34 yaş ve üstü kadınlara müjde! Bu fırsat kaçmaz: Sadece bu yıla özel, kişi sayısı sınırlı

34 yaş ve üstü kadınlara müjde! Bu fırsat kaçmaz: Sadece bu yıla özel, kişi sayısı sınırlı

Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı Erol Özvar, 34 yaşındaki ve üstündeki kadınların üniversite eğitimi almaları için bu yıla özel hayata geçirdikleri uygulamayı, yaptığı bir basın açıklamasıyla duyurdu. İşte, sadece bu yıla özgü olan uygulamanın detayları...

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, farklı nedenlerle üniversiteye gidememiş 34 yaş üstü kadınlara bu yıl ilk kez devlet üniversitelerinin önlisans ve lisans programlarında kontenjan ayrıldığını açıkladı.

Özvar, yaptığı yazılı açıklamada, geçtiğimiz hafta kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü dolayısıyla yükseköğretim sistemindeki önemine ilişkin değerlendirmede bulundu ve 34 yaş üstü kadınlara yönelik bu yıl ilk kez uygulanacak projeyle ilgili bilgi verdi.

1 Ocak 2023 itibarıyla 34 yaşını tamamlamış kadınlar için devlet üniversitelerinin merkezi yerleştirmeyle öğrenci alan önlisans ve lisans programlarında '34 yaş üstü kadınlar kontenjanı' ayrıldığını belirten Özvar, konuya ilişkin kararın 'özel durumu bulunan adaylar' başlığı altında 2023-YKS Kılavuzu'nda yayımlandığını bildirdi.

universitelerde-34-yas-ustu-kadinlar-kontenjani-basvuru-1.jpg
Prof. Dr. Erol Özvar

34 YAŞ ÜSTÜ KADINLARA ÜNİVERSİTELERDE ÖZEL KONTENJAN

Erol Özvar, "Bu haktan daha önce herhangi bir lisans programından mezun olmayan kadınlar yararlanacak. Daha önce bir önlisans programından mezun olanlar ise sadece lisans programları için ayrılan kontenjanları tercih edebilecekler" bilgisini verdi.

34 yaş üstü kadınlar için ayrılan kontenjanların sınırlı olduğunu belirten Özvar, kontenjanların merkezi yerleştirmeyle dolmaması veya kayıtlar sonrası boş kalması durumunda ek yerleştirme yapılacağını belirtti.

Özvar, daha çok kadının yükseköğretim sistemine dahil olmasına katkı sağlayacak bu duyuruyu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde yapmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

universitelerde-34-yas-ustu-kadinlar-kontenjani-basvuru-2.jpg

ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ İSTATİSTİKLERİNDE KADINLAR ÖNE ÇIKIYOR

Türkiye'nin, kadınların yükseköğretimdeki yeri açısından birçok gelişmiş ülkenin önünde yer aldığını vurgulayan Özvar, şu bilgileri verdi:

"Türkiye'deki 33 bin 385 profesörden 11 bin 230'u kadındır. Geçen yıl yüzde 32 olan kadın profesör oranı bu yıl yüzde 33,64'e yükseldi. Bu oran da yüzde 20,8 olan AB ülkeleri ortalamasının çok üstündedir. Kadınlarımızın yükseköğretimdeki bu başarısından büyük memnuniyet duyduğumuzu ve onları her zaman desteklemeye devam edeceğimizi vurgulamak isterim."

Yükseköğretimde rektör, dekan, bölüm başkanı, yüksekokul müdürü gibi yönetici konumundaki kadın oranının da AB ülkeleri ortalamasının çok üzerinde olduğuna dikkat çeken Özvar, "AB ortalaması yüzde 24 iken Türkiye'de bu oran yüzde 28'den bu yıl yüzde 32'ye yükseldi" dedi.

Özvar, üniversitelerde 84 bin 398 kadın akademisyenin görev yaptığını belirtti.

Yükseköğretimde kadın okullaşma oranının da her yıl arttığını vurgulayan Özvar, "Türkiye'de yükseköğretimin yaygınlaşmasıyla 18-22 yaş kadın okullaşma oranı yüzde 49,20 ile yüzde 40,31 olan erkek okullaşma oranının önüne geçti" bilgisini verdi.

universitelerde-34-yas-ustu-kadinlar-kontenjani-basvuru-3.jpg

ÜNİVERSİTELERDE ÖZEL KONTENJAN BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

34 yaşındaki ve üstündeki kadınların üniversitelerde kendilerine ayrılan özel kontenjandan yararlanmaları için 2022 YKS oturumlarına katılmaları ve ardından YKS kılavuzundan bölüm tercihi yapmaları gerekiyor.

2022 YKS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) ilan ettiği 2023 sınav takvimine göre, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuruları 8-23 Mart 2023 tarihleri arasında alınacak.

YKS sınavına başvuru yolları şöyle:

* ÖSYM Başvuru Merkezleri

* ÖSYM'nin ais.osym.gov.tr internet adresi

* ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (AİS) mobil uygulaması

* e-Devlet

universitelerde-34-yas-ustu-kadinlar-kontenjani-basvuru-4.jpg

2023 YKS NE ZAMAN? TYT-AYT-YDT HANGİ GÜN, SAAT KAÇTA?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) ilan ettiği 2023 sınav takvimine göre, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 17-18 Haziran 2023 tarihlerinde yapılacak. Üç oturumda yapılacak üniversiteye giriş sınav tarihleri ve saatleri şöyle:

* YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 17 Haziran 2023 Cumartesi günü saat 10.15'te başlayacak ve 135 dakika sürecek.

* YKS sınavının diğer ayağı olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) 18 Haziran 2023 Pazar günü saat 10.15'te başlayacak ve 180 dakika sürecek.

* YKS'nin son oturumu olan Yabancı Dil Testi (YDT) 18 Haziran 2023 Pazar günü saat 15.45'te başlayacak ve 120 dakika sürecek.

2023 YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

YKS sonuçları 20 Temmuz 2023 tarihinde sonuc.osym.gov.tr adresinde ilan edilecek.

2023 YKS BAŞVURU SAYFASI ÖSYM AİS

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN