Dolandırıcıların hedefinde bu kez ölüler var: Miras kavgalarının yerini sosyal medya hesapları alacak

Dolandırıcıların hedefinde bu kez ölüler var: Miras kavgalarının yerini sosyal medya hesapları alacak

Sosyal medyanın hayatın ayrılmaz bir parçası olması, dolandırıcılar için de 'kazanç kapısı' haline geldi. Sanal alem üzerinden birçok dolandırıcılık haberlerine karşı aşina olan vatandaş yeni bir yöntemle karşı karşıya. Dolandırıcılar bu kez vefat eden kişilerin sosyal medya hesaplarını ele geçirerek sahte dekont üzerinden hesabın takipçilerini dolandırma girişiminde bulunuyor. Uzmanlar, burada doğacak olan borçlar kanundan varislerin de etkilenebileceğini söyledi.

Türkiye'de yapılan bir araştırmaya göre nüfusun yaklaşık yüzde 81'i sosyal medya kullanıcısı yani her 10 kişiden 8'i sosyal medya kullanıyor. Bu veriler de dolandırıcıların iştahını hayli kabartıyor. Sosyal medyada çok fazla dolandırıcılık yöntemlerine maruz kalan vatandaşlara dolandırıcılar yeni bir yöntemle geldi.

Hemen her gün milyonlarca veri yükleyerek paylaşımda bulunan vatandaşların sosyal medya zaafını yakından takip eden dolandırıcılar paylaşımları ve etkileşimleri yakından takip ediyor. Artışa geçen sosyal medya dolandırıcılığında dolandırıcıların hedefinde bu kez hayatını kaybetmiş kişilerin sosyal medya hesapları var. Hayatını kaybetmiş kişilerin sosyal medya hesaplarını ele geçiren dolandırıcılar, sahte dekont üzerinden hesabın takipçilerini dolandırma girişiminde bulunuyorlar.

'TÜM HESAPLAR OTOMATİK KAPATILMALI'

Vatandaşları sosyal medya hesapları üzerinden uyaran Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, “Sosyal medya hesapları bir takım kişi ve dolandırıcıların hedefinde bulunuyor. Siz vefat etseniz de etmeseniz de yaşayan kişilerin bile sosyal medya hesapları çalınabiliyor. Özellikle belirtmek istiyorum; burada bir yakınını vefat ettiği zaman muhakkak tüm sosyal medya hesaplarının kapatılmasını sağlayın. Burada bir itiraz olmadığı sürece dolandırıcılar hayatını kaybetmiş kişilerin hesapları üzerinden her şeyi yapıyorlar. Bir yönetmelik değişikliği yapılarak vefat eden kişinin, ölüm raporunun e-devlet üzerinden alındıktan sonra tüm hesapları otomatik olarak kapatılması lazım. Aksi takdirde bu hesaplar dolandırıcıların eline geçiyor. İtiraz süreci de olmadığı için birçok vatandaş mağdur oluyor” dedi.

'BORÇLAR KANUNDAN VARİSLER DE ETKİLENEBİLİR'

Varisleri uyaran Gündüz konuşmasına şöyle devam etti:

“Bir varisten miras kaldığı zaman varisler koşarak bu mirasın paylaşımına gidiyorlar. Ama vatandaşlarımız hayatını kaybeden kişilerin sosyal medya hesaplarını es geçiyorlar. Bu bir miras kadar önemlidir. Burada doğacak olan borçlar kanundan varisler de etkilenebilir. Sosyal medyadaki paylaşımlarımızda dikkatli olmamız gerekir. Sosyal medya paylaşımlarınızdan tüm ailevi yaşantılarınız suçluların eline geçmektedir. İşte yok altın günü kutluyor, diplomasını paylaşıyor, birçok bilgi ve belge paylaşılıyor. Bunları paylaşmayalım. Kullanıcılarımız bazen ’Ya benim hakkımda bu kadar bilgiye nasıl ulaşıyorlar’ diyorlar, işte hepsine bu şekilde ulaşıyorlar. Burada vatandaşlarımız ‘çerez hesaplara’ tıklamak zorunda kalmasın. Çünkü siz neyi takip ediyorsanız onlar da açıkça bunları görüyor ve size sürekli önerilerde bulunuyorlar. Bu insan haklarına da aykırıdır. Bu ‘çerezlerin’ tıklanması kaldırılsın” ifadelerine yer verdi.

'BİLMEDİĞİNİZ HESAPLARA TIKLAMAYIN'

Kullanıcıların en çok yüksek kar vaadi ile dolandırıldığını belirten Gündüz, “Sizin zaaflarınız öğreniyorlar. Bu zaafların başında da refah payımızı arttırmak geliyor. Hediye kazandınız, şunu kazandınız diyerek dikkat çekmek istiyorlar. Bunlara dikkat edelim. Birkaç defa benim de başıma geldi. ‘Köyde şöyle bir şey buldum, benim çevrem yok. Siz başkansınız bunları birlikte paylaşalım’ teklifinde bulundular. Kesinlikle bunlara kanmayalım. Bilmediğimiz hesaplara tıklamayalım. Muazzam derece bir dolandırıcılar olayı ile karşı karşıyayız. Akla hayale gelmeyecek şeylerle insanlarımız kandırıyorlar” açıklamasına yer verdi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN