CHP'li vekiller İçişleri'nin önünde: Süleyman Soylu'ya sert sözler

CHP'li vekiller İçişleri'nin önünde: Süleyman Soylu'ya sert sözler

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ve Seyit Torun İçişleri Bakanlığı'nın ana kapısı önünde görevinden uzaklaştırılan eski Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'ın göreve iadesi için basın açıklaması yaptı. Erkek açıklamasında, bir önceki AK Partili Belediye Başkanı'na ait zimmet davasının Salman'ın üzerine bırakıldığını ve hukuksuzca görevinden uzaklaştırıldığını iddia etti. CHP'li Erkek, "Onu göreve iade etmediğiniz her gün suç işliyorsunuz ama geliyor gelmekte olan" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ve Seyit Torun beraberlerindeki CHP Grubu'ndan çok sayıda milletvekili ile İçişleri Bakanlığı ana kapısı önünde, "Adalet ne zaman gelecek? Vefa Salman göreve" yazılı pankartla eski Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'ın göreve iade edilmesi için basın açıklaması yaptı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve onun temsil ettiği iktidarın, Türkiye'deki yerel demokrasiyi katlettiğini ileri süren Muharrem Erkek, yerelde demokrasi olmadan, ülkede demokrasi olamayacağını söyledi.

Erkek, "En sonda söyleyeceğimizi şimdi söyleyelim, hiç kimsenin endişesi olmasın Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Türkiye'nin 13. cumhurbaşkanı olacak ve bizim iktidarımızda seçilmiş hiç kimse yargı kararı olmadan görevinden uzaklaştırılamayacak." açıklamasında bulundu.

2010'DA BAŞLAYAN ZİMMET DAVASI SALMAN'IN ÜZERİNE KALDI

Yalova tarihinde üst üste 3 seçim kazanan tek belediye başkanının Vefa Salman olduğunu belirten Erkek, şöyle devam etti:

"Sandıkta yapamadıklarını masa başında yaptılar. İşte burada İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan zatla birlikte. Yalova'da bir kumpas kuruldu, Yalova halkının iradesi gasbedildi. 2010'da başlayan bir zimmet davası, yani belediye başkanımızdan çok önce AK Parti döneminde. Belediye başkanımızın döneminde ortaya çıkar çıkmaz Sayın Vefa Salman savcılığa şikayetçi oluyor. Ne dramatiktir ki şikayetçi olduğu soruşturma dosyası nedeniyle İçişleri Bakanı tarafından görevden uzaklaştırılıyor, ne zaman 27 Şubat 2020 tarihinde. Hemen davayı açıyorlar, dava uzasın ki 'Yalova'yı ele geçirdik biz böyle devam edelim'.

YALOVA HALKININ İRADESİ GASP EDİLİYOR

5 ayda belediye başkanımız hakkında dava açıldı, önceki dönem belediye başkanı hakkında ise 3 yıl sonra açıldı. Yarın Yalova'da duruşma gerçekleşecek. Sayın Salman seçildiği gün bakanlıklara, valiliklere yazı yazdı 'gelin bizi denetleyin' diye. Görevden alındığı soruşturma dosyasında raporlar var, bilirkişi raporu 'Sayın Salman ve Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç suçsuzdur, bunların iddia edilen eylemlerle iltisak yok' diyor. Sonra MASAK'tan rapor aldırıyorlar, hiçbir şey bulamıyorlar, tertemiz. Sonra mahkeme bir rapor istiyor orada da aynı sonuç çıkıyor. Siz hala niye bekliyorsunuz göreve iade etmek için. Hangi gerekçeyle Yalova halkının iradesini gasp ediyorsunuz? Biz CHP Grubu olarak İçişleri Bakanlığının önünden bir kez daha sesleniyoruz, Yalova'nın seçilmiş belediye başkanı Sayın Vefa Salman'ı derhal görevine iade edin."

Muharrem Erkek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve bu talimatları verenlerin görevlerini kötüye kullandıklarını da iddia ederek, "Bu yargılama beraatla bitecek ama siz onu göreve iade etmediğiniz her gün suç işliyorsunuz, bunu asla unutmayın. Hiç kimsenin endişesi olmasın çok az zaman kaldı, geliyor gelmekte olan. Bunların hepsini düzelteceğiz. Bu topraklara adaleti ya getireceğiz, ya getireceğiz." diye konuştu.

"BİZDE SENDEN KORKACAK, GERİ ADIM ATACAK BELEDİYE BAŞKANI YOK"

Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da Vefa Salman'ın suçsuz olduğunu vurgulayarak, derhal göreve iade edilmesi gerektiğini kaydetti.

İçişleri Bakanlığının, CHP'li belediye başkanlarını izlemekten suçluları izleyemediğini iddia eden Torun, "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, artık bu baskıdan, zulümden vazgeç. Bizde senden korkacak, geri adım atacak belediye başkanı yok, onlar zaten büyük bir şeffaflıkla görevlerini yerine getiriyorlar." dedi.

Yapılacak ilk seçimde Millet İttifakı'nın iktidar olacağına inandıklarını dile getiren Torun, "İnanıyoruz ki Sayın Vefa Salman yargı kararıyla da beraat edecek. Milletin gönlünde zaten beraat etmiş belediye başkanımız. Bütün raporlar sabit, en ufak bir leke yok. Ama siz keyfi olarak belediye başkanımızı görevine iade etmiyorsunuz. Sizi adalete, hakka, hukuka davet ediyoruz." ifadesini kullandı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN