Bütün vergi borçları siliniyor! Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi affı yolda! Bakın hangi cezalar silinecek...

Bütün vergi borçları siliniyor! Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi affı yolda! Bakın hangi cezalar silinecek...

2023 genel seçimlere hazırlanan iktidar, vatandaşların gönlünü kazanabilmek için büyük bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi affını getirmeyi planlayan iktidar, yasa düzenlemesini Meclis'in onayına sunacak. Peki, 2023 vergi ne zaman çıkar? 2023 vergi neleri kapsıyor? İşte, son dakika haberi 2023 vergi affı...

31 Aralık 2022'ye kadar olan vergi, sigorta primi borçları ve cezalar için hazırlanan düzenlemenin bazı ayrıntıları ortaya çıktı. Öncekilerden farklı olarak, pakette taksit sayısı 18'i geçecek.

23 Ocak 2023 Pazartesi günü düzenlenecek Bakanlar Toplantısı toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kapsamlı bir borç yapılandırma paketini açıklaması bekleniyor. Pakette, SGK tarafından takip edilen sigorta primleri, vergi alacakları, kasa ve cari hesap düzeltmesi, matrah-vergi artırımı, stok affı gibi düzenlemeler yer alacak.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN KAPSAMLI VERGİ AFFI

NTV'de yer alan habere göre, pakette taksit seçenekleri önceki yapılandırmalardan farklı olarak daha uzun vadeli tutulacak. Daha önce vergi borçlarını yapılandırmada 6, 9,12, 18 ay taksitte ödeme imkânı sunulmuş ve ödemeler iki ayda bir gerçekleşmişti.

Tercih edilen ödeme taksit sayısına göre de katsayı belirlenmişti. Edinilen bilgiye göre bu pakette taksit sayısı 18'i geçecek. Bu durumda 20 ay taksit imkanı sunulursa borcun 40 ayda ödenmesi imkânı doğacak. Taksit seçeneği 24 aya çıkarsa da vatandaş, esnaf borcunu 48 ayda diğer ifadeyle 4 yılda ödeyebilecek.

2023 VERGİ AFFI HANGİ CEZALARI KAPSAYACAK?

Anapara borcuna eklenen faiz ve gecikme faizi borçlarında önemli ölçüde silinme meydana gelecek. Peşin ödeme halinde yüzde 90'a kadar borçların silinmesi imkanı olacak. Belirli tutarın altında olan borçların tamamının silinmesi söz konusu olabilir.

Vergi, sigorta primi borçlarıyla adli ve idari cezalar için yapılandırma imkanı sunulacak. Şirketlere matrah artırımı, kasa ve stok affı imkanı sağlanacak. Belediyelere olan borçlar, su ve öğrenim kredisi borçları yapılandırma kapsamında olacak.

2023 VERGİ AFFI NE ZAMAN GELECEK?

Paketin en geç şubat ortasında yasalaşması bekleniyor. Yapılandırma işleminin vergi borçları; maliyeye olan vergi borçları henüz kesinleşmemiş veya dava sürecinde olan cezalar, Kredi Yurtlar Kurumu öğrenim kredileri, motorlu taşıt vergileri, trafik cezaları, nüfus cezaları, askerlik cezaları, otoyol ve köprülerden kaçak geçiş ücretleri ve cezaları, gümrük cezaları ve sosyal güvenlik kurumu tarafından takip edilen sigorta primlerini kapsaması bekleniyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN