelir düzeyi ile ayrışan AB grubu da harcamalarını kısıtlamaya başladı. Türkiye genelinde yapılan alışverişlerde sepete giren ürün çeşitliliği yüzde 2 oranında azalırken, bu, üst gelir grubunu ifade eden AB grubunda ise yüzde 4 oranında gerçekleşti.

Sözcü'de yer alan habere göre; Ipsos tarafından yapılan araştırmada, 2022 yılının ilk 10 ayında hanelerin aldığı farklı ürün sayısında ilk kez düşüş görüldüğüne dikkat çekilerek, “Geçmiş yıllarda hep artış eğiliminde olan farklı ürün alım adedi ilk kez geriledi. Hanede daha fazla düşen bu harcama dışarıdan yeme-içmede daha yüksek artışla dengelenmiş olabilir hipotezi de geçerli değil. AB grubunun evde de dışarıda da yaptığı harcama diğerlerinden daha az artıyor, AB grubu daha çok frene basıyor” tespitleri yapıldı.

HARCAMALAR MİNİMİZE EDİLDİ

Yüksek enflasyonun tüketici davranışlarını her gelir grubunda değiştirdiğine işaret eden araştırma sonuçlarına göre, daha az eğlence, daha az satın alma gibi davranışlar yaygınlaşmış durumda. Harcamaların mümkün olduğunca minimize edildiği, ürün çeşitliliğinin ise daraldığı belirtilen araştırmaya göre, bazı ürün ve hizmet gruplarına yapılan harcamalar “bekle ve gör” stratejisi ile kısıtlanmaya başlandı.

TÜKETİCİ UMUTSUZ

Diğer taraftan halkın yüzde 64'ünün yaşam standardından memnun olmadığı Türkiye'de, halkın yarısı ise kişisel ekonomik durumunun daha da kötüye gideceğini düşünüyor. Bu oranlar AB grubu tüketicilerinde ise sırası ile yüzde 69 ve yüzde 60 olarak gerçekleşerek ortalamanın üstüne çıkmış durumda.

'YOKSULLAŞARAK DEĞİL ZENGİNLEŞEREK EŞİTLENMELİYİZ'

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Ipsos Türkiye CEO'su Sidar Gedik, yüksek enflasyonun, haneleri daha çeşitli, farklı ürün satın almaktan uzaklaştırdığına dikkat çekerek, ücretli çalışan daha üst gelir gruplarında maaşların görece daha az arttığını ve gelir kaybının harcamalara yansıdığını belirtti. Gedik, “AB, genel topluma göre daha umutsuz. Üst sosyoekonomik grupların tüketici olarak karşılaştıkları bu ekonomik erozyon, üzerine çok düşünülmesi gereken bir değişim. Gelir dağılımında daha dengeli bir tablo olması elbette her ülkenin hedefi, ancak yoksullaşarak değil zenginleşerek eşitlenmeyi amaçlamalıyız” dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN