DEVA Partili Şahin'den zam yağmuruna 'sandık' çağrısı

DEVA Partili Şahin'den zam yağmuruna 'sandık' çağrısı

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, yeni yılda yapılan elektrik, doğal gaz, akaryakıt ve otoyol zamlarına tepki gösterdi. Şahin, iktidara seslenerek "Yol yakınken seçim kararı alın" dedi.

2022 yılına zamlarla uyanan vatandaş şimdiden ay sonunu hesap etmeye başladı. Elektrik, doğalgaz, akaryakıt ücretleri derken çok sayıda kaleme fahiş oranlarda zam yapıldı. 2022 yılı için açıklanan 4.250 liralık asgari ücrette bu zamlarla beraber 1 günde erimeye gitti. Vatandaşı isyan ettiren zamlara siyasiler de sessiz kalmadı. DEVA Partili İdris Şahin, yılın ilk günü yapılan yüklü zamlara tepki göstererek, iktidarı erken seçime çağırdı. Şahin, "AK Parti iktidarı, cumhuriyet döneminde yapılamayanları yapmakla övünüyordu. Evet, ‘hayaldi gerçek oldu.’ Boğaz Köprüsü’nü rahmetli Demirel, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü de rahmetli Özal inşa etmişti. Her ikisinin akıl edemediğini Sayın Erdoğan icat etti" ifadelerini kullandı.

Şahin açıklamalarından önce çıkanlar şöyle:

"AKARTAKIT VE ELEKTİRK DAĞITIM FİRMALARINA DA DENETİM YAPACAK MISINIZ?"

“İktidar, gece yarısı kararnameleriyle ülkeyi yönetme alışkanlığını yılbaşı gecesinde de gece yarısı zam yağmuru ile sürdürmüştür. Bu zam yağmuru, yanlış ekonomi politikalarının kaçınılmaz sonucudur. İktidara soruyoruz: Marketlere zam denetimi yaptığınız gibi, akaryakıt ve enerji dağıtım firmalarına da bir denetim yapacak mısınız? Belediye zabıtalarını akaryakıt istasyonlarına ve elektrik dağıtım şirketlerine gönderecek misiniz?”

"KADEMELENDİRME İLE ELEKTİRK FATURASI EN AZ 200 LİRA OLACAK"

“Sözde TRT payını kaldırarak faturalarda üç kuruşluk indirim yapan iktidar, kademeli faturalandırmayla küçük aileleri mağdur edecek usule geçmiştir. Bu kademelendirme ile artık elektrik faturası en az 200 liranın üstünde olacaktır. Evinde hastası olduğu için solunum desteği veren tıbbi cihazları kullanmak zorunda olan aileleri de bugünden itibaren yüzlerce liralık ilave elektrik faturası yükü altına soktunuz. Kademeli faturalandırmaya geçerken hiç mi hasta sahibini, yoksul aileleri düşünmediniz? Vicdanınız bu kadar mı köreldi?”

"MALİYET YÜKSELMİŞKEN HANGİ ÜRÜNE NE KADAR İNİRİM BEKLİYORSUNUZ?"

Şahin, sözlerini iktidara şu soruları sorarak sürdürdü:

“Marketlere fiyat indirimi baskısı yaparken doğal gaz, enerji, akaryakıt maliyetinin bu kadar yükseldiği bir dönemde çiftçinin, esnafın, tüccarın, sanayicinin hangi ürüne, ne kadar indirim yapmasını bekliyorsunuz? Doğal gaz ve petrol ürünlerinin ithalata bağımlı olduğunu ifade ederek vatandaşa yapılan zammı izah ederken; kışın soğuk günlerinde Türkiye Kömür İşletmeleri’nin yerli kömüre getirdiği yüzde 38’lik zammı neyle izah edeceksiniz? Gece yarısından 12 saat öncesinde fahiş fiyatlarla mücadele sözü veren Sayın Erdoğan, 12 saat sonra yeni yıla yeni zamlarla girdiğimizin acaba farkında mısınız? Yoksa vatandaşın belini bükecek bu denli zamları sizden habersiz, size rağmen mi yaptılar? Herkese indirim çağrısı yapıyorsunuz. Devlet olarak bu indirim çağrısını öncelikle devlet kontrolündeki kalemlere yapmanız gerekmez mi?”

"YOL YAKINKEN SEÇİM KARARI ALIN"

“Zamlarla faturayı vatandaşa ödeteceğiniz kesin lakin sandık günü geldiğinde faturayı asıl ödeyecek olan iktidardır. Demokrasilerde hesap günü sandığın geldiği gündür. Ne kadar geciktirirseniz geciktirin; sandık gelecek ve siz de sandıkta bunun bedelini çok ağır bir şekilde ödeyeceksiniz. Yol yakınken seçim kararı alın; hem siz daha fazla vebalden kurtulun hem de ülke rahatlasın.”

"DEMİREL'İN ÖZAL'IN AKIL EDEMEDİĞİNİ SAYIN ERDOĞAN İCAT ETTİ"

İktidarı Süleyman Demirel ve Turgut dönemi üzerinden eleştiren Şahin, yapılan zamlara ilişkin “AK Parti iktidarı, cumhuriyet döneminde yapılamayanları yapmakla övünüyordu. Evet, ‘hayaldi gerçek oldu.’ Boğaz Köprüsü’nü rahmetli Demirel, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü de rahmetli Özal inşa etmişti. Her ikisinin akıl edemediğini Sayın Erdoğan icat etti. Köprü geçişlerinden çift yönlü ücretlendirme payesi de ucube sistemle birlikte AK Parti iktidarına düştü. Bu davranışınızla yaşayanlara attığınız kazıkla kalmadınız; rahmetli Demirel ve Özal’ın da kemiklerini sızlattınız.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (8)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
8 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN