Akşener: Arada bir ‘yerli ve milli’ olarak ilan ediliyoruz

Akşener: Arada bir ‘yerli ve milli’ olarak ilan ediliyoruz

ESİAD Ekonomik Vizyon Buluşmaları etkinliğine katılan Meral Akşener, "Gelinen noktada şöyle bir durum var. İYİ Parti'nin denklemin içinde bulunmadığı hiçbir bileşen bir şey yapamıyor. Onun için arada bir ‘yerli ve milli’ olarak ilan ediliyoruz" dedi.

Ege Sanayici ve İş İnsanları Derneği'nin (ESİAD) bugün İzmir Swissotel'de düzenlediği ESİAD Ekonomik Vizyon Buluşmaları etkinliğine, Meral Akşener'in yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İYİ Parti Merkez Yürütme Kurulu üyeleri ile iş dünyasının temsilcileri katıldı.

TÜRKİYE'YE DAHA DA ZARAR VERECEĞİNE İNANDIĞI İÇİN KURULDU

Toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye'nin ekonomik durumunu değerlendiren Meral Akşener, "2017, bizim için mihenk taşıdır. Referandumdan sonra, 25 Ekim 2017'de biz partimizi kurduk. Partili cumhurbaşkanlığı sistemi denilen yapının dışına çıkılamayacağı, herkesin havlu attığı bir dönemde İYİ Parti'yi kurduk. Tek amacımız, bu ucube sistemin Türkiye'den demokrasi yoluyla, sandıkta bağımsız oylarla gitmesini sağlamak. Bu parti onun için kuruldu. Bizim partimiz, bu ucube sistemin Türkiye'ye daha da zarar vereceğine inandığı için kuruldu. En büyük özelliği de seçmen eliyle değiştirilmesini sağlamaktır. Hiç vazgeçmeyeceğimiz ilkemiz budur. İYİ Parti, zor şartlar içinde kuruldu. Çözüm üreten bir parti." diye konuştu.

"1946 HATTA 1945 YILININ BİR TIK ALTINDAYIZ"

Türkiye'nin yönetilme anlayışını eleştiren Akşener, "Dijital demokrasi’ diye bir kavram tartışılıyor. Z kuşağı diye ahkam kesiyoruz. 1946'nın kurallarıyla, orayı özleyerek oraya geçmiş bir yönetimle yönetiliyoruz. Bunun üzerine laf söylemek yok. Yıl 2022, TikTok diye bir kavramı halen anlayamadım. Felsefesini anlayamadık. Bilgi erişiminin hızlı olduğu dünyada, 1946 ve hatta 1945'in bir tık altındayız. Bu, yönetilebilir bir dünya ve Türkiye değildir. Gerisinin önemi yok. Bunun değişmesi için partimizi kurduk. Geri adım atmamız mümkün değil. İYİ Parti'nin yapmak istediği şey, bu siyasi kutuplaştırmayı, bu hayali kavgayı, komşuların birbirine küs olduğu Türkiye'yi değiştirmektir." ifadelerini kullandı.

ARADA BİR ‘YERLİ VE MİLLİ’ OLARAK İLAN EDİLİYORUZ

Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İYİ Parti'ye yönelik, "Temenni ederiz ki bir dönüşüm yapmak suretiyle gerek bu masayı terk etmek gerekse milli ve yerli bir duruş sergilemek üzere konumunu yeniden gözden geçirir” sözlerine de yanıt verdi. Akşener, şunları söyledi:

Yerli ve milli bir duruş sergilemek, ‘seçmen velinimettir’ anlayışını ihya etmektir. Talep eden biziz. Kök söktürmek zorunda olan sizsiniz. 15 milletvekili ile başlayan hikaye nereye getirdi? 11 büyükşehrin alınmasını getirdi. 1946'lardan, 47'lerden başlayıp devam eden farklı bir mücadelenin algılarının dökülmesini getirdi. Farklılıklara saygı duyan, müşterekler üzerinden yan yana gelip yol yürüyen, partileri birbirine benzetmeye çalışmayan bir başka anlayışın doğuşuna sebep oldu. İYİ Parti'nin bu ülkenin kilit taşı olduğuna inanıyorum. Onun için İYİ Parti'nin üzerine gidiliyor.

Cumhurbaşkanı başta olmak üzere Cumhur İttifakı'nın bileşenleri tarafından dürtülüyor. Zaman zaman bizi inciten, hakarete varan tariflerle karşılaşıyoruz. Gelinen noktada şöyle bir durum var. İYİ Parti'nin denklemin içinde bulunmadığı hiçbir bileşen bir şey yapamıyor. Onun için arada bir ‘yerli ve milli’ olarak ilan ediliyoruz. Bütün bunların anlamı şu. Biz şımarmadan; seçmenimizi, milletimizi gerçekten velinimet sayarak kutuplaştırmadan, alt tarafı siyaset yapıyoruz diyerek, siyaseti küçümsemiyorum, size hizmet dışında bir yanı olmayan bir konu olarak görüp, seçmen beceremediğinizi düşündüğünde seçmeni suçlamadığınızı belirtiyorum. Kendimizdeki sorunu gidermeye çalıştığınız bir yolculuk yapıyoruz."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN