O kentte 7 büyüklüğünde deprem bekleniyor! Ahmet Ercan yerinde inceledi, belediyeyi uyardı: Hazır olun!

O kentte 7 büyüklüğünde deprem bekleniyor! Ahmet Ercan yerinde inceledi, belediyeyi uyardı: Hazır olun!

Üç büyük fay hattının üzerinde bulunan Türkiye'nin birkaç kent merkezi hariç her yerde deprem riski buluyor. 11 ilde yaşanan deprem felaketinin ardından Prof. Dr. Ahmet Ercan, bir ilçede 7 şiddetine kadar deprem tehlikesi bulunduğunu ve sarsıntının 35 saniye kadar süreceğini dile getirdi. İşte, deprem riski olan o ilçe...

Manisa'nın Turgutlu Belediyesi'nin davetiyle ilçeye gelen Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Türkiye'nin deprem kuşakları ve Turgutlu'nun fay hatları konusunda bilgiler aktardı.

ahmet-ercan-deprem-yorumlari.jpg

Söyleşi öncesinde Turgutlu'yu gezerek rapor hazırlayan Ahmet Ercan, Turgutlu hakkındaki izlenimlerini, Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, daire müdürleri ve teknik personelin katıldığı toplantıda paylaştı.

Toplantının ardından 'Türkiye'nin Deprem Kuşakları ve Turgutlu'nun Fay Hatları' başlıklı söyleşi ve imza günü programı gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Ercan, katılımcılara Türkiye'nin depremselliği ve Turgutlu'daki binaların yapısı hakkında bilgi verdi. Mesadet Özcan Konferans Salonu'nda düzenlenen programa çok sayıda Turgutlulu katıldı. Program soru-cevap ve imza bölümünün ardından sona erdi.

ahmet-ercan-deprem-yorumu.jpg

"7 ŞİDDETİNDE 35 SANİYE SÜREN DEPREM BEKLİYORUM"

Mesadet Özcan Konferans Salonu'nda düzenlenen programda konuşan Ahmet Ercan, Turgutlu'da olası bir depremde çok sarsıntı olacağını belirterek şunları söyledi:

"Turgutlu'da olabilecek en büyük deprem büyüklüğü 7'dir. Turgutlu'nun çarşı alanındaki kesim eski bir tarım alanıdır. Unutmayalım ki deprem mutlaka tarım alanları da yıkar ve yok eder. Kalıcı bir çözüm bulunabilmesi için ilçeyi güneye doğru kaydırmanız gerekiyor. Dağlara doğru zaman içinde taşımanız gerekir. Çünkü günü geldiğinde tarım alanına yapılmış olan yapılar yıkılacaktır. Bu işin şakası yok.

Turgutlu'da en çok 7 şiddetinde bir deprem olmasını, aşağı yukarı 35 saniye sürmesini bekliyorum. Turgutlu'yu söyleşi programından önce gezme fırsatım oldu. Beğendiğim ve beğenmediğim yapıları gördüm. Kentte, yapı temel derinliği 80 cm ile 1 metre arasında yapılar gördüm. Bunlar intihar evler, bu binaların bir an önce saptanması gerekiyor. Yeni binalarda zemin katılana sadece kolonların olduğu garajların yapıldığını gördüm. Bu çok sakıncalı. Duvarlar yok.

Duvarlar olası bir depremde yüzde 15'lik gücü taşır. Zemine garaj yaparak o gücü ortadan kaldırıyorsun. Olası bir depremde göçer. Garaj olacaksa bodrumlu ve yerin altında olsun. Sayın başkan buna müsaade etmeyin. Deprem ne kadar büyük olursa sarsıntının süresi de o kadar olur. Sarsıntı süresi ne kadar uzarsa yıkımda o kadar fazla olur. Bu nedenle bir an önce yapılarınıza güçlendirme çalışması yaptırın. Bunu için bir kaynak yaratın. Turgutlu'da depremin ne zaman olacağını bilmiyoruz. Bir an önce yapılarınızı denetleyin. Biz bilimcilerde her zaman sizin hizmetinizdeyiz."

2022/11/23/turkiye-deprem-haritasi.jpg

TÜRKİYE'DE YÜKSEK DEPREM RİSKİ OLAN İLLER VE İLÇELER

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN